AffiliateWP - en to hu translation catalogue (980 entries)

en: AffiliateWP Requirements
hu: Affiliate Partner Regisztrációk

en: Error
hu: Hiba

en: User ID Required
hu: Felhasználói Azonosító (ID).

note: translators: 1: Generate, regenerate, or revoke
en: You do not have permission to %s API keys for this user.
hu: Nincs jogosultsága az adat exportálásához.

en: The date array or string to query affiliate registrations within.
hu: Értesítse a website adminisztrátorokat a rendszer új affiliate partner regisztrációja esetén?

en: The unique affiliate ID.
hu: Affiliate Azonosító (ID)

en: The affiliate rate.
hu: Affiliate Partneri Ráta

en: The affiliate rate, as inherited from global settings.
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

en: The affiliate rate type
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

en: The affiliate rate type, as inherited from global settings.
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

en: The affiliate flat rate basis.
hu: Affiliate Partneri Ráta

en: The affiliate flat rate basis, as inherited from global settings.
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

en: The affiliate payment email address.
hu: Az Ön affiliate partner fiókja nem aktív

en: The affiliate status.
hu: Affilite Partneri Ráták:

en: Unpaid affiliate earnings.
hu: Indítsd az AffiliateWP Beállításokat

en: Affiliate earnings.
hu: Indítsd az AffiliateWP Beállításokat

en: The number of visits associated with the affiliate.
hu: Nincsenek regisztrált affiliate partnerek

en: The date the affiliate was registered.
hu: Affiliate Partner igény visszautasítva

en: The affiliate ID the campaign belongs to.
hu: Az Affiliate Partner Azonosítója (ID). Nem változtatható meg.

en: The number of referrals recorded against the campaign.
hu: Nincsenek még rögzítve referált adatok

en: The unique hash for this campaign.
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

en: The unique creative ID.
hu: A kreatív banner szövege.

en: Name of the creative.
hu: A kreatív banner szövege.

en: Description for the creative.
hu: A kreatív banner szövege.

en: Text for the creative.
hu: A kreatív banner szövege.

en: The creative status.
hu: Új Referált

en: The date the creative was created.
hu: Kreatív Banner sikeresen létrehozva

en: The date array or string to query customers within.
hu: Értesítse a website adminisztrátorokat a rendszer új affiliate partner regisztrációja esetén?

en: The unique customer ID.
hu: A kreatív banner szövege.

en: The affiliate user ID associated with the customer.
hu: Biztos, hogy letörli ezt a kreatív bannert?

en: Customer last name.
hu: Nem található referált.

en: Customer email.
hu: Email

en: The date the customer was created.
hu: Kreatív Banner sikeresen létrehozva

en: The affiliate ID associated with the payout.
hu: Biztos, hogy letörli ezt a kreatív bannert?

en: Total referrals amount for the payout.
hu: Referáltak tiltása a következőn: %s

en: The unique referral ID.
hu: A referált mennyiség, pl. 15.

en: ID for the affiliate account associated with the referral.
hu: Az Ön affiliate partner kérelme elutasításra került

en: ID for the visit associated with the referral.
hu: Válassza ki a referált státuszát.

en: Referral description.
hu: Referáltak Beállításai

en: The referral status.
hu: Referált állapotok:

en: Referral amount.
hu: Referált Ráta

en: Currency for the referral amount.
hu: Referált Ráta

en: Custom referral data.
hu: Nem található referált.

en: The date the referral was generated.
hu: A referált mennyiség, pl. 15.

en: The ID for the parent referral.
hu: Válassza ki a referált státuszát.

en: The context under which the sale was created (integration).
hu: Beállítások sikeresen importálva

en: The date array or string to query sales within.
hu: Értesítse a website adminisztrátorokat a rendszer új affiliate partner regisztrációja esetén?

en: ID for the affiliate account associated with the sale.
hu: Az Ön affiliate partner fiókja nem aktív

en: The context under which the visit was created.
hu: Beállítások sikeresen importálva

en: ID for the affiliate account associated with the visit.
hu: Az Ön affiliate partner fiókja nem aktív

en: The visit URL.
hu: Weboldal URL

en: Visit referrer.
hu: Referált Hozzáadása

en: Context under which the visit was generated.
hu: Beállítások sikeresen importálva

en: The date the visit was generated.
hu: Beállítások sikeresen importálva

en: Filters
hu: Szűrő

en: Filter
hu: Szűrő

en: Today
hu: Ma

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: This Week
hu: Ezen A Héten

en: Last Week
hu: Múlt Héten

en: This Month
hu: Ebben A Hónapban

en: Last Month
hu: Múlt Hónapban

en: This Quarter
hu: Ebben A Negyedévben

en: Last Quarter
hu: Múlt Negyedévben

en: This Year
hu: Ebben Az Évben

en: Last Year
hu: Múlt Évben

en: Affiliate name
hu: Affiliate Partner neve

en: Affiliate Area Page
hu: Affiliate Partner Szekció

note: translators: 1: Plugin name, 2: Opening HTML for the changelog link, 3: Plugin version, 4: Closing HTML for the changelog link
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
hu: Elkészült a %1$s új verziója. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">A %3$s verzió részleteinek megtekintése</a>.

note: translators: 1: Plugin name, 2: Opening HTML for the changelog link, 3: Plugin version, 4: Closing HTML for the changelog link, 5: Opening HTML for the upgrade link, 6: Closing HTML for the upgrade link
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
hu: Elkészült a %1$s új verziója. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">A %3$s verzió részleteinek megtekintése</a> or <a href="%4$s">frissítés most</a>.

en: You do not have permission to install plugin updates
hu: Nincs jogosultsága a plugin frissítés telepítéséhez

en: Add-ons for AffiliateWP
hu: Affiliate Partner Hozzáadása

en: You do not have permission to manage affiliates
hu: Nincs  jogosultsága az Affiliate Partnerek kezeléséhez

en: Invalid user email
hu: Érvénytelen kifizetési email cím

en: Invalid payment email
hu: Érvénytelen kifizetési email cím

en: You do not have permission to delete affiliate accounts
hu: Nincs jogosultsága az Affiliate Partner fiókok törléséhez

en: Security check failed
hu: A biztonsági ellenérzés nem sikerült

en: No affiliate IDs specified for deletion
hu: Az Affiliate Partner Azonosító (ID) nem került meghatározásra a törléshez

en: Affiliates
hu: Affiliate Partnerek

en: Add New
hu: Új Hozzáadása

en: Search
hu: Keresés

en: All
hu: Összes

en: Name
hu: Név

en: Affiliate ID
hu: Affiliate Azonosító (ID)

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Paid Earnings
hu: Kifizetett Jövedelmek

en: Unpaid Earnings
hu: Kifizetetlen Jövedelmek

en: Rate
hu: Ráta

en: Unpaid Referrals
hu: Kifizetetlen Referáltak

en: Paid Referrals
hu: Fizetett Referáltak

en: Visits
hu: Látogatók

en: Identity Verification
hu: Integrációk

en: Status
hu: Állapot

en: (user deleted)
hu: (törölt felhasználó)

en: Reports
hu: Riportok

en: Edit User
hu: Referált Hozzáadása

en: Deactivate
hu: Deaktiválás

en: Review
hu: Értékelés

en: Accept
hu: Jóváhagyás

en: Reject
hu: Visszautasítás

en: Activate
hu: Aktiválás

en: Delete
hu: Törlés

en: No affiliates found.
hu: Nem található Affiliate Partner.

en: (Invalid Affiliate ID)
hu: Affiliate Azonosító (ID)

en: (User Deleted)
hu: (törölt felhasználó)

en: Delete Affiliate | Delete Affiliates
hu[0]: Affiliate Partnerek törlése
hu[1]: Affiliate Partnerek törlése

en: You have specified the following affiliate for deletion: | You have specified the following affiliates for deletion:
hu[0]: Ön a következő Affiliate Partnereket jelölte ki törlésre:
hu[1]: Ön a következő Affiliate Partnereket jelölte ki törlésre:

en: Deleting this affiliate will also delete their referral and visit data. | Deleting these affiliates will also delete their referral and visit data.
hu[0]: Az Affiliate Partnerek törlése együtt jár a referált és látogatási adataik törlésével.
hu[1]: Az Affiliate Partnerek törlése együtt jár a referált és látogatási adataik törlésével.

en: The specified affiliate does not exist. | None of the specified affiliates exist.
hu[0]: Affiliate Partner igény visszautasítva
hu[1]: Affiliate Partner igény visszautasítva

en: Back to Affiliates
hu: Affiliate Partnerek

en: Edit Affiliate
hu: Affiliate Partner Szerkesztése

en: Affiliate Name
hu: Affiliate Partner neve

en: The affiliate&#8217;s ID. This cannot be changed.
hu: Az Affiliate Partner Azonosítója (ID). Nem változtatható meg.

en: Affiliate URL
hu: Szép URL-ek

en: The affiliate&#8217;s referral URL. This is based on global settings.
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

en: User ID
hu: Felhasználói Azonosító (ID).

en: The affiliate&#8217;s user ID. This cannot be changed.
hu: Az Affiliate Partner Azonosítója (ID). Nem változtatható meg.

en: The affiliate&#8217;s username. This cannot be changed.
hu: Az Affiliate Partner Azonosítója (ID). Nem változtatható meg.

en: Registration Date
hu: Affiliate Partner Regisztráció

en: The affiliate&#8217;s registration date. This cannot be changed.
hu: Az Affiliate Partner Azonosítója (ID). Nem változtatható meg.

en: Affiliate Status
hu: Affilite Partneri Ráták:

en: Website
hu: Weboldal URL

en: Referral Rate Type
hu: Referált Ráta Típus

en: Site Default
hu: Oldalon Alapértelmezett Érték

en: The affiliate&#8217;s referral rate type.
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

en: Flat Rate Referral Basis
hu: Legutóbbi Referált Látogatások

en: The affiliate&#8217;s flat rate referral basis.
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

en: Referral Rate
hu: Referált Ráta

en: The affiliate&#8217;s referral rate, such as 20 for 20%. If left blank, the site default will be used.
hu: Az affiliate partner referált rátája, pl. 20, ami 20%-ot jelöl. Ha üres, az oldalon alapértelmezett érték kerül felhasználásra.

en: Delete Coupon
hu: Affiliate Partner kupon?

en: Generate Coupon
hu: URL Generálása

en: Account Email
hu: Fiók Email

en: The affiliate&#8217;s account email. Updating this will change the email address shown on the user&#8217;s profile page.
hu: Az Affiliate Partner fiókjához tartozó email. Ennek frissítése megváltoztatja a felhasználó profiljában látható email címet.

en: Payment Email
hu: Kifizetési Email

en: Affiliate&#8217;s payment email for systems such as PayPal, Moneybookers, or others. Leave blank to use the affiliate&#8217;s user email.
hu: Affiliate Partner kifizetési email címe pl. a PayPal-hoz, Moneybookers-hez, vagy egyéb rendszerhez. Ha üresen marad, a felhasználó regisztrációs email címe kerül felhasználásra a kifizetéshez.

en: Payout Method
hu: Promóciós Módszer

note: translators: 1: KYC URL, 2: descriptive alt text for the KYC link, 3: KYC link URL to be displayed
en: <a href="%1$s" target="_blank" alt="%2$s">%3$s</a>
hu: Fogadja el a <a href="%s" target="_blank">Használati Feltételeket</a>

en: Promotion Methods
hu: Promóciós Módszer

en: Promotion methods entered by the affiliate during registration.
hu: Értesítse a website adminisztrátorokat a rendszer új affiliate partner regisztrációja esetén?

