AffiliateWP - en to fr_FR translation catalogue (1408 entries)

en: %1$s ending in %2$s
fr_FR: %1$s à %2$s

en: %1$s is an invalid handler for the %2$s batch process. Please try again.
fr_FR: %1$s est un gestionnaire invalide pour le processus batch%2$s. Veuillez réessayer.

en: %1$s to %2$s
fr_FR: %1$s à %2$s

en: %s Referral Rate
fr_FR: Taux de référence (%s)

en: %s is already subscribed to this list.
fr_FR: %s s'est déjà inscrit à cette liste.

en: %s is an invalid batch process ID.
fr_FR: %s est une ID de traitement par lot invalide.

en: %s referral | %s referrals
fr_FR[0]: Référence %d
fr_FR[1]: Renvois en %d

en: (Invalid Affiliate ID)
fr_FR: ID d'affilié

en: (User Deleted)
fr_FR: (utilisateur supprimé)

en: (no campaign)
fr_FR: (aucune campagne)

en: (none)
fr_FR: (aucun)

en: (now copy this referral link and share it anywhere)
fr_FR: (copiez maintenant ce lien de référencement et partagez le partout)

en: (select one)
fr_FR: (en choisir un)

en: (user deleted)
fr_FR: (utilisateur supprimé)

en: - Ignore this field -
fr_FR: - Ignorez ce champ -

en: - Select field to preview data -
fr_FR: - Sélectionner le champ pour prévisualiser les données -

en: <a href="%s">Back to Affiliates</a>.
fr_FR: <a href="%s">Retour aux affiliés</a>

en: <a href="%s">Back to Creatives</a>
fr_FR: <a href="%s">Retour vers Creatives</a>

en: <strong>Affiliate</strong>: this the affiliate that the visit was attributed to.
fr_FR: <strong>Affilié</strong> : c'est l'affilié auquel la visite a été attribuée.

en: <strong>Context</strong>: this is the context of how the visit was generated, if set.
fr_FR: <strong>Affilié</strong> : c’est l’affilié à qui la visite a été attribué.

en: <strong>Converted</strong>: this is a Yes / No status for whether the visit turned into a successful converstion.
fr_FR: <strong>Converti</strong> : c'est un statut Oui / Non pour savoir si la visite s'est transformée en une conversation réussie.

en: <strong>IP</strong>: this is the IP address of the visitor.
fr_FR: <strong>IP</strong> : c'est l'adresse IP du visiteur.

en: <strong>Landing Page</strong>: this is the page on your site that the visitor first landed on. It is the URL that the affiliate link pointed to.
fr_FR: <strong>Page d'atterrissage </strong> : c'est la page de votre site sur laquelle le visiteur est arrivé le premier. C'est l'URL vers laquelle le lien d'affilié pointe.

en: <strong>NOTE:</strong> WordPress 4.5 or newer is required to use the User Accounts migration tool.
fr_FR: <strong>NOTE:</strong> WordPress 4.5 ou plus récent est nécessaire pour utiliser l'outil de migration des comptes utilisateurs.

en: <strong>NOTE:</strong> WordPress 4.5 or newer is required to use the User Accounts migration tool. <a href="%s" aria-label="Update WordPress now">Update WordPress now</a>.
fr_FR: <strong>NOTE:</strong> WordPress 4.5 ou plus récent est nécessaire pour utiliser l'outil de migration des comptes utilisateurs. <a href="%s" aria-label="Update WordPress now">Update WordPress now</a>.

en: <strong>Paid</strong> - this is a referral that has been paid to the affiliate
fr_FR: <strong>Payé</strong> - il s'agit d'une référence qui a été payée à l'affilié.

en: <strong>Pending</strong> - this is a referral that is waiting to be accepted
fr_FR: <strong>En Attente</strong> - il s'agit d'une référence qui attend d'être acceptée.

en: <strong>Reference</strong>: this refers to the order number (or similar) that created this referral.
fr_FR: <strong>Référence</strong> : cela réfère au numéro de commande (ou similaire) qui a généré cette commission.

en: <strong>Referral ID</strong>: this is the ID of the referral that was created from this visit, if any.
fr_FR: <strong>ID de Référence</strong> : c'est l'ID de la référence qui a été créée à partir de cette visite, le cas échéant.

en: <strong>Referring URL</strong>: this is the source URL of the affiliate link. It is the web page that the visitor found a link to your site on.
fr_FR: <strong>URL Référend</strong> : c'est l'URL source du lien d'affiliation. C'est la page web sur laquelle le visiteur a trouvé un lien vers votre site.

en: <strong>Rejected</strong> - this is a referral that has been rejected and will not be paid to the affiliate
fr_FR: <strong>Rejeté</strong> - il s'agit d'une référence qui a été rejetée et ne sera pas payée à l'affilié.

en: <strong>Unpaid</strong> - this is a referral that has been accepted but not yet paid to the affiliate
fr_FR: <strong>Non payée</strong> - il s'agit d'une référence qui a été acceptée mais qui n'a pas encore été payée à l'affilié.

en: A --email value must be specified to add a new customer.
fr_FR: A --email doit être spécifiée pour ajouter un nouveau client.

en: A --name value must be specified to add a new creative.
fr_FR: A --nom doit être spécifiée pour ajouter une nouvelle création.

en: A URL must be specified as the second argument to proceed.
fr_FR: Une URL doit être spécifiée comme deuxième argument pour continuer.

en: A batch process ID must be present to continue.
fr_FR: Une ID de traitement par lots doit être présente pour continuer.

en: A batch process class must be specified.
fr_FR: Une classe de traitement par lots (batch process class) doit être spécifiée.

en: A creative with the ID %d has been successfully created.
fr_FR: Un créatif avec l'ID %d a été créé avec succès.

en: A customer with the ID %d has been successfully created.
fr_FR: Un client avec l'ID %d a été créé avec succès.

en: A link to the user edit screen for this user.
fr_FR: Un lien vers l'écran de modification de l'usager pour cet utilisateur.

en: A new affiliate has registered on your site,
fr_FR: Un nouvel affilié s'est inscrit sur votre site,

en: A new affiliate has registered on your site, %s
fr_FR: Un nouvel affilié s'est inscrit sur votre site, %s

en: A payout has been created for Affiliate #%1$d for %2$s.
fr_FR: Un paiement a été créé pour l'affilié #%1$d pour %2$s.

en: A payout has been created.
fr_FR: Un paiement a été créé

en: A platform class must be specified.
fr_FR: Une classe de plate-forme doit être spécifiée.

en: A platform file must be specified.
fr_FR: Un fichier de plate-forme doit être spécifié.

en: A platform label must be specified.
fr_FR: Une étiquette de plate-forme doit être spécifiée.

en: A referral ID or the search string to query for referrals with.
fr_FR: Un ID de référence ou la chaîne de recherche avec laquelle rechercher les références.

en: A referral ID or the search string to query for sales with.
fr_FR: Un ID de référence ou la chaîne de recherche avec laquelle rechercher les références.

en: A referral type label must be specified.
fr_FR: Une étiquette de type référence doit être spécifiée.

en: A referral with the ID "%d" has been created.
fr_FR: Un parrainage avec l'ID "%d" a été créé

en: A user with the ID or username "%s" does not exist. See wp help user create for registering new users.
fr_FR: Un utilisateur avec l'ID ou le nom d'utilisateur "%s" n'existe pas. Voir l'aide wp pour l'enregistrement de nouveaux utilisateurs.

en: A valid affiliate username or ID is required to proceed.
fr_FR: Un nom d'utilisateur ou une pièce d'identité d'affilié valide est requis pour procéder.

en: A valid affiliate username or ID must be specified as the first argument.
fr_FR: Un nom d'utilisateur ou ID d'affilié valide doit être spécifié comme premier argument.

en: A valid creative ID is required to proceed.
fr_FR: Une pièce d'identité créative valide est nécessaire pour procéder.

en: A valid customer ID is required to proceed.
fr_FR: Un ID de client valide est nécessaire pour procéder.

en: A valid date string must be supplied. Using the current time.
fr_FR: Une chaîne de date valide doit être fournie. Utilisant l'heure actuelle.

en: A valid new date string must be supplied. Using the original date.
fr_FR: Une nouvelle chaîne de date valide doit être fournie. Utilisant la date d'origine.

en: A valid payout ID is required to proceed.
fr_FR: Un ID de paiement valide est requis pour continuer.

en: A valid payout ID must be supplied to update a payout
fr_FR: Un ID de paiement valide doit être fourni pour mettre à jour un paiement.

en: A valid referral ID is required to proceed.
fr_FR: Un ID de référence valide est nécessaire pour procéder.

en: A valid username must be specified as the first argument.
fr_FR: Un nom d'utilisateur valide doit être spécifié comme premier argument.

en: A valid visit ID is required to proceed.
fr_FR: Un ID de visite valide est nécessaire pour procéder.

en: API Key
fr_FR: Clé API

en: API Keys
fr_FR: Clés API

en: Accept
fr_FR: Accepter

en: Account Email
fr_FR: Email du compte

en: Account Type
fr_FR: Email du compte

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activate License
fr_FR: Activer la licence

en: Active
fr_FR: Activé

en: ActiveCampaign API Key
fr_FR: Clé API ActiveCampaign

en: ActiveCampaign API URL
fr_FR: URL de l'API des Campagnes Actives

en: ActiveCampaign List ID
fr_FR: ID de liste ActiveCampaign

en: Add Affiliate
fr_FR: Ajouter un Affilié

en: Add Creative
fr_FR: Ajouter créatif

en: Add Customer
fr_FR: ID Client

en: Add New
fr_FR: Ajouter Nouveau

en: Add Payout Method
fr_FR: Méthode de paiement

en: Add Referral
fr_FR: Ajouter une Référence

en: Add User & Affiliate
fr_FR: Ajouter comme affilié

en: Add a logout link to the Affiliate Area.
fr_FR: Ajouter un lien de déconnexion à l'Espace Affilié.

en: Add as Affiliate
fr_FR: Ajouter comme affilié

en: Add the user as an affiliate.
fr_FR: Ajouter l'utilisateur en tant qu'affilié.

en: Add-ons
fr_FR: Extensions

en: Add-ons for AffiliateWP
fr_FR: Extensions pour AffiliateWP

en: Adjust EDD Commissions
fr_FR: Ajuster les commissions EDD

en: Affiliate
fr_FR: Affilié

en: Affiliate #%d
fr_FR: Affilié #%d

en: Affiliate Actions
fr_FR: Actions d'affiliation

en: Affiliate Application Accepted
fr_FR: Candidature d'Affiliation acceptée

en: Affiliate Area
fr_FR: Onglets Zone Affilié

en: Affiliate Area Forms
fr_FR: Zone d’affiliation

en: Affiliate Area Link
fr_FR: Lien vers la zone d'affiliation

en: Affiliate Area Page
fr_FR: Page de la zone d'affiliation

en: Affiliate Area URL: %s
fr_FR: Url de la zone d’affiliation : %s

en: Affiliate Coupon
fr_FR: Coupon Affilié ?

en: Affiliate Customer Record
fr_FR: Dossier du client affilié

en: Affiliate Data
fr_FR: Donnée d'affilié

en: Affiliate Discount
fr_FR: Rabais d'affiliation

en: Affiliate Discount?
fr_FR: Rabais d'affiliation ?

en: Affiliate Email
fr_FR: E-mail du Vendeur

en: Affiliate Field
fr_FR: Champ d'affiliation

en: Affiliate First/Full Name
fr_FR: Prénom/nom complet de l'affilié

en: Affiliate Form Settings
fr_FR: Réglages de l’affiliation

en: Affiliate ID
fr_FR: ID d'affilié

en: Affiliate ID or Username (required)
fr_FR: ID d'affilié ou nom d'utilisateur (obligatoire)

en: Affiliate ID or array of IDs to exclude from the query.
fr_FR: Affiliate ID ou tableau d’ID à exclure de la requête.

[ctx: Affiliate ID, affiliate name]
en: ID #%1$d: %1$s
fr_FR: ID #%d: %s

en: Affiliate Last Name
fr_FR: Nom de famille de l'affilié

en: Affiliate Login Form Only
fr_FR: Coupon Affilié ?

en: Affiliate Manager Email
fr_FR: E-mail du Vendeur

en: Affiliate Name
fr_FR: Nom de l'affilié

en: Affiliate Notes
fr_FR: Notes d’affiliation :

en: Affiliate Plugin for WordPress
fr_FR: Plugin d'affiliation pour WordPress

en: Affiliate Rate
fr_FR: Commission d'affiliation

en: Affiliate Rate Type
fr_FR: Le type de taux de parrainage

en: Affiliate Rates:
fr_FR: Taux d'Affiliation:

en: Affiliate Record
fr_FR: Dossier d'affiliation

en: Affiliate Referral
fr_FR: Référence d'Affilié

en: Affiliate Registration Form Only
fr_FR: Inscription Affilié

en: Affiliate Registration Form and Affiliate Login Form
fr_FR: État d’inscription de l’affiliation

en: Affiliate Registration Status
fr_FR: Statut d'enregistrement d'affilié

en: Affiliate Registrations
fr_FR: Inscriptions de Vendeurs

en: Affiliate Settings
fr_FR: Paramètres d'Affiliation

en: Affiliate Status
fr_FR: État de l’affiliation.

en: Affiliate URL
fr_FR: Générateur de LIEN PERSO

en: Affiliate URLs
fr_FR: Liens d’affiliation

en: Affiliate Username
fr_FR: Nom d'utilisateur de l'affilié

en: Affiliate account activated
fr_FR: Compte d'affilié activé

en: Affiliate account deactivated
fr_FR: Compte d'affilié désactivé

en: Affiliate account(s) deleted successfully
fr_FR: Compte(s) affilié(s) supprimé(s) avec succès

[ctx: Affiliate column table header]
en: Affiliate
fr_FR: Affilié

en: Affiliate coupon?
fr_FR: Coupon Affilié ?

en: Affiliate customer record has been deleted.
fr_FR: L'enregistrement du client affilié a été supprimé.

en: Affiliate deletion failed, please try again
fr_FR: La suppression d'affilié a échoué, veuillez réessayer.

en: Affiliate earnings.
fr_FR: Gains d’affiliation

en: Affiliate name
fr_FR: Nom de l'affilié

en: Affiliate record has been deleted.
fr_FR: L'enregistrement d'affilié a été supprimé.

en: Affiliate request was accepted
fr_FR: Demande de Vendeur Independant acceptée

en: Affiliate request was rejected
fr_FR: Demande de Vendeur Independant a été rejetée

en: Affiliate stats have been recounted!
fr_FR: Les stats d'affiliation ont été recomptés !

en: Affiliate update failed, please try again
fr_FR: La mise à jour de l'affilié a échoué, veuillez réessayer.

en: Affiliate updated successfully
fr_FR: Affilié mis à jour avec succès

en: Affiliate user account deleted
fr_FR: Compte d'affilié désactivé

en: Affiliate wasn&#8217;t added, please try again.
fr_FR: L’affilié n’a pas été ajouté, veuillez réessayer.

en: Affiliate&#8217;s Website URL
fr_FR: URL du site web de l’affilié

en: Affiliate&#8217;s payment email for systems such as PayPal, Moneybookers, or others. Leave blank to use the affiliate&#8217;s user email.
fr_FR: L’e-mail de paiement d’affiliation pour les systèmes tels que PayPal, Moneybookers, ou autres. Laissez vide pour utiliser l’e-mail du compte utilisateur de l’affilié.

en: Affiliate-generated Sale Count
fr_FR: Coupon Affilié ?

en: Affiliate-generated Sales
fr_FR: Référence d'Affilié

en: Affiliate: #%1$d %2$s
fr_FR: Affillé: #%d %s

en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a>
fr_FR: Affilié: <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | %3$s
fr_FR: Affilié: <a href="%1$s">%2$s</a> | %3$s

en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | <a href="%3$s">%4$s</a>
fr_FR: Affilié: <a href="%1$s">%2$s</a> | <a href="%3$s">%4$s</a>

en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | Visits: %3$d
fr_FR: Affilié: <a href="%1$s">%2$s</a> | Visites: %3$d

en: AffiliateWP Migration
fr_FR: Migration d'AffiliateWP

en: AffiliateWP Referral Summary
fr_FR: Référence d'Affilié

en: AffiliateWP Requirements
fr_FR: Inscriptions de Vendeurs

en: AffiliateWP is not installed
fr_FR: AffiliateWP n'est pas installé

en: AffiliateWP settings for the My Account page.
fr_FR: Paramètres AffiliateWP pour la page Mon compte.

en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s for %3$s rejected
fr_FR: Commission °%d pour %s pour %s rejeté

en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
fr_FR: Commission °%d pour %s enregistré pour %s

en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
fr_FR: Commission #%1$d for %2$s enregistré pour %3$s (ID: %4$d).

en: Affiliates
fr_FR: Affiliés

en: Affiliates Paid
fr_FR: Affiliés

en: Affiliates require approval: %s
fr_FR: Les affiliés requiert l’approbation : %s

en: Affiliates table column to order by.
fr_FR: Extension d’affiliation pour WordPress

en: After - 10$
fr_FR: Après - 10$

en: Agree to our Terms of Use and Privacy Policy
fr_FR: Accepter nos conditions d'utilisation et notre politique de confidentialité

en: All
fr_FR: Tous

en: All Statuses
fr_FR: Tous les statuts

en: All Time
fr_FR: Tout le temps

en: All Types
fr_FR: Tous les types

en: All values passed via the --referrals argument are invalid.
fr_FR: Toutes les valeurs passées via l'argument --referrals sont invalides.

en: Allow Affiliate Registration
fr_FR: Autoriser l’enregistrement d’affilié

en: Allow Referrals
fr_FR: Autoriser les Parrainages

en: Allow referrals
fr_FR: Autoriser les références

en: Allow users to register affiliate accounts for themselves.
fr_FR: Les affiliés peuvent-ils enregistrer des comptes pour eux-mêmes ?

en: Amount
fr_FR: Montant

en: Amount (required)
fr_FR: Montant (obligatoire)

