Advanced Custom Fields Pro v5.2.9 - en to ja_JP translation catalogue (518 entries)

en: Field Groups
ja_JP: フィールドグループ

en: Field Group
ja_JP: フィールドグループ

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Add New Field Group
ja_JP: フィールドグループを新規追加

en: Edit Field Group
ja_JP: フィールドグループを編集

en: New Field Group
ja_JP: 新規フィールドグループ

en: View Field Group
ja_JP: フィールドグループを表示

en: Search Field Groups
ja_JP: フィールドグループを検索

en: No Field Groups found
ja_JP: フィールドグループが見つかりませんでした

en: No Field Groups found in Trash
ja_JP: ゴミ箱の中にフィールドグループは見つかりませんでした

en: Fields
ja_JP: フィールド

en: Field
ja_JP: フィールド

en: Add New Field
ja_JP: 新規フィールドを追加

en: Edit Field
ja_JP: フィールドを編集

en: New Field
ja_JP: 新規フィールド

en: View Field
ja_JP: フィールドを表示

en: Search Fields
ja_JP: フィールドを検索

en: No Fields found
ja_JP: フィールドが見つかりませんでした

en: No Fields found in Trash
ja_JP: ゴミ箱の中にフィールドは見つかりませんでした

en: Custom Fields
ja_JP: カスタムフィールド

en: Field group updated.
ja_JP: フィールドグループを更新しました

en: Field group deleted.
ja_JP: フィールドグループを削除しました

en: Field group published.
ja_JP: フィールドグループを公開しました

en: Field group saved.
ja_JP: フィールドグループを保存しました

en: Field group submitted.
ja_JP: フィールドグループを送信しました

en: Field group scheduled for.
ja_JP: フィールドグループを公開予約しました

en: Field group draft updated.
ja_JP: フィールドグループの下書きを更新しました

en: Move to trash. Are you sure?
ja_JP: ゴミ箱に移動します。よろしいですか？

en: checked
ja_JP: チェック済み

en: No toggle fields available
ja_JP: 利用できるトグルフィールドがありません

en: Field group title is required
ja_JP: フィールドグループのタイトルは必須です

en: copy
ja_JP: 複製

en: or
ja_JP: または

en: Parent fields
ja_JP: 親フィールド

en: Sibling fields
ja_JP: 兄弟フィールド

en: Move Custom Field
ja_JP: カスタムフィールドを移動

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
ja_JP: このフィールドは変更が保存されるまで移動することはできません

en: Null
ja_JP: 空

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
ja_JP: このページから移動した場合、変更は失われます

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
ja_JP: "field_" はフィールド名の先頭に使うことはできません

en: Location
ja_JP: 位置

en: Front Page
ja_JP: フロントページ

en: Posts Page
ja_JP: 投稿ページ

en: Top Level Page (no parent)
ja_JP: 最上位のページ（親ページがない）

en: Parent Page (has children)
ja_JP: 親ページ（子ページがある場合）

en: Child Page (has parent)
ja_JP: 子ページ（親ページがある場合）

en: Default Template
ja_JP: デフォルトテンプレート

en: Logged in
ja_JP: ログイン済み

en: Viewing front end
ja_JP: フロントエンドで表示

en: Viewing back end
ja_JP: バックエンドで表示

en: Super Admin
ja_JP: ネットワーク管理者

en: All
ja_JP: 全て

en: Add / Edit
ja_JP: 追加 / 編集

en: Register
ja_JP: 登録

en: Move Complete.
ja_JP: 移動が完了しました。

en: The %s field can now be found in the %s field group
ja_JP: この %s フィールドは今 %s フィールドグループにあります

en: Close Window
ja_JP: ウィンドウを閉じる

en: Please select the destination for this field
ja_JP: このフィールドの移動先を選択してください

en: Move Field
ja_JP: フィールドを移動

en: Field group duplicated. %s
ja_JP: フィールドグループを複製しました。 %s

en: %s field group duplicated. | %s field groups duplicated.
ja_JP[0]: %s個 のフィールドグループを複製しました

en: Field group synchronised. %s
ja_JP: フィールドグループを同期しました。%s

en: %s field group synchronised. | %s field groups synchronised.
ja_JP[0]: %s個 のフィールドグループを同期しました

