Formidable Forms - en to sv_SE translation catalogue (708 entries)

en: Line 1
sv_SE: Rad 1

en: Line 2
sv_SE: Rad 2

en: Country
sv_SE: Land

en: City
sv_SE: Stad

en: State/Province
sv_SE: Stat/Provins

en: Zip/Postal
sv_SE: Postnummer

en: Formidable Tags
sv_SE: Formidable-taggar

en: Formidable Tag
sv_SE: Formidable-tagg

en: Views
sv_SE: Vyer

en: Reports
sv_SE: Rapporter

en: Month
sv_SE: Månad

en: Year
sv_SE: År

en: Expiration Month
sv_SE: Utgångsmånad

en: Expiration Year
sv_SE: Utgångsår

en: Card number
sv_SE: Kortnummer

en: View
sv_SE: Visa

en: Search Views
sv_SE: Sök vyer

en: No Views Found.
sv_SE: Inga vyer funna.

en: Add New View
sv_SE: Lägg till ny vy

en: Edit View
sv_SE: Redigera vy

en: View all forms
sv_SE: Visa alla formulär

en: Duplicate
sv_SE: Kopiera

en: View Title
sv_SE: Vytitel

en: Form
sv_SE: Formulär

en: Entry
sv_SE: Post

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Dynamic Content
sv_SE: Dynamiskt innehåll

en: Date
sv_SE: Datum

en: Key
sv_SE: Nyckel

en: Former ID
sv_SE: Före detta ID

en: Shortcode
sv_SE: Snabbkod

en: N/A
sv_SE: Ej tillgängligt

en: Basic Settings
sv_SE: Grundinställningar

en: Advanced Settings
sv_SE: Avancerade Inställningar

en: Customization
sv_SE: Apassning

en: day
sv_SE: dag

en: days
sv_SE: dagar

en: daily
sv_SE: dagligen

en: week
sv_SE: vecka

en: weeks
sv_SE: veckor

en: weekly
sv_SE: veckovis

en: month
sv_SE: månad

en: months
sv_SE: månader

en: monthly
sv_SE: månadsvis

en: year
sv_SE: år

en: years
sv_SE: år

en: yearly
sv_SE: årsvis

en: There are no views with that ID
sv_SE: Det finns inga vyer med detta ID

en: Your %1$s license key is missing. Please add it on the %2$sGlobal Settings page%3$s.
sv_SE: Din %1$s licensnyckel saknas. Var vänlig och lägg till den på sidan %2$sGlobala inställningar%3$s.

en: Click here
sv_SE: Klicka här

en: Formidable Pro is Installed
sv_SE: Formidable Pro är installerat

en: Enter new license
sv_SE: Ange ny licens

en: Deauthorize this site
sv_SE: Avauktorisera denna webbplats

en: Account
sv_SE: Konto

en: Enter your license number here
sv_SE: Ange ditt licensnummer här

en: Use this license to enable Formidable Pro site-wide
sv_SE: Använda denna licens för att aktivera Formidable Pro för hela webbplatsen

en: Save License
sv_SE: Spara license

en: or
sv_SE: eller

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Draft was Successfully Created
sv_SE: Utkastet har skapats

en: Entry was Successfully Created
sv_SE: Posten har skapats

en: Draft was Successfully Updated
sv_SE: Utkastet har sparats

en: Entry was Successfully Updated
sv_SE: Posten har uppdaterats

en: Back to Entries
sv_SE: Tillbaka till poster

en: Entry was Successfully Duplicated
sv_SE: Posten har kopierats

en: There was a problem duplicating that entry
sv_SE: Ett fel uppstod när posten skulle kopieras

en: No entries were specified
sv_SE: Inga poster har specificerats

en: No form was found
sv_SE: Inget formulär hittades

en: Create Entry in Form
sv_SE: Skapa post i formulär

en: Copied from Post
sv_SE: Kopierat från inlägg

en: You are trying to access an entry that does not exist.
sv_SE: Du försöker komma åt en post som inte finns.

en: Post
sv_SE: Inlägg

en: Draft
sv_SE: Utkast

en: Parent Entry ID
sv_SE: Överordnat post-ID

en: No Entries Found
sv_SE: Inga poster funna

en: Are you sure you want to delete that entry?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera denna post?

en: There are no matching fields. Please check your formresults shortcode to make sure you are using the correct form and field IDs.
sv_SE: Det finns inga matchande fält. Vänligen kontrollera din snabbkods formulärresultat för att se till att du använder rätt formulär- och fält-ID.

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Search
sv_SE: Sök

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Your entry was successfully deleted
sv_SE: Din post har tagits bort

en: You are missing options in your shortcode. field_id is required.
sv_SE: Du saknar värden i din snabbkod. field_id krävs.

en: There was an error deleting that entry
sv_SE: Ett fel uppstod när posten skulle raderas

en: Resent to %s
sv_SE: Skicka på nytt till %s

en: Resent to No one! You do not have permission
sv_SE: Inte skickat till någon på nytt! Du har inte behörighet

en: Option Label
sv_SE: Valets etikett

en: Saved Value
sv_SE: Sparat värde

en: Select a taxonomy on the Form Actions tab of the Form Settings page
sv_SE: Välj en taxonomi under fliken formuläråtgärder på sidan med inställningar för formuläret

en: Show form uploads
sv_SE: Visa formuläruppladdningar

en: Hide form uploads
sv_SE: Dölj formuläruppladdningar

en: Send
sv_SE: Skicka

en: Stop
sv_SE: Stoppa

en: this notification if
sv_SE: denna notifikation om

en: Create
sv_SE: Skapa

en: Don't create
sv_SE: Skapa inte

en: this post if
sv_SE: detta inlägg om

en: Register
sv_SE: Registrera

en: Don't register
sv_SE: Registrera inte

en: user if
sv_SE: användare om

en: Do
sv_SE: Utför

en: Don't do
sv_SE: Utför inte

en: this action if
sv_SE: denna åtgärd om

en: Current Date
sv_SE: Aktuellt datum

en: Current Time
sv_SE: Aktuellt klockslag

en: Email
sv_SE: E-post

en: Login
sv_SE: Inloggning

en: Display Name
sv_SE: Visningsnamn

en: First Name
sv_SE: Förnamn

en: Last Name
sv_SE: Efternamn

en: User ID
sv_SE: Användar-ID

en: User Meta
sv_SE: Användarmeta

en: User Role
sv_SE: Användarroll

en: Post ID
sv_SE: Inläggs-ID

en: Post Title
sv_SE: Inläggstitel

en: Author Email
sv_SE: Författarmail

en: Post Meta
sv_SE: Inläggsmeta

en: IP Address
sv_SE: IP-adress

en: Increment
sv_SE: Räknare

en: A variable from the URL or value posted from previous page.
sv_SE: En variabel från webbadressen eller ett värde som postats på föregående sida.

en: Replace 'whatever' with the parameter name. In url.com?product=form, the variable is 'product'. You would use [get param=product] in your field.
sv_SE: Byt ut 'whatever' med parameternamnet. I url.com?produkt=form är variabeln "produkt". Då skulle du använda [get param=produkt] i ditt fält.

en: A variable from the PHP SERVER array.
sv_SE: En variabel från PHP SERVER array.

en: Replace 'whatever' with the parameter name. To get the url of the current page, use [server param="REQUEST_URI"] in your field.
sv_SE: Byt ut 'whatever' med parameternamnet. För att få webbadressen till den aktuella sidan, använd [server param = "REQUEST_URI"] i ditt fält.

