AffiliateWP - en to es translation catalogue (952 entries)

en: %s Referral Rate
es: Tasa de Referencia

en: %s referral | %s referrals
es[0]: Agregar Referencia
es[1]: Agregar Referencia

en: (Invalid Affiliate ID)
es: ID del Afiliado

en: (User Deleted)
es: (usuario eliminado)

en: (now copy this referral link and share it anywhere)
es: (ahora copiá este link de referencia y compartilo donde quieras)

en: (user deleted)
es: (usuario eliminado)

en: <a href="%1$s" target="_blank" alt="%2$s">%3$s</a>
es: Aceptá nuestros <a href="%s" target="_blank">Términos de Uso</a>

en: <a href="%s" target="_blank">Learn more and view pricing.</a>
es: Aceptá nuestros <a href="%s" target="_blank">Términos de Uso</a>

en: <a href="%s">Back to Affiliates</a>.
es: <a href="%s">Volver a Afiliados</a>

en: <a href="%s">Back to Creatives</a>
es: <a href="%s">Volver a Material de Promoción</a>

en: <strong>Affiliate</strong>: this the affiliate that the visit was attributed to.
es: <strong>Afiliado</strong>: este es el afiliado al cual la visita fue atribuída.

en: <strong>Context</strong>: this is the context of how the visit was generated, if set.
es: <strong>Afiliado</strong>: este es el afiliado al cual la visita fue atribuída.

en: <strong>Converted</strong>: this is a Yes / No status for whether the visit turned into a successful converstion.
es: <strong>Conversión</strong>: este es un estado de Si / No para saber si la visita se convirtió en conversión.

en: <strong>IP</strong>: this is the IP address of the visitor.
es: <strong>IP</strong>: esta es la dirección de IP del visitante

en: <strong>Landing Page</strong>: this is the page on your site that the visitor first landed on. It is the URL that the affiliate link pointed to.
es: <strong>Página de destino</strong>: ésta es la página en tu sitio a la cual el visitante llegó primero. Es la URL a la que apunta el link del afiliado.

en: <strong>Paid</strong> - this is a referral that has been paid to the affiliate
es: <strong>Pago</strong> - esto es una referencia que se ha pagado al afiliado

en: <strong>Pending</strong> - this is a referral that is waiting to be accepted
es: <strong>Pendiente</strong> - esto es una referencia esperando a ser aceptada

en: <strong>Reference</strong>: this refers to the order number (or similar) that created this referral.
es: <strong>Referencia</strong>: esto se refiere al número de orden (o similar) que creó esta referencia.

en: <strong>Referral ID</strong>: this is the ID of the referral that was created from this visit, if any.
es: <strong>ID de la Referencia</strong>: esta es la ID de la referencia que fue creada desde esta visita, si hay alguna.

en: <strong>Referring URL</strong>: this is the source URL of the affiliate link. It is the web page that the visitor found a link to your site on.
es: <strong>URL de la Referencia</strong>: Esta es la URL que es fuente del link del afiliado. Es la página web en la que el visitante encontró tu link.

en: <strong>Rejected</strong> - this is a referral that has been rejected and will not be paid to the affiliate
es: <strong>Rechazada</strong> - esto es una referencia que ha sido rechazada y no será abonada al afiliado

en: <strong>Unpaid</strong> - this is a referral that has been accepted but not yet paid to the affiliate
es: <strong>No pago</strong> - esto es una referencia que ha sido aceptada pero aún no abonada al afiliado.

en: A customer with the ID %d has been successfully created.
es: Nueva Referencia

en: A new affiliate has registered on your site,
es: Aún no hay registros de afiliado

en: A payout has been created.
es: Nueva Referencia

en: A referral with the ID "%d" has been created.
es: Nueva Referencia

en: Accept
es: Aceptar

en: Account Email
es: Email de la cuenta

en: Account Type
es: Email de la cuenta

en: Actions
es: Acciones

[ctx: Actions column table header]
en: Actions
es: Acciones

en: Activate
es: Activar

en: Activate License
es: Activar Licencia

en: Active
es: Activo

en: Add Affiliate
es: Agregar Afiliado

en: Add Creative
es: Agregar Material de Promoción

en: Add Customer
es: Email

en: Add New
es: Agregar Nuevo

en: Add Payout Method
es: Método de promoción

en: Add Referral
es: Agregar Referencia

en: Add User & Affiliate
es: Agregar Afiliado

en: Add as Affiliate
es: Agregar Afiliado

en: Add the user as an affiliate.
es: Ya estás registrado como un afiliado

en: Add-ons for AffiliateWP
es: Agregar Afiliado

en: Adjust EDD Commissions
es: Ajustar Comisiones EDD

en: Affiliate
es: Afiliado

en: Affiliate #%d
es: Afiliado: #%d %s

en: Affiliate Actions
es: Ir a los ajustes de AffiliateWP

en: Affiliate Application Accepted
es: Aplicación de Afiliado Aceptada

en: Affiliate Area
es: Área de Afiliados

en: Affiliate Area Forms
es: Área de Afiliados

en: Affiliate Area Link
es: Área de Afiliados

en: Affiliate Area Page
es: Área de Afiliados

en: Affiliate Area URL: %s
es: Área de Afiliados

en: Affiliate Coupon
es: ¿Descuento de Afiliado?

en: Affiliate Customer Record
es: Nombre de Afiliado

en: Affiliate Data
es: Tasa de Afiliado

en: Affiliate Discount
es: ¿Descuento de Afiliado?

en: Affiliate Discount?
es: ¿Descuento de Afiliado?

en: Affiliate Email
es: Total de referencias pendientes

en: Affiliate Field
es: Afiliado: #%d %s

en: Affiliate First/Full Name
es: Nombre de Afiliado

en: Affiliate Form Settings
es: Ir a los ajustes de AffiliateWP

en: Affiliate ID
es: ID del Afiliado

[ctx: Affiliate ID, affiliate name]
en: ID #%1$d: %1$s
es: ID #%d: %s

en: Affiliate Last Name
es: Nombre de Afiliado

en: Affiliate Login Form Only
es: ¿Descuento de Afiliado?

en: Affiliate Manager Email
es: Total de referencias pendientes

en: Affiliate Name
es: Nombre de Afiliado

en: Affiliate Notes
es: Tasas de Afiliado:

en: Affiliate Rate
es: Tasa de Afiliado

en: Affiliate Rate Type
es: Tasa de Afiliado

en: Affiliate Rates:
es: Tasas de Afiliado:

en: Affiliate Record
es: Tasa de Afiliado

en: Affiliate Referral
es: Tasa de Afiliado

en: Affiliate Registration Form Only
es: Registro de Afiliado

en: Affiliate Registration Form and Affiliate Login Form
es: Formulario de registro conserva valores en error

en: Affiliate Registration Status
es: Registro de Afiliado

en: Affiliate Registrations
es: Registro de Afiliado

en: Affiliate Settings
es: Ir a los ajustes de AffiliateWP

en: Affiliate Status
es: Tasas de Afiliado:

en: Affiliate URL
es: URLs de Afiliados

en: Affiliate URLs
es: URLs de Afiliados

en: Affiliate Username
es: Nombre de Afiliado

en: Affiliate account activated
es: Cuenta de afiliado activada

en: Affiliate account deactivated
es: Cuenta de afiliado desactivada

en: Affiliate account(s) deleted successfully
es: Cuenta(s) de afiliado eliminada(s) exitosamente

[ctx: Affiliate column table header]
en: Affiliate
es: Afiliado

en: Affiliate coupon?
es: ¿Descuento de Afiliado?

en: Affiliate customer record has been deleted.
es: La solicitud de tu cuenta de afiliado fue rechazada

en: Affiliate deletion failed, please try again
es: La eliminación del afiliado falló, por favor intentá nuevamente

en: Affiliate earnings.
es: Ir a los ajustes de AffiliateWP

en: Affiliate name
es: Nombre de Afiliado

en: Affiliate record has been deleted.
es: Tu perfil de afiliado fue actualizado

en: Affiliate request was accepted
es: La petición del afiliado fue aceptada

en: Affiliate request was rejected
es: La petición del afiliado fue rechazada

en: Affiliate stats have been recounted!
es: Se ha realizado un recuento de las estadísticas del afiliado!

en: Affiliate update failed, please try again
es: La actualización del afiliado falló, por favor intentá nuevamente

en: Affiliate updated successfully
es: Afiliado actualizado exitosamente

en: Affiliate user account deleted
es: Cuenta de afiliado desactivada

en: Affiliate wasn&#8217;t added, please try again.
es: El afiliado no fue agregado, por favor intentá nuevamente.

en: Affiliate&#8217;s Website URL
es: URL del sitio web del afiliado

en: Affiliate&#8217;s payment email for systems such as PayPal, Moneybookers, or others. Leave blank to use the affiliate&#8217;s user email.
es: El email de pago para sistemas como Paypal, Moneybookers, y otros. Dejar en blanco para utilizar el email de usuario del afiliado.

en: Affiliate-generated Sale Count
es: ¿Descuento de Afiliado?

en: Affiliate-generated Sales
es: Tasa de Afiliado

en: Affiliate: #%1$d %2$s
es: Afiliado: #%d %s

en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | <a href="%3$s">%4$s</a>
es: <a href="%s">Publicar un problema</a> en <a href="%s">GitHub</a>.

