AffiliateWP - en to it translation catalogue (1054 entries)

en: AffiliateWP Requirements
it: Registrazioni degli affiliati

en: Error
it: Errore

en: User ID Required
it: ID Utente

note: translators: 1: Generate, regenerate, or revoke
en: You do not have permission to %s API keys for this user.
it: Non disponi dei permessi per esportare le informazioni.

en: Whether to include the affiliate meta in the response.
it: Il Nome Utente dell'affiliato sul sito

en: Affiliates table column to order by.
it: Plugin di Affiliazione per WordPress

en: The date array or string to query affiliate registrations within.
it: Grazie per la tua recente registrazione al programma di affiliazione su {site_name}.

en: The unique affiliate ID.
it: L'ID dell'affiliato

en: The affiliate rate.
it: Rate affiliato

en: The affiliate rate, as inherited from global settings.
it: URL dell'affiliato referente

en: The affiliate rate type
it: Il tipo di rateo dell'affiliato

en: The affiliate rate type, as inherited from global settings.
it: URL dell'affiliato referente

en: The affiliate flat rate basis.
it: Rate affiliato

en: The affiliate flat rate basis, as inherited from global settings.
it: URL dell'affiliato referente

en: The affiliate payment email address.
it: Il tuo account affiliato è ora attivo

en: The affiliate status.
it: Stato Affiliati

en: Unpaid affiliate earnings.
it: Impostazioni di affiliazione

en: Affiliate earnings.
it: Impostazioni di affiliazione

en: The number of visits associated with the affiliate.
it: Il sito web dell'affiliato

en: The date the affiliate was registered.
it: La ragione per cui l'affiliazione è stata respinta

en: The affiliate ID the campaign belongs to.
it: L'ID dell'affiliato non può essere cambiato.

en: The number of referrals recorded against the campaign.
it: Non ci sono referenti o visite che hanno incluso un nome della campagna.

en: The unique hash for this campaign.
it: Consentire la creazione di affiliati referenti per questo form

en: Campaigns view column to order by.
it: Plugin di Affiliazione per WordPress

en: The unique creative ID.
it: Testo per questo creativo.

en: Name of the creative.
it: Testo per questo creativo.

en: Description for the creative.
it: Testo per questo creativo.

en: Text for the creative.
it: Testo per questo creativo.

en: The creative status.
it: (L'utente corrente non sarà cancellato)

en: The date the creative was created.
it: Creativo aggiunto correttamente

en: Whether to include the customer meta in the response.
it: Il Nome Utente dell'affiliato sul sito

en: Customers table column to order by.
it: Plugin di Affiliazione per WordPress

en: The date array or string to query customers within.
it: Grazie per la tua recente registrazione al programma di affiliazione su {site_name}.

en: The unique customer ID.
it: Testo per questo creativo.

en: The affiliate user ID associated with the customer.
it: Sei sicuro di voler eliminare questo creativo?

en: Customer first name.
it: Per favore inserisci il tuo nome

en: Customer last name.
it: Nessun referral trovato.

en: Customer email.
it: Email di Benvenuto

en: Customer IP address.
it: Email di Benvenuto

en: The date the customer was created.
it: Creativo aggiunto correttamente

en: The affiliate ID associated with the payout.
it: Sei sicuro di voler eliminare questo creativo?

en: Total referrals amount for the payout.
it: Disattiva i referrals su questo prodotto

en: The unique referral ID.
it: Quantità data ai referral

en: ID for the affiliate account associated with the referral.
it: La tua richiesta di registrazione come affiliato è stata rifiutata

en: ID for the visit associated with the referral.
it: Seleziona lo stato del referral.

en: Referral description.
it: Descrizione referral

en: The referral status.
it: Stato del referral:

en: Referral amount.
it: Il rate del referral

en: Currency for the referral amount.
it: Il rate del referral

en: Custom referral data.
it: Nessun referral trovato.

en: The date the referral was generated.
it: La quantita del referral, ad esempio 15.