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Save Draft
sv_SE: Spara utkast

en: Equals
sv_SE: Lika med

en: Does Not Equal
sv_SE: Inte lika med

en: Is Blank
sv_SE: Är tomt

en: Is Not Blank
sv_SE: Är inte tomt

en: Is Like
sv_SE: Är som

en: Is Not Like
sv_SE: Är inte som

en: Greater Than
sv_SE: Mer än

en: Less Than
sv_SE: Mindre än

en: Clickable Links
sv_SE: Klickbara länkar

en: Remove Links
sv_SE: Ta bort länkar

en: Removes the automatic links to category pages
sv_SE: Tar bort den automatiska länken till kategorisidor

en: Sanitize
sv_SE: Sanera

en: Replaces spaces with dashes and lowercases all. Use if adding an HTML class or ID
sv_SE: Ersätter mellanslag med streck och alla gemener. Använd om du lägger till HTML-klass eller ID

en: Sanitize URL
sv_SE: Sanera URL

en: Replaces all HTML entities with a URL safe string.
sv_SE: Ersätter alla HTML-entiteter med en URL-säker sträng.

en: Truncate
sv_SE: Avkorta

en: Truncate text with a link to view more. If using Both (dynamic), the link goes to the detail page. Otherwise, it will show in-place.
sv_SE: Avkorta text med en länk för att visa mer. Om du använder 'Både och (dynamiskt), då går länken till den detaljerade sidan. Annars kommer det visas på plats.

en: More Text
sv_SE: Mer text

en: Time Ago
sv_SE: Tid sedan

en: How long ago a date was in minutes, hours, days, months, or years.
sv_SE: Hur länge sedan ett datum var i minuter, timmar, dagar, månader eller år.

en: Show the saved value for fields with separate values.
sv_SE: Visa det sparade värdet för detta fält med separerade värden.

en: Remove HTML
sv_SE: Ta bort HTML

en: Remove all HTML added into your form before display
sv_SE: Ta bort all HTML tillagt i formuläret innan visning

en: Keep JS
sv_SE: Behåll JS

en: Javascript from your form entries are automatically removed. Add this option only if you trust those submitting entries.
sv_SE: Javascript från dina formulärposter tas automatiskt bort. Lägg till detta alternativ endast om du litar de som använder formuläret.

en: User Login
sv_SE: Användarinloggning

en: Avatar
sv_SE: Profilbild

en: Insert a View
sv_SE: Infoga en vy

en: Graph
sv_SE: Diagram

en: Insert a Graph
sv_SE: Infoga ett diagram

en: Add a Search Form
sv_SE: Lägg till ett sökformulär

en: Single Entry
sv_SE: Enskild post

en: Display a Single Entry
sv_SE: Visa en enskild post

en: List of Entries
sv_SE: Lista över poster

en: Display a List of Entries
sv_SE: Visa en lista av poster

en: Make read-only fields editable
sv_SE: Göra skrivskyddade fält redigerbara

en: Select a view:
sv_SE: Välj en vy:

en: Filter shortcodes within the view content
sv_SE: Filtrera snabbkoder inom vyinnehåll

en: Limit
sv_SE: Gräns

en: Page size
sv_SE: Sidstorlek

en: Entry order
sv_SE: Postordning

en: Default
sv_SE: Standard

en: Ascending
sv_SE: Stigande

en: Descending
sv_SE: Fallande

en: Include draft entries
sv_SE: Inkludera postutkast

en: No draft entries
sv_SE: Inga utkast

en: Only draft entries
sv_SE: Endast utkast

en: All entries
sv_SE: Alla inlägg

en: Use Formidable styling
sv_SE: Använd Formidables stilmall

en: Customize search button
sv_SE: Anpassa sökknappen

en: The ID of the page with the search results
sv_SE: ID på sidan med sökresultat

en: Select a form and field:
sv_SE: Välj ett formulär och fält:

en: Select Form
sv_SE: Välj formulär

en: (no title)
sv_SE: (ingen titel)

en: Graph Type
sv_SE: Diagramtyp

en: Column
sv_SE: Kolumn

en: Horizontal Bar
sv_SE: Stapeldiagram (Horisontell)

en: Pie
sv_SE: Cirkeldiagram

en: Line
sv_SE: Linje

en: Area
sv_SE: Yta

en: Scatter
sv_SE: Punktdiagram

en: Table
sv_SE: Tabell

en: Stepped Area
sv_SE: Stegad yta

en: Geographical Map
sv_SE: Kartogram

en: Data Type
sv_SE: Datatyp

en: The number of entries
sv_SE: Antal poster

en: Add the field values together
sv_SE: Lägg till fältvärden tillsammans

en: Average the totaled field values
sv_SE: Genomsnitt av totala fältvärden

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Background color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Graph title
sv_SE: Titel för diagram

en: Title font size
sv_SE: Textstorlek för titel

en: Title font name
sv_SE: Typsnitt för titel

en: Turn your pie graph three-dimensional
sv_SE: Gör dina cirkeldiagram tredimensionella

en: When using dates for the x_axis parameter, you can include dates with a zero value.
sv_SE: Vid användning av datum för x-axeln kan du inkludera datum med ett nollvärde.

en: Include a legend with the graph
sv_SE: Inkludera en förklaring med diagramet.

