AffiliateWP - en to hi_IN translation catalogue (1367 entries)

en: %1$s ending in %2$s
hi_IN: %1$s से %2$s

en: %1$s is an invalid handler for the %2$s batch process. Please try again.
hi_IN: %1$s यह इनवैलिड हैंडलर है %2$s बैच प्रोसेस के लिए. कृपया दुबारा तरय करे.

en: %1$s to %2$s
hi_IN: %1$s से %2$s

en: %s Referral Rate
hi_IN: %s रेफरल मूल्य

en: %s is an invalid batch process ID.
hi_IN: %s ये इनवैलिड बैच प्रोसेस ID है.

en: %s referral | %s referrals
hi_IN[0]: %d रेफरल
hi_IN[1]: %d रेफेर्रल्स

en: (Invalid Affiliate ID)
hi_IN: एफिलिएट ID

en: (User Deleted)
hi_IN: (यूजर मेटा दिया है)

en: (Variation ID %d)
hi_IN: (परिवर्तन ID %d)

en: (no campaign)
hi_IN: (कोई अभियान नहीं)

en: (none)
hi_IN: (कुछ नहीं)

en: (now copy this referral link and share it anywhere)
hi_IN: (अभ कॉपी करें इस रेफरल लिंक को और शेयर करें कही भी)

en: (user deleted)
hi_IN: (यूजर मेटा दिया है)

en: <a href="%1$s" target="_blank" alt="%2$s">%3$s</a>
hi_IN: हमारे <a href="%s" target="_blank">यूज़ की शर्तो से</a>सहमत हो.

en: <a href="%s" target="_blank">Learn more and view pricing.</a>
hi_IN: हमारे <a href="%s" target="_blank">यूज़ की शर्तो से</a>सहमत हो.

en: <a href="%s">Back to Affiliates</a>.
hi_IN: <a href="%s">पीछे जाये अफीलियाट्स पे</a>

en: <a href="%s">Back to Creatives</a>
hi_IN: <a href="%s">पीछे जाये क्रिएटिवस पे</a>

en: <strong>Affiliate</strong>: this the affiliate that the visit was attributed to.
hi_IN: <strong>एफिलिएट</strong>: ये एफिलिएट है जिसकी वजे से यह विजिट हुई है.

en: <strong>Context</strong>: this is the context of how the visit was generated, if set.
hi_IN: <strong>एफिलिएट</strong>: ये एफिलिएट है जिसकी वजे से यह विजिट हुई है.

en: <strong>Converted</strong>: this is a Yes / No status for whether the visit turned into a successful converstion.
hi_IN: <strong>परिवर्तित(कनवर्टेड)</strong>: ये एक है/ना स्थिति है की क्या विजिट टर्न होती है एक सफलपूर्वक परिवर्तन(कन्वर्शन) मैं.

en: <strong>IP</strong>: this is the IP address of the visitor.
hi_IN: <strong>IP</strong>: ये एक IP एड्रेस है विजिटर का.

en: <strong>Landing Page</strong>: this is the page on your site that the visitor first landed on. It is the URL that the affiliate link pointed to.
hi_IN: <strong>लैंडिंग पृष्ठ(पेज)</strong>: ये एक पेज है आपके साइट पे जहा पे विजिटर पहली बार लैंड करते है. ये एक URL है जिसे एफिलिएट लिंक पॉइंट करता है.

en: <strong>NOTE:</strong> WordPress 4.5 or newer is required to use the User Accounts migration tool.
hi_IN: <strong>धयन दे:</strong> वर्डप्रेस 4.4 या नए वर्शन चाइये जिसे आप्प यूजर एकाउंट्स माइग्रेशन टूल यूज़ कर सकें.

en: <strong>NOTE:</strong> WordPress 4.5 or newer is required to use the User Accounts migration tool. <a href="%s" aria-label="Update WordPress now">Update WordPress now</a>.
hi_IN: <strong>धयन दे:</strong> वर्डप्रेस 4.4 या नए वर्शन चाइये जिसे आप्प यूजर एकाउंट्स माइग्रेशन टूल यूज़ कर सकें. <a href="%s" aria-label="वर्डप्रेस अभी अपडेट करें">वर्डप्रेस अभी अपडेट करें</a>.

en: <strong>Paid</strong> - this is a referral that has been paid to the affiliate
hi_IN: <strong>पेड</strong> - ये एक रेफरल है जो एफिलिएट को पाय कर दिया गया है

en: <strong>Pending</strong> - this is a referral that is waiting to be accepted
hi_IN: <strong>पेंडिंग</strong> - ये एक रेफरल है जो एक्सेप्ट होने की वेट कर रहा है

en: <strong>Reference</strong>: this refers to the order number (or similar) that created this referral.
hi_IN: <strong>रिफरेन्स</strong>: ये रेफेर करता है आर्डर नंबर (या ऐसे कुछ) को जिससे ये रेफरल बना था.

en: <strong>Referral ID</strong>: this is the ID of the referral that was created from this visit, if any.
hi_IN: <strong>रेफरिंग ID</strong>: ये एक ID है रेफरल की जो बनी थी इस विजिट से. अगर कोई थी तोह.

en: <strong>Referring URL</strong>: this is the source URL of the affiliate link. It is the web page that the visitor found a link to your site on.
hi_IN: <strong>रेफरिंग URL</strong>: ये एक सोर्स URL है इस एफिलिएट लिंक का. ये एक वेब पेज है जिससे आपके विजिटर ने आपके साइट का लिंक ढूंढ था.

en: <strong>Rejected</strong> - this is a referral that has been rejected and will not be paid to the affiliate
hi_IN: <strong>अस्वीकार</strong> - ये एक रेफरल है जो की अस्वीकार कर दिया है और एफिलिएट को पाय नहीं होगा.

en: <strong>Unpaid</strong> - this is a referral that has been accepted but not yet paid to the affiliate
hi_IN: <strong>अनपेड</strong> - या एक रेफरल है जो एक्सेप्ट हो गया है पर अभी तक एफिलिएट को पाय नहीं किया गया है

en: A --email value must be specified to add a new customer.
hi_IN: A -- क्रिएटिव को ऐड करने के लिए एक नाम वैल्यू ज़रूरी है.

en: A --name value must be specified to add a new creative.
hi_IN: A -- क्रिएटिव को ऐड करने के लिए एक नाम वैल्यू ज़रूरी है.

en: A URL must be specified as the second argument to proceed.
hi_IN: एक URL होना चाइये सेकंड आर्गुमेंट की तरह जिसे आगे बाद पाए.

en: A batch process ID must be present to continue.
hi_IN: बैच प्रोसेस ID होना चाइये आगे बरने के लिए.

en: A batch process class must be specified.
hi_IN: एक बैच प्रोसेस क्लास निर्दिष्टित होने चाइये.

en: A creative with the ID %d has been successfully created.
hi_IN: एक क्रिएटिव ID %d के सात सफलतापूर्वक बन चूका है.

en: A customer with the ID %d has been successfully created.
hi_IN: एक क्रिएटिव ID %d के सात सफलतापूर्वक बन चूका है.

en: A link to the user edit screen for this user.
hi_IN: एक लिंक जिसे आप यूजर एडिट स्क्रीन पाई जा सकते है इस यूजर के.

en: A new affiliate has registered on your site,
hi_IN: एक नया एफिलिएट आपकी साइट पाई रजिस्टर हो गया है,

en: A new affiliate has registered on your site, %s
hi_IN: एक नए एफिलिएट ने रजिस्टर किया है आपके साइट पे, %s

en: A payout has been created for Affiliate #%1$d for %2$s.
hi_IN: एक पेआउट बन चूका है एफिलिएट के लिए #%1$d के लिए %2$s.

en: A payout has been created.
hi_IN: पेआउट सफलतापूर्वक हटा दिया गया है.

en: A platform class must be specified.
hi_IN: एक बैच प्रोसेस क्लास निर्दिष्टित होने चाइये.

en: A platform file must be specified.
hi_IN: एक बैच प्रोसेस क्लास निर्दिष्टित होने चाइये.

en: A platform label must be specified.
hi_IN: एक बैच प्रोसेस क्लास निर्दिष्टित होने चाइये.

en: A referral ID or the search string to query for referrals with.
hi_IN: रेफरल आईडी  या सर्च स्ट्रिंग से क्वेरी करे रेफरल की.

en: A referral ID or the search string to query for sales with.
hi_IN: रेफरल आईडी  या सर्च स्ट्रिंग से क्वेरी करे रेफरल की.

en: A referral type label must be specified.
hi_IN: एक बैच प्रोसेस क्लास निर्दिष्टित होने चाइये.

en: A referral with the ID "%d" has been created.
hi_IN: एक रेफरल ID "%d" के सात बन चूका है.

en: A user with the ID or username "%s" does not exist. See wp help user create for registering new users.
hi_IN: एक यूजर ID या यूजरनाम के सात "%s" मौजूद है नहीं. देखें wp हेल्प यूजर क्रिएट फॉर रेगिस्टरिंग नए उसेर्स.

en: A valid affiliate username or ID is required to proceed.
hi_IN: आगे बर्न के लिए एक वैलिड यूजरनाम या ID चाइये.

en: A valid affiliate username or ID must be specified as the first argument.
hi_IN: एक सही एफिलिएट यूजरनाम या ID ज़रूरी है पहले आर्गुमेंट की तरीके से.

en: A valid creative ID is required to proceed.
hi_IN: एक वैलिड क्रिएटिव ID चाइये आगे बढ़ने के लिए.

en: A valid customer ID is required to proceed.
hi_IN: एक सही विजिट ID चाइये आगे बढ़ने के लिए.

en: A valid date string must be supplied. Using the current time.
hi_IN: एक सही तारिक स्ट्रिंग दीजिए. करंट टाइम यूज़ करके.

en: A valid new date string must be supplied. Using the original date.
hi_IN: एक सही और नया तारिक स्ट्रिंग चाइये. ओरिजिनल डेट यूज़ करके.

en: A valid payout ID is required to proceed.
hi_IN: एक सही पेआउट ID चाइये आगे बढ़ने के लिए.

en: A valid payout ID must be supplied to update a payout
hi_IN: एक सही पेआउट ID चाइये जिसे पेआउट अपडेट हो

en: A valid referral ID is required to proceed.
hi_IN: एक सही रेफरल ID ज़रूरी है आगे बढ़ने के लिए.

en: A valid username must be specified as the first argument.
hi_IN: एक वैलिड यूजरनाम ज़रूर चाइये फर्स्ट आर्गुमेंट के लिए.

en: A valid visit ID is required to proceed.
hi_IN: एक सही विजिट ID चाइये आगे बढ़ने के लिए.

en: API Key
hi_IN: API कुंजी

en: API Keys
hi_IN: API कुंजीस

en: Accept
hi_IN: स्वीकार

en: Account Email
hi_IN: अकाउंट ईमेल.

en: Account Type
hi_IN: अकाउंट ईमेल.

en: Actions
hi_IN: एक्शन्स

[ctx: Actions column table header]
en: Actions
hi_IN: प्रक्रिया

en: Activate
hi_IN: एक्टिवटे

en: Activate License
hi_IN: लाइसेंस एक्टिवटे करें

en: Active
hi_IN: एक्टिव

en: ActiveCampaign API Key
hi_IN: सबसे ज़ायद एक्टिव अभियान (%s)

en: ActiveCampaign API URL
hi_IN: सबसे ज़ायद एक्टिव अभियान (%s)

en: ActiveCampaign List ID
hi_IN: सबसे ज़ायद एक्टिव अभियान (%s)

en: Add Affiliate
hi_IN: एफिलिएट ऐड करे

en: Add Creative
hi_IN: ऐड क्रिएटिव

en: Add Customer
hi_IN: कस्टमर की ईमेल

en: Add New
hi_IN: नया ऐड करे

en: Add Payout Method
hi_IN: पेआउट के तरीके

en: Add Referral
hi_IN: रेफरल ऐड करें

en: Add User & Affiliate
hi_IN: एफिलिएट की तरह ऐड करें

en: Add a logout link to the Affiliate Area.
hi_IN: लॉगआउट लिंक ऐड करें एफिलिएट एरिया  मैं.

en: Add as Affiliate
hi_IN: एफिलिएट की तरह ऐड करें

en: Add the user as an affiliate.
hi_IN: यूजर को एफिलिएट की तरह ऐड करें.

en: Add-ons
hi_IN: ऐड-ओंस

en: Add-ons for AffiliateWP
hi_IN: ऐड-ओंस अफ्फिलटवप के.

en: Adjust EDD Commissions
hi_IN: एडजस्ट करे EDD कमीशन्स को

en: Affiliate
hi_IN: एफिलिएट

en: Affiliate #%d
hi_IN: एफिलिएट #%d

en: Affiliate Actions
hi_IN: एफिलिएट के एक्शन्स

en: Affiliate Application Accepted
hi_IN: एफिलिएट आवेदन स्वीकार

en: Affiliate Area
hi_IN: अफ्फिलाटे की जगह

en: Affiliate Area Forms
hi_IN: एफिलिएट एरिया के सेटिंग्स.

en: Affiliate Area Link
hi_IN: अफ्फिलाटे की जगह

en: Affiliate Area Page
hi_IN: अफ्फिलाटे की जगह

en: Affiliate Area URL: %s
hi_IN: एफिलिएट इलाके का URL: %s

en: Affiliate Coupon
hi_IN: एफिलिएट का कूपन

en: Affiliate Customer Record
hi_IN: एफिलिएट का नाम

en: Affiliate Data
hi_IN: एफिलिएट का डाटा

en: Affiliate Discount
hi_IN: एफिलिएट के डिस्काउंट.

en: Affiliate Discount?
hi_IN: एफिलिएट का डिस्काउंट?

en: Affiliate Email
hi_IN: बंद करें एफिलिएट ईमेल को.

en: Affiliate Field
hi_IN: एफिलिएट #%d

en: Affiliate First/Full Name
hi_IN: एफिलिएट का नाम.

en: Affiliate Form Settings
hi_IN: एफिलिएट फॉर्म सेटिंग्स

en: Affiliate ID
hi_IN: एफिलिएट ID

en: Affiliate ID or array of IDs to exclude from the query.
hi_IN: एफिलिएट आईडी  या ऐरे का आईडी को निकल दे क्वेरी मई से.

[ctx: Affiliate ID, affiliate name]
en: ID #%1$d: %1$s
hi_IN: ID #%d: %s

en: Affiliate Last Name
hi_IN: एफिलिएट का नाम.

en: Affiliate Login Form Only
hi_IN: सिर्फ एफिलिएट लॉगिन फॉर्म

en: Affiliate Manager Email
hi_IN: बंद करें एफिलिएट ईमेल को.

en: Affiliate Name
hi_IN: एफिलिएट का नाम.

en: Affiliate Notes
hi_IN: एफिलिएट के नोट्स.

en: Affiliate Plugin for WordPress
hi_IN: एफिलिएट प्लगइन वर्डप्रेस के लिए

en: Affiliate Rate
hi_IN: एफिलिएट मूल्य

en: Affiliate Rate Type
hi_IN: एफिलिएट मूल्य

en: Affiliate Rates:
hi_IN:  एफिलिएट मूल्य:

en: Affiliate Record
hi_IN: एफिलिएट मूल्य

en: Affiliate Referral
hi_IN: एफिलिएट मूल्य

en: Affiliate Registration Form Only
hi_IN: सिर्फ एफिलिएट रजिस्ट्रेशन फॉर्म

en: Affiliate Registration Form and Affiliate Login Form
hi_IN: एफिलिएट रजिस्ट्रेशन फॉर्म और एफिलिएट लॉगिन फॉर्म.

en: Affiliate Registration Status
hi_IN: एफिलिएट रजिस्ट्रेशन की स्थिति

en: Affiliate Registrations
hi_IN: एफिलिएट रेगिस्ट्रेशन्स

en: Affiliate Settings
hi_IN: एफिलिएट के सेटिंग्स

en: Affiliate Status
hi_IN: एफिलिएट स्तिथि.

en: Affiliate URL
hi_IN: एफिलिएट URL

en: Affiliate URLs
hi_IN: एफिलिएट URLs

en: Affiliate Username
hi_IN: एफिलिएट का नाम

en: Affiliate account activated
hi_IN: एफिलिएट अकाउंट एक्टिवेटिड.

en: Affiliate account deactivated
hi_IN: एफिलिएट अकाउंट डीक्टिवटेड

en: Affiliate account(s) deleted successfully
hi_IN: एफिलिएट एकाउंट्स सुक्सीस्फुल्ली डिलीट हो गया.

[ctx: Affiliate column table header]
en: Affiliate
hi_IN: एफिलिएट

en: Affiliate coupon?
hi_IN: एफिलिएट का कपों?

en: Affiliate customer record has been deleted.
hi_IN: यह एफिलिएट अकाउंट हैट नहीं पायेगा.

en: Affiliate deletion failed, please try again
hi_IN: एफिलिएट डिलेशन नहीं हुआ, दुबारा ट्राय करे

en: Affiliate earnings.
hi_IN: एफिलिएट कमाई.

en: Affiliate name
hi_IN: एफिलिएट का नाम

en: Affiliate record has been deleted.
hi_IN: आपका एफिलिएट प्रोफाइल अपडेट होगया है

en: Affiliate request was accepted
hi_IN: एफिलिएट रिक्वेस्ट एक्सेप्ट हो गया

en: Affiliate request was rejected
hi_IN: एफिलिएट रिक्वेस्ट रिजेक्ट हो गया.

en: Affiliate stats have been recounted!
hi_IN: एफिलिएट स्तिथि को रेकॉउंट कर लिया है!

en: Affiliate update failed, please try again
hi_IN: एफिलिएट अपडेट नहीं हुआ, दुबारा ट्राय करे.

en: Affiliate updated successfully
hi_IN: एफिलिएट सुकसेस्सफुल्ली अपडेट हो गया.

en: Affiliate user account deleted
hi_IN: एफिलिएट अकाउंट डीक्टिवटेड

en: Affiliate wasn&#8217;t added, please try again.
hi_IN: एफिलिएट नहीं&#8217 ऐड हुआ, दुबारा ट्राय करे.

en: Affiliate&#8217;s Website URL
hi_IN: एफिलिएट&#8217;s वेबसाइट URL

en: Affiliate&#8217;s payment email for systems such as PayPal, Moneybookers, or others. Leave blank to use the affiliate&#8217;s user email.
hi_IN: एफिलिएट&#8217;s पेमेंट ईमेल सिस्टम्स जैसे पयपाल, मनीबुकर्स या और कुछ.खली चोर दे अगर फिलिएट&#8217;s की यूजर ईमेल उसे करनी है तोह.

en: Affiliate-generated Sale Count
hi_IN: एफिलिएट का कूपन

en: Affiliate-generated Sales
hi_IN: एफिलिएट मूल्य

en: Affiliate: #%1$d %2$s
hi_IN: एफिलिएट: #%d %s

en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a>
hi_IN: एफिलिएट: <a href="%1$s">%2$s</a> | विजिट्स: %3$डी

en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | %3$s
hi_IN: एफिलिएट: <a href="%1$s">%2$s</a> | विजिट्स: %3$डी

en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | <a href="%3$s">%4$s</a>
hi_IN: एफिलिएट: <a href="%1$s">%2$s</a> | विजिट्स: %3$डी

en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | Visits: %3$d
hi_IN: एफिलिएट: <a href="%1$s">%2$s</a> | विजिट्स: %3$डी

en: AffiliateWP Migration
hi_IN: एफिलिएटवप प्रवास

en: AffiliateWP Referral Summary
hi_IN: एफिलिएट मूल्य

en: AffiliateWP Requirements
hi_IN: एफिलिएट रेगिस्ट्रेशन्स

en: AffiliateWP is not installed
hi_IN: अफ्फिलिएटवप इन्सटाल्ड नहीं है

en: AffiliateWP settings for the My Account page.
hi_IN: एफिलिएट स्तिथि को रेकॉउंट कर लिया है!

en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s for %3$s rejected
hi_IN: अफ्फिलिएटवप: रेफरल #%d से %s से %s अस्वीकार

en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
hi_IN: अफ्फिलिएटवप: रेफरल #%d से %s रिकार्डेड से %s

en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
hi_IN: अफ्फिलिएटवप: रेफरल #%d से %s रिकार्डेड से %s

en: Affiliates
hi_IN: अफीलियाट्स

en: Affiliates Paid
hi_IN: अफीलियाट्स

en: Affiliates require approval: %s
hi_IN: अफीलियाट्स जिन्हें अनुमति चाइये: %s

en: Affiliates table column to order by.
hi_IN: एफिलिएट सूचि काँलम द्वारा आदर करे.

en: After - 10$
hi_IN: अभ - 10$

en: All
hi_IN: सब

en: All Statuses
hi_IN: साडी स्थितियां

en: All Time
hi_IN: पूरा टाइम के

en: All Types
hi_IN: पूरा टाइम के

en: All values passed via the --referrals argument are invalid.
hi_IN: सरे वैल्यूज जो बेझि गयी है वाया -- रेफेर्रल्स आर्गुमेंट को वो सब सही नहीं है.

en: Allow Affiliate Registration
hi_IN: एफिलिएट रजिस्ट्रेशन की अनुमति.