en: Sync available
ja_JP: 利用可能な同期

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Changelog
ja_JP: 更新履歴

en: See what's new in
ja_JP: 新着情報を見る

en: version
ja_JP: バージョン

en: Resources
ja_JP: リソース

en: Getting Started
ja_JP: はじめに

en: Updates
ja_JP: アップデート

en: Field Types
ja_JP: フィールドタイプ

en: Functions
ja_JP: ファンクション

en: Actions
ja_JP: アクション

en: Filters
ja_JP: フィルター

en: 'How to' guides
ja_JP: 使い方ガイド

en: Tutorials
ja_JP: チュートリアル

en: Created by
ja_JP: 作成

en: Duplicate this item
ja_JP: この項目を複製

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: Select %s
ja_JP: %s を選択

en: Synchronise field group
ja_JP: フィールドグループを同期する

en: Sync
ja_JP: 同期する

en: Add-ons
ja_JP: アドオン

en: <b>Error</b>. Could not load add-ons list
ja_JP: <b>エラー</b> アドオンのリストを読み込めませんでした

en: Info
ja_JP: お知らせ

en: What's New
ja_JP: 新着情報

en: No field groups selected
ja_JP: フィールドグループが選択されていません

en: No file selected
ja_JP: ファイルが選択されていません

en: Error uploading file. Please try again
ja_JP: ファイルのアップロードに失敗しました。もう一度試してください。

en: Incorrect file type
ja_JP: 不正なファイルタイプ

en: Import file empty
ja_JP: インポートファイルが空です

en: <b>Success</b>. Import tool added %s field groups: %s
ja_JP: <b>成功</b> インポートツールは %s個 のフィールドグループを追加しました：%s

en: <b>Warning</b>. Import tool detected %s field groups already exist and have been ignored: %s
ja_JP: <b>警告</b> インポートツールは %s個 のフィールドグループが既に存在しているのを検出したため無視しました：%s

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Conditional Logic
ja_JP: 条件判定

en: Yes
ja_JP: はい

en: No
ja_JP: いいえ

en: Show this field if
ja_JP: このフィールドグループの表示条件

en: is equal to
ja_JP: 等しい

en: is not equal to
ja_JP: 等しくない

en: Add rule group
ja_JP: ルールを追加

en: Edit field
ja_JP: フィールドを編集

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Duplicate field
ja_JP: フィールドを複製

en: Move field to another group
ja_JP: 別のグループにフィールドを移動する

en: Move
ja_JP: 移動

en: Delete field
ja_JP: フィールドを削除

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Error
ja_JP: エラー

en: Field type does not exist
ja_JP: フィールドタイプが存在しません

en: Field Label
ja_JP: フィールドラベル

en: This is the name which will appear on the EDIT page
ja_JP: 編集ページで表示される名前です

en: Field Name
ja_JP: フィールド名

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
ja_JP: スペースは不可、アンダースコアとダッシュは使用可能。

en: Field Type
ja_JP: フィールドタイプ

en: Instructions
ja_JP: 説明

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
ja_JP: 投稿者向けの説明。編集時に表示されます

en: Required?
ja_JP: 必須か？

en: Wrapper Attributes
ja_JP: ラッパーの属性

en: Close Field
ja_JP: フィールドを閉じる

en: Order
ja_JP: 順序

en: Label
ja_JP: ラベル

en: Name
ja_JP: 名前

en: Type
ja_JP: タイプ

en: No fields. Click the <strong>+ Add Field</strong> button to create your first field.
ja_JP: フィールドはありません。<strong>+ 新規追加</strong>ボタンをクリックして最初のフィールドを作成してください

en: Drag and drop to reorder
ja_JP: ドラッグアンドドロップで並べ替える

en: + Add Field
ja_JP: + フィールドを追加

en: Rules
ja_JP: ルール

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
ja_JP: どの編集画面でカスタムフィールドを表示するかを決定するルールを作成します。