en: AffiliateWP Migration
es: Migración de AffiliateWP

en: AffiliateWP Referral Summary
es: Tasa de Afiliado

en: AffiliateWP Requirements
es: Registro de Afiliado

en: AffiliateWP is not installed
es: Migración de AffiliateWP

en: AffiliateWP settings for the My Account page.
es: Se ha realizado un recuento de las estadísticas del afiliado!

en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s for %3$s rejected
es: Referencia #%d para %s guardado para %s

en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
es: Referencia #%d para %s guardado para %s

en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
es: Referencia #%d para %s guardado para %s

en: Affiliates
es: Afiliados

en: Affiliates Paid
es: Afiliados

en: Affiliates require approval: %s
es: Requerir aprobación

en: After - 10$
es: Después -10$

en: All
es: Todos

en: All Statuses
es: Todos los estados

en: Allow Affiliate Registration
es: Permitir el registro del afiliado

en: Allow Referrals
es: Referencias

en: Allow referrals
es: Total de referencias pendientes

en: Allow users to register affiliate accounts for themselves.
es: ¿Los afiliados deberían poder registrar cuentas por sí mismos?

en: Amount
es: Cantidad

[ctx: Amount column table header]
en: Amount
es: Cantidad

en: An affiliate already exists for this username.
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: An affiliate with the username "%s" has been created.
es: Tu solicitud de afiliado en %s fue aceptada!

en: Application Accepted Email Content
es: Aplicación de Afiliado Aceptada

en: Application Accepted Email Options For Affiliate
es: Aplicación de Afiliado Aceptada

en: Application Accepted Email Subject
es: Aplicación de Afiliado Aceptada

en: Application Pending Email Content
es: Aplicación de Afiliado Aceptada

en: Application Pending Email Options For Affiliate
es: Aplicación de Afiliado Aceptada

en: Application Pending Email Subject
es: Aplicación de Afiliado Aceptada

en: Application Rejection Email Content
es: Aplicación de Afiliado Aceptada

en: Application Rejection Email Options For Affiliate
es: Aplicación de Afiliado Aceptada

en: Application Rejection Email Subject
es: Aplicación de Afiliado Aceptada

en: Apply
es: Aplicar

en: Are you sure you want to clear the debug log?
es: ¿Estás seguro que querés eliminar este material de promoción?

en: Are you sure you want to delete this affiliate and all its data?
es: ¿Estás seguro que querés eliminar este material de promoción?

en: Are you sure you want to delete this affiliate, all its data and its associated user account?
es: ¿Estás seguro que querés eliminar este material de promoción?

en: Are you sure you want to delete this affiliate?
es: ¿Estás seguro que querés eliminar este material de promoción?

en: Are you sure you want to delete this creative?
es: ¿Estás seguro que querés eliminar este material de promoción?

en: Are you sure you want to delete this payout?
es: ¿Estás seguro que querés eliminar este material de promoción?

en: Are you sure you want to delete this referral?
es: ¿Estás seguro que querés eliminar este material de promoción?

en: Are you sure you want to delete this visit?
es: ¿Estás seguro que querés eliminar este material de promoción?

en: Are you sure you want to generate the payout file? All included referrals will be marked as Paid.
es: ¿Estás seguro que querés generar un pago masivo? Todas las referencias incluídas van a ser marcadas como Pagas.

en: Are you sure you want to overwrite the affiliate associated with this payout?
es: ¿Estás seguro que querés eliminar este material de promoción?

en: Are you sure you want to overwrite this payout's referrals?
es: ¿Estás seguro que querés eliminar este material de promoción?

en: Are you sure you want to payout referrals for the specified time frame via %s?
es: ¿Estás seguro que querés eliminar este material de promoción?

en: Argentina
es: Peso Mexicano (&#36;)

en: Argentine Peso
es: Peso Mexicano (&#36;)

en: Australia
es: Dólares Australianos (&#36;)

en: Australian Dollar
es: Dólares Australianos (&#36;)

en: Auto Register New Users
es: Auto Registrar Nuevos Usuarios

en: Automatically register new users as affiliates.
es: ¿Registrar automáticamente nuevos usuarios como afiliados?

en: Automatically reject Unpaid referrals when the originating purchase is refunded or revoked.
es: ¿Las referencias no pagas deberían ser automáticamente anuladas cuando se hace una devolución de la compra?

en: Average Payout
es: Tasa de Referencia

en: Average Referral Amount
es: Tasa de Referencia

en: Average Referral Amount (All Time)
es: Tasa de Referencia

en: Average Referrals Per Payout
es: Tasa de Referencia

en: Average Referrals Per Payout (All Time)
es: Tasa de Referencia

en: Back to Affiliates
es: Afiliados

en: Before - $10
es: Antes -$10

en: Begin typing the name of the affiliate to perform a search for their associated user account.
es: Empezá a tipear el nombre del afiliado para poder buscar la cuenta de usuario asociada.

en: Brazil
es: Real Brasileño (R&#36;)

en: Brazilian Real
es: Real Brasileño (R&#36;)

en: Bulk Actions
es: Acciones Masivas

en: Business Account
es: Recontar

en: Canadian Dollar
es: Dólares Canadienses (&#36;)

en: Cheatin&#8217; huh?
es: Haciendo trampa, ¿eh?

en: Chilean Peso
es: Pesos Chilenos

en: Choose a referral rate type. Referrals can be based on either a percentage or a flat rate amount.
es: ¿Las referencias deberían basarse en un porcentaje o en un monto fijo?

en: Choose the integrations to enable.
es: Elegir la ubicación del símbolo de la moneda.

en: Choose the location of the currency symbol.
es: Elegir la ubicación del símbolo de la moneda.

en: Choose your currency. Note that some payment gateways have currency restrictions.
es: Elegí tu moneda. Notar que algunos medios de pago tienen restricciones de moneda.

en: Commission Rate
es: Tasa de comisión

en: Configure affiliate rates for this product. These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale.
es: Estas configuraciones van a ser utilizadas para calcular ganancias de afiliado por venta. Dejar en blanco para utilizar los montos predeterminados.

en: Configure the currency options
es: Configurar las opciones de moneda

en: Confirm Password
es: Confirmar Contraseña

en: Congratulations %s!
es: Felicitaciones %s!

en: Congratulations {name}!
es: Felicitaciones %s!

en: Connection Status
es: Recontar Estadísticas

en: Context
es: Contexto

en: Context for this referral (optional). Usually this is used to identify the payment system or integration that was used for the transaction.
es: Ingresá un contexto para esta referencia (opcional). Usualmente esto es utilizado para identificar el sistema de pago que fue utilizado para la transacción.

en: Context under which the visit was generated.
es: Ajustes importados exitosamente

en: Conversion Rate
es: Tasa de Conversión

en: Conversion Rate (All Time)
es: Tasa de Conversión

[ctx: Conversions column table header]
en: Conversions
es: Tasa de Conversión

en: Converted
es: Convertido

en: Converted Visits
es: Visitas Convertidas

[ctx: Converted column table header]
en: Converted
es: Convertido

en: Cookie Expiration
es: Vencimiento de Cookies

en: Cookie Sharing
es: Vencimiento de Cookies

en: Copy and paste the following:
es: Copiar y pegar lo siguiente:

en: Create Affiliate Accounts for Users
es: Registrar una Nueva Cuenta de Afiliado

en: Created
es: Material de promoción

en: Creative
es: Material de promoción

[ctx: Creative ID, creative name]
en: Creative ID #%1$d: %2$s
es: ID de Material de Promoción #%d: %s

en: Creative activated
es: Material de promoción activado

en: Creative added successfully
es: Material de promoción agregado exitosamente

en: Creative deactivated
es: Material de promoción desactivado

en: Creative deleted successfully
es: Material de promoción eliminado exitosamente

en: Creative updated successfully
es: Material de promoción actualizado exitosamente

en: Creatives
es: Material de promoción

en: Credit Last Referrer
es: Agregar Referencia

en: Currency
es: Moneda

en: Currency Settings
es: Configuración de Moneda

en: Currency Symbol Position
es: Posición del símbolo de moneda

en: Currency for the referral amount.
es: Tasa de Referencia

en: Currency: %s
es: Moneda

en: Current Month
es: Mes Pasado

en: Custom
es: Personalizado

en: Custom Amount
es: Cantidad

en: Custom data stored for this referral (optional).
es: Ingresá la descripción para esta referencia.

en: Custom referral data.
es: No se encontraron referencias.

en: Customer Email
es: Email

en: Customer ID
es: Email

en: Customer IP address.
es: Email

en: Customer added successfully
es: Material de promoción agregado exitosamente

en: Customer email.
es: Email

en: Customer first name.
es: Por favor ingresá tu nombre

en: Customer last name.
es: No se encontraron referencias.

en: Customer update failed, please try again
es: La actualización de la referencia falló, por favor intentá nuevamente

en: Customer updated successfully
es: Material de promoción actualizado exitosamente

en: Customer wasn&#8217;t added, please try again.
es: El afiliado no fue agregado, por favor intentá nuevamente.

en: Czech Koruna
es: Corona Checa

en: Danish Krone
es: Corona Danesa

[ctx: Dashboard widget]
en: Earnings
es: Ganancias

[ctx: Dashboard widget]
en: Referrals
es: Referencias

en: Date
es: Fecha

en: Date Created
es: Actualizar Material de Promoción

en: Date Registered
es: Registrar

en: Deactivate
es: Desactivar

en: Deactivate License
es: Desactivar Licencia

en: Debug Assistant
es: Asistente para la migración

en: Debug mode is globally enabled via <code>AFFILIATE_WP_DEBUG</code> set in <code>wp-config.php</code>. This setting cannot be modified from this screen. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates > Tools</a>.
es: Por favor ingresá tu clave de licencia. Una clave de licencia es requerida para las actualizaciones automáticas del plugin y para el <a href="%s" target="_blank">soporte</a>.