en: Affiliate Notes
hu: Affilite Partneri Ráták:

en: Update Affiliate
hu: Affiliate Partner Frissítése

en: New Affiliate
hu: Új Affiliate Partner

note: translators: URL to create a new user
en: Use this form to create a new affiliate account. Each affiliate is tied directly to a user account, so if the user account for the affiliate does not yet exist, <a href="%s" target="_blank">create one</a>.
hu: Ezen az oldalon regisztrálhat új affiliate partnert. Minden affiliate partner egy felhasználói fiókhoz van kötve, tehát ha az affiliate partnerhez tartozó felhasználónév még nem létezik, <a href="%s" target="_blank">hozza létre</a>.

en: User login name
hu: Felhasználónév

en: Begin typing the name of the affiliate to perform a search for their associated user account.
hu: Kezdje el gépelni az affiliate partner nevét a kapcsolt felhasználói fiókok megjelenítéséhez!

en: User email
hu: Email

en: Enter an email address for the new user.
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

en: User Password
hu: Jelszó

en: The status assigned to the affiliate&#8217;s account.
hu: Nincs jogosultsága az Affiliate Partner fiókok törléséhez

en: Welcome Email
hu: Email

en: Add Affiliate
hu: Affiliate Partner Hozzáadása

en: Review Affiliate
hu: Affiliate Partner Értékelése

en: Go Back
hu: Vissza

en: Email Address
hu: Email Cím

en: Website URL
hu: Weboldal URL

en: Affiliate&#8217;s Website URL
hu: Affiliate Partner Weboldal URL-je

en: Promotion Method
hu: Promóciós Módszer

note: translators: 1: Affiliate ID, 2: Affiliate name
en: Affiliate: #%1$d %2$s
hu: Affiliate Partner: #%d %s

en: Recent Payouts
hu: Legutóbbi Referáltak

en: You do not have permission to import data
hu: Nincs jogosultsága az adat exportálásához.

note: translators: 1: Plugin name, 2: Changelog URL, 3: New plugin version
en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
hu: Elkészült a %1$s új verziója. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">A %3$s verzió részleteinek megtekintése</a>.

note: translators: 1: Plugin name, 2: Changelog URL, 3: New plugin version, 4: Update URL
en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
hu: Elkészült a %1$s új verziója. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">A %3$s verzió részleteinek megtekintése</a> or <a href="%4$s">frissítés most</a>.

en: Overview
hu: Áttekintés

en: Referrals
hu: Referáltak

en: Creatives
hu: Kreatív Bannerek

en: Tools
hu: Eszközök

en: Settings
hu: Beállítások

en: AffiliateWP Migration
hu: AffiliateWP Migráció

note: translators: Notice ID
en: The %s notice already exists and could not be added.
hu: Az Ön affiliate partner fiókja nem aktív

note: translators: Plural number of affiliates added
en: Affiliate wasn&#8217;t added, please try again.
hu: Az Affiliate Partner hozzáadása nem sikerült, kérjük próbálja újra!

en: Affiliate updated successfully
hu: Affiliate Partner frissítése sikerült

note: translators: URL to the affiliates screen
en: <a href="%s">Back to Affiliates</a>.
hu: <a href="%s">Vissza az Affiliate Partnerekhez</a>

en: Affiliate update failed, please try again
hu: Az Affiliate Partner frissítése nem sikerült, kérjük próbálja újra

en: Affiliate account(s) deleted successfully
hu: Az Affiliate Partner fiókjának/fiókjainak törlése sikerült

en: Affiliate deletion failed, please try again
hu: Az Affiliate Partner törlése nem sikerült, kérjük próbálja újra

en: Affiliate account activated
hu: Affiliate Partner fiók aktiválva

en: Affiliate account deactivated
hu: Affiliate Partner fiók inaktiválva

en: Affiliate request was accepted
hu: Affiliate Partner igény elfogadva

en: Affiliate request was rejected
hu: Affiliate Partner igény visszautasítva

en: Dynamic coupon successfully created.
hu: Beállítások sikeresen importálva

en: Dynamic coupon creation failed, please try again.
hu: Referált törlése sikertelen, kérjük próbálja újra

en: Dynamic coupon successfully deleted.
hu: Kreatív Banner sikeresen létrehozva

en: Dynamic coupon deletion failed, please try again.
hu: Referált törlése sikertelen, kérjük próbálja újra

en: Creative updated successfully
hu: Kreatív Banner sikeresen frissítve

note: translators: URL to the Creatives screen
en: <a href="%s">Back to Creatives</a>
hu: <a href="%s">Vissza a Kreatív Bannerekhez</a>

en: Creative added successfully
hu: Kreatív Banner sikeresen létrehozva

en: Creative deleted successfully
hu: Kreatív Banner törlése sikerült

en: Creative activated
hu: Kreatív Banner aktiválva

en: Creative deactivated
hu: Kreatív Banner inaktiválva

en: Customer added successfully
hu: Kreatív Banner sikeresen létrehozva

en: Customer wasn&#8217;t added, please try again.
hu: Az Affiliate Partner hozzáadása nem sikerült, kérjük próbálja újra!

en: Customer updated successfully
hu: Kreatív Banner sikeresen frissítve

en: Customer update failed, please try again
hu: Referált frissítése sikertelen, kérjük próbálja újra

en: A payout has been created.
hu: Új Referált

en: Payout deleted successfully.
hu: Kreatív Banner törlése sikerült

en: Payout deletion failed, please try again.
hu: Az Affiliate Partner törlése nem sikerült, kérjük próbálja újra

en: Effortlessly pay your affiliates
hu: Affiliate Partnerek Hozzáadása

en: Referral added successfully
hu: Referált sikeresen felvéve

en: Referral wasn&#8217;t created, please try again.
hu: Az Affiliate Partner hozzáadása nem sikerült, kérjük próbálja újra!

en: Referral not created because affiliate is invalid
hu: Az Affiliate Partnerek felhasználói fiókjai is törlendők?

en: Referral updated successfully
hu: Referált sikeresen frissítve

en: Referral update failed, please try again
hu: Referált frissítése sikertelen, kérjük próbálja újra

en: Referral deleted successfully
hu: Referált sikeresen törölve

en: Referral deletion failed, please try again
hu: Referált törlése sikertelen, kérjük próbálja újra

note: translators: 1: Date the license expired, 2: URL to renew the license key
en: Your license key expired on %1$s. Please <a href="%2$s" target="_blank">renew your license key</a>.
hu: Fogadja el a <a href="%s" target="_blank">Használati Feltételeket</a>

note: translators: URL to the affiliatewp.com account page
en: Your license key is not active for this URL. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> to manage your license key URLs.
hu: Fogadja el a <a href="%s" target="_blank">Használati Feltételeket</a>

en: Settings updated.
hu: Beállítások elmentve.

note: translators: Plural number of affiliates added from Affiliates Pro
en: Affiliate stats have been recounted!
hu: Affiliate Partner statisztika újraszámolva!

en: Settings successfully imported
hu: Beállítások sikeresen importálva

en: Why it matters for AffiliateWP
hu: Affiliate Partner Hozzáadása

en: Your Name
hu: Az Ön Neve

en: Notify site admin when a new affiliate has registered
hu: Értesítse a website adminisztrátorokat a rendszer új affiliate partner regisztrációja esetén?

en: Notify site admin when new referrals are earned
hu: Értesítse a website adminisztrátorokat a rendszer új affiliate partner regisztrációja esetén?

en: You do not have permission to manage creatives
hu: Nincs jogosultsága a kreatív bannerek kezeléséhez

en: You do not have permission to delete a creative
hu: Nincs jogosultsága a kreatív bannerek törléséhez

en: No creative IDs specified for deletion
hu: Nem került kreatív banner azonosító meghatározásra a törléshez

en: Active
hu: Aktív

en: Inactive
hu: Inaktív

en: Shortcode
hu: Rövid kód

en: Actions
hu: Akciók

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: No creatives found.
hu: Nem találhatók Kreatívok Bannerek.

en: Delete Creative
hu: Kreatív Banner Törlése

en: Are you sure you want to delete this creative?
hu: Biztos, hogy letörli ezt a kreatív bannert?

en: Edit Creative
hu: Kreatív Banner Szerkesztése

en: The name of this creative. For your identification only.
hu: A kreatív banner neve. Ez csak egy Ön számára szükséges azonosító.

en: Description
hu: Leírás

en: An optional description for this creative. This is visible to affiliates and is displayed above the creative.
hu: Egy opcionális leírás ehhez a kreatív bannerhez. Ez megjelenik a kreatív banner alatt az affiliate partnereknek.

en: The URL this creative should link to. Based on your Referral Settings, the affiliate&#8217;s ID or username will be automatically appended.
hu: Ahova a kreatív banner linkje mutat. Az affiliate partner referált Azonosító ID-je automatikusan hozzátoldásra kerül.

en: Text
hu: Szöveg

en: Text for this creative.
hu: A kreatív banner szövege.

en: Image
hu: Kép

en: Select your image. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere.
hu: Válassza ki a képet. Beírhatja a kép URL címét is, ha a kép az interneten érhető el.

en: Created
hu: Kreatív Banner

en: The date the creative was created. This cannot be changed.
hu: Kreatív Banner sikeresen létrehozva

en: Select the status of the creative.
hu: Válassza ki a kreatív banner státuszát.

en: Update Creative
hu: Kreatív Banner Frissítése

en: New Creative
hu: Új Kreatív Banner

en: Use this screen to add a new creative, such as a text link or image banner.
hu: Használja ezt a képernyőt új kreatív banner hozzáadásához, pl. szöveges linkhez vagy kép bannerhez.

en: Select an image if you would like an image banner. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere. Leave blank if you wish to create a text-only creative.
hu: Válasszon ki egy képet, ha kép bannert szeretne előállítani. Beírhatja egy kép URL címét is, ha a kép az interneten érhető el.

en: Add Creative
hu: Kreatív Banner Hozzáadása

en: You do not have permission to manage customers
hu: Nincs jogosultsága a kreatív bannerek kezeléséhez

en: Edit Customer
hu: Referált Hozzáadása

en: Update Customer
hu: Kreatív Banner Frissítése

en: New Customer
hu: Egyedi

en: Add Customer
hu: Egyedi

en: AffiliateWP Referral Summary
hu: Affiliate Partner neve

en: Current Month
hu: Múlt Hónapban

en: Totals
hu: Összesen

en: Recent Referrals
hu: Legutóbbi Referáltak

en: View all referrals
hu: Referáltak tiltása

en: View All
hu: Nézet %s

note: translators: Payout method label plural affiliates translators: Payout method label for multiple affiliates
en: Affiliate
hu: Affiliate Partner

en: Amount
hu: Mennyiség

en: There are no referrals to show.
hu: Referált állapotok:

en: No highest converting urls recorded yet.
hu: Nincsenek még rögzítve referált adatok

en: Most Valuable Affiliates
hu: Legértékesebb Affiliate Partnerek

en: No registered affiliates
hu: Nincsenek regisztrált affiliate partnerek

en: Recent Referral Visits
hu: Legutóbbi Referált Látogatások

en: Visit converted
hu: Konvertált

en: Visit not converted
hu: Konvertált

en: No referral visits recorded yet
hu: Nincsenek még rögzítve referált látogatások

en: No referrals recorded yet
hu: Nincsenek még rögzítve referált adatok

en: Latest Affiliate Registrations
hu: Utolsó Affiliate Partner Regisztrációk

en: View Report
hu: Riport Megtekintése

en: No affiliate registrations yet
hu: Még nincs affiliate partner regisztráció rögzítve

en: You do not have permission to process payouts
hu: Nincs jogosultsága az adat exportálásához.