en: Show this field group if
ja_JP: このフィールドグループを表示する条件

en: Post
ja_JP: 投稿

en: Post Type
ja_JP: 投稿タイプ

en: Post Status
ja_JP: 投稿ステータス

en: Post Format
ja_JP: 投稿フォーマット

en: Post Category
ja_JP: 投稿カテゴリー

en: Post Taxonomy
ja_JP: 投稿タクソノミー

en: Page
ja_JP: ページ

en: Page Template
ja_JP: ページテンプレート

en: Page Type
ja_JP: ページタイプ

en: Page Parent
ja_JP: 親ページ

en: User
ja_JP: ユーザー

en: Current User
ja_JP: 現在のユーザー

en: Current User Role
ja_JP: 現在の権限グループ

en: User Form
ja_JP: ユーザーフォーム

en: User Role
ja_JP: 権限グループ

en: Forms
ja_JP: フォーム

en: Attachment
ja_JP: メディア

en: Taxonomy Term
ja_JP: タクソノミーターム

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Widget
ja_JP: ウィジェット

en: Style
ja_JP: スタイル

en: Standard (WP metabox)
ja_JP: 標準（WPメタボックス）

en: Seamless (no metabox)
ja_JP: シームレス（メタボックスなし）

en: Position
ja_JP: 位置

en: High (after title)
ja_JP: 高（タイトルの後）

en: Normal (after content)
ja_JP: 通常（コンテンツエディタの後）

en: Side
ja_JP: サイド

en: Label placement
ja_JP: ラベルの配置

en: Top aligned
ja_JP: 上揃え

en: Left Aligned
ja_JP: 左揃え

en: Instruction placement
ja_JP: 説明の配置

en: Below labels
ja_JP: ラベルの下

en: Below fields
ja_JP: フィールドの下

en: Order No.
ja_JP: 順番

en: Hide on screen
ja_JP: 画面に非表示

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
ja_JP: 編集画面で<b>表示しない</b>アイテムを<b>選択</b>

en: Permalink
ja_JP: パーマリンク

en: Content Editor
ja_JP: コンテンツエディタ

en: Excerpt
ja_JP: 抜粋

en: Discussion
ja_JP: ディスカッション

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Revisions
ja_JP: リビジョン

en: Slug
ja_JP: スラッグ

en: Author
ja_JP: 作成者

en: Format
ja_JP: フォーマット

en: Page Attributes
ja_JP: ページ属性

en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Send Trackbacks
ja_JP: トラックバック

en: Download & Install
ja_JP: ダウンロードしてインストール

en: Installed
ja_JP: インストール済み

en: Welcome to Advanced Custom Fields
ja_JP: ようこそ Advanced Custom Fields

en: Thank you for updating! ACF %s is bigger and better than ever before. We hope you like it.
ja_JP: アップグレードありがとうございます！ACF %s は規模、質ともに向上しています。気に入ってもらえたら幸いです。

en: A smoother custom field experience
ja_JP: もっとも快適なカスタムフィールド体験

en: Improved Usability
ja_JP: 改良されたユーザビリティ

en: Including the popular Select2 library has improved both usability and speed across a number of field types including post object, page link, taxonomy and select.
ja_JP: 内蔵した人気のSelect2ライブラリによって、投稿オブジェクトやページリンク、タクソノミーなど多くのフィールドタイプにおける選択のユーザビリティと速度の両方を改善しました。

en: Improved Design
ja_JP: 改良されたデザイン

en: Many fields have undergone a visual refresh to make ACF look better than ever! Noticeable changes are seen on the gallery, relationship and oEmbed (new) fields!
ja_JP: ACFがより良くなるよう、多くのフィールドのデザインを一新しました！目立った変化は、ギャラリーフィールドや関連フィールド、（新しい）oEmbedフィールドでわかるでしょう！

en: Improved Data
ja_JP: 改良されたデータ

en: Redesigning the data architecture has allowed sub fields to live independently from their parents. This allows you to drag and drop fields in and out of parent fields!
ja_JP: データ構造を再設計したことでサブフィールドは親フィールドから独立して存在できるようになりました。これによって親フィールドの内外にフィールドをドラッグアンドドロップできるます。

en: Goodbye Add-ons. Hello PRO
ja_JP: さようならアドオン、こんにちはPRO

en: Introducing ACF PRO
ja_JP: ACF PRO紹介

en: We're changing the way premium functionality is delivered in an exciting way!
ja_JP: 我々はエキサイティングな方法で有料機能を提供することにしました！

en: All 4 premium add-ons have been combined into a new <a href="%s">Pro version of ACF</a>. With both personal and developer licenses available, premium functionality is more affordable and accessible than ever before!
ja_JP: 4つのアドオンを<a href="%s">ACFのPROバージョン</a>として組み合わせました。個人または開発者ライセンスによって、以前よりお手頃な価格で有料機能を利用できます！

en: Powerful Features
ja_JP: パワフルな機能

en: ACF PRO contains powerful features such as repeatable data, flexible content layouts, a beautiful gallery field and the ability to create extra admin options pages!
ja_JP: ACF PROには、繰り返し可能なデータ、柔軟なコンテンツレイアウト、美しいギャラリーフィールド、オプションページを作成するなど、パワフルな機能が含まれています！

en: Read more about <a href="%s">ACF PRO features</a>.
ja_JP: もっと<a href="%s">ACF PRO の機能</a>を見る。

en: Easy Upgrading
ja_JP: 簡単なアップグレード

en: To help make upgrading easy, <a href="%s">login to your store account</a> and claim a free copy of ACF PRO!
ja_JP: 簡単なアップグレードのために、<a href="%s">ストアアカウントにログイン</a>してACF PROの無料コピーを申請してください。