[ctx: Amount column table header]
en: Amount
fr_FR: Montant

en: An affiliate already exists for this user account.
fr_FR: Configurer les taux d’affiliation pour ce produit

en: An affiliate already exists for this username.
fr_FR: Un affilié existe déjà pour ce nom d'utilisateur.

en: An affiliate with the ID or username "%s" does not exist. See wp affwp affiliate create for adding affiliates.
fr_FR: Il n'existe pas d'affilié avec l'ID ou le nom d'utilisateur "%s". Voir l'aide Aff WP pour ajouter des affiliés.

en: An affiliate with the username "%s" has been created.
fr_FR: Votre demande d’affiliation sur %s a été acceptée !

en: An invalid batch class handler file has been supplied.
fr_FR: Un fichier gestionnaire de classes de lots invalide a été fourni.

en: An invalid file path is registered for the %1$s batch process handler.
fr_FR: Un chemin de fichier invalide est enregistré pour le gestionnaire de traitement par lots %1$s.

en: An invalid referral ID was specified. Using 0 (none) instead.
fr_FR: Un ID de référence invalide a été spécifié. Utiliser 0 (aucun) à la place.

en: An optional description for this creative. This is visible to affiliates and is displayed above the creative.
fr_FR: Une description optionnelle pour cette création. Ceci est visible pour les affiliés et est affiché au-dessus du créatif.

en: Any custom data that should be stored with the referral (optional).
fr_FR: Toutes les données personnalisées qui doivent être stockées avec la référence (facultatif).

en: Application Accepted Email Content
fr_FR: Contenu pour le email de Candidature acceptée

en: Application Accepted Email Options For Affiliate
fr_FR: Options pour le email de Candidature acceptée

en: Application Accepted Email Subject
fr_FR: Titre pour le email de Candidature acceptée

en: Application Pending Email Content
fr_FR: Contenu pour le email de Candidature en attente

en: Application Pending Email Options For Affiliate
fr_FR: Options pour le email de Candidature en attente

en: Application Pending Email Subject
fr_FR: Titre pour le email de Candidature en attente

en: Application Rejection Email Content
fr_FR: Contenu pour le email de Candidature refusée

en: Application Rejection Email Options For Affiliate
fr_FR: Options pour le email de Candidature refusée

en: Application Rejection Email Subject
fr_FR: Titre pour le email de Candidature refusée

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Are you sure you want to clear the debug log?
fr_FR: Voulez-vous vraiment tout effacer le log de débogage ?

en: Are you sure you want to delete this affiliate and all its data?
fr_FR: Etes-vous sûr de vouloir supprimer cet affilié et ces données ?

en: Are you sure you want to delete this affiliate, all its data and its associated user account?
fr_FR: Confirmez-vous vouloir supprimer cette bannière ?

en: Are you sure you want to delete this affiliate?
fr_FR: Etes-vous sûr de vouloir supprimer cet affilié ?

en: Are you sure you want to delete this creative?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette création ?

en: Are you sure you want to delete this payout?
fr_FR: Confirmez-vous vouloir supprimer cette bannière ?

en: Are you sure you want to delete this referral?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette référence?

en: Are you sure you want to delete this visit?
fr_FR: Confirmez-vous vouloir supprimer cette bannière ?

en: Are you sure you want to generate the payout file? All included referrals will be marked as Paid.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir générer le fichier de paiement ? Toutes les références incluses seront marquées comme Payées.

en: Are you sure you want to overwrite the affiliate associated with this payout?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir remplacer l'affilié associé à ce versement?

en: Are you sure you want to overwrite this payout's referrals?
fr_FR: Confirmez-vous vouloir supprimer ce gain de parrainage ?

en: Are you sure you want to payout referrals for the specified time frame via %s?
fr_FR: Confirmez-vous vouloir supprimer ce gain de parrainage ?

en: Argentina
fr_FR: Peso argentin

en: Argentine Peso
fr_FR: Peso argentin

en: Australia
fr_FR: Dollars Australiens

en: Australian Dollar
fr_FR: Dollars Australiens

en: Auto Register New Users
fr_FR: Enregistrement automatique des nouveaux utilisateurs

en: Automatically register new users as affiliates.
fr_FR: Enregistrer automatiquement les nouveaux utilisateurs en tant qu’affiliés&nbsp;?

en: Automatically reject Unpaid referrals when the originating purchase is refunded or revoked.
fr_FR: Les parrainages non payés devraient-ils être automatiquement rejetés lorsque l’achat d’origine est remboursé ou annulé ?

en: Average Payout
fr_FR: Taux de parrainage

en: Average Referral Amount
fr_FR: Taux de parrainage

en: Average Referral Amount (All Time)
fr_FR: Montant moyen des références (en tout temps)

en: Average Referrals Per Payout
fr_FR: Moyenne des commissions par paiement

en: Average Referrals Per Payout (All Time)
fr_FR: Moyenne de commissions par paiement (Tout Temps)

en: Back to Affiliates
fr_FR: Affiliés

en: Bangladeshi Taka
fr_FR: Taka Bangladais

en: Before - $10
fr_FR: Avant - 10$

en: Begin typing the name of the affiliate to perform a search for their associated user account.
fr_FR: Commencez à taper le nom de l'affilié pour effectuer une recherche sur son compte utilisateur associé.

en: Best Converting Campaign (%s)
fr_FR: Meilleure campagne de conversion (%s)

en: Best Converting Campaign (All Time)
fr_FR: Meilleure campagne de conversion (Tous les temps)

en: Brazil
fr_FR: Real Brésilien

en: Brazilian Real
fr_FR: Real Brésilien

en: Browse all add-ons
fr_FR: Parcourir tous les add-ons

en: Bulgaria
fr_FR: Lev Bulgare

en: Bulgarian Lev
fr_FR: Lev Bulgare

en: Bulk Actions
fr_FR: Actions group&eacute;es

en: Business Account
fr_FR: Comptes utilisateur

en: CSV Column
fr_FR: Colonne CSV

en: Campaign
fr_FR: Campagne

en: Campaign Name (optional)
fr_FR: Nom de la campagne (optionnel)

en: Campaign associated with the referral.
fr_FR: Campagne associée au parrainage

en: Campaign associated with the visit.
fr_FR: Campagne associée à la visite.

en: Campaigns
fr_FR: Campagnes

en: Campaigns view column to order by.
fr_FR: Colonne des tableaux de bannières à commander par.

en: Canadian Dollar
fr_FR: Dollars Canadiens

en: Changelog
fr_FR: Liste des modifications

en: Cheatin&#8217; huh?
fr_FR: On cherche à tricher ?

en: Check this box to enable %s referral rate overrides
fr_FR: Cochez cette case pour activer les %s de dépassement du taux de référence

en: Check this box to enable referrals on all Contact Form 7 forms.<ul><li>%3$s Once enabled, referrals will be generated for all valid Contact Form 7 forms.</li><li>%2$s <a href="%1$s" target="_blank">Documentation for this integration</a></li></ul>
fr_FR: Cochez cette case pour activer les renvois sur toutes les formes de Contact Form 7.<ul><li>%3$s une fois activée, les renvois seront générés pour toutes les formes de Contact Form 7 valides.</li><li>%2$s <a href="%1$s" target="_blank">Documentation pour cette intégration</a></li></ul>

en: Check this box to prevent orders for this %s from generating referral commissions for affiliates.
fr_FR: Cochez cette case pour éviter que les commandes pour ces %s ne génèrent des commissions de parrainage pour les affiliés.

en: Check to disable per-membership referrals.
fr_FR: Cochez cette case pour désactiver les références par membre.

en: Chilean Peso
fr_FR: Peso Chilien

en: Chinese Yuan
fr_FR: Yuan Chinois

en: Choose a referral rate type. Referrals can be based on either a percentage or a flat rate amount.
fr_FR: Les parrainages doivent-ils être basés sur un pourcentage ou un montant fixe ?

en: Choose a template to use for email messages.
fr_FR: Choisissez un modèle à utiliser pour les messages par email.

en: Choose the integrations to enable.
fr_FR: Choisissez l’emplacement du signe de la monnaie.

en: Choose the location of the currency symbol.
fr_FR: Choisissez l’emplacement du signe de la monnaie.

en: Choose your currency. Note that some payment gateways have currency restrictions.
fr_FR: Choisissez votre devise. Notez que certaines passerelles de paiement ont des restrictions de devises.

en: Clear Log
fr_FR: Effacer le contenu du journal de connexion

en: Colombian Peso
fr_FR: Peso colombien

en: Column one lists the visit URL in relative format, column two lists the referrer, and column three indicates whether the visit converted into a referral.
fr_FR: La première colonne indique l'URL de la visite dans un format relatif, la deuxième colonne indique le référent et la troisième colonne indique si la visite a été convertie en un référencement.

en: Commission Rate
fr_FR: Pourcentage de commission

en: Comparison operator used with 'amount'. Accepts '>', '<', '>=', '<=', '=', or '!='.
fr_FR: Opérateur de comparaison utilisé avec "montant". Accepte'>','<','>=','<=','<=','=', ou '!='.

en: Configure affiliate rates for this product variation
fr_FR: Configurer les taux d’affiliation pour ce produit

en: Configure affiliate rates for this product. These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale.
fr_FR: Configurez les tarifs d'affiliation pour ce produit. Ces paramètres seront utilisés pour calculer le bénéfice d'affiliation par vente.

en: Configure the currency options
fr_FR: Configurer les options de conversion

en: Confirm Deletion
fr_FR: Confirmer cette action

en: Confirm Password
fr_FR: Confirmation du mot de passe

en: Congratulations %s!
fr_FR: Félicitations %s!

en: Congratulations {name}!
fr_FR: Félicitations {nom} !

en: Connect this coupon with an affiliate.
fr_FR: Connectez ce coupon à un affilié.

en: Connect to the %s.
fr_FR: Statistiques

en: Connection Status
fr_FR: Statistiques

en: Context
fr_FR: Contexte

en: Context for this referral (optional). Usually this is used to identify the payment system or integration that was used for the transaction.
fr_FR: Saisissez un contexte pour ce parrainage (facultatif). Habituellement, cela est utilisé pour aider à identifier le système de paiement qui a été utilisé pour la transaction.

en: Context under which the referral was generated (usually the ontegration).
fr_FR: Contexte dans lequel le renvoi a été généré (généralement l'intégration).

en: Context under which the visit was generated.
fr_FR: Les réglages ont bien été importés.

en: Conversion Rate
fr_FR: Taux de conversion

en: Conversion Rate (All Time)
fr_FR: Taux de conversion (tous les temps)

en: ConvertKit API Key
fr_FR: Clé API ConvertKit

en: Converted
fr_FR: Converti

en: Converted Visits
fr_FR: Visiteurs convertis

[ctx: Converted column table header]
en: Converted
fr_FR: Converti

en: Cookie Expiration
fr_FR: Expiration du Cookie

en: Cookie Sharing
fr_FR: Partage de cookies

en: Copy and paste the following:
fr_FR: Copiez et collez ce qui suit :

en: Coupon Template
fr_FR: Modèle par défaut

en: Create Affiliate Accounts for Users
fr_FR: Créer des comptes affiliés pour les utilisateurs

en: Create dynamic coupon for affiliate?
fr_FR: Connectez ce coupon à un affilié.

en: Created
fr_FR: Date

en: Creative
fr_FR: Créatif(ive)

[ctx: Creative ID, creative name]
en: Creative ID #%1$d: %2$s
fr_FR: ID de Bannière #%d : %s

en: Creative activated
fr_FR: Créatif activé

en: Creative added successfully
fr_FR: Créatif ajouté avec succès

en: Creative deactivated
fr_FR: Créatif désactivé

en: Creative deleted successfully
fr_FR: Créatif supprimé avec succès

en: Creative updated successfully
fr_FR: Mise à jour créative réussie

en: Creatives
fr_FR: Visuels

en: Creatives table column to order by.
fr_FR: Colonne des tableaux de bannières à commander par.

en: Credit Last Referrer
fr_FR: Crédit Dernier Référent

en: Credit the last affiliate who referred the customer.
fr_FR: Créditez le dernier affilié qui a référé le client.

en: Croatia Kuna
fr_FR: Croatie Kuna

en: Currency
fr_FR: Devise

en: Currency Settings
fr_FR: Paramètres de devise

en: Currency Symbol Position
fr_FR: Position du symbole monétaire

en: Currency for the referral amount.
fr_FR: Devise pour le paiement de parrainage.

en: Currency: %s
fr_FR: Devises : %s

en: Current Month
fr_FR: Mois dernier

en: Custom
fr_FR: Personnalisée

en: Custom Amount
fr_FR: Montant personnalisé

en: Custom data stored for this referral (optional).
fr_FR: Données personnalisées stockées pour cette référence (facultatif).

en: Custom referral data.
fr_FR: Données de référence personnalisées.

en: Customer Email
fr_FR: E-mail du client

en: Customer ID
fr_FR: ID Client

en: Customer IP address.
fr_FR: Adresse IP du visiteur.

en: Customer added successfully
fr_FR: Créatif ajouté avec succès

en: Customer email.
fr_FR: E-mail du client

en: Customer first name.
fr_FR: Veuillez saisir votre prénom

en: Customer last name.
fr_FR: Données de référence personnalisées.

en: Customer update failed, please try again
fr_FR: La mise à jour du référencement a échoué, veuillez réessayer.

en: Customer updated successfully
fr_FR: Mise à jour créative réussie

en: Customer wasn&#8217;t added, please try again.
fr_FR: L’affilié n’a pas été ajouté, veuillez réessayer.

en: Customers table column to order by.
fr_FR: Tableau des visites colonne pour classer par.

en: Czech Koruna
fr_FR: Couronne Tchèque

en: Danish Krone
fr_FR: Couronne danoise

[ctx: Dashboard widget]
en: Earnings
fr_FR: Gains

[ctx: Dashboard widget]
en: Referrals
fr_FR: Parrainages

en: Data Preview
fr_FR: Aperçu des données

en: Date Created
fr_FR: Date de création

en: Date Registered
fr_FR: Date de déclaration

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Deactivate License
fr_FR: Désactiver la licence

en: Deactivate your license key to make changes to this setting.
fr_FR: Désactivez votre clé de licence pour modifier ce paramètre.

en: Debug Assistant
fr_FR: Assistant de débogage

en: Debug Log
fr_FR: Journal de débogage

en: Debug mode is globally enabled via <code>AFFILIATE_WP_DEBUG</code> set in <code>wp-config.php</code>. This setting cannot be modified from this screen. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates > Tools</a>.
fr_FR: Le mode débogage est globalement activé via <code>AFFILIATE_WP_DEBUG</code> créé dans <code>wp-config.php</code>. Ce réglage ne peut pas être modifié à partir de cet écran.

en: Debug mode is: %s
fr_FR: Le mode de débogage est : %s

en: December
fr_FR: Se souvenir de moi

en: Decimal Separator
fr_FR: Séparateur des décimales

en: Default Referral Format
fr_FR: Format de référence par défaut

en: Default Referral URL
fr_FR: URL de parrainage par défaut

en: Default Template
fr_FR: Modèle par défaut

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Affiliate | Delete Affiliates
fr_FR[0]: Supprimer l'affilié
fr_FR[1]: Supprimer l'affilié

en: Delete Coupon
fr_FR: Coupon Affilié ?

en: Delete Creative
fr_FR: Supprimer le créatif

en: Deleting this affiliate will also delete their referral and visit data. | Deleting these affiliates will also delete their referral and visit data.
fr_FR[0]: La suppression de cet affilié supprimera également ses données de référence et de visite.
fr_FR[1]: La suppression de ces affiliés supprimera également leurs données de référence et de visite.

en: Description for the creative.
fr_FR: Description pour cette bannière.

en: Direct Traffic
fr_FR: Trafic direct

en: Direct traffic
fr_FR: Trafic direct

en: Disable Affiliate Email
fr_FR: Désactiver l'email d'affiliation

en: Disable IP Address Logging
fr_FR: Désactiver l'adresse Ip de connexion

en: Disable Referrals
fr_FR: Désactiver les références

en: Disable Referrals on Upgrades
fr_FR: Désactiver les parrainages sur ce produit

en: Disable Renewal Referrals
fr_FR: Désactiver les renouvellement de références

en: Disable logging of the customer IP address.
fr_FR: Désactiver l'adresse Ip de connexion du client

en: Disable referrals
fr_FR: Désactiver les parrainages

en: Disable referrals for this product variation
fr_FR: Désactiver les parrainages sur ce produit variable

en: Disable referrals on this %s
fr_FR: Désactiver les références sur ce %s

en: Disable referrals on this membership
fr_FR: Désactiver les parrainages sur cet abonnement

en: Disable referrals on this product
fr_FR: Désactiver les parrainages sur ce produit

en: Disable referrals on this subscription level.
fr_FR: Désactiver les parrainages sur ce niveau d'abonnement

en: Disable the application accepted email sent to the affiliate.
fr_FR: Désactivez l'email d'approbation de candidature envoyé à l'affilié.

en: Dismiss Notice
fr_FR: Ignorer cet avertissement

en: Display a link to the Affiliate Area in the My Account navigation.
fr_FR: Afficher un lien vers la zone affiliée dans la navigation Mon compte.

en: Dominican Peso
fr_FR: Peso Dominicain

en: Download Debug Log File
fr_FR: Télécharger le fichier journal de débogage

en: Dynamic coupon creation failed, please try again.
fr_FR: La suppression du paiement a échoué, veuillez réessayer.

en: Dynamic coupon deletion failed, please try again.
fr_FR: La suppression du paiement a échoué, veuillez réessayer.

en: Dynamic coupon successfully created.
fr_FR: Les réglages ont bien été importés.

en: Dynamic coupon successfully deleted.
fr_FR: Le client a été supprimé avec succès.

en: Each column loaded from the CSV may be mapped to a referral field. Select the column that should be mapped to each field below. Any columns not needed can be ignored. Any affiliates that don&#8217;t exist will be created. See <a href="%s" target="_blank">this guide</a> for assistance with importing referral records.
fr_FR: Chaque colonne chargée à partir du CSV peut être mappée à un champ de référence. Sélectionnez la colonne qui doit être mappée à chaque champ ci-dessous. Toutes les colonnes qui ne sont pas nécessaires peuvent être ignorées. Tous les affiliés qui n'existent pas seront créés. Voir <a href="%s" target="_blank">ce guide </a> pour vous aider à importer les dossiers de référence.

en: Each column loaded from the CSV may be mapped to an affiliate field. Select the column that should be mapped to each field below. Any columns not needed can be ignored. See <a href="%s" target="_blank">this guide</a> for assistance with importing affiliate records.
fr_FR: Chaque colonne chargée à partir du CSV peut être mappée à un champ affilié. Sélectionnez la colonne qui doit être mappée à chaque champ ci-dessous. Toutes les colonnes qui ne sont pas nécessaires peuvent être ignorées. Voir <a href="%s" target="_blank">ce guide </a> pour obtenir de l'aide sur l'importation des enregistrements des affiliés.

en: Earnings
fr_FR: Gains

en: Earnings Generated
fr_FR: Gains générés

en: Earnings Paid
fr_FR: Gains payés

en: Earnings can be based on either a percentage or a flat rate amount.
fr_FR: Les gains peuvent être basés soit sur un pourcentage, soit sur un montant forfaitaire.