en: Invalid payout method
hu: Érvénytelen kifizetési email cím

note: translators: Import/Export Tools screen URL
en: This will mark all unpaid referrals in this timeframe as paid. To export referrals with a status other than <em>unpaid</em>, go to the <a href="%s">Tools &rarr; Export</a> page.
hu: Ez a funkció Kifizetettnek jelöli az összes kifizetetlen referáltat ebben az időkeretben. A referáltak <em>Kifizetetlentől</em> eltérő állapotú exportálásához menjen az <a href="%s">Eszközök &rarr; Export</a> oldalra.

en: Paid
hu: Kifizetett

en: Generated By
hu: URL Generálása

en: Payout Account
hu: Összes látogatás

en: View
hu: Nézet %s

en: No payouts found.
hu: Nem található látogatás.

en: You do not have permission to disconnect the site from the Payouts Service payments
hu: Nincs jogosultsága az Affiliate Partner fiókok törléséhez

en: Error:
hu: Hiba

en: Pay Affiliates
hu: Affiliate Partnerek

en: To pay a specific affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to pay all affiliates.
hu: Affiliate Partner kereséséhez írja be az Affiliate Partner belépési nevét, keresztnevét vagy vezetéknevét. Hagyja üresen az összes Affiliate Partner referáltjainak exportálásához.

en: From - mm/dd/yyyy
hu: Dátum -tól - mm/dd/yyyy

en: Referrals start date
hu: Referált állapotok:

en: End Date
hu: Dátum

en: To - mm/dd/yyyy
hu: Dátum -ig - mm/dd/yyyy

en: Referrals end date
hu: Referált Ráta

en: Minimum Earnings
hu: Kifizetetlen Jövedelmek

en: Minimum amount
hu: Minimum Összeg

en: Preview Payout
hu: Legutóbbi Referáltak

en: Manage Referrals
hu: Kifizetetlen Referáltak

en: Preview Payout Request
hu: Legutóbbi Referáltak

en: Minimum Amount
hu: Minimum Összeg

en: Referrals Start Date
hu: Referált Ráta

en: Referrals End Date
hu: Referált Ráta

en: Referrals Total
hu: Referáltak Beállításai

en: Payout Currency
hu: Pénznem

en: Are you sure you want to generate the payout file? All included referrals will be marked as Paid.
hu: Biztosan legenerálja a kifizetési fájlt? Ezzel minden referált Kifizetetett állapotba kerül.

en: Generate CSV File
hu: CSV Fájl Generálása

note: translators: Payout method label
en: Are you sure you want to payout referrals for the specified time frame via %s?
hu: Biztos, hogy letörli ezt a kreatív bannert?

en: Submit Payout
hu: Legutóbbi Referáltak

en: Number of referrals per page:
hu: Nincsenek még rögzítve referált adatok

en: Number of payouts per page:
hu: Nincsenek még rögzítve referált adatok

en: Payout submitted successfully!
hu: Kreatív Banner sikeresen frissítve

en: Affiliates Paid
hu: Affiliate Partnerek

en: Referrals Paid
hu: Referáltak

en: General Settings
hu: Általános Beállítások

en: You do not have permission to manage referrals
hu: Nincs jogosultsága a referáltak kezeléséhez

en: Referral not created because affiliate is invalid.
hu: Az Affiliate Partnerek felhasználói fiókjai is törlendők?

en: You do not have permission to manage payouts
hu: Nincs jogosultsága a kreatív bannerek kezeléséhez

en: Referral ID
hu: Referáló Azonosító ID

en: Reference
hu: Hivatkozás

en: Type
hu: Ráta Típus

en: Date
hu: Dátum

en: Mark as Unpaid
hu: Megjelölés Kifizetetlenként

en: Mark as Paid
hu: Megjelölés Kifizetettként

en: No referrals found.
hu: Nem található referált.

en: Bulk Actions
hu: Tömeges Funkcióhívások

en: Apply
hu: Jelentkezés

en: For more information:
hu: Több információért:

note: translators: Documentation URL
en: Visit the <a href="%s">documentation</a> on the AffiliateWP website.
hu: Látogassa meg a  <a href="%s">dokmentációt</a> az AffiliateWP weboldalon.

en: This screen provides access to your site&#8217;s referral history.
hu: Ez a képernyő hozzáférést biztosít az Ön oldalának referált adattörténetéhez.

en: <strong>Reference</strong>: this refers to the order number (or similar) that created this referral.
hu: <strong>Referencia</strong>: ez utal a megrendelési számra (vagy hasonló adatra), amely létrehozta ezt a referáltat.

en: Referral statuses:
hu: Referált állapotok:

en: <strong>Paid</strong> - this is a referral that has been paid to the affiliate
hu: <strong>Kifizetett</strong> - ez a referát kifizetésre került az affiliate partnernek

en: <strong>Unpaid</strong> - this is a referral that has been accepted but not yet paid to the affiliate
hu: <strong>Kifizetetlen</strong> - ez a referált elfogadásra került, de még nem került kifizetésre az affiliate partnernek

en: <strong>Pending</strong> - this is a referral that is waiting to be accepted
hu: <strong>Függő</strong> - ez a referált elfogadásra vár

en: <strong>Rejected</strong> - this is a referral that has been rejected and will not be paid to the affiliate
hu: <strong>Visszautasított</strong> - ez a referált visszautasításra került és nem kerül kifizetésre az affiliate partnernek

en: Searching Referrals
hu: Referáltak Keresése

en: Referrals can be searched in several different ways:
hu: A referáltak többféle különböző módon kereshetők:

en: You can enter the referral&#8217;s ID number
hu: Beírhatja a referált Azonosító ID számát

en: You can enter the referral reference prefixed by &#8220;ref:&#8221;
hu: Beírhatja a referált referenciáját a "ref:" előtaggal ellátva

en: You can enter the referral context prefixed by &#8220;context:&#8221;
hu: Beírhatja a referált kontextusát a "context:" előtaggal ellátva

en: You can enter the affiliate&#8217;s ID number prefixed by &#8220;affiliate:&#8221;
hu: Beírhat egy affiliate partner Azonosító ID számot az "affiliate:" (angolul: "affiliate:") előtag megadásával

en: You can enter a URL campaign prefixed by &#8220;campaign:&#8221;
hu: Beírhatja a referált kontextusát a "context:" előtaggal ellátva

en: You can enter a word or phrase in the referral&#8217;s description prefixed by &#8220;desc:&#8221;
hu: Beírhat egy referált Azonosító ID számot a "referált:" (angolul: "referral:") előtag megadásával

en: Exporting Referrals
hu: Referáltak Exportálása

en: Referrals can be exported directly to a CSV file in order to make it easier for your own accounting needs and for you to payout your affiliates&#8217;s earnings.
hu: A referáltak közvetlenül exportálhatók CSV fájlba az Ön könyvelésének megkönnyítése érdekében és hogy kifizethesse az affiliate partnerei jövedelmét.

en: The CSV file generated is structured properly for PayPal&#8217;s Mass Payment system so you can easily payout all of your affiliates at once via PayPal.
hu: A generált CSV fájl formátuma megfelel a PayPal Tömeges Kifizetés (PayPal Mass Payment) rendszerének, így könnyedén kifizetheti összes affiliate partnerét egyszerre a PayPal segítségével.

en: Edit Referral
hu: Referált Hozzáadása

en: The referral ID. This cannot be changed.
hu: Az Affiliate Partner Azonosítója (ID). Nem változtatható meg.

en: The name and ID of the affiliate who generated this referral. This association cannot be changed.
hu: Az Affiliate Partner Azonosítója (ID). Nem változtatható meg.

en: Payout
hu: Legutóbbi Referáltak

note: translators: 1: Payout total amount with view link
en: Total: %1$s
hu: Összesen

en: The amount of the referral, such as 15.
hu: A referált mennyiség, pl. 15.

en: Referral Type
hu: Referált Ráta Típus

en: Select the type of the referral.
hu: Válassza ki a referált státuszát.

en: The date the referral was created.
hu: A referált mennyiség, pl. 15.

en: Visit
hu: Látogatók

en: Enter a description for this referral.
hu: Írjon egy leírást ehhez a referálthoz.

en: Enter a reference for this referral (optional). Usually this would be the transaction ID of the associated purchase.
hu: Adja meg a referált referenciáját (opcionális). Általában ez a tranzakciós azonosító ID, amely a vásárláshoz tartozik.

en: Context
hu: Kontextus

en: Context for this referral (optional). Usually this is used to identify the payment system or integration that was used for the transaction.
hu: Adja meg a referált kontextusát (opcionális). Általában ez segít beazonosítani a fizetési rendszert, amely segítségével megvalósul a tranzakció.

en: Custom
hu: Egyedi

en: Custom data stored for this referral (optional).
hu: Írjon egy leírást ehhez a referálthoz.

en: Select the status of the referral.
hu: Válassza ki a referált státuszát.

en: Update Referral
hu: Kifizetetlen Referáltak

en: New Referral
hu: Új Referált

en: Use this screen to manually create a new referral record for an affiliate.
hu: Használja ezt a képernyőt egy affiliate partner új referált rekordjának manuális létrehozásához.

en: Enter the name of the affiliate or enter a partial name or email to perform a search.
hu: Írja be az affiliate partner nevét vagy adja meg a név részletét vagy email címét a keresés futtatásához.

en: Select or enter a date for this referral.
hu: Válassza ki a referált státuszát.

en: Enter a context for this referral (optional). Usually this is used to help identify the payment system that was used for the transaction.
hu: Adja meg a referált kontextusát (opcionális). Általában ez segít beazonosítani a fizetési rendszert, amely segítségével megvalósul a tranzakció.

en: Add Referral
hu: Referált Hozzáadása

en: Earnings Generated
hu: Jövedelmek

en: Earnings Paid
hu: Jövedelmek

en: Affiliate Registrations
hu: Affiliate Partner Regisztrációk

en: Manage Affiliates
hu: Affiliate Partnerek Hozzáadása

en: View Payouts
hu: Legutóbbi Referáltak

en: Manage Visits
hu: Látogatások Keresése

en: Total Affiliate Sales Earnings
hu: Indítsd az AffiliateWP Beállításokat

en: Total Affiliates
hu: Affiliate Partnerek Exportálása

note: translators: Affiliate ID
en: Affiliate #%d
hu: Affiliate Partner: #%d %s

en: Top Earning Affiliate
hu: Affiliate Partner Szerkesztése

en: New Affiliates
hu: Új Affiliate Partner

note: translators: Referrals count
en: %s referral | %s referrals
hu[0]: Referált Hozzáadása
hu[1]: Referált Hozzáadása

en: Total Earnings Paid
hu: Összes jövedelem

en: Total Earnings Generated
hu: Összes jövedelem

en: Total Payouts Count
hu: Összes látogatás

en: Average Payout
hu: Referált Ráta

en: Average Referrals Per Payout (All Time)
hu: Referált Ráta

en: Average Referrals Per Payout
hu: Referált Ráta

en: Total Earnings (All Time)
hu: Összes jövedelem

en: Total Unpaid Earnings (All Time)
hu: Összes jövedelem

note: translators: 1: Affiliate results URL, 2: Affiliate name, 3: Affiliate payouts URL, 4: Payouts view label
en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | <a href="%3$s">%4$s</a>
hu: <a href="%s">Küldje be a feladatot</a> a <a href="%s">GitHub-ra</a>.

