AffiliateWP - en to ar translation catalogue (1106 entries)

en: %s Referral Rate
ar: نسبة الاحالة

en: %s referral | %s referrals
ar[0]: اضافة احالة
ar[1]: اضافة احالة

en: (Invalid Affiliate ID)
ar: كود المسوق بالعمولة

en: (User Deleted)
ar: (عضو محذوف)

en: (no campaign)
ar: الحملة

en: (now copy this referral link and share it anywhere)
ar: (الان انسخ رابط الاحالة هذا وانشره في كل مكان)

en: (user deleted)
ar: (عضو محذوف)

en: <a href="%1$s" target="_blank" alt="%2$s">%3$s</a>
ar: اوافق على <a href="%s" target="_blank">شروط الخدمة</a>

en: <a href="%s" target="_blank">Learn more and view pricing.</a>
ar: اوافق على <a href="%s" target="_blank">شروط الخدمة</a>

en: <a href="%s">Back to Affiliates</a>.
ar: <a href="%s">عودة الى المسوقين بالعمولة</a>

en: <a href="%s">Back to Creatives</a>
ar: <a href="%s">عودة الى الاعلانات الترويجية</a>

en: <strong>Affiliate</strong>: this the affiliate that the visit was attributed to.
ar: <strong>المسوق بالعمولة</strong>: هذا هو المسوق بالعمولة الذي تم احتساب الزيارة له.

en: <strong>Context</strong>: this is the context of how the visit was generated, if set.
ar: <strong>المسوق بالعمولة</strong>: هذا هو المسوق بالعمولة الذي تم احتساب الزيارة له.

en: <strong>Converted</strong>: this is a Yes / No status for whether the visit turned into a successful converstion.
ar: <strong>تحول</strong>: تشير هذه الحالة اما بنعم \ لا اذا ما كان الزائر قد تحول الى عميل بنجاح.

en: <strong>IP</strong>: this is the IP address of the visitor.
ar: <strong>اي بي</strong>: عنوان اي بي الخاص بالزائر.

en: <strong>Landing Page</strong>: this is the page on your site that the visitor first landed on. It is the URL that the affiliate link pointed to.
ar: <strong>صفحة الهبوط</strong>: هذه هي الصفحة الاولى التي زارها زائر موقعك. كذلك الصفحة التي يشير اليها رابط الاحالة.

en: <strong>NOTE:</strong> WordPress 4.5 or newer is required to use the User Accounts migration tool.
ar: <strong>ملاحظة:</strong> ووردبريس 4.4 أو النسخ الأحدث يجب أن تستخدم أداة ترقية الحسابات.

en: <strong>NOTE:</strong> WordPress 4.5 or newer is required to use the User Accounts migration tool. <a href="%s" aria-label="Update WordPress now">Update WordPress now</a>.
ar: <strong>ملاحظة:</strong> ووردبريس 4.4 أو النسخ الأحدث يجب أن تستخدم أداة ترقية الحسابات. <a href="%s" aria-label="ترقية ووردبريس الآن">ترقية ووردبريس الآن</a>.

en: <strong>Paid</strong> - this is a referral that has been paid to the affiliate
ar: <strong>مدفوع</strong> - تمثل احالة تم دفعها للمسوق بالعمولة

en: <strong>Pending</strong> - this is a referral that is waiting to be accepted
ar: <strong>قيد المراجعة</strong> - تمثل احالة بانتظار الموافقة

en: <strong>Reference</strong>: this refers to the order number (or similar) that created this referral.
ar: <strong>المرجع</strong>: يشير الى رقم الاوردر (او ما شابهه) الذي انشا هذه الاحالة.

en: <strong>Referral ID</strong>: this is the ID of the referral that was created from this visit, if any.
ar: <strong>كود الاحالة</strong>: هذا هو كود الاحالة الذي تم توليده من هذه الزيارة، ان وجد.

en: <strong>Referring URL</strong>: this is the source URL of the affiliate link. It is the web page that the visitor found a link to your site on.
ar: <strong>عنوان URL الاحالة</strong>: هذا هو الرابط المصدر لرابط الاحالة. الصفحة التي وجد فيها الزائر رابط لموقعك.

en: <strong>Rejected</strong> - this is a referral that has been rejected and will not be paid to the affiliate
ar: <strong>مرفوضة</strong> - تمثل احالة تم رفضها ولن يتم دفعها للمسوق بالعمولة

en: <strong>Unpaid</strong> - this is a referral that has been accepted but not yet paid to the affiliate
ar: <strong>غير مدفوعة</strong> - تمثل احالة تم الموافقة عليها ولكنها لم تدفع بعد للمسوق بالعمولة

en: A customer with the ID %d has been successfully created.
ar: تم استيراد الاعدادات بنجاح

en: A link to the user edit screen for this user.
ar: رابط لصفحة تعديل الحساب لهذا المستخدم.

en: A new affiliate has registered on your site,
ar: قام مسوق بالعمولة جديد بالتسجيل في موقعك،

en: A new affiliate has registered on your site, %s
ar: لقد قام مسوق بالعمولة جديد بالتسجيل في موقعك، %s

en: Accept
ar: الموافقة

en: Account Email
ar: ايميل الحساب

en: Account Type
ar: ايميل الحساب

en: Actions
ar: الخيارات

[ctx: Actions column table header]
en: Actions
ar: الخيارات

en: Activate
ar: تفعيل

en: Activate License
ar: تفعيل الرخصة

en: Active
ar: فعال

en: Add Affiliate
ar: اضفة مسوق بالعمولة

en: Add Creative
ar: اضافة اعلان ترويجي

en: Add Customer
ar: ايميل الترحيب

en: Add New
ar: اضف جديد

en: Add Payout Method
ar: طريقة الترويج

en: Add Referral
ar: اضافة احالة

en: Add User & Affiliate
ar: اضفه كمسوق بالعمولة

en: Add as Affiliate
ar: اضفه كمسوق بالعمولة

en: Add the user as an affiliate.
ar: اضف المستخدم كمسوق بالعمولة.

en: Add-ons
ar: إضافات

en: Add-ons for AffiliateWP
ar: اضافات لـ AffiliateWP

en: Adjust EDD Commissions
ar: تعديل عمولات EDD

en: Affiliate
ar: مسوق بالعمولة

en: Affiliate #%d
ar: المسوق بالعمولة: #%d %s

en: Affiliate Actions
ar: خيارات الافليت

en: Affiliate Application Accepted
ar: قبول طلب تسجيل مسوق بالعمولة

en: Affiliate Area
ar: لوحة تحكم المسوق بالعمولة

en: Affiliate Area Forms
ar: لوحة تحكم المسوق بالعمولة

en: Affiliate Area Link
ar: لوحة تحكم المسوق بالعمولة

en: Affiliate Area Page
ar: لوحة تحكم المسوق بالعمولة

en: Affiliate Area URL: %s
ar: لوحة تحكم المسوق بالعمولة

en: Affiliate Coupon
ar: كوبون مسوق بالعمولة؟

en: Affiliate Customer Record
ar: اسم المسوق بالعمولة

en: Affiliate Data
ar: تاريخ تسجيل المسوق

en: Affiliate Discount
ar: خصومات للمسوق بالعمولة؟

en: Affiliate Discount?
ar: خصومات للمسوق بالعمولة؟

en: Affiliate Email
ar: تعطيل ايميلات الافليت

en: Affiliate Field
ar: المسوق بالعمولة: #%d %s

en: Affiliate First/Full Name
ar: اسم المسوق بالعمولة

en: Affiliate Form Settings
ar: اعدادات العمولات

en: Affiliate ID
ar: كود المسوق بالعمولة

[ctx: Affiliate ID, affiliate name]
en: ID #%1$d: %1$s
ar: كود #%d: %s

en: Affiliate Last Name
ar: اسم المسوق بالعمولة

en: Affiliate Login Form Only
ar: كوبون مسوق بالعمولة؟

en: Affiliate Manager Email
ar: تعطيل ايميلات الافليت

en: Affiliate Name
ar: اسم المسوق بالعمولة

en: Affiliate Notes
ar: نسبة العمولة:

en: Affiliate Plugin for WordPress
ar: اضافة التسويق بالعمولة لوورد بريس

en: Affiliate Rate
ar: نسبة العمولة

en: Affiliate Rate Type
ar: نسبة العمولة

en: Affiliate Rates:
ar: نسبة العمولة:

en: Affiliate Record
ar: نسبة العمولة

en: Affiliate Referral
ar: نسبة العمولة

en: Affiliate Registration Form Only
ar: تسجيل المسوقين بالعمولة

en: Affiliate Registration Form and Affiliate Login Form
ar: حالة حساب المسوق

en: Affiliate Registration Status
ar: حالة حساب المسوق

en: Affiliate Registrations
ar: تسجيلات المسوقين بالعمولة

en: Affiliate Settings
ar: اعدادات العمولات

en: Affiliate Status
ar: حالة المسوق بالعمولة

en: Affiliate URL
ar: رابط URL للمسوق بالعمولة

en: Affiliate URLs
ar: رابط URL للمسوق بالعمولة

en: Affiliate Username
ar: اسم المسوق بالعمولة

en: Affiliate account activated
ar: تم تفعيل حساب المسوق بالعمولة

en: Affiliate account deactivated
ar: تم الغاء تفعيل حساب المسوق بالعمولة

en: Affiliate account(s) deleted successfully
ar: تم حذف حساب \ حسابات المسوق بالعمولة بنجاح

[ctx: Affiliate column table header]
en: Affiliate
ar: مسوق بالعمولة

en: Affiliate coupon?
ar: كوبون مسوق بالعمولة؟

en: Affiliate customer record has been deleted.
ar: تم رفض طلبك لفتح حساب مسوق بالعمولة

en: Affiliate deletion failed, please try again
ar: فشل حذف المسوق بالعمولة، اعد المحاولة مجددا

en: Affiliate earnings.
ar: اعدادات العمولات

en: Affiliate name
ar: اسم المسوق بالعمولة

en: Affiliate record has been deleted.
ar: تم تحديث حساب المسوق بالعمولة الخاص بك

en: Affiliate request was accepted
ar: تم قبول طلب المسوق بالعمولة

en: Affiliate request was rejected
ar: تم رفض طلب المسوق بالعمولة

en: Affiliate stats have been recounted!
ar: تم اعادة حساب احصائيات المسوق بالعمولة من جديد!

en: Affiliate update failed, please try again
ar: فشل تحديث المسوق بالعمولة، اعد المحاولة مجددا

en: Affiliate updated successfully
ar: تم تحديث المسوق بالعمولة بنجاح

en: Affiliate user account deleted
ar: تم الغاء تفعيل حساب المسوق بالعمولة

en: Affiliate wasn&#8217;t added, please try again.
ar: لم يتم اضافة المسوق بالعمولة، اعد المحاولة مجددا.

en: Affiliate&#8217;s Website URL
ar: عنوان موقع المسوق بالعمولة

en: Affiliate&#8217;s payment email for systems such as PayPal, Moneybookers, or others. Leave blank to use the affiliate&#8217;s user email.
ar: ايميل الدفع للمسوق بالعمولة يتم استخدامه بواسطة انظمة PayPal، Moneybookers, او غيرهما. اتركه فارغا لاستخدام الايميل الخاص بالعضو.

en: Affiliate-generated Sale Count
ar: كوبون مسوق بالعمولة؟

en: Affiliate-generated Sales
ar: نسبة العمولة

en: Affiliate: #%1$d %2$s
ar: المسوق بالعمولة: #%d %s

en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | <a href="%3$s">%4$s</a>
ar: <a href="%s">ارسل المشكلة</a> عبر <a href="%s">GitHub</a>.

en: AffiliateWP Migration
ar: جلب البيانات الى AffiliateWP

en: AffiliateWP Referral Summary
ar: نسبة العمولة

en: AffiliateWP Requirements
ar: تسجيلات المسوقين بالعمولة

en: AffiliateWP is not installed
ar: جلب البيانات الى AffiliateWP

en: AffiliateWP settings for the My Account page.
ar: تم اعادة حساب احصائيات المسوق بالعمولة من جديد!

en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s for %3$s rejected
ar: AffiliateWP: الاحالة #%d لـ %s لـ %s رفضت

en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
ar: AffiliateWP: الاحالة #%d لـ %s سجلت لـ %s

en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
ar: AffiliateWP: الاحالة #%d لـ %s سجلت لـ %s

en: Affiliates
ar: المسوقين بالعمولة

en: Affiliates Paid
ar: المسوقين بالعمولة

en: Affiliates require approval: %s
ar: يتطلب موافقة يدوية

en: Affiliates table column to order by.
ar: اضافة التسويق بالعمولة لوورد بريس

en: After - 10$
ar: بعد - 10$

en: All
ar: الكل

en: All Statuses
ar: جميع الحالات

en: Allow Affiliate Registration
ar: تفعيل تسجيل مسوقين بالعمولة

en: Allow Referrals
ar: السماح بالاحالات

en: Allow referrals
ar: تفعيل الاحالات

en: Allow users to register affiliate accounts for themselves.
ar: هل تريد تفعيل امكانية تسجيل المسوقين بالعمولة حسابات لانفسهم؟

en: Amount
ar: القيمة

[ctx: Amount column table header]
en: Amount
ar: القيمة

en: An affiliate already exists for this username.
ar: تفعيل انشاء احالات لهذا النموذج

en: An affiliate with the username "%s" has been created.
ar: لقد تم قبول طلب تسجيلك كمسوق بالعمولة لدى %s!