en: Insert an entry ID/key:
sv_SE: Infoga ett post-ID/-nyckel:

en: Include user info like browser and IP
sv_SE: Inkludera användarinfo så som webbläsare och IP

en: Include rows for blank fields
sv_SE: Inkludera rader för tomma fält

en: Do not include any HTML
sv_SE: Ta inte med någon HTML

en: Use RTL format
sv_SE: Använd RTL-format

en: Font size
sv_SE: Teckenstorlek

en: Text color
sv_SE: Textfärg

en: Border width
sv_SE: Tjocklek på ram

en: Border color
sv_SE: Ramfärg

en: Alternate background color
sv_SE: Alternerande bakgrundsfärg

en: Field ID/key for labels
sv_SE: Fält-ID/nyckel för etiketter

en: Display format
sv_SE: Visningsformat

en: List
sv_SE: Lista

en: Drop down
sv_SE: Rullgardinsmeny

en: Expanding archive
sv_SE: Expanderande arkiv

en: Privacy
sv_SE: Sekretess

en: Only include the entries the current user created
sv_SE: Omfattar endast de poster den aktuella användaren skapat

en: Include all entries
sv_SE: Inkludera alla poster

en: The ID of the page to link to
sv_SE: ID på sidan för att länka till

en: Link action
sv_SE: Länkåtgärd

en: Edit if allowed
sv_SE: Redigera om tillåtet

en: View only
sv_SE: Visa endast

en: Delete link label
sv_SE: Radera länketikett

en: Delete confirmation message
sv_SE: Radera bekräftelsemeddelande

en: Send users to
sv_SE: Skicka användare till

en: A page
sv_SE: En sida

en: An anchor on the page with id="[key]"
sv_SE: Ett ankare på sidan med id="[nyckel]"

en: The entry in the back-end
sv_SE: Posten i adminpanelen

en: URL parameter (?entry=5)
sv_SE: URL-parameter (?entry=5)

en: Identify the entry by
sv_SE: Identifiera post med

en: Entry key
sv_SE: Postnyckel

en: Entry ID
sv_SE: Post-ID

en: Add HTML classes
sv_SE: Lägga HTML-klasser

en: Label on first option in the dropdown
sv_SE: Etikett för första valet i rullgardinsmenyn

en: Detail Link
sv_SE: Detaljlänk

en: Edit Entry Link
sv_SE: Redigeringslänk

en: Entry Count
sv_SE: Antal poster

en: Even/Odd
sv_SE: Jämn/udda

en: Draft status
sv_SE: Utkast status

en: You must include a field id or key in your graph shortcode.
sv_SE: Du måste inkludera ett fält-id eller -nyckel i diagrammets snabbkod.

en: Using multiple values in the id graph parameter has been removed as of version 2.02.04
sv_SE: Användning av flera värden i ID parametern har tagits bort från och med version 2.02.04.

en: No data
sv_SE: Ingen data

en: Submissions
sv_SE: Inskick

en: Total
sv_SE: Totalt

en: Average
sv_SE: Medel

en: Fields
sv_SE: Fält

en: Creation Date
sv_SE: Datum skapat

en: Updated At
sv_SE: Uppdaterad

en: Invalid x-axis
sv_SE: Ogiltig x-axel

en: Daily Entries
sv_SE: Dagliga poster

en: Monthly Entries
sv_SE: Månatliga poster

en: Dropdown
sv_SE: Rullgardinsmeny

en: Radio Buttons
sv_SE: Radioknappar

en: Checkboxes
sv_SE: Kryssrutor

en: Single Line Text
sv_SE: Enkelrad text

en: Search values from
sv_SE: Sök värden från

en: Get options from
sv_SE: Få alternativ från

en: &mdash; Select Field &mdash;
sv_SE: &mdash; Välj fält &mdash;

en: No options available: please check this field's options
sv_SE: Inga alternativ tillgängliga: Vänligen kontrollera detta fälts alternativ.

en: Section Fields
sv_SE: Sektionsfält

en: Date Fields
sv_SE: Datumfält

en: Your styling settings have been deleted.
sv_SE: Dina stilinställningar har raderats.

en: Upload your Formidable XML or CSV file to import forms, entries, and views into this site. Note: If your imported form/entry/view key and creation date match an item on your site, that item will be updated. You cannot undo this action.
sv_SE: Ladda upp din Formidable XML- eller CSV-fil för att importera formulär, poster och vyer till denna webbplats. Notera: Om importerade formulär/fält/vy-nycklar och datum för skapande matchar en post på din webbplats så kommer objektet att uppdateras. Du kan inte ångra åtgärden.

en: Choose a Formidable XML or any CSV file
sv_SE: Välj en Formidable XML eller CSV-fil

en: Styles
sv_SE: Stilar

en: All Fields are required
sv_SE: Alla fält är obligatoriska

en: That CSV was not uploaded. Are CSV files allowed on your site?
sv_SE: CSV-filen laddades inte upp. Är CSV-filer tillåtna på din webbplats?

en: CSV cannot be opened.
sv_SE: CSV kan inte öppnas.

en: Your Formidable Pro License was Invalid
sv_SE: Din licens för Formidable Pro var ogiltig

en: Please enter a license number
sv_SE: Vänligen ange ett licensnummer

en: expired
sv_SE: utgången

en: invalid
sv_SE: ogiltig

en: An update is available, but your license is %s.
sv_SE: En uppdatering finns tillgänglig, men din licens är %s.

en: You had an error communicating with the Formidable Forms API. %1$sClick here%2$s for more information.
sv_SE: Det uppstod ett fel vid försök att kommunicerar med Formidable Forms' API. %1$sKlicka här%2$s för mer information.

en: You had an HTTP error connecting to the Formidable Forms API
sv_SE: Ett HTTP-fel uppstod vid anslutning till Formidable Forms' API

en: There was a %1$s error: %2$s
sv_SE: Det uppstod ett %1$s-fel: %2$s

en: Your License Key was invalid
sv_SE: Din licensnyckel var ogiltig

en: A Formidable Forms update is available, but your license is invalid.
sv_SE: En uppdatering av Formidable Forms finns tillgänglig, men din licens är ogiltig.

en: Previous Page
sv_SE: Föregående sida

en: Next Page
sv_SE: Nästa Sida

en: equal to
sv_SE: lika med

en: NOT equal to
sv_SE: INTE lika med

en: greater than
sv_SE: större än

en: less than
sv_SE: mindre än

en: greater than or equal to
sv_SE: större än eller lika med

en: less than or equal to
sv_SE: mindre än eller lika med

en: like
sv_SE: som

en: NOT like
sv_SE: INTE som

en: starts with
sv_SE: börjar med

en: ends with
sv_SE: slutar med

en: Add New
sv_SE: Lägg till nytt

en: Resend Email Notifications
sv_SE: Skicka e-postnotifikation på nytt

en: Really permanently delete ALL entries in this form?
sv_SE: Vill du verkligen PERMANENT RADERA ALLA inlägg i detta formulär?