en: December
es: Recordarme

en: Decimal Separator
es: Separador de Decimal

en: Default Referral Format
es: Tasa de referencia por producto

en: Default Referral URL
es: Tasa de referencia por producto

en: Delete
es: Eliminar

en: Delete Affiliate | Delete Affiliates
es[0]: Borrar Afiliados
es[1]: Borrar Afiliados

en: Delete Coupon
es: ¿Descuento de Afiliado?

en: Delete Creative
es: Eliminar Material de Promoción

en: Deleting this affiliate will also delete their referral and visit data. | Deleting these affiliates will also delete their referral and visit data.
es[0]: Al eliminar estos afiliados también vas a eliminar sus referencias y sus datos de visita.
es[1]: Al eliminar estos afiliados también vas a eliminar sus referencias y sus datos de visita.

en: Description
es: Descripción

[ctx: Description column table header]
en: Description
es: Descripción

en: Description for the creative.
es: Texto para este material de promoción.

en: Direct Traffic
es: Tráfico directo

en: Direct traffic
es: Tráfico directo

en: Disable Affiliate Email
es: Total de referencias pendientes

en: Disable Referrals
es: Total de referencias pendientes

en: Disable Referrals on Upgrades
es: Total de referencias pendientes

en: Disable Renewal Referrals
es: Referencias Recientes

en: Disable referrals
es: Total de referencias pendientes

en: Disable referrals for this product variation
es: Total de referencias pendientes

en: Disable referrals on this membership
es: Total de referencias pendientes

en: Disable referrals on this subscription level.
es: Total de referencias pendientes

en: Dynamic coupon creation failed, please try again.
es: La eliminación del afiliado falló, por favor intentá nuevamente

en: Dynamic coupon deletion failed, please try again.
es: La eliminación del afiliado falló, por favor intentá nuevamente

en: Dynamic coupon successfully created.
es: Ajustes importados exitosamente

en: Dynamic coupon successfully deleted.
es: Material de promoción agregado exitosamente

en: Earnings
es: Ganancias

en: Earnings Generated
es: Ganancias

en: Earnings Paid
es: Ganancias

en: Earnings can be based on either a percentage or a flat rate amount.
es: ¿Las referencias deberían basarse en un porcentaje o en un monto fijo?

[ctx: Earnings column table header]
en: Earnings
es: Ganancias

en: Earnings have been successfully recounted for %s.
es: Referencia agregada exitosamente

en: Edit
es: Editar

en: Edit Affiliate
es: Editar Afiliados

en: Edit Creative
es: Editar Material de Promoción

en: Edit Customer
es: Agregar Referencia

en: Edit Referral
es: Agregar Referencia

en: Edit User
es: Agregar Referencia

en: Effortlessly pay your affiliates
es: Agregando Afiliados

en: Email Address
es: Dirección de email

en: Email Notifications
es: Habilitar Notificaciones de Nuevas Referencias

en: Email Options
es: Email

en: Email address already taken
es: Dirección de email ya tomada

en: Emails
es: Email

en: Enable %s Referral Rate
es: Tasa de Referencia

en: Enable New Referral Notifications
es: Habilitar Notificaciones de Nuevas Referencias

en: Enable Payouts Service
es: Generar Archivo de Pago

en: Enable affiliate referral creation for this donation form
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: Enable affiliate referral creation for this form
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: Enable affiliate referral creation for this form?
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: Enable referrals for specific Contact Form 7 forms
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: Enable referrals on all Contact Form 7 forms
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: End Date
es: Fecha

en: Enter a context for this referral (optional). Usually this is used to help identify the payment system that was used for the transaction.
es: Ingresá un contexto para esta referencia (opcional). Usualmente esto es utilizado para identificar el sistema de pago que fue utilizado para la transacción.

en: Enter a description for this referral.
es: Ingresá la descripción para esta referencia.

en: Enter a reference for this referral (optional). Usually this would be the transaction ID of the associated purchase.
es: Ingresá una alusión para esta referencia (opcional). Usualmente esto sería el ID de la transacción de la compra asociada.

en: Enter a referral rate for this %s
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: Enter an email address for the new user.
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: Enter any URL from this website in the form below to generate a referral link!
es: Ingresá cualquier URL de este sitio web en el formulario de abajo para generar un link de referencia!

en: Enter how many days the referral tracking cookie should be valid for.
es: ¿Cuántos días debería ser válido el seguimiento de la cookie de la referencia?

en: Enter the name of the affiliate or begin typing to perform a search based on the affiliate&#8217;s name.
es: Ingresá el nombre del afiliado o empezá a tipear para realizar una búsqueda basada en el nombre del afiliado.

en: Enter the name of the affiliate or enter a partial name or email to perform a search.
es: Ingresá el nombre del afiliado o ingresá una parte del nombre o e-mail para realizar una búsqueda.

en: Enter username
es: Nombre de Usuario Inválido

en: Error:
es: Error

en: Export
es: Exportar

en: Export / Import
es: Exportar / Importar

en: Export Affiliates
es: Editar Afiliados

en: Export Payouts
es: Visitas totales

en: Export Referrals
es: Exportar referencias

en: Export Settings
es: Ajustes de exportación

en: Export Visits
es: Editar Afiliados

en: Export affiliates to a CSV file.
es: Exportar referencias a un archivo CSV.

en: Export payouts to a CSV file.
es: Exportar referencias a un archivo CSV.

en: Export referrals to a CSV file.
es: Exportar referencias a un archivo CSV.

en: Export the AffiliateWP settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
es: Exportá las configuraciones de AffiliateWP para este sitio en un archivo .json. Esto te permite importar fácilmente la configuración a otro sitio.

en: Export visits to a CSV file.
es: Exportar referencias a un archivo CSV.

en: Exporting Referrals
es: Exportando Referencias

en: Filter
es: Filtrar

en: Filters
es: Filtrar

en: First Name
es: Semana Pasada

en: Flat %s
es: Plana %s

en: Flat Rate Referral Basis
es: Visitas Referidas Recientes

en: Flat rate referrals can be calculated on either a per product or per order basis.
es: ¿Las referencias deberían basarse en un porcentaje o en un monto fijo?

en: Foo Affiliate account banned
es: Cuenta de afiliado activada

en: For more information:
es: Para más información:

en: From - mm/dd/yyyy
es: Desde - mm/dd/yyyy

en: From Email
es: Email

en: From Name
es: Tu Nombre

en: General Settings
es: Ajustes Generales

en: Generate CSV File
es: Generar archivo CSV

en: Generate Coupon
es: Generar URL

en: Generate Coupons
es: Generar URL

en: Generate URL
es: Generar URL

en: Generated By
es: Generar URL

en: Global referral rate type: %s
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: Global referral rate: %s
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: Go Back
es: Ir Atrás

en: Graphs
es: Gráficos

en: Hi %s!
es: Versión %s

en: Hong Kong
es: Dólar de Hong Kong (&#36;)

en: Hong Kong Dollar
es: Dólar de Hong Kong (&#36;)

en: How will you promote us?
es: ¿Cómo vas a promovernos?

en: Hungarian Forint
es: Florín Húngaro

en: ID for the affiliate account associated with the referral.
es: La solicitud de tu cuenta de afiliado fue rechazada

en: ID for the affiliate account associated with the sale.
es: La cuenta de afiliado no esta activa

en: ID for the affiliate account associated with the visit.
es: La cuenta de afiliado no esta activa

en: ID for the visit associated with the referral.
es: Seleccionar el estado de la referencia.

en: Icelandic Krona
es: Corona Sueca

en: Identity Verification
es: Integraciones

en: If you would like to connect this coupon to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
es: Si te gustaría conectar este descuento a un afiliado, ingresá el nombre del afiliado al cuál le pertenece.

en: If you would like to connect this discount to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
es: Si te gustaría conectar este descuento a un afiliado, ingresá el nombre del afiliado al cuál le pertenece.

en: Ignore Referrals with Zero Amount
es: Tasa de Referencia

en: Ignore referrals with a zero amount. This can be useful for multi-price products that start at zero, or if a discount was used which resulted in a zero amount. NOTE: If this setting is enabled and a visit results in a zero referral, the visit will be considered not converted.
es: Tildá este casillero si deseás que AffialiateWP ignore referencias por la suma total de cero. Esto puede ser útil para productos que empiezan en 0, o en el caso de haber utilizado un cupón de descuento que resultó en un monto 0. Por favor notar que si esta configuración es habilitada y la visita resulta en una referencia que da 0, la visita no será tomada en cuenta.

en: Image
es: Imagen

en: Import
es: Importar

en: Import Affiliates
es: Editar Afiliados

en: Import CSV
es: Importar

en: Import Referrals
es: Exportar referencias

en: Import Settings
es: Ajustes de importación

en: Import the AffiliateWP settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
es: Importá la configuración de AffiliateWP de un archivo .json. Este archivo puede ser obtenido al exportar las configuraciones de otro sitio utilizando el formulario arriba.