en: Allow Referrals
hi_IN: अनुमति रेफरलस के लिए

en: Allow referrals
hi_IN: रेफेर्रल्स की अनुमति

en: Allow users to register affiliate accounts for themselves.
hi_IN: उसेर्स को अनुमति है अपनी आप्प के लिए एफिलिएट अकाउंट रजिस्टर करने के लिए.

en: Amount
hi_IN: रकम

[ctx: Amount column table header]
en: Amount
hi_IN: रकम

en: An affiliate already exists for this user account.
hi_IN: एफिलिएट पहले से ही मौजूद है इस यूजर अकाउंट के लिए.

en: An affiliate already exists for this username.
hi_IN: एफिलिएट पहले से ही मौजूद है इस यूजर अकाउंट के लिए.

en: An affiliate with the ID or username "%s" does not exist. See wp affwp affiliate create for adding affiliates.
hi_IN: एक एफिलिएट ID या यूजरनाम "%s" के सात एक्सिस्ट नहीं करता. कृपया देखे वप अफवप एफिलिएट क्रिएट फॉर अडिंग अफीलियाट्स.

en: An affiliate with the username "%s" has been created.
hi_IN: एक एफिलिएट इस यूजरनाम "%s" के सात बन गया है.

en: An invalid batch class handler file has been supplied.
hi_IN: एक इनवैलिड क्लास हैंडलर फाइल सुप्प्लिएड हो गई है.

en: An invalid file path is registered for the %1$s batch process handler.
hi_IN: एक इनवैलिड फाइल पैच रजिस्टर हो गया है %1$s बैच प्रोसेस हलदर के लिए.

en: An invalid referral ID was specified. Using 0 (none) instead.
hi_IN: एक रेफरल ID जो दी गयी है वो सही नहीं है. उपयोग करे 0 का.

en: An optional description for this creative. This is visible to affiliates and is displayed above the creative.
hi_IN: एक ऑप्शनल डेस्क्रिप्ट इस क्रिएटिव के लिए. ये विज़िबल होगा अफीलियाट्स के लिए और ये दिखाई देगा क्रेएटिव्स के निचे.

en: Application Accepted Email Content
hi_IN: आवेदन स्वीकार ईमेल कंटेंट

en: Application Accepted Email Options For Affiliate
hi_IN: आवेदन स्वीकार ईमेल कंटेंट

en: Application Accepted Email Subject
hi_IN: आवेदन स्वीकार ईमेल विषय

en: Application Pending Email Content
hi_IN: आवेदन रूखी हुई ईमेल को कॉन्टेक्स्ट चाइये

en: Application Pending Email Options For Affiliate
hi_IN: आवेदन रूखी हुई ईमेल को कॉन्टेक्स्ट चाइये

en: Application Pending Email Subject
hi_IN: आवेदन अपूर्ण ईमेल विषय

en: Application Rejection Email Content
hi_IN:  ईमेल का कंटेंट जब आवेदन(एप्प्लकेशन) अस्वीकार के जाये

en: Application Rejection Email Options For Affiliate
hi_IN:  ईमेल का कंटेंट जब आवेदन(एप्प्लकेशन) अस्वीकार के जाये

en: Application Rejection Email Subject
hi_IN: आवेदन अस्वीकार ईमेल का विषय

en: Apply
hi_IN: लागू

en: Are you sure you want to clear the debug log?
hi_IN: क्या अप्प पक्का है की आपको डिबग लाग को साफ करना है?

en: Are you sure you want to delete this affiliate and all its data?
hi_IN: क्या आप पक्का है की आपको ये एफिलिएट को मिटाना है और इसका सारा डाटा भी?

en: Are you sure you want to delete this affiliate, all its data and its associated user account?
hi_IN: क्या आप पक्का है की आपको ये एफिलिएट को मिटाना है, सारा डाटा इसका और इसके सारे जुड़े यूजर अककॉउटन्स?

en: Are you sure you want to delete this affiliate?
hi_IN: क्या आप पक्का है की आपको ये एफिलिएट को मिटाना है?

en: Are you sure you want to delete this creative?
hi_IN: क्या अप्प सूरे हो की आपको ये क्रिएटिव डिलीट करना है?

en: Are you sure you want to delete this payout?
hi_IN: क्या अप्प पका है की आपको एक पेआउट को हटा न है?

en: Are you sure you want to delete this referral?
hi_IN: क्या अप्प पका है की आपको ये रेफरल को हटाना है?

en: Are you sure you want to delete this visit?
hi_IN: क्या अप्प पका हो की आपको ये विजिट को हटाना है?

en: Are you sure you want to generate the payout file? All included referrals will be marked as Paid.
hi_IN: क्या आप को पेआउट फाइल पका जेनेरेट करने है? सरे रेफेर्रल्स जो इंकलूदे है सब पेड मार्क हो जायेंगे.

en: Are you sure you want to overwrite the affiliate associated with this payout?
hi_IN: क्या अप्प पका है की आपको ओवरराईट करना है इस पेआउट को जो एफिलिएट के सात ज़ुरा है?

en: Are you sure you want to overwrite this payout's referrals?
hi_IN: क्या आप पका है की आपको इस पेआउट'स के रेफरल को ओवरराईट करना है?

en: Are you sure you want to payout referrals for the specified time frame via %s?
hi_IN: क्या आप पका है की आपको इस पेआउट'स के रेफरल को ओवरराईट करना है?

en: Argentina
hi_IN: अर्जेंटीनी पेसो

en: Argentine Peso
hi_IN: अर्जेंटीनी पेसो

en: Australia
hi_IN: ऑस्ट्रेलियाई डॉलर

en: Australian Dollar
hi_IN: ऑस्ट्रेलियाई डॉलर

en: Auto Register New Users
hi_IN: नए यूजर को अपनी आप्प (ऑटो) रजिस्टर करें

en: Automatically register new users as affiliates.
hi_IN: अपनी आप्प रजिस्टर कर दे नए उसेर्स को अफीलियाट्स मैं.

en: Automatically reject Unpaid referrals when the originating purchase is refunded or revoked.
hi_IN: अपनी आप्प अस्वीकार कर दिया जायेगा अगर एक खरीदारी हुई और रिफंड रिफंड हुआ उसपे या वापिस ले लिया गया है.

en: Average Payout
hi_IN: औसत भुगतान

en: Average Referral Amount
hi_IN: औसत रेफरल रकम

en: Average Referral Amount (All Time)
hi_IN: औसत रेफरल रकम

en: Average Referrals Per Payout
hi_IN: औसत रेफरल रकम

en: Average Referrals Per Payout (All Time)
hi_IN: औसत रेफरल रकम

en: Back to Affiliates
hi_IN: अफीलियाट्स

en: Bangladeshi Taka
hi_IN: बांग्लादेशी टका

en: Before - $10
hi_IN: पहले - $10

en: Begin typing the name of the affiliate to perform a search for their associated user account.
hi_IN: शुरू करे टाइप करना एफिलिएट का नाम जिसे आप सर्च कर पाए यूजर अकाउंट जो उसके सात ज़ुरा हुआ है.

en: Best Converting Campaign (%s)
hi_IN: श्रेष्ठ कन्वर्ट करें हुए अभियान (%s)

en: Best Converting Campaign (All Time)
hi_IN: श्रेष्ठ कन्वर्ट करें हुए अभियान (पुरे टाइम के)

en: Brazil
hi_IN: ब्राज़ीलियाई रियल

en: Brazilian Real
hi_IN: ब्राज़ीलियाई रियल

en: Browse all add-ons
hi_IN: देखे सरे ऐड-ओंस.

en: Bulgaria
hi_IN: बल्गेरियाई लेव

en: Bulgarian Lev
hi_IN: बल्गेरियाई लेव

en: Bulk Actions
hi_IN: बल्क एक्शन्स

en: Business Account
hi_IN: यूजर एकाउंट्स

en: Campaign
hi_IN: अभियान

en: Campaign Name (optional)
hi_IN: अभियान का नाम (ज़रूरी नहीं)

en: Campaign associated with the referral.
hi_IN: अभियान जो रेफरल के साथ है.

en: Campaign associated with the visit.
hi_IN: अभियान जो विजिट के सात है.

en: Campaigns
hi_IN: अभियान

en: Campaigns view column to order by.
hi_IN: क्रिएटिव सूची कॉलम के प्रकार करे.

en: Canadian Dollar
hi_IN: कैनेडियन डॉलर्स

en: Changelog
hi_IN: चांगेलोग

en: Cheatin&#8217; huh?
hi_IN: धोखा&#8217; क्या?

en: Check this box to enable %s referral rate overrides
hi_IN: इस बॉक्स को टिक मार्क करे जिसे आप चालू कर सके %s रेफरल मूल्य ओवरराइड.

en: Check this box to enable referrals on all Contact Form 7 forms.<ul><li>%3$s Once enabled, referrals will be generated for all valid Contact Form 7 forms.</li><li>%2$s <a href="%1$s" target="_blank">Documentation for this integration</a></li></ul>
hi_IN: इस बॉक्स को टिक मार्क कर दे जिसे सारे रेफेर्रल्स चालू हो जाये कांटेक्ट फॉर्म 7 मैं.<ul><li>%3$s एक बार चालू हो गया, तोह रेफरल बनेंगे सारे सही कांटेक्ट फॉर्म 7 फॉर्म से.</li><li>%2$s <a href="%1$s" target="_blank">इस इंटीग्रेशन के डॉक्युमेन्टेन</a></li></ul>

en: Check this box to prevent orders for this %s from generating referral commissions for affiliates.
hi_IN: इस बॉक्स को टिक मार्क करे जिसे ऑर्डर्स को रोक पाए इसके लिए %s से उत्पन्न करने से रेफरल की कमाई को अफीलियाट्स के लिए.

en: Check to disable per-membership referrals.
hi_IN: टिक करे जिसे आप डिसएबल करें प्रति-मेम्बरशिप रेफेर्रल्स को.

en: Chilean Peso
hi_IN: चिलियान पेसो

en: Chinese Yuan
hi_IN: चीनी युआन

en: Choose a referral rate type. Referrals can be based on either a percentage or a flat rate amount.
hi_IN: रेफरल मूल्य तरीका चूसे करो. रेफेर्रल्स या तोह परसेंटेज या फ्लैट मूल्य रकम पे बेस्ड होसकते है.

en: Choose a template to use for email messages.
hi_IN: चूसे करें एक टेम्पलेट जो सरे ईमेल मैसेज के लिए यूज़ होगा.

en: Choose the integrations to enable.
hi_IN: स्थान चुने मुद्रा सिंबल के लिए.

en: Choose the location of the currency symbol.
hi_IN: स्थान चुने मुद्रा सिंबल के लिए.

en: Choose your currency. Note that some payment gateways have currency restrictions.
hi_IN: मुद्रा चूसे करें. ये देख ले की कुछ पेमेंट गातेवयस मैं मुद्रा की रेस्ट्रिक्शन भी होती है.

en: Clear Log
hi_IN: साफ़ डिबग लोग

en: Colombian Peso
hi_IN: कोलम्बियाई पेसो

en: Column one lists the visit URL in relative format, column two lists the referrer, and column three indicates whether the visit converted into a referral.
hi_IN: पहला कॉलम विजिट URL को लिस्ट करता है  रिलेटिव फॉर्मेट मैं, दूसरा कॉलम लिस्ट करता है रेफरेर को, और तीसरा कॉलम सूचित करता है की क्या विजिट कंवर हुआ रेफरल मैं की नहीं.

en: Commission Rate
hi_IN: आयोग के मूल्य(रेट)

en: Comparison operator used with 'amount'. Accepts '>', '<', '>=', '<=', '=', or '!='.
hi_IN: ये कंपारीसों ऑपरेटर 'रकम' के सात उसे करते है. जो की '>','<','>=','<=','=', या '!=' एक्सेप्ट करता है.

en: Configure affiliate rates for this product variation
hi_IN: कॉन्फ़िगर करें एफिलिएट मूल्य इस प्रोडक्ट परिवर्तन के लिए

en: Configure affiliate rates for this product. These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale.
hi_IN: ये सेटिंग्स यूज़ होंगे एफिलिएट कमाई का हिसाब लगाने के लिए प्रति खरीदारी पे. खली चोर दे अगर डिफ़ॉल्ट एफिलिएट रेट्स यूज़ करने है.

en: Configure the currency options
hi_IN: कॉन्फ़िगर करें मुद्रा के विकलप

en: Confirm Deletion
hi_IN: मिटाने को कन्फर्म करे.

en: Confirm Password
hi_IN: पासवर्ड कन्फर्म करें

en: Congratulations %s!
hi_IN: बधाई %s!

en: Congratulations {name}!
hi_IN: बधाई {नाम}!

en: Connect this coupon with an affiliate.
hi_IN: जोर इस कूपन को एक एफिलिएट से.

en: Connection Status
hi_IN: रेकॉउंट स्टैट्‍स

en: Contact Form 7
hi_IN: कांटेक्ट फॉर्म 7

en: Context
hi_IN: कॉन्टेक्स्ट

en: Context for this referral (optional). Usually this is used to identify the payment system or integration that was used for the transaction.
hi_IN: कॉन्टेक्स्ट इस रेफरल का (ज़रूरी नहीं). ये पेमेंट सिस्टम या इंटीग्रेशन की जानकारी लेने के लिए होता है जो की ट्रांसक्शन के लिए उसे किया गया था.

en: Context under which the referral was generated (usually the ontegration).
hi_IN: प्रसंग जिसमे से हमने रेफरल बनाया था (उसुअल्ल्य ओंटेग्रटीओं होता है).

en: Context under which the visit was generated.
hi_IN: तारीख जब विजिट बना था.

en: Conversion Rate
hi_IN: रूपांतरण दर

en: Conversion Rate (All Time)
hi_IN: रूपांतरण दर

[ctx: Conversions column table header]
en: Conversions
hi_IN: रूपांतरण दर

en: ConvertKit API Key
hi_IN: जेनेरेट करें नई API कुंजी

en: ConvertKit Form ID
hi_IN: कांटेक्ट फॉर्म 7

en: Converted
hi_IN: परिवर्तित

en: Converted Visits
hi_IN: परिवर्तित(कनवर्टेड) विजिट्स.

[ctx: Converted column table header]
en: Converted
hi_IN: परिवर्तित

en: Cookie Expiration
hi_IN: कुकी समाप्ति

en: Cookie Sharing
hi_IN: कुकी समाप्ति

en: Copy and paste the following:
hi_IN: कॉपी और पेस्ट करें जो लिखा है उसी:

en: Coupon Template
hi_IN: डिफ़ॉल्ट टेम्पलेट

en: Create Affiliate Accounts for Users
hi_IN: एफिलिएट एकाउंट्स क्रिएट करें उसेर्स के लिए.

en: Create dynamic coupon for affiliate?
hi_IN: जोर इस कूपन को एक एफिलिएट से.

en: Created
hi_IN: क्रिएटिव

en: Creative
hi_IN: क्रिएटिव

[ctx: Creative ID, creative name]
en: Creative ID #%1$d: %2$s
hi_IN: क्रिएटिव ID #%d: %s

en: Creative activated
hi_IN: क्रेएटिव्स ऐड हो गये.

en: Creative added successfully
hi_IN: क्रेएटिव्स ऐड हो गये सुक्सीस्फुल्ली

en: Creative deactivated
hi_IN: क्रेएटिव्स डिएक्टिव हो गये.

en: Creative deleted successfully
hi_IN: क्रेएटिव्स डिलीट हो गये.

en: Creative updated successfully
hi_IN: क्रिएटिव अपडेट हो गया सुक्सीस्फुल्ली

en: Creatives
hi_IN: क्रेएटिव्स

en: Creatives table column to order by.
hi_IN: क्रिएटिव सूची कॉलम के प्रकार करे.

en: Credit Last Referrer
hi_IN: पिछले बार के एफिलिएट को श्रेय दो.

en: Credit the last affiliate who referred the customer.
hi_IN: पिछले बार के एफिलिएट को श्रेय दो जिसने कस्टमर रेफेर्रेड किया.

en: Croatia Kuna
hi_IN: क्रोएशिया कुंआ

en: Currency
hi_IN: मुद्रा

en: Currency Settings
hi_IN: मुद्रा के सेटिंग्स

en: Currency Symbol Position
hi_IN: मुद्रा सिंबल का स्थान

en: Currency for the referral amount.
hi_IN: मुद्रा रेफरल रकम का.

en: Currency: %s
hi_IN: मुद्रा: %s

en: Current Month
hi_IN: पिछला महीना.

en: Custom
hi_IN: कस्टम

en: Custom Amount
hi_IN: प्रचलन कि रकम

en: Custom data stored for this referral (optional).
hi_IN: रेफरल के डिस्क्रिप्शन एंटर करें.

en: Custom referral data.
hi_IN: अपना बनाया हुआ रेफरल डाटा.

en: Customer Email
hi_IN: कस्टमर की ईमेल

en: Customer ID
hi_IN: कस्टमर की ईमेल

en: Customer IP address.
hi_IN: विजिटर का एप एड्रेस.

en: Customer added successfully
hi_IN: क्रेएटिव्स ऐड हो गये सुक्सीस्फुल्ली

en: Customer email.
hi_IN: कस्टमर की ईमेल

en: Customer first name.
hi_IN: कृपया अपना नाम एंटर करें

en: Customer last name.
hi_IN: अपना बनाया हुआ रेफरल डाटा.

en: Customer update failed, please try again
hi_IN: रेफरल अपडेट फ़ैल हो गया, कृपया दुबारा ट्राय करे.

en: Customer updated successfully
hi_IN: क्रिएटिव अपडेट हो गया सुक्सीस्फुल्ली

en: Customer wasn&#8217;t added, please try again.
hi_IN: एफिलिएट नहीं&#8217 ऐड हुआ, दुबारा ट्राय करे.

en: Customers table column to order by.
hi_IN: विजिट्स सूची कॉलम से आर्डर करे.

en: Czech Koruna
hi_IN: स्ज़ेक कोरुना

en: Danish Krone
hi_IN: डेनिश क्रौन

[ctx: Dashboard widget]
en: Earnings
hi_IN: कमाई

[ctx: Dashboard widget]
en: Referrals
hi_IN: रेफेर्रल्स

en: Data Preview
hi_IN: प्रीव्यू इमेज का.

en: Date
hi_IN: तारिक

en: Date Created
hi_IN: अपडेट क्रिएटिव

en: Date Registered
hi_IN: तारिक जब रजिस्टर हुआ था

en: Deactivate
hi_IN: निष्क्रिय करें

en: Deactivate License
hi_IN: डीएक्टिवेट करें लाइसेंस को.

en: Deactivate your license key to make changes to this setting.
hi_IN: डीएक्टिवेट करदे अपनी लाइसेंस कुंजी को जिसे आप चंगेज़ करपाए इस सेटिंग्स में.

en: Debug Assistant
hi_IN: डिबग का सहायक

en: Debug Log
hi_IN: डिबग लोग

en: Debug mode is globally enabled via <code>AFFILIATE_WP_DEBUG</code> set in <code>wp-config.php</code>. This setting cannot be modified from this screen. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates > Tools</a>.
hi_IN: डिबग मोड ग्लोबली इनेबल्ड है वाया <code>AFFILIATE_WP_DEBUG</code> सेट इन <code>wp-config.php</code>. ये सेटिंग्स चेंज नहीं हो सकती इस स्क्रीन पे से.

en: Debug mode is: %s
hi_IN: डिबग मोड है: %s

en: December
hi_IN: यद् रहकने के लिए इसे दबाये

en: Decimal Separator
hi_IN: डेसीमल सेपरेटर

en: Default Referral Format
hi_IN: डिफ़ॉल्ट रेफरल फॉर्मेट

en: Default Referral URL
hi_IN: डिफ़ॉल्ट रेफरेल एरिया URL

en: Default Template
hi_IN: डिफ़ॉल्ट टेम्पलेट

en: Delete
hi_IN: मिटाना

en: Delete Affiliate | Delete Affiliates
hi_IN[0]: एफिलिएट मेटालो.
hi_IN[1]: एफिलिएट मेटालो.

en: Delete Coupon
hi_IN: एफिलिएट का कूपन

en: Delete Creative
hi_IN: डिलीट क्रिएटिव

en: Deleting this affiliate will also delete their referral and visit data. | Deleting these affiliates will also delete their referral and visit data.
hi_IN[0]: ये एफिलिएट को मिटाने से उनके रेफरल एंड विजिट डाटा भी मेट दिए जायेंगे.
hi_IN[1]: ये एफिलिएटस को मिटाने से उनके रेफरल एंड विजिट डाटा भी मेट दिए जायेंगे.

en: Description
hi_IN: डिस्क्रिप्शन

[ctx: Description column table header]
en: Description
hi_IN: विवरण

en: Description for the creative.
hi_IN: रंग रूप क्रिएटिव का.

en: Direct Traffic
hi_IN: प्रत्यक्ष यातायात

en: Direct traffic
hi_IN: प्रत्यक्ष यातायात

en: Disable Affiliate Email
hi_IN: बंद करें एफिलिएट ईमेल को.

en: Disable Referrals
hi_IN: डिसएबल करे रेफेर्रल्स को

en: Disable Referrals on Upgrades
hi_IN: डिसएबल करे रेफेर्रल्स को उपग्रेडेस पर.

en: Disable Renewal Referrals
hi_IN: रिन्यूअल रेफरल डिसएबल करे

en: Disable referrals
hi_IN: डिसएबल करें रेफेर्रल्स

en: Disable referrals for this product variation
hi_IN: डिसएबल रेफेर्रल्स इस प्रोडक्ट परिवर्तन के लिए.

en: Disable referrals on this %s
hi_IN: डिसएबल करे रेफेर्रल्स को इस पे %s

en: Disable referrals on this membership
hi_IN: डिसएबल करे रेफेर्रल्स इस मेम्बरशिप पे

en: Disable referrals on this product
hi_IN: डिसएबल करें रेफेर्रल्स इस प्रोडक्ट के लिए

en: Disable referrals on this subscription level.
hi_IN: डिसएबल करें रेफेर्रल्स को इस सब्सक्रिप्शन लेवल पे.

en: Disable the application accepted email sent to the affiliate.
hi_IN: डिसएबल करें आवेदन(एप्लीकेशन) स्वीकार करें ईमेल को जो सेंत होती है एफिलिएट को.

en: Dismiss Notice
hi_IN: भरकास्ट सूचना

en: Dominican Peso
hi_IN: डोमिनिकन पेसो

en: Download Debug Log File
hi_IN: साफ़ डिबग लोग

en: Dynamic coupon creation failed, please try again.
hi_IN: एफिलिएट डिलेशन नहीं हुआ, दुबारा ट्राय करे

en: Dynamic coupon deletion failed, please try again.
hi_IN: एफिलिएट डिलेशन नहीं हुआ, दुबारा ट्राय करे

en: Dynamic coupon successfully created.
hi_IN: विजिट सफलतापूर्वक बन चूका है.

en: Dynamic coupon successfully deleted.
hi_IN: क्रिएटिव सफलतापूर्वक हटा दिया गया है.

en: Earnings
hi_IN: कमाई

en: Earnings Generated
hi_IN: कमाई

en: Earnings Paid
hi_IN: कमाई

en: Earnings can be based on either a percentage or a flat rate amount.
hi_IN: रेफरल मूल्य तरीका चूसे करो. रेफेर्रल्स या तोह परसेंटेज या फ्लैट मूल्य रकम पे बेस्ड होसकते है.