[ctx: Earnings column table header]
en: Earnings
fr_FR: Gains

en: Earnings have been successfully recounted for %s.
fr_FR: Les gains ont été recomptés avec succès pour %s.

en: Earnings have been successfully recounted for all matching affiliates.
fr_FR: Les gains ont été recomptés avec succès pour tous les affiliés correspondants.

en: Edit
fr_FR: Editer

en: Edit Affiliate
fr_FR: Editer l'Affilié

en: Edit Creative
fr_FR: Editer la création

en: Edit Customer
fr_FR: Editer l'utilisateur

en: Edit Referral
fr_FR: Editer le Référent

en: Edit User
fr_FR: Editer l'utilisateur

en: Effortlessly pay your affiliates
fr_FR: Gérez vos affiliés.

en: Egyptian Pound
fr_FR: Livre égyptienne

en: Email (required)
fr_FR: Email (requis)

en: Email Address
fr_FR: Adresse email

en: Email Notifications
fr_FR: Notifications par email

en: Email Options
fr_FR: Options d'email

en: Email Template
fr_FR: Modèle d'email

en: Email address already taken
fr_FR: Cette adresse email est déjà utilisée

en: Email notifications are: %s
fr_FR: Les notifications par emails sont : %s

en: Enable %s Referral Rate
fr_FR: Activer %s Taux de référence

en: Enable Debug Mode
fr_FR: Activer le mode débogage

en: Enable New Referral Notifications
fr_FR: Activer les Notifications de Nouveaux Référencés

en: Enable Payouts Service
fr_FR: Générer le justificatif de paiement

en: Enable affiliate referral creation for this donation form
fr_FR: Activer la création de références d’affilié pour ce formulaire de donation

en: Enable affiliate referral creation for this form
fr_FR: Activer la création de références d’affilié pour ce formulaire

en: Enable affiliate referral creation for this form?
fr_FR: Activer la création de références d’affilié pour ce formulaire?

en: Enable debug mode. This will turn on error logging for the referral process to help identify issues. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates &rarr; Tools</a>.
fr_FR: Cochez cette case pour activer le mode de débogage. Cela activera la journalisation des erreurs du processus de parrainage pour aider à identifier les problèmes.

en: Enable reCAPTCHA
fr_FR: Activer reCAPTCHA

en: Enable referrals for specific Contact Form 7 forms
fr_FR: Activer la création de parrainage d’affilié pour les formulaires spécifiques de Contact Form 7.

en: Enable referrals on all Contact Form 7 forms
fr_FR: Activer la création de parrainage d’affilié pour Contact Form 7

en: End Date
fr_FR: Date

en: Enter a context for this referral (optional). Usually this is used to help identify the payment system that was used for the transaction.
fr_FR: Entrez un contexte pour cette référence (facultatif). Habituellement, il est utilisé pour aider à identifier le système de paiement qui a été utilisé pour la transaction.

en: Enter a description for this referral.
fr_FR: Entrez une description pour cette référence.

en: Enter a reference for this referral (optional). Usually this would be the transaction ID of the associated purchase.
fr_FR: Saisissez une référence pour cette référence (facultatif). Habituellement, il s'agit de l'ID de transaction de l'achat associé.

en: Enter a referral rate for this %s
fr_FR: Entrez un taux de référence pour ce %s

en: Enter an email address for the new user.
fr_FR: Entrez une adresse email pour le nouvel utilisateur.

en: Enter any URL from this website in the form below to generate a referral link!
fr_FR: Entrez toute URL de ce site dans le champ ci-dessus pour générer un lien de référencement.

en: Enter any notes for this affiliate. Notes are only visible to the admin.
fr_FR: Saisissez toutes les notes pour cet affilié. les notes ne sont visibles que par l’admin.

en: Enter how many days the referral tracking cookie should be valid for.
fr_FR: Combien de jours le cookie de suivi de parrainage doit être valide ?

en: Enter the ID of the audience you wish to subscribe contacts to.
fr_FR: Entrez l’ID de la liste que vous souhaitez pour la subscription de contacts.

en: Enter the ID of the form you wish to subscribe contacts to.
fr_FR: Entrez l’ID de la forme que vous souhaitez pour la subscription de contacts.

en: Enter the ID of the list you wish to subscribe contacts to.
fr_FR: Entrez l’ID de la liste que vous souhaitez pour la subscription de contacts.

en: Enter the amount affiliates should receive for each opt-in referral. Default is 0.00.
fr_FR: Inscrivez le montant affiliées devraient recevoir pour chaque parrainage opt-in. La valeur par défaut est 0,00.

en: Enter the email to send on new referrals. HTML is accepted. Available template tags:
fr_FR: Entrez l'email à envoyer pour de nouvelles références. HTML est accepté. Étiquettes de modèle disponibles :

en: Enter the email to send to site affiliate managers when new referrals are earned. HTML is accepted. Available template tags:
fr_FR: Entrez l’email à envoyer aux administrateurs de site lorsque de nouveaux parrainages sont réalisés. l'HTML est accepté. Balises de modèle disponibles :

en: Enter the email to send when a new affiliate registers. HTML is accepted. Available template tags:
fr_FR: Entrez l'email à envoyer lorsqu'un nouvel affilié s'inscrit. HTML est accepté. Étiquettes de modèle disponibles :

en: Enter the email to send when an application is accepted. HTML is accepted. Available template tags:
fr_FR: Entrez l'email à envoyer lorsqu'une candidature est acceptée. HTML est accepté. Étiquettes de modèle disponibles :

en: Enter the email to send when an application is pending. HTML is accepted. Available template tags:
fr_FR: Entrez l'email à envoyer lorsqu'une candidature est en attente. HTML est accepté. Étiquettes de modèle disponibles :

en: Enter the email to send when an application is rejected. HTML is accepted. Available template tags:
fr_FR: Entrez l'email à envoyer lorsqu'une candidature est rejetée. HTML est accepté. Étiquettes de modèle disponibles :

en: Enter the message you would like to show subscribers after they have opted-in successfully.
fr_FR: Entrez le message que vous souhaitez afficher aux abonnés après qu’ils se soient inscrits avec succès.

en: Enter the name of the affiliate or begin typing to perform a search based on the affiliate&#8217;s name.
fr_FR: Saisissez le nom de l’affilié ou commencez à taper pour effectuer une recherche basée sur le nom de l’affilié.

en: Enter the name of the affiliate or enter a partial name or email to perform a search.
fr_FR: Entrez le nom de l'affilié ou entrez un nom partiel ou un email pour effectuer une recherche.

en: Enter the subject line for accepted application emails sent to affiliates when their account is approved. Supports template tags.
fr_FR: Entrez l'objet des emails de demande acceptés envoyés aux affiliés lorsque leur compte est approuvé.

en: Enter the subject line for new referral emails sent when affiliates earn referrals. Supports template tags.
fr_FR: Entrez la ligne d'objet pour les nouveaux emails de référence envoyés lorsque les affiliés reçoivent des références.

en: Enter the subject line for pending affiliate application emails. Supports template tags.
fr_FR: Saisissez le sujet des emails de demande de Vendeur Independant en attente.

en: Enter the subject line for rejected affiliate application emails. Supports template tags.
fr_FR: Saisissez le sujet des emails de Candidature d'affilié rejetée.

en: Enter the subject line for the email sent to site the site affiliate manager when affiliates earn referrals. Supports template tags.
fr_FR: Entrez la ligne d’objet pour le email envoyé à l’administrateur du site lorsque les affiliés gagnent des commissions.

en: Enter the subject line for the registration email sent to affiliate managers when new affiliates register. Supports template tags.
fr_FR: Entrez l'objet du email d'inscription envoyé aux administrateurs lorsque de nouveaux affiliés s'inscrivent.

en: Enter the text you would like shown for the Terms of Use checkbox.
fr_FR: Saisissez le texte que vous souhaitez voir apparaître pour la case à cocher Conditions d'utilisation.

en: Enter username
fr_FR: Entrez votre nom d'utilisateur

en: Enter your ActiveCampaign API URL.
fr_FR: Entrez l'URL de votre API ActiveCampaign.

en: Enter your ActiveCampaign API key.
fr_FR: Entrez votre clé API ActiveCampaign.

en: Enter your ConvertKit API key.
fr_FR: Entrez votre clé API ConvertKit.

en: Enter your Mailchimp API key.
fr_FR: Entrez votre clé API MailChimp.

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error:
fr_FR: Erreur

en: Euro
fr_FR: Euros

en: Exclude Shipping
fr_FR: Exclure Méthodes d'expédition

en: Exclude Tax
fr_FR: Exclure la TVA

en: Exclude shipping costs from referral calculations.
fr_FR: Les frais de livraison doivent-ils être exclus des calculs de parrainage ?

en: Exclude taxes from referral calculations.
fr_FR: La TVA doit-elle être exclue des calculs de parrainage ?

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export / Import
fr_FR: Importer / Exporter

en: Export Affiliates
fr_FR: Exporter les Affiliés

en: Export Payouts
fr_FR: Total des visites

en: Export Referrals
fr_FR: Exportation de parrainage

en: Export Settings
fr_FR: Exporter les paramètres

en: Export Visits
fr_FR: Exporter les Visites

en: Export affiliates to a CSV file.
fr_FR: Exporter les affiliés vers un fichier CSV.

en: Export payouts to a CSV file.
fr_FR: Exporter les affiliations dans un fichier CSV

en: Export referrals to a CSV file.
fr_FR: Exporter les références vers un fichier CSV.

en: Export the AffiliateWP settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
fr_FR: Exportez les paramètres AffiliateWP pour ce site au format.json. Cela vous permet d'importer facilement la configuration dans un autre site.

en: Export visits to a CSV file.
fr_FR: Exporter les visites vers un fichier CSV.

en: Exporting Referrals
fr_FR: Exportation des Références

en: Failed
fr_FR: Echec

en: Fields to limit the selection for. Accepts 'ids'. Default '*' for all.
fr_FR: Champs pour limiter la sélection des noms de domaine en. Accepte les 'ids'. Valeur par défaut '*' pour tous.

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: Filter by status
fr_FR: Filtrer par statut

en: Filters
fr_FR: Filtres

en: First Name
fr_FR: Pr&eacute;nom

en: First/Full Name
fr_FR: Prénom / Nom

en: Flat %s
fr_FR: %s à plat

en: Flat Rate Referral Basis
fr_FR: Visites de référencements récentes

en: Flat rate referrals can be calculated on either a per product or per order basis.
fr_FR: Les parrainages doivent-ils être basés sur un pourcentage ou un montant fixe ?

en: Foo Affiliate account banned
fr_FR: Compte d'affilié activé

en: For more information:
fr_FR: Pour plus d'informations:

en: Form ID:
fr_FR: ID du formulaire:

en: Found %s sites. Retrieving stats ...
fr_FR: Trouvé %s sites pour récupérer les stats...

en: From - mm/dd/yyyy
fr_FR: A partir du - dd/mm/yyyy

en: From Email
fr_FR: Email de l'expéditeur

en: From Name
fr_FR: Nom de l'expéditeur

en: General
fr_FR: Général

en: General Settings
fr_FR: Options générales

en: Generate CSV File
fr_FR: Générer le CSV

en: Generate Coupon
fr_FR: Générer une URL

en: Generate Coupons
fr_FR: Générer une URL

en: Generate New API Keys
fr_FR: Générer nouvelles clés API

en: Generate URL
fr_FR: Générer une URL

en: Generate dynamic coupons for all affiliates.
fr_FR: Connectez ce coupon à un affilié.

en: Generated By
fr_FR: Généré par

en: Generating coupons requires a <a href="%s" target="_blank">Coupon Template</a> to be selected.
fr_FR: Licence invalide. S’il vous plaît <a href="%s" target="_blank">visitez la page de votre compte</a> et vérifiez la.

en: Global referral rate type: %s
fr_FR: Taux global de parrainage : %s

en: Global referral rate: %s
fr_FR: Saisissez un taux de parrainage pour ce %s

en: Go Back
fr_FR: Retour

en: Graphs
fr_FR: Graphiques

en: Hi %s!
fr_FR: Bonjour %s!

en: Hi %s,
fr_FR: Bonjour %s,

en: Hi {name}!
fr_FR: Bonjour {nom} !

en: Hi {name},
fr_FR: Bonjour {nom},

en: Highest Converting Affiliate
fr_FR: Meilleur conversion par  Affilié

en: Highest Converting URLs
fr_FR: URL de conversion les plus élevées

en: Hong Kong
fr_FR: Dollar de Hong Kong

en: Hong Kong Dollar
fr_FR: Dollar de Hong Kong

en: How to order results. Accepts ASC (ascending) or DESC (descending).
fr_FR: Comment afficher les résultats. Accepte ASC (croissant) ou DESC (décroissant).

en: How will you promote us?
fr_FR: Comment planifiez-vous nous promouvoir?

en: Hungarian Forint
fr_FR: Forint hongrois

en: ID for the affiliate account associated with the referral.
fr_FR: ID pour le compte affilié associé au parrainage

en: ID for the affiliate account associated with the sale.
fr_FR: Votre compte d’affilition n’est pas actif

en: ID for the affiliate account associated with the visit.
fr_FR: Votre compte d’affilition n’est pas actif

en: ID for the referral associated with the visit.
fr_FR: ID pour le parranage associé à la visite.

en: ID for the user account associated with the affiliate.
fr_FR: ID pour le compte d'utilisateur associé à l'affilié

en: ID for the visit associated with the referral.
fr_FR: ID pour la visite associée au parrainage

en: ID of the media library image associated with the creative
fr_FR: ID de l'image de la bibliothèque multimédia associée à la bannière

en: ID of the user who generated the payout.
fr_FR: ID de l'utilisateur qui a généré le paiement.

en: ID or array of IDs for users who generated payouts. Default empty.
fr_FR: ID ou tableau d'ID pour les utilisateurs qui ont généré des paiements. Vide par défaut.

en: Icelandic Krona
fr_FR: Couronne islandaise

en: Identity Verification
fr_FR: Intégrations

en: If you have a Personal or Plus license, you can easily upgrade from your account page to <a href="%s">get access to all of these add-ons</a>!
fr_FR: Si vous possédez une licence Personal ou Plus, vous pouvez facilement passer de votre page de compte à <a href="%s">accéder à tous ces add-ons</a> !

en: If you would like to connect this coupon to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
fr_FR: Si vous souhaitez connecter ce coupon à un affilié, entrez le nom de l'affilié auquel il appartient.

en: If you would like to connect this discount to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
fr_FR: Si vous souhaitez connecter cette remise à un affilié, entrez le nom de l'affilié auquel il appartient.

en: Ignore Referrals with Zero Amount
fr_FR: Taux de parrainage

en: Ignore referrals with a zero amount. This can be useful for multi-price products that start at zero, or if a discount was used which resulted in a zero amount. NOTE: If this setting is enabled and a visit results in a zero referral, the visit will be considered not converted.
fr_FR: Cochez cette case si vous souhaitez qu’AffiliateWP ignore complètement les parrainages d’un montant total de zéro. Cela peut être utile pour des produits multi-prix qui commencent à zéro, ou si une remise a été utilisée, et a donné un total de zéro. Veuillez noter : si ce paramètre est activé et qu’une visite résulte à un parrainage à zéro, la visite serait considérée comme non convertie.

en: Image Preview
fr_FR: Aperçu de l’image

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import Affiliates
fr_FR: Importer les affiliés

en: Import Referrals
fr_FR: Importer les parrainages

en: Import Settings
fr_FR: Importer les paramètres

en: Import a CSV of affiliate records.
fr_FR: Importer une CSV de dossiers d'affiliés.

en: Import a CSV of referral records.
fr_FR: Importer un CSV de dossiers de référence.

en: Import the AffiliateWP settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
fr_FR: Importez les paramètres AffiliateWP depuis un fichier.json. Ce fichier peut être obtenu en exportant les paramètres sur un autre site en utilisant le formulaire ci-dessus.

en: Inactive
fr_FR: Inactif

en: Incorrect username or password
fr_FR: Nom d'utilisateur ou mot de passe incorrect

en: Indian Rupee
fr_FR: Roupie Indienne

en: Indonesia
fr_FR: Roupie Indonésienne

en: Indonesia Rupiah
fr_FR: Roupie Indonésienne

en: Integrations
fr_FR: Intégrations

[ctx: Integrations]
en: Dismiss Notice
fr_FR: Ignorer cet avertissement

en: Integrations: %s
fr_FR: Intégrations : %s

en: Invalid Payouts Service account
fr_FR: Total du nombre de paiements

en: Invalid account email
fr_FR: Email du compte invalide

en: Invalid affiliate
fr_FR: ID d'affilié

en: Invalid affiliate account
fr_FR: Enregistrer un nouveau compte d’affiliation

en: Invalid batch ID.
fr_FR: Adresse de messagerie incorrecte

en: Invalid batch export class.
fr_FR: Classe d'exportation par lots non valable.

en: Invalid license. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> and verify it.
fr_FR: Licence invalide. S’il vous plaît <a href="%s" target="_blank">visitez la page de votre compte</a> et vérifiez la.

en: Invalid payment email
fr_FR: Email de paiement invalide

en: Invalid payout method
fr_FR: Email de paiement invalide

en: Invalid user email
fr_FR: Email de l'utilisateur invalide

en: Invalid user login name. Must be between 4 and 60 characters.
fr_FR: Nom d'utilisateur invalide. Doit comporter entre 4 et 60 caractères.

en: Invalid user login name. User login name must include at least one letter
fr_FR: Nom d'utilisateur invalide. Le nom d'utilisateur doit comprendre au moins une lettre

en: Invalid username
fr_FR: Nom d'utilisateur invalide

en: Invalid username. Must be between 1 and 60 characters.
fr_FR: Nom d'utilisateur invalide. Doit comporter entre 1 et 60 caractères.

en: Invalid username. Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed
fr_FR: Nom d'utilisateur invalide. Seules les lettres minuscules (a-z) et les chiffres sont autorisés.

en: Invalid username. Usernames must include at least one letter
fr_FR: Nom d'utilisateur invalide. Les noms d'utilisateur doivent inclure au moins une lettre

en: Invoice Link
fr_FR: Nombre de click

en: Iranian Rial
fr_FR: Rial iranien

en: Israeli Shekel
fr_FR: Shekel israélien

en: Japanese Yen
fr_FR: Yen Japonais

en: Kazakhstani Tenge
fr_FR: Kazakhstan - tenge

en: Kenyan Shilling
fr_FR: Shilling kényan

en: Landing Page
fr_FR: Page de destination

en: Lao Kip
fr_FR: Kip laotien

en: Last Month
fr_FR: Mois dernier

en: Last Name
fr_FR: Nom

en: Last Quarter
fr_FR: Dernier trimestre

en: Last Week
fr_FR: La semaine dernière

en: Last Year
fr_FR: L'année dernière

en: Latest Affiliate Registrations
fr_FR: Dernières inscriptions d'affiliés

en: Lead
fr_FR: Message

en: Leave blank if approving this affiliate.
fr_FR: Laissez vide si vous approuvez cette affiliation

en: Leave blank to use default affiliate rates.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser le taux d’affiliation par défaut.