en: An optional description for this creative. This is visible to affiliates and is displayed above the creative.
ar: وصف اختياري لهذا الاعلان الترويجي. يتم عرضه للمسوق بالعمولة تحت الاعلانات الترويجية.

en: Application Accepted Email Content
ar: محتوى ايميل قبول طلب التسجيل

en: Application Accepted Email Options For Affiliate
ar: محتوى ايميل قبول طلب التسجيل

en: Application Accepted Email Subject
ar: عنوان ايميل قبول طلب التسجيل

en: Application Pending Email Content
ar: محتوى ايميل الطلب قيد المراجعة

en: Application Pending Email Options For Affiliate
ar: محتوى ايميل الطلب قيد المراجعة

en: Application Pending Email Subject
ar: عنوان ايميل الطلب قيد المراجعة

en: Application Rejection Email Content
ar: محتوى ايميل رفض طلب التسجيل

en: Application Rejection Email Options For Affiliate
ar: محتوى ايميل رفض طلب التسجيل

en: Application Rejection Email Subject
ar: عنوان ايميل رفض طلب التسجيل

en: Apply
ar: تطبيق

en: Are you sure you want to clear the debug log?
ar: هل انت متاكد انك تريد حذف هذه الاحالة؟

en: Are you sure you want to delete this affiliate and all its data?
ar: هل انت متاكد انك تريد حذف هذه الاحالة؟

en: Are you sure you want to delete this affiliate, all its data and its associated user account?
ar: هل انت متاكد من حذف هذا الاعلان الترويجي؟

en: Are you sure you want to delete this affiliate?
ar: هل انت متاكد من حذف هذا الاعلان الترويجي؟

en: Are you sure you want to delete this creative?
ar: هل انت متاكد من حذف هذا الاعلان الترويجي؟

en: Are you sure you want to delete this payout?
ar: هل انت متاكد من حذف هذا الاعلان الترويجي؟

en: Are you sure you want to delete this referral?
ar: هل انت متاكد انك تريد حذف هذه الاحالة؟

en: Are you sure you want to delete this visit?
ar: هل انت متاكد من حذف هذا الاعلان الترويجي؟

en: Are you sure you want to generate the payout file? All included referrals will be marked as Paid.
ar: هل انت متاكد انك تريد توليد ملف الدفع؟ كل الاحالات التي تم ضمها سيتم جعلها مدفوعة.

en: Are you sure you want to overwrite the affiliate associated with this payout?
ar: هل انت متاكد من حذف هذا الاعلان الترويجي؟

en: Are you sure you want to overwrite this payout's referrals?
ar: هل انت متاكد انك تريد حذف هذه الاحالة؟

en: Are you sure you want to payout referrals for the specified time frame via %s?
ar: هل انت متاكد انك تريد حذف هذه الاحالة؟

en: Argentina
ar: بيزو مكسيكي

en: Argentine Peso
ar: بيزو مكسيكي

en: Australia
ar: دولار استرالي

en: Australian Dollar
ar: دولار استرالي

en: Auto Register New Users
ar: تسجيل الاعضاء الجدد تلقائيا

en: Automatically register new users as affiliates.
ar: تسجيل الاعضاء الجدد كمسوقين بالعمولة تلقائيا؟

en: Automatically reject Unpaid referrals when the originating purchase is refunded or revoked.
ar: هل تريد رفض الاحالات الغير مدفوعة تلقائيا اذا تم الغاء او ارتجاع المشتريات؟

en: Average Payout
ar: نسبة الاحالة

en: Average Referral Amount
ar: نسبة الاحالة

en: Average Referral Amount (All Time)
ar: نسبة الاحالة

en: Average Referrals Per Payout
ar: نسبة الاحالة

en: Average Referrals Per Payout (All Time)
ar: نسبة الاحالة

en: Back to Affiliates
ar: المسوقين بالعمولة

en: Bangladeshi Taka
ar: تاكا بنجلاديشي

en: Before - $10
ar: قبل - $10

en: Begin typing the name of the affiliate to perform a search for their associated user account.
ar: ابدا بكتابة اسم المسوق بالعمولة للقيام بالبحث عن حساب العضوية المرتبط به.

en: Brazil
ar: ريال برازيلي

en: Brazilian Real
ar: ريال برازيلي

en: Browse all add-ons
ar: استعرض كافة الإضافات

en: Bulgaria
ar: ليف بلغاري

en: Bulgarian Lev
ar: ليف بلغاري

en: Bulk Actions
ar: اجراءات بالجملة

en: Business Account
ar: حسابات العضو

en: Campaign
ar: الحملة

en: Campaign Name (optional)
ar: اسم الحملة (اختياري)

en: Campaigns
ar: الحملة

en: Campaigns view column to order by.
ar: اضافة التسويق بالعمولة لوورد بريس

en: Canadian Dollar
ar: دولار كندي

en: Cheatin&#8217; huh?
ar: الغش ممنوع!

en: Check this box to prevent orders for this %s from generating referral commissions for affiliates.
ar: هذا سيمنع توليد عمولات على الطلبيات لهذا المنتج.

en: Check to disable per-membership referrals.
ar: اضغط لتعطيل الاحالات على مستوى العضوية.

en: Chilean Peso
ar: بيزو تشيلي

en: Chinese Yuan
ar: يوان صيني

en: Choose a referral rate type. Referrals can be based on either a percentage or a flat rate amount.
ar: هل تريد جعل الاحالات بنسبة مئوية ام بنسبة ثابتة؟

en: Choose a template to use for email messages.
ar: اختر قالب لاستخدامه في رسائل الايميل.

en: Choose the integrations to enable.
ar: اختر مكان ظهور رمز العملة.

en: Choose the location of the currency symbol.
ar: اختر مكان ظهور رمز العملة.

en: Choose your currency. Note that some payment gateways have currency restrictions.
ar: اختر عملتك. لاحظ ان بعض بوابات الدفع لديها قيود على نوعية العملة.

en: Clear Log
ar: تفريغ ملف تتبع الأخطاء

en: Colombian Peso
ar: بيزو كولومبي

en: Column one lists the visit URL in relative format, column two lists the referrer, and column three indicates whether the visit converted into a referral.
ar: العمود الأول يسرد رابط الزيارة، والعمود الثاني يسرد الوسيط (المحيل)، والعمود الثالث يوضح هل تحولت الزيارة إلى احالة أم لا.

en: Commission Rate
ar: نسبة العمولة

en: Configure affiliate rates for this product. These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale.
ar: تستخدم هذه الاعدادات لحساب العمولات على كل بيعة. اتركها فارغة لاعتماد اعدادات العمولات الافتراضية.

en: Configure the currency options
ar: ضبط خيارات العملة

en: Confirm Deletion
ar: تأكيد الحذف

en: Confirm Password
ar: تاكيد كلمة السر

en: Congratulations %s!
ar: مبروك يا %s!

en: Congratulations {name}!
ar: مبروك يا {name}!

en: Connection Status
ar: تصفير الاحصائيات

en: Context
ar: السياق

en: Context for this referral (optional). Usually this is used to identify the payment system or integration that was used for the transaction.
ar: ادخل سياق لهذه الاحالة (اختياري). عادة ما يستخدم هذا في تسهيل تحديد طريقة الدفع المستخدمة لهذه المعاملة.

en: Context under which the visit was generated.
ar: تم استيراد الاعدادات بنجاح

en: Conversion Rate
ar: معدل التحول

en: Conversion Rate (All Time)
ar: معدل التحول

[ctx: Conversions column table header]
en: Conversions
ar: معدل التحول

en: Converted
ar: تحولات

en: Converted Visits
ar: زيارات تحولت

[ctx: Converted column table header]
en: Converted
ar: تحولات

en: Cookie Expiration
ar: وقت انتهاء الكوكيز

en: Cookie Sharing
ar: وقت انتهاء الكوكيز

en: Copy and paste the following:
ar: انسخ والصق ما يلي:

en: Coupon Template
ar: القالب الافتراضي

en: Create Affiliate Accounts for Users
ar: انشاء حسابات مسوقين بالعمولة للاعضاء

en: Created
ar: اعلان ترويجي

en: Creative
ar: اعلان ترويجي

[ctx: Creative ID, creative name]
en: Creative ID #%1$d: %2$s
ar: كود الاعلان الترويجي #%d: %s

en: Creative activated
ar: تم تفعيل الاعلان الترويجي

en: Creative added successfully
ar: تم اضافة الاعلان الترويجي بنجاح

en: Creative deactivated
ar: تم الغاء تفعيل الاعلان الترويجي

en: Creative deleted successfully
ar: تم حذف الاعلان الترويجي بنجاح

en: Creative updated successfully
ar: تم تحديث الاعلان الترويجي بنجاح

en: Creatives
ar: إعلانات ترويجية

en: Credit Last Referrer
ar: اعتماد اخر مسوق قام بالاحالة

en: Credit the last affiliate who referred the customer.
ar: اعتماد اخر مسوق بالعمولة قام باحالة العميل.

en: Croatia Kuna
ar: كونا كرواتية

en: Currency
ar: العملة

en: Currency Settings
ar: اعدادات العملة

en: Currency Symbol Position
ar: مكان ظهور العملة

en: Currency for the referral amount.
ar: نسبة الاحالة

en: Currency: %s
ar: العملة

en: Current Month
ar: الشهر الماضي

en: Custom
ar: تخصيص

en: Custom Amount
ar: قيمة الشراء

en: Custom data stored for this referral (optional).
ar: ادخل وصف لهذه الاحالة

en: Custom referral data.
ar: لم يتم العثور على احالات.

en: Customer Email
ar: ايميل الترحيب

en: Customer ID
ar: ايميل الترحيب

en: Customer IP address.
ar: ايميل الترحيب

en: Customer added successfully
ar: تم اضافة الاعلان الترويجي بنجاح

en: Customer email.
ar: ايميل الترحيب

en: Customer first name.
ar: الرجاء ادخال اسمك

en: Customer last name.
ar: لم يتم العثور على احالات.

en: Customer update failed, please try again
ar: فشل تحديث الاحالة، اعد المحاولة مجددا

en: Customer updated successfully
ar: تم تحديث الاعلان الترويجي بنجاح

en: Customer wasn&#8217;t added, please try again.
ar: لم يتم اضافة المسوق بالعمولة، اعد المحاولة مجددا.

en: Customers table column to order by.
ar: اضافة التسويق بالعمولة لوورد بريس

en: Czech Koruna
ar: كورونا تشيكية

en: Danish Krone
ar: كرونا دانماركي

[ctx: Dashboard widget]
en: Earnings
ar: الارباح

[ctx: Dashboard widget]
en: Referrals
ar: الاحالات

en: Date
ar: التاريخ

en: Date Created
ar: تحديث الاعلان الترويجي

en: Date Registered
ar: تاريخ التسجيل

en: Deactivate
ar: تعطيل

en: Deactivate License
ar: الغاء تفعيل الرخصة

en: Debug Assistant
ar: مساعد تتبع الأخطاء

en: Debug Log
ar: لوج تتبع الأخطاء

en: Debug mode is globally enabled via <code>AFFILIATE_WP_DEBUG</code> set in <code>wp-config.php</code>. This setting cannot be modified from this screen. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates > Tools</a>.
ar: من فضلك ادخل كود الرخصة الخاص بك. التحديث التلقائي و<a href="%s" target="_blank">الدعم الفني</a> يتطلب وجود رخصة سارية.

en: December
ar: تذكرني

en: Decimal Separator
ar: فاصل الارقام العشرية

en: Default Referral Format
ar: الشكل الافتراضي للاحالة

en: Default Referral URL
ar: الشكل الافتراضي لرابط الإحالة

en: Default Template
ar: القالب الافتراضي

en: Delete
ar: حذف

en: Delete Affiliate | Delete Affiliates
ar[0]: حذف المسوقين بالعمولة
ar[1]: حذف المسوقين بالعمولة

en: Delete Coupon
ar: كوبون مسوق بالعمولة؟

en: Delete Creative
ar: حذف الاعلان الترويجي

en: Deleting this affiliate will also delete their referral and visit data. | Deleting these affiliates will also delete their referral and visit data.
ar[0]: بحذف هذا المسوق بالعمولة سيتم ايضا حذف احالاته ومعلومات الزيارات الخاصة به.
ar[1]: بحذف هؤلاء المسوقين بالعمولة سيتم ايضا حذف احالاتهم ومعلومات الزيارات الخاصة بهم.

en: Description
ar: الوصف

[ctx: Description column table header]
en: Description
ar: الوصف

en: Description for the creative.
ar: النص لهذا الاعلان الترويجي

en: Direct Traffic
ar: زوار مباشرين

en: Direct traffic
ar: زوار مباشرين

en: Disable Affiliate Email
ar: تعطيل ايميلات الافليت

en: Disable Referrals
ar: تعطيل الاحالات

en: Disable Referrals on Upgrades
ar: تعطيل الاحالات لهذا المنتج

en: Disable Renewal Referrals
ar: تعطيل احالات التجديد

en: Disable referrals
ar: تعطيل الاحالات

en: Disable referrals for this product variation
ar: تعطيل الاحالات لهذا المنتج

en: Disable referrals on this %s
ar: تعطيل الاحالات عن %s

en: Disable referrals on this membership
ar: تعطيل الاحالات لهذه العضوية

en: Disable referrals on this product
ar: تعطيل الاحالات لهذا المنتج

en: Disable referrals on this subscription level.
ar: تعطيل الاحالات لهذا المنتج

en: Disable the application accepted email sent to the affiliate.
ar: تعطيل ايميل تم قبول طلبك الذي يرسل للمسوق بالعمولة.