en: We also wrote an <a href="%s">upgrade guide</a> to answer any questions, but if you do have one, please contact our support team via the <a href="%s">help desk</a>
ja_JP: 我々は多くの質問に応えるために<a href="%s">アップグレードガイド</a>を用意していますが、もし質問がある場合は<a href="%s">ヘルプデスク</a>からサポートチームに連絡をしてください。

en: Under the Hood
ja_JP: その内部では

en: Smarter field settings
ja_JP: よりスマートなフィールド設定

en: ACF now saves its field settings as individual post objects
ja_JP: ACFはそれぞれのフィールドを独立した投稿オブジェクトとして保存するようになりました。

en: More AJAX
ja_JP: いっそうAJAXに

en: More fields use AJAX powered search to speed up page loading
ja_JP: ページの読み込み速度を高速化するために、より多くのフィールドがAJAXを利用するようになりました。

en: Local JSON
ja_JP: ローカルJSON

en: New auto export to JSON feature improves speed
ja_JP: 新しいJSON形式の自動エクスポート機能の速度を改善。

en: Better version control
ja_JP: より良いバージョンコントロール

en: New auto export to JSON feature allows field settings to be version controlled
ja_JP: 新しいJSON形式の自動エクスポート機能は、フィールド設定のバージョンコントロールを可能にします。

en: Swapped XML for JSON
ja_JP: XMLからJSONへ

en: Import / Export now uses JSON in favour of XML
ja_JP: インポート / エクスポートにXML形式より優れているJSON形式が使えます。

en: New Forms
ja_JP: 新しいフォーム

en: Fields can now be mapped to comments, widgets and all user forms!
ja_JP: コメントとウィジェット、全てのユーザーのフォームにフィールドを追加できます。

en: A new field for embedding content has been added
ja_JP: 新しいフィールドに「oEmbed（埋め込みコンテンツ）」を追加しています。

en: New Gallery
ja_JP: 新しいギャラリー

en: The gallery field has undergone a much needed facelift
ja_JP: ギャラリーフィールドは多くのマイナーチェンジをしています。

en: New Settings
ja_JP: 新しい設定

en: Field group settings have been added for label placement and instruction placement
ja_JP: フィールドグループの設定に「ラベルの配置」と「説明の配置」を追加しています。

en: Better Front End Forms
ja_JP: より良いフロントエンドフォーム

en: acf_form() can now create a new post on submission
ja_JP: acf_form()は新しい投稿をフロントエンドから作成できるようになりました。

en: Better Validation
ja_JP: より良いバリデーション

en: Form validation is now done via PHP + AJAX in favour of only JS
ja_JP: フォームバリデーションは、JSのみより優れているPHP + AJAXで行われます。

en: Relationship Field
ja_JP: 関連フィールド

en: New Relationship field setting for 'Filters' (Search, Post Type, Taxonomy)
ja_JP: 関連フィールドの新しい設定「フィルター」（検索、投稿タイプ、タクソノミー）。

en: Moving Fields
ja_JP: フィールド移動

en: New field group functionality allows you to move a field between groups & parents
ja_JP: 新しいフィールドグループでは、フィールドが親フィールドやフィールドグループ間を移動することができます。

en: Page Link
ja_JP: ページリンク

en: New archives group in page_link field selection
ja_JP: 新しいページリンクの選択肢に「アーカイブグループ」を追加しています。

en: Better Options Pages
ja_JP: より良いオプションページ

en: New functions for options page allow creation of both parent and child menu pages
ja_JP: オプションページの新しい機能として、親と子の両方のメニューページを作ることができます。

en: We think you'll love the changes in %s.
ja_JP: %s の変更は、きっと気に入っていただけるでしょう。

en: Export Field Groups to PHP
ja_JP: フィールドグループを PHP形式 でエクスポートする

en: The following code can be used to register a local version of the selected field group(s). A local field group can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file.
ja_JP: 以下のコードは選択したフィールドグループのローカルバージョンとして登録に使えます。ローカルフィールドグループは読み込み時間の短縮やバージョンコントロール、動的なフィールド/設定など多くの利点があります。以下のコードをテーマのfunctions.phpや外部ファイルにコピー＆ペーストしてください。

en: Select Field Groups
ja_JP: フィールドグループを選択

en: Export Field Groups
ja_JP: フィールドグループをエクスポート

en: Select the field groups you would like to export and then select your export method. Use the download button to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Use the generate button to export to PHP code which you can place in your theme.
ja_JP: エクスポートしたいフィールドグループとエクスポート方法を選んでください。ダウンロードボタンでは別のACFをインストールした環境でインポートできるJSONファイルがエクスポートされます。生成ボタンではテーマ内で利用できるPHPコードが生成されます。