[ctx: License]
en: Dismiss Notice
fr_FR: Ignorer cet avertissement

en: License Key
fr_FR: Clé de licence

en: License Settings
fr_FR: Réglages de la licence

en: License status is: %s
fr_FR: Status de la licence est : %s

en: LifterLMS Referral #%d updated successfully.
fr_FR: Référence LifterLMS #%d mise à jour avec succès.

en: LifterLMS Referral failed to be created.
fr_FR: Échec de la création du parrainage.

en: Log In
fr_FR: Connexion

en: Log into your account
fr_FR: Connectez-vous à votre compte

en: Log into your affiliate area at
fr_FR: Connectez-vous à votre espace d’affilié sur

en: Log into your affiliate area at %s
fr_FR: Connectez-vous dans votre zone d'affiliation à %s

en: Log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications:
fr_FR: Connectez-vous à votre espace affilié pour voir vos gains ou désactiver ces notifications :

en: Log out
fr_FR: Se déconnecter

en: Logout Link
fr_FR: Lien de déconnexion

en: Lost your password?
fr_FR: Mot de passe oublié ?

en: Mailchimp API Key
fr_FR: Clé API MailChimp

en: Mailchimp Audience ID
fr_FR: ID Liste MailChimp

en: Malaysia
fr_FR: Ringgits Malaisie

en: Malaysian Ringgit
fr_FR: Ringgits Malaisie

en: Manage Affiliates
fr_FR: Gérer les Affiliés

en: Manage Referrals
fr_FR: Gestion des Parrainages

en: Manage Visits
fr_FR: Gérer les visites

en: Manage per-product affiliate rates.
fr_FR: Gérer les tarifs d'affiliation par produit.

en: Manage your affiliates.
fr_FR: Gérez vos affiliés.

en: Manage your referrals.
fr_FR: Gérer vos parrainages

en: Manual
fr_FR: Paiement

en: Manual Payout
fr_FR: Paiement

en: March
fr_FR: Recherche

en: Mark as Paid
fr_FR: Marquer comme payé

en: Mark as Unpaid
fr_FR: Marquer comme non-payé

en: Message shown upon opt-in success
fr_FR: Message affiché en cas de succès de l'opt-in

en: Method used to process the payout.
fr_FR: Méthode utilisée pour traiter le paiement.

en: Mexican Peso
fr_FR: Peso Mexicain

en: Mexico
fr_FR: Peso Mexicain

en: Migrate Data from Affiliates Pro
fr_FR: Migrer les données d'Affiliates Pro

en: Migrate Data from WP Affiliate
fr_FR: Migrer les données de WP Affiliate

en: Migration Assistant
fr_FR: Assistant de migration

en: Minimum Amount
fr_FR: Montant minimum

en: Minimum Earnings
fr_FR: Rémunération non payée

en: Minimum amount
fr_FR: Montant minimum

en: Misc
fr_FR: Divers

en: Missing import file. Please provide an import file.
fr_FR: Fichier d'importation manquant. Veuillez fournir un fichier d'importation.

en: Month
fr_FR: Ce mois

en: Most Active Campaign (%s)
fr_FR: Campagne la plus active (%s)

en: Most Valuable Affiliates
fr_FR: Affiliés les plus précieux

en: NOTE: This tool should only ever be used on a fresh install. If you have already collected affiliate or referral data, do not use this tool.
fr_FR: <strong>Note :</strong> cet outil doit toujours être utilisé sur une nouvelle installation. Si vous avez déjà recueilli des données d’affiliés ou de parrainage, n’utilisez pas cet outil.

en: NOTE: Users that already have affiliate accounts will be skipped. Duplicate accounts will not be created.
fr_FR: <strong>NOTE:</strong> Les utilisateurs qui ont déjà un compte affilié seront ignorés. Aucun compte en double ne sera créé.

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name of the creative.
fr_FR: Nom pour cette bannière.

en: Name:
fr_FR: Nom :

en: Name: %s
fr_FR: Nom: %s

en: Nepali Rupee
fr_FR: Roupie népalaise

en: New Affiliate
fr_FR: Nouvel Affilié

en: New Affiliate Registration
fr_FR: Nouveau parrainage

en: New Affiliates
fr_FR: Nouvel affilié

en: New Creative
fr_FR: Nouveau créatif

en: New Customer
fr_FR: ID Client

en: New Referral
fr_FR: Nouveau Parrainage

en: New Referral Email Content
fr_FR: Nouvelle Commission Contenu de  l’e-mail

en: New Referral Email Options For Affiliate
fr_FR: Nouvelle Commission Option de l’e-mail

en: New Referral Email Options for Affiliate Manager
fr_FR: Nouvelle Commission Option de l’e-mail

en: New Referral Email Subject
fr_FR: Nouvelle Commission Sujet de l’e-mail

en: New Zealand
fr_FR: Dollar Nouvelle Zélande

en: New Zealand Dollar
fr_FR: Dollar Nouvelle Zélande

en: Nice try honey bear, don&#8217;t touch our honey
fr_FR: Bien essayé, ne touche pas à notre miel.

en: Nigerian Naira
fr_FR: Naira nigérien

en: No API consumers found.
fr_FR: Aucun consommateur d'API trouvé.

en: No affiliate IDs specified for deletion
fr_FR: Aucun ID d'affilié spécifié pour suppression

en: No affiliate registrations yet
fr_FR: Pas encore d'inscription d'affilié

en: No affiliates found.
fr_FR: Aucun affilié trouvé.

en: No affiliates matched the minimum earnings amount in order to generate a payout.
fr_FR: Aucun affiliés n’a le montant minimum de gains requis afin de générer un paiement.

en: No affiliates were found to be recounted for the current filters.
fr_FR: Aucun affilié n'a été trouvé pour être recompté avec le filtre actif.

en: No batch class handler file has been supplied.
fr_FR: Aucun fichier de gestionnaire de classes de traitement par lots n'a été fourni.

en: No coupons were found.
fr_FR: Aucun consommateur d'API trouvé.

en: No creative IDs specified for deletion
fr_FR: Pas d'ID de création spécifiés pour suppression

en: No creatives found.
fr_FR: Aucun créatif trouvé.

en: No data for the current date range.
fr_FR: Aucune donnée pour l'intervalle de dates actuel.

en: No fields were specified for updating. For more information, see wp help affwp payout update.
fr_FR: Aucun champ ne spécifiée pour la mise à jour. Pour plus d’informations, consultez l’aide affwp paiement mis à jour.

en: No highest converting urls recorded yet.
fr_FR: Pas de haute conversion d'URL enregistrée encore.

en: No new affiliates were imported.
fr_FR: Aucun nouveau affilié n'a été importé.

en: No new referrals were imported.
fr_FR: Aucun nouveau parrainage n'a été importé

en: No opt-in platform has been configured. Please configure a platform in settings.
fr_FR: Aucune plate-forme opt-in n'a été configurée. Veuillez configurer une plate-forme dans les paramètres.

[ctx: No payout account]
en: (none)
fr_FR: (aucun)

en: No payouts found.
fr_FR: Aucune visite trouvée.

en: No records found
fr_FR: Aucun enregistrement trouvé

en: No referral visits recorded yet
fr_FR: Aucune visite de référence n'a encore été enregistrée

en: No referrals found.
fr_FR: Aucune référence trouvée.

en: No referrals recorded yet
fr_FR: Aucune recommandation n'a encore été enregistrée.

en: No referrals were found matching your criteria. Please try again.
fr_FR: Aucun parrainage trouvé correspondant à vos critères. S’il vous plaît essayer de nouveau.

en: No referrals within the specified date range
fr_FR: Un parrainage avec l'ID "%d" a été créé

en: No registered affiliates
fr_FR: Aucun affilié enregistré

en: No such user
fr_FR: Usager inconnu

en: No template, plain text only
fr_FR: Aucun modèle, texte brut uniquement

en: No unpaid referrals were found matching your criteria.
fr_FR: Aucun parrainage non payé trouvé correspondant à vos critères.

en: No user roles were selected for migration.
fr_FR: Aucun rôle utilisateur n'a été sélectionné pour la migration.

en: No valid affiliate status was selected for export.
fr_FR: Aucun ID Affilié spécifié pour la suppression

en: No valid payout status was selected for export.
fr_FR: Aucun statut de paiement valide n'a été sélectionné pour l'exportation.

en: No valid referral status was selected for export.
fr_FR: Aucun statut de commission valide n'a été sélectionné pour l'exportation.

en: No visits found.
fr_FR: Aucune visite trouvée.

en: Nonce verification failed
fr_FR: La vérification particulière a échoué

en: None
fr_FR: Aucun

en: None of your referrals have been paid out yet.
fr_FR: Aucun de vos parrainages n'a été payé pour l'instant.

en: None set
fr_FR: Aucun ensemble

en: None | %1$s
fr_FR: Aucun | %1$s

en: Norwegian Krone
fr_FR: Couronne Norvégienne

en: Not Registered
fr_FR: Non Inscrit

en: Note: Pretty affiliate URLs may not always work as expected when using AffiliateWP in combination with WooCommerce and Polylang.
fr_FR: Remarque : La jolie URL affilié peut ne pas toujours fonctionner comme prévu lorsque vous utilisez AffiliateWP avec WooCommerce et Polylang.

en: Notification Settings
fr_FR: Paramètres d'Affiliation

en: Notify affiliate manager when a new affiliate has registered
fr_FR: Notifier l'administrateur du site lorsqu'un nouvel affilié s'est enregistré

en: Notify affiliate manager when a new referral has been created
fr_FR: Notifier l'administrateur lorsqu'une nouveau parrainage a été créé

en: Notify affiliate when their affiliate application is accepted
fr_FR: Notifier l'affilié lorsque sa candidature d'affiliation est acceptée

en: Notify affiliate when their affiliate application is pending
fr_FR: Notifier l'affilié lorsque sa candidature d'affiliation est en attente

en: Notify affiliate when their affiliate application is rejected
fr_FR: Notifier l'affilié lorsque sa candidature d'affiliation est rejetée

en: Notify affiliate when they earn a new referral
fr_FR: Notifier l'affilié lorsqu'il gagne une nouvelle commission

en: Notify site admin when a new affiliate has registered
fr_FR: Notifier l'administrateur du site lorsqu'un nouvel affilié s'est enregistré

en: Notify site admin when new referrals are earned
fr_FR: Notifier l’administrateur du site lorsque de nouveaux parrainages sont gagnés

en: Number of affiliates per page:
fr_FR: Nombre d'affiliés par page :

en: Number of affiliates: %d
fr_FR: Nombre d’affiliés : %d

en: Number of creatives per page:
fr_FR: Nombre de créations par page :

en: Number of creatives: %d
fr_FR: Nombre de bannières : %d

en: Number of customers: %d
fr_FR: Nombre de clients : %d

en: Number of payouts per page:
fr_FR: Nombre de parrainages par page :

en: Number of payouts: %d
fr_FR: Nombre de paiements : % d

en: Number of referrals per page:
fr_FR: Nombre de références par page :

en: Number of referrals: %d
fr_FR: Nombre de parrainages : %d

en: Number of visits per page:
fr_FR: Nombre de visites par page :

en: Number of visits: %d
fr_FR: Nombre de visites : %d

en: Opt into development versions
fr_FR: Optez pour les versions bêta

en: Opt-In Form
fr_FR: Formulaire d'adhésion

en: Opt-In Referral Amount
fr_FR: Opt-In Montant de commission

en: Opt-In Referral Status
fr_FR: Opt-In Statut du parrainage :

en: Our official free add-ons are available to all license holders!
fr_FR: Nos extensions officielles gratuites sont disponibles pour tous les détenteurs de licence !

en: Overview
fr_FR: Vue d'ensemble

en: Page URL
fr_FR: URL de la page

en: Paid
fr_FR: Payé

en: Paid / Unpaid Referrals
fr_FR: Parrainages Payés / Non payés

en: Paid Earnings
fr_FR: Gains payés

en: Paid Referral Earnings
fr_FR: Revenus des Affiliations Payées

en: Paid Referrals
fr_FR: Commissions payées

[ctx: Paid earnings column table header]
en: Paid earnings
fr_FR: Gains payés

[ctx: Paid earnings this month column table header]
en: Paid earnings this month
fr_FR: Gains payés ce mois-ci

[ctx: Paid earnings today column table header]
en: Paid earnings today
fr_FR: Gains payés aujourd'hui

en: Pakistani Rupee
fr_FR: Roupie pakistanaise

en: Paraguayan Guaraní
fr_FR: Guaraní Paraguayen

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Passwords do not match
fr_FR: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Pay Affiliates
fr_FR: Affiliés

en: Pay Out
fr_FR: Payer

en: Payment Email
fr_FR: Email de paiement

en: Payment Email Address
fr_FR: Adresse de messagerie de paiement

en: Payout
fr_FR: Paiement

en: Payout #%d could not be updated due to an error.
fr_FR: Paiement #%d ne peut pas être mis à jour suite à une erreur.

en: Payout #%d has been updated successfully.
fr_FR: Le paiement #%d  a été mis à jour avec succès

en: Payout Account
fr_FR: Total du nombre de paiements

en: Payout Currency
fr_FR: Devise

en: Payout Date
fr_FR: Date de paiement

en: Payout ID
fr_FR: ID Paiement

en: Payout Method
fr_FR: Méthode de paiement

en: Payout Settings
fr_FR: Exporter les paramètres

en: Payout amount (float) or min/max range (array) to retrieve payouts for.
fr_FR: Montant du paiement (flottant) ou plage min/max (tableau) pour récupérer les paiements.

en: Payout deleted successfully.
fr_FR: Le paiement a été supprimé avec succès.

en: Payout deletion failed, please try again.
fr_FR: La suppression du paiement a échoué, veuillez réessayer.

en: Payout submitted successfully!
fr_FR: Le paiement a été supprimé avec succès.

en: Payout: #%d
fr_FR: Paiement: #%d

en: Payouts
fr_FR: Paiements

en: Payouts (All Time)
fr_FR: Paiements (en tout temps)

en: Payouts Service
fr_FR: Paiements

en: Payouts table column to order by.
fr_FR: Colonne des paiements  à commander par

en: Pending
fr_FR: En attente

en: Pending / Rejected Referrals
fr_FR: Commissions en attente / refusées

en: Pending PayPal referral
fr_FR: Total des parrainages en attente

en: Pending Referral Earnings
fr_FR: Revenus des Affiliations en Attente

en: Pending referral #%d created successfully.
fr_FR: Le parrainage #%d a bien été mis à jour.

en: Percentage (%)
fr_FR: Pourcentage (%)

en: Personal Account
fr_FR: Comptes utilisateur

en: Philippine Peso
fr_FR: Peso Philippin

en: Platform
fr_FR: Plateforme

en: Please <a href="%s">enter and activate</a> your license key for AffiliateWP to enable automatic updates.
fr_FR: Veuillez <a href="%s">entrer et activer</a> votre clé de licence pour AffiliateWP pour activer les mises à jour automatiques.

en: Please agree to our terms of use
fr_FR: Veuillez accepter nos conditions d'utilisation

en: Please enter a password
fr_FR: Veuillez saisir un mot de passe

en: Please enter a valid URL for this site
fr_FR: Veuillez saisir une URL du site Web

en: Please enter a valid email address
fr_FR: Veuillez saisir une adresse email valide

en: Please enter a valid website URL
fr_FR: Veuillez entrer une URL de site Web valide

en: Please enter a website URL
fr_FR: Veuillez entrer l'URL d'un site Web

en: Please enter your business name
fr_FR: Veuillez saisir votre prénom

en: Please enter your email address
fr_FR: Merci d'indiquer votre adresse email

en: Please enter your first name
fr_FR: Veuillez saisir votre prénom

en: Please enter your last name
fr_FR: Entrez votre nom

en: Please enter your license key. An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
fr_FR: Veuillez entrer votre clé de licence. Une clé de licence active est nécessaire pour les mises à jour automatiques des plugins et le <a href="%s" target="_blank">support</a>.