en: Dismiss Notice
ar: تجاهل الملاحظة ]التكامل[

en: Dominican Peso
ar: بيزو الدومنيكان

en: Download Debug Log File
ar: تفريغ ملف تتبع الأخطاء

en: Dynamic coupon creation failed, please try again.
ar: فشل حذف المسوق بالعمولة، اعد المحاولة مجددا

en: Dynamic coupon deletion failed, please try again.
ar: فشل حذف المسوق بالعمولة، اعد المحاولة مجددا

en: Dynamic coupon successfully created.
ar: تم استيراد الاعدادات بنجاح

en: Dynamic coupon successfully deleted.
ar: تم اضافة الاعلان الترويجي بنجاح

en: Earnings
ar: الارباح

en: Earnings Generated
ar: الارباح

en: Earnings Paid
ar: الارباح

en: Earnings can be based on either a percentage or a flat rate amount.
ar: هل تريد جعل الاحالات بنسبة مئوية ام بنسبة ثابتة؟

[ctx: Earnings column table header]
en: Earnings
ar: الارباح

en: Earnings have been successfully recounted for %s.
ar: تم اضافة الاحالة بنجاح

en: Edit
ar: تعديل

en: Edit Affiliate
ar: تعديل المسوق بالعمولة

en: Edit Creative
ar: تعديل الاعلان الترويجي

en: Edit Customer
ar: تعديل الاحالة

en: Edit Referral
ar: تعديل الاحالة

en: Edit User
ar: تعديل الاحالة

en: Effortlessly pay your affiliates
ar: جاري اضافة المسوقين بالعمولة

en: Egyptian Pound
ar: جنيه مصري

en: Email
ar: ايميل

en: Email Address
ar: عنوان البريد الالكتروني

en: Email Notifications
ar: هل تريد تعطيل كافة الاشعارات البريدية؟

en: Email Options
ar: الايميلات

en: Email Template
ar: قالب الايميل

en: Email address already taken
ar: هذا الايميل مسجل من قبل

en: Email notifications are: %s
ar: هل تريد تعطيل كافة الاشعارات البريدية؟

en: Emails
ar: الايميلات

en: Enable %s Referral Rate
ar: نسبة الاحالة

en: Enable Debug Mode
ar: تفعيل نظام تتبع الأخطاء؟

en: Enable New Referral Notifications
ar: تفعيل اشعارات الاحالات الجديدة

en: Enable Payouts Service
ar: توليد ملف الدفع

en: Enable affiliate referral creation for this donation form
ar: تفعيل انشاء احالات لهذا النموذج

en: Enable affiliate referral creation for this form
ar: تفعيل انشاء احالات لهذا النموذج

en: Enable affiliate referral creation for this form?
ar: تفعيل انشاء احالات لهذا النموذج؟

en: Enable debug mode. This will turn on error logging for the referral process to help identify issues. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates &rarr; Tools</a>.
ar: علم هنا إذا كنت تريد تفعيل نظام تتبع الأخطاء. سيفعل ذلك تسجيل كل ما يخص الإحالات ليساعدك على إيجاد المشاكل.

en: Enable reCAPTCHA
ar: تفعيل reCAPTCHA

en: Enable referrals for specific Contact Form 7 forms
ar: تفعيل انشاء احالات لهذا النموذج

en: Enable referrals on all Contact Form 7 forms
ar: تفعيل انشاء احالات لهذا النموذج

en: End Date
ar: التاريخ

en: Enter a context for this referral (optional). Usually this is used to help identify the payment system that was used for the transaction.
ar: ادخل سياق لهذه الاحالة (اختياري). عادة ما يستخدم هذا في تسهيل تحديد طريقة الدفع المستخدمة لهذه المعاملة.

en: Enter a description for this referral.
ar: ادخل وصف لهذه الاحالة

en: Enter a reference for this referral (optional). Usually this would be the transaction ID of the associated purchase.
ar: ادخل مرجع لهذه الاحالة (اختياري). عادة ما يكون هذا كود المعاملة الخاص بالشراء.

en: Enter a referral rate for this %s
ar: تفعيل انشاء احالات لهذا النموذج

en: Enter an email address for the new user.
ar: تفعيل انشاء احالات لهذا النموذج

en: Enter any URL from this website in the form below to generate a referral link!
ar: ادخل اي URL من هذا الموقع في النموذج ادناه ليتم توليد رابط احالة!

en: Enter how many days the referral tracking cookie should be valid for.
ar: لكم يوم تريد ان تكون كوكيز تتبع الاحالات صالحة؟

en: Enter the email to send on new referrals. HTML is accepted. Available template tags:
ar: ادخل الايميل الذي سيتم ارساله الى المسوق بالعمولة الذي حصل على احالة جديدة. اكواد HTML متاحة. الاكواد التالية متاحة للقالب:

en: Enter the email to send to site affiliate managers when new referrals are earned. HTML is accepted. Available template tags:
ar: ادخل الايميل الذي سيتم ارساله الى المسوق بالعمولة الذي حصل على احالة جديدة. اكواد HTML متاحة. الاكواد التالية متاحة للقالب:

en: Enter the email to send when a new affiliate registers. HTML is accepted. Available template tags:
ar: ادخل الايميل الذي سيتم ارساله الى المسجلين الجدد كمسوقين بالعمولة. اكواد HTML متاحة. الاكواد التالية متاحة للقالب:

en: Enter the email to send when an application is accepted. HTML is accepted. Available template tags:
ar: ادخل الايميل الذي سيتم ارساله الى المسوق بالعمولة الذي تم قبول طلب تسجيله. اكواد HTML متاحة. الاكواد التالية متاحة للقالب:

en: Enter the email to send when an application is pending. HTML is accepted. Available template tags:
ar: ادخل الايميل الذي سيتم ارساله عندما يكون طلب التسجيل قيد المراجعة. يمكنك ادخال اكواد HTML. الاكواد التالية متاحة للقالب:

en: Enter the email to send when an application is rejected. HTML is accepted. Available template tags:
ar: ادخل الايميل الذي سيتم ارساله عندما يتم رفض طلب تسجيل. يمكنك ادخال اكواد HTML. الاكواد التالية متاحة للقالب:

en: Enter the name of the affiliate or begin typing to perform a search based on the affiliate&#8217;s name.
ar: ادخل اسم المسوق بالعمولة او ابدا بالكتابة ليتم البحث حسب اسم المسوق.

en: Enter the name of the affiliate or enter a partial name or email to perform a search.
ar: ادخل اسم المسوق بالعمولة او ادخل جزء من الاسم او الايميل للقيام بالبحث.

en: Enter the subject line for accepted application emails sent to affiliates when their account is approved. Supports template tags.
ar: ادخل سطر العنوان الخاص بالايميل الذي سيرسل الى المسوق بالعمولة الذي تم قبول طلب تسجيله.

en: Enter the subject line for new referral emails sent when affiliates earn referrals. Supports template tags.
ar: ادخل سطر العنوان الخاص بالايميل الذي سيرسل الى المسوق بالعمولة الذي حصل على احالة جديدة.

en: Enter the subject line for pending affiliate application emails. Supports template tags.
ar: ادخل عنوان رسالة الايميل الذي سيرسل للذين جاري مراجعة طلب تسجيلهم.

en: Enter the subject line for rejected affiliate application emails. Supports template tags.
ar: ادخل عنوان رسالة الايميل الذي سيرسل للذين تم رفض طلب تسجيلهم

en: Enter the subject line for the email sent to site the site affiliate manager when affiliates earn referrals. Supports template tags.
ar: ادخل سطر العنوان الخاص بالايميل الذي سيرسل الى المسوق بالعمولة الذي حصل على احالة جديدة.

en: Enter the subject line for the registration email sent to affiliate managers when new affiliates register. Supports template tags.
ar: اكتب سطر العنوان الخاص بالايميل الذي سيرسل للمديرين عند تسجيل مسوقين بالعمولة جدد.

en: Enter username
ar: اسم مستخدم غير صالح

en: Error
ar: خطأ

en: Error:
ar: خطأ

en: Euro
ar: يورو

en: Exclude Shipping
ar: استثناء الشحن

en: Exclude Tax
ar: استثناء الضريبة

en: Exclude shipping costs from referral calculations.
ar: هل تريد استثناء مصروفات الشحن من حسابات الاحالات؟

en: Exclude taxes from referral calculations.
ar: هل تريد استثناء الضرائب من حسابات الاحالات؟

en: Export
ar: تصدير

en: Export / Import
ar: تصدير / استيراد

en: Export Affiliates
ar: تصدير المسوقين بالعمولة

en: Export Payouts
ar: اجمالي الزيارات

en: Export Referrals
ar: تصدير الاحالات

en: Export Settings
ar: اعدادات التصدير

en: Export Visits
ar: تصدير المسوقين بالعمولة

en: Export affiliates to a CSV file.
ar: تصدير المسوقين بالعمولة الى ملف CSV

en: Export payouts to a CSV file.
ar: تصدير المسوقين بالعمولة الى ملف CSV

en: Export referrals to a CSV file.
ar: تصدير الاحالات الى ملف CSV.

en: Export the AffiliateWP settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
ar: تصدير اعدادات AffiliateWP لهذا الموقع كملف بامتداد .json. هذا يمكنك من استيراد الاعدادات بسهولة في موقع اخر.

en: Export visits to a CSV file.
ar: تصدير المسوقين بالعمولة الى ملف CSV

en: Exporting Referrals
ar: جاري تصدير الاحالات

en: Filter
ar: تصفية

en: Filter by status
ar: التصفية حسب الحالة

en: Filters
ar: تصفية

en: First Name
ar: الاسبوع الماضي

en: Flat %s
ar: ثابتة %s

en: Flat Rate Referral Basis
ar: احدث زيارات الاحالات

en: Flat rate referrals can be calculated on either a per product or per order basis.
ar: هل تريد جعل الاحالات بنسبة مئوية ام بنسبة ثابتة؟

en: Foo Affiliate account banned
ar: تم تفعيل حساب المسوق بالعمولة

en: For more information:
ar: لمزيد من المعلومات:

en: From - mm/dd/yyyy
ar: من - mm/dd/yyyy

en: From Email
ar: ايميل المرسل

en: From Name
ar: اسم المرسل

en: General
ar: عام

en: General Settings
ar: اعدادات عامة

en: Generate CSV File
ar: توليد ملف CSV

en: Generate Coupon
ar: توليد URL

en: Generate Coupons
ar: توليد URL

en: Generate URL
ar: توليد URL

en: Generated By
ar: توليد URL

en: Global referral rate type: %s
ar: نوع النسبة للمسوق بالعمولة

en: Global referral rate: %s
ar: تعطيل الاحالات عن %s

en: Go Back
ar: عودة للخلف

en: Graphs
ar: الرسوم البيانية

en: Hi %s!
ar: مرحبا %s!

en: Hi %s,
ar: مرحبا %s،

en: Hi {name}!
ar: مرحبا يا {name}،

en: Hi {name},
ar: مرحبا يا {name}،

en: Hong Kong
ar: دولار هونج كونج

en: Hong Kong Dollar
ar: دولار هونج كونج

en: How will you promote us?
ar: كيف ستقوم بالترويج لنا؟

en: Hungarian Forint
ar: فورنت مجري

en: ID
ar: الكود

en: ID for the affiliate account associated with the referral.
ar: تم رفض طلبك لفتح حساب مسوق بالعمولة

en: ID for the affiliate account associated with the sale.
ar: حساب المسوق بالعمولة الخاص بك غير مفعل

en: ID for the affiliate account associated with the visit.
ar: حساب المسوق بالعمولة الخاص بك غير مفعل

en: ID for the visit associated with the referral.
ar: حدد الحالة للاحالة.

en: IP
ar: اي بي

en: Icelandic Krona
ar: كرونا ايسلندية

en: Identity Verification
ar: التكامل

en: If you have a Personal or Plus license, you can easily upgrade from your account page to <a href="%s">get access to all of these add-ons</a>!
ar: اذا كانت لديك رخصة شخصية أو بلس، يمكنك التحديث من خلال صفحة حسابك <a href="%s">لتتمكن من الحصول على كافة هذه الإضافات</a>!

en: If you would like to connect this coupon to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
ar: اذا كنت تريد ربط هذا الكوبون بمسوق بالعمولة ما، ادخل اسم المسوق.

en: If you would like to connect this discount to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
ar: اذا كنت تريد ربط هذا الخصم بمسوق ما، ادخل اسم المسوق بالعمولة.

en: Ignore Referrals with Zero Amount
ar: نسبة الاحالة

en: Ignore referrals with a zero amount. This can be useful for multi-price products that start at zero, or if a discount was used which resulted in a zero amount. NOTE: If this setting is enabled and a visit results in a zero referral, the visit will be considered not converted.
ar: علم هنا اذا اردت ان يقوم AffiliateWP بتجاهل الاحالات للطلبيات ذات قيمة صفرية تماما. يفيد ذلك في حالة المنتجات متعددة السعر والتي تبدأ بصفر، او اذا تم استخدام كوبون خصم، مما تسبب في تصفير قيمة الطلب. الرجاء الملاحظة: انه في حالة تفعيل هذا الخيار ونتج عن الزيارة احالة صفرية، فان هذه الزيارة لن يتم احتسابها كتحول.