en: Inactive
es: Inactivo

en: Incorrect username or password
es: Contraseña inválida

en: Indian Rupee
es: Rupia India (&#8377;)

en: Integrations
es: Integraciones

en: Integrations: %s
es: Integraciones

en: Invalid Payouts Service account
es: Visitas totales

en: Invalid account email
es: Email de pago inválido

en: Invalid affiliate
es: Agregar Afiliado

en: Invalid affiliate account
es: Registrar una Nueva Cuenta de Afiliado

en: Invalid batch ID.
es: Email inválido

en: Invalid payment email
es: Email de pago inválido

en: Invalid payout method
es: Email de pago inválido

en: Invalid user email
es: Email de pago inválido

en: Invalid username
es: Nombre de Usuario Inválido

en: Iranian Rial
es: Real Brasileño (R&#36;)

en: Israeli Shekel
es: Shekel Israelí (&#8362;)

en: Japanese Yen
es: Yen Japonés (&yen;)

en: Landing Page
es: Página de inicio

en: Last Month
es: Mes Pasado

en: Last Name
es: Semana Pasada

en: Last Quarter
es: Cuatrimestre pasado

en: Last Week
es: Semana Pasada

en: Last Year
es: Año Pasado

en: Latest Affiliate Registrations
es: Últimos Registros De Afiliados

en: License Key
es: Clave de Licencia

en: License Settings
es: Configuración de Licencia

en: License status is: %s
es: Configuración de Licencia

en: LifterLMS Referral #%d updated successfully.
es: Referencia actualizada exitosamente

en: LifterLMS Referral failed to be created.
es: Nueva Referencia

en: Log into your account
es: Ingresá en tu Cuenta

en: Log into your affiliate area at
es: Ingresá a tu área de afiliado en %s

en: Log into your affiliate area at %s
es: Ingresá a tu área de afiliado en %s

en: Log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications:
es: Ingresá en tu área de afiliado para ver tus ganancias o deshabilitar estas notificaciones: %s

en: Lost your password?
es: ¿Perdiste la Contraseña?

en: Malaysia
es: Ringgits de Malasia

en: Malaysian Ringgit
es: Ringgits de Malasia

en: Manage Affiliates
es: Agregando Afiliados

en: Manage Referrals
es: Referencias No Pagas

en: Manage Visits
es: Buscando Visitas

en: Manage your affiliates.
es: Agregando Afiliados

en: Manage your referrals.
es: Referencias No Pagas

en: Manual Payout
es: Referencias Recientes

en: March
es: Buscar

en: Mark as Paid
es: Marcar como Pago

en: Mark as Unpaid
es: Marcar como No Pago

en: Mexican Peso
es: Peso Mexicano (&#36;)

en: Mexico
es: Peso Mexicano (&#36;)

en: Migrate Data from Affiliates Pro
es: Migrar la data de los Afiliados Pro

en: Migrate Data from WP Affiliate
es: Migrar la data de los Afiliados Pro

en: Migration Assistant
es: Asistente para la migración

en: Minimum Amount
es: Monto Mínimo

en: Minimum Earnings
es: Ganancias No Pagas

en: Minimum amount
es: Monto Mínimo

en: Misc
es: Misceláneo

en: Month
es: Este Mes

en: Most Valuable Affiliates
es: Afiliados Más Valiosos

en: NOTE: This tool should only ever be used on a fresh install. If you have already collected affiliate or referral data, do not use this tool.
es: <strong>NOTA:</strong> esta herramienta debería ser utilizada en una instalación nueva. Si ya tenés recolectada información de afiliados o referencias no utilices esta herramienta.

en: Name
es: Nombre

en: Name of the creative.
es: Texto para este material de promoción.

en: Name:
es: Nombre: %s

en: Name: %s
es: Nombre: %s

en: New Affiliate
es: Nuevo Afiliado

en: New Affiliate Registration
es: Registro de Nuevo Afiliado

en: New Affiliates
es: Nuevo Afiliado

en: New Creative
es: Nuevo Material de Promoción

en: New Customer
es: Email

en: New Referral
es: Nueva Referencia

en: New Referral Email Content
es: Nueva Referencia

en: New Referral Email Options For Affiliate
es: Nueva Referencia

en: New Referral Email Options for Affiliate Manager
es: Nueva Referencia

en: New Referral Email Subject
es: Nueva Referencia

en: New Zealand
es: Dólar Neozelandés (&#36;)

en: New Zealand Dollar
es: Dólar Neozelandés (&#36;)

en: Nice try honey bear, don&#8217;t touch our honey
es: Buen intento osito de miel, no toques nuestra miel

en: No API consumers found.
es: No se encontraron usuarios

en: No affiliate IDs specified for deletion
es: No hay un ID de afiliado especificado para ser borrado

en: No affiliate registrations yet
es: Aún no hay registros de afiliado

en: No affiliates found.
es: No se encontraron afiliados.

en: No coupons were found.
es: No se encontraron usuarios

en: No creative IDs specified for deletion
es: No se especificó un ID de material de promoción para ser eliminado

en: No creatives found.
es: No se encontraron materiales de promoción.

en: No highest converting urls recorded yet.
es: Aún no se grabaron referencias

en: No new affiliates were imported.
es: No se encontraron afiliados.

en: No new referrals were imported.
es: Aún no se grabaron referencias

en: No payouts found.
es: No se encontraron visitas.

en: No records found
es: No se encontraron referencias.

en: No referral visits recorded yet
es: Aun no se grabaron visitas referidas

en: No referrals found.
es: No se encontraron referencias.

en: No referrals recorded yet
es: Aún no se grabaron referencias

en: No referrals within the specified date range
es: Nueva Referencia

en: No registered affiliates
es: Afiliados No Registrados

en: No such user
es: No existe dicho usuario

en: No valid affiliate status was selected for export.
es: No hay un ID de afiliado especificado para ser borrado

en: No visits found.
es: No se encontraron visitas.

en: Norwegian Krone
es: Corona Noruega

en: Not Registered
es: Registrar

en: Notification Settings
es: Ir a los ajustes de AffiliateWP

en: Notify affiliate manager when a new affiliate has registered
es: ¿Notificar a los administradores del sitio nuevos registros de afiliados?

en: Notify affiliate manager when a new referral has been created
es: ¿Notificar a los administradores del sitio nuevos registros de afiliados?

en: Notify affiliate when their affiliate application is accepted
es: Tu solicitud de afiliado en %s fue aceptada!

en: Notify affiliate when their affiliate application is rejected
es: Tu solicitud de afiliado en %s fue aceptada!

en: Notify affiliate when they earn a new referral
es: ¿Notificar a los administradores del sitio nuevos registros de afiliados?

en: Notify site admin when a new affiliate has registered
es: ¿Notificar a los administradores del sitio nuevos registros de afiliados?

en: Notify site admin when new referrals are earned
es: ¿Notificar a los administradores del sitio nuevos registros de afiliados?

en: Number of affiliates: %d
es: No se encontraron afiliados.

en: Number of creatives: %d
es: No se encontraron materiales de promoción.

en: Number of customers: %d
es: No se encontraron visitas.

en: Number of payouts per page:
es: Aún no se grabaron referencias

en: Number of referrals per page:
es: Aún no se grabaron referencias

en: Number of referrals: %d
es: Aún no se grabaron referencias

en: Number of visits: %d
es: No se encontraron visitas.

en: Opt-In Referral Amount
es: Tasa de Referencia

en: Opt-In Referral Status
es: Estados de referencia:

en: Overview
es: Resumen

en: Page URL
es: URL de Página

en: Pages
es: Páginas

en: Paid
es: Pago

en: Paid / Unpaid Referrals
es: Referencias No Pagas

en: Paid Earnings
es: Ganancias Pagas

en: Paid Referral Earnings
es: Ingresos de Referencia Pagados

en: Paid Referrals
es: Referencias Pagas

[ctx: Paid earnings column table header]
en: Paid earnings
es: Ganancias Pagas

[ctx: Paid earnings this month column table header]
en: Paid earnings this month
es: Ganancias Pagadas Este Mes

[ctx: Paid earnings today column table header]
en: Paid earnings today
es: Ganancias Pagadas Hoy

en: Pakistani Rupee
es: Rupia India (&#8377;)

en: Password
es: Contraseña

en: Passwords do not match
es: Las contraseñas no coinciden

en: Pay Affiliates
es: Afiliados

en: Payment Email
es: Email de pago

en: Payment Email Address
es: Dirección de Correo Electrónico de Pago

en: Payout
es: Referencias Recientes

en: Payout #%d has been updated successfully.
es: Material de promoción actualizado exitosamente

en: Payout Account
es: Visitas totales

en: Payout Currency
es: Moneda

en: Payout Method
es: Método de promoción

en: Payout Settings
es: Ajustes de exportación

en: Payout deleted successfully.
es: Material de promoción eliminado exitosamente

en: Payout deletion failed, please try again.
es: La eliminación del afiliado falló, por favor intentá nuevamente

en: Payout submitted successfully!
es: Material de promoción eliminado exitosamente

en: Pending
es: Pendiente

en: Pending / Rejected Referrals
es: Ingresos de Referencia Rechazados

en: Pending PayPal referral
es: Total de referencias pendientes

en: Pending Referral Earnings
es: Ingresos de Referencia Pendientes

en: Pending referral #%d created successfully.
es: Referencia actualizada exitosamente

en: Percentage (%)
es: Porcentaje (%)

en: Personal Account
es: Recontar

en: Philippine Peso
es: Pesos Filipinos

en: Please agree to our terms of use
es: Por favor aceptá nuestros términos de uso

en: Please enter a password
es: Por favor ingresá una contraseña

en: Please enter a valid URL for this site
es: Por favor ingresá una URL de sitio web

en: Please enter a valid email address
es: Por favor ingresá una URL de sitio web

en: Please enter a valid website URL
es: Por favor ingresá una URL de sitio web

en: Please enter a website URL
es: Por favor ingresá una URL de sitio web

en: Please enter your business name
es: Por favor ingresá tu nombre

en: Please enter your email address
es: Por favor ingresá tu nombre

en: Please enter your first name
es: Por favor ingresá tu nombre

en: Please enter your last name
es: Por favor ingresá tu nombre

en: Please enter your license key. An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
es: Por favor ingresá tu clave de licencia. Una clave de licencia es requerida para las actualizaciones automáticas del plugin y para el <a href="%s" target="_blank">soporte</a>.