en: Average Referral Amount (All Time)
hu: Referált Ráta

en: Paid / Unpaid Referrals
hu: Kifizetetlen Referáltak

en: Pending / Rejected Referrals
hu: Visszautasított Referált Jövedelmek

en: Average Referral Amount
hu: Referált Ráta

en: Affiliate-generated Sales
hu: Affiliate Partner neve

en: Affiliate-generated Sale Count
hu: Affiliate Partner kupon?

en: Total Visits (All Time)
hu: Összes látogatás

en: Total visits
hu: Összes látogatás

en: Successful Conversions
hu: Sikeres Koverziók

en: Conversion Rate (All Time)
hu: Konverziós Ráta

en: Conversion Rate
hu: Konverziós Ráta

en: Total Visits
hu: Összes látogatás

en: Direct Traffic
hu: Közvetlen forgalom

note: translators: 1: Referral variable example affiliate URL, 2: Username example affiliate URL
en: Show pretty affiliate referral URLs to affiliates. For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>
hu: A referált URL-hez tartozó változó, pl.: <strong>%s</strong>.

en: License Settings
hu: Licensz beállítások

en: License Key
hu: Licensz Kulcs

note: translators: Support page URL
en: Please enter your license key. An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
hu: Kérjük adja meg a licensz kulcsot. Automatikus plugin frissítéshez és <a href="%s" target="_blank">támogatáshoz</a> aktív licensz kulcs szükséges.

en: Pages
hu: Oldalak

en: Affiliate Area
hu: Affiliate Partner Szekció

en: This is the page where affiliates will manage their affiliate account.
hu: Az Affiliate Partnerek ezen a lapon kezelhetik fiókjukat.

en: Terms of Use
hu: Használati szabályzat

en: Select the page that shows the terms of use for Affiliate Registration.
hu: Válassza ki a lapot, amely a használati szabályzat megtekintését lehetővé teszi az Affiliate Partnerek Regisztrációjakor

en: Terms of Use Label
hu: Használati szabályzat

en: Referral Settings
hu: Referáltak Beállításai

en: Referral Variable
hu: Referáltak Változói

note: translators: Affiliate URL example text
en: The URL variable for referral URLs. For example: <strong>%s</strong>.
hu: A referált URL-hez tartozó változó, pl.: <strong>%s</strong>.

en: Default Referral Format
hu: Termékenkénti Referált Ráta

note: translators: 1: Affiliate URL example with referral variable, 2: Affiliate URL example with username
en: Show referral URLs to affiliates with either their affiliate ID or Username appended.<br/> For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>.
hu: A referált URL-hez tartozó változó, pl.: <strong>%s</strong>.

en: ID
hu: Azonosító ID

en: Pretty Affiliate URLs
hu: Affiliate URL-ek

en: Credit Last Referrer
hu: Jóváírás a legutóbbi referáltnak

en: Choose a referral rate type. Referrals can be based on either a percentage or a flat rate amount.
hu: A referáltak százalékos vagy fix összeg alapon legyenek összegezve?

en: Flat rate referrals can be calculated on either a per product or per order basis.
hu: A referáltak százalékos vagy fix összeg alapon legyenek összegezve?

en: The default referral rate. A percentage if the Referral Rate Type is set to Percentage, a flat amount otherwise. Referral rates can also be set for each individual affiliate.
hu: Alapértelmezett referált ráta. Ha a referált ráta típusa Százalék, akkor százalékos alapon, egyébként fix összeg. A ráta egyedileg állítható minden egyes Affiliate Partnerre nézve.

en: Exclude shipping costs from referral calculations.
hu: Mellőzzük az adót a referált összeg-kalkulációkból?

en: Exclude Tax
hu: Adó Nélkül

en: Exclude taxes from referral calculations.
hu: Mellőzzük az adót a referált összeg-kalkulációkból?

en: Cookie Expiration
hu: Cookie Lejárata

en: Enter how many days the referral tracking cookie should be valid for.
hu: Hány napig maradjon érvényes a refferáltak követésére szolgáló cookie?

en: Cookie Sharing
hu: Cookie Lejárata

en: Currency Settings
hu: Pénznem Beállítások

en: Configure the currency options
hu: Konfigurálja a pénznem beállításokat

en: Currency
hu: Pénznem

en: Choose your currency. Note that some payment gateways have currency restrictions.
hu: Válassza ki a használt pénznemét. Megjegyezzük: néhány fizetés kezelő rendszer pénznem megszorításokkal rendelkezik.

en: Currency Symbol Position
hu: Pénznem pozíció

en: Choose the location of the currency symbol.
hu: Válassza ki a pénznem jelzés helyét.

en: Before - $10
hu: Előtte - $10

en: After - 10$
hu: Utána - 10$

en: Thousands Separator
hu: Ezres Elválasztójel

en: The symbol (usually , or .) to separate thousands
hu: A szimbólum (általában , vagy .) amely elválasztja az ezreseket

en: Decimal Separator
hu: Tizedes Elválasztójel

en: The symbol (usually , or .) to separate decimal points
hu: A szimbólum (általában , vagy .) amely elválasztja a tizedeseket

en: Affiliate Form Settings
hu: Indítsd az AffiliateWP Beállításokat

en: Affiliate Area Forms
hu: Affiliate Partner Szekció

en: Affiliate Registration Form and Affiliate Login Form
hu: A Regisztrációs Űrlap Megőrzi Az Értékeket Hiba Esetén

en: Affiliate Registration Form Only
hu: Affiliate Partner Regisztráció

en: Affiliate Login Form Only
hu: Affiliate Partner kupon?

en: Integrations
hu: Integrációk

en: Choose the integrations to enable.
hu: Válassza ki a pénznem jelzés helyét.

en: Opt-In Referral Amount
hu: Referált Ráta

en: Opt-In Referral Status
hu: Referált állapotok:

en: Pending
hu: Függő

en: Unpaid
hu: Kifizetetlen

en: Email Options
hu: Email

en: From Name
hu: Az Ön Neve

en: From Email
hu: Email

en: Email Notifications
hu: Új Referált Jelzés Aktiválása

en: Affiliate Manager Email
hu: Referáltak tiltása

en: New Affiliate Registration
hu: Új Affiliate Partner Regisztrációja

en: Name:
hu: Név: %s

en: New Referral Email Options for Affiliate Manager
hu: Új Referált

en: New Referral Email Subject
hu: Új Referált

en: Referral Earned!
hu: Referált Jegyezve!

en: New Referral Email Content
hu: Új Referált

en: {name} has been awarded a new referral of {amount} on {site_name}.
hu: Új %s referált jegyezve a/az %s termék/programba!

en: New Referral Email Options For Affiliate
hu: Új Referált

en: Referral Awarded!
hu: Referált Jegyezve!

note: translators: Home URL translators: Website URL
en: Congratulations {name}!
hu: Gratulálunk %s!

en: You have been awarded a new referral of
hu: Új %s referált jegyezve a/az %s termék/programba!

en: on %s!
hu: Verzió %s

en: Log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications:
hu: Lépjen be az Affiliate Partner szekcióba a jövedelmek megtekintéséhez vagy kapcsolja ki az értesítést: %s

en: Application Accepted Email Options For Affiliate
hu: Affiliate Partner Jelentkezés Elfogadva

en: Application Accepted Email Subject
hu: Affiliate Partner Jelentkezés Elfogadva

en: Affiliate Application Accepted
hu: Affiliate Partner Jelentkezés Elfogadva

en: Application Accepted Email Content
hu: Affiliate Partner Jelentkezés Elfogadva

note: translators: Home URL
en: Your affiliate application on %s has been accepted!
hu: Az Ön Affiliate Partneri jelentkezése a/az %s termék/programra elfogadásra került!

en: Log into your affiliate area at
hu: Lépjen be az Affiliate Partner szekcióba: %s

en: Allow Affiliate Registration
hu: Affiliate partnerek regisztrációjának engedélyezése.

en: Allow users to register affiliate accounts for themselves.
hu: Az affiliate partnerek regisztrálhatnak fiókot maguknak?

en: Require Approval
hu: Jóváhagyás szükséges

en: Require that Pending affiliate accounts must be approved before they can begin earning referrals.
hu: Szükséges a weboldal adminisztrátorok jóváhagyása mielőtt az affiliate partner referált jövedelmet szerezhet?

en: Auto Register New Users
hu: Új Felhasználók Automatikus Regisztrációja

en: Automatically register new users as affiliates.
hu: Regisztrálja automatikusan affiliate partnerként az új felhasználókat a rendszer?

en: Default Referral URL
hu: Termékenkénti Referált Ráta

en: Reject Unpaid Referrals on Refund
hu: Visszatérítéskor elutasításra Kerüljenek A Kifizetetlen Referáltak?

en: Automatically reject Unpaid referrals when the originating purchase is refunded or revoked.
hu: A kifizetetlen referáltak automatikusan elutasításra kerüljenek amikor az eredendő vásárlás visszatérítésre vagy visszavonásra került?

en: Use Fallback Referral Tracking Method
hu: Használatos a Visszamenőleges Referált Követés Módszer?

en: The method used to track referral links can fail on sites that have jQuery errors. Enable Fallback Tracking if referrals are not being tracked properly.
hu: A referált linkek követésére használt módszer hibázhat a jQuerry hibás oldalakon. Jelölje be, ha a referáltak követése nem megfelelő.

en: Ignore Referrals with Zero Amount
hu: Referált Ráta

en: Ignore referrals with a zero amount. This can be useful for multi-price products that start at zero, or if a discount was used which resulted in a zero amount. NOTE: If this setting is enabled and a visit results in a zero referral, the visit will be considered not converted.
hu: Jelölje be ezt a jelölődobozt, ha azt szeretné, hogy az AffiliateWP hagyja figyelmen kívül a nullás teljes összeggel rendelkező referáltakat. Ez a több-áras termékeknél lehet hasznos, amelyek ára nulláról indul, vagy ha kedvezményes volt az ár, és ez eredményezett nullás összeget. Megjegyzés: ha ez az opció be van kapcsolva, és egy látogatás nullás referálással végződik, akkor a látogatás nem konvertáltnak minősül.

en: Referral URL Blacklist
hu: Referált URL Látogatások

en: Remove Data on Uninstall
hu: Adatok Eltávolítása Uninstalláció Esetén?

en: Connection Status
hu: Statisztika Újraszámolása

en: Enable Payouts Service
hu: Kifizetési Fájl Generálása

en: Registration Form Description
hu: Affiliate Partner Regisztráció

en: Required Registration Fields
hu: Regisztrációk Moderálása

en: Password
hu: Jelszó

en: How will you promote us?
hu: Hogyan fog ön reklámozni minket?

en: Notify affiliate manager when a new affiliate has registered
hu: Értesítse a website adminisztrátorokat a rendszer új affiliate partner regisztrációja esetén?