en: Delete ALL Entries
sv_SE: Radera ALLA poster

en: Download CSV
sv_SE: Ladda ned CSV

en: Export to CSV
sv_SE: Exportera till CSV

en: All Fields
sv_SE: Alla fält

en: Entry creation date
sv_SE: Datum för skapande av post

en: View all posts filed under %s
sv_SE: Visa alla inlägg under %s

en: The entered values do not match
sv_SE: De angivna värdena matchar inte

en: No Categories
sv_SE: Inga kategorier

en: Confirm
sv_SE: Bekräfta

en: Edit Uploaded File
sv_SE: Redigera uppladdad fil

en: Select a value to insert into the box below
sv_SE: Välj ett värde att infoga i rutan nedan

en: Entry Key
sv_SE: Postnyckel

en: User IP
sv_SE: Användar-IP

en: Entry update date
sv_SE: Datum för uppdatering av post

en: Form Fields
sv_SE: Formulärfält

en: Thumbnail
sv_SE: Miniatyr

en: Large
sv_SE: Stor

en: Full Size
sv_SE: Full storlek

en: Helpers
sv_SE: Stödåtgärder

en: Admin link to edit the entry
sv_SE: Adminlänk för att redigera post

en: Link to view single page if showing dynamic entries
sv_SE: Länk till visning av enskild sida för dynamiska poster

en: Add a rotating 'even' or 'odd' class
sv_SE: Lägg till en roterande klass för 'even' eller 'odd'

en: Default Email Message
sv_SE: E-postmeddelande standard

en: Site URL
sv_SE: Webbplatsadress

en: Site Name
sv_SE: Webbplatsnamn

en: Your draft has been saved.
sv_SE: Ditt utkast har sparats.

en: Formidable Style
sv_SE: Formidables stilmall

en: Name cannot be blank
sv_SE: Namn får inte vara tomt

en: This is not displayed anywhere, but is just for your reference. (optional)
sv_SE: Detta visas inte någonstans, men kan vara användbart som egen referens. (valfritt)

en: Content cannot be blank
sv_SE: Innehållet kan inte vara tomt

en: Limit must be a number
sv_SE: Gränsen måste vara ett tal

en: Dynamic Content cannot be blank
sv_SE: Dynamiskt innehåll kan inte vara tomt

en: Anything
sv_SE: Vad som helst

en: Current User
sv_SE: Aktuell användare

en: Drop files here to upload
sv_SE: Släpp filer här för att ladda upp dem

en: Your browser does not support drag and drop file uploads.
sv_SE: Din webbläsare stödjer inte dra och släpp filuppladdningar.

en: That file is too big. It must be less than %sMB.
sv_SE: Filen är för stor. Den måste vara mindre än %s MB.

en: Server responded with %s code.
sv_SE: Servern svarade med %s kod.

en: Cancel upload
sv_SE: Avbryt uppladdning

en: Are you sure you want to cancel this upload?
sv_SE: Är du säker på att du vill avbryta uppladdningen?

en: Remove file
sv_SE: Ta bort fil

en: You have uploaded too many files. You may only include %d file(s).
sv_SE: Du har laddat upp för många filer. Du kan endast ladda upp %d filer.

en: This field is invalid
sv_SE: Detta fält är ogiltigt

en: is invalid
sv_SE: är ogiltig

en: Sorry, this file type is not permitted.
sv_SE: Tyvärr, den här filtypen är inte tillåten.

en: File upload failed
sv_SE: Filuppladdning misslyckades.

en: Unable to write to %s to protect your uploads.
sv_SE: Det gick inte att skriva till %s för att skydda dina uppladdningar.

en: Single Post
sv_SE: Enskilt inlägg

en: Used for the single post page
sv_SE: Används för enskilda postsida

en: %s Complete
sv_SE: %s färdig

en: Page %d
sv_SE: Sida %d

en: Your submission was successfully saved.
sv_SE: Ditt formulär har postats.

en: You have already submitted that form
sv_SE: Du har redan skickat detta formulär

en: Display a list of Formidable entries
sv_SE: Visa en lista av Formidable-poster

en: Formidable Entries List
sv_SE: Formidable - Listning av poster

en: Title
sv_SE: Titel

en: Use Settings from View
sv_SE: Använd inställningar från vy

en: Views with a "Both (Dynamic)" format will show here.
sv_SE: Vyer med formatet "Både och (Dynamsikt)" kommer att visas här.

en: Page
sv_SE: Sida

en: Title Field
sv_SE: Titelfält

en: List Entries by Category
sv_SE: Lista poster efter kategori

en: Category Field
sv_SE: Kategorifält

en: Show Entry Counts
sv_SE: Visa antal poster

en: Show Only Category Name
sv_SE: Visa endast kategorinamn

en: Show Entries Beneath Categories
sv_SE: Visa poster under kategorier

en: Entry Limit (leave blank to list all)
sv_SE: Postgräns (lämna tomt för att lista alla)

en: This value is invalid
sv_SE: Detta värde är ogiltigt.

en: Next
sv_SE: Nästa

en: That credit card number is invalid
sv_SE: Detta kreditkortsnummer är ogiltigt.

en: That credit card is expired
sv_SE: Detta kreditkortsnummer har upphört att gälla.

en: Please enter a valid CVC
sv_SE: Var vänlig ange en giltig-kod

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: (Click to add description)
sv_SE: (Klicka för att lägga till beskrivning)

en: Event Date
sv_SE: Händelsedatum

en: End Date or Day Count
sv_SE: Slutdatum eller antal dagar

en: No multi-day events
sv_SE: Inga flerdagarshändelser

en: Repeat
sv_SE: Upprepa

en: Select a field from your form that contains values like 1 week, 2 weeks, 1 year, etc. This will set the repeat period for each event.
sv_SE: Välj ett fält från formuläret som innehåller värden som 1 vecka, 2 veckor, 1 år, etc. Detta kommer att ställa in upprepningsperiod för varje händelse.

en: No repeating events
sv_SE: Inga upprepade händelser

en: End Repeat
sv_SE: Avsluta repetition

en: Never
sv_SE: Aldrig

en: If you don’t want all your entries displayed, you can insert the number limit here. Leave blank if you’d like all entries shown.
sv_SE: Om du inte vill att alla dina poster visas kan du ange en gräns i antal här. Lämna tomt om du vill att alla poster ska visas.

en: Page Size
sv_SE: Sidstorlek

en: The number of entries to show per page. Leave blank to not use pagination.
sv_SE: Antalet poster att visa per sida. Lämna tomt för att inte använda sidindelning.

en: Sort & Filter
sv_SE: Sortera och filtrera

en: Order
sv_SE: Ordning

en: Filter Entries
sv_SE: Filtrera poster

en: Narrow down which entries will be used. The Unique options uses SQL GROUP BY to make sure only one entry is shown for each value in the selected field(s).
sv_SE: Specificera vilka poster som kommer att visas. Alternativet unik använder SQL GROUP BY för se till att endast en post visas för vardera värde i rullgardinsmenyerna.

en: No Entries Message
sv_SE: Meddelande för tomt postindex

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: Detail Page Slug
sv_SE: Permalänk för enskild sida

en: Example: If parameter name is 'contact', the url would be like %1$s/selected-page?contact=2. If this entry is linked to a post, the post permalink will be used instead.
sv_SE: Exempel: Om parameternamnet är "kontakt" så skulle urlen bli %1$s/selected-page?contact=2. Om denna post är länkad till ett inlägg så kommer inläggspermalänken användas istället.