en: Please enter your name
fr_FR: Veuillez saisir votre nom

en: Please enter your payment email
fr_FR: Veuillez entrer votre adresse email de paiement…

en: Please provide a platform API URL
fr_FR: Veuillez fournir l'URL de l'API de la plate-forme

en: Please provide platform API body parameters
fr_FR: Veuillez fournir les paramètres du corps de l'API de la plate-forme

en: Please select your account type
fr_FR: Entrez votre nom

en: Please select your country of residence
fr_FR: Veuillez accepter nos conditions d'utilisation

en: Please select your day of birth
fr_FR: Veuillez saisir votre prénom

en: Please select your month of birth
fr_FR: Veuillez entrer votre adresse email de paiement…

en: Please select your year of birth
fr_FR: Veuillez accepter nos conditions d'utilisation

en: Please tell us how you will promote us
fr_FR: Veuillez nous dire comment vous allez nous promouvoir

en: Please upload a file to import
fr_FR: Veuillez téléverser un fichier à importer

en: Please upload a valid .json file
fr_FR: Veuillez téléverser un fichier .json valide

en: Please verify that you are not a robot
fr_FR: Veuillez vérifier que vous n'êtes pas un robot

en: Polish Zloty
fr_FR: Zloty polonais

en: Pounds Sterling
fr_FR: Livres Sterling

en: Pretty Affiliate URLs
fr_FR: Jolies URLs de V.I

en: Prevent bots from registering affiliate accounts using Google reCAPTCHA.
fr_FR: Voulez-vous empêcher les bots d’enregistrer des comptes d’affiliation grâce à Google reCAPTCHA ?

en: Preview Payout
fr_FR: Voir les paiements

en: Preview Payout Request
fr_FR: Voir les paiements

en: Primary Email
fr_FR: Adresse email primaire

en: Pro add-ons are only available with a Professional or Ultimate license. If you already have one of these licenses, simply <a href="%s">log in to your account</a> to download any of these add-ons.
fr_FR: Les add-ons Pro ne sont disponibles qu'avec une licence Professional ou Ultimate. Si vous possédez déjà une de ces licences, il vous suffit de vous <a href="%s">connecter à votre compte </a> pour télécharger l'un de ces add-ons.

en: Proceed to the user management page to remove the user account associated with this affiliate? | Proceed to the user management page to remove the user accounts associated with these affiliates?
fr_FR[0]: ID pour le compte d'utilisateur associé à l'affilié
fr_FR[1]: ID pour le compte d'utilisateur associé à l'affilié

en: Process Import
fr_FR: Procéder à l'Importation

en: Products associated with the referral.
fr_FR: Produits associés au référencé.

en: Profile Settings
fr_FR: Paramétrage des profils

en: Promotion Method
fr_FR: Méthode de promotion

en: Promotion Methods
fr_FR: Méthode de promotion

en: Promotion method: %s
fr_FR: Méthode de promotion : %s

en: Promotion methods entered by the affiliate during registration.
fr_FR: Méthodes promotionnelles utilisée par l’affilié lors de l'inscription

en: Public Key
fr_FR: Clé publique

en: Purchase Amount
fr_FR: Montant de l'achat

en: Quick Stats
fr_FR: Statistiques rapides

en: REST ID (site:affiliate ID combination).
fr_FR: REST ID (combinaison site:ID de l'affilié).

en: REST ID (site:referral ID combination).
fr_FR: REST ID (combinaison site:ID du référencé).

en: REST ID (site:visit ID combination).
fr_FR: REST ID (combinaison site:ID de la visite).

en: Rate
fr_FR: Taux

en: Rate Type
fr_FR: Type de Taux

en: Receive update notifications for development releases. When development versions are available, an update notification will be shown on your Plugins page.
fr_FR: Recevez des notifications de mise à jour pour les versions bêta. Lorsque des versions bêta sont disponibles, une notification de mise à jour sera affichée sur votre page Plugins.

en: Recent Payouts
fr_FR: Paiements récents

en: Recent Referral Visits
fr_FR: Visites de référencements récentes

en: Recent Referrals
fr_FR: Commissions récentes

en: Reconnect to the %s.
fr_FR: Statistiques

en: Recount
fr_FR: Re-compter

en: Recount Affiliate Stats
fr_FR: Recompter les statistiques d'affiliation

en: Recount Campaigns
fr_FR: Campagnes

en: Recount Stats
fr_FR: Statistiques

en: Redirecting to Paypal...
fr_FR: Vous êtes redirigé vers Paypal

en: Reference
fr_FR: Référence

en: Reference information (product ID) for the referral.
fr_FR: Informations de référence (ID du produit) pour la commission

en: Reference information (product ID) for the sale.
fr_FR: Informations de référence (ID du produit) pour la commission

en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
fr_FR: Référencement %1$s pour %2$s enregistrée pour %3$s

en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
fr_FR: Référencement #%1$d pour %2$s enregistré pour %3$s (ID: %4$d).

en: Referral #%1$d is already associated with payout #%2$d and has been skipped.
fr_FR: La commission #%d est déjà associé à paiement #%d et a été ignoré.

en: Referral #%d completed
fr_FR: Le parrainage #%d est complété

en: Referral #%d created successfully.
fr_FR: Le parrainage #%d a été créé avec succès.

en: Referral #%d for %s for %s rejected
fr_FR: Commission #% d pour %s de %s rejetée

en: Referral #%d is not valid and has been skipped.
fr_FR: La commission #%d n’est pas valide et a été ignoré.

en: Referral #%d rejected
fr_FR: Parrainage #%d rejeté

en: Referral #%d updated successfully.
fr_FR: Le parrainage de #%d a bien été mis à jour.

en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s
fr_FR: Référencement %1$s pour %2$s enregistrée pour %3$s

en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
fr_FR: Référencement %1$s pour %2$s enregistrée pour %3$s (ID : %4$d).

en: Referral %1$s updated. Amount %2$s recorded for %3$s
fr_FR: Référencement %1$s mis à jour. Montant %2$s enregistré pour %3$s

en: Referral Awarded!
fr_FR: Commission récompensée!

en: Referral Count
fr_FR: Nombre de Référencements

en: Referral Details
fr_FR: Détails du référencement

en: Referral Earned!
fr_FR: Référence Gagnée !

en: Referral Field
fr_FR: Domaine de référencement

en: Referral Graphs
fr_FR: Graphiques de référencement

en: Referral ID
fr_FR: ID du Parrainage

en: Referral ID or array of referral IDs to retrieve payouts for.
fr_FR: ID de référencement ou suite d'ID de référencement pour récupérer ses paiements.

en: Referral Payouts
fr_FR: VOS TRANSACTIONS

en: Referral Rate
fr_FR: Taux des références

en: Referral Rate Type
fr_FR: Type du taux de parrainage

en: Referral Settings
fr_FR: Paramètres de référencement

en: Referral Type
fr_FR: Type de Commission

en: Referral URL
fr_FR: URL référent

en: Referral URL (ID): %s
fr_FR: ID de lien de parrainage : %s

en: Referral URL (Username): %s
fr_FR: URL de référence : %s

en: Referral URL Blacklist
fr_FR: Listes noires des liens de visites de parrainages

en: Referral URL Generator
fr_FR: Générateur d’URL AVEC  ID pour partage sur reseaux sociaux

en: Referral URL Visits
fr_FR: URL visités

en: Referral Variable
fr_FR: Variable de référence

en: Referral added successfully
fr_FR: Référencé ajoutée avec succès

en: Referral amount.
fr_FR: Montant de la commission.

en: Referral deleted successfully
fr_FR: Référencement supprimé avec succès

en: Referral deletion failed, please try again
fr_FR: La suppression du référencement a échoué, veuillez réessayer.

en: Referral description
fr_FR: Description du référencement.

en: Referral description.
fr_FR: Description du parrainage.

en: Referral failed to be created.
fr_FR: Échec de la création du référencement.

en: Referral not created because WooCommerce was used for payment.
fr_FR: Le référencement n'a pas été créé parce que WooCommerce a été utilisé pour le paiement.

en: Referral not created because affiliate is invalid
fr_FR: Parrainage non créé car l'affilié n'est pas valide

en: Referral not created because affiliate is invalid.
fr_FR: Référencement non créé car l'affilié n'est pas valide

en: Referral not created because affiliate's own account was used.
fr_FR: Le référencement n'a pas été créé parce que l'affilié a utilisé son propre compte.

en: Referral not created due to 0.00 amount.
fr_FR: Référencement non créée en raison d'un montant de 0,00.

en: Referral rate (optional)
fr_FR: Description du parrainage

en: Referral reference (usually a link to a specific sale).
fr_FR: Référence de commission (généralement un lien vers une vente spécifique).

en: Referral statuses:
fr_FR: Statuts de référencement :

en: Referral type
fr_FR: Type de référence

en: Referral type for %1$s (Form ID: %2$d)
fr_FR: Type de référencement pour %s (ID formulaire : %d)

en: Referral update failed, please try again
fr_FR: La mise à jour du référencement a échoué, veuillez réessayer.

en: Referral updated successfully
fr_FR: Le référencement de #%d a bien été mis à jour.

en: Referral variable: %s
fr_FR: Variable de parrainage : %s

en: Referral wasn&#8217;t created, please try again.
fr_FR: Le parrainage n'a pas été créée. Veuillez réessayer.

en: Referrals
fr_FR: Parrainages

en: Referrals End Date
fr_FR: Taux des références

en: Referrals Paid
fr_FR: Parrainages payés

en: Referrals Start Date
fr_FR: Taux des références

en: Referrals Total
fr_FR: Détails du référencement

en: Referrals can be exported directly to a CSV file in order to make it easier for your own accounting needs and for you to payout your affiliates&#8217;s earnings.
fr_FR: Les parrainages peuvent être exportés directement dans un fichier CSV afin de facilité votre comptabilité et vous permettre de payer les gains des affiliés.

en: Referrals can be searched in several different ways:
fr_FR: Les référencements peuvent être recherchées de plusieurs façons différentes :

[ctx: Referrals column table header]
en: Referrals
fr_FR: Parrainages

en: Referrals end date
fr_FR: Taux des références

en: Referrals have been successfully recounted for %s.
fr_FR: Les parrainages ont été recomptés avec succès pour%s.

en: Referrals have been successfully recounted for all matching affiliates.
fr_FR: Les parrainages ont été recomptés avec succès pour tous les affiliés correspondants.

en: Referrals start date
fr_FR: Statuts de référencement :

en: Referrals table column to order by.
fr_FR: Parrainages

en: Referrer
fr_FR: Reférant

en: Referring URL
fr_FR: URL de référence

en: Register
fr_FR: Inscription

en: Register a new affiliate account
fr_FR: Enregistrer un nouveau compte d’affiliation

en: Registration Date
fr_FR: Date d'inscription

en: Registration Email Content
fr_FR: Contenu du email d'inscription pour l'Admin

en: Registration Email Options For Affiliate Manager
fr_FR: Inscription Email Admin Options

en: Registration Email Subject
fr_FR: Inscription Email Admin Sujet

en: Registration Form Description
fr_FR: Inscription Email Admin Options

en: Reissue
fr_FR: Réémission

en: Reject
fr_FR: Rejeter

en: Reject Unpaid Referrals on Refund
fr_FR: Rejeter les parrainages impayés lors des remboursements ?

en: Rejected
fr_FR: Rejeté

en: Rejected Referral Earnings
fr_FR: Gains pour les référencements rejetés

en: Rejection Reason
fr_FR: Raison du rejet

en: Remember Me
fr_FR: Se souvenir de moi

en: Remove Data on Uninstall
fr_FR: Supprimer les données lors de la désinstallation

en: Remove all saved data for AffiliateWP when the plugin is deleted.
fr_FR: Supprimer toutes les données enregistrées pour AffiliateWP lorsque le plugin est supprimé.

en: Renew Your License
fr_FR: Renouveler votre licence

en: Reports
fr_FR: Rapports

en: Require Approval
fr_FR: Requiert l’approbation

en: Require that Pending affiliate accounts must be approved before they can begin earning referrals.
fr_FR: Requiert que les administrateurs du site approuvent les affiliés avant qu’ils puissent commencer à gagner des commissions ?

en: Required Registration Fields
fr_FR: Gérer les inscriptions

en: Retry Payment
fr_FR: Réessayer le paiement

en: Review
fr_FR: Avis

en: Review Affiliate
fr_FR: Avis Affilié

en: Review pending applications: %s
fr_FR: Examiner les demandes en attente : %s

en: Revoke
fr_FR: Révoquer

en: Romania
fr_FR: Leu Roumain

en: Romanian Leu
fr_FR: Leu Roumain

en: Russian Ruble
fr_FR: Rouble Russe

en: Sale
fr_FR: Vente

en: Saudi Arabian Riyal
fr_FR: Riyal saoudien

en: Save Profile Settings
fr_FR: Enregistrer les paramètres du profil

en: Scope under which the request is made; determines fields present in response.
fr_FR: Le contexte dans lequel la requête est faite ; cela détermine les champs renvoyés.

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Search for an affiliate by username or email.
fr_FR: Recherchez un affilié par nom d'utilisateur ou par email.

en: Searching Referrals
fr_FR: Recherche de référencés

en: Searching Visits
fr_FR: Recherche de visites

en: Secret Key
fr_FR: Clé secrète

en: Security check failed
fr_FR: Le contrôle de sécurité a échoué

en: Select Field
fr_FR: Sélectionner un champ

en: Select User Roles
fr_FR: Choisir le rôle de l'utilisateur

en: Select an image if you would like an image banner. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere. Leave blank if you wish to create a text-only creative.
fr_FR: Sélectionnez une image si vous souhaitez une bannière d'image. Vous pouvez également entrer une URL d'image si votre image est hébergée ailleurs. Laissez vide si vous souhaitez créer une création en texte seul.

en: Select or enter a date for this referral.
fr_FR: Sélectionnez le type de référence.

en: Select the opt-in platform provider you wish to use then click Save Changes to configure the settings. The opt-in form can be displayed on any page using the [opt_in] shortcode. <a href="https://docs.affiliatewp.com/article/2034-optin-opt-in-form">Learn more</a>.
fr_FR: Sélectionnez le fournisseur de plate-forme opt-in que vous souhaitez utiliser, puis cliquez sur Enregistrer les modifications pour configurer les paramètres. Le formulaire d'inscription peut être affiché sur n'importe quelle page à l'aide du raccourci [opt_in]. <a href="https://docs.affiliatewp.com/article/2034-optin-opt-in-form" target="_blank">instructions</a>.

en: Select the page that shows the terms of use for Affiliate Registration.
fr_FR: Sélectionnez la page qui affiche les conditions d'utilisation de l'enregistrement d'affilié.

en: Select the referral type for this form.
fr_FR: Sélectionnez le type de référence pour ce formulaire.

en: Select the status of the creative.
fr_FR: Sélectionnez le statut du créatif.

en: Select the status of the referral.
fr_FR: Sélectionnez l'état du référencé.

en: Select the status that should be assigned to opt-in referrals by default.
fr_FR: Sélectionnez par défaut le statut qui doit être attribué aux références opt-in.

en: Select the type of the referral.
fr_FR: Sélectionnez le type de référence.

en: Select which fields should be required for affiliate registration. The <strong>Username</strong> and <strong>Account Email</strong> form fields are always required. The <strong>Password</strong> form field will be removed if not required.
fr_FR: Sélectionnez les champs qui doivent être obligatoires pour l'enregistrement d'un affilié. Les champs <strong>Nom d'usager</strong> et <strong>Email</strong>formulaire sont toujours requis. Le champ <strong>Mot de Passe</strong> sera supprimé s'il n'est pas nécessaire.

en: Select which form(s) to show on the Affiliate Area page. The affiliate registration form will only show if <a href="%s">Allow Affiliate Registration</a> is enabled.
fr_FR: Sélectionnez le(s) formulaire(s) à afficher sur la page Espace Affilié. Le formulaire d'enregistrement d'affilié ne s'affiche que si <a href="%s">Autoriser l'enregistrement d'affilié</a> est activé.

en: Select your image. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere.
fr_FR: Sélectionner votre image. Vous pouvez aussi saisir une URL d'image si elle est hébergée ailleurs.

en: Send welcome email after registering affiliate?
fr_FR: Envoyer un email de bienvenue après l'enregistrement de l'affilié ?

en: September
fr_FR: Se souvenir de moi

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Settings successfully imported
fr_FR: Paramètres importés avec succès

en: Settings updated.
fr_FR: Les paramètres ont été mis à jour.

en: Share tracking cookies with sub-domains in a multisite install. When enabled, tracking cookies created on domain.com will also be available on sub.domain.com. Note: this only applies to WordPress Multisite installs.
fr_FR: Partagez les cookies de suivi avec les sous-domaines dans une installation multisite. Lorsqu'ils sont activés, les cookies de suivi créés sur domain.com seront également disponibles sur sub.domain.com. Remarque : ceci ne s'applique qu'aux installations WordPress Multisite.

en: Shortcode
fr_FR: Code court

en: Should AffiliateWP adjust the commission amounts recorded for purchases that include affiliate referrals? This will subtract the referral amount from the base amount used to calculate the commission total.
fr_FR: AffiliateWP devrait-il ajuster les montants de commission enregistrés pour les achats qui incluent des références d'affiliés ? Ceci soustraira le montant de référence du montant de base utilisé pour calculer le total de la commission.

en: Should AffiliateWP prevent referral commissions from being recorded on license upgrade purchases with EDD Software Licensing?
fr_FR: AffiliateWP doit-il empêcher l’enregistrement des commissions de parrainage sur les renouvellement d’achats faits avec EDD Software Licensing ?

en: Should AffiliateWP prevent referral commissions from being recorded on renewal purchases with EDD Software Licensing?
fr_FR: AffiliateWP devrait-il empêcher les commissions de recommandation d'être enregistrées sur les achats de renouvellement avec EDD Software Licensing ?

en: Should subscribers need to verify their subscription through a double opt-in email?
fr_FR: Les abonnés devraient-ils avoir besoin de vérifier leur abonnement par le biais d'un double opt-in email ?

en: Show pretty affiliate referral URLs to affiliates. For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>
fr_FR: Afficher en pretty-URL les liens de référencement aux affiliés. Par exemple : <strong>%s ou %s</strong>

en: Show pretty referral URLs: %s
fr_FR: Afficher les pretty-URLs de référence : %s

en: Show referral URLs to affiliates with either their affiliate ID or Username appended.<br/> For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>.
fr_FR: Afficher les URL de référence aux affiliés avec leur ID d'affilié ou leur nom d'utilisateur en annexe.<br/> Par exemple : <strong>%s ou %s</strong>.

en: Singapore
fr_FR: Dollar de Singapour

en: Singapore Dollar
fr_FR: Dollar de Singapour

en: Site Default
fr_FR: Site par défaut

en: Something went wrong during the upload process, please try again.
fr_FR: Quelque chose s’est passé durant le processus de téléchargement, Veuillez réessayer.

en: Sorry, there are currently no creatives available.
fr_FR: Désolé, il n'y a actuellement aucun créatif disponible.

en: South African Rand
fr_FR: South African rand

en: South Korean Won
fr_FR: Won sud-coréen

en: Start Date
fr_FR: Date de paiement

en: Statistics
fr_FR: Statistiques

en: Status
fr_FR: Statut

[ctx: Status column table header]
en: Status
fr_FR: Statut

en: Step %d running
fr_FR: Etape %d en cours

en: Submit Payout
fr_FR: Voir les paiements

en: Subscribe
fr_FR: M'abonner

en: Successful Conversions
fr_FR: Conversions Réussies

en: Swedish Krona
fr_FR: Couronne Suédoise

en: Swiss Franc
fr_FR: Franc Suisse

en: System Info
fr_FR: Info système

en: Taiwan New Dollar
fr_FR: Nouveaux Dollars de Taiwan

en: Terms of Use
fr_FR: Conditions d'utilisation

en: Terms of Use Label
fr_FR: Etiquette des Conditions d'utilisation

en: Terms of Use URL: %s
fr_FR: Conditions d’utilisation Url : %s

en: Terms to search for affiliates. Accepts an affiliate ID or a string.
fr_FR: Termes de recherche d'affiliés. Accepte un ID d'affilié ou une chaîne de caractères.