[ctx: Earnings column table header]
en: Earnings
hi_IN: कमाई

en: Earnings have been successfully recounted for %s.
hi_IN: विजिट सफलतापूर्वक हटा दिया गया है.

en: Edit
hi_IN: एडिट

en: Edit Affiliate
hi_IN: एडिट करे एफिलिएट को.

en: Edit Creative
hi_IN: एडिट क्रिएटिव

en: Edit Customer
hi_IN: एडिट यूजर

en: Edit Referral
hi_IN: रेफरल को एडिट करे.

en: Edit User
hi_IN: एडिट यूजर

en: Effortlessly pay your affiliates
hi_IN: मैनेज करें अफीलियाट्स को.

en: Egyptian Pound
hi_IN: एज्ञप्तियाँ पौंड

en: Email
hi_IN: ईमेल

en: Email Address
hi_IN: ईमेल एड्रेस

en: Email Notifications
hi_IN: ईमेल सूचनाये है: %s

en: Email Options
hi_IN: इमेल्स

en: Email Template
hi_IN: ईमेल टेम्पलेट

en: Email address already taken
hi_IN: ईमेल एड्रेस पहले से ले रहकी है.

en: Email notifications are: %s
hi_IN: ईमेल सूचनाये है: %s

en: Emails
hi_IN: इमेल्स

en: Enable %s Referral Rate
hi_IN: चालू %s का रेफरल मूल्य

en: Enable Debug Mode
hi_IN: चालू करें डिबग मोड को

en: Enable New Referral Notifications
hi_IN: चालू करें नयी रेफरल सूचनाएं

en: Enable Payouts Service
hi_IN: पेआउट फाइल जेनेरेट करें

en: Enable affiliate referral creation for this donation form
hi_IN: चालू करे एफिलिएट रेफरल क्रिएशन इस डोनेशन फॉर्म के लिए

en: Enable affiliate referral creation for this form
hi_IN: चालू करे एफिलिएट रेफरल को इस फॉर्म के लिए

en: Enable affiliate referral creation for this form?
hi_IN: चालू करे एफिलिएट रेफरल बनाने को इस फॉर्म से?

en: Enable debug mode. This will turn on error logging for the referral process to help identify issues. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates &rarr; Tools</a>.
hi_IN: चालू करें डिबग मोड को. ये लॉगिंग को चालू कर देगा रेफरल प्रोसेस के लिए जिसे इश्यूज को पहचान करने मैं मदत हो.

en: Enable reCAPTCHA
hi_IN: इनेबल करें eCAPTCHA

en: Enable referrals for specific Contact Form 7 forms
hi_IN: चालू करे रेफेर्रल्स सारे कांटेक्ट फॉर्म 7 फॉर्म्स के लिए

en: Enable referrals on all Contact Form 7 forms
hi_IN: चालू करे रेफेर्रल्स सरे कांटेक्ट फॉर्म 7 फॉर्म्स के लिए

en: End Date
hi_IN: तारिक

en: Enter a context for this referral (optional). Usually this is used to help identify the payment system that was used for the transaction.
hi_IN: इस रेफरल के लिए कॉन्टेक्स्ट एंटर करें (ज़रूरी नहीं). ये मदत करता है पेमेंट सिस्टम को ढूंढने मई जो इस ट्रांसक्शन के सात उसे किया गया था.

en: Enter a description for this referral.
hi_IN: रेफरल के डिस्क्रिप्शन एंटर करें.

en: Enter a reference for this referral (optional). Usually this would be the transaction ID of the associated purchase.
hi_IN: रेफरल की रिफरेन्स एंटर करें (ज़रूरी नहीं). ये एक ट्रांसक्शन ID होगी एसोसिएटेड परचेस की.

en: Enter a referral rate for this %s
hi_IN: एक रेफरल मूल्य एंटर करे इसके लिए %s

en: Enter an email address for the new user.
hi_IN: एक रेफरल मूल्य एंटर करे इसके लिए %s

en: Enter any URL from this website in the form below to generate a referral link!
hi_IN: इस वेबसाइट मैं कोई भी URL एंटर करें फॉर्म मैं जो निचे दिया है जिसे एक रेफरल लिंक गेनेराते हो!

en: Enter any notes for this affiliate. Notes are only visible to the admin.
hi_IN: एफिलिएट के लिए कोई भी नोट्स लिख दे. नोट्स सिर्फ विज़िबल होंगे एडमिन को.

en: Enter how many days the referral tracking cookie should be valid for.
hi_IN: एंटर करें कितना दिन एक रेफरल ट्रैकिंग कुकी वैलिड रहेगी.

en: Enter the email to send on new referrals. HTML is accepted. Available template tags:
hi_IN: ईमेल एंटर करें नए रेफेर्रल्स को सेंड करने के लिए. HTML एक्सेप्टेड है. अवलियाबले टेम्पलेट टैग्स है:

en: Enter the email to send to site affiliate managers when new referrals are earned. HTML is accepted. Available template tags:
hi_IN: ईमेल एंटर करें नए रेफेर्रल्स को सेंड करने के लिए. HTML एक्सेप्टेड है. अवलियाबले टेम्पलेट टैग्स है:

en: Enter the email to send when a new affiliate registers. HTML is accepted. Available template tags:
hi_IN: ईमेल एंटर करें जो की सेंड की जाएगी जब एक नया एफिलिएट रजिस्टर करेगा. HTML एक्सेप्टेड है. अवलियाबले टेम्पलेट टैग्स है:

en: Enter the email to send when an application is accepted. HTML is accepted. Available template tags:
hi_IN: ईमेल एंटर करें जब एक आवेदन एक्सेप्ट हो जाये. HTML एक्सेप्टेड है. अवलियाबले टेम्पलेट टैग्स है:

en: Enter the email to send when an application is pending. HTML is accepted. Available template tags:
hi_IN: ईमेल एंटर करें उस टाइम के लिए जब आवेदन (एप्लीकेशन) रूखी हुई (पेंडिंग) हो. HTML एक्सेप्टेड है. अवलियाबले टेम्पलेट टैग्स है:

en: Enter the email to send when an application is rejected. HTML is accepted. Available template tags:
hi_IN: ईमेल एंटर करें जो बेझी जाएगी जब एक एप्लीकेशन अस्वीकार हो गा. HTML एक्सेप्टेड है. अवलियाबले टेम्पलेट टैग्स है:

en: Enter the name of the affiliate or begin typing to perform a search based on the affiliate&#8217;s name.
hi_IN: एफिलिएट का नाम एंटर करें या लिखना शुरू करें जिसे आप्प सर्च कर सकें एफिलिएट&#8217;स के नाम के सात .

en: Enter the name of the affiliate or enter a partial name or email to perform a search.
hi_IN: नाम एंटर करें एफिलिएट के लिए या आधा नाम एंटर करें या ईमेल एंटर करें सर्च करने के लिए.

en: Enter the subject line for accepted application emails sent to affiliates when their account is approved. Supports template tags.
hi_IN: विषय लाइन एंटर करें एक्सेप्टेड स्वीकार की हुई आवेदन ईमेल को अफीलियाट्स को जब उनका अकाउंट एप्रूव्ड हो जाये.

en: Enter the subject line for new referral emails sent when affiliates earn referrals. Supports template tags.
hi_IN: विषय के लाइन एंटर करें नए रेफरल इमेल्स के लिए जो सेंत हो चुकी है जब एफिलिएट रेफरल कमाएंगे.

en: Enter the subject line for pending affiliate application emails. Supports template tags.
hi_IN: विषय की लाइन एंटर करें पेंडिंग एफिलिएट आवेदन ईमेल के लिए.

en: Enter the subject line for rejected affiliate application emails. Supports template tags.
hi_IN: विषय के लाइन एंटर करें अस्वीकार एफिलिएट आवेदन(एप्लीकेशन) इमेल्स के लिए.

en: Enter the subject line for the email sent to site the site affiliate manager when affiliates earn referrals. Supports template tags.
hi_IN: विषय के लाइन एंटर करें नए रेफरल इमेल्स के लिए जो सेंत हो चुकी है जब एफिलिएट रेफरल कमाएंगे.

en: Enter the subject line for the registration email sent to affiliate managers when new affiliates register. Supports template tags.
hi_IN: विषय लाइन एंटर करें रजिस्ट्रेशन ईमेल के जो अडमिन्स को बेझि जाएगी जब एक नया एफिलिएट रजिस्टर करेगा.

en: Enter username
hi_IN: एडिट करें यूजरनाम

en: Error
hi_IN: ग़लती

en: Error:
hi_IN: ग़लती

en: Euro
hi_IN: यूरो

en: Exclude Shipping
hi_IN: शिपिंग हटा दो

en: Exclude Tax
hi_IN: टैक्स हटा दो.

en: Exclude shipping costs from referral calculations.
hi_IN: शिपिंग का मूल्य हटा दो रेफरल कैलुकलेशन्स मई से.

en: Exclude taxes from referral calculations.
hi_IN: टैक्सेज हटा दो रेफरल कैल्क्युलेशन्स मई से .

en: Export
hi_IN: एक्सपोर्ट

en: Export / Import
hi_IN: एक्सपोर्ट  / इम्पोर्ट

en: Export Affiliates
hi_IN:  एक्सपोर्ट करें अफीलियाट्स

en: Export Payouts
hi_IN: एक्सपोर्ट करें पयूटस

en: Export Referrals
hi_IN: एक्सपोर्ट रेफेर्रल्स

en: Export Settings
hi_IN: एक्सपोर्ट करें सेटिंग्स

en: Export Visits
hi_IN:  एक्सपोर्ट करें अफीलियाट्स

en: Export affiliates to a CSV file.
hi_IN: एक्सपोर्ट करें अफीलियाट्स को CSV फाइल्स मैं.

en: Export payouts to a CSV file.
hi_IN: एक्सपोर्ट करें पयूटस एक CSV फाइल्स मैं.

en: Export referrals to a CSV file.
hi_IN: एक्सपोर्ट करें रेफेर्रल्स को एक CSV फाइल्स मैं.

en: Export the AffiliateWP settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
hi_IN: एक्सपोर्ट करें अफ्फिलिएटवप की सेटिंग्स इस साइट के लिए एक .json फाइल मैं. ये आपको अनुमति देगा आराम से इम्पोर्ट करने की एक कॉन्फ़िगरेशन को दूसरी साइट मैं.

en: Export visits to a CSV file.
hi_IN: एक्सपोर्ट करें अफीलियाट्स को CSV फाइल्स मैं.

en: Exporting Referrals
hi_IN: रेफेर्रल्स एक्सपोर्ट किये जा रहे है

en: Failed
hi_IN: असफल

en: Fields to limit the selection for. Accepts 'ids'. Default '*' for all.
hi_IN: फ़ील्ड्स जिसमे हम सेम बनाएंगे. ये एक्सेप्ट करेगा 'आईडी' एंड डिफ़ॉल्ट '*' सबके लिए.

en: Filter
hi_IN: फ़िल्टर

en: Filter by status
hi_IN: फ़िल्टर करें स्थिति के अनुसार

en: Filters
hi_IN: फ़िल्टर

en: First Name
hi_IN: पिछले हफ्ता.

en: Flat %s
hi_IN: फ्लैट  %s

en: Flat Rate Referral Basis
hi_IN: कुछ देर पहले के रेफरल विजिट्स

en: Flat rate referrals can be calculated on either a per product or per order basis.
hi_IN: रेफरल मूल्य तरीका चूसे करो. रेफेर्रल्स या तोह परसेंटेज या फ्लैट मूल्य रकम पे बेस्ड होसकते है.

en: Foo Affiliate account banned
hi_IN: एफिलिएट अकाउंट एक्टिवेटिड.

en: For more information:
hi_IN: और इनफार्मेशन के लिए

en: Form ID:
hi_IN: ID से:

en: Found %s sites. Retrieving stats ...
hi_IN: %s साइट्स मिली. स्थिति को रेट्रिएवे कर रहे है...

en: From - mm/dd/yyyy
hi_IN: अब से  - mm/dd/yyyy

en: From Email
hi_IN: ईमेल से

en: From Name
hi_IN: नाम से

en: General
hi_IN: सामान्य

en: General Settings
hi_IN: सामान्य सेटिंग्स

en: Generate CSV File
hi_IN: जेनेरेट CSV फाइल

en: Generate Coupon
hi_IN: गेनेराते करें URL

en: Generate Coupons
hi_IN: गेनेराते करें URL

en: Generate New API Keys
hi_IN: जेनेरेट करें नई API कुंजी

en: Generate URL
hi_IN: गेनेराते करें URL

en: Generate dynamic coupons for all affiliates.
hi_IN: जोर इस कूपन को एक एफिलिएट से.

en: Generated By
hi_IN: द्वारा उत्पन्न

en: Generating coupons requires a <a href="%s" target="_blank">Coupon Template</a> to be selected.
hi_IN: लाइसेंस इनवेलिड है. कृपया <a href="%s" target="_blank">अकाउंट पेज विजिट करे </a> and उसको वेरीफाई करे.

en: Global referral rate type: %s
hi_IN: दुनिया भर के रेफरल मूल्य का तरीका: %s

en: Global referral rate: %s
hi_IN: दुनिया भर का रेफरल मूल्य: %s

en: Go Back
hi_IN: वापिस जाये

en: Graphs
hi_IN: लेखा-चित्र

en: Hi %s!
hi_IN: नमस्ते %s!

en: Hi %s,
hi_IN: नमस्ते %s,

en: Hi {name}!
hi_IN: नमस्ते {नाम}!

en: Hi {name},
hi_IN: नमस्ते {नाम},

en: Highest Converting Affiliate
hi_IN: ज़ायद कन्वर्ट करने वाले एफिलिएट

en: Highest Converting URLs
hi_IN: ज़ायद कन्वर्ट करने वाले एफिलिएट

en: Hong Kong
hi_IN: होन्गकोंग डॉलर

en: Hong Kong Dollar
hi_IN: होन्गकोंग डॉलर

en: How to order results. Accepts ASC (ascending) or DESC (descending).
hi_IN: कैसे हम परिणाम को देखाइए. ये एक्सेप्ट करता है ASC(ascending) या DESC (descending) को.

en: How will you promote us?
hi_IN: आप हमें कैसे प्रोमोट करेंगे.

en: Hungarian Forint
hi_IN: हंगेरियन फ़ोरिंट

en: ID for the affiliate account associated with the referral.
hi_IN: ID एफिलिएट अकाउंट का जो रेफेरल से ज़ुरा हुआ है.

en: ID for the affiliate account associated with the sale.
hi_IN: ID एफिलिएट अकाउंट की जो विजिट के सात है.

en: ID for the affiliate account associated with the visit.
hi_IN: ID एफिलिएट अकाउंट की जो विजिट के सात है.

en: ID for the referral associated with the visit.
hi_IN: ID रेफरल अकाउंट की जो विजिट के सात है.

en: ID for the user account associated with the affiliate.
hi_IN: आईडी यूजर अकाउंट का जो ज़ुरा हुआ है एफिलिएट से.

en: ID for the visit associated with the referral.
hi_IN: ID विजिट का जो रेफेरल से ज़ुरा हुआ है.

en: ID of the media library image associated with the creative
hi_IN: ID मीडिया लाइब्रेरी इमेज के जो क्रिएटिव के सात है.

en: ID of the user who generated the payout.
hi_IN: ID यूजर का जिसने पेआउट गेनेराते किया.

en: ID or array of IDs for users who generated payouts. Default empty.
hi_IN: ID या ऐरे ऑफ़ ID's उसेर्स की जिन्होंने पयूटस गेनेराते करे है. वैसे एम्प्टी होता है.

en: Icelandic Krona
hi_IN: आइसलैंडिक क्रोना

en: Identity Verification
hi_IN: इंटेग्रटीयंस

en: If you have a Personal or Plus license, you can easily upgrade from your account page to <a href="%s">get access to all of these add-ons</a>!
hi_IN: अगर आपके पास पर्सन या प्लस लाइसेंस है, तब आप आराम से अपग्रेड कर सकते है अपने अकाउंट पेज पे साई जिसे <a href="%s">आपको सारा एक्सेस मिल जाये इन ऐड-ओंस का</a>!

en: If you would like to connect this coupon to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
hi_IN: अगर अप्प को ये कूपन को जोड़ना है एक एफिलिएट से, एंटर करे नाम जो इस एफिलिएट से ज़ुरा है.

en: If you would like to connect this discount to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
hi_IN: अगर आपको यह डिस्काउंट एक एफिलिएट के सात जोड़ना है, एंटर करे एफिलिएट के नाम जिसके सात यह है.

en: Ignore Referrals with Zero Amount
hi_IN: छोर दे रेफेर्रल्स को जो जीरो रकम के है.

en: Ignore referrals with a zero amount. This can be useful for multi-price products that start at zero, or if a discount was used which resulted in a zero amount. NOTE: If this setting is enabled and a visit results in a zero referral, the visit will be considered not converted.
hi_IN: छोर दे रेफेर्रल्स को जो जीरो रकम के है. ये उसेफुल होगा मुलती-प्राइस सामान के लिए जो शुरू होते है जीरो से, या अगर कोई डिस्काउंट हो जो यूज़ किया गया हो जिसे रकम जीरो हो गई हो. कृपया धयन दे: अगर ये सेटिंग्स चालू हो और एक विजिट हो तोह वो जीरो रेफरल होगा, जो विजिट हुई वो कन्वर्ट नहीं होगी.

en: Image
hi_IN: इमेज

en: Image Preview
hi_IN: प्रीव्यू इमेज का.

en: Import
hi_IN: इम्पोर्ट

en: Import Affiliates
hi_IN:  एक्सपोर्ट करें अफीलियाट्स

en: Import CSV
hi_IN: इम्पोर्ट

en: Import Referrals
hi_IN: एक्सपोर्ट रेफेर्रल्स

en: Import Settings
hi_IN: सेटिंग्स इम्पोर्ट करें.

en: Import the AffiliateWP settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
hi_IN: इम्पोर्ट करें एफिलिएटवप की सेटिंग्स .json फाइल मैं से. फाइल्स ले जा सकते है एक्सपोर्ट करते वक्त सेटिंग्स को दूसरी साइट पेय फॉर्म मैं भरके जो निचे है.

en: Inactive
hi_IN: इनएक्टिव

en: Incorrect username or password
hi_IN: पासवर्ड या यूजरनाम गलत है

en: Indian Rupee
hi_IN: भारतीय रुपए

en: Indonesia
hi_IN: इंडोनेशिया रुपिआह

en: Indonesia Rupiah
hi_IN: इंडोनेशिया रुपिआह

en: Integrations
hi_IN: इंटेग्रटीयंस

[ctx: Integrations]
en: Dismiss Notice
hi_IN: इंटेग्रटीओन्स के सूचना बर्खास्त की

en: Integrations: %s
hi_IN: इंटेग्रटीओन्स: %s

en: Invalid Payouts Service account
hi_IN: कुल पयूटस: %s

en: Invalid account email
hi_IN: इनवैलिड अकाउंट ईमेल है.

en: Invalid affiliate
hi_IN: एफिलिएट ऐड करे

en: Invalid affiliate account
hi_IN: एक नया एफिलिएट अकाउंट रजिस्टर करें

en: Invalid batch ID.
hi_IN: इनवैलिड बैच ID.

en: Invalid batch export class.
hi_IN: इनवैलिड बैच एक्सपोर्ट क्लास .

en: Invalid license. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> and verify it.
hi_IN: लाइसेंस इनवेलिड है. कृपया <a href="%s" target="_blank">अकाउंट पेज विजिट करे </a> and उसको वेरीफाई करे.

en: Invalid payment email
hi_IN: इनवैलिड पेमेंट ईमेल है.

en: Invalid payout method
hi_IN: इनवैलिड पेमेंट ईमेल है.

en: Invalid user email
hi_IN: इनवैलिड अकाउंट ईमेल है.

en: Invalid user login name. Must be between 4 and 60 characters.
hi_IN: यूजरनाम इनवैलिड है. 1 और 60 शब्दो के बिच मैं होना चाइये.

en: Invalid user login name. User login name must include at least one letter
hi_IN: इनवैलिड है यूजरनाम. यूजरनाम मैं एक लेटर ज़रूर लगाए.

en: Invalid username
hi_IN: अमान्य यूजरनाम

en: Invalid username. Must be between 1 and 60 characters.
hi_IN: यूजरनाम इनवैलिड है. 1 और 60 शब्दो के बिच मैं होना चाइये.

en: Invalid username. Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed
hi_IN: यूजरनाम इनवैलिड है. सिर्फ लोअरकेस लेटर्स (a-z) और संख्या ही अलोवेद है.

en: Invalid username. Usernames must include at least one letter
hi_IN: इनवैलिड है यूजरनाम. यूजरनाम मैं एक लेटर ज़रूर लगाए.

en: Invoice Link
hi_IN: अनोखे लिंक्स

en: Iranian Rial
hi_IN: ईरानी रियाल

en: Israeli Shekel
hi_IN: इस्राइली शेकेल

en: Japanese Yen
hi_IN: जापानी येन

en: Kazakhstani Tenge
hi_IN: कज़ाख़िस्तान तेंगे

en: Landing Page
hi_IN: लैंडिंग पृष्ठ(पेज)

en: Lao Kip
hi_IN: लाओ किप

en: Last Month
hi_IN: पिछला महीना.

en: Last Name
hi_IN: पिछले हफ्ता.

en: Last Quarter
hi_IN: पिछला चौथाई.

en: Last Week
hi_IN: पिछले हफ्ता.

en: Last Year
hi_IN: पिछला साल.

en: Latest Affiliate Registrations
hi_IN: लेटेस्ट एफिलिएट के रेगिस्ट्रेशन्स

en: Leave blank if approving this affiliate.
hi_IN: खली चोर दे अगर आप अप्प्रोवे कर रहे है इस एफिलिएट को.

en: Leave blank to use default affiliate rates.
hi_IN: खली चोर दे अगर आप अप्प्रोवे कर रहे है इस एफिलिएट को.