en: Parameter Value
sv_SE: Parametervärde

en: Copy
sv_SE: Kopiera

en: Copy these display settings to other blogs when Formidable Pro is activated. <br/>Note: Use only field keys in the content box(es) above.
sv_SE: Kopiera dessa visningsinställningar till andra bloggar när Formidable Pro är aktiverat. <br/> Notera: Använd endast fältnycklar i innehållsrutor ovan.

en: Detail Page
sv_SE: Enskild sida

en: Listing Page
sv_SE: Indexsida

en: This page lists multiple entries. Link to a single entry/detail page using [detaillink]
sv_SE: Denna sida listar flera poster. Länka till en enskild post/detaljsida med [detaillink]

en: This is the detail page for a single entry in this form
sv_SE: Detta är den detaljerade sidan för en enskild post i detta formulär

en: Before Content
sv_SE: Innan innehåll

en: This content will not be repeated. This would be a good place to put any HTML table tags.
sv_SE: Detta innehåll kommer inte att upprepas. Detta skulle vara ett bra ställe att ange tabelltaggar i HTML.

en: optional
sv_SE: valfritt

en: The HTML for your page. If 'All Entries' is selected above, this content will be repeated for each entry. The field ID and Key work synonymously, although there are times one choice may be better. If you are panning to copy your view settings to other blogs, use the Key since they will be copied and the ids may differ from blog to blog.
sv_SE: HTML för din sida. Om "alla poster" valts ovan, kommer detta innehåll upprepas för varje post. Fält-ID och nyckel fungerar synonymt, men det finns tillfällen ett val kan vara bättre. Om du planerar att kopiera dina visningsinställningar till andra bloggar, använd nyckeln eftersom de kommer att kopieras och ids kan skilja sig från blogg till blogg.

en: Disable visual editor for this view
sv_SE: Stäng av den visuella redigeraren för denna vy

en: It is recommended to check this box if you include a <table> tag in the Before Content box. If you are editing a view and notice the visual tab is selected and your table HTML is missing, you can switch to the HTML tab, go up to your url in your browser and hit enter to reload the page. As long as the settings have not been saved, your old HTML will be back to way it was before loading it in the visual tab.
sv_SE: Det rekommenderas att markera den här rutan om du inkluderar en <table>-tagg i innan innehållsfältet. Om du redigerar en vy och märker att fliken visuella är markerad och din HTML för tabeller saknas så kan du växla till fliken HTML, ladda sedan om sidan. Så länge inställningarna inte har sparats, kommer din tidigare HTML vara tillbaka som det var innan du laddade innehållet i den visuella fliken.

en: After Content
sv_SE: Efter innehåll

en: This content will not be repeated. This would be a good place to close any HTML tags from the Before Content field.
sv_SE: Detta innehåll kommer inte att upprepas. Detta skulle vara ett bra ställe att stänga alla HTML-taggar från innan innehållsfältet.

en: The HTML for the entry on the dynamic page. This content will NOT be repeated, and will only show when the %1$s is clicked.
sv_SE: HTML för posten på den dynamiska sidan. Detta innehåll kommer inte att upprepas, och visas bara när%1$s klickas.

en: Use Entries from Form
sv_SE: Använd poster från formuläret

en: View Format
sv_SE: Format för vy

en: All Entries &mdash; list all entries in the specified form
sv_SE: Alla poster &mdash; lista alla poster i specificerat formulär

en: Single Entry &mdash; display one entry
sv_SE: Enskild post &mdash; visa endast en post

en: Both (Dynamic) &mdash; list the entries that will link to a single entry page
sv_SE: Både och (dynamiskt) &mdash; en indexsida med poster som kommer att länka till en enskilda poster

en: Calendar &mdash; insert entries into a calendar
sv_SE: Kalender &mdash; infoga poster i en kalender

en: Random
sv_SE: Slumpvis

en: Shortcodes
sv_SE: Snabbkoder

en: Show
sv_SE: Visa

en: Insert on a page, post, or text widget
sv_SE: Infoga på en sida, i ett inlägg eller textwidget

en: Save to get ID
sv_SE: Spara för att få ID

en: Insert in a template
sv_SE: Infoga i en mall

en: Hide
sv_SE: Dölj

en: Draft or complete entry
sv_SE: Utkast eller färdig post

en: Complete entry
sv_SE: Färdig post

en: Date options: 'NOW' or a date in yyyy-mm-dd format.
sv_SE: Datumalternativ: "NU" eller ett datum i formatet åååå-mm-dd.

en: Entry updated date
sv_SE: Datum för uppdatering av post

en: Parent entry ID
sv_SE: Överordnad post ID

en: Entry status
sv_SE: Post status

en: is
sv_SE: är

en: Emails: %1$s
sv_SE: E-post: %1$s

en: Resend
sv_SE: Skicka på nytt

en: Edit Entry
sv_SE: Redigera post

en: Uploading Files. Please Wait.
sv_SE: Laddar upp filer. Vänligen vänta.

en: Add New Entry
sv_SE: Lägg till ny post

en: Select a form for your new entry.
sv_SE: Välj ett formulär för din nya post.

en: Go
sv_SE: OK

en: You did not add any fields to your form. %1$sGo back%2$s and add some.
sv_SE: Du har inte lagt till några fält i formuläret. %1$sGå tillbaka%2$s och lägga till några.

en: Comments/Notes
sv_SE: Kommentarer/noteringar

en: Add Note/Comment
sv_SE: Lägg till notering/kommentar

en: Comment/Note
sv_SE: Kommentar/notering

en: Submit
sv_SE: Skicka

en: Save
sv_SE: Spara

en: not like
sv_SE: inte som

en: (no label)
sv_SE: (ingen etikett)

en: Load Options From
sv_SE: Ladda val från

en: &mdash; Select &mdash;
sv_SE: &mdash; Välj &mdash;

en: Form Entries
sv_SE: Formulärposter

en: Category/Taxonomy
sv_SE: Kategori/taxonomi

en: Collapsible: This section will slide open and closed.
sv_SE: Hopfällbar: Det här avsnittet kommer att öppnas och stängas med animering.

en: Collapsible
sv_SE: Hopfällbar

en: Repeatable: This section can be repeated when viewing your form.
sv_SE: Upprepningsbar: Denna sektion kan upprepas när ditt formulär visas.

en: Repeatable
sv_SE: Upprepning

en: (Blank)
sv_SE: (Tomt)

en: Value
sv_SE: Värde

en: Use Conditional Logic
sv_SE: Använd villkorslogik

en: Conditional Logic
sv_SE: Villkorslogik

en: any
sv_SE: något

en: all
sv_SE: alla

en: of the following match
sv_SE: av följande matchar

en: &mdash; Select a Taxonomy &mdash;
sv_SE: &mdash; Välj en taxonomi &mdash;

en: &mdash; Select a Field &mdash;
sv_SE: &mdash; Välj ett fält &mdash;

en: A New Checkbox Field
sv_SE: Nya kryssrutor

en: Exclude options
sv_SE: Exkluderingsalternativ

en: Check All
sv_SE: Markera alla

en: Check All Level %d
sv_SE: Markera alla i nivå %d

en: NOTE: if the parent is excluded, child categories will be automatically excluded.
sv_SE: Notera: om föräldern är utesluten så kommer underordnade kategorier automatiskt uteslutas.