en: Image
ar: الصورة

en: Import
ar: استيراد

en: Import Affiliates
ar: تصدير المسوقين بالعمولة

en: Import CSV
ar: استيراد

en: Import Referrals
ar: تصدير الاحالات

en: Import Settings
ar: اعدادات الاستيراد

en: Import the AffiliateWP settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
ar: استيراد اعدادات AffiliateWP من ملف بامتداد .json. هذا الملف يمكن الحصول عليه من خلال تصدير الاعدادات من موقع اخر باستخدام النموذج اعلاه.

en: Inactive
ar: غير فعال

en: Incorrect username or password
ar: اسم المستخدم او كلمة السر غير صحيحة

en: Indian Rupee
ar: روبية هندية

en: Indonesia
ar: روبية اندونيسية

en: Indonesia Rupiah
ar: روبية اندونيسية

en: Integrations
ar: التكامل

[ctx: Integrations]
en: Dismiss Notice
ar: تجاهل الملاحظة ]التكامل[

en: Integrations: %s
ar: التكامل

en: Invalid Payouts Service account
ar: اجمالي الزيارات

en: Invalid account email
ar: ايميل الدفع غير صالح

en: Invalid affiliate
ar: اضفة مسوق بالعمولة

en: Invalid affiliate account
ar: سجل حساب مسوق بالعمولة جديد

en: Invalid batch ID.
ar: ايميل غير صالح

en: Invalid payment email
ar: ايميل الدفع غير صالح

en: Invalid payout method
ar: ايميل الدفع غير صالح

en: Invalid user email
ar: ايميل الدفع غير صالح

en: Invalid user login name. User login name must include at least one letter
ar: اسم مستخدم غير صالح. يجب ان يحتوي اسم المستخدم على حرف واحد على الاقل

en: Invalid username
ar: اسم مستخدم غير صالح

en: Invalid username. Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed
ar: اسم مسخدم غير صالح. يسمح فقط بالحروف الصغيرة من (a-z) والارقام

en: Invalid username. Usernames must include at least one letter
ar: اسم مستخدم غير صالح. يجب ان يحتوي اسم المستخدم على حرف واحد على الاقل

en: Invoice Link
ar: روابط فريدة

en: Iranian Rial
ar: ريال برازيلي

en: Israeli Shekel
ar: شيكل اسرائيلي

en: Japanese Yen
ar: ين ياباني

en: Landing Page
ar: صفحة الهبوط

en: Lao Kip
ar: كيب

en: Last Month
ar: الشهر الماضي

en: Last Name
ar: الاسبوع الماضي

en: Last Quarter
ar: الربع الماضي

en: Last Week
ar: الاسبوع الماضي

en: Last Year
ar: العام الماضي

en: Latest Affiliate Registrations
ar: احدث المسوقين المسجلين

en: Leave blank if approving this affiliate.
ar: اتركه فارغا اذا كنت موافق على هذا المسوق بالعمولة

en: Leave blank to use default affiliate rates.
ar: اتركه فارغا اذا كنت موافق على هذا المسوق بالعمولة

[ctx: License]
en: Dismiss Notice
ar: تجاهل الملاحظة ]الرخصة[

en: License Key
ar: كود الرخصة

en: License Settings
ar: اعدادات الرخصة

en: License status is: %s
ar: اعدادات الرخصة

en: LifterLMS Referral #%d updated successfully.
ar: تم تحديث الاحالة بنجاح

en: LifterLMS Referral failed to be created.
ar: عنوان ايميل احالة جديدة

en: Log into your account
ar: سجل الدخول الى حسابك

en: Log into your affiliate area at
ar: يمكنك الدخول الى لوحة تحكم المسوق بالعمولة الخاصة بك من خلال

en: Log into your affiliate area at %s
ar: سجل دخولك الى لوحة تحكم المسوق بالعمولة عبر %s

en: Log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications:
ar: سجل دخولك الى لوحة تحكم المسوق بالعمولة لاستعراض ارباحك او تعطيل هذه الاشعارات:

en: Logo
ar: الشعار

en: Lost your password?
ar: نسيت كلمة السر؟

en: Malaysia
ar: رينغيت ماليزي

en: Malaysian Ringgit
ar: رينغيت ماليزي

en: Manage Affiliates
ar: جاري اضافة المسوقين بالعمولة

en: Manage Referrals
ar: احالات لم يتم الدفع عليهم

en: Manage Visits
ar: جاري البحث عن الزيارات

en: Manage per-product affiliate rates.
ar: ادارة نسبة العمولة لكل منتج

en: Manage your affiliates.
ar: جاري اضافة المسوقين بالعمولة

en: Manage your referrals.
ar: احالات لم يتم الدفع عليهم

en: Manual Payout
ar: احدث الاحالات

en: March
ar: بحث

en: Mark as Paid
ar: تعليم كمدفوع

en: Mark as Unpaid
ar: تعليم كغير مدفوع

en: Mexican Peso
ar: بيزو مكسيكي

en: Mexico
ar: بيزو مكسيكي

en: Migrate Data from Affiliates Pro
ar: جلب البيانات من Affiliates Pro

en: Migrate Data from WP Affiliate
ar: جلب البيانات من WP Affiliate

en: Migration Assistant
ar: مساعد جلب البيانات

en: Minimum Amount
ar: الحد الادنى

en: Minimum Earnings
ar: ارباح غير مدفوعة

en: Minimum amount
ar: الحد الادنى

en: Misc
ar: متفرقات

en: Month
ar: هذا الشهر

en: Most Valuable Affiliates
ar: المسوقين بالعمولة الاكثر قيمة

en: NOTE: This tool should only ever be used on a fresh install. If you have already collected affiliate or referral data, do not use this tool.
ar: <strong>ملاحظة:</strong> يجب استخدام هذه الاداة مع نسخة منصبة جديدة فقط. اذا قمت بجمع بيانات مسوقين او احالات بالفعل، فلا تقم باستخدام هذه الاداة.

en: NOTE: Users that already have affiliate accounts will be skipped. Duplicate accounts will not be created.
ar: <strong>ملاحظة:</strong> سيتم تجاهل الاعضاء الذين لديهم حساب مسوق بالعمولة بالفعل. لن يتم انشاء حسابات مكررة.

en: Name
ar: الاسم

en: Name of the creative.
ar: النص لهذا الاعلان الترويجي

en: Name:
ar: الاسم:

en: Name: %s
ar: الاسم: %s

en: Nepali Rupee
ar: روبية نيبالية

en: New Affiliate
ar: مسوق بالعمولة جديد

en: New Affiliate Registration
ar: تسجيل مسوق بالعمولة جديد

en: New Affiliates
ar: مسوق بالعمولة جديد

en: New Creative
ar: اعلان ترويجي جديد

en: New Customer
ar: ايميل الترحيب

en: New Referral
ar: احالة جديدة

en: New Referral Email Content
ar: محتوى ايميل احالة جديدة

en: New Referral Email Options For Affiliate
ar: محتوى ايميل احالة جديدة

en: New Referral Email Options for Affiliate Manager
ar: محتوى ايميل احالة جديدة

en: New Referral Email Subject
ar: عنوان ايميل احالة جديدة

en: New Zealand
ar: دولار نيوزلاندي

en: New Zealand Dollar
ar: دولار نيوزلاندي

en: Nice try honey bear, don&#8217;t touch our honey
ar: محاولة جيدة يا عزيزي, لا تقترب من عسلنا

en: Nigerian Naira
ar: نايرا نيجيري

en: No API consumers found.
ar: لم يتم العثور على اعضاء

en: No affiliate IDs specified for deletion
ar: لم يتم تحديد اكواد المسوقين بالعمولة لحذفهم

en: No affiliate registrations yet
ar: لا يوجد مسوقين بالعمولة مسجلين حتى الان

en: No affiliates found.
ar: لم يتم العثور على مسوقين بالعمولة.

en: No coupons were found.
ar: لم يتم العثور على اعضاء

en: No creative IDs specified for deletion
ar: لم يتم تحديد اكواد الاعلانات الترويجية المراد حذفها

en: No creatives found.
ar: لم يتم العثور على اعلانات ترويجية.

en: No highest converting urls recorded yet.
ar: لم يتم تسجيل اي احالات حتى الان

en: No new affiliates were imported.
ar: لم يتم العثور على مسوقين بالعمولة.

en: No new referrals were imported.
ar: لم يتم تسجيل اي احالات حتى الان

en: No payouts found.
ar: لم يتم العثور على زيارات.

en: No records found
ar: لم يتم العثور على احالات.

en: No referral visits recorded yet
ar: لم يتم تسجيل اي زيارات احالات حتى الان

en: No referrals found.
ar: لم يتم العثور على احالات.

en: No referrals recorded yet
ar: لم يتم تسجيل اي احالات حتى الان

en: No registered affiliates
ar: لا يوجد مسوقين بالعمولة مسجلين

en: No such user
ar: هذا العضو غير موجود

en: No template, plain text only
ar: لا يوجد قالب، نصوص فقط

en: No valid affiliate status was selected for export.
ar: لم يتم تحديد اكواد المسوقين بالعمولة لحذفهم

en: No visits found.
ar: لم يتم العثور على زيارات.

en: None
ar: غير محدد

en: None set
ar: غير محدد

en: None | %1$s
ar: غير محدد

en: Norwegian Krone
ar: كرون نرويجي

en: Not Registered
ar: غير مسجل

en: Notification Settings
ar: اعدادات العمولات

en: Notify affiliate manager when a new affiliate has registered
ar: اشعار مديري الموقع عندما يتم تسجيل مسوقين بالعمولة جدد؟

en: Notify affiliate manager when a new referral has been created
ar: اشعار مديري الموقع عندما يتم تسجيل مسوقين بالعمولة جدد؟

en: Notify affiliate when their affiliate application is accepted
ar: لقد تم قبول طلب تسجيلك كمسوق بالعمولة لدى %s!

en: Notify affiliate when their affiliate application is rejected
ar: تم رفض طلب تسجيلك كمسوق بالعمولة

en: Notify affiliate when they earn a new referral
ar: اشعار مديري الموقع عندما يتم تسجيل مسوقين بالعمولة جدد؟

en: Notify site admin when a new affiliate has registered
ar: اشعار مديري الموقع عندما يتم تسجيل مسوقين بالعمولة جدد؟

en: Notify site admin when new referrals are earned
ar: اشعار مديري الموقع عندما يتم تسجيل مسوقين بالعمولة جدد؟

en: Number of affiliates per page:
ar: عدد المسوقين بالعمولة في كل صفحة:

en: Number of affiliates: %d
ar: عدد المسوقين بالعمولة في كل صفحة:

en: Number of creatives per page:
ar: عدد الاعلانات الترويجية في كل صفحة:

en: Number of creatives: %d
ar: عدد الاعلانات الترويجية في كل صفحة:

en: Number of customers: %d
ar: عدد الزيارات لكل صفحة:

en: Number of payouts per page:
ar: عدد الزيارات لكل صفحة:

en: Number of referrals per page:
ar: عدد الاحالات في كل صفحة:

en: Number of referrals: %d
ar: عدد الاحالات في كل صفحة:

en: Number of visits per page:
ar: عدد الزيارات لكل صفحة:

en: Number of visits: %d
ar: عدد الزيارات لكل صفحة:

en: Opt-In Referral Amount
ar: نسبة الاحالة

en: Opt-In Referral Status
ar: حالات الاحالات:

en: Our official free add-ons are available to all license holders!
ar: الإضافات المجانية متاحة للتنزيل لكل حاملي الرخص!