[ctx: License]
en: Dismiss Notice
hi_IN: लाइसेंस के सूचना बर्खास्त की

en: License Key
hi_IN: लाइसेंस कुंजी

en: License Settings
hi_IN: लाइसेंस के सेटिंग्स

en: License status is: %s
hi_IN: लाइसेंस की स्थिति है: %s

en: LifterLMS Referral #%d updated successfully.
hi_IN: लिफ्टरलमस रेफरल #%d सफलतापूर्वक बन गया है.

en: LifterLMS Referral failed to be created.
hi_IN: लिफ्टरलमस रेफरल बन नहीं पाया.

en: Log In
hi_IN: लोग इन करे

en: Log into your account
hi_IN: अपने अकाउंट से भर जाना(लाग आउट)

en: Log into your affiliate area at
hi_IN: लॉगिन तो करो अपने एफिलिएट एरिया मैं

en: Log into your affiliate area at %s
hi_IN: अपने एफिलिएट के इलाके मैं लॉगिन करे %s

en: Log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications:
hi_IN: एफिलिएट एरिया मैं लोग इन करें जिसे आप अपनी कमाई या ये नोटिफिकेशन्स डिसएबल करें:

en: Log out
hi_IN: लोग आउट करें

en: Logo
hi_IN: प्रतीक चिन्ह

en: Logout Link
hi_IN: लॉगआउट का लिंक

en: Lost your password?
hi_IN: आप अपने पासवर्ड भूल गए?

en: Mailchimp API Key
hi_IN: सबसे ज़ायद एक्टिव अभियान (%s)

en: Malaysia
hi_IN: मलेशियन रिंग्गीतस

en: Malaysian Ringgit
hi_IN: मलेशियन रिंग्गीतस

en: Manage Affiliates
hi_IN: मैनेज करें अफीलियाट्स को.

en: Manage Referrals
hi_IN: रेफेर्रल्स मैनेज करे

en: Manage Visits
hi_IN: मैनेज करें विजिट्स को

en: Manage per-product affiliate rates.
hi_IN: संभाले प्रीत प्रोडक्ट एफिलिएट मूल्य को.

en: Manage your affiliates.
hi_IN: मैनेज करें अफीलियाट्स को.

en: Manage your referrals.
hi_IN: रेफेर्रल्स मैनेज करे

en: Manual Payout
hi_IN: पयूटस

en: March
hi_IN: जाच करे

en: Mark as Paid
hi_IN: पेड मार्क कर दो.

en: Mark as Unpaid
hi_IN: अनपेड मार्क कर दो

en: Method used to process the payout.
hi_IN: जो तरीका अपनाया है पेआउट के लिए.

en: Mexican Peso
hi_IN: मेक्सिकन पेसो

en: Mexico
hi_IN: मेक्सिकन पेसो

en: Migrate Data from Affiliates Pro
hi_IN: माइग्रेट करा डाटा को एफिलिएट प्रो मैं से.

en: Migrate Data from WP Affiliate
hi_IN: माइग्रेट करें डाटा वप एफिलिएट मैं से.

en: Migration Assistant
hi_IN: प्रवास(माइग्रेशन) सहायक

en: Minimum Amount
hi_IN: कमसे काम रकम.

en: Minimum Earnings
hi_IN: नहीं चुकाए हुई कमाई

en: Minimum amount
hi_IN: कमसे काम रकम.

en: Misc
hi_IN: कई तरह का

en: Month
hi_IN: ये चौथाई.

en: Most Active Campaign (%s)
hi_IN: सबसे ज़ायद एक्टिव अभियान (%s)

en: Most Valuable Affiliates
hi_IN: नए वैल्युएबल एफिलिएटस

en: NOTE: This tool should only ever be used on a fresh install. If you have already collected affiliate or referral data, do not use this tool.
hi_IN: <strong>धयन दे:</strong>ये टूल सरफ फ्रेश इनस्टॉल के सात यूज़ करें. अगर अपनी पहले ही इकट्ठा करा है रेफरल डाटा, तोह  इस टूल को यूज़ न करें.

en: NOTE: Users that already have affiliate accounts will be skipped. Duplicate accounts will not be created.
hi_IN: <strong>धयन दे:</strong> जिन उसेर्स के पास एफिलिएट अकाउंट है उन्हें छोर दिया जायेगा (स्किप कर दिया जायेगा). नकली एकाउंट्स नहीं बनेंगे.

en: Name
hi_IN: नाम

en: Name of the creative.
hi_IN: नाम क्रिएटिव का.

en: Name:
hi_IN: नाम:

en: Name: %s
hi_IN: नाम: %s

en: Nepali Rupee
hi_IN: नेपाली रुपया

en: New Affiliate
hi_IN: नया एफिलिएट.

en: New Affiliate Registration
hi_IN: नया एफिलिएट रजिस्ट्रेशन.

en: New Affiliates
hi_IN: नए अफीलियाट्स.

en: New Creative
hi_IN: नई  क्रिएटिव

en: New Customer
hi_IN: कस्टमर की ईमेल

en: New Referral
hi_IN: नया रेफरल

en: New Referral Email Content
hi_IN: नए रेफरल ईमेल कंटेंट

en: New Referral Email Options For Affiliate
hi_IN: नए रेफरल ईमेल कंटेंट

en: New Referral Email Options for Affiliate Manager
hi_IN: नए रेफरल ईमेल कंटेंट

en: New Referral Email Subject
hi_IN: नए रेफरल ईमेल विषय

en: New Zealand
hi_IN: न्यूजीलैंड डॉलर

en: New Zealand Dollar
hi_IN: न्यूजीलैंड डॉलर

en: Nice try honey bear, don&#8217;t touch our honey
hi_IN: बढ़िया तरय थी शहद भालू , मत&#8217; चुना हमारी शहद को.

en: Nigerian Naira
hi_IN: नाइजीरिया नाइरा

en: No API consumers found.
hi_IN: कोई API कांसुमेर्स नहीं मिले.

en: No affiliate IDs specified for deletion
hi_IN: मिटाने के लिए कोई एफिलिएट ID's नहीं मिले.

en: No affiliate registrations yet
hi_IN: कोई एफिलिएट रजिस्ट्रेशन नहीं है अभी तक

en: No affiliates found.
hi_IN: कोई एफिलिएट नहीं मिला.

en: No affiliates matched the minimum earnings amount in order to generate a payout.
hi_IN: कोई अफीलियाट्स काम से काम राशि कमाई के साथ नहीं मिले जिसे पेआउट गेनेराते होता.

en: No batch class handler file has been supplied.
hi_IN: एक इनवैलिड क्लास हैंडलर फाइल सुप्प्लिएड हो गई है.

en: No coupons were found.
hi_IN: कोई API कांसुमेर्स नहीं मिले.

en: No creative IDs specified for deletion
hi_IN: कोई क्रिएटिव IDs स्पेसिफय नहीं की है डिलेशन के लिए

en: No creatives found.
hi_IN: कोई क्रेएटिव्स नहीं मिले

en: No data for the current date range.
hi_IN: कोई डाटा नहीं है करंट तारिक के रेंज मई.

en: No fields were specified for updating. For more information, see wp help affwp payout update.
hi_IN: कोई फ़ील्ड्स नहीं बाटइ थी अपडेट करते वक्त. और जानकारी के लिए, देखे वप हेल्प अफवप पेआउट अपडेट.

en: No highest converting urls recorded yet.
hi_IN: कोई रेफेर्रल्स रिकॉर्ड नहीं हुए.

en: No new affiliates were imported.
hi_IN: कोई एफिलिएट नहीं मिला.

en: No new referrals were imported.
hi_IN: कोई रेफेर्रल्स रिकॉर्ड नहीं हुए.

[ctx: No payout account]
en: (none)
hi_IN: (कुछ नहीं)

en: No payouts found.
hi_IN: कोई पेआउट नहीं मिला.

en: No records found
hi_IN: कोई रेफेर्रल्स नहीं मिले.

en: No referral visits recorded yet
hi_IN: कोई रेफरल विजिट रिकॉर्ड नहीं हुई अभी तक

en: No referrals found.
hi_IN: कोई रेफेर्रल्स नहीं मिले.

en: No referrals recorded yet
hi_IN: कोई रेफेर्रल्स रिकॉर्ड नहीं हुए.

en: No referrals were found matching your criteria. Please try again.
hi_IN: कोई रेफेर्रल्स नहीं मिले आपके क्राइटेरिया के सात. कृपया दुबारा तरय करे.

en: No referrals within the specified date range
hi_IN: एक रेफरल ID "%d" के सात बन चूका है.

en: No registered affiliates
hi_IN: नो रजिस्टर्ड अफीलियाट्स

en: No such user
hi_IN: कोई ऐसा यूजर नहीं है

en: No template, plain text only
hi_IN: कोई टेम्पलेट नहीं, सिर्फ टेक्स्ट.

en: No unpaid referrals were found matching your criteria.
hi_IN: कोई अनपेड रेफेर्रल्स नहीं मिले इस क्राइटेरिया को मैच करने मैं.

en: No user roles were selected for migration.
hi_IN: कोई यूजर भूमिका नहीं सिलेक्टेड मिली माइग्रेशन के लिए.

en: No valid affiliate status was selected for export.
hi_IN: कोई वैलिड एफिलिएट स्थिति सिलेक्टेड नहीं थी एक्सपोर्ट करने के लिए.

en: No valid payout status was selected for export.
hi_IN: कोई वैलिड पेआउट स्थिति सिलेक्टेड नहीं थी एक्सपोर्ट करने के लिए.

en: No valid referral status was selected for export.
hi_IN: कोई वैलिड रेफरल स्थिति सिलेक्टेड नहीं थी एक्सपोर्ट करने के लिए.

en: No visits found.
hi_IN: कोई विजिट्स नहीं मिले.

en: Nonce verification failed
hi_IN: अस्थायी रूप से जाँच असफल

en: None
hi_IN: कुछ नहीं

en: None of your referrals have been paid out yet.
hi_IN: आपके कोई भी रेफेर्रल्स को अभी तक अपने पाय नहीं किया.

en: None set
hi_IN: कोई भी सेट नहीं

en: None | %1$s
hi_IN: कोई भी सेट नहीं

en: Norwegian Krone
hi_IN: नार्वेजियन क्रौन

en: Not Registered
hi_IN: नहीं है रजिस्टर्ड.

en: Notification Settings
hi_IN: एफिलिएट के सेटिंग्स

en: Notify affiliate manager when a new affiliate has registered
hi_IN: साइट एडमिन को नोटिफाई करें नई एफिलिएट रेगिस्ट्रेशन्स के लिए.

en: Notify affiliate manager when a new referral has been created
hi_IN: साइट एडमिन को नोटिफाई करें नई एफिलिएट रेगिस्ट्रेशन्स के लिए.

en: Notify affiliate when their affiliate application is accepted
hi_IN: आपके एफिलिएट आवेदन इस तारिक को जो था %s वो एक्सेप्ट हो गया है!

en: Notify affiliate when their affiliate application is rejected
hi_IN: आपकी एफिलिएट आवेदन(एप्प्लकेशन) अस्वीकार की जाती है.

en: Notify affiliate when they earn a new referral
hi_IN: साइट एडमिन को नोटिफाई करें नई एफिलिएट रेगिस्ट्रेशन्स के लिए.

en: Notify site admin when a new affiliate has registered
hi_IN: साइट एडमिन को नोटिफाई करें नई एफिलिएट रेगिस्ट्रेशन्स के लिए.

en: Notify site admin when new referrals are earned
hi_IN: साइट एडमिन को नोटिफाई करें नई एफिलिएट रेगिस्ट्रेशन्स के लिए.

en: Number of affiliates per page:
hi_IN: एफिलिएट की संख्या प्रति पेज.

en: Number of affiliates: %d
hi_IN: अफीलियाट्स की संख्या: %d

en: Number of creatives per page:
hi_IN: क्रेएटिव्स की संख्या प्रति पेज:

en: Number of creatives: %d
hi_IN: क्रेअटिवेस की संख्या: %d

en: Number of customers: %d
hi_IN: विजिट्स की संख्या: %d

en: Number of payouts per page:
hi_IN: पेआउट की संख्या प्रति पेज पे:

en: Number of payouts: %d
hi_IN: पयूटस की संख्या: %d

en: Number of referrals per page:
hi_IN: रेफेर्रल्स की संख्या प्रति पेज:

en: Number of referrals: %d
hi_IN: रेफेर्रल्स की संख्या: %d

en: Number of visits per page:
hi_IN: संख्या प्रति पेज की:

en: Number of visits: %d
hi_IN: विजिट्स की संख्या: %d

en: Opt into development versions
hi_IN: बीटा वर्शन मैं भाग ले

en: Opt-In Referral Amount
hi_IN: रेफरल के रकम.

en: Opt-In Referral Status
hi_IN: रेफरल सतिहति:

en: Our official free add-ons are available to all license holders!
hi_IN: हमारे ऑफिसियल मुफ्त ऐड-ओंस उपलब्ध है सरे लाइसेंस होल्डर्स के लिए!

en: Overview
hi_IN: निरीक्षण

en: Page URL
hi_IN: पेज का URL

en: Pages
hi_IN: पृष्ठ

en: Paid
hi_IN: चुकाया हुआ

en: Paid / Unpaid Referrals
hi_IN: नहीं चुकाए हुए रेफेर्रल्स

en: Paid Earnings
hi_IN: चुकाए हुई कमाई

en: Paid Referral Earnings
hi_IN: पेड रेफरल कमाई

en: Paid Referrals
hi_IN: चुकाए हुए रेफेर्रल्स

[ctx: Paid earnings column table header]
en: Paid earnings
hi_IN: पाय करि हुई कमाई

[ctx: Paid earnings this month column table header]
en: Paid earnings this month
hi_IN: जो पे करि हुई कमाया इस महीने के

[ctx: Paid earnings today column table header]
en: Paid earnings today
hi_IN: जो पे करि हुई कमाया है अज्ज की

en: Pakistani Rupee
hi_IN: पाकिस्तानी रुपया

en: Paraguayan Guaraní
hi_IN: परागुआयां गूरानी

en: Password
hi_IN: पासवर्ड

en: Passwords do not match
hi_IN: पासवर्ड्स मैच नहीं करें

en: Pay Affiliates
hi_IN: अफीलियाट्स

en: Payment Email
hi_IN: पेमेंट ईमेल.

en: Payment Email Address
hi_IN: पेमेंट की ईमेल एड्रेस

en: Payout
hi_IN: पयूटस

en: Payout #%d could not be updated due to an error.
hi_IN: पेआउट #%d अपडेट नहीं हो पाया एक एरर की वजे से.

en: Payout #%d has been updated successfully.
hi_IN: पेआउट #%d सफलतापूर्वक अपडेट हो गया है.

en: Payout Account
hi_IN: कुल पयूटस: %s

en: Payout Currency
hi_IN: मुद्रा

en: Payout Date
hi_IN: पेआउट की तारिक

en: Payout ID
hi_IN: पेआउट ID

en: Payout Method
hi_IN: पेआउट के तरीके

en: Payout Settings
hi_IN: एक्सपोर्ट करें सेटिंग्स

en: Payout amount (float) or min/max range (array) to retrieve payouts for.
hi_IN: पेआउट रकम (फ्लोट) या मं/मैक्स रेंज (ऐरे)  पेआउट  अमाउंट (फ्लोट) और मं/मैक्स  रेंज (ऐरे) से पेआउट प्राप्त करे.

en: Payout deleted successfully.
hi_IN: क्रेएटिव्स डिलीट हो गये.

en: Payout deletion failed, please try again.
hi_IN: एफिलिएट डिलेशन नहीं हुआ, दुबारा ट्राय करे

en: Payout submitted successfully!
hi_IN: क्रेएटिव्स डिलीट हो गये.

en: Payout: #%d
hi_IN: पेआउट: #%d

en: Payouts
hi_IN: पयूटस

en: Payouts (All Time)
hi_IN: पूरा टाइम के

en: Payouts Service
hi_IN: पयूटस

en: Payouts table column to order by.
hi_IN: पयूटस सूचि कॉलम से चले.

en: Pending
hi_IN: रुक हुआ

en: Pending / Rejected Referrals
hi_IN: अस्वीकार करि हुई रेफरल की कमाई

en: Pending PayPal referral
hi_IN: रुक हुआ पाइपल रेफरल

en: Pending Referral Earnings
hi_IN: पेंडिंग रेफरल कमाई

en: Pending referral #%d created successfully.
hi_IN: रुखा हुआ रेफरल #%d अभ सफलतापूर्वक बन गया है.

en: Percentage (%)
hi_IN: प्रतिशत (%)

en: Personal Account
hi_IN: यूजर एकाउंट्स

en: Philippine Peso
hi_IN: फिलीपीन पेसोस

en: Please <a href="%s">enter and activate</a> your license key for AffiliateWP to enable automatic updates.
hi_IN: कृपया <a href="%s">एंटर करे एंड एक्टिवटे करे</a> अपनी लाइसेंस की को एफिलिएटवप के लिए जिसे आप आटोमेटिक अप्डेट्स इनेबल कर सके.

en: Please agree to our terms of use
hi_IN: कृपया आप्प हमारे उपयोग की शर्तें से समहतइ करें

en: Please enter a password
hi_IN: कृपया पासवर्ड एंटर करें

en: Please enter a valid URL for this site
hi_IN: इस साइट के लिए एक मान्य URL दर्ज करें

en: Please enter a valid email address
hi_IN: कृपया एक वैलिड वेबसाइट URL एंटर करें

en: Please enter a valid website URL
hi_IN: कृपया एक वैलिड वेबसाइट URL एंटर करें

en: Please enter a website URL
hi_IN: कृपया एक वेबसाइट URL एंटर करें

en: Please enter your business name
hi_IN: कृपया अपना नाम एंटर करें

en: Please enter your email address
hi_IN: कृपया अपना नाम एंटर करें

en: Please enter your first name
hi_IN: कृपया अपना नाम एंटर करें

en: Please enter your last name
hi_IN: कृपया अपना नाम एंटर करें

en: Please enter your license key. An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
hi_IN: लाइसेंस कुंजी एंटर करें. एक एक्टिव लाइसेंस कुंजी चाइये जिसे आपको अपने आप्प प्लगइन अप्डेट्स प्राप्त हो और <a href="%s" target="_blank">सपोर्ट </a> मिले.

en: Please enter your name
hi_IN: कृपया अपना नाम एंटर करें

en: Please enter your payment email
hi_IN: कृपया अपनी पेमेंट ईमेल एंटर करें

en: Please select your account type
hi_IN: कृपया अपना नाम एंटर करें

en: Please select your country of residence
hi_IN: कृपया आप्प हमारे उपयोग की शर्तें से समहतइ करें

en: Please select your day of birth
hi_IN: कृपया अपना नाम एंटर करें

en: Please select your month of birth
hi_IN: कृपया अपनी पेमेंट ईमेल एंटर करें

en: Please select your year of birth
hi_IN: कृपया आप्प हमारे उपयोग की शर्तें से समहतइ करें

en: Please tell us how you will promote us
hi_IN: कृपया बताया हमें की आप हमें कैसे प्रोमोट करेंगे.