en: No taxonomies available
sv_SE: Inga tillgängliga taxonomier

en: Create Post
sv_SE: Skapa inlägg

en: Post Type
sv_SE: Posttyp

en: To setup a new custom post type, install and setup a plugin like 'Custom Post Type UI', then return to this page to select your new custom post type.
sv_SE: För att skapa en ny anpassad posttyp, installera och konfigurera något tillägg som t.ex "Custom Post typ UI", kom sedan tillbaka till den här sidan för att välja den nya anpassade posttypen.

en: Post Content
sv_SE: Inläggsinnehåll

en: Use a single field
sv_SE: Använd ett enskilt fält

en: Customize post content
sv_SE: Anpassa inläggsinnehåll

en: Create new view
sv_SE: Skapa ny vy

en: Customize Content
sv_SE: Anpassa innehållet

en: The content shown on your single post page. If nothing is entered here, the regular post content will be used.
sv_SE: Innehållet som visas på din enskilda inläggssida. Om inget anges här kommer vanligt inläggsinnehåll användas.

en: Add text, HTML, and fields from your form to build your post content.
sv_SE: Lägg till text, HTML, och fält från formuläret för att bygga ditt inläggsinnehåll.

en: Editing this box will update your existing view or create a new one.
sv_SE: Att redigera den här rutan kommer att uppdatera din befintliga vy eller skapa en ny.

en: Excerpt
sv_SE: Utdrag

en: None
sv_SE: Inget

en: Post Password
sv_SE: Inläggslösenord

en: Slug
sv_SE: Permalänk

en: Automatically Generate from Post Title
sv_SE: Generera automatiskt från inläggstitel

en: Post Date
sv_SE: Inläggsdatum

en: Date of entry submission
sv_SE: Datum för skapande av post

en: Post Status
sv_SE: Inläggsstatus

en: Create Draft
sv_SE: Skapa utkast

en: Pending
sv_SE: Väntande

en: Automatically Publish
sv_SE: Publicera automatiskt

en: Create New Dropdown Field
sv_SE: Skapa ny rullgardinsmeny

en: Taxonomies/Categories
sv_SE: Taxonomier/kategorier

en: Select the field(s) from your form that you would like to populate with your categories, tags, or other taxonomies.
sv_SE: Välj ett eller flera fält i formuläret som du vill fylla med dina kategorier, taggar eller andra taxonomier.

en: Custom Fields
sv_SE: Anpassade fält

en: To set the featured image, use '_thumbnail_id' as the custom field name.
sv_SE: För att ange den utvalda bilden, använd "_thumbnail_id" som det anpassade fältnamnet.

en: Name
sv_SE: Namn

en: Submit this form with AJAX
sv_SE: Skicka in detta formulär med AJAX

en: Submit the form without refreshing the page.
sv_SE: Skicka formuläret utan att uppdatera sidan.

en: Update Button Text
sv_SE: Text för uppdateringsknapp

en: Previous Button Text
sv_SE: Knapptext för föregående sida

en: Submit Button Alignment
sv_SE: Justering för skicka-knapp

en: Center
sv_SE: Centrerat

en: Inline
sv_SE: På rad

en: On Update
sv_SE: Vid uppdatering

en: Saved Draft
sv_SE: Sparat utkast

en: No one
sv_SE: Ingen

en: Logged-in Users
sv_SE: Inloggade användare

en: Permissions
sv_SE: Behörigheter

en: Determine who can see, submit, and edit form entries.
sv_SE: Bestäm vem som kan se, skicka och redigera formulärposter.

en: Limit form visibility and submission %1$sto:%2$s
sv_SE: Begränsa formulärsynlighet och inskickning %1$still: %2$s

en: Limit number of form entries %1$sto one per:%2$s
sv_SE: Begränsa antalet formulärposter %1$still en per: %2$s

en: Logged-in User
sv_SE: Inloggad användare

en: Saved Cookie
sv_SE: Sparad cookie

en: Cookie Expiration
sv_SE: Utgångstid för cookie

en: hours
sv_SE: timmar

en: Allow front-end editing of entries
sv_SE: Tillåt redigering av poster på framsidan

en: Role required to edit one's own entries:
sv_SE: Roll som krävs för att redigera en egen post:

en: Role required to edit other users' entries:
sv_SE: Roll som krävs för att redigera andra användares poster:

en: On Update:
sv_SE: Vid uppdatering

en: Show Message
sv_SE: Visa ett meddelande

en: Redirect to URL
sv_SE: Omdirigera till URL

en: Show Page Content
sv_SE: Visa sidinnehåll

en: Use Content from Page
sv_SE: Använda innehåll från sidan

en: Allow logged-in users to save drafts
sv_SE: Tillåt inloggade användare att spara utkast

en: Protect all files uploaded in this form
sv_SE: Skydda alla filer som laddas upp i detta formulär.

en: Copy this form to other blogs when Formidable Forms is activated
sv_SE: Kopiera det här formuläret till andra bloggar när Formidable Forms aktiveras

en: Hide the page numbers
sv_SE: Dölj sidnummer

en: Default Values
sv_SE: Standardvärden

en: Go to Report
sv_SE: Gå till rapport

en: Select a report to view.
sv_SE: Välj en rapport att visa.

en: Statistics
sv_SE: Statistik

en: Browse
sv_SE: Bläddra

en: Users Submitted
sv_SE: Användare skickade in

en: Response Count
sv_SE: Antal svar

en: Median
sv_SE: Medianvärde

en: Percent of users submitted
sv_SE: Procent av användare skickade in

en: Edit Message
sv_SE: Redigera meddelande

en: The default message seen when after an entry is updated.
sv_SE: Standardmeddelandet som visas efter att en post uppdaterats.

en: Update Button
sv_SE: Uppdateringsknapp

en: The label on the submit button when editing and entry.
sv_SE: Etiketten på Skicka-knappen när du redigerar en post.

en: Login Message
sv_SE: Inloggningsmeddelande

en: The message seen when a user who is not logged-in views a form only logged-in users can submit.
sv_SE: Meddelandet som visas när en användare som inte är inloggade visar ett formulär för endast inloggade användare.

en: Previously Submitted Message
sv_SE: Tidigare skickat meddelande

en: The message seen when a user attempts to submit a form for a second time if submissions are limited.
sv_SE: Meddelandet som visas när en användare försöker skicka ett formulär för andra gången om inskickningar är begränsade.