en: Download export file
ja_JP: エクスポートファイルをダウンロード

en: Generate export code
ja_JP: エクスポートコードを生成

en: Import Field Groups
ja_JP: フィールドグループをインポート

en: Select the Advanced Custom Fields JSON file you would like to import. When you click the import button below, ACF will import the field groups.
ja_JP: インポートしたいACFのJSONファイルを選択してください。下のインポートボタンをクリックすると、ACFはフィールドグループをインポートします。

en: Select File
ja_JP: ファイルを選択する

en: Import
ja_JP: インポート

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
ja_JP: 処理前にデータベースのバックアップを強く推奨します。アップデーターを実行してもよろしいですか？

en: Database Upgrade Required
ja_JP: データベースのアップグレードが必要です

en: Thank you for updating to %s v%s!
ja_JP: %s v%sへのアップグレードありがとうございます

en: Before you start using the new awesome features, please update your database to the newest version.
ja_JP: 素晴らしい新機能を利用する前にデータベースを最新バージョンに更新してください。

en: Reading upgrade tasks...
ja_JP: アップグレードタスクを読み込んでいます...

en: Upgrading data to version %s
ja_JP: バージョン %s へデータアップグレード中

en: See what's new
ja_JP: 新着情報を見る

en: Thumbnail
ja_JP: サムネイル

en: Medium
ja_JP: 中

en: Large
ja_JP: 大

en: Full Size
ja_JP: フルサイズ

en: (no title)
ja_JP: （無題）

en: Image width must be at least %dpx.
ja_JP: 画像の幅は少なくとも %dpx 必要です。

en: Image width must not exceed %dpx.
ja_JP: 画像の幅は %dpx を超えてはいけません。

en: Image height must be at least %dpx.
ja_JP: 画像の高さは少なくとも %dpx 必要です。

en: Image height must not exceed %dpx.
ja_JP: 画像の高さは %dpx を超えてはいけません。

en: File size must be at least %s.
ja_JP: ファイルサイズは少なくとも %s 必要です。

en: File size must must not exceed %s.
ja_JP: ファイルサイズは %s を超えてはいけません。

en: File type must be %s.
ja_JP: ファイルタイプは %s でなければいけません。

en: Update
ja_JP: 更新

en: Post updated
ja_JP: 投稿更新済み

en: Basic
ja_JP: 基本

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Choice
ja_JP: 選択肢

en: Relational
ja_JP: 関連

en: Layout
ja_JP: レイアウト

en: Expand Details
ja_JP: 詳細を広げる

en: Collapse Details
ja_JP: 詳細を縮める

en: Validation successful
ja_JP: 検証に成功

en: Validation failed
ja_JP: 検証に失敗

en: %s value is required
ja_JP: %s の値は必須です

en: Checkbox
ja_JP: チェックボックス

en: Toggle All
ja_JP: 全て 選択 / 解除

en: Choices
ja_JP: 選択肢

en: Enter each choice on a new line.
ja_JP: 選択肢を改行で区切って入力してください

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
ja_JP: 下記のように記述すると、値とラベルの両方を制御することができます。