en: Please enter your name
es: Por favor ingresá tu nombre

en: Please enter your payment email
es: Por favor ingresá tu nombre

en: Please select your account type
es: Por favor ingresá tu nombre

en: Please select your country of residence
es: Por favor aceptá nuestros términos de uso

en: Please select your day of birth
es: Por favor ingresá tu nombre

en: Please select your month of birth
es: Por favor ingresá tu nombre

en: Please select your year of birth
es: Por favor aceptá nuestros términos de uso

en: Please upload a file to import
es: Por favor subí un archivo para importar

en: Please upload a valid .json file
es: Por favor subí un archivo .json válido

en: Polish Zloty
es: Zloty Polaco

en: Pounds Sterling
es: Libras Esterlinas (&pound;)

en: Pretty Affiliate URLs
es: URLs de Afiliados

en: Preview Payout
es: Referencias Recientes

en: Preview Payout Request
es: Referencias Recientes

en: Primary Email
es: Email

en: Process Import
es: Importar

en: Profile Settings
es: Ajustes de Perfil

en: Promotion Method
es: Método de promoción

en: Promotion Methods
es: Método de promoción

en: Promotion method: %s
es: Método de Promoción:

en: Promotion methods entered by the affiliate during registration.
es: ¿Notificar a los administradores del sitio nuevos registros de afiliados?

en: Rate
es: Tasa

en: Rate Type
es: Tipo de Tasa de la Referencia

en: Recent Payouts
es: Referencias Recientes

en: Recent Referral Visits
es: Visitas Referidas Recientes

en: Recent Referrals
es: Referencias Recientes

en: Reconnect to the %s.
es: Recontar Estadísticas

en: Recount
es: Recontar

en: Recount Affiliate Stats
es: Recontar las estadísticas de los afiliados

en: Recount Campaigns
es: Recontar Estadísticas

en: Recount Stats
es: Recontar Estadísticas

en: Reference
es: Referencia

en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
es: Referencia #%d para %s guardado para %s

en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
es: Referencia #%d para %s guardado para %s

en: Referral #%d completed
es: Referencia actualizada exitosamente

en: Referral #%d created successfully.
es: Referencia actualizada exitosamente

en: Referral #%d for %s for %s rejected
es: Referencia #%d para %s guardado para %s

en: Referral #%d rejected
es: Referencia #%d para %s guardado para %s

en: Referral #%d updated successfully.
es: Referencia actualizada exitosamente

en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s
es: Referencia #%d para %s guardado para %s

en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
es: Referencia #%d para %s guardado para %s

en: Referral %1$s updated. Amount %2$s recorded for %3$s
es: Referencia #%d para %s guardado para %s

en: Referral Awarded!
es: Referencia Adjudicada!

en: Referral Count
es: Tasa de Referencia

en: Referral Details
es: Configuración de Referencia

en: Referral Earned!
es: Referencia Adjudicada!

en: Referral Field
es: Referencias

en: Referral Graphs
es: Gráficos de referencia

en: Referral ID
es: ID de referencia

en: Referral Payouts
es: Tasa de Referencia

en: Referral Rate
es: Tasa de Referencia

en: Referral Rate Type
es: Tipo de Tasa de la Referencia

en: Referral Settings
es: Configuración de Referencia

en: Referral Type
es: Tipo de Tasa de la Referencia

en: Referral URL
es: URL de Referencia

en: Referral URL (ID): %s
es: URL de Referencia

en: Referral URL (Username): %s
es: Generador de URL de Referencias

en: Referral URL Blacklist
es: Visitas de URL de Referencia

en: Referral URL Generator
es: Generador de URL de Referencias

en: Referral URL Visits
es: Visitas de URL de Referencia

en: Referral Variable
es: Variable de Referencia

en: Referral added successfully
es: Referencia agregada exitosamente

en: Referral amount.
es: Tasa de Referencia

en: Referral deleted successfully
es: Referencia eliminada exitosamente

en: Referral deletion failed, please try again
es: La eliminación de la referencia falló, por favor intentá nuevamente.

en: Referral description
es: Configuración de Referencia

en: Referral description.
es: Configuración de Referencia

en: Referral failed to be created.
es: Nueva Referencia

en: Referral not created because affiliate is invalid
es: ¿Eliminar también la cuenta de usuario del afiliado?

en: Referral not created because affiliate is invalid.
es: ¿Eliminar también la cuenta de usuario del afiliado?

en: Referral not created because affiliate's own account was used.
es: ¿Eliminar también la cuenta de usuario del afiliado?

en: Referral rate (optional)
es: Configuración de Referencia

en: Referral statuses:
es: Estados de referencia:

en: Referral type
es: Tasa de Referencia

en: Referral type for %1$s (Form ID: %2$d)
es: Referencia #%d para %s guardado para %s

en: Referral update failed, please try again
es: La actualización de la referencia falló, por favor intentá nuevamente

en: Referral updated successfully
es: Referencia actualizada exitosamente

en: Referral variable: %s
es: Variable de Referencia

en: Referral wasn&#8217;t created, please try again.
es: El afiliado no fue agregado, por favor intentá nuevamente.

en: Referrals
es: Referencias

en: Referrals End Date
es: Tasa de Referencia

en: Referrals Paid
es: Referencias

en: Referrals Start Date
es: Tasa de Referencia

en: Referrals Total
es: Configuración de Referencia

en: Referrals can be exported directly to a CSV file in order to make it easier for your own accounting needs and for you to payout your affiliates&#8217;s earnings.
es: Las referencias pueden ser exportadas directamente a un archivo CSV para que tus tareas de contabilidad y los pagos a tus afiliados sean más sencillos.

en: Referrals can be searched in several different ways:
es: Las referencias pueden ser buscadas en varias maneras diferentes:

[ctx: Referrals column table header]
en: Referrals
es: Referencias

en: Referrals end date
es: Tasa de Referencia

en: Referrals have been successfully recounted for %s.
es: Referencia agregada exitosamente

en: Referrals start date
es: Estados de referencia:

en: Referrer
es: Referencias

en: Referring URL
es: URL de referencia

en: Register
es: Registrar

en: Register a new affiliate account
es: Registrar una Nueva Cuenta de Afiliado

en: Registration Date
es: Registro de Afiliado

en: Registration Email Content
es: Registro de Afiliado

en: Registration Email Options For Affiliate Manager
es: Registro de Afiliado

en: Registration Email Subject
es: Nueva Referencia

en: Registration Form Description
es: Registro de Afiliado

en: Reject
es: Rechazar

en: Reject Unpaid Referrals on Refund
es: ¿Rechazar las Referencias No Pagas cuando haya un Reembolso?

en: Rejected
es: Rechazado

en: Rejected Referral Earnings
es: Ingresos de Referencia Rechazados

en: Remember Me
es: Recordarme

en: Remove Data on Uninstall
es: ¿Eliminar la información al Desinstalar?

en: Renew Your License
es: Renovar tu Licencia

en: Reports
es: Reportes

en: Require Approval
es: Requerir aprobación

en: Require that Pending affiliate accounts must be approved before they can begin earning referrals.
es: ¿Requerir que los administradores del sitio aprueben a los afiliados antes que puedan comenzar a ganar referencias?

en: Required Registration Fields
es: Moderar registros

en: Review
es: Consultar

en: Review Affiliate
es: Examinar Afiliado

en: Russian Ruble
es: Rublos Rusos

en: Save Profile Settings
es: Guardar Ajustes de Perfil

en: Search
es: Buscar

en: Searching Referrals
es: Buscando Referencias

en: Searching Visits
es: Buscando Visitas

en: Security check failed
es: Falló el chequeo de seguridad

en: Select an image if you would like an image banner. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere. Leave blank if you wish to create a text-only creative.
es: Seleccioná una imagen si querés un banner de imágenes. Podes también ingresar la URL de una imagen si la imagen está albergada en otro lugar.

en: Select or enter a date for this referral.
es: Seleccionar el estado de la referencia.

en: Select the page that shows the terms of use for Affiliate Registration.
es: Seleccionar la página que muestra los términos de uso para el Registro de Afiliados

en: Select the referral type for this form.
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: Select the status of the creative.
es: Seleccioná el estado del material de promoción

en: Select the status of the referral.
es: Seleccionar el estado de la referencia.

en: Select the type of the referral.
es: Seleccionar el estado de la referencia.

en: Select your image. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere.
es: Seleccioná tu imagen. Podes también ingresar la URL de una imagen si la imagen esta albergada en otro lugar.