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: Page URL
ar: عنوان URL الصفحة

en: Pages
ar: صفحات

en: Paid
ar: مدفوع

en: Paid / Unpaid Referrals
ar: احالات لم يتم الدفع عليهم

en: Paid Earnings
ar: الارباح المدفوعة

en: Paid Referral Earnings
ar: ارباح الاحلات المدفوعة

en: Paid Referrals
ar: احالات تم الدفع عليهم

[ctx: Paid earnings column table header]
en: Paid earnings
ar: الارباح المدفوعة

[ctx: Paid earnings this month column table header]
en: Paid earnings this month
ar: ارباح مدفوعة لهذا الشهر

[ctx: Paid earnings today column table header]
en: Paid earnings today
ar: ارباح مدفوعة لهذا اليوم

en: Pakistani Rupee
ar: روبية هندية

en: Paraguayan Guaraní
ar: غواراني باراغواي

en: Password
ar: كلمة السر

en: Passwords do not match
ar: كلمات السر غير متطابقة

en: Pay Affiliates
ar: المسوقين بالعمولة

en: Payment Email
ar: ايمل ارسال الدفع

en: Payment Email Address
ar: ايميل الدفع

en: Payout
ar: احدث الاحالات

en: Payout #%d has been updated successfully.
ar: تم تحديث الاعلان الترويجي بنجاح

en: Payout Account
ar: اجمالي الزيارات

en: Payout Currency
ar: العملة

en: Payout Method
ar: طريقة الترويج

en: Payout Settings
ar: اعدادات التصدير

en: Payout deleted successfully.
ar: تم حذف الاعلان الترويجي بنجاح

en: Payout deletion failed, please try again.
ar: فشل حذف المسوق بالعمولة، اعد المحاولة مجددا

en: Payout submitted successfully!
ar: تم حذف الاعلان الترويجي بنجاح

en: Pending
ar: في الانتظار

en: Pending / Rejected Referrals
ar: ارباح الاحالات المرفوضة

en: Pending PayPal referral
ar: اجمالي الاحالات في حالة انتظار

en: Pending Referral Earnings
ar: ارباح الاحالات بانتظار المراجعة

en: Pending referral #%d created successfully.
ar: تم تحديث الاحالة بنجاح

en: Percentage (%)
ar: نسبة (%)

en: Personal Account
ar: حسابات العضو

en: Philippine Peso
ar: بيزو فلبيني

en: Please <a href="%s">enter and activate</a> your license key for AffiliateWP to enable automatic updates.
ar: الرجاء <a href="%s">ادخال وتفعيل</a> الرخصة الخاصة بك من AffiliateWP لتفعيل التحديث التلقائي.

en: Please agree to our terms of use
ar: من فضلك وافق على شروط الاستخدام

en: Please enter a password
ar: الرجاء ادخال كلمة السر

en: Please enter a valid URL for this site
ar: الرجاء ادخال عنوان موقع

en: Please enter a valid email address
ar: الرجاء ادخال عنوان موقع

en: Please enter a valid website URL
ar: الرجاء ادخال عنوان موقع

en: Please enter a website URL
ar: الرجاء ادخال عنوان موقع

en: Please enter your business name
ar: الرجاء ادخال اسمك

en: Please enter your email address
ar: الرجاء ادخال اسمك

en: Please enter your first name
ar: الرجاء ادخال اسمك

en: Please enter your last name
ar: الرجاء ادخال اسمك

en: Please enter your license key. An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
ar: من فضلك ادخل كود الرخصة الخاص بك. التحديث التلقائي و<a href="%s" target="_blank">الدعم الفني</a> يتطلب وجود رخصة سارية.

en: Please enter your name
ar: الرجاء ادخال اسمك

en: Please enter your payment email
ar: الرجاء ادخال اسمك

en: Please select your account type
ar: الرجاء ادخال اسمك

en: Please select your country of residence
ar: من فضلك وافق على شروط الاستخدام

en: Please select your day of birth
ar: الرجاء ادخال اسمك

en: Please select your month of birth
ar: الرجاء ادخال اسمك

en: Please select your year of birth
ar: من فضلك وافق على شروط الاستخدام

en: Please upload a file to import
ar: من فضلك ارفع ملف لاستيراده

en: Please upload a valid .json file
ar: من فضلك ارفع ملف صالح بامتداد .json

en: Please verify that you are not a robot
ar: من فضلك اكد انك لست روبوت

en: Polish Zloty
ar: زلوتي بولندي

en: Pounds Sterling
ar: جنيه استرليني

en: Pretty Affiliate URLs
ar: روابط URL جميلة للاحالات

en: Prevent bots from registering affiliate accounts using Google reCAPTCHA.
ar: هل تريد منع برمجيات السبام من التسجيل كمسوقين بالعمولة من خلال تفعيل Google reCAPTCHA؟

en: Preview Payout
ar: احدث الاحالات

en: Preview Payout Request
ar: احدث الاحالات

en: Primary Email
ar: ايميل المرسل

en: Pro add-ons are only available with a Professional or Ultimate license. If you already have one of these licenses, simply <a href="%s">log in to your account</a> to download any of these add-ons.
ar: الإضافات الاحترافية متاحة فقط لأصاب الرخص الاحترافية أو النهائية. اذا كان لديك أحد هذه الرخص، ببساطة <a href="%s">سجل الدخول إلى حسابك</a> لتحميل أي من هذه الإضافات.

en: Process Import
ar: استيراد

en: Profile Settings
ar: اعدادات الملف الشخصي

en: Promotion Method
ar: طريقة الترويج

en: Promotion Methods
ar: طريقة الترويج

en: Promotion method: %s
ar: طريقة الترويج: %s

en: Promotion methods entered by the affiliate during registration.
ar: الطريقة الترويجية المستخدمة من قبل المستخدم

en: Purchase Amount
ar: قيمة الشراء

en: Rate
ar: النسبة

en: Rate Type
ar: نوع النسبة

en: Recent Payouts
ar: احدث الاحالات

en: Recent Referral Visits
ar: احدث زيارات الاحالات

en: Recent Referrals
ar: احدث الاحالات

en: Reconnect to the %s.
ar: تصفير الاحصائيات

en: Recount
ar: تصفير

en: Recount Affiliate Stats
ar: تصفير احصائيات المسوق بالعمولة

en: Recount Campaigns
ar: الحملة

en: Recount Stats
ar: تصفير الاحصائيات

en: Reference
ar: المرجع

en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
ar: الاحالة #%d لـ %s مسجلة لـ %s

en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
ar: الاحالة #%d لـ %s مسجلة لـ %s

en: Referral #%d completed
ar: تم تحديث الاحالة بنجاح

en: Referral #%d created successfully.
ar: تم تحديث الاحالة بنجاح

en: Referral #%d for %s for %s rejected
ar: الاحالة #%d لـ %s لـ %s رفضت

en: Referral #%d rejected
ar: الاحالة #%d لـ %s لـ %s رفضت

en: Referral #%d updated successfully.
ar: تم تحديث الاحالة بنجاح

en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s
ar: الاحالة #%d لـ %s مسجلة لـ %s

en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
ar: الاحالة #%d لـ %s مسجلة لـ %s

en: Referral %1$s updated. Amount %2$s recorded for %3$s
ar: الاحالة #%d لـ %s مسجلة لـ %s

en: Referral Awarded!
ar: تم احتساب احالة!

en: Referral Count
ar: نسبة الاحالة

en: Referral Details
ar: اعدادات الاحالات

en: Referral Earned!
ar: تم احتساب احالة!

en: Referral Field
ar: الاحالات

en: Referral Graphs
ar: الرسوم البيانية للاحالات

en: Referral ID
ar: كود الاحالة

en: Referral Payouts
ar: نسبة الاحالة

en: Referral Rate
ar: نسبة الاحالة

en: Referral Rate Type
ar: نوعية النسبة للاحالات

en: Referral Settings
ar: اعدادات الاحالات

en: Referral Type
ar: نوعية النسبة للاحالات

en: Referral URL
ar: رابط الاحالة

en: Referral URL (ID): %s
ar: رابط الاحالة

en: Referral URL (Username): %s
ar: مولد روابط الاحالات

en: Referral URL Blacklist
ar: زيارات روابط الاحالات

en: Referral URL Generator
ar: مولد روابط الاحالات

en: Referral URL Visits
ar: زيارات روابط الاحالات

en: Referral Variable
ar: متغير الاحالات

en: Referral added successfully
ar: تم اضافة الاحالة بنجاح

en: Referral amount.
ar: نسبة الاحالة

en: Referral deleted successfully
ar: تم حذف الاحالة بنجاح

en: Referral deletion failed, please try again
ar: فشل حذف الاحالة، اعد المحاولة مجددا

en: Referral description
ar: وصف الاحالة

en: Referral description.
ar: وصف الاحالة

en: Referral failed to be created.
ar: عنوان ايميل احالة جديدة

en: Referral not created because affiliate is invalid
ar: حذف حسابات عضوية المسوق بالعمولة ايضا؟

en: Referral not created because affiliate is invalid.
ar: حذف حسابات عضوية المسوق بالعمولة ايضا؟

en: Referral not created because affiliate's own account was used.
ar: حذف حسابات عضوية المسوق بالعمولة ايضا؟

en: Referral rate (optional)
ar: وصف الاحالة

en: Referral statuses:
ar: حالات الاحالات:

en: Referral type
ar: نسبة الاحالة

en: Referral type for %1$s (Form ID: %2$d)
ar: الاحالة #%d لـ %s مسجلة لـ %s

en: Referral update failed, please try again
ar: فشل تحديث الاحالة، اعد المحاولة مجددا

en: Referral updated successfully
ar: تم تحديث الاحالة بنجاح

en: Referral variable: %s
ar: متغير الاحالات

en: Referral wasn&#8217;t created, please try again.
ar: لم يتم اضافة المسوق بالعمولة، اعد المحاولة مجددا.

en: Referrals
ar: الاحالات

en: Referrals End Date
ar: نسبة الاحالة

en: Referrals Paid
ar: الاحالات

en: Referrals Start Date
ar: نسبة الاحالة

en: Referrals Total
ar: اعدادات الاحالات

en: Referrals can be exported directly to a CSV file in order to make it easier for your own accounting needs and for you to payout your affiliates&#8217;s earnings.
ar: يمكن تصدير الاحالات مباشرة الى ملف CSV لتسهيل العمليات الحسابية عليك وتسهيل دفع ارباح المسوقين بالعمولة.

en: Referrals can be searched in several different ways:
ar: يمكن البحث عن الاحالات بعدة طرق مختلفة:

[ctx: Referrals column table header]
en: Referrals
ar: الاحالات

en: Referrals end date
ar: نسبة الاحالة

en: Referrals have been successfully recounted for %s.
ar: تم اضافة الاحالة بنجاح

en: Referrals start date
ar: حالات الاحالات:

en: Referrer
ar: الاحالات

en: Referring URL
ar: رابط URL الاحالة

en: Register
ar: تسجيل

en: Register a new affiliate account
ar: سجل حساب مسوق بالعمولة جديد

en: Registration Date
ar: تاريخ التسجيل

en: Registration Email Content
ar: محتوى ايميل التسجيل

en: Registration Email Options For Affiliate Manager
ar: محتوى ايميل التسجيل

en: Registration Email Subject
ar: عنوان ايميل التسجيل

en: Registration Form Description
ar: محتوى ايميل التسجيل

en: Reject
ar: الرفض

en: Reject Unpaid Referrals on Refund
ar: رفض الاحالات الغير مدفوعة عند ارتجاع المشتريات؟

en: Rejected
ar: مرفوض

en: Rejected Referral Earnings
ar: ارباح الاحالات المرفوضة

en: Rejection Reason
ar: سبب الرفض

en: Remember Me
ar: تذكرني

en: Remove Data on Uninstall
ar: مسح البيانات عند ازالة التثبيت؟

en: Renew Your License
ar: تجديد الرخصة

en: Reports
ar: التقارير

en: Require Approval
ar: يتطلب موافقة يدوية

en: Require that Pending affiliate accounts must be approved before they can begin earning referrals.
ar: هل تريد مراجعة المسوقين بالعمولة والموافقة عليهم يدويا قبل ان يتمكنوا من الربح من الاحالات؟

en: Required Registration Fields
ar: حرر التسجيلات

en: Review
ar: مراجعة

en: Review Affiliate
ar: مراجعة المسوق بالعمولة

en: Review pending applications: %s
ar: مراجعة طلبات التقديم بانتظار الموافقة: %s

en: Romania
ar: ليو روماني

en: Romanian Leu
ar: ليو روماني

en: Russian Ruble
ar: روبل روسي

en: Save Profile Settings
ar: حفظ اعدادات الملف الشخصي

en: Search
ar: بحث

en: Searching Referrals
ar: جاري البحث عن الاحالات

en: Searching Visits
ar: جاري البحث عن الزيارات

en: Secret Key
ar: reCAPTCHA Secret Key

en: Security check failed
ar: فشلت عملية التحقق الامني

en: Select Field
ar: اختر خانة

en: Select User Roles
ar: اختر رتبة الاعضاء

en: Select an image if you would like an image banner. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere. Leave blank if you wish to create a text-only creative.
ar: حدد صورة اذا كنت تريد اعلان مصور. يمكنك كذلك ادراج رابط URL الصورة من خلال الويب.

en: Select or enter a date for this referral.
ar: حدد الحالة للاحالة.

en: Select the page that shows the terms of use for Affiliate Registration.
ar: اختر الصفحة التي تعرض شروط الخدمة لتسجيل المسوقين بالعمولة

en: Select the referral type for this form.
ar: تفعيل انشاء احالات لهذا النموذج

en: Select the status of the creative.
ar: حدد حالة الاعلان الترويجي.

en: Select the status of the referral.
ar: حدد الحالة للاحالة.

en: Select the type of the referral.
ar: حدد الحالة للاحالة.

en: Select your image. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere.
ar: اختر الصورة. يمكنك كذلك ادراج رابط URL الصورة من خلال الويب.

en: Send welcome email after registering affiliate?
ar: ارسال ايميل ترحيب بعد تسجيل المسوق بالعمولة؟

en: September
ar: تذكرني

en: Settings
ar: الاعدادات

en: Settings successfully imported
ar: تم استيراد الاعدادات بنجاح

en: Settings updated.
ar: تم تحديث الاعدادات.

en: Should AffiliateWP adjust the commission amounts recorded for purchases that include affiliate referrals? This will subtract the referral amount from the base amount used to calculate the commission total.
ar: هل تريد AffiliateWP ان يعدل قيم العمولات المسجلة لعمليات الشراء التي تحتوي على احالات؟ هذا سيقوم بطرح مبلغ الإحالة من المبلغ الأساسي المستخدم لحساب مجموع العمولة.