en: Please upload a file to import
hi_IN: कृपया अपलोड करें एक फाइल जिसे इम्पोर्ट हो.

en: Please upload a valid .json file
hi_IN: कृपया अपलोड करें एक वैलिड .json फाइल.

en: Please verify that you are not a robot
hi_IN: कृपया वेरीफाई करें की आप्प एक यंत्रमानव तोह नहीं

en: Polish Zloty
hi_IN: पोलिश ज़्लॉटी

en: Pounds Sterling
hi_IN: पाउंड स्टर्लिंग

en: Pretty Affiliate URLs
hi_IN: सुंदर एफिलिएट URLs

en: Prevent bots from registering affiliate accounts using Google reCAPTCHA.
hi_IN: बोट्स को रूखे रजिस्टर करने से Google reCAPTCHA यूज़ करके.

en: Preview Payout
hi_IN: पयूटस देखें

en: Preview Payout Request
hi_IN: पयूटस देखें

en: Primary Email
hi_IN: ईमेल से

en: Pro add-ons are only available with a Professional or Ultimate license. If you already have one of these licenses, simply <a href="%s">log in to your account</a> to download any of these add-ons.
hi_IN: प्रो ऐड-ओंस सिर्फ प्रोफेशनल या अल्टीमेट लाइसेंस के सात उपलब्ध है. अगर आपके पास दोनों मई से एक लाइसेंस है, बस <a href= "%s"> लॉगिन करे अपने अकाउंट मई </a> एंड फिर डाउनलोड करे इनमे से कोई भी ऐड-ओंस.

en: Proceed to the user management page to remove the user account associated with this affiliate? | Proceed to the user management page to remove the user accounts associated with these affiliates?
hi_IN[0]: आईडी यूजर अकाउंट का जो ज़ुरा हुआ है एफिलिएट से.
hi_IN[1]: आईडी यूजर अकाउंट का जो ज़ुरा हुआ है एफिलिएट से.

en: Process Import
hi_IN: इम्पोर्ट

en: Products associated with the referral.
hi_IN: सामान जो रेफरल के सात है.

en: Profile Settings
hi_IN: प्रोफाइल की सेटिंग्स

en: Promotion Method
hi_IN: तरक़्क़ी के तरीके

en: Promotion Methods
hi_IN: तरक़्क़ी के तरीके.

en: Promotion method: %s
hi_IN: तरक़्क़ी के तारीकी: %s

en: Promotion methods entered by the affiliate during registration.
hi_IN: तरक़्क़ी के तरीके जो एफिलिएट ने एंटर किये थे रजिस्ट्रेशन के वक्त.

en: Public Key
hi_IN: सार्वजनिक कुंजी

en: Purchase Amount
hi_IN: खरीदारी की रकम

en: Quick Stats
hi_IN: तुरंत स्टैट्‍स.

en: Rate
hi_IN: मूल्य

en: Rate Type
hi_IN: दर प्रकार

en: Receive update notifications for development releases. When development versions are available, an update notification will be shown on your Plugins page.
hi_IN: अपडेट नोटिफिकेशन ले जो बीटा रेलीसिस की है. जब बीटा वर्शन हो अवलियाबले, एक अपडेट नोटिफिकेशन देखगी आपके प्लुगिंस पेज पे.

en: Recent Payouts
hi_IN: हाल ही के पयूटस.

en: Recent Referral Visits
hi_IN: कुछ देर पहले के रेफरल विजिट्स

en: Recent Referrals
hi_IN: कुछ देर पहले के रेफरलस

en: Reconnect to the %s.
hi_IN: रेकॉउंट स्टैट्‍स

en: Recount
hi_IN: रेकॉउंट

en: Recount Affiliate Stats
hi_IN: रेकॉउंट एफिलिएट स्टैट्‍स

en: Recount Campaigns
hi_IN: अभियान

en: Recount Stats
hi_IN: रेकॉउंट स्टैट्‍स

en: Redirecting to Paypal...
hi_IN: पयपाल पे रेडिरेक्ट हो रहा है...

en: Reference
hi_IN: रेफरेंस

en: Reference information (product ID) for the referral.
hi_IN: रेफरल जानकारी (प्रोडक्ट आईडी) रेफरल के लिए.

en: Reference information (product ID) for the sale.
hi_IN: रेफरल जानकारी (प्रोडक्ट आईडी) रेफरल के लिए.

en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
hi_IN: रेफरल #%d से %s जिसके लिए रिकॉर्ड किया है %s

en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
hi_IN: रेफरल #%d से %s जिसके लिए रिकॉर्ड किया है %s

en: Referral #%1$d is already associated with payout #%2$d and has been skipped.
hi_IN: रेफरल #%d पहले से ही एक पेआउट #%d के सात ज़ुरा है और अभ स्किप कर दिया गया है.

en: Referral #%d completed
hi_IN: रेफरल  #%d पूरा हो गया

en: Referral #%d created successfully.
hi_IN: रेफरल #%d सफलतापूर्वक बन गया है.

en: Referral #%d for %s for %s rejected
hi_IN: रेफरल #%d से %s से %s अस्वीकार

en: Referral #%d is not valid and has been skipped.
hi_IN: रेफरल #%d सही नहीं है और स्किप कर दिया गया है.

en: Referral #%d rejected
hi_IN: रेफरल #%d अस्वीकार

en: Referral #%d updated successfully.
hi_IN: रेफरल #%d सफलतापूर्वक अपडेट हो गया है.

en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s
hi_IN: रेफरल #%d से %s जिसके लिए रिकॉर्ड किया है %s

en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
hi_IN: रेफरल #%d से %s जिसके लिए रिकॉर्ड किया है %s

en: Referral %1$s updated. Amount %2$s recorded for %3$s
hi_IN: रेफरल #%d से %s जिसके लिए रिकॉर्ड किया है %s

en: Referral Awarded!
hi_IN: रेफरल सम्मानित!

en: Referral Count
hi_IN: रेफरल के रकम.

en: Referral Details
hi_IN: जानकारी रेफरल की

en: Referral Earned!
hi_IN: रेफरल सम्मानित!

en: Referral Field
hi_IN: रेफेर्रल्स पेड

en: Referral Graphs
hi_IN: रेफरल के आलेख

en: Referral ID
hi_IN: रेफरिंग ID

en: Referral ID or array of referral IDs to retrieve payouts for.
hi_IN: रेफरल आईडी या ऐरे ऑफ़ आईडी से पेआउट निकाल ले.

en: Referral Payouts
hi_IN: रेफरल के पयूटस

en: Referral Rate
hi_IN: रेफरल मूल्य.

en: Referral Rate Type
hi_IN: रेफरल मूल्य के प्रकार.

en: Referral Settings
hi_IN: रेफरल सेटिंग्स

en: Referral Type
hi_IN: रेफरल मूल्य के प्रकार.

en: Referral URL
hi_IN: रेफरल का URL

en: Referral URL (ID): %s
hi_IN: रेफरल URL (ID): %s

en: Referral URL (Username): %s
hi_IN: रेफरल URL (यूजरनाम): %s

en: Referral URL Blacklist
hi_IN: रेफरल URL ब्लैकलिस्ट

en: Referral URL Generator
hi_IN: रेफरल URL जनरेटर

en: Referral URL Visits
hi_IN: रेफरल URL की विजिट्स

en: Referral Variable
hi_IN: रेफरल वेरिएबल

en: Referral added successfully
hi_IN: रेफरल सुकसेस्सफुल्ली ऐड हो गया.

en: Referral amount.
hi_IN: रेफरल के रकम.

en: Referral deleted successfully
hi_IN: रेफरल डिलीट हो गया सुक्सीस्फुल्ली.

en: Referral deletion failed, please try again
hi_IN: रेफरल डिलीट नहीं हुआ, कृपया दुबारा ट्राय करे.

en: Referral description
hi_IN: रेफरल के विवरण

en: Referral description.
hi_IN: रेफरल का रंग रूप.

en: Referral failed to be created.
hi_IN: रेफरल नहीं बन पाया.

en: Referral not created because WooCommerce was used for payment.
hi_IN: रेफरल नहीं बन पाया कुकी वुकोम्मेर्स यूज़ हुआ था पेमेंट के लिए.

en: Referral not created because affiliate is invalid
hi_IN: रेफरल नहीं बन पाया कुकी एफिलिएट के खुद के अकाउंट यूज़ किया गया था.

en: Referral not created because affiliate is invalid.
hi_IN: रेफरल नहीं बन पाया कुकी एफिलिएट के खुद के अकाउंट यूज़ किया गया था.

en: Referral not created because affiliate's own account was used.
hi_IN: रेफरल नहीं बन पाया कुकी एफिलिएट के खुद के अकाउंट यूज़ किया गया था.

en: Referral not created due to 0.00 amount.
hi_IN: रेफरल नहीं बना कुकी रकम 0.00 है और चुकानी है.

en: Referral rate (optional)
hi_IN: रेफरल मूल्य (ज़रूरी नहीं)

en: Referral reference (usually a link to a specific sale).
hi_IN: रेफरल का रिफरेन्स (एक लिंक जो एक वशेष बिक्री ka).

en: Referral statuses:
hi_IN: रेफरल सतिहति:

en: Referral type
hi_IN: रेफरल मूल्य.

en: Referral type for %1$s (Form ID: %2$d)
hi_IN: रेफरल #%d से %s जिसके लिए रिकॉर्ड किया है %s

en: Referral update failed, please try again
hi_IN: रेफरल अपडेट फ़ैल हो गया, कृपया दुबारा ट्राय करे.

en: Referral updated successfully
hi_IN: रेफरल अपडेट हो गया सुक्सीस्फुल्ली.

en: Referral variable: %s
hi_IN: रेफरल को बदलने का(वेरिएबल): %s

en: Referral wasn&#8217;t created, please try again.
hi_IN: एफिलिएट नहीं&#8217 ऐड हुआ, दुबारा ट्राय करे.

en: Referrals
hi_IN: रेफेर्रल्स

en: Referrals End Date
hi_IN: रेफरल मूल्य.

en: Referrals Paid
hi_IN: रेफेर्रल्स पेड

en: Referrals Start Date
hi_IN: रेफरल मूल्य.

en: Referrals Total
hi_IN: जानकारी रेफरल की

en: Referrals can be exported directly to a CSV file in order to make it easier for your own accounting needs and for you to payout your affiliates&#8217;s earnings.
hi_IN: रेफेर्रल्स CSV फाइल मई एक्सपोर्ट किया जायेंगे जिसे आप्प आराम से अपनी एकाउंटिंग नीड्स पूरी कर सके एंड एफिलिएट&#8217;s की कमाइए पाय कर सके.

en: Referrals can be searched in several different ways:
hi_IN: रेफेर्रल्स कही तरीके से सर्च किया जा सकता है:

[ctx: Referrals column table header]
en: Referrals
hi_IN: रेफेर्रल्स

en: Referrals end date
hi_IN: रेफरल मूल्य.

en: Referrals have been successfully recounted for %s.
hi_IN: रेफरल सफलतापूर्वक हटा दिया  गया है.

en: Referrals start date
hi_IN: रेफरल सतिहति:

en: Referrals table column to order by.
hi_IN: रेफरल सूची कॉलम के प्रकार करे.

en: Referrer
hi_IN: शीर्ष  रेफरेर

en: Referring URL
hi_IN: रेफरिंग URL

en: Register
hi_IN: रजिस्टर

en: Register a new affiliate account
hi_IN: एक नया एफिलिएट अकाउंट रजिस्टर करें

en: Registration Date
hi_IN: रजिस्ट्रेशन की तारिक.

en: Registration Email Content
hi_IN: रजिस्ट्रेशन ईमेल का कंटेंट

en: Registration Email Options For Affiliate Manager
hi_IN: रजिस्ट्रेशन ईमेल का कंटेंट

en: Registration Email Subject
hi_IN: रजिस्ट्रेशन ईमेल विषय

en: Registration Form Description
hi_IN: रजिस्ट्रेशन ईमेल का कंटेंट

en: Reissue
hi_IN: फिर से प्रकाशित करना

en: Reject
hi_IN: अस्वीकार

en: Reject Unpaid Referrals on Refund
hi_IN: अस्वीकार कर दिया जायेगा अगर रिफंड हुआ अनपेड रेफेर्रल्स पे

en: Rejected
hi_IN: अस्वीकार

en: Rejected Referral Earnings
hi_IN: अस्वीकार करि हुई रेफरल की कमाई

en: Rejection Reason
hi_IN: अस्वीकार करने का कारण.

en: Remember Me
hi_IN: यद् रहकने के लिए इसे दबाये

en: Remove Data on Uninstall
hi_IN: रिमूव डाटा अनइन्सटॉल के वक्त

en: Remove all saved data for AffiliateWP when the plugin is deleted.
hi_IN: सारा सेव्ड डाटा रिमूव हो जायेगा अफ्फिलिएटवप का जब प्लगइन डिलीट होगा.

en: Renew Your License
hi_IN: रिन्यू करें अपनी लाइसेंस को

en: Reports
hi_IN: सन्देश

en: Require Approval
hi_IN: ज़रूरी है अप्रूवल.

en: Require that Pending affiliate accounts must be approved before they can begin earning referrals.
hi_IN: ज़रूरी है की पेंडिंग एफिलिएट एकाउंट्स एप्रूव्ड हो जिसे पहले की वो शुरू कर सके एअर्निंग्स रेफेर्रल्स मैं.

en: Required Registration Fields
hi_IN: रजिस्ट्रेशन फ़ील्ड्स ज़रूर चाइये

en: Retry Payment
hi_IN: पेमेंट दुबारा तरय करे

en: Review
hi_IN: जाच करना.

en: Review Affiliate
hi_IN: रिव्यु एफिलिएट

en: Review pending applications: %s
hi_IN: रिव्यु करे बची हुई आवेदन(ऍप्लिकेशन्स) को: %s

en: Revoke
hi_IN: वापस लेना

en: Romania
hi_IN: रोमानियाई ल्यू

en: Romanian Leu
hi_IN: रोमानियाई ल्यू

en: Russian Ruble
hi_IN: रुस्सियन रूबल

en: Saudi Arabian Riyal
hi_IN: सऊदी अरब रियाल

en: Save Profile Settings
hi_IN: प्रोफाइल सेटिंग्स को सेव करें

en: Scope under which the request is made; determines fields present in response.
hi_IN: स्कोप जिसके अंतगत रिक्वेस्ट की गए है; देखता है जो फ़ील्ड्स अभी प्रेजेंट है.

en: Search
hi_IN: जाच करे

en: Search for an affiliate by username or email.
hi_IN: धुन्दो एफिलिएट को उसके यूजरनाम या ईमेल से.

en: Searching Referrals
hi_IN: रेफेर्रल्स को सर्च करा जा रहा है

en: Searching Visits
hi_IN: विजिट्स को सर्च किया जा रहा है

en: Secret Key
hi_IN: गुप्त कुंजी

en: Security check failed
hi_IN: सिक्योरिटी चेक फेल्ड हो गया.

en: Select Field
hi_IN: फील्ड चुने

en: Select User Roles
hi_IN: चूने हुई यूजर भूमिका

en: Select an image if you would like an image banner. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere. Leave blank if you wish to create a text-only creative.
hi_IN: सेलेक्ट करे इमेज अगर आपको इमेज बैनर चाइये. आप एक इमेज URL भी दे सकते है अगर आपकी इमेज कही और होस्टेड है तोह.

en: Select or enter a date for this referral.
hi_IN: रेफरल की सतिहति को सेलेक्ट करें.

en: Select the page that shows the terms of use for Affiliate Registration.
hi_IN: पेज सेलेक्ट करें जहा पे यूज़ करने की शर्ते लिखी है एफिलिएट रजिस्ट्रेशन की

en: Select the referral type for this form.
hi_IN: चालू करे एफिलिएट रेफरल को इस फॉर्म के लिए

en: Select the status of the creative.
hi_IN: सेलेक्ट करे क्रिएटिव की सतिहति.

en: Select the status of the referral.
hi_IN: रेफरल की सतिहति को सेलेक्ट करें.

en: Select the type of the referral.
hi_IN: रेफरल की सतिहति को सेलेक्ट करें.

en: Select which fields should be required for affiliate registration. The <strong>Username</strong> and <strong>Account Email</strong> form fields are always required. The <strong>Password</strong> form field will be removed if not required.
hi_IN: सेलेक्ट करें कोनसे फ़ील्ड्स ज़रूर चाइये एफिलिएट रजिस्ट्रेशन के वक्त. <strong>यूजरनाम</strong>, <strong>अकाउंट ईमेल</strong> और <strong>पासवर्ड</strong> ये फॉर्म फ़ील्ड्स ज़रूरी है.

en: Select which form(s) to show on the Affiliate Area page. The affiliate registration form will only show if <a href="%s">Allow Affiliate Registration</a> is enabled.
hi_IN: सेलेक्ट करें कोनसे फॉर्म(स) है जो आपको दिखानी है एफिलिएट एरिया पेज पे. एफिलिएट रजिस्ट्रेशन फॉर्म तभी देखई देगा अगर <a href="%s">अल्लोव  एफिलिएट  रजिस्ट्रेशन</a> इनेबल्ड हो.

en: Select your image. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere.
hi_IN: सेलेक्ट करे इमेज. आप एक इमेज URL भी दे सकते है अगर आपकी इमेज कही और होस्टेड है तोह.

en: Send welcome email after registering affiliate?
hi_IN: एक ईमेल सेंड करे जब एफिलिएट रजिस्टर कर ले?

en: September
hi_IN: यद् रहकने के लिए इसे दबाये

en: Settings
hi_IN: सेटिंग्स

en: Settings successfully imported
hi_IN: सेटिंग्स को इम्पोर्ट कर लिया है.

en: Settings updated.
hi_IN: सेटिंग्स अपडेटेड.

en: Shortcode
hi_IN: शॉर्टकोड

en: Should AffiliateWP adjust the commission amounts recorded for purchases that include affiliate referrals? This will subtract the referral amount from the base amount used to calculate the commission total.
hi_IN: क्या अफ्फिलिएटवप कमाई की रकम को एडजस्ट कर सकता है जो रिकॉर्डएड है खरीदारी के लिए जो इंकलूदे करते है एफिलिएट रेफेर्रल्स? ये काम कर देगा रेफरल रकम को बेस रकम मैं से जिसे कूल कॉमिशन को कैलकुलेट कर पाय.

en: Should AffiliateWP prevent referral commissions from being recorded on license upgrade purchases with EDD Software Licensing?
hi_IN: क्या अफ्फिलिएटवप रोखे उन रेफरल कॉमिशन को जो रिकॉर्ड हो रहे है लाइसेंस खरीदारी मैं EDD सॉफ्टवेर लाइसेंसिंग के सात?

en: Should AffiliateWP prevent referral commissions from being recorded on renewal purchases with EDD Software Licensing?
hi_IN: क्या अफ्फिलिएटवप रोखे उन रेफरल कॉमिशन को जो रिकॉर्ड हो रहे है हर बार की खरीदारी मैं EDD सॉफ्टवेर लाइसेंसिंग के सात?

en: Show pretty affiliate referral URLs to affiliates. For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>
hi_IN: दिखाइये सुन्दर एफिलिएट रेफरल URLs अफीलियाट्स को. जैसे: <strong>%s or %s</strong>

en: Show pretty referral URLs: %s
hi_IN: देखाइयेए सुन्दर रेफरल URLs: %s

en: Show referral URLs to affiliates with either their affiliate ID or Username appended.<br/> For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>.
hi_IN: देखाइए रेफरल URLs अफीलियाट्स को उनके एफिलिएट ID या Username से .<br/> जैसे: <strong>%s or %s</strong>.

en: Singapore
hi_IN: सिंगापुर का डॉलर

en: Singapore Dollar
hi_IN: सिंगापुर का डॉलर

en: Site Default
hi_IN: साइट डिफ़ॉल्ट.

en: Sorry, there are currently no creatives available.
hi_IN: माफ़ करें, अभी कोई क्रेअटिवेस अवलियाबले नहीं है.

en: South African Rand
hi_IN: दक्षिण अफ्रीकी रैंड

en: South Korean Won
hi_IN: दक्षिण कोरियाई वोन

en: Start Date
hi_IN: पेआउट की तारिक

en: Statistics
hi_IN: अंक-विवरन

en: Status
hi_IN: स्थिति

[ctx: Status column table header]
en: Status
hi_IN: स्थिति

en: Step %d running
hi_IN: स्टेप %d रनिंग.

en: Submit Payout
hi_IN: पयूटस देखें

en: Successful Conversions
hi_IN: रूपांतरण हो गया सही से.

en: Swedish Krona
hi_IN: स्वीडिश क्रोना

en: Swiss Franc
hi_IN: स्विस फ्रैंक

en: System Info
hi_IN: सिस्टम की जानकारी

en: Taiwan New Dollar
hi_IN: ताइवान न्यू डॉलर

en: Terms of Use
hi_IN: उसे करने की शर्ते

en: Terms of Use Label
hi_IN: उसे करने की शर्ते

en: Terms of Use URL: %s
hi_IN: यूज़ करने की शर्ते का URL: %s

en: Terms to search for affiliates. Accepts an affiliate ID or a string.
hi_IN: एफिलिएट को ढूंढने की शर्त्त है. ये एफिलिएट आईडी या स्ट्रिंग ही एक्सेप्ट करता है.