en: September
es: Recordarme

en: Settings
es: Ajustes

en: Settings successfully imported
es: Ajustes importados exitosamente

en: Settings updated.
es: Ajustes actualizados

en: Shortcode
es: Código corto

en: Should AffiliateWP adjust the commission amounts recorded for purchases that include affiliate referrals? This will subtract the referral amount from the base amount used to calculate the commission total.
es: ¿AffiliateWP debería ajustar los montos de comisión grabados para compras que incluyen referencias de afiliados? Esto sustraería el monto de la referencia del monto base usado para calcular la comisión total.

en: Show pretty affiliate referral URLs to affiliates. For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>
es: La URL variable para URLs de referencia. Por ejemplo: <strong>%s</strong>.

en: Show referral URLs to affiliates with either their affiliate ID or Username appended.<br/> For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>.
es: La URL variable para URLs de referencia. Por ejemplo: <strong>%s</strong>.

en: Singapore
es: Dólar de Singapur (&#36;)

en: Singapore Dollar
es: Dólar de Singapur (&#36;)

en: Site Default
es: Predeterminado por el sitio

en: Sorry, there are currently no creatives available.
es: Perdón, actualmente no hay ningún material de promoción disponible

en: Statistics
es: Estadísticas

en: Status
es: Estado

[ctx: Status column table header]
en: Status
es: Estado

en: Step %d running
es: Paso %d andando

en: Submit Payout
es: Referencias Recientes

en: Successful Conversions
es: Conversiones Exitosas

en: Swedish Krona
es: Corona Sueca

en: Swiss Franc
es: Franco Suizo

en: Taiwan New Dollar
es: Nuevos Dólares Taiwaneses

en: Terms of Use
es: Términos de Uso

en: Terms of Use Label
es: Términos de Uso

en: Terms of Use URL: %s
es: Términos de Uso

en: Text
es: Texto

en: Text for the creative.
es: Texto para este material de promoción.

en: Text for this creative.
es: Texto para este material de promoción.

en: Thai Baht
es: Baht Tailandés (&#3647;)

en: The %s notice already exists and could not be added.
es: La cuenta de afiliado no esta activa

en: The CSV file generated is structured properly for PayPal&#8217;s Mass Payment system so you can easily payout all of your affiliates at once via PayPal.
es: El archivo CSV generado es estructurado para usar el sistema de pagos masivos de Paypal para que puedas pagarle a todos tus afiliados a la vez via Paypal.

en: The ID for the parent referral.
es: Seleccionar el estado de la referencia.

en: The URL this creative should link to. Based on your Referral Settings, the affiliate&#8217;s ID or username will be automatically appended.
es: Adonde los materiales de promoción deberían linkearse. El ID de referencia del afiliado será anexado automáticamente.

en: The URL variable for referral URLs. For example: <strong>%s</strong>.
es: La URL variable para URLs de referencia. Por ejemplo: <strong>%s</strong>.

en: The affiliate ID associated with the payout.
es: ¿Estás seguro que querés eliminar este material de promoción?

en: The affiliate ID the campaign belongs to.
es: El ID del afiliado. Esto no puede ser modificado.

en: The affiliate account could not be added.
es: La cuenta de afiliado no esta activa

en: The affiliate account could not be deleted.
es: La solicitud de tu cuenta de afiliado fue rechazada

en: The affiliate account could not be updated.
es: La cuenta de afiliado no esta activa

en: The affiliate account has been successfully deleted.
es: Cuenta(s) de afiliado eliminada(s) exitosamente

en: The affiliate area is available only for registered affiliates.
es: El área de afiliados está disponible solo para afiliados registrados.

en: The affiliate flat rate basis, as inherited from global settings.
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: The affiliate flat rate basis.
es: Tasa de Afiliado

en: The affiliate payment email address.
es: La cuenta de afiliado no esta activa

en: The affiliate rate type
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: The affiliate rate type, as inherited from global settings.
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: The affiliate rate, as inherited from global settings.
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: The affiliate rate.
es: Tasa de Afiliado

en: The affiliate registration coupon (if any)
es: Aún no hay registros de afiliado

en: The affiliate status.
es: Tasas de Afiliado:

en: The affiliate user ID associated with the customer.
es: ¿Estás seguro que querés eliminar este material de promoción?

en: The affiliate was updated successfully.
es: Afiliado actualizado exitosamente

en: The affiliate&#8217;s ID
es: ID del Afiliado

en: The affiliate&#8217;s ID. This cannot be changed.
es: El ID del afiliado. Esto no puede ser modificado.

en: The affiliate&#8217;s account email. Updating this will change the email address shown on the user&#8217;s profile page.
es: El email de la cuenta del afiliado. Actualizar esto modificará la dirección del email que se muestra en la página de perfil del usuario.

en: The affiliate&#8217;s flat rate referral basis.
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: The affiliate&#8217;s referral URL
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: The affiliate&#8217;s referral URL. This is based on global settings.
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: The affiliate&#8217;s referral rate
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: The affiliate&#8217;s referral rate type.
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: The affiliate&#8217;s referral rate, such as 20 for 20%. If left blank, the site default will be used.
es: Porcentaje de referencia del afiliado, por ejemplo 20 en el caso de que sea 20%. Si lo dejás en blanco, se usará el predeterminado por el sitio.

en: The affiliate&#8217;s registration date. This cannot be changed.
es: El ID de usuario del afiliado. Esto no puede ser modificado.

en: The affiliate&#8217;s user ID. This cannot be changed.
es: El ID de usuario del afiliado. Esto no puede ser modificado.

en: The affiliate&#8217;s username. This cannot be changed.
es: El ID de usuario del afiliado. Esto no puede ser modificado.

en: The amount of a given referral
es: El monto de la referencia, como por ejemplo 15.

en: The amount of the referral, such as 15.
es: El monto de la referencia, como por ejemplo 15.

en: The callback function used for the <strong>%s</strong> setting is missing.
es: La función de callback utilizada para el ajuste de <strong>%s</strong> está faltando.

en: The context under which the sale was created (integration).
es: Ajustes importados exitosamente

en: The context under which the visit was created.
es: Ajustes importados exitosamente

en: The creative could not be created.
es: Nueva Referencia

en: The creative status.
es: Nueva Referencia

en: The creative was successfully deleted.
es: Material de promoción agregado exitosamente

en: The creative was successfully updated.
es: Material de promoción agregado exitosamente

en: The customer could not be created.
es: Nueva Referencia

en: The customer could not be deleted.
es: Nueva Referencia

en: The customer could not be updated.
es: Nueva Referencia

en: The customer was successfully deleted.
es: Material de promoción agregado exitosamente

en: The customer was successfully updated.
es: Material de promoción agregado exitosamente

en: The date array or string to query affiliate registrations within.
es: ¿Notificar a los administradores del sitio nuevos registros de afiliados?

en: The date array or string to query customers within.
es: ¿Notificar a los administradores del sitio nuevos registros de afiliados?

en: The date array or string to query sales within.
es: ¿Notificar a los administradores del sitio nuevos registros de afiliados?

en: The date the affiliate was registered.
es: La petición del afiliado fue rechazada

en: The date the creative was created.
es: Material de promoción agregado exitosamente

en: The date the creative was created. This cannot be changed.
es: Material de promoción agregado exitosamente

en: The date the customer was created.
es: Material de promoción agregado exitosamente

en: The date the referral was created.
es: El monto de la referencia, como por ejemplo 15.

en: The date the referral was generated.
es: El monto de la referencia, como por ejemplo 15.

en: The date the visit was generated.
es: Ajustes importados exitosamente

en: The default referral rate. A percentage if the Referral Rate Type is set to Percentage, a flat amount otherwise. Referral rates can also be set for each individual affiliate.
es: El monto de referencia predeterminado. Un porcentaje si el Tipo de Monto de Referencia es Porcentaje, caso contrario un monto fijo. A su vez, los montos pueden ser designados individualmente para cada afiliado.

en: The membership-level referral rate, such as 20 for 20%%. Affiliate-level referral rates will override this value. If left blank, the site default value of %s will be used.
es: Porcentaje de referencia del afiliado, por ejemplo 20 en el caso de que sea 20%. Si lo dejás en blanco, se usará el predeterminado por el sitio.

en: The method used to track referral links can fail on sites that have jQuery errors. Enable Fallback Tracking if referrals are not being tracked properly.
es: El método utilizado para seguir links de referencias puede fallar en sitios que tienen errores de jQuery. Chequeá esto si las referencias no pueden ser seguidas correctamente.

en: The name and ID of the affiliate who generated this referral. This association cannot be changed.
es: El ID de usuario del afiliado. Esto no puede ser modificado.

en: The name of the campaign associated with the referral (if any)
es: Seleccionar el estado de la referencia.

en: The name of this creative. For your identification only.
es: El nombre de este material de promoción. Solo para tu identificación.

en: The number of referrals recorded against the campaign.
es: Aún no se grabaron referencias

en: The number of visits associated with the affiliate.
es: Afiliados No Registrados

en: The reason an affiliate was rejected
es: La petición del afiliado fue rechazada

en: The referral ID. This cannot be changed.
es: El ID del afiliado. Esto no puede ser modificado.