en: Should AffiliateWP prevent referral commissions from being recorded on license upgrade purchases with EDD Software Licensing?
ar: هل تريد AffiliateWP ان يمنع تسجيل عمولات الاحالات على تجديد شراء البرمجيات ذات رخصة من نوع EDD؟

en: Should AffiliateWP prevent referral commissions from being recorded on renewal purchases with EDD Software Licensing?
ar: هل تريد AffiliateWP ان يمنع تسجيل عمولات الاحالات على تجديد شراء البرمجيات ذات رخصة من نوع EDD؟

en: Show pretty affiliate referral URLs to affiliates. For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>
ar: عرض روابط الاحالات الجميلة للمسوقين بالعمولة. على سبيل المثال: <strong>%s او %s</strong>

en: Show referral URLs to affiliates with either their affiliate ID or Username appended.<br/> For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>.
ar: عرض عنوان URL الاحالات اما باستخدام كود المسوق بالعمولة او اسم المستخدم الخاص به. <br/> على سبيل المثال: <strong>%s او %s</strong>.

en: Singapore
ar: دولار سنغافوري

en: Singapore Dollar
ar: دولار سنغافوري

en: Site Default
ar: الافتراضي للموقع

en: Sorry, there are currently no creatives available.
ar: عفوا، لا يوجد اي اعلانات ترويجية متاحة.

en: South African Rand
ar: راند جنوب افريقي

en: South Korean Won
ar: وون كوريا الجنوبية

en: Statistics
ar: الاحصائيات

en: Status
ar: الحالة

[ctx: Status column table header]
en: Status
ar: الحالة

en: Step %d running
ar: الخطوة %d جاري تنفيذها

en: Submit Payout
ar: احدث الاحالات

en: Successful Conversions
ar: تحولات ناجحة

en: Swedish Krona
ar: كرونة سويدية

en: Swiss Franc
ar: فرنك سويسري

en: Taiwan New Dollar
ar: دولار تايواني جديد

en: Terms of Use
ar: شروط الاستخدام

en: Terms of Use Label
ar: شروط الاستخدام

en: Terms of Use URL: %s
ar: شروط الاستخدام

en: Text
ar: النص

en: Text for the creative.
ar: النص لهذا الاعلان الترويجي

en: Text for this creative.
ar: النص لهذا الاعلان الترويجي

en: Thai Baht
ar: بات تايلندي

en: Thanks for your recent affiliate registration on {site_name}.
ar: نشكرك على طلب انضمامك الى {site_name} كمسوق بالعمولة.

en: The %s notice already exists and could not be added.
ar: حساب المسوق بالعمولة الخاص بك غير مفعل

en: The CSV file generated is structured properly for PayPal&#8217;s Mass Payment system so you can easily payout all of your affiliates at once via PayPal.
ar: ملف CSV الذي يتم توليده معد لكي يتوافق مع نظام PayPal Mass Payment وذلك لنسهل عليك عملية الدفع لكافة المسوقين بالعمولة لديك مرة واحدة عبر PayPal.

en: The ID for the parent referral.
ar: حدد الحالة للاحالة.

en: The URL this creative should link to. Based on your Referral Settings, the affiliate&#8217;s ID or username will be automatically appended.
ar: الرابط الذي يشير اليه الاعلان الترويجي. يتم اضافة كود المسوق بالعمولة تلقائيا.

en: The URL variable for referral URLs. For example: <strong>%s</strong>.
ar: متغير الاحالات في عنوان URL. على سبيل المثال: <strong>%s</strong>.

en: The affiliate ID associated with the payout.
ar: هل انت متاكد من حذف هذا الاعلان الترويجي؟

en: The affiliate ID the campaign belongs to.
ar: كود المسوق بالعمولة. هذا لا يمكن تغييره.

en: The affiliate account could not be added.
ar: حساب المسوق بالعمولة الخاص بك غير مفعل

en: The affiliate account could not be deleted.
ar: تم رفض طلبك لفتح حساب مسوق بالعمولة

en: The affiliate account could not be updated.
ar: حساب المسوق بالعمولة الخاص بك غير مفعل

en: The affiliate account has been successfully deleted.
ar: تم حذف حساب \ حسابات المسوق بالعمولة بنجاح

en: The affiliate area is available only for registered affiliates.
ar: لوحة تحكم المسوق بالعمولة متاحة فقط للمسوقين المسجلين.

en: The affiliate flat rate basis, as inherited from global settings.
ar: عنوان رابط الاحالة للمسوق بالعمولة

en: The affiliate flat rate basis.
ar: نسبة العمولة

en: The affiliate login URL to your website
ar: رابط تسجيل دخول المنسب بموقعك

en: The affiliate payment email address.
ar: حساب المسوق بالعمولة الخاص بك غير مفعل

en: The affiliate rate type
ar: نوع النسبة للمسوق بالعمولة

en: The affiliate rate type, as inherited from global settings.
ar: عنوان رابط الاحالة للمسوق بالعمولة

en: The affiliate rate, as inherited from global settings.
ar: عنوان رابط الاحالة للمسوق بالعمولة

en: The affiliate rate.
ar: نسبة العمولة

en: The affiliate registration coupon (if any)
ar: لا يوجد مسوقين بالعمولة مسجلين حتى الان

en: The affiliate status.
ar: حالة المسوق بالعمولة

en: The affiliate user ID associated with the customer.
ar: هل انت متاكد من حذف هذا الاعلان الترويجي؟

en: The affiliate was updated successfully.
ar: تم تحديث المسوق بالعمولة بنجاح

en: The affiliate&#8217;s ID
ar: كود المسوق بالعمولة

en: The affiliate&#8217;s ID. This cannot be changed.
ar: كود المسوق بالعمولة. هذا لا يمكن تغييره.

en: The affiliate&#8217;s account email. Updating this will change the email address shown on the user&#8217;s profile page.
ar: ايميل الحساب الخاص بالمسوق بالعمولة. تغيير هذا الخيار سيؤدي الى تغيير الايميل في الملف الشخصي للعضو.

en: The affiliate&#8217;s first and/or last name. Will be empty if no name is specified. This can be changed on the <a href="%1$s" alt="%2$s">user edit screen</a>.
ar: الاسم الأول و\أو الأخير للمسوق بالعمولة. سيصبح فارغا إذا لم يتم ادخاله. يمكن تغييره من خلال <a href="%1$s" alt="%2$s">صفحة تعديل الحساب</a>.

en: The affiliate&#8217;s flat rate referral basis.
ar: نوع النسبة للمسوق بالعمولة

en: The affiliate&#8217;s referral URL
ar: عنوان رابط الاحالة للمسوق بالعمولة

en: The affiliate&#8217;s referral URL. This is based on global settings.
ar: عنوان رابط الاحالة للمسوق بالعمولة

en: The affiliate&#8217;s referral rate
ar: نوع النسبة للمسوق بالعمولة

en: The affiliate&#8217;s referral rate type.
ar: نوع النسبة للمسوق بالعمولة

en: The affiliate&#8217;s referral rate, such as 20 for 20%. If left blank, the site default will be used.
ar: نسبة الاحالة للمسوق بالعمولة، مثلا 20 او 20%. اترك هذا الخيار فارغا لتطبيق الاختيار الافتراضي.

en: The affiliate&#8217;s registration date. This cannot be changed.
ar: تاريخ تسجيل المسوق بالعمولة. هذا لا يمكن تغييره.

en: The affiliate&#8217;s user ID. This cannot be changed.
ar: كود العضو الخاص بالمسوق بالعمولة. هذا لا يمكن تغييره.

en: The affiliate&#8217;s username. This cannot be changed.
ar: اسم المستخدم الخاص بالمسوق بالعمولة. هذا لا يمكن تغييره.

en: The affiliate&#8217;s website. Will be empty if no website is specified. This can be changed on the <a href="%1$s" alt="%2$s">user edit screen</a>.
ar: الاسم الأول و\أو الأخير للمسوق بالعمولة. سيصبح فارغا إذا لم يتم ادخاله. يمكن تغييره من خلال <a href="%1$s" alt="%2$s">صفحة تعديل الحساب</a>.

en: The amount of a given referral
ar: الكمية لاحالة ما

en: The amount of the referral, such as 15.
ar: عدد الاحالات، مثلا 15

en: The callback function used for the <strong>%s</strong> setting is missing.
ar: الدالة البرمجية المستخدمة لاعدادات <strong>%s</strong> مفقودة.

en: The context under which the sale was created (integration).
ar: تم استيراد الاعدادات بنجاح

en: The context under which the visit was created.
ar: تم استيراد الاعدادات بنجاح

en: The creative could not be created.
ar: (المستخدم الحالي لن يتم حذفه)

en: The creative could not be deleted.
ar: (المستخدم الحالي لن يتم حذفه)

en: The creative could not be updated.
ar: (المستخدم الحالي لن يتم حذفه)

en: The creative status.
ar: (المستخدم الحالي لن يتم حذفه)

en: The creative was successfully deleted.
ar: تم اضافة الاعلان الترويجي بنجاح

en: The creative was successfully updated.
ar: تم اضافة الاعلان الترويجي بنجاح

en: The customer could not be created.
ar: (المستخدم الحالي لن يتم حذفه)

en: The customer could not be deleted.
ar: (المستخدم الحالي لن يتم حذفه)

en: The customer could not be updated.
ar: (المستخدم الحالي لن يتم حذفه)

en: The customer was successfully deleted.
ar: تم اضافة الاعلان الترويجي بنجاح

en: The customer was successfully updated.
ar: تم اضافة الاعلان الترويجي بنجاح

en: The date array or string to query affiliate registrations within.
ar: نشكرك على طلب انضمامك الى {site_name} كمسوق بالعمولة.

en: The date array or string to query customers within.
ar: نشكرك على طلب انضمامك الى {site_name} كمسوق بالعمولة.

en: The date array or string to query sales within.
ar: نشكرك على طلب انضمامك الى {site_name} كمسوق بالعمولة.

en: The date the affiliate was registered.
ar: سبب رفض لوحة تحكم المسوق بالعمولة

en: The date the creative was created.
ar: تم اضافة الاعلان الترويجي بنجاح

en: The date the creative was created. This cannot be changed.
ar: تم اضافة الاعلان الترويجي بنجاح

en: The date the customer was created.
ar: تم اضافة الاعلان الترويجي بنجاح

en: The date the referral was created.
ar: عدد الاحالات، مثلا 15

en: The date the referral was generated.
ar: عدد الاحالات، مثلا 15

en: The date the visit was generated.
ar: تم استيراد الاعدادات بنجاح

en: The default referral URL shown in the Affiliate Area. Also changes the URL shown in the Referral URL Generator and the {referral_url} email tag.
ar: الشكل الافتراضي لرابط الإحالة الذي يظهر في لوحة تحكم المسوق بالعمولة. كذلك يغير الرابط الذي سيظهر في مولد روابط الإحالات وتاج {referral_url} في الايميلات.

en: The default referral rate. A percentage if the Referral Rate Type is set to Percentage, a flat amount otherwise. Referral rates can also be set for each individual affiliate.
ar: النسبة الافتراضية للاحالات. يتم جعلها نسبة مئوية او نسبة ثابتة حسب اختيارك. يمكن ايضا تحديد النسبة لكل مسوق بالعمولة على حدة.

en: The display name of the affiliate, as set on the affiliate's user profile
ar: اسم العضوية للمسوق بالعمولة على الموقع

en: The email address of the affiliate
ar: ايميل المسوق بالعمولة

en: The email address to send emails from. This will act as the "from" and "reply-to" address.
ar: الايميل الذي سيتم ارسال الرسائل منه. سيتم جعل هذا الايميل كايميل "المرسل" وايميل "الرد".

en: The email notifications sent to the affiliate manager and affiliate.
ar: ايميل المسوق بالعمولة

en: The membership-level referral rate, such as 20 for 20%%. Affiliate-level referral rates will override this value. If left blank, the site default value of %s will be used.
ar: نسبة الاحالة للمسوق بالعمولة على مستوى العضوية، مثلا 20 او 20%. نسبة الإحالة على مستوى المسوق بالعمولة ستطغى هلى هذه القيمة. اترك هذا الخيار فارغا لتطبيق الاختيار الافتراضي وهو %s.

en: The method used to track referral links can fail on sites that have jQuery errors. Enable Fallback Tracking if referrals are not being tracked properly.
ar: الطريقة المستخدمة لتتبع روابط الاحالات قد تفشل اذا كان هناك اخطاء jQuery في الموقع. علم هنا اذا كان تتبع الاحالات لديك لا يعمل بشكل سليم.

en: The name and ID of the affiliate who generated this referral. This association cannot be changed.
ar: كود المسوق بالعمولة المرتبط بهذه الاحالة. هذا لا يمكن تغييره.

en: The name of the campaign associated with the referral (if any)
ar: حدد الحالة للاحالة.

en: The name of this creative. For your identification only.
ar: اسم الاعلان الترويجي. لاستخدامك الخاص فقط.

en: The name that emails come from. This is usually your site name.
ar: الاسم الذي يظهر ان الايميلات مرسلة منه. يفضل جعله اسم موقعك.

en: The number of referrals recorded against the campaign.
ar: ليس لديك احالات او زيارات تحتوي على اسم الحملة.

en: The number of visits associated with the affiliate.
ar: عنوان موقع المسوق بالعمولة

en: The payout could not be deleted.
ar: (المستخدم الحالي لن يتم حذفه)

en: The promo method used by the affiliate
ar: الطريقة الترويجية المستخدمة من قبل المستخدم

en: The reason an affiliate was rejected
ar: سبب رفض لوحة تحكم المسوق بالعمولة

en: The referral ID. This cannot be changed.
ar: كود المسوق بالعمولة. هذا لا يمكن تغييره.