en: red : Red
ja_JP: red : 赤

en: Default Value
ja_JP: デフォルト値

en: Enter each default value on a new line
ja_JP: デフォルト値を入力する

en: Vertical
ja_JP: 垂直

en: Horizontal
ja_JP: 水平

en: Color Picker
ja_JP: カラーピッカー

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Select Color
ja_JP: 色を選択

en: Date Picker
ja_JP: デイトピッカー

en: Done
ja_JP: 完了

en: Today
ja_JP: 本日

en: Show a different month
ja_JP: 別の月を表示する

en: Display Format
ja_JP: 表示フォーマット

en: The format displayed when editing a post
ja_JP: 投稿編集中に表示されるフォーマット

en: Return format
ja_JP: 返り値

en: The format returned via template functions
ja_JP: テンプレート関数で返されるフォーマット

en: Week Starts On
ja_JP: 週の始まり

en: Email
ja_JP: メール

en: Appears when creating a new post
ja_JP: 新規投稿を作成時に表示されます

en: Placeholder Text
ja_JP: プレースホルダーのテキスト

en: Appears within the input
ja_JP: 入力欄に表示されます

en: Prepend
ja_JP: 先頭に追加

en: Appears before the input
ja_JP: 入力欄の先頭に表示されます

en: Append
ja_JP: 末尾に追加

en: Appears after the input
ja_JP: 入力欄の末尾に表示されます

en: File
ja_JP: ファイル

en: Edit File
ja_JP: ファイルを編集する

en: Update File
ja_JP: ファイルを更新する

en: uploaded to this post
ja_JP: この投稿にアップロードされる

en: File Name
ja_JP: ファイルネーム

en: File Size
ja_JP: ファイルサイズ

en: No File selected
ja_JP: ファイルが選択されていません

en: Add File
ja_JP: ファイルを追加する

en: Return Value
ja_JP: 返り値

en: Specify the returned value on front end
ja_JP: フロントエンドへの返り値を指定してください

en: File Array
ja_JP: ファイル 配列

en: File URL
ja_JP: ファイル URL

en: File ID
ja_JP: ファイル ID

en: Library
ja_JP: ライブラリ

en: Limit the media library choice
ja_JP: 制限するメディアライブラリを選択

en: Uploaded to post
ja_JP: 投稿にアップロードされる

en: Minimum
ja_JP: 最小

en: Restrict which files can be uploaded
ja_JP: アップロード可能なファイルを制限

en: File size
ja_JP: ファイルサイズ

en: Maximum
ja_JP: 最大

en: Allowed file types
ja_JP: 許可するファイルタイプ

en: Comma separated list. Leave blank for all types
ja_JP: カンマ区切りのリストで入力。全てのタイプを許可する場合は空白のままで

en: Google Map
ja_JP: Googleマップ

en: Locating
ja_JP: 場所

en: Sorry, this browser does not support geolocation
ja_JP: ごめんなさい、このブラウザーはgeolocationに対応していません

en: Clear location
ja_JP: 位置情報をクリア

en: Find current location
ja_JP: 現在の位置情報を検索

en: Search for address...
ja_JP: 住所で検索...

en: Center
ja_JP: センター

en: Center the initial map
ja_JP: マップ初期状態のセンター

en: Zoom
ja_JP: ズーム

en: Set the initial zoom level
ja_JP: マップ初期状態のズームレベル

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Customise the map height
ja_JP: マップの高さを調整

en: Image
ja_JP: 画像

en: Select Image
ja_JP: 画像を選択する

en: Edit Image
ja_JP: 画像を編集する

en: Update Image
ja_JP: 画像を更新する

en: Uploaded to this post
ja_JP: この投稿にアップロード済み

en: All images
ja_JP: 全ての画像

en: No image selected
ja_JP: 画像が選択されていません

en: Add Image
ja_JP: 画像を追加する

en: Image Array
ja_JP: 画像 配列

en: Image URL
ja_JP: 画像 URL

en: Image ID
ja_JP: 画像 ID

en: Preview Size
ja_JP: プレビューサイズ

en: Shown when entering data
ja_JP: 投稿編集中に表示されます

en: Restrict which images can be uploaded
ja_JP: アップロード可能な画像を制限

en: Width
ja_JP: 幅

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: Please note that all text will first be passed through the wp function
ja_JP: すべてのテキストが最初にWordPressの関数を通過しますのでご注意ください

en: Escape HTML
ja_JP: HTMLをエスケープ

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
ja_JP: HTMLマークアップのコードとして表示を許可

en: Number
ja_JP: 数値

en: Minimum Value
ja_JP: 最小値

en: Maximum Value
ja_JP: 最大値

en: Step Size
ja_JP: ステップサイズ

en: Value must be a number
ja_JP: 値は数値でなければいけません

en: Value must be equal to or higher than %d
ja_JP: 数値は %d 以上でなければいけません

en: Value must be equal to or lower than %d
ja_JP: 数値は %d 以下でなければいけません

en: Enter URL
ja_JP: URLを入力

en: No embed found for the given URL
ja_JP: 指定されたURLには埋め込む内容がありません

en: Embed Size
ja_JP: 埋め込みサイズ

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: Filter by Post Type
ja_JP: 投稿タイプで絞り込み

en: All post types
ja_JP: 全ての投稿タイプ

en: Filter by Taxonomy
ja_JP: タクソノミーで絞り込み

en: All taxonomies
ja_JP: 全てのタクソノミー

en: Allow Null?
ja_JP: 空の値を許可するか？

en: Select multiple values?
ja_JP: 複数の値を選択できるか？

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Post Object
ja_JP: 投稿オブジェクト

en: Return Format
ja_JP: 返り値のフォーマット

en: Post ID
ja_JP: 投稿 ID

en: Radio Button
ja_JP: ラジオボタン

en: Other
ja_JP: その他

en: Add 'other' choice to allow for custom values
ja_JP: 選択肢「その他」を追加する

en: Save Other
ja_JP: その他を保存

en: Save 'other' values to the field's choices
ja_JP: 「その他」の値を選択肢に追加する

en: Relationship
ja_JP: 関連

en: Maximum values reached ( {max} values )
ja_JP: 最大値( {max} ) に達しました

en: Loading
ja_JP: 読み込み中

en: No matches found
ja_JP: 一致する項目がありません

en: Search...
ja_JP: 検索...