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text for the creative.
fr_FR: Texte de cette bannière.

en: Text for this creative.
fr_FR: Texte de cette bannière.

en: Text for this creative. To make this a text-only creative, do not add an image below.
fr_FR: Texte pour cette création. Pour en faire un texte uniquement créatif, n'ajoutez pas d'image ci-dessous.

en: Thai Baht
fr_FR: Baht Thai

en: Thanks for your recent affiliate registration on {site_name}.
fr_FR: Merci pour votre récente demande de Vendeur Independant sur {site_name}.

en: The %s notice already exists and could not be added.
fr_FR: Votre compte d’affilition n’est pas actif

en: The API keys could not be generated.
fr_FR: Les clés API n'ont pas pu être générées.

en: The API keys were successfully generated.
fr_FR: Les clés API ont été générées avec succès.

en: The API keys were successfully regenerated.
fr_FR: Les clés API ont été régénérées avec succès.

en: The API keys were successfully revoked.
fr_FR: Les clés API ont été révoquées avec succès.

en: The CSV file generated is structured properly for PayPal&#8217;s Mass Payment system so you can easily payout all of your affiliates at once via PayPal.
fr_FR: Le fichier CSV généré est proprement structuré pour le système de Paiement en Masse de Paypal de manière que vous puissiez payer tous vos affiliés à la fois avec Paypal.

en: The ID for the parent referral.
fr_FR: L'ID de la référence parentale.

en: The URL the customer landed on that led to a referral being created
fr_FR: L'URL sur laquelle le client a atterri et qui a mené à la création d'une référence.

en: The URL this creative should link to. Based on your Referral Settings, the affiliate&#8217;s ID or username will be automatically appended.
fr_FR: Là où la bannière doit pointer. L’ID de parrainage de l’affilié sera automatiquement rajouté.

en: The URL to the review page for a pending affiliate
fr_FR: L'URL de la page d'évaluation d'un affilié en attente d'affiliation

en: The URL variable for referral URLs. For example: <strong>%s</strong>.
fr_FR: La variable URL pour les URL de référence. Par exemple : <strong>%s</strong>.

en: The affiliate ID associated with the payout.
fr_FR: L'id affilié associé avec le paiement

en: The affiliate ID or array of IDs to query for.
fr_FR: L'ID d'affilié ou le tableau d'ID à rechercher.

en: The affiliate ID or array of IDs to query payouts for.
fr_FR: L'ID de l'affilié ou une suite d'ID pour trouver les paiements.

en: The affiliate ID or array of IDs to query visits for.
fr_FR: L'ID de l'affilié ou une liste d'ID pour trouver les visites.

en: The affiliate ID the campaign belongs to.
fr_FR: L’ID de l’affiliation. Elle ne peut pas être modifiée.

en: The affiliate account could not be added.
fr_FR: Votre compte d’affilition n’est pas actif

en: The affiliate account could not be deleted.
fr_FR: Votre demande de compte d’affiliation a été rejetée

en: The affiliate account could not be updated.
fr_FR: Votre compte d’affilition n’est pas actif

en: The affiliate account has been successfully deleted.
fr_FR: Le(s) compte(s) d’affiliation ont bien été supprimé(s).

en: The affiliate and its associated user account have been successfully deleted.
fr_FR: L'affilié et son compte utilisateur associé ont été supprimés avec succès.

en: The affiliate area is available only for registered affiliates.
fr_FR: L’espace d’affiliation est uniquement disponible pour les apporteurs d’affaires déjà inscrits.
    Pour ceux qui souhaitent s’inscrire, merci d’en faire la demande via le <a href="/formulaire-de-demande-denregistrement/">formulaire d'enregistrement</a> du présent site.

en: The affiliate flat rate basis, as inherited from global settings.
fr_FR: Le taux d'affiliation, tel qu'hérité des paramètres globaux.

en: The affiliate flat rate basis, as it exists in the database
fr_FR: Taux d'affiliation comme il existe dans la base de données

en: The affiliate flat rate basis.
fr_FR: Taux d’affiliation.

en: The affiliate login URL to your website
fr_FR: L'URL de Vendeur Independant pour se connecter à votre site web

en: The affiliate payment email address, as inherited from the user email address.
fr_FR: Adresse email de paiement de l'affilié comme hérité de l'adresse email de l'utilisateur

en: The affiliate payment email address, as it exists in the database
fr_FR: Adresse email de paiement de l'affilié, comme il existe dans la base de données

en: The affiliate payment email address.
fr_FR: Adresse email de paiement de l'affilié

en: The affiliate rate type
fr_FR: Le type de taux de parrainage

en: The affiliate rate type, as inherited from global settings.
fr_FR: Le type de taux d'affiliation, tel qu'hérité des paramètres globaux.

en: The affiliate rate type, as it exists in the database
fr_FR: Le type de tarif d'affiliation, tel qu'il existe dans la base de données

en: The affiliate rate, as inherited from global settings.
fr_FR: Le taux d'affiliation, tel qu'hérité des paramètres globaux.

en: The affiliate rate, as it exists in the database
fr_FR: Taux d'affiliation comme il existe dans la base de données

en: The affiliate rate.
fr_FR: Taux d’affiliation.

en: The affiliate registration coupon (if any)
fr_FR: Pas encore d'inscription d'affilié

en: The affiliate status.
fr_FR: État de l’affiliation.

en: The affiliate status. Accepts 'active', 'inactive', 'pending', or 'rejected'.
fr_FR: Le statut d'affilié. Accepte " actif ", " inactif ", " en attente " ou " rejeté ".

en: The affiliate user ID associated with the customer.
fr_FR: L'id affilié associé avec le paiement

en: The affiliate was updated successfully.
fr_FR: L’affilié a bien été mis à jour.

en: The affiliate&#8217;s ID
fr_FR: L’ID de l’affiliation

en: The affiliate&#8217;s ID. This cannot be changed.
fr_FR: L’ID de l’affiliation. Elle ne peut pas être modifiée.

en: The affiliate&#8217;s account email. Updating this will change the email address shown on the user&#8217;s profile page.
fr_FR: L’e-mail du compte de l’affilié. La mise à jour modifiera l’adresse email affichée sur la page du profil de l’utilisateur.

en: The affiliate&#8217;s first and/or last name. Will be empty if no name is specified. This can be changed on the <a href="%1$s" alt="%2$s">user edit screen</a>.
fr_FR: Le nom ou le prénom de l’affilié. Vide si aucun nom n’est spécifié. Cela peut être modifié sur la<a href="%1$s" alt="%2$s">page de modification de l’utilisateur</a>.

en: The affiliate&#8217;s flat rate referral basis.
fr_FR: Le type du taux de parrainage de l’affilié.

en: The affiliate&#8217;s referral URL
fr_FR: URL de référence affilié

en: The affiliate&#8217;s referral URL. This is based on global settings.
fr_FR: URL de référence affilié

en: The affiliate&#8217;s referral rate
fr_FR: Le type du taux de parrainage de l’affilié.

en: The affiliate&#8217;s referral rate type.
fr_FR: Le type du taux de parrainage de l’affilié.

en: The affiliate&#8217;s referral rate, such as 20 for 20%. If left blank, the site default will be used.
fr_FR: Le taux de parrainage de l’affilié, tel que 20 pour 20%. Si laissé vide, les réglages par défaut seront utilisés.

en: The affiliate&#8217;s registration date. This cannot be changed.
fr_FR: La date d’inscription de l’affilié. Elle ne peut pas être modifiée.

en: The affiliate&#8217;s user ID. This cannot be changed.
fr_FR: ID utilisateur de l’affilié. Elle ne peut pas être modifiée.

en: The affiliate&#8217;s username. This cannot be changed.
fr_FR: Le nom d’utilisateur de l’affilié. Cela ne peut pas être changé.

en: The affiliate&#8217;s website. Will be empty if no website is specified. This can be changed on the <a href="%1$s" alt="%2$s">user edit screen</a>.
fr_FR: Le nom ou le prénom de l’affilié. Vide si aucun nom n’est spécifié. Cela peut être modifié sur la<a href="%1$s" alt="%2$s">page de modification de l’utilisateur</a>.

en: The amount of a given referral
fr_FR: Le montant d'une référence donnée

en: The amount of the referral, such as 15.
fr_FR: Le montant du renvoi, par exemple 15.

en: The associated campaign.
fr_FR: La campagne associée.

en: The callback function used for the <strong>%s</strong> setting is missing.
fr_FR: La fonction de callback utilisée pour le <strong>%s </strong> est manquante.

en: The context under which the referral was created (integration).
fr_FR: Le contexte dans lequel le renvoi a été créé (intégration).

en: The context under which the sale was created (integration).
fr_FR: Le contexte dans lequel le renvoi a été créé (intégration).

en: The context under which the visit was created.
fr_FR: Les réglages ont bien été importés.

en: The creative ID or array of IDs to query for.
fr_FR: L"ID de bannière ou tableau d’ID à interroger.

en: The creative could not be created.
fr_FR: (L’utilisateur actuel ne sera pas supprimé)

en: The creative could not be deleted.
fr_FR: Le créatif n'a pas pu être supprimé.

en: The creative could not be updated.
fr_FR: La création n'a pas pu être mise à jour.

en: The creative status.
fr_FR: Statut de la bannière.

en: The creative status. Accepts 'active' or 'inactive'.
fr_FR: Réglez l'état de la bannière sur Actif ou Inactif.

en: The creative was successfully deleted.
fr_FR: La bannière a bien été ajoutée.

en: The creative was successfully updated.
fr_FR: La bannière a bien été ajoutée.

en: The customer ID or comma-separated list of IDs to query for.
fr_FR: L"ID de bannière ou tableau d’ID à interroger.

en: The customer could not be created.
fr_FR: Le client n'a pas pu être créé.

en: The customer could not be deleted.
fr_FR: Le client n'a pas pu être supprimé.

en: The customer could not be updated.
fr_FR: Le client n'a pas pu être mis à jour.

en: The customer email or array of emails to query customers for.
fr_FR: L’ID utilisateur ou le tableau d’ID de de paiements pour la requête

en: The customer was successfully deleted.
fr_FR: Le client a été supprimé avec succès.

en: The customer was successfully updated.
fr_FR: Le client a été mis à jour avec succès.

en: The date array or string to query affiliate registrations within.
fr_FR: Merci pour votre récente demande d’affiliation sur {site_name}.

en: The date array or string to query customers within.
fr_FR: Le tableau ou la chaîne de date dans lequel/laquelle interroger les paiements.

en: The date array or string to query payouts within.
fr_FR: Le tableau ou la chaîne de date dans lequel/laquelle interroger les paiements.

en: The date array or string to query referrals within.
fr_FR: Le tableau ou la suite de dates pour trouver les référencés.

en: The date array or string to query sales within.
fr_FR: Le tableau ou la chaîne de date dans lequel/laquelle interroger les paiements.

en: The date the affiliate was registered.
fr_FR: La date à laquelle l'affilié a été enregistré

en: The date the creative was created.
fr_FR: La date à laquelle la bannière a été créée.

en: The date the creative was created. This cannot be changed.
fr_FR: La date de création de la bannière. Cela ne peut pas être modifié.

en: The date the customer was created.
fr_FR: La date à laquelle la bannière a été créée.

en: The date the payout was generated.
fr_FR: La date à laquelle le paiement a été généré.

en: The date the referral was created.
fr_FR: La date de  création du parrainage

en: The date the referral was generated.
fr_FR: La date de  création du parrainage

en: The date the visit was generated.
fr_FR: Les réglages ont bien été importés.

en: The debug log has been cleared.
fr_FR: Le journal de débogage a été effacé.

en: The default referral URL shown in the Affiliate Area. Also changes the URL shown in the Referral URL Generator and the {referral_url} email tag.
fr_FR: L’URL de parrainage par défaut affiché dans la zone d’affiliation. Modifie également l’URL affichée dans le générateur d’URL de parrainage et dans la balise d’e-mail {referral_url}.

en: The default referral rate. A percentage if the Referral Rate Type is set to Percentage, a flat amount otherwise. Referral rates can also be set for each individual affiliate.
fr_FR: Le taux de parrainage par défaut. Un pourcentage si le type de parrainage choisi est en pourcentage, autrement une valeure fixe. Les taux peuvent être aussi bien définis individuellement pour chaque affilié.

en: The display name of the affiliate, as set on the affiliate's user profile
fr_FR: Le nom d'affichage de l'affilié, tel qu'il est défini dans le profil utilisateur de l'affilié.

en: The email address of the affiliate
fr_FR: L'adresse email de l'affilié

en: The email address to send emails from. This will act as the "from" and "reply-to" address.
fr_FR: Adresse email de l’expéditeur. Utilisée pour l’adresse d’envoi et de réponse.

en: The email notifications sent to the affiliate manager and affiliate.
fr_FR: Les notifications par email envoyées à l'administrateur et à l'affilié.

en: The file you uploaded does not appear to be a CSV file.
fr_FR: Le fichier que vous avez téléchargé ne semble pas être un fichier CSV.

en: The membership-level referral rate, such as 20 for 20%%. Affiliate-level referral rates will override this value. If left blank, the site default value of %s will be used.
fr_FR: Le taux de référence au niveau des membres, par exemple 20 pour 20%%. Les taux de recommandation au niveau de l'affilié l'emportent sur cette valeur. Si ce champ n'est pas rempli, la valeur par défaut du site sera utilisée, soit %s.

en: The method used to track referral links can fail on sites that have jQuery errors. Enable Fallback Tracking if referrals are not being tracked properly.
fr_FR: La méthode utilisée pour suivre les liens de référence peut échouer sur les sites qui ont des erreurs jQuery. Activer le suivi des renvois si les renvois ne font pas l'objet d'un suivi approprié.

en: The name and ID of the affiliate who generated this referral. This association cannot be changed.
fr_FR: L’ID de l’affilié auquel appartient ce parrainage. Cette valeur ne peut être modifiée.

en: The name of the campaign associated with the referral (if any)
fr_FR: Le nom de la campagne associée à la recommandation (le cas échéant).

en: The name of this creative. For your identification only.
fr_FR: Le nom de ce créatif. Pour votre identification seulement.

en: The name that emails come from. This is usually your site name.
fr_FR: Nom de l’expéditeur de l’e-mail. Sans doute le nom de votre site.

en: The number of items to offset in the query.
fr_FR: Le nombre d'éléments à décaler dans la requête.

en: The number of items to query for. Use -1 for all.
fr_FR: Le nombre d'éléments à rechercher. Utilisez -1 pour tous.

en: The number of paid referrals associated with the affiliate.
fr_FR: Le nombre de parrainages payés associés à l'affilié

en: The number of referrals associated with the affiliate.
fr_FR: Le nombre de parrainages associés à l'affilié

en: The number of referrals recorded against the campaign.
fr_FR: Le nombre de parrainages associés à l'affilié

en: The number of visits associated with the affiliate.
fr_FR: Le nombre de visites associées à l'affilié

en: The parent referral ID or array of IDs to query for.
fr_FR: L'ID de référence parent ou le tableau d'ID à rechercher.

en: The password will be auto-generated and can be reset by the user or an administrator after the account is created.
fr_FR: Le mot de passe sera généré automatiquement et peut être réinitialisée par l’utilisateur ou un administrateur après que le compte soit créé.

en: The payout ID or array of IDs to query for.
fr_FR: L'ID de paiement ou le tableau des ID à rechercher.

en: The payout could not be deleted.
fr_FR: (L’utilisateur actuel ne sera pas supprimé)

en: The payout has been successfully deleted.
fr_FR: Le paiement a été supprimé avec succès.

en: The payout status.
fr_FR: Statut de Paiement.

en: The payout status. Accepts 'paid' or 'failed'.
fr_FR: L'état du paiement. Accepte " payé " ou " échoué ".

en: The promo method used by the affiliate
fr_FR: La méthode de promotion utilisée par l'affilié

en: The reason an affiliate was rejected
fr_FR: Demande de Vendeur Independant a été rejetée

en: The referral ID or array of IDs to query for.
fr_FR: L'ID de référence ou le tableau d'ID à rechercher.

en: The referral ID or array of IDs to query visits for.
fr_FR: L'ID de référence ou le tableau d'ID à rechercher dans les visites.

en: The referral ID. This cannot be changed.
fr_FR: L’ID de l’affiliation. Elle ne peut pas être modifiée.