en: The referral could not be added.
es: Nueva Referencia

en: The referral could not be deleted.
es: Nueva Referencia

en: The referral could not be updated
es: Nueva Referencia

en: The referral has been successfully deleted.
es: Referencia agregada exitosamente

en: The referral rate for this %s category.
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: The referral rate for this category.
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: The referral status.
es: Estados de referencia:

en: The referral was updated successfully.
es: Referencia actualizada exitosamente

en: The specified affiliate does not exist. | None of the specified affiliates exist.
es[0]: La petición del afiliado fue rechazada
es[1]: La petición del afiliado fue rechazada

en: The status assigned to the affiliate&#8217;s account.
es: No poseés permiso para borrar cuentas de afiliados

en: The supplied affiliate ID or username is invalid and has been ignored.
es: El ID de usuario del afiliado. Esto no puede ser modificado.

en: The symbol (usually , or .) to separate decimal points
es: El símbolo (usualmente , ó .) para separar puntos decimales

en: The symbol (usually , or .) to separate thousands
es: El símbolo (usualmente , ó .) para separar miles

en: The unique affiliate ID.
es: ID del Afiliado

en: The unique creative ID.
es: Texto para este material de promoción.

en: The unique customer ID.
es: Texto para este material de promoción.

en: The unique hash for this campaign.
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: The unique referral ID.
es: El monto de la referencia, como por ejemplo 15.

en: The upgrade process is running, please be patient. This could take several minutes to complete while affiliate records are upgraded in batches of 100.
es: El proceso de actualización ha comenzado, por favor sé paciente. Podría tardar varios minutos en completarse, mientras los registros de afiliados son actualizados de a 100.

en: The visit URL.
es: URL del sitio web

en: The visit could not be created.
es: Nueva Referencia

en: The visit was successfully created.
es: Ajustes importados exitosamente

en: The visit was updated successfully.
es: Afiliado actualizado exitosamente

en: The website of the affiliate
es: Afiliados No Registrados

en: There are currently no coupon codes to display.
es: Perdón, actualmente no hay ningún material de promoción disponible

en: There are no referrals to show.
es: Estados de referencia:

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use default affiliate rates.
es: Estas configuraciones van a ser utilizadas para calcular ganancias de afiliado por venta. Dejar en blanco para utilizar los montos predeterminados.

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use the site default referral rate.
es: Estas configuraciones van a ser utilizadas para calcular ganancias de afiliado por venta. Dejar en blanco para utilizar los montos predeterminados.

en: These tools assist in migrating affiliate and referral data from existing platforms.
es: Estas herramientas asisten en migrar afiliados y data de referencia de plataformas existentes.

en: This Month
es: Este Mes

en: This Quarter
es: Este Cuatrimestre

en: This Week
es: Esta Semana

en: This Year
es: Este año

en: This is the page where affiliates will manage their affiliate account.
es: Ésta es la página en donde los afiliados van a manejar su cuenta de afiliados.

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members register their account with this subscription. Leave blank to use the site default referral rate.
es: Estas configuraciones van a ser utilizadas para calcular ganancias de afiliado por venta. Dejar en blanco para utilizar los montos predeterminados.

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members subscribe to this level. Leave blank to use the site default referral rate.
es: Estas configuraciones van a ser utilizadas para calcular ganancias de afiliado por venta. Dejar en blanco para utilizar los montos predeterminados.

en: This screen provides access to your site&#8217;s referral history.
es: Esta pantalla provee acceso al historial de las referencias de tu sitio.

en: This screen provides access to your site&#8217;s visit history.
es: Esta pantalla provee acceso al historial de visitas de tu sitio.

en: This setting will be used to calculate affiliate earnings per-donation. Leave blank to use default affiliate rates.
es: Estas configuraciones van a ser utilizadas para calcular ganancias de afiliado por venta. Dejar en blanco para utilizar los montos predeterminados.

en: This will mark all unpaid referrals in this timeframe as paid. To export referrals with a status other than <em>unpaid</em>, go to the <a href="%s">Tools &rarr; Export</a> page.
es: Esto va a marcar todas las referencias No Pagas en este período de tiempo como Pagas. Para exportar referencias con un estado diferente a <em>pago</em>, ir a la página <a href="%s">Herramientas &rarr; Exportar</a>.

en: Thousands Separator
es: Separador de miles

en: To - mm/dd/yyyy
es: Hasta - mm/dd/yyyy

en: To pay a specific affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to pay all affiliates.
es: Para buscar un afiliado, ingresá el nombre de usuario del afiliado, su nombre, o su apellido. Dejá en blanco para exportar las referencias para todos los afiliados.

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export payouts for all affiliates.
es: Para buscar un afiliado, ingresá el nombre de usuario del afiliado, su nombre, o su apellido. Dejá en blanco para exportar las referencias para todos los afiliados.

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export referrals for all affiliates.
es: Para buscar un afiliado, ingresá el nombre de usuario del afiliado, su nombre, o su apellido. Dejá en blanco para exportar las referencias para todos los afiliados.

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export visits for all affiliates.
es: Para buscar un afiliado, ingresá el nombre de usuario del afiliado, su nombre, o su apellido. Dejá en blanco para exportar las referencias para todos los afiliados.

en: Today
es: Hoy

en: Tools
es: Herramientas

en: Top Earning Affiliate
es: Editar Afiliados

en: Total
es: Totales

en: Total Affiliate Sales Earnings
es: Ir a los ajustes de AffiliateWP

en: Total Affiliates
es: Editar Afiliados

en: Total Affiliates: %s
es: Editar Afiliados

en: Total Creatives: %s
es: Editar Afiliados

en: Total Customers: %s
es: Visitas totales

en: Total Earnings (All Time)
es: Ganancias totales

en: Total Earnings Generated
es: Ganancias totales

en: Total Earnings Paid
es: Ganancias totales

en: Total Field
es: Visitas totales

en: Total Payouts Count
es: Visitas totales

en: Total Payouts: %s
es: Visitas totales

en: Total Referrals: %s
es: Total de referencias pagas

en: Total Sales: %s
es: Editar Afiliados

en: Total Unpaid Earnings (All Time)
es: Ganancias totales

en: Total Visits
es: Visitas totales

en: Total Visits (All Time)
es: Visitas totales

en: Total Visits: %s
es: Visitas totales

[ctx: Total amount for a Payouts Service payout]
en: Total
es: Totales

en: Total referrals amount for the payout.
es: Tipo de tasa de referencia del afiliado.

en: Total visits
es: Visitas totales

en: Total: %1$s
es: Totales

en: Totals
es: Totales

en: Turkish Lira
es: Lira Turca (&#8378;)

en: Type
es: Tipo de Tasa de la Referencia

en: US Dollar
es: Dólares Americanos (&#36;)

en: Unconverted
es: Convertido

en: Unconverted Visits
es: Visitas No Convertidas

en: United States
es: Tasas de Afiliado:

en: Unpaid
es: No pago

en: Unpaid Earnings
es: Ganancias No Pagas

en: Unpaid Referral Earnings
es: Ingresos de Referencia No Pagos

en: Unpaid Referrals
es: Referencias No Pagas

en: Unpaid affiliate earnings.
es: Ir a los ajustes de AffiliateWP

[ctx: Unpaid earnings column table header]
en: Unpaid earnings
es: Ganancias No Pagas

en: Unpaid earnings have been successfully recounted for %s.
es: Referencia agregada exitosamente

[ctx: Unpaid earnings this month]
en: Unpaid earnings this month
es: Ganancias No Pagadas Este Mes

[ctx: Unpaid earnings today column table header]
en: Unpaid earnings today
es: Ganancias No Pagadas Hoy

[ctx: Unpaid referrals column table header]
en: Unpaid referrals
es: Referencias No Pagas

[ctx: Unpaid referrals this month column table header]
en: Unpaid referrals this month
es: Referencias No Pagadas Este Mes

[ctx: Unpaid referrals today column table header]
en: Unpaid referrals today
es: Referencias No Pagadas Hoy

en: Update Affiliate
es: Actualizar Afiliado

en: Update Creative
es: Actualizar Material de Promoción

en: Update Customer
es: Actualizar Material de Promoción

en: Update Referral
es: Referencias No Pagas

en: Use Fallback Referral Tracking Method
es: ¿Usar el método alternativo de rastreo de referencias?

en: Use this form to create a new affiliate account. Each affiliate is tied directly to a user account, so if the user account for the affiliate does not yet exist, <a href="%s" target="_blank">create one</a>.
es: Utilizá esta pantalla para registrar un nuevo afiliado. Cada afiliado se vincula directamente a una cuenta de usuario, así que si la cuenta de usuario del afiliado no existe todavía, <a href="%s" target="_blank">creá una</a>.

en: Use this screen to add a new creative, such as a text link or image banner.
es: Usá esta pantalla para agregar un nuevo material de promoción, como un link de texto o un banner.

en: Use this screen to manually create a new referral record for an affiliate.
es: Usá esta pantalla para crear manualmente un registro de referencia nueva para un afiliado.

en: Use this tool to create affiliate accounts for each of your existing WordPress user accounts that belong to the selected roles below.
es: Empezá a tipear el nombre del afiliado para poder buscar la cuenta de usuario asociada.

en: Use this tool to help debug referral tracking.
es: Usá esta herramienta para migrar un afiliado existente / data de referencia de Affiliates Pro a AffiliateWP.

en: Use this tool to migrate existing affiliate / referral data from Affiliates Pro to AffiliateWP.
es: Usá esta herramienta para migrar un afiliado existente / data de referencia de Affiliates Pro a AffiliateWP.