en: Miscellaneous
sv_SE: Övrigt

en: Date Format
sv_SE: Datumformat

en: Change the format of the date used in the date field.
sv_SE: Ändra format på datumet som används i datumfältet.

en: Admin menu label
sv_SE: Etikett för adminmeny

en: Use this menu name site-wide
sv_SE: Använd detta menynamn för hela webbplatsen

en: Include the jQuery CSS on ALL pages
sv_SE: Inkludera jQuery CSS på alla sidor

en: The styling for the date field calendar. Some users may be using this css on pages other than just the ones that include a date field.
sv_SE: Stil för datumfältets kalenderfunktion. Vissa kanske använder denna css på alla sidor andra bara på den sida som innehåller ett datumfält.

en: Include accordion javascript
sv_SE: Inkludera accordion JavaScript

en: If you have manually created an accordion form, be sure to include the javascript for it.
sv_SE: Om du manuellt har skapat ett dragspelsformulär, se till att inkludera javascript för det.

en: Formidable Forms License
sv_SE: Licens för Formidable Forms

en: BG Color
sv_SE: BG-färg

en: Repeatable Section
sv_SE: Upprepningsbar sektion

en: Text Area
sv_SE: Textstyckesfält

en: Another field with a description
sv_SE: Ett annat fält med en beskrivning

en: Option 1
sv_SE: Val 1

en: Option 2
sv_SE: Val 2

en: Check Boxes
sv_SE: Kryssrutor

en: Collapsible Section
sv_SE: Hopfällbar sektion

en: Headings
sv_SE: Rubriker

en: Color
sv_SE: Färg

en: Weight
sv_SE: Vikt

en: Size
sv_SE: Storlek

en: BG color
sv_SE: BG-färg

en: Top Margin
sv_SE: Marginal topp

en: Bottom Margin
sv_SE: Marginal botten

en: Border
sv_SE: Ram

en: Thickness
sv_SE: Tjocklek

en: Style
sv_SE: Stil

en: dotted
sv_SE: prickad

en: dashed
sv_SE: streckad

en: double
sv_SE: dubbel

en: Border Position
sv_SE: Ramposition

en: top
sv_SE: topp

en: bottom
sv_SE: botten

en: left
sv_SE: vänster

en: right
sv_SE: höger

en: Icons
sv_SE: Ikoner

en: Icon Position
sv_SE: Ikon-position

en: After Heading
sv_SE: Efter rubrik

en: Before Heading
sv_SE: Innan rubrik

en: Edit your style below, or %1$screate a new style%2$s or %3$sduplicate the current style%4$s.
sv_SE: Redigera din stil nedan, eller %1$skapa en ny stil%2$s eller %3$sduplicera den nuvarande stilen%4$s.

en: Select a style to edit:
sv_SE: Välj en stil att redigera:

en: default
sv_SE: standard

en: Select
sv_SE: Välj

en: or %1$screate a new style%2$s
sv_SE: eller %1$sskapa en ny stil%2$s

en: or %1$screate a new style%2$s or %3$sduplicate the current style%4$s.
sv_SE: eller %1$sskapa en ny stil%2$s eller %3$sduplicera den nuvarande stilen%4$s.

en: CSV Delimiter
sv_SE: CSV-avgränsare

en: Import Into Form
sv_SE: Importera i formulär

en: Import files. If you would like to import files from your CSV, check this box.
sv_SE: Importera filer. Om du vill importera filer från din CSV-fil, kryssa i denna rutan.

en: Note: Only entries can by imported via CSV.
sv_SE: Notera: Endast poster kan importeras som CSV.

en: Import/Export
sv_SE: Importera/Exportera

en: Importing CSV
sv_SE: Importerar CSV

en: %1$s entries are importing
sv_SE: %1$s poster importeras

en: Map Fields
sv_SE: Kartfält

en: Timestamp
sv_SE: Tidsstämpel

en: Created at
sv_SE: Skapat

en: Created by
sv_SE: Skapad av

en: last updated
sv_SE: senast uppdaterat

en: updated at
sv_SE: uppdaterat

en: Updated at
sv_SE: Uppdaterat

en: updated by
sv_SE: uppdaterat av

en: Updated by
sv_SE: Uppdaterat av

en: Is Draft
sv_SE: Är utkast

en: Import
sv_SE: Importera

en: Note: If you select a field for the Entry ID or Entry Key, the matching entry with that ID or key will be updated.
sv_SE: Notera: Om du väljer ett fält för post-ID, kommer matchande post med detta ID uppdateras.

en: Address Type
sv_SE: Adresstyp

en: International
sv_SE: Internationell

en: United States
sv_SE: USA

en: Europe
sv_SE: Europa

en: Other - exclude country field
sv_SE: Övriga - uteslut land fält

en: Credit Card Security
sv_SE: Kreditkorts säkerhet

en: By default, only the last four digits of a credit card number will be saved. We recommend that you save as little credit card information on your site as possible.
sv_SE: Som standard kommer endast de fyra sista siffrorna i ett kreditkortsnummer sparas. Vi rekommenderar att du sparar så lite kreditkortsinformation på din webbplats som möjligt.

en: Save only the last 4 digits
sv_SE: Spara endast de 4 sista siffrorna

en: Do not store the card number
sv_SE: Spara inte kortnumret

en: Store the whole card number (not recommended)
sv_SE: Spara hela kortnumret (rekommenderas inte)

en: Do not store or POST card values
sv_SE: Spara eller posta inte kortsvärden

en: Alignment
sv_SE: Justering

en: Multiple Rows
sv_SE: Flera rader

en: Single Row
sv_SE: Enkel rad

en: Lookup value
sv_SE: Uppslagsvärde

en: Dynamically retrieve the value from a Lookup field
sv_SE: Hämta värdet dynamiskt från ett uppslagsfält.

en: Get value from
sv_SE: Få värde från

en: Watch Lookup fields
sv_SE: Bevaka uppslagsfält

en: Filter options
sv_SE: Filteralternativ

en: Get only the most recent value
sv_SE: Få endast det senaste värdet

en: Calculations
sv_SE: Beräkningar

en: Calculate the default value for this field
sv_SE: Beräkna standardvärdet för fältet

en: This calculation is copying text
sv_SE: Denna beräkning kopierar text

en: When this box is checked, the values from fields in your calculation will be treated as text and combined literally. When this box is unchecked, only numbers will be used in the calculation, and any included math operations will be applied.
sv_SE: När denna ruta är ikryssad, kommer värdena från fälten i din beräkning behandlas som text och kombineras bokstavligen. När rutan inte är ikryssad, kommer endast siffror att användas i beräkningen och alla inkluderade matematiska operationer kommer att tillämpas.