en: Select post type
ja_JP: 投稿タイプを選択

en: Select taxonomy
ja_JP: タクソノミーを選択

en: Search
ja_JP: 検索

en: Taxonomy
ja_JP: タクソノミー

en: Elements
ja_JP: 要素

en: Selected elements will be displayed in each result
ja_JP: 選択した要素が表示されます。

en: Maximum posts
ja_JP: 最大投稿数

en: Select
ja_JP: セレクトボックス

en: Stylised UI
ja_JP: スタイリッシュなUI

en: Use AJAX to lazy load choices?
ja_JP: 選択肢をAJAXで遅延ロードするか？

en: Tab
ja_JP: タブ

en: Warning
ja_JP: 注意

en: The tab field will display incorrectly when added to a Table style repeater field or flexible content field layout
ja_JP: このタブは、テーブルスタイルの繰り返しフィールドか柔軟コンテンツフィールドが追加された場合、正しく表示されません

en: Use "Tab Fields" to better organize your edit screen by grouping fields together.
ja_JP: "タブ" を使うとフィールドのグループ化によって編集画面をより整理できます。

en: All fields following this "tab field" (or until another "tab field" is defined) will be grouped together using this field's label as the tab heading.
ja_JP: この"タブ" の後に続く（または別の "タブ" が定義されるまでの）全てのフィールドは、このフィールドのラベルがタブの見出しとなりグループ化されます。

en: Placement
ja_JP: タブの配置

en: None
ja_JP: 無

en: Multiple Values
ja_JP: 複数値

en: Multi Select
ja_JP: 複数選択

en: Single Value
ja_JP: 単一値

en: Radio Buttons
ja_JP: ラジオボタン

en: Term Object
ja_JP: タームオブジェクト

en: Term ID
ja_JP: ターム ID

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Character Limit
ja_JP: 制限文字数

en: Leave blank for no limit
ja_JP: 制限しない場合は空白のままで

en: Text Area
ja_JP: テキストエリア

en: Rows
ja_JP: 行数

en: Sets the textarea height
ja_JP: テキストエリアの高さを指定

en: New Lines
ja_JP: 改行

en: Controls how new lines are rendered
ja_JP: 改行をどのように表示するか制御

en: Automatically add paragraphs
ja_JP: 自動的に段落に変換

en: Automatically add &lt;br&gt;
ja_JP: 自動的に&lt;br&gt;に変換

en: No Formatting
ja_JP: なにもしない

en: True / False
ja_JP: 真 / 偽

en: eg. Show extra content
ja_JP: 例：追加コンテンツを表示する

en: Url
ja_JP: URL

en: Value must be a valid URL
ja_JP: 値はURL形式でなければいけません

en: Filter by role
ja_JP: ロールでフィルタする

en: All user roles
ja_JP: 全ての権限グループ

en: Wysiwyg Editor
ja_JP: Wysiwyg エディタ

en: Visual
ja_JP: ビジュアル

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
ja_JP: テキスト

en: Tabs
ja_JP: タブ

en: Visual & Text
ja_JP: ビジュアル＆テキスト

en: Visual Only
ja_JP: ビジュアルのみ

en: Text Only
ja_JP: テキストのみ

en: Toolbar
ja_JP: ツールバー

en: Show Media Upload Buttons?
ja_JP: メディアアップロードボタンを表示するか？

en: Edit field group
ja_JP: フィールドグループを編集

en: Flexible Content requires at least 1 layout
ja_JP: 柔軟コンテンツは少なくとも1個のレイアウトが必要です

en: Options Page
ja_JP: オプションページ

en: No options pages exist
ja_JP: オプションページはありません

en: Options Updated
ja_JP: オプションを更新しました

en: No Custom Field Groups found for this options page
ja_JP: このオプションページにカスタムフィールドグループがありません

en: Create a Custom Field Group
ja_JP: カスタムフィールドグループを作成

en: <b>Error</b>. Could not connect to update server
ja_JP: <b>エラー</b> 更新サーバーに接続できません

en: <b>Connection Error</b>. Sorry, please try again
ja_JP: <b>接続エラー</b> すみません、もう一度試してみてください

en: Publish
ja_JP: 公開

en: Save Options
ja_JP: オプションを保存

en: Deactivate License
ja_JP: ライセンスのアクティベートを解除

en: Activate License
ja_JP: ライセンスをアクティベート

en: License
ja_JP: ライセンス

en: To unlock updates, please enter your license key below. If you don't have a licence key, please see
ja_JP: アップデートのロックを解除するには、以下にライセンスキーを入力してください。ライセンスキーを持っていない場合は、こちらを参照してください。