en: Text
hi_IN: टेक्स्ट

en: Text for the creative.
hi_IN: टेक्स्ट जो क्रिएटिव का है.

en: Text for this creative.
hi_IN: टेक्स्ट इस क्रिएटिव के लिए.

en: Thai Baht
hi_IN: थाईलैण्ड मुद्रा

en: Thanks for your recent affiliate registration on {site_name}.
hi_IN: धन्यवाद आपकी हल की एफिलिएट रजिस्ट्रेशन के लिए {site_name} पे .

en: The %s notice already exists and could not be added.
hi_IN: एफिलिएट अकाउंट ऐड नहीं हो पाया.

en: The API keys could not be generated.
hi_IN: API keys गेनेराते नहीं हो पायी.

en: The API keys were successfully generated.
hi_IN: API keys सुक्सीस्फुल्ली गेनेराते हो गयी.

en: The API keys were successfully regenerated.
hi_IN: API keys सुक्सीस्फुल्ली दुबारा गेनेराते हो गयी.

en: The API keys were successfully revoked.
hi_IN: API keys रिवोकेड हो गयी है.

en: The CSV file generated is structured properly for PayPal&#8217;s Mass Payment system so you can easily payout all of your affiliates at once via PayPal.
hi_IN: CSV फाइल जो जेनेरेट हुई है वो अच्छे से स्ट्रक्चर्ड है पयपाल&#8217;s मास्स पेमेंट सिस्टम के लिए जिसे आप्प अपने अफीलियाट्स को एक बार मई सबको पेय करसके पयपाल से .

en: The ID for the parent referral.
hi_IN: ID विजिट का जो रेफेरल से ज़ुरा हुआ है.

en: The URL the customer landed on that led to a referral being created
hi_IN: URL जहा कस्टाइमर आया वह पर एक रेफरल बन गया है

en: The URL this creative should link to. Based on your Referral Settings, the affiliate&#8217;s ID or username will be automatically appended.
hi_IN: URL जहा पे ये क्रिएटिव लिंक करेगा. आपके रेफरल सेटिंग्स पे बेस्ड है, एफिलिएट&#8217;s ID या username ऑटोमेटिकली अपेण्ड हो जाये गा.

en: The URL to the review page for a pending affiliate
hi_IN: URL रिव्यु पेज के रूखे हुआ एफिलिएट के लिए

en: The URL variable for referral URLs. For example: <strong>%s</strong>.
hi_IN: URL वेरिएबल  रेफरल URLs के लिए. जैसे: <strong>%s</strong>.

en: The affiliate ID associated with the payout.
hi_IN: एफिलिएट ID जो है पेआउट के सात.

en: The affiliate ID or array of IDs to query for.
hi_IN: एफिलिएट आईडी या ऐरे का आईडी के  क्वेरी  करे.

en: The affiliate ID or array of IDs to query payouts for.
hi_IN: एफिलिएट आईडी या ऐरे ऑफ़ आईडी से क्वेरी पेआउट करे.

en: The affiliate ID or array of IDs to query visits for.
hi_IN: एफिलिएट ID या ऐरे ऑफ़ ID जिसे विजिट की क्वेरी करे.

en: The affiliate ID the campaign belongs to.
hi_IN: एफिलिएट&#8217;s आईडी. ये चेंज नहीं हो सकती.

en: The affiliate account could not be added.
hi_IN: एफिलिएट अकाउंट ऐड नहीं हो पाया.

en: The affiliate account could not be deleted.
hi_IN: यह एफिलिएट अकाउंट हैट नहीं पायेगा.

en: The affiliate account could not be updated.
hi_IN: एफिलिएट अकाउंट अपडेट नहीं हो पाया.

en: The affiliate account has been successfully deleted.
hi_IN: ये एफिलिएट अकाउंट सफलता के सात डिलीट हो गया है.

en: The affiliate and its associated user account have been successfully deleted.
hi_IN: एफिलिएट और उसके एसोसिएटेड यूजर अकाउंट अभ सफलता के सात डिलीट हो गये है.

en: The affiliate area is available only for registered affiliates.
hi_IN: एफिलिएट इलाका सिर्फ रजिस्टर्ड अफीलियाट्स के लिए है.

en: The affiliate flat rate basis, as inherited from global settings.
hi_IN: एफिलिएट मूल्य, जो लिया गया है ग्लोबल सेटिंग्स से.

en: The affiliate flat rate basis, as it exists in the database
hi_IN: एफिलिएट मूल्य, जो डेटाबेस मई है.

en: The affiliate flat rate basis.
hi_IN: एफिलिएट मूल्य.

en: The affiliate login URL to your website
hi_IN: एफिलिएट लॉगिन URL आपकी साइट तक का.

en: The affiliate payment email address, as inherited from the user email address.
hi_IN: एफिलिएट पेमेंट ईमेल एड्रेस, जो लिया है यूजर ईमेल एड्रेस साई.

en: The affiliate payment email address, as it exists in the database
hi_IN: एफिलिएट पेमेंट ईमेल एड्रेस, जो है डेटाबेस मई.

en: The affiliate payment email address.
hi_IN: एफिलिएट पेमेंट  ईमेल एड्रेस.

en: The affiliate rate type
hi_IN: एफिलिएट मूल्य के प्रकार.

en: The affiliate rate type, as inherited from global settings.
hi_IN: एफिलिएट के प्रकार, जो की ग्लोबल सेटिंग्स मई से लिया गया है.

en: The affiliate rate type, as it exists in the database
hi_IN: एफिलिएट मूल्य के प्रकार, डेटाबेस मई एक्सिस्ट करता है.

en: The affiliate rate, as inherited from global settings.
hi_IN: एफिलिएट मूल्य, जो लिया गया है ग्लोबल सेटिंग्स से.

en: The affiliate rate, as it exists in the database
hi_IN: एफिलिएट मूल्य, जो डेटाबेस मई है.

en: The affiliate rate.
hi_IN: एफिलिएट मूल्य.

en: The affiliate registration coupon (if any)
hi_IN: कोई एफिलिएट रजिस्ट्रेशन नहीं है अभी तक

en: The affiliate status.
hi_IN: एफिलिएट स्थिति.

en: The affiliate status. Accepts 'active', 'inactive', 'pending', or 'rejected'.
hi_IN: एफिलिएट कई स्थिति. ये लेता है 'एक्टिव(सक्रिय)' , 'इनएक्टिव(निष्क्रिय)', 'पेंडिंग(रूका हुआ)' या 'रिजेक्टेड(रद्द)' को.

en: The affiliate user ID associated with the customer.
hi_IN: एफिलिएट ID जो है पेआउट के सात.

en: The affiliate was updated successfully.
hi_IN: अफ्फिलाटे सफलतापूर्वक अपडेट हो गया.

en: The affiliate&#8217;s ID
hi_IN: एफिलिएट&#8217;s ID

en: The affiliate&#8217;s ID. This cannot be changed.
hi_IN: एफिलिएट&#8217;s आईडी. ये चेंज नहीं हो सकती.

en: The affiliate&#8217;s account email. Updating this will change the email address shown on the user&#8217;s profile page.
hi_IN: एफिलिएट&#8217;s अकाउंट ईमेल. इसको अपडेट करने से ईमेल एड्रेस चेंज हो जायेगा जो यूजर&#8217;s प्रोफाइल पेज पे देखता है.

en: The affiliate&#8217;s first and/or last name. Will be empty if no name is specified. This can be changed on the <a href="%1$s" alt="%2$s">user edit screen</a>.
hi_IN: एफिलिएट &#8217;s के फर्स्ट एंड लास्ट नाम. खली होगा अगर नहीं बाहर तोह. ये चेंज हो सकता है <a href="%1$s" alt="%2$s">यूजर एडिट स्क्रीन pai</a>.

en: The affiliate&#8217;s flat rate referral basis.
hi_IN: एफिलिएट&#8217;s रेफरल मूल्य.

en: The affiliate&#8217;s referral URL
hi_IN: एफिलिएट&#8217;s रेफरल URL

en: The affiliate&#8217;s referral URL. This is based on global settings.
hi_IN: एफिलिएट&#8217;s रेफरल URL. यह ग्लोबल सेटिंग्स पे बेस्ड है.

en: The affiliate&#8217;s referral rate
hi_IN: एफिलिएट&#8217;s रेफरल मूल्य.

en: The affiliate&#8217;s referral rate type.
hi_IN: एफिलिएट&#8217;s रेफरल मूल्य के प्रकार.

en: The affiliate&#8217;s referral rate, such as 20 for 20%. If left blank, the site default will be used.
hi_IN: एफिलिएट&#8217;s रेफरल मूल्य, जैसे  20 फॉर 20%. अगर ब्लेंक चोरा तोह साइट पे जो डिफ़ॉल्ट सेटिंग है वो उसे होगी.

en: The affiliate&#8217;s registration date. This cannot be changed.
hi_IN: एफिलिएट&#8217;s रजिस्ट्रेशन की तारिक. ये चेंज नहीं हो सकती.

en: The affiliate&#8217;s user ID. This cannot be changed.
hi_IN: एफिलिएट&#8217;s यूजर आईडी. ये चेंज नहीं हो सकती.

en: The affiliate&#8217;s username. This cannot be changed.
hi_IN: एफिलिएट&#8217;s यूजरनाम. ये चेंज नहीं हो सकती.

en: The affiliate&#8217;s website. Will be empty if no website is specified. This can be changed on the <a href="%1$s" alt="%2$s">user edit screen</a>.
hi_IN: एफिलिएट&#8217;s वेबसाइट. ये कहली रहगा अगर कोई वेबसाइट नहीं डिफाइन की तोह. ये चेंज हो सकता hai <a href="%1$s" alt="%2$s">यूजर एडिट स्क्रीन से</a>.

en: The amount of a given referral
hi_IN: संख्या गिवेन रेफरल की

en: The amount of the referral, such as 15.
hi_IN: रेफरल के संख्या, जैसे 15.

en: The associated campaign.
hi_IN: संबद्ध अभियान

en: The callback function used for the <strong>%s</strong> setting is missing.
hi_IN: एक कालबैक फंक्शन जो यूज़ हुआ था <strong>%s</strong> सेटिंग्स के लिए वो मिसिंग है.

en: The context under which the referral was created (integration).
hi_IN: ये निर्दश जिससे रेफरल बनाया गया है (एकीकरण).

en: The context under which the sale was created (integration).
hi_IN: ये निर्दश जिससे रेफरल बनाया गया है (एकीकरण).

en: The context under which the visit was created.
hi_IN: ये निर्दश जिससे रेफरल बनाया गया है (एकीकरण).

en: The creative ID or array of IDs to query for.
hi_IN: क्रिएटिव आईडी या ऐरे का आईडी से क्वेरी करे.

en: The creative could not be created.
hi_IN: क्रिएटिव बन नहीं पाया.

en: The creative could not be deleted.
hi_IN: क्रिएटिव डिलीट नहीं हो पाया.

en: The creative could not be updated.
hi_IN: क्रिएटिव अपडेट नहीं हो पाया.

en: The creative status.
hi_IN: क्रिएटिव स्थिति.

en: The creative status. Accepts 'active' or 'inactive'.
hi_IN: क्रिएटिव स्थिति. ये लेता है 'सक्रिय' या 'निष्क्रिय' को.

en: The creative was successfully deleted.
hi_IN: क्रिएटिव सफलतापूर्वक हटा दिया गया है.

en: The creative was successfully updated.
hi_IN: क्रिएटिव सफलतापूर्वक अपडेट हो गया है.

en: The customer ID or comma-separated list of IDs to query for.
hi_IN: क्रिएटिव आईडी या ऐरे का आईडी से क्वेरी करे.

en: The customer could not be created.
hi_IN: विजिट नहीं बन पाया.

en: The customer could not be deleted.
hi_IN: विजिट हैट नहीं पाया.

en: The customer could not be updated.
hi_IN: विजिट अपडेट नहीं हो पाया.

en: The customer email or array of emails to query customers for.
hi_IN: यूजर आईडी  या ऐरे का आईडी का क्वेरी भुगतान करे.

en: The customer was successfully deleted.
hi_IN: क्रिएटिव सफलतापूर्वक हटा दिया गया है.

en: The customer was successfully updated.
hi_IN: क्रिएटिव सफलतापूर्वक अपडेट हो गया है.

en: The date array or string to query affiliate registrations within.
hi_IN: तारिक का ऐरे या स्ट्रिंग से क्वेरी एफिलिएट पंजीकरण करे.

en: The date array or string to query customers within.
hi_IN: तारिक का ऐरे या स्ट्रिंग से क्वेरी पेआउट करे.

en: The date array or string to query payouts within.
hi_IN: तारिक का ऐरे या स्ट्रिंग से क्वेरी पेआउट करे.

en: The date array or string to query referrals within.
hi_IN: तारिक का ऐरे या स्ट्रिंग से क्वेरी रेफेर्रल्स करे.

en: The date array or string to query sales within.
hi_IN: तारिक का ऐरे या स्ट्रिंग से क्वेरी रेफेर्रल्स करे.

en: The date the affiliate was registered.
hi_IN: दिन जब एफिलिएट का रजिस्टर हुआ था.

en: The date the creative was created.
hi_IN: दिन जब क्रिएटिव बना था.

en: The date the creative was created. This cannot be changed.
hi_IN: दिन जब क्रिएटिव बना था.

en: The date the customer was created.
hi_IN: दिन जब क्रिएटिव बना था.

en: The date the payout was generated.
hi_IN: दिन जब पेआउट बना था.

en: The date the referral was created.
hi_IN: तारीख जब रेफरल बना था.

en: The date the referral was generated.
hi_IN: तारीख जब रेफरल बना था.

en: The date the visit was generated.
hi_IN: तारीख जब विजिट बना था.

en: The debug log has been cleared.
hi_IN: डिबग लाग साफ हो चूका है.

en: The default referral URL shown in the Affiliate Area. Also changes the URL shown in the Referral URL Generator and the {referral_url} email tag.
hi_IN: डिफ़ॉल्ट रेफरल URL जो के दिखाइए देगा अफ्फिलाटे एरिया मैं. और चेंज कर देता है URL जो की देखाइए देता है रेफरल URL जनरेटर मैं  और  {referral_url} ईमेल टैग मैं .

en: The default referral rate. A percentage if the Referral Rate Type is set to Percentage, a flat amount otherwise. Referral rates can also be set for each individual affiliate.
hi_IN: डिफ़ॉल्ट रेफरल मूल्य. प्रतिशत अगर रेफरल मूल्य तरीका सेट है प्रतिशत पे, नहीं तोह (फ्लैट रेट) सपाट दर. रेफरल मूल्य अलग अलग इंडिविजुअल अफीलियाट्स के लिए भी सेट हो सकते है.

en: The display name of the affiliate, as set on the affiliate's user profile
hi_IN: यूजरनाम एफिलिएट के जो साइट पे है

en: The email address of the affiliate
hi_IN: एफिलिएट के ईमेल एड्रेस

en: The email address to send emails from. This will act as the "from" and "reply-to" address.
hi_IN: ईमेल एड्रेस जिसे इमेल्स सेंड होंगे. ये एक "फ्रॉम" एंड "रिप्लाई-तो" एड्रेस की तरह काम करेगा.

en: The email notifications sent to the affiliate manager and affiliate.
hi_IN: एफिलिएट के ईमेल एड्रेस

en: The membership-level referral rate, such as 20 for 20%%. Affiliate-level referral rates will override this value. If left blank, the site default value of %s will be used.
hi_IN: मेम्बरशिप-लेवल के रेफरल मूल्य, जैसे 20 से 20%%. एफिलिएट लेवल के मिल्या ओवरराइड हो जायेंगे इस वैल्यू पे. अगर खली छोड़ा, तोह साइट डिफ़ॉल्ट वैल्यू %s यूज़ होगी.

en: The method used to track referral links can fail on sites that have jQuery errors. Enable Fallback Tracking if referrals are not being tracked properly.
hi_IN: ये तरीका रेफरल लिंक्स को ट्रैक करने के लिए है और नहीं चलेगा अगर jQuery ररर्स हुआ तोह साइट्स पे. चालू करें फालबैक ट्रैकिंग अगर रेफेर्रल्स नहीं ट्रैक हो पा रहे.

en: The name and ID of the affiliate who generated this referral. This association cannot be changed.
hi_IN: ID एफिलिएट की जिसे ये रेफरल जेनेरेट हुआ था. ये वैल्यू चेंज नहीं हो सकती.

en: The name of the campaign associated with the referral (if any)
hi_IN: अभियान के नाम जो रेफरल से ज़ुरा है (अगर कोई हो तोह).

en: The name of this creative. For your identification only.
hi_IN: क्रिएटिव का नाम. आपके आइडेंटिफिकेशन के लिए बस.

en: The name that emails come from. This is usually your site name.
hi_IN: नाम जिसे ईमेल अति है. ये आपका साइट नाम होता है ज़ायद तार.

en: The number of items to offset in the query.
hi_IN: वस्तुओ की संख्या का ओफ़्सेट करे क्वेरी मई.

en: The number of items to query for. Use -1 for all.
hi_IN: वस्तुओ की संख्या की क्वेरी करे. आप -1 उसे करे सबके लिए.

en: The number of paid referrals associated with the affiliate.
hi_IN: पेड रेफेर्रल्स की संख्या जो एफिलिएट के सात है.

en: The number of referrals associated with the affiliate.
hi_IN: रेफेर्रल्स की संख्या जिनके सात एफिलिएट है.

en: The number of referrals recorded against the campaign.
hi_IN: रेफेर्रल्स की संख्या जिनके सात एफिलिएट है.

en: The number of visits associated with the affiliate.
hi_IN: लोगो के साइट पे आने की संख्या जो एफिलिएट के सात है.

en: The parent referral ID or array of IDs to query for.
hi_IN: रेफरल आईडी या ऐरे ऑफ़ आईडी से क्वेरी करे.

en: The payout ID or array of IDs to query for.
hi_IN: पेआउट आईडी या ऐरे का आईडी से क्वेरी करे.

en: The payout could not be deleted.
hi_IN: पेआउट हैट नहीं पाया.

en: The payout has been successfully deleted.
hi_IN: पेआउट सफलतापूर्वक हटा दिया गया है.

en: The payout status.
hi_IN: पेआउट की सतिहति.

en: The payout status. Accepts 'paid' or 'failed'.
hi_IN: पेआउट स्तिथि. ये 'पेड' या 'फेल्ड' एक्सेप्ट करता है.

en: The promo method used by the affiliate
hi_IN: एफिलिएट ने जो प्रोमो के तरीका यूज़ किया है

en: The reason an affiliate was rejected
hi_IN: एफिलिएट के इलाका को अस्वीकार कर देने  के कारन

en: The referral ID or array of IDs to query for.
hi_IN: रेफरल आईडी या ऐरे ऑफ़ आईडी से क्वेरी करे.

en: The referral ID or array of IDs to query visits for.
hi_IN: रेफरल ID या ऐरे ऑफ़ ID जिसे विजिट की क्वेरी करे.

en: The referral ID. This cannot be changed.
hi_IN: एफिलिएट&#8217;s आईडी. ये चेंज नहीं हो सकती.

en: The referral amount cannot be changed once it has been included in a payout.
hi_IN: रेफरल संख्या चेंज नहीं हो सकते अगर एक बार पेआउट मई इंकलूदे हो गयी तोह.

en: The referral could not be added.
hi_IN: रेफरल ऐड नहीं हो पाया.

en: The referral could not be deleted.
hi_IN: रेफरल हैट नहीं पाया.

en: The referral could not be updated
hi_IN: रेफरल अपडेट नहीं हो पाया.

en: The referral has been successfully deleted.
hi_IN: रेफरल सफलतापूर्वक हटा दिया  गया है.

en: The referral rate for this %s category.
hi_IN: एक रेफरल मूल्य एंटर करे इसके लिए %s

en: The referral rate for this category.
hi_IN: एक रेफरल मूल्य एंटर करे इसके लिए %s

en: The referral status cannot be changed once it has been included in a payout.
hi_IN: रेफरल स्थिति चेंज नहीं की जा सकती एक बार अगर पेआउट मई इंकलूदे हो गई तोह.

en: The referral status or array of statuses to retrieve visits for.
hi_IN: रेफरल स्थिति या ऐरे ऑफ़ स्थितिइस जिसे विजिट की क्वेरी करे.

en: The referral status or array of statuses.
hi_IN: रेफरल स्थिति या ऐरे की स्थिति.

en: The referral status.
hi_IN: रेफरल स्थिति.

en: The referral was updated successfully.
hi_IN: रेफरल सफलतापूर्वक अपडेट हो गया है.

en: The sale status or array of statuses.
hi_IN: रेफरल स्थिति या ऐरे की स्थिति.

en: The specified affiliate does not exist. | None of the specified affiliates exist.
hi_IN[0]: दिन जब एफिलिएट का रजिस्टर हुआ था.
hi_IN[1]: दिन जब एफिलिएट का रजिस्टर हुआ था.

en: The status assigned to the affiliate&#8217;s account.
hi_IN: स्थिति एसाइन्ड कर दिया गया है एफिलिएट&#8217;s अकाउंट को.