en: The referral could not be added.
ar: (المستخدم الحالي لن يتم حذفه)

en: The referral could not be deleted.
ar: (المستخدم الحالي لن يتم حذفه)

en: The referral could not be updated
ar: (المستخدم الحالي لن يتم حذفه)

en: The referral has been successfully deleted.
ar: تم اضافة الاحالة بنجاح

en: The referral rate for this %s category.
ar: تفعيل انشاء احالات لهذا النموذج

en: The referral rate for this category.
ar: تفعيل انشاء احالات لهذا النموذج

en: The referral status.
ar: حالات الاحالات:

en: The referral was updated successfully.
ar: تم تحديث الاحالة بنجاح

en: The specified affiliate does not exist. | None of the specified affiliates exist.
ar[0]: سبب رفض لوحة تحكم المسوق بالعمولة
ar[1]: سبب رفض لوحة تحكم المسوق بالعمولة

en: The status assigned to the affiliate&#8217;s account.
ar: الحالة التي تم ربطها بحساب المسوق بالعمولة.

en: The supplied affiliate ID or username is invalid and has been ignored.
ar: اسم المستخدم الخاص بالمسوق بالعمولة. هذا لا يمكن تغييره.

en: The symbol (usually , or .) to separate decimal points
ar: العلامة (عادة , او .) للفصل بين الارقام العشرية

en: The symbol (usually , or .) to separate thousands
ar: العلامة (عادة , او .) للفصل بين الالاف

en: The unique affiliate ID.
ar: كود المسوق بالعمولة

en: The unique creative ID.
ar: النص لهذا الاعلان الترويجي

en: The unique customer ID.
ar: النص لهذا الاعلان الترويجي

en: The unique hash for this campaign.
ar: تفعيل انشاء احالات لهذا النموذج

en: The unique referral ID.
ar: الكمية لاحالة ما

en: The upgrade process is running, please be patient. This could take several minutes to complete while affiliate records are upgraded in batches of 100.
ar: جاري التحديث، من فضلك انتظر. قد ياخذ التحديث بضع دقائق حتى ينتهي بينما يتم تحديث سجلات المسوقين بالعمولة بدفعات مكونة من 100.

en: The user name of the affiliate on the site
ar: اسم العضوية للمسوق بالعمولة على الموقع

en: The visit URL.
ar: عنوان الموقع

en: The visit could not be deleted.
ar: (المستخدم الحالي لن يتم حذفه)

en: The visit was successfully created.
ar: تم استيراد الاعدادات بنجاح

en: The visit was updated successfully.
ar: تم تحديث المسوق بالعمولة بنجاح

en: The website of the affiliate
ar: عنوان موقع المسوق بالعمولة

en: There are currently no AffiliateWP <a href="%s">integrations</a> enabled. If you are using AffiliateWP without any integrations, you may disregard this message.
ar: لا يوجد حاليا <a href="%s">تكاملات</a> مفعلة لـ AffiliateWP. اذا كنت تستخدم AffiliateWP بدون اي تكاملات, يمكنك تجاهل هذه الرسالة.

en: There are currently no coupon codes to display.
ar: عفوا، لا يوجد اي اعلانات ترويجية متاحة.

en: There are no referrals to show.
ar: حالات الاحالات:

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
ar: يوجد نسخة جديدة متاحة للتنزيل من %1$s. %2$sالنسخة الجديدة %3$s تفاصيلها%4$s or %5$التحديث الآن%6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
ar: يوجد نسخة جديدة متاحة للتنزيل من %1$s. %2$sالنسخة الجديدة %3$s تفاصيلها%4$s.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
ar: يوجد نسخة جديدة متاحة للتنزيل من %1$s. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">استعرض تفاصيل النسخة %3$s</a> or <a href="%4$s">قم بالتحديث الان</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
ar: يوجد نسخة جديدة متاحة للتنزيل من %1$s. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">استعرض تفاصيل النسخة %3$s</a>.

en: There was an error retrieving the add-ons list from the server. Please try again later.
ar: حدث خطأ أثناء جلب قائمة الإضافات من السيرفر. فضلا أعد المحاولة لاحقا.

en: These add-ons <em><strong>add functionality</strong></em> to your AffiliateWP-powered site.
ar: هذه الإضافات تضيف <em><strong>خصائص جديدة</strong></em> لـ AffiliateWP.

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use default affiliate rates.
ar: تستخدم هذه الاعدادات لحساب العمولات على كل بيعة. اتركها فارغة لاعتماد اعدادات العمولات الافتراضية.

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use the site default referral rate.
ar: هذه الاعدادات ستستخدم في حساب ارباح المسوق بالعمولة عن كل بيعة. اتركها فارغة لكي يتم استخدام اعدادات نسب الاحالات الافتراضية للموقع.

en: These tools assist in migrating affiliate and referral data from existing platforms.
ar: تساعدك هذه الادوات على جلب بينات المسوقين بالعمولة والاحالات من المنصات الاخرى.

en: This Month
ar: هذا الشهر

en: This Quarter
ar: الربع الجاري

en: This Week
ar: هذا الاسبوع

en: This Year
ar: هذا العام

en: This is the page where affiliates will manage their affiliate account.
ar: هذه هي الصفحة التي يستخدمها المسوقون بالعمولة لادارة حسابهم.

en: This is used for communication between your site and Google reCAPTCHA. Be sure to keep it a secret.
ar: يستخدم هذا للتواصل بين موقعك و Google reCAPTCHA. تاكد من الحفاظ على سريته.

en: This is used to identify your site to Google reCAPTCHA.
ar: يستخدم لتحديد موقعك لـ Google reCAPTCHA

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members register their account with this subscription. Leave blank to use the site default referral rate.
ar: هذه النسبة تستخدم لحساب العمولات عندما يسجل الاعضاء في هذا المستوى. اتركه فارغا ليتم استخدام اعدادات عمولة الموقع الافتراضية.

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members subscribe to this level. Leave blank to use the site default referral rate.
ar: هذه النسبة تستخدم لحساب العمولات عندما يسجل الاعضاء في هذا المستوى. اتركه فارغا ليتم استخدام اعدادات عمولة الموقع الافتراضية.

en: This screen provides access to your site&#8217;s referral history.
ar: هذه الشاشة توفر معلومات حول السجلات القديمة للاحالات.

en: This screen provides access to your site&#8217;s visit history.
ar: توفر هذه الشاشة معلومات حول سجلات زيارات موقعك القديمة.

en: This setting will be used to calculate affiliate earnings per-donation. Leave blank to use default affiliate rates.
ar: تستخدم هذه الاعدادات لحساب العمولات على كل بيعة. اتركها فارغة لاعتماد اعدادات العمولات الافتراضية.

en: This will mark all unpaid referrals in this timeframe as paid. To export referrals with a status other than <em>unpaid</em>, go to the <a href="%s">Tools &rarr; Export</a> page.
ar: سيقوم هذا بجعل كافة الاحالات الغير مدفوعة خلال هذه الفترة الزمنية مدفوعة. لتصدير الاحالات ذات حالة اخرى غير <em>غير مدفوعة</em>, اذهب الى صفحة <a href="%s">الادوات &rarr; تصدير</a>.

en: This will prevent this product from generating referral commissions for affiliates.
ar: هذا سيمنع توليد عمولات على الطلبيات لهذا المنتج.

en: Thousands Separator
ar: فاصل الالاف

en: To - mm/dd/yyyy
ar: الى - mm/dd/yyyy

en: To pay a specific affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to pay all affiliates.
ar: للبحث عن مسوق بالعمولة، ادخل اسم الدخول للمسوق، اسمه الاول، او اسمه الاخير. اتركه فارغا لتصدير الاحالات لجميع المسوقين.

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export payouts for all affiliates.
ar: للبحث عن مسوق بالعمولة، ادخل اسم الدخول للمسوق، اسمه الاول، او اسمه الاخير. اتركه فارغا لتصدير الاحالات لجميع المسوقين.

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export referrals for all affiliates.
ar: للبحث عن مسوق بالعمولة، ادخل اسم الدخول للمسوق، اسمه الاول، او اسمه الاخير. اتركه فارغا لتصدير الاحالات لجميع المسوقين.

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export visits for all affiliates.
ar: للبحث عن مسوق بالعمولة، ادخل اسم الدخول للمسوق، اسمه الاول، او اسمه الاخير. اتركه فارغا لتصدير الاحالات لجميع المسوقين.

en: Today
ar: اليوم

en: Tools
ar: الأدوات

en: Top Earning Affiliate
ar: تعديل المسوق بالعمولة

en: Total
ar: الاجمالي

en: Total Affiliate Sales Earnings
ar: اعدادات العمولات

en: Total Affiliates
ar: تصدير المسوقين بالعمولة

en: Total Affiliates: %s
ar: تصدير المسوقين بالعمولة

en: Total Creatives: %s
ar: تصدير المسوقين بالعمولة

en: Total Customers: %s
ar: اجمالي الزيارات

en: Total Earnings (All Time)
ar: اجمالي الارباح

en: Total Earnings Generated
ar: اجمالي الارباح

en: Total Earnings Paid
ar: اجمالي الارباح

en: Total Field
ar: اجمالي الزيارات

en: Total Payouts Count
ar: اجمالي الزيارات

en: Total Payouts: %s
ar: اجمالي الزيارات

en: Total Referrals: %s
ar: عدد الاحالات المدفوعة

en: Total Sales: %s
ar: تصدير المسوقين بالعمولة

en: Total Unpaid Earnings (All Time)
ar: اجمالي الارباح

en: Total Visits
ar: اجمالي الزيارات

en: Total Visits (All Time)
ar: اجمالي الزيارات

en: Total Visits: %s
ar: اجمالي الزيارات

[ctx: Total amount for a Payouts Service payout]
en: Total
ar: الاجمالي

en: Total number of affiliate-generated sales.
ar: عدد المسوقين بالعمولة في كل صفحة:

en: Total referrals amount for the payout.
ar: تعطيل الاحالات لهذا المنتج

en: Total visits
ar: اجمالي الزيارات

en: Total: %1$s
ar: الاجمالي

en: Totals
ar: الاجمالي

en: Turkish Lira
ar: ليرة تركية

en: Type
ar: نوع النسبة

en: URL
ar: رابط

[ctx: URL column table header]
en: URL
ar: رابط

en: US Dollar
ar: دولار امريكي

en: Unconverted
ar: لم يتحول

en: Unconverted Visits
ar: زيارات لم تتحول

en: Unique Links
ar: روابط فريدة

en: United Arab Emirates Dirham
ar: درهم اماراتي

en: United States
ar: حالة المسوق بالعمولة

en: Unpaid
ar: غير مدفوع

en: Unpaid Earnings
ar: ارباح غير مدفوعة

en: Unpaid Referral Earnings
ar: ارباح الاحلات الغير مدفوعة

en: Unpaid Referrals
ar: احالات لم يتم الدفع عليهم

en: Unpaid affiliate earnings.
ar: اعدادات العمولات

[ctx: Unpaid earnings column table header]
en: Unpaid earnings
ar: ارباح غير مدفوعة

en: Unpaid earnings have been successfully recounted for %s.
ar: تم اضافة الاحالة بنجاح

[ctx: Unpaid earnings this month]
en: Unpaid earnings this month
ar: ارباح غير مدفوعة لهذا الشهر

[ctx: Unpaid earnings today column table header]
en: Unpaid earnings today
ar: ارباح غير مدفوعة لهذا اليوم

[ctx: Unpaid referrals column table header]
en: Unpaid referrals
ar: احالات لم يتم الدفع عليهم

[ctx: Unpaid referrals this month column table header]
en: Unpaid referrals this month
ar: احالات غير مدفوعة لهذا الشهر

[ctx: Unpaid referrals today column table header]
en: Unpaid referrals today
ar: احالات غير مدفوعة لهذا اليوم

en: Update Affiliate
ar: تحديث المسوق بالعمولة

en: Update Creative
ar: تحديث الاعلان الترويجي

en: Update Customer
ar: تحديث الاعلان الترويجي

en: Update Referral
ar: تحديث الاحالة

en: Upload File
ar: تحميل الملف

en: Upload or choose a logo to be displayed at the top of emails.
ar: اختر او عدل الشعار الذي سيظهر اعلى الايميلات.

en: Use Fallback Referral Tracking Method
ar: استخدام طريقة الترجع لتتبع الاحالات؟

en: Use this form to create a new affiliate account. Each affiliate is tied directly to a user account, so if the user account for the affiliate does not yet exist, <a href="%s" target="_blank">create one</a>.
ar: استخدم هذه الشاشة لتسجيل مسوق بالعمولة جديد. كل مسوق يتم ربطه بحساب عضو، لذلك اذا لم يكن لدى المسوق عضوية بعد، فقم <a href="%s" target="_blank">بانشاء عضوية</a> له الان.

en: Use this screen to add a new creative, such as a text link or image banner.
ar: استخدم هذه الشاشة لاضافة اعلانات ترويجية جديدة, كالنصوص او اعلانات مصورة.

en: Use this screen to manually create a new referral record for an affiliate.
ar: استخدم هذه الشاشة لادخال احالة جديدة يدويا لمسوق بالعمولة.