en: details & pricing
ja_JP: 価格と詳細

en: License Key
ja_JP: ライセンスキー

en: Update Information
ja_JP: アップデート情報

en: Current Version
ja_JP: 現在のバージョン

en: Latest Version
ja_JP: 最新のバージョン

en: Update Available
ja_JP: 利用可能なアップデート

en: Update Plugin
ja_JP: プラグインをアップデート

en: Please enter your license key above to unlock updates
ja_JP: アップデートのロックを解除するためにライセンスキーを入力してください

en: Check Again
ja_JP: 再確認

en: Upgrade Notice
ja_JP: アップグレード通知

en: Options
ja_JP: オプション

en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%s">Updates</a> page. If you don't have a licence key, please see <a href="%s">details & pricing</a>
ja_JP: アップデートを有効にするには、<a href="%s">アップデート</a>ページにライセンスキーを入力してください。ライセンスキーを持っていない場合は、こちらを<a href="%s">詳細と価格</a>参照してください。

en: Flexible Content
ja_JP: 柔軟コンテンツ

en: Add Row
ja_JP: 行を追加

en: layout
ja_JP: レイアウト

en: layouts
ja_JP: レイアウト

en: remove {layout}?
ja_JP: {layout} を削除しますか？

en: This field requires at least {min} {identifier}
ja_JP: このフィールドは{identifier}が最低{min}個は必要です

en: This field has a limit of {max} {identifier}
ja_JP: このフィールドは{identifier}が最高{max}個までです

en: This field requires at least {min} {label} {identifier}
ja_JP: {identifier}に{label}は最低{min}個必要です

en: Maximum {label} limit reached ({max} {identifier})
ja_JP: {label}は最大数に達しました（{max} {identifier}）

en: {available} {label} {identifier} available (max {max})
ja_JP: あと{available}個 {identifier}には {label} を利用できます（最大 {max}個）

en: {required} {label} {identifier} required (min {min})
ja_JP: あと{required}個 {identifier}には {label} を利用する必要があります（最小 {max}個）

en: Click the "%s" button below to start creating your layout
ja_JP: 下の "%s" ボタンをクリックしてレイアウトの作成を始めてください

en: Add layout
ja_JP: レイアウトを追加

en: Remove layout
ja_JP: レイアウトを削除

en: Reorder Layout
ja_JP: レイアウトを並べ替え

en: Reorder
ja_JP: 並べ替え

en: Delete Layout
ja_JP: レイアウトを削除

en: Duplicate Layout
ja_JP: レイアウトを複製

en: Add New Layout
ja_JP: 新しいレイアウトを追加

en: Display
ja_JP: 表示

en: Table
ja_JP: 表

en: Block
ja_JP: ブロック

en: Row
ja_JP: 行

en: Min
ja_JP: 最小数

en: Max
ja_JP: 最大数

en: Button Label
ja_JP: ボタンのラベル

en: Minimum Layouts
ja_JP: レイアウトの最小数

en: Maximum Layouts
ja_JP: レイアウトの最大数

en: Gallery
ja_JP: ギャラリー

en: Add Image to Gallery
ja_JP: ギャラリーに画像を追加

en: Maximum selection reached
ja_JP: 選択の最大数に到達しました

en: Length
ja_JP: 長さ

en: Remove
ja_JP: 取り除く

en: Add to gallery
ja_JP: ギャラリーを追加

en: Bulk actions
ja_JP: 一括操作

en: Sort by date uploaded
ja_JP: アップロード日で並べ替え

en: Sort by date modified
ja_JP: 変更日で並び替え

en: Sort by title
ja_JP: タイトルで並び替え

en: Reverse current order
ja_JP: 並び順を逆にする

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Minimum Selection
ja_JP: 最小選択数

en: Maximum Selection
ja_JP: 最大選択数

en: %s requires at least %s selection | %s requires at least %s selections
ja_JP[0]: %s は少なくとも %s個 選択してください

en: Repeater
ja_JP: 繰り返しフィールド

en: Minimum rows reached ({min} rows)
ja_JP: 最小行数に達しました（{min} 行）

en: Maximum rows reached ({max} rows)
ja_JP: 最大行数に達しました（{max} 行）

en: Drag to reorder
ja_JP: ドラッグして並び替え

en: Add row
ja_JP: 行を追加

en: Remove row
ja_JP: 行を削除

en: Sub Fields
ja_JP: サブフィールド

en: Minimum Rows
ja_JP: 最小行数

en: Maximum Rows
ja_JP: 最大行数