en: decimal places
sv_SE: decimaler

en: Calendar Localization
sv_SE: Översättning av kalender

en: Year Range
sv_SE: Årsintervall

en: Use four digit years or +/- years to make it dynamic. For example, use -5 for the start year and +5 for the end year.
sv_SE: Använd årsformat med fyra siffror eller +/- år för att göra det dynamiskt. T.ex, använd -5 för startår och +5 för slutår.

en: Start Year
sv_SE: Startår

en: End Year
sv_SE: Slutår

en: Clock Settings
sv_SE: Klockinställningar

en: hour clock
sv_SE: timmarsklocka

en: minute step
sv_SE: minutsteg

en: start time
sv_SE: starttid

en: end time
sv_SE: sluttid

en: Confirmation Field
sv_SE: Bekräftelsefält

en: Below Field
sv_SE: Under fält

en: Dynamic default value
sv_SE: Dynamisk standardvärde

en: Set a dynamic default value in your field with a shortcode like [get param=whatever] or [frm-field-value field_id=x user_id=current]. If using [get param=whatever], the retrieved value must match one of the options in the field in order for that option to be selected.
sv_SE: Ange ett dynamiskt standardvärde för ditt fält med en kortkod som [get param=whatever] eller [frm-field-value field_id=x user_id=current]. Om du använder [get param=whatever], måste de hämtade värdet matcha ett av alternativen i fältet för att de alternativet ska markeras.

en: Display as
sv_SE: Visa som

en: Entries
sv_SE: Poster

en: Limit selection choices to those created by the user filling out this form
sv_SE: Begränsa antalet val till dom skapade av användaren som fyller i detta formulär

en: Dynamic Values
sv_SE: Dynamiska värden

en: This data is dynamic on change
sv_SE: Denna data är dynamisk vid förändring

en: There are no options
sv_SE: Det finns inga val

en: Drop a file here or click to upload
sv_SE: Släpp en fil här eller klicka för att ladda upp.

en: Maximum upload size: %sMB
sv_SE: Maximal filstorlek: %s MB

en: Select a form to import below
sv_SE: Välj ett formulär att importera nedan

en: These buttons are for illustrative purposes only. They will be functional in your form.
sv_SE: Dessa knappar är illustrativa. De kommer att vara funktionella i formuläret.

en: Multiple files
sv_SE: Flera filer

en: allow multiple files to be uploaded to this field
sv_SE: tillåt att flera filer laddas upp i detta fält

en: Delete files
sv_SE: Radera filer

en: permanently delete old files when replaced or when the entry is deleted
sv_SE: Radera permanent gamla filer när de ersätts eller när posten tas bort.

en: Email Attachment
sv_SE: E-postbilaga

en: attach this file to the email notification
sv_SE: bifoga denna fil i e-postmeddelandet

en: Allowed file types
sv_SE: Tillåtna filtyper

en: All types
sv_SE: Alla typer

en: Specify allowed types
sv_SE: Ange tillåtna typer

en: File Limits
sv_SE: Filbegränsningar

en: Set the file size limit for each file uploaded. Your server settings allow a maximum of %d MB.
sv_SE: Ange maximal filstorlek för varje filuppladdning. Dina serverinställningar tillåter maximalt %d MB.

en: MB in size
sv_SE: MB i storlek

en: number of files
sv_SE: Antal filer

en: New file size
sv_SE: Ny filstorlek

en: The size the image should be resized to
sv_SE: Storleken på bilden behöver förändras till

en: Insert Form
sv_SE: Infoga formulär

en: Do not skip
sv_SE: Hoppa inte över

en: Skip
sv_SE: Hoppa över

en: next page if %s of the following match:
sv_SE: nästa sida om %s av följande matchar:

en: this field if %s of the following match:
sv_SE: det här fältet om %s av följande matchar:

en: Multiple select
sv_SE: Flervalsmeny

en: enable multiselect
sv_SE: aktivera flervalsmeny

en: enable autocomplete
sv_SE: aktivera automatisk kompletering

en: Repeat Links
sv_SE: Upprepa länkar

en: Text links
sv_SE: Textlänkar

en: Text links with icons
sv_SE: Textlänkar med ikoner

en: Add New Label
sv_SE: Lägg till ny etikett

en: Remove Label
sv_SE: Ta bort etikett

en: Repeat Layout
sv_SE: Upprepa layout

en: Default: No automatic formatting
sv_SE: Standard: Ingen automatisk formatering

en: Inline: Display each field and label in one row
sv_SE: På rad: Visa varje fält och etikett i en rad

en: Grid: Display labels as headings above rows of fields
sv_SE: Rutnät: Visa etiketter som rubriker över rader av fält

en: Repeat Limit
sv_SE: Gräns för upprepning

en: Range
sv_SE: Intervall

en: to
sv_SE: till

en: Separate values
sv_SE: Separata värden

en: Add a separate value to use for calculations, email routing, saving to the database, and many other uses. The option values are saved while the option labels are shown in the form. Use [%s] to show the saved value in emails or views.
sv_SE: Lägg till ett separat värde som ska användas för beräkningar, e-post routing, spara till databasen och många andra användningsområden. Fältvärdena sparas medan fältetiketter visas i formuläret. Använd [%s] för att visa sparade värdet i e-post eller vyer.

en: Use separate values
sv_SE: använd separata värden

en: Visibility
sv_SE: Synlighet

en: Determines who can see this field. The selected user role and higher user roles will be able to see this field. The only exception is logged-out users. Only logged-out users will be able to see the field if that option is selected.
sv_SE: Avgör vem som kan se det här fältet. Den markerade användarrollen och högre roller kommer att kunna se det här fältet. Det enda undantaget är utloggade användare. Bara utloggade användare kommer att kunna se fältet om det alternativet.

en: Everyone
sv_SE: Alla

en: Logged-out Users
sv_SE: Utloggade användare

en: Choose File
sv_SE: Välj fil

en: Limit options to those created by the current user
sv_SE: Begränsa alternativ till de som skapats av den nuvarande användaren.

en: Does not apply to administrators.
sv_SE: Gäller ej för administratörer.

en: No options found
sv_SE: Inga alternativ hittades.

en: Options will populate dynamically in form
sv_SE: Alternativen kommer att fyllas i dynamiskt i formuläret.

en: Option order
sv_SE: Alternativ ordning

en: Set the order for the values in your Lookup Field.
sv_SE: Ange ordningen för värdena i ditt uppslagsfält.

en: Ascending (A-Z)
sv_SE: Stigande (A-Ö)

en: Descending (Z-A)
sv_SE: Fallande (Ö-A)

en: No order set
sv_SE: Ingen ordning

en: Placeholder text
sv_SE: Platshållartext

en: Set the placeholder text for your Lookup field.
sv_SE: Ange platshållartext för ditt uppslagsfält.

en: Autocomplete
sv_SE: Automatisk komplettering

en: Watch
sv_SE: Bevaka