en: The status assigned to the affiliate&#8217;s account. Updating the status could trigger account related events, such as email notifications.
hi_IN: स्थिति असाइन की गई है एफिलिएट&#8217;s अकाउंट की. अपडेट करने पे सतिहति अकाउंट रिलेटेड इवेंट्स ट्रिगर कर सकते है, जैसे ईमेल नोटिफिकेशन्स.

en: The supplied affiliate ID or username is invalid and has been ignored.
hi_IN: जो एफिलिएट ID दिया गया है या यूजरनाम वो सही नहीं है और इग्नोर कर दिया है.

en: The symbol (usually , or .) to separate decimal points
hi_IN: सिंबल ( जैसे , या .) जिसे डेसीमल पॉइंट्स सेपरेट हो

en: The symbol (usually , or .) to separate thousands
hi_IN: सिंबल ( जैसे , या .) जिसे डेसीमल पॉइंट्स  सेपरेट हो

en: The unique affiliate ID.
hi_IN: अनोखा एफिलिएट आईडी.

en: The unique creative ID.
hi_IN: एक अनोखा क्रिएटिव ID.

en: The unique customer ID.
hi_IN: अनोखा विजिट ID.

en: The unique hash for this campaign.
hi_IN: संबद्ध अभियान

en: The unique payout ID.
hi_IN: एक अनोखा पेआउट ID.

en: The unique referral ID.
hi_IN: अनोखा रेफरल ID.

en: The unique visit ID.
hi_IN: अनोखा विजिट ID.

en: The upgrade process is running, please be patient. This could take several minutes to complete while affiliate records are upgraded in batches of 100.
hi_IN: ये अपग्रेड चल रहा है. कृपया शांति रहके. ये कुछ देर लेगा पूरा होने मैं , एफिलिएट रिकार्ड्स अपग्रेड हो रहे है 100 के बैचेस मैं.

en: The user ID or array of IDs to query payouts for.
hi_IN: यूजर आईडी  या ऐरे का आईडी का क्वेरी भुगतान करे.

en: The user ID or comma-separated list of IDs to query customers for.
hi_IN: यूजर आईडी  या ऐरे का आईडी का क्वेरी भुगतान करे.

en: The user name of the affiliate on the site
hi_IN: यूजरनाम एफिलिएट के जो साइट पे है

en: The visit ID or array of IDs to query visits for.
hi_IN: विजिट ID या ऐरे ऑफ़ ID जिसे विजिट की क्वेरी करे.

en: The visit URL.
hi_IN: विजिट URL.

en: The visit could not be created.
hi_IN: विजिट नहीं बन पाया.

en: The visit could not be deleted.
hi_IN: विजिट हैट नहीं पाया.

en: The visit could not be updated.
hi_IN: विजिट अपडेट नहीं हो पाया.

en: The visit has been successfully deleted.
hi_IN: विजिट सफलतापूर्वक हटा दिया गया है.

en: The visit was successfully created.
hi_IN: विजिट सफलतापूर्वक बन चूका है.

en: The visit was updated successfully.
hi_IN: विजिट सफलतापूर्वक बन चूका है.

en: The website of the affiliate
hi_IN: एफिलिएट की वेबसाइट

en: There are currently no AffiliateWP <a href="%s">integrations</a> enabled. If you are using AffiliateWP without any integrations, you may disregard this message.
hi_IN: अभी कोई अफ्फिलिएटवप <a href="%s">इंटेग्रटीओन्स</a> इनेबल्ड नहीं है. अगर आप एफिलिएटवप यूजर करते है बिना किसी इंटेग्रटीओन्स के, इस मैसेज को इग्नोर कर दे.

en: There are currently no coupon codes to display.
hi_IN: माफ़ करें, अभी कोई क्रेअटिवेस अवलियाबले नहीं है.

en: There are no referrals to show.
hi_IN: रेफरल स्थिति.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
hi_IN: नया वर्शन %1$s अभ अवेलेबल है. %2$s देखे वर्शन %3$s के डिटेल्स %4$s या %5$s अपडेट करे अभी %6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
hi_IN: नया वर्शन %1$s अभ उपलब्ध है. %2$s देखे वर्शन %3$s के डिटेल्स विस्तार मई %4$s.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
hi_IN: एक नया %1$s उपलभ्द है. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">वर्शन डिटेल्स %3$s चेक करे</a> या <a href="%4$s">अपडेट करे अभी</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
hi_IN: एक नया %1$s उपलभ्द है. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">वर्शन डिटेल्स %3$s चेक करे</a>.

en: There was a problem generating a payout for Affiliate #%1$d for %2$s.
hi_IN: एक परेशानी है पेआउट को गेनेराते करने की ये एफिलिएट के लिए #%1$d के लिए %2$s.

en: There was an error retrieving the add-ons list from the server. Please try again later.
hi_IN: एक एरर मिला जब हमने ऐड-ओंस लिस्ट को लेने की कोशिश के सर्वर से. कृपया दुबारा तरय करे बाद मई.

en: These add-ons <em><strong>add functionality</strong></em> to your AffiliateWP-powered site.
hi_IN: ये ऐड-ओंस <em><strong> कार्यक्षमता ऐड करते है </strong></em> आपके अफ्फिलिएटवप- पॉवेरेड साइट पे.

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use default affiliate rates.
hi_IN: ये सेटिंग्स यूज़ होंगे एफिलिएट कमाई का हिसाब लगाने के लिए प्रति खरीदारी पे. खली चोर दे अगर डिफ़ॉल्ट एफिलिएट रेट्स यूज़ करने है.

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use the site default referral rate.
hi_IN: ये सेटिंग्स यूज़ होंगे हिसाब लगाने के लिए एफिलिएट कमाई को प्रति सेल पे. चोर दे खली अगर यूज़ करना है साइट के रेफौल्ट रेफरल रेट.

en: These tools assist in migrating affiliate and referral data from existing platforms.
hi_IN: ये टूल्स सहायक है अफीलियाट्स को प्रवास(माइग्रेट) करने के लिए और रेफरल का डाटा मौजूदा मंच से प्राप्त करने के लिए.

en: This Month
hi_IN: ये चौथाई.

en: This Quarter
hi_IN: इस चौथाई.

en: This Week
hi_IN: ये हफ्ता.

en: This Year
hi_IN: इस साल.

en: This appears to be an invalid license key.
hi_IN: ये इनवैलिड लाइसेंस की लग रही %s के लिए.

en: This field must be mapped for the import to proceed.
hi_IN: एक URL होना चाइये सेकंड आर्गुमेंट की तरह जिसे आगे बाद पाए.

en: This is the page where affiliates will manage their affiliate account.
hi_IN: यह एक पेज है जहा पे सरे अफीलियाट्स अपने एफिलिएट अकाउंट मैनेज करेंगे

en: This is used for communication between your site and Google reCAPTCHA. Be sure to keep it a secret.
hi_IN: ये यूज़ किया जाता है कम्युनिकेशन के लिए आपके साइट एंड Google reCAPTCHA के बिच मैं. पका कर ले के ये एक गुप्त रहे.

en: This is used to identify your site to Google reCAPTCHA.
hi_IN: ये यूज़ किया जाता है  Google reCAPTCHA के लिए जो आपके साइट की पहचान करती है.

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members register their account with this subscription. Leave blank to use the site default referral rate.
hi_IN: ये मूल्य यूज़ होगा हिसाब लगाने के लिए एफिलिएट की कमाई को जब मेंबर्स रजिस्टर करेंगे अपने अकाउंट जो सब्सक्रिप्शन के साथ. खली चोर दे अगर साइट डिफ़ॉल्ट रेफरल मूल्य चूसे करना है तोह.

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members subscribe to this level. Leave blank to use the site default referral rate.
hi_IN: ये मूल्य यूज़ होगा हिसाब लगाने के लिए एफिलिएट कमाई को जब मेंबर्स सब्सकिर्बे करेने इस लेवल को. खली चोर दे अगर साइट डिफ़ॉल्ट रेफरल मूल्य यूज़ करना है तोह.

en: This screen provides access to your site&#8217;s referral history.
hi_IN: ये स्क्रीन आपके साइट&#8217;s का रेफरल हिस्ट्री प्रोवाइड करता है.

en: This screen provides access to your site&#8217;s visit history.
hi_IN: ये स्क्रीन पाउच प्रदान करता है आपकी साइट्&#8217;स की विजिट हिस्ट्री को.

en: This setting will be used to calculate affiliate earnings per-donation. Leave blank to use default affiliate rates.
hi_IN: ये सेटिंग्स यूज़ होंगे हिसाब लगाने के लिए एफिलिएट की कमाई के प्रति डोनेशन पर. खली चोर दे अगर आपको डिफ़ॉल्ट एफिलिएट रेट्स को यूज़ करने है तोह.

en: This total will be used to calculate the referral amount. For example, if the referral rate is 10% and the total here is $100, the referral will be created at $10.
hi_IN: यह रेफेरल की मूल्य के कूल निकलने के लिए है. जैसे, अगर रेफरल रकम है 10% और कूल है $100 , रेफरल बनेगा $10 मैं.

en: This will mark all unpaid referrals in this timeframe as paid. To export referrals with a status other than <em>unpaid</em>, go to the <a href="%s">Tools &rarr; Export</a> page.
hi_IN: ये सरे अनपेड रेफेर्रल्स को मार्क करदेगा पेड जो इस टीमफरमे मई है. अगर आपको कोई और स्थिति से करना है <em>अनपेड</em> से अलग, तोह जाये <a href="%s">टूल्स &rarr; एक्सपोर्ट</a> पेज पे.

en: This will prevent this product from generating referral commissions for affiliates.
hi_IN: ये रोखेगा ऑर्डर्स को इस प्रोडक्ट के लिए गेनेराते करने से रेफरल की कमाई को अफीलियाट्स के लिए.

en: Thousands Separator
hi_IN: थौसेंड्स सेपरेटर

en: To - mm/dd/yyyy
hi_IN: तक - mm/dd/yyyy

en: To connect this coupon to an affiliate, enter the username of the affiliate. Anytime this coupon is redeemed, the connected affiliate will receive a referral commission.
hi_IN: इस कूपन को एफिलिएट के सात जोड़ने के लिए, एंटर करे यूजरनाम एफिलिएट का. कभी भी यह कपों जब रेडीमेड होगा , ज़ुरा हुए एफिलिएट को रेफरल की कमाई मिल जाएगी.

en: To copy the system info, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
hi_IN: सिस्टम की जानकारी को नकल करने के लिए, क्लिक करें निचे फिर प्रेस करें Ctrl + C (PC) या Cmd + C (Mac).

en: To pay a specific affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to pay all affiliates.
hi_IN: एफिलिएट को सर्च करने के लिए, एंटर करें एफिलिएट&#8217;स लॉगिन नाम, फर्स्ट नाम, और लास्ट नाम. खली छोड़ दे जिसे रेफेर्रल्स एक्सपोर्ट हो जाये सरे अफईटस के लिए.

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export payouts for all affiliates.
hi_IN: एफिलिएट को सर्च करने के लिए, एंटर करें एफिलिएट&#8217;स लॉगिन नाम, फर्स्ट नाम, और लास्ट नाम. खली छोड़ दे जिसे रेफेर्रल्स एक्सपोर्ट हो जाये सरे अफईटस के लिए.

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export referrals for all affiliates.
hi_IN: एफिलिएट को सर्च करने के लिए, एंटर करें एफिलिएट&#8217;स लॉगिन नाम, फर्स्ट नाम, और लास्ट नाम. खली छोड़ दे जिसे रेफेर्रल्स एक्सपोर्ट हो जाये सरे अफईटस के लिए.

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export visits for all affiliates.
hi_IN: एफिलिएट को सर्च करने के लिए, एंटर करें एफिलिएट&#8217;स लॉगिन नाम, फर्स्ट नाम, और लास्ट नाम. खली छोड़ दे जिसे रेफेर्रल्स एक्सपोर्ट हो जाये सरे अफईटस के लिए.

en: To see the Affiliate Area, log in as an existing affiliate, or add your account as an affiliate.
hi_IN: एफिलिएट इलाके को देखने के लिए, लॉगिन करें एक बनाए हुआ एफिलिएट से, या ऐड करें अपने अकाउंट को एफिलिएट की तरहा.

en: Today
hi_IN: आज

en: Token
hi_IN: टोकन

en: Tools
hi_IN: साधन

en: Top Earning Affiliate
hi_IN: टॉप कमाई वाले अफीलियाट्स.

en: Top Referrer
hi_IN: शीर्ष  रेफरेर

en: Total
hi_IN: कुल

en: Total Affiliate Sales Earnings
hi_IN: एफिलिएट कमाई.

en: Total Affiliates
hi_IN: कुल अफीलियाट्स

en: Total Affiliates: %s
hi_IN: कुल अफीलियाट्स: %s

en: Total Creatives: %s
hi_IN: कुल क्रेअटिवेस : %s

en: Total Customers: %s
hi_IN: कुल विजिट्स: %s

en: Total Earnings (All Time)
hi_IN: कुल कमाई

en: Total Earnings Generated
hi_IN: कुल कमाई

en: Total Earnings Paid
hi_IN: कुल कमाई

en: Total Earnings Paid (All Time)
hi_IN: श्रेष्ठ कन्वर्ट करें हुए अभियान (पुरे टाइम के)

en: Total Field
hi_IN: कूल फील्ड

en: Total Payouts Count
hi_IN: कुल पयूटस: %s

en: Total Payouts: %s
hi_IN: कुल पयूटस: %s

en: Total Referrals: %s
hi_IN: कुल रेफेर्रल्स: %s

en: Total Sales: %s
hi_IN: कुल क्रेअटिवेस : %s

en: Total Unpaid Earnings (All Time)
hi_IN: कुल कमाई

en: Total Visits
hi_IN: कुल विजिट्स

en: Total Visits (All Time)
hi_IN: कुल विजिट्स

en: Total Visits: %s
hi_IN: कुल विजिट्स: %s

[ctx: Total amount for a Payouts Service payout]
en: Total
hi_IN: कुल

en: Total number of affiliate-generated sales.
hi_IN: एफिलिएट की संख्या प्रति पेज.

en: Total referrals amount for the payout.
hi_IN: पूरा रेफेर्रल्स का आमउंट पेआउट के लिए.

en: Total visits
hi_IN: कुल विजिट्स.

en: Total: %1$s
hi_IN: कुल

en: Totals
hi_IN: कुल

en: Trends
hi_IN: ट्रेंड्स.

en: Tunisian Dinar
hi_IN: ट्यूनीशियाई दिनार

en: Turkish Lira
hi_IN: तुर्की लीरा

en: Type
hi_IN: दर प्रकार

en: URL
hi_IN: यूआरएल  URL

en: URL the creative points to.
hi_IN: यूआरएल क्रिएटिव जहा पॉइंट कर रहा है.

en: URL: %1$s (ID: #%2$s)
hi_IN: %1$s से %2$s

en: URLs placed here will be blocked from generating referrals. Enter one URL per line. NOTE: This will only apply to new visits after the URL has been saved.
hi_IN: URLs जो यहाँ पे है वो रेफेर्रल्स जेनेरेट नहीं कर सकेंगे. एक URL एक बार में एंटर करें. कृपया ध्यान दे : ये सिर्फ नए विजिट्स के लिए है जिनका URL सेव हुआ था.

en: US Dollar
hi_IN: यू एस डॉलर

en: Ukrainian Hryvnia
hi_IN: यूक्रेनी रिव्निया

en: Unconverted
hi_IN: स्थिर

en: Unconverted Visits
hi_IN: स्थिर(उनकंवर्टेड) विजिट्स.

en: Unique Links
hi_IN: अनोखे लिंक्स

en: United Arab Emirates Dirham
hi_IN: यूनाइटेड अरब एमिरेट्स दिरहैम

en: United States
hi_IN: एफिलिएट स्तिथि.

en: Unpaid
hi_IN: अनपेड

en: Unpaid Earnings
hi_IN: नहीं चुकाए हुई कमाई

en: Unpaid Referral Earnings
hi_IN: अनपेड रेफरल कमाई

en: Unpaid Referrals
hi_IN: नहीं चुकाए हुए रेफेर्रल्स

en: Unpaid affiliate earnings.
hi_IN: एफिलिएट कमाई.

[ctx: Unpaid earnings column table header]
en: Unpaid earnings
hi_IN: जो पे नहीं करें हुई कमाई है

en: Unpaid earnings have been successfully recounted for %s.
hi_IN: विजिट सफलतापूर्वक हटा दिया गया है.

[ctx: Unpaid earnings this month]
en: Unpaid earnings this month
hi_IN: जो पे नहीं करें हुई कमाई है इस महीने की

[ctx: Unpaid earnings today column table header]
en: Unpaid earnings today
hi_IN: जो पे नहीं करें हुई कमाई है आज की

[ctx: Unpaid referrals column table header]
en: Unpaid referrals
hi_IN: जो पे नहीं करें हुआ रेफेर्रल्स है

[ctx: Unpaid referrals this month column table header]
en: Unpaid referrals this month
hi_IN: जो पे नहीं करें हुआ रेफेर्रल्स है इस महीने के

[ctx: Unpaid referrals today column table header]
en: Unpaid referrals today
hi_IN: जो पे नहीं करें हुआ रेफेर्रल्स है आज के

en: Update Affiliate
hi_IN: एफिलिएट को अपडेट करे.

en: Update Creative
hi_IN: अपडेट क्रिएटिव

en: Update Customer
hi_IN: अपडेट क्रिएटिव

en: Update Referral
hi_IN: रेफरल अपडेट करें

en: Upgrade Database
hi_IN: डेटाबेस अपग्रेड करे

en: Upgrade Database Tables
hi_IN: डेटाबेस अपग्रेड करे

en: Upload File
hi_IN: फाइल अपलोड करें

en: Upload or choose a logo to be displayed at the top of emails.
hi_IN: अपलोड या चूसे करें एक प्रतीक चिन्ह जो की इमेल्स के ऊपर डिस्प्ले होगा.

en: Use Fallback Referral Tracking Method
hi_IN: यूज़ करें फालबैक रेफरल ट्रैकिंग का तरीका

en: Use any get_affiliates() arguments to modify the response.
hi_IN: आप कोई भी get_affiliate() आर्गुमेंट से उसका उत्तर बदल सकते है.

en: Use any get_campaigns() arguments to modify the response.
hi_IN: अप्प कोई भी get_creatives() आर्गुमेंट से उत्तर को बदल सकते है.

en: Use any get_creatives() arguments to modify the response.
hi_IN: अप्प कोई भी get_creatives() आर्गुमेंट से उत्तर को बदल सकते है.

en: Use any get_customers() arguments to modify the response.
hi_IN: आप कोई भी get_visits() आर्गुमेंट से उसका उत्तर बदल सकते है.

en: Use any get_payouts() arguments to modify the response.
hi_IN: आप कोई भी get_payouts() आर्गुमेंट से उसका उत्तर बदल सकते है.

en: Use any get_referrals() arguments to modify the response.
hi_IN: आप कोई भी get_referrals() आर्गुमेंट से उसका उत्तर बदल सकते है.

en: Use any get_sales() arguments to modify the response.
hi_IN: आप कोई भी get_affiliate() आर्गुमेंट से उसका उत्तर बदल सकते है.

en: Use any get_visits() arguments to modify the response.
hi_IN: आप कोई भी get_visits() आर्गुमेंट से उसका उत्तर बदल सकते है.

en: Use this form to create a new affiliate account. Each affiliate is tied directly to a user account, so if the user account for the affiliate does not yet exist, <a href="%s" target="_blank">create one</a>.
hi_IN: ये फॉर्म यूज़ करे नई एफिलिएट को रजिस्टर करने के लिए.  एक एक एफिलिएट ज़ुरा हुआ है उकसे यूजर अकाउंट से , तोह अगर यूजर अकाउंट नहीं है या एक्सिस्ट नहीं करता एफिलिएट का, <a href="%s" target="_blank">एक नया क्रिएट करे</a>.

en: Use this screen to add a new creative, such as a text link or image banner.
hi_IN: इस स्क्रीन को यूज़ करे नई क्रिएटिव ऐड करने के लिए. टेक्स्ट लिंक या इमेज बैनर दोनों मैं साई कुछ भी.

en: Use this screen to manually create a new referral record for an affiliate.
hi_IN: ये स्क्रीन उसे करें जिसे आप एक नया रेफरल रिकॉर्ड क्रिएट कर सके कोई एफिलिएट के लिए अपने आप्प.

en: Use this tool to create affiliate accounts for each of your existing WordPress user accounts that belong to the selected roles below.
hi_IN: ये टूल यूज़ करें एफिलिएट एकाउंट्स को बनाने के लिए हर एक मौजूद वर्डप्रेस यूजर एकाउंट्स के लिए जो अभी किसी सिलेक्टेड भूमिकाओं के सात ज़ुरा हुआ है.

en: Use this tool to help debug referral tracking.
hi_IN: ये टूल यूज़ करें जिसे आपको मदत मिलेगी डिबग करने मैं रेफरल ट्रैकिंग को.

en: Use this tool to migrate existing affiliate / referral data from Affiliates Pro to AffiliateWP.
hi_IN: इस टूल को यूज़ करें जिसे आप्प परकास(माइग्रेट) कर पाए एफिलिएट / रेफरल डाटा को एफिलिएट प्रो से अफ्फिलिएटवप में.