en: The referral amount cannot be changed once it has been included in a payout.
fr_FR: Le montant de référence ne peut pas être modifié une fois qu'il a été inclus dans un paiement.

en: The referral could not be added.
fr_FR: Échec de la création du parrainage.

en: The referral could not be deleted.
fr_FR: (L’utilisateur actuel ne sera pas supprimé)

en: The referral could not be updated
fr_FR: Échec de la création du parrainage.

en: The referral has been successfully deleted.
fr_FR: Le parrainage a bien été ajouté.

en: The referral rate for this %s category.
fr_FR: Le taux de référence pour cette catégorie de %s.

en: The referral rate for this category.
fr_FR: Le taux de référence pour cette catégorie.

en: The referral status cannot be changed once it has been included in a payout.
fr_FR: Le statut de référence ne peut pas être modifié une fois qu'il a été inclus dans un paiement.

en: The referral status or array of statuses to retrieve visits for.
fr_FR: L'état ou le tableau des statuts de référence pour lesquels il faut récupérer les visites pour les noms de domaine en.

en: The referral status or array of statuses.
fr_FR: L'état ou le tableau des statuts de référence.

en: The referral status.
fr_FR: Statut du parrainage :

en: The referral was updated successfully.
fr_FR: Le parrainage a bien été mis à jour.

en: The rest ID (site:object ID combination)
fr_FR: le reste ID (combinaison site:ID d'objet)

en: The sale status or array of statuses.
fr_FR: L'état ou le tableau des statuts de référence.

en: The specified affiliate does not exist. | None of the specified affiliates exist.
fr_FR[0]: La date à laquelle l'affilié a été enregistré
fr_FR[1]: La date à laquelle l'affilié a été enregistré

en: The status assigned to the affiliate&#8217;s account.
fr_FR: L’état attribué au compte de l’affilié.

en: The status assigned to the affiliate&#8217;s account. Updating the status could trigger account related events, such as email notifications.
fr_FR: Le statut affecté aux compte affiliés . La mise à jour du statut peut déclencher des événements liés au compte, tels que des notifications par courrier électronique.

en: The supplied affiliate ID or username is invalid and has been ignored.
fr_FR: Le nom d’utilisateur de l’affilié. Cela ne peut pas être changé.

en: The symbol (usually , or .) to separate decimal points
fr_FR: Le symbole (généralement , ou .) pour séparer les décimales

en: The symbol (usually , or .) to separate thousands
fr_FR: Le symbole (habituellement , ou .) pour séparer les milliers

en: The unique affiliate ID.
fr_FR: L’ID unique de l’affiliation.

en: The unique creative ID.
fr_FR: ID Unique de la bannière

en: The unique customer ID.
fr_FR: L'ID de visite unique.

en: The unique hash for this campaign.
fr_FR: La campagne associée.

en: The unique payout ID.
fr_FR: L'ID de paiement unique.

en: The unique referral ID.
fr_FR: ID unique du parrainage

en: The unique visit ID.
fr_FR: L'ID de visite unique.

en: The upgrade process is running, please be patient. This could take several minutes to complete while affiliate records are upgraded in batches of 100.
fr_FR: Le processus de mise à niveau est en cours, merci d'être patient. Cela pourrait prendre plusieurs minutes à compléter pendant que les dossiers des affiliés sont mis à niveau par lots de 100.

en: The user ID or array of IDs to query payouts for.
fr_FR: L’ID utilisateur ou le tableau d’ID de de paiements pour la requête

en: The user ID or comma-separated list of IDs to query customers for.
fr_FR: L’ID utilisateur ou le tableau d’ID de de paiements pour la requête

en: The user name of the affiliate on the site
fr_FR: Le nom d'utilisateur de l'affilié sur le site

en: The user you entered does not exist. To create a new user and affiliate, continue filling out the form and click Add User & Affiliate.
fr_FR: L'utilisateur que vous avez saisi n'existe pas. Entrez un email ci-dessous pour créer un nouvel utilisateur et un nouvel affilié en même temps.

en: The visit ID or array of IDs to query visits for.
fr_FR: L'ID de visite ou le tableau d'ID à rechercher dans les visites.

en: The visit URL.
fr_FR: Adresse du site internet

en: The visit could not be created.
fr_FR: Échec de la création du parrainage.

en: The visit could not be deleted.
fr_FR: (L’utilisateur actuel ne sera pas supprimé)

en: The visit could not be updated.
fr_FR: La visite n'a pas pu être mise à jour.

en: The visit has been successfully deleted.
fr_FR: La visite a été supprimée avec succès.

en: The visit was successfully created.
fr_FR: Les réglages ont bien été importés.

en: The visit was updated successfully.
fr_FR: L’affilié a bien été mis à jour.

en: The website of the affiliate
fr_FR: Le site de l'affilié

en: There are currently no AffiliateWP <a href="%s">integrations</a> enabled. If you are using AffiliateWP without any integrations, you may disregard this message.
fr_FR: Il n'y a actuellement aucune <a href="%s">integration</a> de AffiliateWP activée. Si vous utilisez AffiliateWP sans aucune intégration, vous pouvez ignorer ce message.

en: There are currently no coupon codes to display.
fr_FR: Désolé, il n'y a actuellement aucun créatif disponible.

en: There are no referrals to show.
fr_FR: L'ID de la référence parentale.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
fr_FR: Il y a une nouvelle version disponible de %1$s. %2$s Afficher la version %3$s détails %4$s ou %5$s mettre à jour maintenant %6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
fr_FR: Il existe une nouvelle version disponible de %1$s. %2$s Afficher la version %3$s details %4$s.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
fr_FR: Ceci est une nouvelle version de %1$s disponible. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">Mettre à jour</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
fr_FR: Ceci est la nouvelle version de %1$s disponible. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">détails de la version %3$s details</a>.

en: There was a problem generating a payout for Affiliate #%1$d for %2$s.
fr_FR: Il y avait un problème pour générer un paiement pour l'affilié #%1$d pour %2$s.

en: There was an error retrieving the add-ons list from the server. Please try again later.
fr_FR: Il y a eu une erreur de récupération de la liste des Add-ons à partir du serveur. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: These add-ons <em><strong>add functionality</strong></em> to your AffiliateWP-powered site.
fr_FR: Ces add-ons <em><strong>ajoutent des fonctionnalités </strong></em> à votre site alimenté par AffiliateWP.

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use default affiliate rates.
fr_FR: Ces paramètres seront utilisés pour calculer le bénéfice d'affiliation par vente. Laisser vide pour utiliser les taux d'affiliation par défaut.

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use the site default referral rate.
fr_FR: Ces paramètres seront utilisés pour calculer le bénéfice d'affiliation par vente. Laisser vide pour utiliser le taux de référence par défaut du site.

en: These tools assist in migrating affiliate and referral data from existing platforms.
fr_FR: Ces outils facilitent la migration des données d'affiliation et de référence à partir des plateformes existantes.

en: This Month
fr_FR: Ce mois

en: This Quarter
fr_FR: Ce Trimestre

en: This Week
fr_FR: Cette semaine

en: This Year
fr_FR: Cette année

en: This appears to be an invalid license key.
fr_FR: Il s'agit d'une clé de licence invalide.

en: This field must be mapped for the import to proceed.
fr_FR: Ce champ doit être mappé pour que l'importation puisse avoir lieu.

en: This is the page where affiliates will manage their affiliate account.
fr_FR: C'est la page où les affiliés vont gérer leur compte d'affilié.

en: This is used for communication between your site and Google reCAPTCHA. Be sure to keep it a secret.
fr_FR: Ceci est utilisé pour la communication entre votre site et Google reCAPTCHA. Assurez-vous de le garder secret.

en: This is used to identify your site to Google reCAPTCHA.
fr_FR: Ceci est utilisé pour identifier votre site à Google reCAPTCHA.

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members register their account with this subscription. Leave blank to use the site default referral rate.
fr_FR: Ce taux sera utilisé pour calculer les gains d'affiliation lorsque les membres souscrivent à ce niveau. Laissez vide pour utiliser le taux d’affiliation par défaut du site.

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members subscribe to this level. Leave blank to use the site default referral rate.
fr_FR: Ce taux sera utilisé pour calculer les revenus des affiliés lorsque les membres s'abonneront à ce niveau. Laisser vide pour utiliser le taux de référencement par défaut du site.

en: This screen provides access to your site&#8217;s referral history.
fr_FR: Cet écran donne accès à l’historique des parrainages de votre site.

en: This screen provides access to your site&#8217;s visit history.
fr_FR: Cet écran donne accès à l’historique des visites de votre site.

en: This setting will be used to calculate affiliate earnings per-donation. Leave blank to use default affiliate rates.
fr_FR: Ces réglages seront utilisés pour calculer les gains par vente des affiliés. Laissez vide pour utiliser le taux d’affiliation par défaut.

en: This total will be used to calculate the referral amount. For example, if the referral rate is 10% and the total here is $100, the referral will be created at $10.
fr_FR: Ce total sera utilisé pour calculer le montant du référencement. Par exemple, si le taux de recommandation est de 10 % et que le total ici est de 100 $, la référence sera créée à 10 $.

en: This will mark all unpaid referrals in this timeframe as paid. To export referrals with a status other than <em>unpaid</em>, go to the <a href="%s">Tools &rarr; Export</a> page.
fr_FR: Ceci marquera toutes les références non payées dans cette période comme étant payées. Pour exporter des références avec un statut autre que <em>non payé</em>, allez à la page <a href="%s">Outils &rarr ; Export</a>.

en: This will prevent this product from generating referral commissions for affiliates.
fr_FR: Ceci empêchera ce produit de générer des commissions de référence pour les affiliés.

en: Thousands Separator
fr_FR: Séparateur de milliers

en: To - mm/dd/yyyy
fr_FR: Jusqu'au  - dd/mm/yyyy

en: To connect this coupon to an affiliate, enter the username of the affiliate. Anytime this coupon is redeemed, the connected affiliate will receive a referral commission.
fr_FR: Pour connecter ce coupon à un affilié, entrez le nom d'utilisateur de l'affilié. Chaque fois que ce coupon est utilisé, l'affilié connecté recevra une commission de référencement.

en: To copy the system info, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
fr_FR: Pour copier les informations système, cliquez ci-dessous puis appuyez sur Ctrl + C (PC) ou Cmd  + C (Mac).

en: To pay a specific affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to pay all affiliates.
fr_FR: Pour rechercher un affilié, entrez le nom d'utilisateur, le prénom ou le nom de famille de l'affilié. Laisser vide pour exporter les paiements pour tous les affiliés.

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export payouts for all affiliates.
fr_FR: Pour rechercher un affilié, entrez le nom d'utilisateur, le prénom ou le nom de famille de l'affilié. Laisser vide pour exporter les paiements pour tous les affiliés.

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export referrals for all affiliates.
fr_FR: Pour rechercher un affilié, saisissez son nom de connexion, prénom, ou nom de famille. Laissez vide pour exporter les parrainages de tous les affiliés.

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export visits for all affiliates.
fr_FR: Pour rechercher un affilié, entrez le nom d'utilisateur, le prénom ou le nom de famille de l'affilié. Laisser vide pour exporter les visites de tous les affiliés.

en: To see the Affiliate Area, log in as an existing affiliate, or add your account as an affiliate.
fr_FR: Pour voir la zone d'affiliation, connectez-vous en tant qu'affilié existant, ou ajoutez votre compte en tant qu'affilié.

en: To set your password, visit the following address:
fr_FR: Pour configurer votre mot de passe, rendez-vous à l’adresse suivante :

en: Today
fr_FR: Aujourd’hui

en: Token
fr_FR: Jeton

en: Tools
fr_FR: Outils

en: Top Earning Affiliate
fr_FR: Affiliés les plus profitables

en: Top Referrer
fr_FR: Meilleur Parrain

en: Total Affiliate Sales Earnings
fr_FR: Gains d’affiliation

en: Total Affiliates
fr_FR: Total d'affiliés

en: Total Affiliates: %s
fr_FR: Total des affiliés: %s

en: Total Creatives: %s
fr_FR: Total des bannières: %s

en: Total Customers: %s
fr_FR: Total des visites : %s

en: Total Earnings (All Time)
fr_FR: Gains totaux (tous les temps)

en: Total Earnings Generated
fr_FR: Total des gains générés

en: Total Earnings Paid
fr_FR: Total des gains payés

en: Total Earnings Paid (All Time)
fr_FR: Gains totaux payés (en tout temps)

en: Total Field
fr_FR: Champ total

en: Total Payouts Count
fr_FR: Total du nombre de paiements

en: Total Payouts Count (All Time)
fr_FR: Total du nombre de paiements (tous les temps)

en: Total Payouts: %s
fr_FR: Total des paiements : %s

en: Total Referrals: %s
fr_FR: Total des référencés : %s

en: Total Sales: %s
fr_FR: Total des bannières: %s

en: Total Unpaid Earnings (All Time)
fr_FR: Gains totaux (tous les temps)

en: Total Visits
fr_FR: Total de Visites

en: Total Visits (All Time)
fr_FR: Total de visites (tout le temps)

en: Total Visits: %s
fr_FR: Total des visites : %s

en: Total number of affiliate-generated sales.
fr_FR: Nombre d'affiliés par page :

en: Total referrals amount for the payout.
fr_FR: Total des commissions pour le paiement

en: Total visits
fr_FR: Total de visites

en: Totals
fr_FR: Totaux

en: Trends
fr_FR: Tendances

en: Tunisian Dinar
fr_FR: Dinar tunisien

en: Turkish Lira
fr_FR: Lire Turque

en: URL
fr_FR: Adresse web

[ctx: URL column table header]
en: URL
fr_FR: Adresse web

en: URL the creative points to.
fr_FR: Lien vers laquelle pointe cette bannière

en: URLs placed here will be blocked from generating referrals. Enter one URL per line. NOTE: This will only apply to new visits after the URL has been saved.
fr_FR: Les URL placées ici seront bloquées pour générer des parrainages. Entrez une URL par ligne. REMARQUE: Cela ne s'appliquera qu'aux nouvelles visites après que l'URL a été enregistrée.

en: US Dollar
fr_FR: Dollars US

en: Ukrainian Hryvnia
fr_FR: Hryvnia Ukrainienne

en: Unable to validate payout on the Payouts Service
fr_FR: Générer le justificatif de paiement

en: Unconverted
fr_FR: Non converti

en: Unconverted Visits
fr_FR: Visites non converties

en: Unique Links
fr_FR: Nombre de click

en: United Arab Emirates Dirham
fr_FR: Dirham des Emirats Arabes Unis

en: United States
fr_FR: État de l’affiliation.

en: Unpaid
fr_FR: Non payé

en: Unpaid Earnings
fr_FR: Rémunération non payée

en: Unpaid Referral Earnings
fr_FR: Gains impayés des Référencés

en: Unpaid Referrals
fr_FR: Commissions non payées

en: Unpaid affiliate earnings.
fr_FR: Gains d'affiliation non payés.

[ctx: Unpaid earnings column table header]
en: Unpaid earnings
fr_FR: Gains non payés

en: Unpaid earnings have been successfully recounted for %s.
fr_FR: Les gains non payés ont été recomptés avec succès pour %s.

en: Unpaid earnings have been successfully recounted for all matching affiliates.
fr_FR: Les gains impayés ont été recomptés avec succès pour toutes les sociétés affiliées correspondantes.

[ctx: Unpaid earnings this month]
en: Unpaid earnings this month
fr_FR: Gains non payés ce mois-ci

[ctx: Unpaid earnings today column table header]
en: Unpaid earnings today
fr_FR: Gains non payés aujourd'hui

[ctx: Unpaid referrals column table header]
en: Unpaid referrals
fr_FR: Parrainages non payés

[ctx: Unpaid referrals this month column table header]
en: Unpaid referrals this month
fr_FR: Commissions non payées ce mois-ci

[ctx: Unpaid referrals today column table header]
en: Unpaid referrals today
fr_FR: Commissions non payées aujourd’hui

en: Update Affiliate
fr_FR: Mettre à jour l'affilié

en: Update Creative
fr_FR: Mise à jour de Creative

en: Update Customer
fr_FR: Mise à jour de Creative

en: Update Referral
fr_FR: Mise à jour du Parrain

en: Upgrade Database
fr_FR: Mettre à jour la base de données

en: Upgrade Database Tables
fr_FR: Mettre à jour la base de données

en: Upload File
fr_FR: Charger le fichier

en: Upload or choose a logo to be displayed at the top of emails.
fr_FR: Téléchargez ou choisissez un logo à afficher en haut des emails.

en: Use Fallback Referral Tracking Method
fr_FR: Utilisez la méthode Fallback pour le suivi de parrainage ?

en: Use any get_affiliates() arguments to modify the response.
fr_FR: Utiliser les arguments de get_affiliates() pour modifier la réponse.

en: Use any get_campaigns() arguments to modify the response.
fr_FR: Utilisez tous les arguments get_creatives() pour modifier la réponse.

en: Use any get_creatives() arguments to modify the response.
fr_FR: Utilisez tous les arguments get_creatives() pour modifier la réponse.

en: Use any get_customers() arguments to modify the response.
fr_FR: Utilisez tous les arguments get_visits() pour modifier la réponse.

en: Use any get_payouts() arguments to modify the response.
fr_FR: Utilisez tous les arguments get_payouts() pour modifier la réponse.

en: Use any get_referrals() arguments to modify the response.
fr_FR: Utilisez tous les arguments get_referrals() pour modifier la réponse.

en: Use any get_sales() arguments to modify the response.
fr_FR: Utiliser les arguments de get_affiliates() pour modifier la réponse.

en: Use any get_visits() arguments to modify the response.
fr_FR: Utilisez tous les arguments get_visits() pour modifier la réponse.

en: Use this form to add %1$s (%2$s) as a new affiliate.
fr_FR: Utilisez ce formulaire pour ajouter %1$s (%2$s) comme nouvel affilié.

en: Use this form to create a new affiliate account. Each affiliate is tied directly to a user account, so if the user account for the affiliate does not yet exist, <a href="%s" target="_blank">create one</a>.
fr_FR: Utilisez ce formulaire pour créer un nouveau compte affilié. Chaque affilié est directement lié à un compte utilisateur, donc si le compte utilisateur de l'affilié n'existe pas encore, <a href="%s" target="_blank">créez-en un</a>.