en: Notify affiliate manager when a new referral has been created
hu: Értesítse a website adminisztrátorokat a rendszer új affiliate partner regisztrációja esetén?

en: Notify affiliate when they earn a new referral
hu: Értesítse a website adminisztrátorokat a rendszer új affiliate partner regisztrációja esetén?

en: Notify affiliate when their affiliate application is accepted
hu: Az Ön Affiliate Partneri jelentkezése a/az %s termék/programra elfogadásra került!

en: Notify affiliate when their affiliate application is rejected
hu: Az Ön Affiliate Partneri jelentkezése a/az %s termék/programra elfogadásra került!

en: Application Pending Email Options For Affiliate
hu: Affiliate Partner Jelentkezés Elfogadva

en: Application Pending Email Subject
hu: Affiliate Partner Jelentkezés Elfogadva

en: Your Affiliate Application Is Being Reviewed
hu: Az Ön Affiliate Partneri jelentkezése a/az %s termék/programra elfogadásra került!

en: Application Pending Email Content
hu: Affiliate Partner Jelentkezés Elfogadva

en: Application Rejection Email Options For Affiliate
hu: Affiliate Partner Jelentkezés Elfogadva

en: Application Rejection Email Subject
hu: Affiliate Partner Jelentkezés Elfogadva

en: Your Affiliate Application Has Been Rejected
hu: Az Ön Affiliate Partneri jelentkezése a/az %s termék/programra elfogadásra került!

en: Application Rejection Email Content
hu: Affiliate Partner Jelentkezés Elfogadva

en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.
hu: Kérjük adja meg a licensz kulcsot. Automatikus plugin frissítéshez és <a href="%s" target="_blank">támogatáshoz</a> aktív licensz kulcs szükséges.

en: Deactivate License
hu: Licensz Deaktiválása

en: Your license is valid!
hu: A licensze érvényes!

en: Renew Your License
hu: Licensz Megújítása

en: Your license has expired, renew today to continue getting updates and support!
hu: Az Ön licensze lejárt, újítsa meg még ma, hogy részesüljön a folyamatos frissítésekben és támogatásokban!

en: Activate License
hu: Licensz Aktiválása

note: translators: Setting ID
en: The callback function used for the <strong>%s</strong> setting is missing.
hu: A visszahívás funkció a <strong>%s</strong> beállítás esetén használatos.

note: translators: 1: Payouts Service URL
en: <a href="%s" target="_blank">Learn more and view pricing.</a>
hu: Fogadja el a <a href="%s" target="_blank">Használati Feltételeket</a>

note: translators: Payouts Service name retrieved from the PAYOUTS_SERVICE_NAME constant
en: Reconnect to the %s.
hu: Statisztika Újraszámolása

note: translators: Support URL
en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.<br />An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
hu: Kérjük adja meg a licensz kulcsot. Automatikus plugin frissítéshez és <a href="%s" target="_blank">támogatáshoz</a> aktív licensz kulcs szükséges.

note: translators: System Info screen URL
en: Debug mode is globally enabled via <code>AFFILIATE_WP_DEBUG</code> set in <code>wp-config.php</code>. This setting cannot be modified from this screen. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates > Tools</a>.
hu: Kérjük adja meg a licensz kulcsot. Automatikus plugin frissítéshez és <a href="%s" target="_blank">támogatáshoz</a> aktív licensz kulcs szükséges.

en: General
hu: Általános

en: Emails
hu: Email

en: Misc
hu: Egyéb

note: translators: Affiliate username
en: Earnings have been successfully recounted for %s.
hu: Referált sikeresen felvéve

note: translators: Affiliate username
en: Unpaid earnings have been successfully recounted for %s.
hu: Referált sikeresen felvéve

note: translators: Affiliate username
en: Referrals have been successfully recounted for %s.
hu: Referált sikeresen felvéve

note: translators: Affiliate username
en: Visits have been successfully recounted for %s.
hu: Beállítások sikeresen importálva

en: No API consumers found.
hu: Nincs felhasználó

en: Enter username
hu: Érvénytelen felhasználónév

en: First Name
hu: Múlt Héten

en: Last Name
hu: Múlt Héten

en: Rate Type
hu: Ráta Típus

en: Earnings
hu: Jövedelmek

en: Date Registered
hu: Regisztráció Dátuma

en: No valid affiliate status was selected for export.
hu: Az Affiliate Partner Azonosító (ID) nem került meghatározásra a törléshez

en: Visit ID
hu: Látogatók

en: Converted
hu: Konvertált

en: Referrer
hu: Referáltak

en: You do not have permission to export data.
hu: Nincs jogosultsága az adat exportálásához.

en: You do not have permission to import data.
hu: Nincs jogosultsága az adat exportálásához.

en: No new affiliates were imported.
hu: Nem található Affiliate Partner.

note: translators: Plural affiliate number
en: Manage your affiliates.
hu: Affiliate Partnerek Hozzáadása

en: No new referrals were imported.
hu: Nincsenek még rögzítve referált adatok

note: translators: Plural referrals number
en: Manage your referrals.
hu: Kifizetetlen Referáltak

en: Please upload a valid .json file
hu: Kérjük töltsön fel érvényes .json fájlt

en: Please upload a file to import
hu: Kérjük töltsön fel fájlt importáláshoz

en: The upgrade process is running, please be patient. This could take several minutes to complete while affiliate records are upgraded in batches of 100.
hu: A frissítés folyamatban van, kérjük legyen türelmes. A folyamat néhány percet igénybe vehet a befejezésig, míg az Affiliate Partner adatok frissítése 100-as csomagokban történik.

note: translators: Step number
en: Step %d running
hu: Folyamat: %d része folyamatban

en: Recount Stats
hu: Statisztika Újraszámolása

en: Migration Assistant
hu: Migrációs Segédeszközök

en: Debug Assistant
hu: Migrációs Segédeszközök

en: Recount Affiliate Stats
hu: Affiliate Partner Statisztika Újraszámolása

en: Use this tool to recount statistics for one or all affiliates.
hu: Használja ezt az eszközt az affliate partner statisztikák újraszámolásához.

en: Enter the name of the affiliate or begin typing to perform a search based on the affiliate&#8217;s name.
hu: Írja be az Affiliate Partner nevét vagy kezdje begépelni, hogy a néven alapuló keresést elvégezhesse.

en: Recount
hu: Újraszámolás

en: Recount Campaigns
hu: Statisztika Újraszámolása

en: Use this tool to recount campaigns for one or all affiliates.
hu: Használja ezt az eszközt az affliate partner statisztikák újraszámolásához.

en: These tools assist in migrating affiliate and referral data from existing platforms.
hu: Ezek az eszközök segédkezhetnek az affiliate és referált adatok létező platformokról történő migrálásában.

en: User Accounts
hu: Felhasználói Fiókok

en: Use this tool to create affiliate accounts for each of your existing WordPress user accounts that belong to the selected roles below.
hu: Használja ezt az eszköz minden WordPress felhasználói fiókjához történő külön Affiliate Partner Fiók létrehozásához.

en: Create Affiliate Accounts for Users
hu: Affiliate Partner Fiók Létrehozása

en: Use this tool to migrate existing affiliate / referral data from Affiliates Pro to AffiliateWP.
hu: Használja ezt az eszközt létező Affiliate Partneri / referált adatainak Affiliate Pro-ból AffiliateWP-be történő migrálásához.

en: NOTE: This tool should only ever be used on a fresh install. If you have already collected affiliate or referral data, do not use this tool.
hu: <strong>MEGJEGYZÉS:</strong> ez az eszköz csak friss telepítés után használatos. Ha már tartalmaz a rendszer Affiliate Partneri vagy referált adatokat, akkor ne használja ezt az eszközt!

en: Migrate Data from Affiliates Pro
hu: Adatok Migrálása Affiliate Pro Rendszerből

en: Use this tool to migrate existing affiliate accounts from WP Affiliate to AffiliateWP.
hu: Használja ezt az eszközt létező Affiliate Partner fiókok WP Affiliate-ből AffiliateWP-be történő migrálásához.

en: Migrate Data from WP Affiliate
hu: Adatok Migrálása WP Affiliate-ből

en: Export Affiliates
hu: Affiliate Partnerek Exportálása

en: Export affiliates to a CSV file.
hu: Affiliate Partnerek exportálása CSV fájlba

en: All Statuses
hu: Minden Állapot

en: Export Referrals
hu: Referáltak Exportálása

en: Export referrals to a CSV file.
hu: Referáltak exportálása CSV fájlba

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export referrals for all affiliates.
hu: Affiliate Partner kereséséhez írja be az Affiliate Partner belépési nevét, keresztnevét vagy vezetéknevét. Hagyja üresen az összes Affiliate Partner referáltjainak exportálásához.

en: Export Payouts
hu: Összes látogatás

en: Export payouts to a CSV file.
hu: Affiliate Partnerek exportálása CSV fájlba

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export payouts for all affiliates.
hu: Affiliate Partner kereséséhez írja be az Affiliate Partner belépési nevét, keresztnevét vagy vezetéknevét. Hagyja üresen az összes Affiliate Partner referáltjainak exportálásához.

en: Export Visits
hu: Affiliate Partnerek Exportálása

en: Export visits to a CSV file.
hu: Affiliate Partnerek exportálása CSV fájlba

en: Unconverted
hu: Konvertált

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export visits for all affiliates.
hu: Affiliate Partner kereséséhez írja be az Affiliate Partner belépési nevét, keresztnevét vagy vezetéknevét. Hagyja üresen az összes Affiliate Partner referáltjainak exportálásához.

en: Export Settings
hu: Exportálási beállítások

en: Export the AffiliateWP settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
hu: Az oldalra beállított AffiliateWP beállítások exportálása .json fájlba. Ez lehetővé teszi a konfigurációs beállítások másik oldalra történő egyszerű importálását.

en: Import Settings
hu: Importálási Beállítások

en: Import the AffiliateWP settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
hu: Az AffiliateWP beállítások importálása .json fájlból. Ez a fájl egy másik oldal beállításának exportálása folytán állítható elő.

en: Import Affiliates
hu: Affiliate Partnerek Exportálása

en: Import CSV
hu: Import

en: Affiliate Field
hu: Affiliate Partner: #%d %s

en: Process Import
hu: Import

en: Import Referrals
hu: Referáltak Exportálása

en: Referral Field
hu: Referáltak

en: Use this tool to help debug referral tracking.
hu: Használja ezt az eszközt létező Affiliate Partner fiókok WP Affiliate-ből AffiliateWP-be történő migrálásához.

en: Generate Coupons
hu: URL Generálása

en: Invalid batch ID.
hu: Érvénytelen email cím

note: translators: Dismiss Notice link markup
en: Your database has been successfully upgraded. %s
hu: Referált sikeresen felvéve

note: translators: Dismiss Notice link markup
en: Your database tables have been successfully upgraded. %s
hu: Referált sikeresen felvéve

en: Affiliate Registration Status
hu: Affiliate Partner Regisztrációk

en: Not Registered
hu: Regisztráció Dátuma

en: Affiliate Actions
hu: Indítsd az AffiliateWP Beállításokat

en: Register
hu: Regisztráljon

en: Disable Affiliate Email
hu: Referáltak tiltása

en: Affiliate Record
hu: Affiliate Partneri Ráta

en: Affiliate Customer Record
hu: Affiliate Partner neve

en: Customer ID
hu: Email

en: Primary Email
hu: Email

en: Date Created
hu: Kreatív Banner Frissítése

en: No records found
hu: Nem található referált.