en: Use this tool to migrate existing affiliate accounts from WP Affiliate to AffiliateWP.
es: Usá esta herramienta para migrar un afiliado existente / data de referencia de Affiliates Pro a AffiliateWP.

en: Use this tool to recount campaigns for one or all affiliates.
es: Usá esta herramienta para recontar las estadísticas de los afiliados.

en: Use this tool to recount statistics for one or all affiliates.
es: Usá esta herramienta para recontar las estadísticas de los afiliados.

en: User Accounts
es: Recontar

en: User ID
es: ID de Usuario

en: User ID Required
es: ID de Usuario

en: User Password
es: Contraseña

en: User email
es: Email

en: User login name
es: Nombre de usuario

en: Username
es: Nombre de usuario

en: Username already taken
es: Nombre de usuario ya tomado

en: View
es: Ver %s

en: View Affiliate
es: Nuevo Afiliado

en: View All
es: Ver %s

en: View Payouts
es: Referencias Recientes

en: View Report
es: Ver Reporte

en: View all referrals
es: Total de referencias pendientes

en: Visit
es: Visitas

en: Visit Count
es: Visitas

en: Visit ID
es: Visitas

en: Visit converted
es: Convertido

en: Visit converted: %s
es: Convertido

en: Visit not converted
es: Convertido

en: Visit records can be searched in several different ways:
es: Los registros de visitas pueden ser buscados de diferentes maneras:

en: Visit referrer.
es: Agregar Referencia

en: Visit the <a href="%s">documentation</a> on the AffiliateWP website.
es: Visitar la <a href="%s">documentación</a> en el sitio de AffiliateWP.

en: Visits
es: Visitas

[ctx: Visits column table header]
en: Visits
es: Visitas

en: Visits have been successfully recounted for %s.
es: Ajustes importados exitosamente

en: Website
es: URL del sitio web

en: Website URL
es: URL del sitio web

en: Website URL: %s
es: URL del Sitio Web:

en: Welcome Email
es: Email

en: Why it matters for AffiliateWP
es: Agregar Afiliado

en: Year
es: Este año

en: Yesterday
es: Ayer

en: You are already registered as an affiliate
es: Ya estás registrado como un afiliado

en: You can enter a URL campaign prefixed by &#8220;campaign:&#8221;
es: Podés ingresar el contexto de la referencia con el prefijo 'context:'

en: You can enter a complete URL to find all visits that landed on or came from a specific URL
es: Podés ingresar una URL completa para encontrar todas las visitas que llegaron a o que vinieron de una URL específica

en: You can enter a partial URL to find all visits that landed on or came from a specific site
es: Podés ingresar una URL parcial para encontrar todas las visitas que llegaron a o vinieron de un sitio específico

en: You can enter a visit context prefixed by &#8220;context:&#8221;
es: Podés ingresar el contexto de la referencia con el prefijo 'context:'

en: You can enter a word or phrase in the referral&#8217;s description prefixed by &#8220;desc:&#8221;
es: Podes ingresar el numero de ID de la referencia con el prefijo 'referencia:'

en: You can enter an IP address to find all visits from a specific IP
es: Podés ingresar una dirección de IP para encontrar todas las visitas de un IP específico

en: You can enter the affiliate&#8217;s ID number prefixed by &#8220;affiliate:&#8221;
es: Podés ingresar el número de ID del afiliado con el prefijo 'affiliate:'

en: You can enter the referral context prefixed by &#8220;context:&#8221;
es: Podés ingresar el contexto de la referencia con el prefijo 'context:'

en: You can enter the referral reference prefixed by &#8220;ref:&#8221;
es: Podés ingresar la alusión de la referencia con el prefijo 'ref:'

en: You can enter the referral&#8217;s ID number
es: Podés ingresar el número de ID de la referencia

en: You can enter the referral&#8217;s ID number prefixed by &#8220;referral:&#8221;
es: Podes ingresar el numero de ID de la referencia con el prefijo 'referencia:'

en: You can enter the visit&#8217;s ID number prefixed by &#8220;visit:&#8221;
es: Podés ingresar el número de ID del afiliado con el prefijo 'affiliate:'

en: You do not have permission to %s API keys for this user.
es: No tenés permiso para exportar información.

en: You do not have permission to delete a creative
es: No tenes permiso para eliminar material de promoción

en: You do not have permission to delete affiliate accounts
es: No poseés permiso para borrar cuentas de afiliados

en: You do not have permission to disconnect the site from the Payouts Service payments
es: No poseés permiso para borrar cuentas de afiliados

en: You do not have permission to export data.
es: No tenés permiso para exportar información.

en: You do not have permission to import data
es: No tenés permiso para exportar información.

en: You do not have permission to import data.
es: No tenés permiso para exportar información.

en: You do not have permission to install plugin updates
es: No poseés permiso para manejar afiliados

en: You do not have permission to manage affiliates
es: No poseés permiso para manejar afiliados

en: You do not have permission to manage creatives
es: No tenes permiso para manejar el material de promoción

en: You do not have permission to manage customers
es: No tenes permiso para manejar el material de promoción

en: You do not have permission to manage payouts
es: No tenes permiso para manejar el material de promoción

en: You do not have permission to manage referrals
es: No tenés permiso para manejar referencias

en: You do not have permission to process payouts
es: No tenes permiso para manejar el material de promoción

en: You have been awarded a new referral of
es: Se te adjudicó una nueva referencia de %s en %s!

en: You have been awarded a new referral of %1$s on %2$s!
es: Se te adjudicó una nueva referencia de %s en %s!

en: You have not made any referrals yet.
es: Todavia no recibiste visitas.

en: You have not received any visits yet.
es: Todavia no recibiste visitas.

en: You have specified the following affiliate for deletion: | You have specified the following affiliates for deletion:
es[0]: Especificaste estos afiliados para ser eliminados:
es[1]: Especificaste estos afiliados para ser eliminados:

en: You have subscribed successfully.
es: Material de promoción actualizado exitosamente

en: Your Affiliate Application Has Been Rejected
es: Tu solicitud de afiliado en %s fue aceptada!

en: Your Affiliate Application Is Being Reviewed
es: Tu solicitud de afiliado en %s fue aceptada!

en: Your Business Name
es: Tu Nombre

en: Your Email
es: Email

en: Your First Name
es: Semana Pasada

en: Your Last Name
es: Tu Nombre

en: Your Name
es: Tu Nombre

en: Your Payment Email
es: Tu email de pago

en: Your affiliate ID is: <strong>%s</strong>
es: Tu ID de afiliado es: <strong>%d</strong>

en: Your affiliate account is not active
es: La cuenta de afiliado no esta activa

en: Your affiliate account is pending approval
es: La aprobación de tu cuenta de afiliado está pendiente

en: Your affiliate account request has been rejected
es: La solicitud de tu cuenta de afiliado fue rechazada

en: Your affiliate application on %s has been accepted!
es: Tu solicitud de afiliado en %s fue aceptada!

en: Your affiliate profile has been updated
es: Tu perfil de afiliado fue actualizado

en: Your affiliate username is: <strong>%s</strong>
es: Tu ID de afiliado es: <strong>%s</strong>

en: Your database has been successfully upgraded. %s
es: Referencia agregada exitosamente

en: Your database tables have been successfully upgraded. %s
es: Referencia agregada exitosamente

en: Your license has expired, renew today to continue getting updates and support!
es: Tu licencia expiró, renovala hoy para continuar obteniendo actualizaciones y soporte!

en: Your license is valid!
es: ¡Tu licencia es válida!

en: Your license key expired on %1$s. Please <a href="%2$s" target="_blank">renew your license key</a>.
es: Aceptá nuestros <a href="%s" target="_blank">Términos de Uso</a>

en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.
es: Por favor ingresá tu clave de licencia. Una clave de licencia es requerida para las actualizaciones automáticas del plugin y para el <a href="%s" target="_blank">soporte</a>.

en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.<br />An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
es: Por favor ingresá tu clave de licencia. Una clave de licencia es requerida para las actualizaciones automáticas del plugin y para el <a href="%s" target="_blank">soporte</a>.

en: Your license key is not active for this URL. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> to manage your license key URLs.
es: Aceptá nuestros <a href="%s" target="_blank">Términos de Uso</a>

en: Your referral URL is: <strong>%s</strong>
es: Tu URL de referencia es: <strong>%s</strong>

en: Your site name
es: Tu Nombre

[ctx: affiliates]
en: Reports
es: Reportes

[ctx: date filter]
en: From
es: De

[ctx: date filter]
en: To
es: Hasta

[ctx: direct traffic]
en: Direct
es: Tráfico directo

[ctx: license status]
en: Invalid
es: Email inválido

en: log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications: %s
es: Ingresá en tu área de afiliado para ver tus ganancias o deshabilitar estas notificaciones: %s

en: on %s!
es: Versión %s

[ctx: payout]
en: Amount
es: Cantidad

[ctx: payout]
en: Date
es: Fecha

[ctx: payout]
en: Paid
es: Pago

[ctx: payout]
en: Status
es: Estado

[ctx: payout owner ID]
en: (User ID: %d)
es: ID de Usuario

[ctx: payouts]
en: All
es: Todos

[ctx: payouts]
en: Reports
es: Reportes

[ctx: referrals]
en: Reports
es: Reportes

[ctx: visit]
en: Date
es: Fecha

[ctx: visits]
en: Reports
es: Reportes

en: {name} has been awarded a new referral of {amount} on {site_name}.
es: Se te adjudicó una nueva referencia de %s en %s!