en: Use this screen to add a new creative, such as a text link or image banner.
fr_FR: Utilisez cet écran pour ajouter une nouvelle création, telle qu'un lien texte ou une bannière d'image.

en: Use this screen to manually create a new referral record for an affiliate.
fr_FR: Utilisez cet écran pour créer manuellement un nouvel enregistrement de référencement pour un affilié.

en: Use this tool to create affiliate accounts for each of your existing WordPress user accounts that belong to the selected roles below.
fr_FR: Utilisez cet outil pour créer des comptes affiliés pour chacun de vos comptes utilisateurs WordPress existants qui appartiennent aux rôles sélectionnés ci-dessous.

en: Use this tool to help debug referral tracking.
fr_FR: Utilisez cet outil pour vous aider à déboguer le suivi des références.

en: Use this tool to migrate existing affiliate / referral data from Affiliates Pro to AffiliateWP.
fr_FR: Utilisez cet outil pour migrer les données d'affiliation / de référence existantes de Affiliates Pro vers AffiliateWP.

en: Use this tool to migrate existing affiliate accounts from WP Affiliate to AffiliateWP.
fr_FR: Utilisez cet outil pour migrer les comptes affiliés existants de WP Affiliate vers AffiliateWP.

en: Use this tool to recount campaigns for one or all affiliates.
fr_FR: Utiliser cet outil pour recompter les statistiques de V.I.

en: Use this tool to recount statistics for one or all affiliates.
fr_FR: Utiliser cet outil pour recompter les statistiques de V.I.

en: User Accounts
fr_FR: Comptes utilisateur

en: User ID
fr_FR: ID de l’utilisateur

en: User ID Required
fr_FR: ID de l’utilisateur

en: User Password
fr_FR: Mot de passe utilisateur

en: User email
fr_FR: Adresse email de l’utilisateur

en: User login name
fr_FR: Nom de connexion de l'utilisateur

en: Username
fr_FR: Identifiant

en: Username already taken
fr_FR: Nom d'utilisateur déjà utilisé

en: Vietnamese Dong
fr_FR: Dong Vietnamien

en: View
fr_FR: Afficher

en: View Affiliate
fr_FR: Voir l'affilié

en: View All
fr_FR: Afficher

en: View Payouts
fr_FR: Voir les paiements

en: View Report
fr_FR: Voir le rapport

en: View all referrals
fr_FR: Désactiver les parrainages

en: Visit
fr_FR: Visiter

en: Visit Count
fr_FR: Nombre de visites

en: Visit ID
fr_FR: ID de visite

en: Visit converted
fr_FR: Visite convertie : %s

en: Visit converted: %s
fr_FR: Visite convertie : %s

en: Visit not converted
fr_FR: Visite convertie : %s

en: Visit records can be searched in several different ways:
fr_FR: Les fiches de visite peuvent être recherchées de plusieurs façons différentes :

en: Visit referrer.
fr_FR: Créditer le dernier référent

en: Visit the <a href="%s">documentation</a> on the AffiliateWP website.
fr_FR: Visitez la <a href="%s">documentation</a> sur le site Web AffiliateWP.

en: Visitor IP address.
fr_FR: Adresse IP du visiteur.

en: Visits
fr_FR: Visites

[ctx: Visits column table header]
en: Visits
fr_FR: Visites

en: Visits have been successfully recounted for %s.
fr_FR: Les visites ont été recomptées avec succès en %s.

en: Visits have been successfully recounted for all matching affiliates.
fr_FR: Les visites ont été recomptées avec succès pour tous les affiliés correspondants.

en: Visits table column to order by.
fr_FR: Tableau des visites colonne pour classer par.

en: We are sorry but your browser is not compatible with this kind of file upload. Please upgrade your browser.
fr_FR: Votre navigateur est dépassé, et n'est pas compatible avec notre site web.

en: We regret to inform you that your recent affiliate registration on {site_name} was rejected.
fr_FR: Nous avons le regret de vous informer que votre demande de Vendeur Independant sur {site_name} a été rejetée.

en: We&#8217;re currently reviewing your affiliate application and will be in touch soon!
fr_FR: Nous étudions votre candidature d’affiliation, nous vous recontacterons prochainement !

en: Website
fr_FR: Site Web

en: Website URL
fr_FR: URL du site

en: Website URL: %s
fr_FR: URL du site Web : %s

en: Welcome Email
fr_FR: Message de bienvenue

en: Whether to include a modified user object in the response.
fr_FR: S'il faut inclure un objet utilisateur modifié dans la réponse.

en: Whether to include the affiliate meta in the response.
fr_FR: Que ce soit pour inclure les méta-données d'affilié dans la réponse.

en: Whether to include the customer meta in the response.
fr_FR: Que ce soit pour inclure les méta-données d'affilié dans la réponse.

en: Why it matters for AffiliateWP
fr_FR: Extensions pour AffiliateWP

en: Year
fr_FR: Cette année

en: Yes (Ref: #%s)
fr_FR: Oui (Ref: #%s)

en: Yesterday
fr_FR: Hier

en: You are already registered as an affiliate
fr_FR: Vous êtes déjà inscrit en tant qu'affilié

en: You are running AffiliateWP version: %s
fr_FR: Vous exécutez AffiliateWP version : %s

en: You can enter a URL campaign prefixed by &#8220;campaign:&#8221;
fr_FR: Vous pouvez saisir l’URL de la campagne préfixée par "campaign:"

en: You can enter a complete URL to find all visits that landed on or came from a specific URL
fr_FR: Vous pouvez entrer une URL complète pour trouver toutes les visites qui ont atterri sur une URL spécifique ou qui proviennent d'une URL spécifique.

en: You can enter a partial URL to find all visits that landed on or came from a specific site
fr_FR: Vous pouvez entrer une URL partielle pour trouver toutes les visites qui ont atterri ou qui proviennent d'un site spécifique.

en: You can enter a visit context prefixed by &#8220;context:&#8221;
fr_FR: Vous pouvez entrer le contexte de parrainage préfixé par "context:"

en: You can enter a word or phrase in the referral&#8217;s description prefixed by &#8220;desc:&#8221;
fr_FR: Vous pouvez entrer un mot ou une phrase dans la description de la référence préfixée par "desc:"

en: You can enter an IP address to find all visits from a specific IP
fr_FR: Vous pouvez entrer une adresse IP pour trouver toutes les visites d'une adresse IP spécifique.

en: You can enter the affiliate&#8217;s ID number prefixed by &#8220;affiliate:&#8221;
fr_FR: Vous pouvez entrer le numéro d’affilié préfixé par "affiliate:"

en: You can enter the referral context prefixed by &#8220;context:&#8221;
fr_FR: Vous pouvez entrer le contexte de parrainage préfixé par "context:"

en: You can enter the referral reference prefixed by &#8220;ref:&#8221;
fr_FR: Vous pouvez entrer la référence du parrainage préfixée par "ref:"

en: You can enter the referral&#8217;s ID number
fr_FR: Vous pouvez entrer le numéro de l’ID du parrainage

en: You can enter the referral&#8217;s ID number prefixed by &#8220;referral:&#8221;
fr_FR: Vous pouvez entrer l’ID de parrainage préfixé par "parrainage:"

en: You can enter the visit&#8217;s ID number prefixed by &#8220;visit:&#8221;
fr_FR: Vous pouvez entrer le numéro d’affilié préfixé par "affiliate:"

en: You cannot send emails with AffWP_Emails until init/admin_init has been reached
fr_FR: Vous ne pouvez pas envoyer d'emails avec AffWP_Emails tant que init/admin_init n'a pas été atteint.

en: You do not have permission to %s API keys for this user.
fr_FR: Vous n’êtes pas autorisé à accéder aux clés API de %s pour cet utilisateur.

en: You do not have permission to delete a creative
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de supprimer un élément créatif.

en: You do not have permission to delete affiliate accounts
fr_FR: Vous n'avez pas la permission pour supprimer les comptes  des vendeurs independants

en: You do not have permission to disconnect the site from the Payouts Service payments
fr_FR: Vous n'avez pas la permission pour supprimer les comptes  des vendeurs independants

en: You do not have permission to export data.
fr_FR: Vous n’avez pas les droits pour exporter ces données

en: You do not have permission to import data
fr_FR: Vous n’êtes pas autorisé à importer des données.

en: You do not have permission to import data.
fr_FR: Vous n’êtes pas autorisé à importer des données.

en: You do not have permission to initiate this request. Contact an administrator for more information.
fr_FR: Vous n’avez pas les permissions pour effectuer cette action. Contactez un administrateur pour plus d'informations

en: You do not have permission to install plugin updates
fr_FR: Vous n’avez pas la permission d’installer les mises à jour de l’extension

en: You do not have permission to manage affiliates
fr_FR: Vous n’avez pas la permission de gérer les affiliés

en: You do not have permission to manage creatives
fr_FR: Vous n'avez pas l'autorisation de gérer les créatifs

en: You do not have permission to manage customers
fr_FR: Vous n'avez pas l'autorisation de gérer les créatifs

en: You do not have permission to manage payouts
fr_FR: Vous n'avez pas l'autorisation de gérer les paiements

en: You do not have permission to manage referrals
fr_FR: Vous n’avez pas la permission gérer les parrainages

en: You do not have permission to process payouts
fr_FR: Vous n'avez pas l'autorisation de gérer les paiements

en: You have been awarded a new referral of
fr_FR: Vous avez reçu une nouvelle référence de

en: You have been awarded a new referral of %1$s on %2$s!
fr_FR: Vous avez reçu une nouvelle référence de %s sur %s !

en: You have no referrals or visits that included a campaign name.
fr_FR: Le partage de lien sur vos reseaux sociaux ne donne pas encore de resultat. Ne laches pas, ca va venir.

en: You have not made any referrals yet.
fr_FR: Vous n'avez pas encore fait de référencement.

en: You have not received any visits yet.
fr_FR: Vous n'avez encore reçu aucune visite.

en: You have specified the following affiliate for deletion: | You have specified the following affiliates for deletion:
fr_FR[0]: Vous avez spécifié l'affilié suivant pour suppression :
fr_FR[1]: Vous avez spécifié les affiliés suivants pour suppression :

en: You have subscribed successfully.
fr_FR: Vous vous êtes inscrit avec succès.

en: Your Affiliate Application Has Been Rejected
fr_FR: Votre candidature d'Affiliation a été rejetée

en: Your Affiliate Application Is Being Reviewed
fr_FR: Votre candidature d'Affiliation est en cours d’examen.

en: Your Business Name
fr_FR: Nom de votre site

en: Your Email
fr_FR: Email de l'expéditeur

en: Your First Name
fr_FR: Pr&eacute;nom

en: Your Last Name
fr_FR: Nom de votre site

en: Your Name
fr_FR: Votre nom

en: Your Payment Email
fr_FR: Votre email de contact

en: Your affiliate ID is: <strong>%s</strong>
fr_FR: Votre ID affilié Independant est : <strong>%s</strong>

en: Your affiliate account is not active
fr_FR: Votre compte affilié n'est pas actif

en: Your affiliate account is pending approval
fr_FR: Votre compte d'affilié est en attente d'approbation

en: Your affiliate account request has been rejected
fr_FR: Votre demande de compte de Vendeur Independant a été rejetée

en: Your affiliate application on %s has been accepted!
fr_FR: Votre candidature d'Affiliation sur %s a été acceptée !

en: Your affiliate profile has been updated
fr_FR: Votre profil de Vendeur Independant a été mis à jour

en: Your affiliate username is: <strong>%s</strong>
fr_FR: Votre nom d'utilisateur affilié est : <strong>%s</strong>

en: Your database has been successfully upgraded. %s
fr_FR: Votre base de données a été mise à niveau avec succès. %s

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.0 update
fr_FR: Votre base de données doit être mise à jour suite à la dernière mise à jour d'AffiliateWP.

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.2 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
fr_FR: Votre base de données doit être mise à jour suite à la dernière mise à jour d'AffiliateWP. Selon la taille de votre base de données, cette mise à niveau peut prendre un certain temps.

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.4.5 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
fr_FR: Votre base de données doit être mise à jour suite à la dernière mise à jour d'AffiliateWP. Selon la taille de votre base de données, cette mise à niveau peut prendre un certain temps.

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.6 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
fr_FR: Votre base de données doit être mise à jour suite à la dernière mise à jour d'AffiliateWP. Selon la taille de votre base de données, cette mise à niveau peut prendre un certain temps.

en: Your database tables have been successfully upgraded. %s
fr_FR: Votre base de données a été mise à niveau avec succès. %s

en: Your database tables need to be upgraded following the AffiliateWP v2.6.1 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
fr_FR: Votre base de données doit être mise à jour suite à la dernière mise à jour d'AffiliateWP. Selon la taille de votre base de données, cette mise à niveau peut prendre un certain temps.

en: Your database tables need to be upgraded following the AffiliateWP v2.7 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
fr_FR: Votre base de données doit être mise à jour suite à la dernière mise à jour d'AffiliateWP. Selon la taille de votre base de données, cette mise à niveau peut prendre un certain temps.

en: Your license has expired, renew today to continue getting updates and support!
fr_FR: Votre licence a expiré, renouvelez aujourd'hui pour continuer à recevoir des mises à jour et du support !

en: Your license is valid!
fr_FR: Votre licence est valide !

en: Your license key expired on %1$s. Please <a href="%2$s" target="_blank">renew your license key</a>.
fr_FR: Votre licence expire le %s. Svp <a href=« %s » target=« _blank »>renouvelle votre licence</a>.

en: Your license key for AffiliateWP has expired. Please renew your license to re-enable automatic updates.
fr_FR: Votre clé de licence pour AffiliateWP a expiré. Veuillez renouveler votre licence pour réactiver les mises à jour automatiques.

en: Your license key has been disabled. Please <a href="%s" target="_blank">contact support</a> for more information.
fr_FR: Votre licence a été désactivée. Veuillez <a href="%s" target="_blank">contactez le support</a>pour plus d’informations.

en: Your license key has reached its activation limit. <a href="%s">View possible upgrades</a> now.
fr_FR: Votre clé de licence a atteint sa limite d'activation. <a href="%s">Voir les mises à jour possibles</a> maintenant.

en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.
fr_FR: Le mode de débogage est activé globalement via <code>AFFILIATE_WP_DEBUG</code> dans <code>wp-config.php</code>. Ce réglage ne peut être modifié depuis ici.

en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.<br />An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
fr_FR: Veuillez saisir votre clé de licence. Une clé de licence active est nécessaire pour bénéficier des mises à jour automatiques de l’extension et du <a href="%s" target="_blank">support</a>.

en: Your license key is not active for this URL. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> to manage your license key URLs.
fr_FR: Votre clé de licence n'est pas active pour cette URL. S'il vous plait <a href="%s" target="_blank">visiter votre compte</a> pour gérer vos URL de clé de licence.

en: Your referral URL is: <strong>%s</strong>
fr_FR: Votre URL d'affiliation est:<strong>%s</strong>

en: Your site name
fr_FR: Nom de votre site

en: Your version of PHP is below the minimum version of PHP required by AffiliateWP. Please contact your host and request that your version be upgraded to 5.3 or later.
fr_FR: Votre version de PHP est inférieure à la version minimale de PHP requise par%s. Veuillez contacter votre hôte et demander que votre version soit mise à niveau vers 5.3 ou plus tard.

[ctx: admin notice]
en: Dismiss
fr_FR: Ignorer cet avertissement

[ctx: affiliates]
en: Reports
fr_FR: Rapports

[ctx: affiliates require approval]
en: Disabled
fr_FR: Désactivée

[ctx: affiliates require approval]
en: Enabled
fr_FR: Activé

[ctx: date filter]
en: From
fr_FR: Message

[ctx: date filter]
en: To
fr_FR: À

[ctx: debug mode]
en: Disabled
fr_FR: Désactivée

[ctx: debug_mode]
en: Enabled
fr_FR: Activé

[ctx: emails disabled]
en: Disabled
fr_FR: Désactivée

[ctx: emails disabled]
en: Enabled
fr_FR: Activé

[ctx: integrations]
en: None
fr_FR: Aucun

[ctx: license status]
en: Invalid
fr_FR: Non valide

[ctx: license status]
en: Valid
fr_FR: Valide

en: log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications: %s
fr_FR: Connectez-vous à votre espace affilié pour voir vos gains ou désactiver ces notifications : %s

en: object_type must be defined by the extending class: %s
fr_FR: object_type doit être défini par la classe d'extension : %s

en: on %s!
fr_FR: sur %s!

[ctx: payout]
en: Amount
fr_FR: Montant

[ctx: payout]
en: Paid
fr_FR: Payé

[ctx: payout]
en: Status
fr_FR: Statut

[ctx: payout description]
en: (none)
fr_FR: (aucun)

[ctx: payout method]
en: (none)
fr_FR: (aucun)

[ctx: payout owner]
en: (none)
fr_FR: (aucun)

[ctx: payout owner ID]
en: (User ID: %d)
fr_FR: (ID de l’utilisateur : %d)

[ctx: payout service acccount]
en: (none)
fr_FR: (aucun)

[ctx: payout service invoice link]
en: (none)
fr_FR: (aucun)

[ctx: payouts]
en: All
fr_FR: Tous

[ctx: payouts]
en: Reports
fr_FR: Rapports

en: reCAPTCHA Secret Key
fr_FR: clé secrète reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Site Key
fr_FR: reCAPTCHA Clé du site

[ctx: referrals]
en: Reports
fr_FR: Rapports

[ctx: sales report label]
en: Sales
fr_FR: Vente

en: sales table column to order by.
fr_FR: Tableau des visites colonne pour classer par.

[ctx: show pretty referral URLs]
en: Disabled
fr_FR: Désactivée

[ctx: show pretty referral URLs]
en: Enabled
fr_FR: Activé

[ctx: visit]
en: None
fr_FR: Aucun

[ctx: visit not converted]
en: No
fr_FR: Non

[ctx: visits]
en: Reports
fr_FR: Rapports

en: {name} has been awarded a new referral of {amount} on {site_name}.
fr_FR: {name} s'est vu attribuer une nouvelle référence de {amount} sur {site_name}.