en: Use this tool to create affiliate accounts for each of your existing WordPress user accounts that belong to the selected roles below.
ar: استخدم هذه الاداة لانشاء حسابات مسوقين بالعمولة لكل عضو مسجل لديك في وورد بريس تنطبق عليه المواصفات ادناه.

en: Use this tool to help debug referral tracking.
ar: استخدم هذه الأداة لتساعدك على تتبع أخطاء الإحالات.

en: Use this tool to migrate existing affiliate / referral data from Affiliates Pro to AffiliateWP.
ar: استخدم هذه الاداة لجلب بيانات المسوقين بالعمولة والاحالات من Affiliates Pro الى AffiliateWP

en: Use this tool to migrate existing affiliate accounts from WP Affiliate to AffiliateWP.
ar: استخدم هذه الاداة لجلب بيانات المسوقين بالعمولة من WP Affiliate الى AffiliateWP

en: Use this tool to recount campaigns for one or all affiliates.
ar: استخدم هذه الاداة لتصفير احصائيات المسوق بالعمولة.

en: Use this tool to recount statistics for one or all affiliates.
ar: استخدم هذه الاداة لتصفير احصائيات المسوق بالعمولة.

en: User Accounts
ar: حسابات العضو

en: User ID
ar: كود العضو

en: User ID Required
ar: كود العضو

en: User Password
ar: كلمة السر

en: User email
ar: ايميل الترحيب

en: User login name
ar: اسم المستخدم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Username already taken
ar: اسم المستخدم مسجل من قبل

en: Vietnamese Dong
ar: دونج فيتنامي

en: View
ar: عرض %s

en: View Affiliate
ar: مسوق بالعمولة جديد

en: View All
ar: عرض %s

en: View Payouts
ar: احدث الاحالات

en: View Report
ar: عرض التقرير

en: View all referrals
ar: تعطيل الاحالات

en: Visit
ar: الزيارات

en: Visit Count
ar: الزيارات

en: Visit ID
ar: الزيارات

en: Visit converted
ar: الزيارة حولت: %s

en: Visit converted: %s
ar: الزيارة حولت: %s

en: Visit not converted
ar: الزيارة حولت: %s

en: Visit records can be searched in several different ways:
ar: سجلات الزيارات يمكن البحث فيها بطرق مختلفة:

en: Visit referrer.
ar: اعتماد اخر مسوق قام بالاحالة

en: Visit the <a href="%s">documentation</a> on the AffiliateWP website.
ar: قم باستعراض <a href="%s">ملفات المساعدة</a> على موقع AffiliateWP.

en: Visits
ar: الزيارات

[ctx: Visits column table header]
en: Visits
ar: الزيارات

en: Visits have been successfully recounted for %s.
ar: تم استيراد الاعدادات بنجاح

en: We regret to inform you that your recent affiliate registration on {site_name} was rejected.
ar: ناسف لاخبارك بان طلب تسجيلك كمسوق بالعمولة في موقع {site_name} تم رفضه.

en: We&#8217;re currently reviewing your affiliate application and will be in touch soon!
ar: جاري حاليا مراجعة طلب تسجيلك كمسوق بالعمولة وسيتم التواصل معك قريبا!

en: Website
ar: عنوان الموقع

en: Website URL
ar: عنوان الموقع

en: Website URL: %s
ar: عنوان الموقع: %s

en: Welcome Email
ar: ايميل الترحيب

en: Whether to include the affiliate meta in the response.
ar: اسم العضوية للمسوق بالعمولة على الموقع

en: Whether to include the customer meta in the response.
ar: اسم العضوية للمسوق بالعمولة على الموقع

en: Why it matters for AffiliateWP
ar: اضافات لـ AffiliateWP

en: Year
ar: هذا العام

en: Yesterday
ar: امس

en: You are already registered as an affiliate
ar: انت مسجل بالفعل كمسوق بالعمولة

en: You can enter a URL campaign prefixed by &#8220;campaign:&#8221;
ar: يمكنك ادخال رابط حملة يسبقه 'campaign':

en: You can enter a complete URL to find all visits that landed on or came from a specific URL
ar: يمكنك ادخال رابط كامل ليتم عرض كافة الزيارات التي جاءت من رابط URL محدد

en: You can enter a partial URL to find all visits that landed on or came from a specific site
ar: يمكنك ادخال جزء من رابط ليتم عرض كافة الزيارات التي جاءت من موقع ما

en: You can enter a visit context prefixed by &#8220;context:&#8221;
ar: يمكنك ادخال سياق الاحالة يسبقه 'context':

en: You can enter a word or phrase in the referral&#8217;s description prefixed by &#8220;desc:&#8221;
ar: يمكنك ادخال كود الاحالة يسبقه 'referral:'

en: You can enter an IP address to find all visits from a specific IP
ar: يمكنك ادخال عنوان اي بي ليتم عرض جميع المستخدمين الذين يستخدمونه

en: You can enter the affiliate&#8217;s ID number prefixed by &#8220;affiliate:&#8221;
ar: يمكنك ادخال كود المسوق بالعمولة يسبقه 'affiliate':

en: You can enter the referral context prefixed by &#8220;context:&#8221;
ar: يمكنك ادخال سياق الاحالة يسبقه 'context':

en: You can enter the referral reference prefixed by &#8220;ref:&#8221;
ar: يمكنك ادخال الرقم المرجعي للاحالة يسبقه 'ref':

en: You can enter the referral&#8217;s ID number
ar: يمكنك ادخال الكود الخاص بالاحالة

en: You can enter the referral&#8217;s ID number prefixed by &#8220;referral:&#8221;
ar: يمكنك ادخال كود الاحالة يسبقه 'referral:'

en: You can enter the visit&#8217;s ID number prefixed by &#8220;visit:&#8221;
ar: يمكنك ادخال كود المسوق بالعمولة يسبقه 'affiliate':

en: You cannot send emails with AffWP_Emails until init/admin_init has been reached
ar: لا يمكنك ارسال ايميلات بواسطة AffWP_Emails حتى يتم الوصول الى init/admin_init

en: You do not have permission to %s API keys for this user.
ar: ليس لديك صلاحية كافية لتصدير البيانات.

en: You do not have permission to delete a creative
ar: ليس لديك صلاحية كافية لحذف الاعلانات الترويجية

en: You do not have permission to delete affiliate accounts
ar: ليس لديك صلاحية لحذف حسابات المسوقين بالعمولة

en: You do not have permission to disconnect the site from the Payouts Service payments
ar: ليس لديك صلاحية لحذف حسابات المسوقين بالعمولة

en: You do not have permission to export data.
ar: ليس لديك صلاحية كافية لتصدير البيانات.

en: You do not have permission to import data
ar: ليس لديك صلاحية كافية لتصدير البيانات.

en: You do not have permission to import data.
ar: ليس لديك صلاحية كافية لتصدير البيانات.

en: You do not have permission to install plugin updates
ar: ليس لديك صلاحية لتنصيب تحديثات الاضافات

en: You do not have permission to manage affiliates
ar: ليس لديك صلاحية لادارة المسوقين بالعمولة

en: You do not have permission to manage creatives
ar: ليس لديك صلاحية كافية لادارة الاعلانات الترويجية

en: You do not have permission to manage customers
ar: ليس لديك صلاحية كافية لادارة الاعلانات الترويجية

en: You do not have permission to manage payouts
ar: ليس لديك صلاحية كافية لادارة الاعلانات الترويجية

en: You do not have permission to manage referrals
ar: ليس لديك صلاحية كافية لادارة الاحالات

en: You do not have permission to process payouts
ar: ليس لديك صلاحية كافية لادارة الاعلانات الترويجية

en: You have been awarded a new referral of
ar: لقد حصلت على احالة جديدة

en: You have been awarded a new referral of %1$s on %2$s!
ar: لقد تم مكافأتك باحالة جديدة بـ %s بتاريخ %s!

en: You have no referrals or visits that included a campaign name.
ar: ليس لديك احالات او زيارات تحتوي على اسم الحملة.

en: You have not made any referrals yet.
ar: لم تحصل على اي احالات بعد.

en: You have not received any visits yet.
ar: لم تتلقى اي زيارات بعد.

en: You have specified the following affiliate for deletion: | You have specified the following affiliates for deletion:
ar[0]: لقد قمت بتحديد هذا المسوق بالعمولة لحذفه.
ar[1]: لقد قمت بتحديد هؤلاء المسوقين بالعمولة لحذفهم.

en: You have subscribed successfully.
ar: تم تحديث الاعلان الترويجي بنجاح

en: Your Affiliate Application Has Been Rejected
ar: تم رفض طلب تسجيلك كمسوق بالعمولة

en: Your Affiliate Application Is Being Reviewed
ar: جاري مراجعة طلب تسجيلك كمسوق بالعمولة

en: Your Business Name
ar: اسم موقعك

en: Your Email
ar: ايميل المرسل

en: Your First Name
ar: الاسبوع الماضي

en: Your Last Name
ar: اسم موقعك

en: Your Name
ar: اسمك

en: Your Payment Email
ar: ايميل الدفع الخاص بك

en: Your affiliate ID is: <strong>%s</strong>
ar: كود المسوق بالعمولة الخاص بك هو: <strong>%s</strong>

en: Your affiliate account is not active
ar: حساب المسوق بالعمولة الخاص بك غير مفعل

en: Your affiliate account is pending approval
ar: حساب المسوق بالعمولة الخاص بك مازال قيد المراجعة

en: Your affiliate account request has been rejected
ar: تم رفض طلبك لفتح حساب مسوق بالعمولة

en: Your affiliate application on %s has been accepted!
ar: لقد تم قبول طلب تسجيلك كمسوق بالعمولة لدى %s!

en: Your affiliate profile has been updated
ar: تم تحديث حساب المسوق بالعمولة الخاص بك

en: Your affiliate username is: <strong>%s</strong>
ar: اسم عضوية المسوق بالعمولة الخاص بك هو: <strong>%s</strong>

en: Your database has been successfully upgraded. %s
ar: تم اضافة الاحالة بنجاح

en: Your database tables have been successfully upgraded. %s
ar: تم اضافة الاحالة بنجاح

en: Your license has expired, renew today to continue getting updates and support!
ar: لقد انتهت رخصتك, قم بالتحديث الان لكي تستمر في الحصول على التحديثات والدعم الفني!

en: Your license is valid!
ar: رخصتك صالحة!

en: Your license key expired on %1$s. Please <a href="%2$s" target="_blank">renew your license key</a>.
ar: اوافق على <a href="%s" target="_blank">شروط الخدمة</a>

en: Your license key for AffiliateWP has expired. Please renew your license to re-enable automatic updates.
ar: لقد انتهت الرخصة الخاصة بك من AffiliateWP. من فضلك قم بتجديد الرخصة لتفعيل خاصية التحديث التلقائي.

en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.
ar: من فضلك ادخل كود الرخصة الخاص بك. التحديث التلقائي و<a href="%s" target="_blank">الدعم الفني</a> يتطلب وجود رخصة سارية.

en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.<br />An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
ar: من فضلك ادخل كود الرخصة الخاص بك. التحديث التلقائي و<a href="%s" target="_blank">الدعم الفني</a> يتطلب وجود رخصة سارية.

en: Your license key is not active for this URL. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> to manage your license key URLs.
ar: اوافق على <a href="%s" target="_blank">شروط الخدمة</a>

en: Your referral URL is: <strong>%s</strong>
ar: رابط الاحالة الخاص بك هو: <strong>%s</strong>

en: Your site name
ar: اسم موقعك

en: Your version of PHP is below the minimum version of PHP required by AffiliateWP. Please contact your host and request that your version be upgraded to 5.3 or later.
ar: نسختك الحالية من PHP لا تتوافق مع الحد الأدنى المطلوب لتشغيل AffiliateWP. من فضلك قم بالتواصل مع الاستضافة الخاصة بك واطلب منهم ترقية اصدار PHP الى 5.3 او اعلى.

[ctx: admin notice]
en: Dismiss
ar: تجاهل الملاحظة ]التكامل[

[ctx: affiliates]
en: Reports
ar: التقارير

[ctx: date filter]
en: From
ar: من

[ctx: date filter]
en: To
ar: الى

[ctx: direct traffic]
en: Direct
ar: زوار مباشرين

[ctx: integrations]
en: None
ar: غير محدد

[ctx: license status]
en: Invalid
ar: ايميل غير صالح

en: log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications: %s
ar: سجل دخولك الى لوحة تحكم المسوق بالعمولة لكي تستطيع مشاهدة ارباحك او تعطيل هذه الاشعارات: %s

en: on %s!
ar: في %s!

[ctx: payout]
en: Amount
ar: القيمة

[ctx: payout]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: payout]
en: Paid
ar: مدفوع

[ctx: payout]
en: Status
ar: الحالة

[ctx: payout owner ID]
en: (User ID: %d)
ar: كود العضو

[ctx: payouts]
en: All
ar: الكل

[ctx: payouts]
en: Reports
ar: التقارير

[ctx: referrals]
en: Reports
ar: التقارير

en: sales table column to order by.
ar: اضافة التسويق بالعمولة لوورد بريس

[ctx: visit]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: visit]
en: None
ar: غير محدد

[ctx: visit not converted]
en: No
ar: غير محدد

[ctx: visits]
en: Reports
ar: التقارير

en: {name} has been awarded a new referral of {amount} on {site_name}.
ar: لقد تم مكافأتك باحالة جديدة بـ %s بتاريخ %s!