en: Affiliate record has been deleted.
hu: Az Ön profilja frissítésre került

en: Affiliate customer record has been deleted.
hu: Az Ön affiliate partner kérelme elutasításra került

en: Landing Page
hu: Érkezési Lap

en: Referring URL
hu: Referáló URL

en: Direct traffic
hu: Közvetlen forgalom

en: No visits found.
hu: Nem található látogatás.

en: This screen provides access to your site&#8217;s visit history.
hu: Ez a képernyő hozzáférést biztosít az Ön oldalának látogatottsági történetéhez.

en: <strong>Landing Page</strong>: this is the page on your site that the visitor first landed on. It is the URL that the affiliate link pointed to.
hu: <strong>Érkezési Lap</strong>: ez az a lap a weboldalán, amelyre a látogató először érkezik. Ez az az URL, amelyre az affiliate link mutat.

en: <strong>Referring URL</strong>: this is the source URL of the affiliate link. It is the web page that the visitor found a link to your site on.
hu: <strong>Referáló URL</strong>: ez a forrás URL-je az affiliate linknek. Ez az a weblap, amelyen a látogató az Ön oldalára mutató linket megtalálta.

en: <strong>Affiliate</strong>: this the affiliate that the visit was attributed to.
hu: <strong>Affiliate Partner</strong>: ez az affiliate partner akinek a látogatás köszönhető.

en: <strong>Referral ID</strong>: this is the ID of the referral that was created from this visit, if any.
hu: <strong>Referáló Azonosító ID</strong>: ez az azonosítója a referáltnak, aki a látogatás folyományaként létrheozásra került, ha van ilyen.

en: <strong>Context</strong>: this is the context of how the visit was generated, if set.
hu: <strong>Affiliate Partner</strong>: ez az affiliate partner akinek a látogatás köszönhető.

en: <strong>IP</strong>: this is the IP address of the visitor.
hu: <strong>IP</strong>: ez a látogató IP címe.

en: <strong>Converted</strong>: this is a Yes / No status for whether the visit turned into a successful converstion.
hu: <strong>Konvertált</strong>: ez az Igen / Nem állapot jelzi, hogy a látogatás sikeresen konvertálódott-e vagy sem.

en: Searching Visits
hu: Látogatások Keresése

en: Visit records can be searched in several different ways:
hu: A látogatási rekordok több különböző módon is kereshetőek:

en: You can enter an IP address to find all visits from a specific IP
hu: Beírhat egy IP címet, hogy lekérdezze az összes látogatást, amely a megadott IP címről érkezett

en: You can enter a complete URL to find all visits that landed on or came from a specific URL
hu: Beírhat egy teljes URL-t, hogy lekérdezze az összes látogatást amely a megadott URL-ről vagy megadott URL-re érkezett

en: You can enter a partial URL to find all visits that landed on or came from a specific site
hu: Beírhat egy URL részletet, hogy lekérdezze az összes látogatás, amely a megadott oldalról vagy oldalra érkezett

en: You can enter the visit&#8217;s ID number prefixed by &#8220;visit:&#8221;
hu: Beírhat egy affiliate partner Azonosító ID számot az "affiliate:" (angolul: "affiliate:") előtag megadásával

en: You can enter the referral&#8217;s ID number prefixed by &#8220;referral:&#8221;
hu: Beírhat egy referált Azonosító ID számot a "referált:" (angolul: "referral:") előtag megadásával

en: You can enter a visit context prefixed by &#8220;context:&#8221;
hu: Beírhatja a referált kontextusát a "context:" előtaggal ellátva

en: Rejected
hu: Visszautasított

en: Percentage (%)
hu: Százalék (%)

note: translators: Currency name
en: Flat %s
hu: Fix %s

en: Affiliate URLs
hu: Affiliate URL-ek

en: Statistics
hu: Statisztikák

en: Graphs
hu: Gráfok

en: Cheatin&#8217; huh?
hu: Csalunk, csalunk?

en: Invalid username
hu: Érvénytelen felhasználónév

en: No such user
hu: Nincs ilyen felhasználó

en: Please enter a password
hu: Kérjük adjon meg egy jelszót

en: Incorrect username or password
hu: Hibás jelszó

en: Please select your country of residence
hu: Kérjük fogadja el a használati feltételeket

en: Please select your account type
hu: Kérjük írja be a nevét

en: Please enter your business name
hu: Kérjük írja be a nevét

en: Please enter your first name
hu: Kérjük írja be a nevét

en: Please enter your last name
hu: Kérjük írja be a nevét

en: Invalid account email
hu: Érvénytelen kifizetési email cím

en: Please select your day of birth
hu: Kérjük írja be a nevét

en: Please select your month of birth
hu: Kérjük írja be a nevét

en: Please select your year of birth
hu: Kérjük fogadja el a használati feltételeket

en: Please agree to our terms of use
hu: Kérjük fogadja el a használati feltételeket

en: Unpaid Referral Earnings
hu: Kifizetetlen Referált Jövedelmek

en: Pending Referral Earnings
hu: FüggőReferált Jövedelmek

en: Rejected Referral Earnings
hu: Visszautasított Referált Jövedelmek

en: Paid Referral Earnings
hu: Kifizetett Referált Jövedelmek

en: Please enter a valid website URL
hu: Kérjük adja meg a weblap URL címét

en: Username already taken
hu: A felhasználónév már foglalt

en: Email address already taken
hu: Az email cím már használatban van

en: Passwords do not match
hu: A jelszavak nem egyeznek meg

en: Nice try honey bear, don&#8217;t touch our honey
hu: Ügyes próbálkozás maci-laci, de a mézünktől el a kezekkel!

en: You are already registered as an affiliate
hu: Ön már regisztrált, mint Affiliate Partner

en: Please enter your name
hu: Kérjük írja be a nevét

en: Please enter a website URL
hu: Kérjük adja meg a weblap URL címét

en: Please enter your payment email
hu: Kérjük írja be a nevét

en: Add as Affiliate
hu: Affiliate Partner Hozzáadása

en: Add the user as an affiliate.
hu: Ön már regisztrált, mint Affiliate Partner

en: Converted Visits
hu: Konvertált Látogatások

en: Unconverted Visits
hu: Konvertálatlan Látogatások

note: translators: Affiliate username
en: An affiliate with the username "%s" has been created.
hu: Az Ön Affiliate Partneri jelentkezése a/az %s termék/programra elfogadásra került!

en: The affiliate account could not be added.
hu: Az Ön affiliate partner fiókja nem aktív

en: The affiliate was updated successfully.
hu: Affiliate Partner frissítése sikerült

en: The affiliate account could not be updated.
hu: Az Ön affiliate partner fiókja nem aktív

en: Are you sure you want to delete this affiliate, all its data and its associated user account?
hu: Biztos, hogy letörli ezt a kreatív bannert?

en: Are you sure you want to delete this affiliate and all its data?
hu: Biztos, hogy letörli ezt a kreatív bannert?

en: Are you sure you want to delete this affiliate?
hu: Biztos, hogy letörli ezt a kreatív bannert?

en: The affiliate account has been successfully deleted.
hu: Az Affiliate Partner fiókjának/fiókjainak törlése sikerült

en: The affiliate account could not be deleted.
hu: Az Ön affiliate partner kérelme elutasításra került

note: translators: Number of affiliates
en: Number of affiliates: %d
hu: Nem található Affiliate Partner.

en: AffiliateWP is not installed
hu: AffiliateWP Migráció

note: translators: License status
en: License status is: %s
hu: Licensz beállítások

note: translators: Enabled or Disabled (translated)
en: Affiliates require approval: %s
hu: Jóváhagyás szükséges

note: translators: None or comma-separated list of enabled integrations
en: Integrations: %s
hu: Integrációk

note: translators: Global referral rate
en: Global referral rate: %s
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

note: translators: Global referral rate type
en: Global referral rate type: %s
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

note: translators: Currency label
en: Currency: %s
hu: Pénznem

note: translators: Referral variable
en: Referral variable: %s
hu: Referáltak Változói

note: translators: Referral URL example with affiliate ID
en: Referral URL (ID): %s
hu: Referált URL

note: translators: Referral URL example with affiliate username
en: Referral URL (Username): %s
hu: Referált URL Generáló

note: translators: Affiliate Area page URL
en: Affiliate Area URL: %s
hu: Affiliate Partner Szekció

note: translators: Terms of Use URL
en: Terms of Use URL: %s
hu: Használati szabályzat

note: translators: Affiliates count
en: Total Affiliates: %s
hu: Affiliate Partnerek Exportálása

note: translators: Creatives count
en: Total Creatives: %s
hu: Affiliate Partnerek Exportálása

note: translators: Customers count
en: Total Customers: %s
hu: Összes látogatás

note: translators: Payouts count
en: Total Payouts: %s
hu: Összes látogatás

note: translators: Referrals count
en: Total Referrals: %s
hu: Összes kifizetett referált

note: translators: Sales count
en: Total Sales: %s
hu: Affiliate Partnerek Exportálása

note: translators: Visits count
en: Total Visits: %s
hu: Összes látogatás

en: Are you sure you want to clear the debug log?
hu: Biztos, hogy letörli ezt a kreatív bannert?

en: The creative could not be created.
hu: Új Referált

en: The creative was successfully updated.
hu: Kreatív Banner sikeresen létrehozva

en: The creative was successfully deleted.
hu: Kreatív Banner sikeresen létrehozva

note: translators: Number of creatives
en: Number of creatives: %d
hu: Nem találhatók Kreatívok Bannerek.

note: translators: Customer ID
en: A customer with the ID %d has been successfully created.
hu: Új Referált

en: The customer could not be created.
hu: Új Referált

en: The customer was successfully updated.
hu: Kreatív Banner sikeresen létrehozva

en: The customer could not be updated.
hu: Új Referált

en: The customer was successfully deleted.
hu: Kreatív Banner sikeresen létrehozva

en: The customer could not be deleted.
hu: Új Referált

note: translators: Number of customers
en: Number of customers: %d
hu: Nem található látogatás.

en: Are you sure you want to overwrite this payout's referrals?
hu: Biztos, hogy letörli ezt a kreatív bannert?

en: Are you sure you want to overwrite the affiliate associated with this payout?
hu: Biztos, hogy letörli ezt a kreatív bannert?

en: The supplied affiliate ID or username is invalid and has been ignored.
hu: Az Affiliate Partner Azonosítója (ID). Nem változtatható meg.

note: translators: Payout ID
en: Payout #%d has been updated successfully.
hu: Kreatív Banner sikeresen frissítve

en: Are you sure you want to delete this payout?
hu: Biztos, hogy letörli ezt a kreatív bannert?

note: translators: Referral ID
en: A referral with the ID "%d" has been created.
hu: Új Referált

en: The referral could not be added.
hu: Új Referált

en: The referral was updated successfully.
hu: Referált sikeresen frissítve

en: The referral could not be updated
hu: Új Referált

en: Are you sure you want to delete this referral?
hu: Biztos, hogy letörli ezt a kreatív bannert?

en: The referral has been successfully deleted.
hu: Referált sikeresen felvéve

en: The referral could not be deleted.
hu: Új Referált

note: translators: Number of referrals
en: Number of referrals: %d
hu: Nincsenek még rögzítve referált adatok

en: The visit was successfully created.
hu: Beállítások sikeresen importálva

en: The visit could not be created.
hu: Új Referált

en: The visit was updated successfully.
hu: Affiliate Partner frissítése sikerült

en: Are you sure you want to delete this visit?
hu: Biztos, hogy letörli ezt a kreatív bannert?