en: Use this tool to migrate existing affiliate accounts from WP Affiliate to AffiliateWP.
hi_IN: इस टूल को यूज़ करें जिसे आप्प माइग्रेट कर सकें मौजूदा एफिलिएट एकाउंट्स को WP एफिलिएट से अफ्फिलिएटवप मैं.

en: Use this tool to recount campaigns for one or all affiliates.
hi_IN: ये टूल यूज़ करें जिसे आप एफिलिएट स्टैट्‍स रेकॉउंट कर साके.

en: Use this tool to recount statistics for one or all affiliates.
hi_IN: ये टूल यूज़ करें जिसे आप एफिलिएट स्टैट्‍स रेकॉउंट कर साके.

en: User Accounts
hi_IN: यूजर एकाउंट्स

en: User ID
hi_IN: यूजर आईडी

en: User ID Required
hi_IN: यूजर आईडी की आवश्यकता

en: User Password
hi_IN: पासवर्ड

en: User email
hi_IN: कस्टमर की ईमेल

en: User login name
hi_IN: यूजरनाम

en: Username
hi_IN: यूजरनाम

en: Username already taken
hi_IN: यूजरनाम पहले से ही लिया हुआ है

en: Vietnamese Dong
hi_IN: वियतनामी डोंग

en: View
hi_IN: देखें

en: View Affiliate
hi_IN: नया एफिलिएट.

en: View All
hi_IN: देखें

en: View Payouts
hi_IN: पयूटस देखें

en: View Report
hi_IN: रिपोर्ट्स देखे

en: View all referrals
hi_IN: डिसएबल करें रेफेर्रल्स

en: Visit
hi_IN: विजिट्स

en: Visit Count
hi_IN: विजिट्स

en: Visit ID
hi_IN: विजिट्स

en: Visit converted
hi_IN: विजिट कनवर्टेड: %s

en: Visit converted: %s
hi_IN: विजिट कनवर्टेड: %s

en: Visit not converted
hi_IN: विजिट कनवर्टेड: %s

en: Visit records can be searched in several different ways:
hi_IN: विजिट रिकार्ड्स कई प्रकार से सर्च हो सकते है:

en: Visit referrer.
hi_IN: विजिट रेफरेर.

en: Visit the <a href="%s">documentation</a> on the AffiliateWP website.
hi_IN: <a href="%s">डॉक्यूमेंटेशन</a> देखने चले अफ्फिलिएटवप की वेबिस्ट पे.

en: Visitor IP address.
hi_IN: विजिटर का एप एड्रेस.

en: Visits
hi_IN: विजिट्स

[ctx: Visits column table header]
en: Visits
hi_IN: विजिट्स

en: Visits have been successfully recounted for %s.
hi_IN: विजिट सफलतापूर्वक हटा दिया गया है.

en: Visits table column to order by.
hi_IN: विजिट्स सूची कॉलम से आर्डर करे.

en: We regret to inform you that your recent affiliate registration on {site_name} was rejected.
hi_IN: हमें दुःख है ये बताते हुआ की आपकी हल की एफिलिएट रजिस्ट्रेशन जो {site_name} पे थी वो रिजेक्ट हो गई.

en: We&#8217;re currently reviewing your affiliate application and will be in touch soon!
hi_IN: हम&#8217; अभी आपके एफिलिएट आवेदन(एप्लीकेशन) को देख रहे है और कुछ ही देर मैं आपसे बात करेंगे!

en: Website
hi_IN: वेबसाइट

en: Website URL
hi_IN: वेबसाइट URL

en: Website URL: %s
hi_IN: वेबसाइट URL: %s

en: Welcome Email
hi_IN: स्वागत की ईमेल

en: Whether to include a modified user object in the response.
hi_IN: चाहे आपको जवाब मई मॉडिफाइड यूजर ऑब्जेक्ट लगाना हो तोह.

en: Whether to include the affiliate meta in the response.
hi_IN: चाहे आपको जवाब मई एफिलिएट मेट लगाना हो तोह.

en: Whether to include the customer meta in the response.
hi_IN: चाहे आपको जवाब मई एफिलिएट मेट लगाना हो तोह.

en: Why it matters for AffiliateWP
hi_IN: ऐड-ओंस अफ्फिलटवप के.

en: Year
hi_IN: इस साल.

en: Yes (Ref: #%s)
hi_IN: %1$s से %2$s

en: Yesterday
hi_IN: बीता कल.

en: You are already registered as an affiliate
hi_IN: आप्प पहले से ही एक रजिस्टर्ड एफिलिएट है

en: You are running AffiliateWP version: %s
hi_IN: आप यह अफ्फिलिएटवप का वर्शन चला रहे है: %s

en: You can enter a URL campaign prefixed by &#8220;campaign:&#8221;
hi_IN: आप्प एंटर कर सकते है URL अभियान प्रीफ़िक्सेड के दुआरा &#8220;अभियान:&#8221;

en: You can enter a complete URL to find all visits that landed on or came from a specific URL
hi_IN: आप एक पूरा URL एंटर कर सकते है जिसे आप सारे विजिट्स को ढूंढ सकें जो आपके पेज पाई लैंड करें थे या कोई एक विशिष्ट URL से आयी थे.

en: You can enter a partial URL to find all visits that landed on or came from a specific site
hi_IN: आप एक आधा URL एंटर कर सकते है जिसे आप सारे विजिट्स को ढूंढ सकें जो आपके पेज पाई लैंड करें थे या कोई एक विशिष्ट साइट से आई थे.

en: You can enter a visit context prefixed by &#8220;context:&#8221;
hi_IN: आप्प एंटर कर सकते है रेफरल कॉन्टेक्स्ट प्रीफ़िक्सेड के दुआरा &#8220;कॉन्टेक्स्ट :&#8221;

en: You can enter a word or phrase in the referral&#8217;s description prefixed by &#8220;desc:&#8221;
hi_IN: आप एक रेफरल&#8217; ID नंबर एंटर कर सकते है जो प्रीफ़िक्सेड है इसके साथ &#8220;रेफरल:&#8221;

en: You can enter an IP address to find all visits from a specific IP
hi_IN: आप एक IP एड्रेस एंटर करसकते है सारे विजिटस को ढूंढने के लिए एक विशिष्ट IP के लिए.

en: You can enter the affiliate&#8217;s ID number prefixed by &#8220;affiliate:&#8221;
hi_IN: आप्प एंटर कर सकते है एफिलिएट&#8217;स ID नंबर प्रीफ़िक्सेड के दुआरा &#8220;affiliate:&#8221;

en: You can enter the referral context prefixed by &#8220;context:&#8221;
hi_IN: आप्प एंटर कर सकते है रेफरल कॉन्टेक्स्ट प्रीफ़िक्सेड के दुआरा &#8220;कॉन्टेक्स्ट :&#8221;

en: You can enter the referral reference prefixed by &#8220;ref:&#8221;
hi_IN: आप्प एंटर कर सकते है रेफरल रेफरेंस प्रीफ़िक्सेड के दुआरा &#8220;ref:&#8221;

en: You can enter the referral&#8217;s ID number
hi_IN: आप्प रेफरल&#8217;s का ID नंबर एंटर कर सकते है

en: You can enter the referral&#8217;s ID number prefixed by &#8220;referral:&#8221;
hi_IN: आप एक रेफरल&#8217; ID नंबर एंटर कर सकते है जो प्रीफ़िक्सेड है इसके साथ &#8220;रेफरल:&#8221;

en: You can enter the visit&#8217;s ID number prefixed by &#8220;visit:&#8221;
hi_IN: आप्प एंटर कर सकते है एफिलिएट&#8217;स ID नंबर प्रीफ़िक्सेड के दुआरा &#8220;affiliate:&#8221;

en: You cannot send emails with AffWP_Emails until init/admin_init has been reached
hi_IN: आप इमेल्स नहीं बेझ सकते AffWP_Emails के सात जब तक init/admin_init नहीं पहुँच जाता.

en: You do not have permission to %s API keys for this user.
hi_IN: तुम्हारे पास अनुमति नहीं है %s एपीआई कीस को इस यूजर के लिए.

en: You do not have permission to delete a creative
hi_IN: आपके पास पेर्मिशन्स नहीं है क्रेएटिव्स डिलीट करने की

en: You do not have permission to delete affiliate accounts
hi_IN: तुम्हारे पास परमिशन नहीं है एफिलिएट एकाउंट्स को मिटाने की.

en: You do not have permission to disconnect the site from the Payouts Service payments
hi_IN: तुम्हारे पास परमिशन नहीं है एफिलिएट एकाउंट्स को मिटाने की.

en: You do not have permission to export data.
hi_IN: आपके पास परमिशन नहीं है डाटा एक्सपोर्ट करने की.

en: You do not have permission to import data
hi_IN: आपके पास परमिशन नहीं है डाटा एक्सपोर्ट करने की.

en: You do not have permission to import data.
hi_IN: आपके पास परमिशन नहीं है डाटा एक्सपोर्ट करने की.

en: You do not have permission to initiate this request. Contact an administrator for more information.
hi_IN: तुम्हारे पास परमिशन नहीं है इस रिक्वेस्ट कि. अपने एडमिनिस्ट्रेटर से संपर्क करो और जानकारी के लिए.

en: You do not have permission to install plugin updates
hi_IN: आपके पास अनुमति नहीं है प्लगइन अपडेट को इनस्टॉल करने की.

en: You do not have permission to manage affiliates
hi_IN: तुम्हारे पास परमिशन नहीं है अफीलियाट्स को मैनेज करने की.

en: You do not have permission to manage creatives
hi_IN: आपके पास पेर्मिशन्स नहीं है क्रेएटिव्स मैनेज करने की

en: You do not have permission to manage customers
hi_IN: आपके पास पेर्मिशन्स नहीं है क्रेएटिव्स मैनेज करने की

en: You do not have permission to manage payouts
hi_IN: आपके पास पेर्मिशन्स नहीं है क्रेएटिव्स मैनेज करने की

en: You do not have permission to manage referrals
hi_IN: आपके पास परमिशन नहीं है रेफेर्रल्स को मैनेज करने की

en: You do not have permission to process payouts
hi_IN: आपके पास पेर्मिशन्स नहीं है क्रेएटिव्स मैनेज करने की

en: You have been awarded a new referral of
hi_IN: आपको एक नए रेफरल समानित किया जा रहा इसका

en: You have been awarded a new referral of %1$s on %2$s!
hi_IN: आपको एक नया रेफरल समानित किया है %s पर %s!

en: You have no referrals or visits that included a campaign name.
hi_IN: आपके पास कोई रेफेर्रल्स या विजिट नहीं जो अभियान(कैंपेन) के नाम है जिनमे.

en: You have not made any referrals yet.
hi_IN: अपने अभी तक कोई रेफेर्रल्स नहीं बनाए.

en: You have not received any visits yet.
hi_IN: आपके पास अभी कोई विजिट्स नहीं आए.

en: You have specified the following affiliate for deletion: | You have specified the following affiliates for deletion:
hi_IN[0]: अपने ये अफ्फिलाटे को मिटाने के लिए कहा है.
hi_IN[1]: अपने ये अफीलियाट्स  को मिटाने के लिए कहा है.

en: You have subscribed successfully.
hi_IN: पेआउट #%d सफलतापूर्वक अपडेट हो गया है.

en: Your Affiliate Application Has Been Rejected
hi_IN: आपकी एफिलिएट आवेदन(एप्प्लकेशन) अस्वीकार की जाती है.

en: Your Affiliate Application Is Being Reviewed
hi_IN: आपके एफिलिएट आवेदन (एप्लीकेशन) देखि जा रही है.

en: Your Business Name
hi_IN: आपके साइट के नाम

en: Your Email
hi_IN: ईमेल से

en: Your First Name
hi_IN: पिछले हफ्ता.

en: Your Last Name
hi_IN: आपके साइट के नाम

en: Your Name
hi_IN: आपका नाम

en: Your Payment Email
hi_IN: आपकी पेमेंट ईमेल

en: Your affiliate ID is: <strong>%s</strong>
hi_IN: आपकी एफिलिएट ID है: <strong>%s</strong>

en: Your affiliate account is not active
hi_IN: आपका एफिलिएट अकाउंट अभी चालू नहीं है

en: Your affiliate account is pending approval
hi_IN: आपका एफिलिएट अकाउंट अभी अप्रूवल के लिए रुखा हुआ है.

en: Your affiliate account request has been rejected
hi_IN: आपका एफिलिएट अकाउंट की रिक्वेस्ट को अस्वीकार कर दिया है

en: Your affiliate application on %s has been accepted!
hi_IN: आपके एफिलिएट आवेदन इस तारिक को जो था %s वो एक्सेप्ट हो गया है!

en: Your affiliate profile has been updated
hi_IN: आपका एफिलिएट प्रोफाइल अपडेट होगया है

en: Your affiliate username is: <strong>%s</strong>
hi_IN: आपकी एफिलिएट यूजरनाम है: <strong>%s</strong>

en: Your database has been successfully upgraded. %s
hi_IN: आपका डेटाबेस सफलता के सात उपग्रडइ हो गया है. %s

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.0 update
hi_IN: आपको अपना डाटाबेस अपग्रेड करना पड़ेगा अगर आपको नयी अफ्फिलिएटवप डालना है तोह.

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.2 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
hi_IN: आपको अपना डाटाबेस अपग्रेड करना पड़ेगा अगर आपको नयी अफ्फिलिएटवप डालना है तोह.

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.4.5 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
hi_IN: आपको अपना डाटाबेस अपग्रेड करना पड़ेगा अगर आपको नयी अफ्फिलिएटवप डालना है तोह.

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.6 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
hi_IN: आपको अपना डाटाबेस अपग्रेड करना पड़ेगा अगर आपको नयी अफ्फिलिएटवप डालना है तोह.

en: Your database tables have been successfully upgraded. %s
hi_IN: आपका डेटाबेस सफलता के सात उपग्रडइ हो गया है. %s

en: Your database tables need to be upgraded following the AffiliateWP v2.6.1 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
hi_IN: आपको अपना डाटाबेस अपग्रेड करना पड़ेगा अगर आपको नयी अफ्फिलिएटवप डालना है तोह.

en: Your database tables need to be upgraded following the AffiliateWP v2.7 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
hi_IN: आपको अपना डाटाबेस अपग्रेड करना पड़ेगा अगर आपको नयी अफ्फिलिएटवप डालना है तोह.

en: Your license has expired, renew today to continue getting updates and support!
hi_IN: आपका लाइसेंस खत्म हो गया, रिन्यू करें आज ही जिसे आप अप्डेट्स एंड सपोर्ट हम से लेते रहे!

en: Your license is valid!
hi_IN: आपका लाइसेंस वैलिड है!

en: Your license key expired on %1$s. Please <a href="%2$s" target="_blank">renew your license key</a>.
hi_IN: आपके लाइसेंस की एक्सपिरेड हो गयी है इस तारिक को %s. कृपया <a href="%s" target="_blank">लाइसेंस की रिन्यू करे</a>.

en: Your license key for AffiliateWP has expired. Please renew your license to re-enable automatic updates.
hi_IN:  आपकी लाइसेंस keys एफिलिएटवप के लिए एक्सपिरेड हो गयी है. कृपया रिन्यू करे अपने लाइसेंस को जिसे आप रे-इनेबल कर ले आटोमेटिक अप्डेट्स को.

en: Your license key has been disabled. Please <a href="%s" target="_blank">contact support</a> for more information.
hi_IN: आपके लाइसेंस key डिसएबल हो गयी है. कृपया <a href="%s" target="_blank">सपोर्ट को संपर्क करे </a> आगे की इनफार्मेशन के लिए.

en: Your license key has reached its activation limit. <a href="%s">View possible upgrades</a> now.
hi_IN: तुम्हारी लाइसेंस key एक्टिवेशन लिमिट रीच कर चुकी है. <a href="%s">पॉसिबल उपग्रडेस देखे</a> अभी.

en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.
hi_IN: आपकी लाइसेंस कुंजी ग्लोबली डिफाइंड है वाया <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> जो की सेट है इन <code>wp-config.php</code>.<br />ये आप चेंज नहीं कर सकते इस स्क्रीन से.

en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.<br />An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
hi_IN: आपकी लाइसेंस कुंजी ग्लोबली डिफाइंड है वाया <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> सेट है इसमें <code>wp-config.php</code>.<br />ये चेंज नहीं हो सकता इस स्क्रीन पे.<br />एक एक्टिव लाइसेंस कुंजी चाइये अगर को एक्टिव अप्डेट्स चाइये हो या <a href="%s" target="_blank">सपोर्ट चाइये तोह </a>.

en: Your license key is not active for this URL. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> to manage your license key URLs.
hi_IN: तुम्हारा %s एक्टिव नहीं है इस URL पे. कृपया  <a href="%s" target="_blank">अकाउंट पेज विजिट करे </a> अपने लाइसेंस keys URL को मैनेज करने के लिए.

en: Your referral URL is: <strong>%s</strong>
hi_IN: आपकी रेफरल URL है: <strong>%s</strong>

en: Your site name
hi_IN: आपके साइट के नाम

en: Your version of PHP is below the minimum version of PHP required by AffiliateWP. Please contact your host and request that your version be upgraded to 5.3 or later.
hi_IN: तुम्हारा PHP वर्शन कम है , जितना वर्शन चाहिए अफ्फिलिएटवप को उससे काम है. कृपया अपने होस्ट प्रोवाइडर से कांटेक्ट करे और उनसे निवदन करे की आपके वर्शन को 5.3 या ज़ायद कर दिया जाये.

[ctx: admin notice]
en: Dismiss
hi_IN: भरकास्ट सूचना

[ctx: affiliate info]
en: %1$s (ID: #%2$s)
hi_IN: %1$s से %2$s

[ctx: affiliates]
en: Reports
hi_IN: संदेश

[ctx: affiliates require approval]
en: Disabled
hi_IN: डिसएबल हो गया है

[ctx: affiliates require approval]
en: Enabled
hi_IN: इनेबल हो गया है

[ctx: date filter]
en: From
hi_IN: अभ से

[ctx: date filter]
en: To
hi_IN: तक

[ctx: debug mode]
en: Disabled
hi_IN: डिसएबल हो गया है

[ctx: debug_mode]
en: Enabled
hi_IN: इनेबल हो गया है

[ctx: direct traffic]
en: Direct
hi_IN: सीधा

[ctx: emails disabled]
en: Disabled
hi_IN: इमेल्स डिसेबल्ड हो गयी है

[ctx: emails disabled]
en: Enabled
hi_IN: इमेल्स इनेबल्ड हो गयी है

[ctx: integrations]
en: None
hi_IN: (कोई नहीं)

[ctx: license status]
en: Invalid
hi_IN: इनवैलिड

[ctx: license status]
en: Valid
hi_IN: वैलिड

en: log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications: %s
hi_IN: एफिलिएट के इलाके मैं लॉगिन करो और देखो अपनी कमाई या इन नोटिफिकेशन्स को डिसएबल करो: %s

en: n/a
hi_IN: न/आ (नहीं उपलभ्द है)

en: object_type must be defined by the extending class: %s
hi_IN: object_type मौजूदा क्लास के दुआरा परिभाषित किया जाना चाहिए : %s.

en: on %s!
hi_IN: चालू  %s!

[ctx: payout]
en: Amount
hi_IN: रकम

[ctx: payout]
en: Date
hi_IN: तारीख

[ctx: payout]
en: Paid
hi_IN: पे करा हुआ

[ctx: payout]
en: Status
hi_IN: स्थिति

[ctx: payout description]
en: (none)
hi_IN: (कुछ नहीं)

[ctx: payout info]
en: %1$s (ID: #%2$s)
hi_IN: %1$s से %2$s

[ctx: payout method]
en: (none)
hi_IN: (कुछ नहीं)

[ctx: payout owner]
en: (none)
hi_IN: (कोई नहीं)

[ctx: payout owner ID]
en: (User ID: %d)
hi_IN: (यूजर ID: %d)

[ctx: payout service acccount]
en: (none)
hi_IN: (कुछ नहीं)

[ctx: payout service invoice link]
en: (none)
hi_IN: (कुछ नहीं)

[ctx: payouts]
en: All
hi_IN: सारे

[ctx: payouts]
en: Reports
hi_IN: सन्देश

en: reCAPTCHA Secret Key
hi_IN: reCAPTCHA गुप्त कुंजी

en: reCAPTCHA Site Key
hi_IN: reCAPTCHA साइट कुंजी

[ctx: referrals]
en: Reports
hi_IN: रिपोर्ट रेफरल की

en: sales table column to order by.
hi_IN: विजिट्स सूची कॉलम से आर्डर करे.

[ctx: show pretty referral URLs]
en: Disabled
hi_IN: डिसेबल्ड है

[ctx: show pretty referral URLs]
en: Enabled
hi_IN: इनेबल्ड है

[ctx: visit]
en: Date
hi_IN: तारिक

[ctx: visit]
en: Date: %1$s (%2$s)
hi_IN: %1$s से %2$s

[ctx: visit]
en: None
hi_IN: कुछ नहीं

[ctx: visit not converted]
en: No
hi_IN: कुछ नहीं

[ctx: visits]
en: Reports
hi_IN: रिपोर्ट विजिट्स की

en: {name} has been awarded a new referral of {amount} on {site_name}.
hi_IN: आपको एक नया रेफरल समानित किया है %s पर %s!