note: translators: Number of visits
en: Number of visits: %d
hu: Nem található látogatás.

en: Invalid affiliate
hu: Affiliate Partner Hozzáadása

en: No coupons were found.
hu: Nincs felhasználó

en: Creative
hu: Kreatív Banner

en: A new affiliate has registered on your site,
hu: Még nincs affiliate partner regisztráció rögzítve

note: translators: Affiliate display name
en: Name: %s
hu: Név: %s

note: translators: User URL
en: Website URL: %s
hu: Weblap URL:

note: translators: Promotion method
en: Promotion method: %s
hu: Promóciós módszer:

note: translators: Affiliate name
en: Congratulations %s!
hu: Gratulálunk %s!

note: translators: Login URL
en: Log into your affiliate area at %s
hu: Lépjen be az Affiliate Partner szekcióba: %s

note: translators: Affiliate name
en: Hi %s!
hu: Verzió %s

note: translators: 1: Formatted referral amount, 2: Home URL
en: You have been awarded a new referral of %1$s on %2$s!
hu: Új %s referált jegyezve a/az %s termék/programba!

note: translators: Login URL
en: log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications: %s
hu: Lépjen be az Affiliate Partner szekcióba a jövedelmek megtekintéséhez vagy kapcsolja ki az értesítést: %s

en: The website of the affiliate
hu: Nincsenek regisztrált affiliate partnerek

en: The reason an affiliate was rejected
hu: Affiliate Partner igény visszautasítva

en: The amount of a given referral
hu: A referált mennyiség, pl. 15.

en: Your site name
hu: Az Ön Neve

en: The affiliate&#8217;s referral URL
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

en: The affiliate&#8217;s ID
hu: Affiliate Azonosító (ID)

en: The affiliate&#8217;s referral rate
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

en: The name of the campaign associated with the referral (if any)
hu: Válassza ki a referált státuszát.

en: The affiliate registration coupon (if any)
hu: Még nincs affiliate partner regisztráció rögzítve

en: Total
hu: Összesen

en: Allow Referrals
hu: Referáltak

en: Enable affiliate referral creation for this form
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

en: Select the referral type for this form.
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

en: Enable referrals on all Contact Form 7 forms
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

en: Enable referrals for specific Contact Form 7 forms
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

note: translators: 1: Form title, 2: Form ID
en: Referral type for %1$s (Form ID: %2$d)
hu:  #%d referált a %s termék/programra %s vonatkozásában rögzítésre került

note: translators: 1: Referral link, 2: Amount, 3: Affiliate Name, 4: Affiliate ID
en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
hu:  #%d referált a %s termék/programra %s vonatkozásában rögzítésre került

en: Affiliate Discount?
hu: Affiliate Partneri Engedmény?

en: If you would like to connect this discount to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
hu: Ha szeretné ezt az engedményt Affiliate Partnerhez kötni, adja meg az Affiliate Partner nevét.

en: Adjust EDD Commissions
hu: EDD Jutalék Mehatározása

en: Should AffiliateWP adjust the commission amounts recorded for purchases that include affiliate referrals? This will subtract the referral amount from the base amount used to calculate the commission total.
hu: Szükséges, hogy az AffiliateWP módosítsa a jutalék összegét azon rögzített vásárlások esetén, amelyeknél Affiliate Partner általi referáltak szerepelnek? Ez csökkentené a teljes jutalék kalkulációs alapjául szolgáló összeget a referált jutalék összegével.

en: Disable Renewal Referrals
hu: Referáltak tiltása

en: Disable Referrals on Upgrades
hu: Referáltak tiltása a következőn: %s

en: Affiliate Rates:
hu: Affilite Partneri Ráták:

note: translators: EDD singular product label
en: Disable referrals on this %s
hu: Referáltak tiltása a következőn: %s

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use the site default referral rate.
hu: A következő beállítások segítségével történik az Affiliate Partneri jövedelmek eladásonkénti összege kiszámolásra. Az alapértelmezett Affiliate Partneri jutalék ráták használatához hagyja üresen!

note: translators: EDD singular category label
en: The referral rate for this %s category.
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

en: Affiliate coupon?
hu: Affiliate Partner kupon?

en: If you would like to connect this coupon to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
hu: Ha szeretné ezt a kupont Affiliate Partnerhez kapcsolni, írja be a hozzátartozó Affiliate Partner nevét!

en: Referral description
hu: Referáltak Beállításai

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name, 4: Referral affiliate ID
en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
hu:  #%d referált a %s termék/programra %s vonatkozásában rögzítésre került

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name
en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
hu:  #%d referált a %s termék/programra %s vonatkozásában rögzítésre került

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name
en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s for %3$s rejected
hu:  #%d referált a %s termék/programra %s vonatkozásában visszautasításra került.

en: Custom Amount
hu: Mennyiség

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name
en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
hu:  #%d referált a %s termék/programra %s vonatkozásában rögzítésre került

en: Enable affiliate referral creation for this donation form
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

en: Affiliate Rate
hu: Affiliate Partneri Ráta

en: This setting will be used to calculate affiliate earnings per-donation. Leave blank to use default affiliate rates.
hu: A következő beállítások segítségével történik az Affiliate Partneri jövedelmek eladásonkénti összege kiszámolásra. Az alapértelmezett Affiliate Partneri jutalék ráták használatához hagyja üresen!

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name, 4: Referral affiliate ID
en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
hu:  #%d referált a %s termék/programra %s vonatkozásában rögzítésre került

en: Referral #%d for %s for %s rejected
hu:  #%d referált a %s termék/programra %s vonatkozásában visszautasításra került.

en: Allow referrals
hu: Referáltak tiltása

en: Affiliate Coupon
hu: Affiliate Partner kupon?

note: translators: 1: Referral link, 2: Amount, 3: Affiliate Name
en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s
hu:  #%d referált a %s termék/programra %s vonatkozásában rögzítésre került

en: Affiliate Data
hu: Affiliate Partneri Ráta

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d completed
hu: Referált sikeresen frissítve

en: Referral not created because affiliate's own account was used.
hu: Az Affiliate Partnerek felhasználói fiókjai is törlendők?

note: translators: Referral ID
en: LifterLMS Referral #%d updated successfully.
hu: Referált sikeresen frissítve

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d created successfully.
hu: Referált sikeresen frissítve

en: Referral failed to be created.
hu: Új Referált

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d updated successfully.
hu: Referált sikeresen frissítve

note: translators: Referral ID
en: Pending referral #%d created successfully.
hu: Referált sikeresen frissítve

en: LifterLMS Referral failed to be created.
hu: Új Referált

en: Affiliate Discount
hu: Affiliate Partneri Engedmény?

en: Referral Details
hu: Referáltak Beállításai

en: Disable Referrals
hu: Referáltak tiltása

note: translators: Product type
en: Check this box to prevent orders for this %s from generating referral commissions for affiliates.
hu: Ez a funkció tiltja a termék/program megrendelésekor a referált jutalék képzését Affiliate Partnerek számára.

note: translators: Product type
en: Enable %s Referral Rate
hu: Referált Ráta

note: translators: Product type
en: %s Referral Rate
hu: Referált Ráta

note: translators: Product type
en: Enter a referral rate for this %s
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d rejected
hu:  #%d referált a %s termék/programra %s vonatkozásában visszautasításra került.

en: Disable referrals on this membership
hu: Referáltak tiltása a következőn: %s

en: Enable affiliate referral creation for this form?
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

en: Please enter your email address
hu: Kérjük írja be a nevét

en: Please enter a valid email address
hu: Kérjük adja meg a weblap URL címét

en: Pending PayPal referral
hu: Összes függő referált

en: Affiliate Settings
hu: Indítsd az AffiliateWP Beállításokat

note: translators: Referral rate
en: The membership-level referral rate, such as 20 for 20%%. Affiliate-level referral rates will override this value. If left blank, the site default value of %s will be used.
hu: Az affiliate partner referált rátája, pl. 20, ami 20%-ot jelöl. Ha üres, az oldalon alapértelmezett érték kerül felhasználásra.

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members register their account with this subscription. Leave blank to use the site default referral rate.
hu: A következő beállítások segítségével történik az Affiliate Partneri jövedelmek eladásonkénti összege kiszámolásra. Az alapértelmezett Affiliate Partneri jutalék ráták használatához hagyja üresen!

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members subscribe to this level. Leave blank to use the site default referral rate.
hu: A következő beállítások segítségével történik az Affiliate Partneri jövedelmek eladásonkénti összege kiszámolásra. Az alapértelmezett Affiliate Partneri jutalék ráták használatához hagyja üresen!

en: Disable referrals on this subscription level.
hu: Referáltak tiltása a következőn: %s

note: translators: 1: Referral link, 2: Amount, 3: Affiliate Name
en: Referral %1$s updated. Amount %2$s recorded for %3$s
hu:  #%d referált a %s termék/programra %s vonatkozásában rögzítésre került

en: Configure affiliate rates for this product. These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale.
hu: A következő beállítások segítségével történik az Affiliate Partneri jövedelmek eladásonkénti összege kiszámolásra. Az alapértelmezett Affiliate Partneri jutalék ráták használatához hagyja üresen!

en: Affiliate Rate Type
hu: Affiliate Partneri Ráta

en: Earnings can be based on either a percentage or a flat rate amount.
hu: A referáltak százalékos vagy fix összeg alapon legyenek összegezve?

en: Disable referrals
hu: Referáltak tiltása

en: This will prevent this product from generating referral commissions for affiliates.
hu: Ez a funkció tiltja a termék/program megrendelésekor a referált jutalék képzését Affiliate Partnerek számára.

en: Referral rate (optional)
hu: Referáltak Beállításai

en: Disable referrals for this product variation
hu: Referáltak tiltása a következőn: %s

en: AffiliateWP settings for the My Account page.
hu: Affiliate Partner statisztika újraszámolva!

en: Affiliate Area Link
hu: Affiliate Partner Szekció

en: The referral rate for this category.
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

en: Affiliate Referral
hu: Affiliate Partneri Ráta

en: Referral type
hu: Referált Ráta

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use default affiliate rates.
hu: A következő beállítások segítségével történik az Affiliate Partneri jövedelmek eladásonkénti összege kiszámolásra. Az alapértelmezett Affiliate Partneri jutalék ráták használatához hagyja üresen!

en: Disable referrals on this product
hu: Referáltak tiltása a következőn: %s

en: Total Field
hu: Összes látogatás

en: Customer Email
hu: Email

en: US Dollar
hu: US dollár (USD)

en: Euro
hu: Euró (EUR)

en: Argentine Peso
hu: Mexikói peso (MXN)

en: Australian Dollar
hu: Ausztrál dollár (AUD)

en: Bangladeshi Taka
hu: Bangladesi taka (BDT)

en: Brazilian Real
hu: Brazil reál (BRL)

en: Bulgarian Lev
hu: Bolgár lev (BGN)

en: Canadian Dollar
hu: Kanadai dollár (CAD)

en: Chilean Peso
hu: Chilei peso (CLP)

en: Chinese Yuan
hu: Kínai jüan (CNY)

en: Colombian Peso
hu: Kolumbiai peso (COP)

en: Croatia Kuna
hu: Horvát kuna (HRK)

en: Czech Koruna
hu: Cseh korona (CZK)

en: Danish Krone
hu: Dán korona (DKK)

en: Dominican Peso
hu: Dominikai peso (DOP)

en: Egyptian Pound
hu: Egyiptomi font (EGP)

en: Hong Kong Dollar
hu: Hongkongi dollár (HKD)

en: Hungarian Forint
hu: Magyar forint (HUF)

en: Icelandic Krona
hu: Izlandi korona (ISK)

en: Indonesia Rupiah
hu: Indonéz rúpia (IDR)

en: Indian Rupee
hu: Indiai rúpia (INR)

en: Israeli Shekel
hu: Izraeli új sékel (ILS)

en: Iranian Rial
hu: Brazil reál (BRL)

en: Japanese Yen
hu: Japán jen (JPY)

en: Lao Kip
hu: Laoszi kip (LAK)

en: Malaysian Ringgit
hu: Maláj ringgit (MYR)

en: Mexican Peso
hu: Mexikói peso (MXN)

en: Nepali Rupee
hu: Nepáli rúpia (NPR)

en: Nigerian Naira
hu: Nigériai naira (NGN)

en: Norwegian Krone
hu: Norvég korona (NOK)

en: New Zealand Dollar
hu: Új-zélandi dollár (NZD)

en: Pakistani Rupee
hu: Indiai rúpia (INR)

en: Paraguayan Guaraní
hu: Paraguayi guaraní (PYG)

en: Philippine Peso
hu: Fülöp-szigeteki peso (PHP)

en: Polish Zloty
hu: Lengyel złoty (PLN)

en: Pounds Sterling
hu: Font sterling (GBP)

en: Romanian Leu
hu: Román lej (RON)

en: Russian Ruble
hu: Orosz rubel (RUB)

en: Singapore Dollar
hu: Szingapúri dollár (SGD)

en: South African Rand
hu: Dél-afrikai rand (ZAR)

en: South Korean Won
hu: Dél-koreai von (KRW)

en: Swedish Krona
hu: Svéd korona (SEK)

en: Swiss Franc
hu: Svájci frank (CHF)

en: Taiwan New Dollar
hu: Tajvani új dollár (TWD)

en: Thai Baht
hu: Thai bát (THB)

en: Turkish Lira
hu: Török líra (TRL)

en: United Arab Emirates Dirham
hu: Egyesült Arab Emírségek dirham (AED)

en: Vietnamese Dong
hu: Vietnami đồng (VND)

en: Referral Count
hu: Referált Ráta

en: Visit Count
hu: Látogatók

en: Affiliate Email
hu: Referáltak tiltása

en: Affiliate Username
hu: Affiliate Partner neve

en: Affiliate First/Full Name
hu: Affiliate Partner neve

en: Affiliate Last Name
hu: Affiliate Partner neve

en: United States
hu: Affilite Partneri Ráták:

en: Argentina
hu: Mexikói peso (MXN)

en: Australia
hu: Ausztrál dollár (AUD)

en: Brazil
hu: Brazil reál (BRL)

en: Bulgaria
hu: Bolgár lev (BGN)

en: Hong Kong
hu: Hongkongi dollár (HKD)

en: Indonesia
hu: Indonéz rúpia (IDR)

en: Malaysia
hu: Maláj ringgit (MYR)

en: Mexico
hu: Mexikói peso (MXN)

en: New Zealand
hu: Új-zélandi dollár (NZD)

en: Romania
hu: Román lej (RON)

en: Singapore
hu: Szingapúri dollár (SGD)

en: Manual Payout
hu: Legutóbbi Referáltak

en: Invalid affiliate account
hu: Új Affiliate Partner Fiók Regisztrációja

en: Invalid Payouts Service account
hu: Összes látogatás

en: No referrals within the specified date range
hu: Új Referált

en: Affiliate user account deleted
hu: Affiliate Partner fiók inaktiválva

en: Add User & Affiliate
hu: Affiliate Partner Hozzáadása

en: An affiliate already exists for this username.
hu: Az affiliate partner referált ráta típusa.

en: View Affiliate
hu: Új Affiliate Partner

en: Please enter a valid URL for this site
hu: Kérjük adja meg a weblap URL címét

en: Copy and paste the following:
hu: Másold és illeszd be a következőt:

en: There are currently no coupon codes to display.
hu: Bocsi, jelenleg nincs elérhető kreatív banner.

en: Sorry, there are currently no creatives available.
hu: Bocsi, jelenleg nincs elérhető kreatív banner.

en: Referral Graphs
hu: Referált Gráfok

en: Referral Payouts
hu: Referált Ráta

en: You have not made any referrals yet.
hu: Még nem fogadott egyetlen látogatást sem.

en: Profile Settings
hu: Profil Beállítások

en: Your Payment Email
hu: Az Ön kifizetési email címe

en: Notification Settings
hu: Indítsd az AffiliateWP Beállításokat

en: Enable New Referral Notifications
hu: Új Referált Jelzés Aktiválása

en: Save Profile Settings
hu: Profil Beállítások Mentése

en: Commission Rate
hu: Jutalék Ráta

note: translators: Affiliate ID
en: Your affiliate ID is: <strong>%s</strong>
hu: Az Ön affiliate partner Azoosító ID-je: <strong>%d</strong>

note: translators: Affiliate username
en: Your affiliate username is: <strong>%s</strong>
hu: Az Ön affiliate partner Azoosító ID-je: <strong>%s</strong>

note: translators: Affiliate referral URL
en: Your referral URL is: <strong>%s</strong>
hu: Az Ön referált URL címe: <strong>%s</strong>

en: Referral URL Generator
hu: Referált URL Generáló

en: Enter any URL from this website in the form below to generate a referral link!
hu: Írjon be bármilyen URL-t erről a weblapról az alábbi űrlapra referált link generálásához!

en: Page URL
hu: Lap URL

en: Referral URL
hu: Referált URL

en: (now copy this referral link and share it anywhere)
hu: (most másolja ezt a referált linket és ossza meg bárhol)

en: Generate URL
hu: URL Generálása

en: Referral URL Visits
hu: Referált URL Látogatások

en: Visit converted: %s
hu: Konvertált

en: You have not received any visits yet.
hu: Még nem fogadott egyetlen látogatást sem.

en: Your affiliate account is pending approval
hu: Az Ön affiliate partner fiókja jóváhagyásra vár

en: Your affiliate account is not active
hu: Az Ön affiliate partner fiókja nem aktív

en: Your affiliate account request has been rejected
hu: Az Ön affiliate partner kérelme elutasításra került

en: Your affiliate profile has been updated
hu: Az Ön profilja frissítésre került

en: Log into your account
hu: Lépjen be a Fiókjába

en: Remember Me
hu: Emlékezz Rám

en: Lost your password?
hu: Elvesztette Jelszavát?

en: The affiliate area is available only for registered affiliates.
hu: Az affiliate szekció csak regisztrált affiliate partnerek számára elérhetőek.

en: You have subscribed successfully.
hu: Kreatív Banner sikeresen frissítve

en: Add Payout Method
hu: Promóciós Módszer

en: Payout Settings
hu: Exportálási beállítások

en: March
hu: Keresés

en: September
hu: Emlékezz Rám

en: December
hu: Emlékezz Rám

en: Account Type
hu: Fiók Email

en: Personal Account
hu: Felhasználói Fiókok

en: Business Account
hu: Felhasználói Fiókok

en: Your Business Name
hu: Az Ön Neve

en: Your First Name
hu: Múlt Héten

en: Your Last Name
hu: Az Ön Neve

en: Your Email
hu: Email

en: Month
hu: Ebben A Hónapban

en: Year
hu: Ebben Az Évben

en: Register a new affiliate account
hu: Új Affiliate Partner Fiók Regisztrációja

en: Payment Email Address
hu: Kifizetési Email Cím

en: Confirm Password
hu: Jelszó megismétlése

en: Foo Affiliate account banned
hu: Affiliate Partner fiók aktiválva

[ctx: affiliates]
en: Reports
hu: Riportok

[ctx: Affiliate ID, affiliate name]
note: translators: 1: Affiliate ID, 2: Affiliate name
en: ID #%1$d: %1$s
hu: Azonosító (ID) #%d: %s

[ctx: Creative ID, creative name]
note: translators: 1: Creative ID, 2: Creative name
en: Creative ID #%1$d: %2$s
hu: Kreatív Banner Azonosító ID #%d: %s

[ctx: Dashboard widget]
en: Earnings
hu: Jövedelmek

[ctx: Dashboard widget]
en: Referrals
hu: Referáltak

[ctx: Conversions column table header]
en: Conversions
hu: Konverziós Ráta

[ctx: Affiliate column table header]
en: Affiliate
hu: Affiliate Partner

[ctx: Earnings column table header]
en: Earnings
hu: Jövedelmek

[ctx: Referrals column table header]
en: Referrals
hu: Referáltak

[ctx: Visits column table header]
en: Visits
hu: Látogatók

[ctx: Converted column table header]
en: Converted
hu: Konvertált

[ctx: Amount column table header]
en: Amount
hu: Mennyiség

[ctx: Description column table header]
en: Description
hu: Leírás

[ctx: Status column table header]
en: Status
hu: Állapot

[ctx: Actions column table header]
en: Actions
hu: Akciók

[ctx: Paid earnings column table header]
en: Paid earnings
hu: Kifizetett Jövedelmek

[ctx: Paid earnings this month column table header]
en: Paid earnings this month
hu: Ehavi Kifizetett Jövedelmek

[ctx: Paid earnings today column table header]
en: Paid earnings today
hu: Mai Kifizetett Jövedelmek

[ctx: Unpaid referrals column table header]
en: Unpaid referrals
hu: Kifizetetlen Referáltak

[ctx: Unpaid referrals this month column table header]
en: Unpaid referrals this month
hu: Ehavi Kifizetetlen Referáltak

[ctx: Unpaid referrals today column table header]
en: Unpaid referrals today
hu: Mai Kifizetetlen Referáltak

[ctx: Unpaid earnings column table header]
en: Unpaid earnings
hu: Kifizetetlen Jövedelmek

[ctx: Unpaid earnings this month]
en: Unpaid earnings this month
hu: Ehavi Kifizetetlen Jövedelmek

[ctx: Unpaid earnings today column table header]
en: Unpaid earnings today
hu: Mai Kifizetetlen Jövedelmek

[ctx: payouts]
en: All
hu: Összes

[ctx: payouts]
en: Reports
hu: Riportok

[ctx: payout]
en: Amount
hu: Mennyiség

[ctx: payout]
en: Status
hu: Állapot

[ctx: payout]
en: Date
hu: Dátum

[ctx: payout]
en: Paid
hu: Kifizetett

[ctx: payout owner ID]
note: translators: Payout owner ID
en: (User ID: %d)
hu: Felhasználói Azonosító (ID).

[ctx: Total amount for a Payouts Service payout]
en: Total
hu: Összesen

[ctx: visit]
en: Date
hu: Dátum

[ctx: referrals]
en: Reports
hu: Riportok

[ctx: visits]
en: Reports
hu: Riportok

[ctx: date filter]
en: From
hu: -Tól

[ctx: date filter]
en: To
hu: -Ig

[ctx: license status]
en: Invalid
hu: Érvénytelen email cím

[ctx: direct traffic]
en: Direct
hu: Közvetlen forgalom