en: The ID for the parent referral.
it: Seleziona lo stato del referral.

en: The context under which the sale was created (integration).
it: Le impostazioni non sono state importate correttamente

en: sales table column to order by.
it: Plugin di Affiliazione per WordPress

en: The date array or string to query sales within.
it: Grazie per la tua recente registrazione al programma di affiliazione su {site_name}.

en: ID for the affiliate account associated with the sale.
it: Il tuo account affiliato è ora attivo

en: The context under which the visit was created.
it: Le impostazioni non sono state importate correttamente

en: ID for the affiliate account associated with the visit.
it: Il tuo account affiliato è ora attivo

en: The visit URL.
it: URL del sito web

en: Visit referrer.
it: Credito dell'ultimo referente

en: Context under which the visit was generated.
it: Le impostazioni non sono state importate correttamente

en: The date the visit was generated.
it: Le impostazioni non sono state importate correttamente

en: Filters
it: Filtro

en: Filter
it: Filtro

en: Today
it: Oggi

en: Yesterday
it: Ieri

en: This Week
it: Questa Settimana

en: Last Week
it: La scorsa settimana

en: This Month
it: Questo Mese

en: Last Month
it: Scorso Mese

en: This Quarter
it: Questo Trimestre

en: Last Quarter
it: Scorso Trimestre

en: This Year
it: Quest'anno

en: Last Year
it: Scorso anno

en: Affiliate name
it: Nome affiliato

en: Affiliate Area Page
it: Area affiliati

note: translators: 1: Plugin name, 2: Opening HTML for the changelog link, 3: Plugin version, 4: Closing HTML for the changelog link
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
it: C'è una nuova versione disponibile di %1$s, %2$s Vedi dettagli %3$s versione %4$s.

note: translators: 1: Plugin name, 2: Opening HTML for the changelog link, 3: Plugin version, 4: Closing HTML for the changelog link, 5: Opening HTML for the upgrade link, 6: Closing HTML for the upgrade link
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
it: C'è una nuova versione disponibile di %1$s, %2$s Vedi dettagli %3$s versione %4$s o %5$s aggiorna ora%6$s.

en: You do not have permission to install plugin updates
it: Non disponi dei permessi per installare gli aggiornamenti del plugin

en: Add-ons for AffiliateWP
it: Componenti aggiuntivi per AffiliateWP

en: Browse all add-ons
it: Sfoglia tutti i componenti aggiuntivi

en: These add-ons <em><strong>add functionality</strong></em> to your AffiliateWP-powered site.
it: Questi componenti aggiuntivi <em><strong>aggiungono funzionalità</strong></em> al sito che utilizza AffiliateWP.

note: translators: URL to account page on affiliatewp.com
en: Pro add-ons are only available with a Professional or Ultimate license. If you already have one of these licenses, simply <a href="%s">log in to your account</a> to download any of these add-ons.
it: Pro componenti aggiuntivi sono disponibili solo con una licenza Professional o Ultimate. Se si dispone già di una di queste licenze, è sufficiente <a href="%s"> accedere al tuo account </a> di scaricare qualsiasi di questi componenti aggiuntivi.

note: translators: URL to account page on affiliatewp.com
en: If you have a Personal or Plus license, you can easily upgrade from your account page to <a href="%s">get access to all of these add-ons</a>!
it: Se si dispone di una licenza Personal o più, si può facilmente passare dalla pagina account per <a href="%s">avere accesso a tutte queste componenti aggiuntivi</a> !

en: Our official free add-ons are available to all license holders!
it: I nostri componenti aggiuntivi gratuiti ufficiali sono disponibili per tutti i titolari di licenza!

en: There was an error retrieving the add-ons list from the server. Please try again later.
it: C'è stato un errore nel recupero dei componenti aggiuntivi dal server. Per favore riprova più tardi.

en: You do not have permission to manage affiliates
it: Non disponi dei permessi per gestire gli affiliati

en: Invalid user login name. User login name must include at least one letter
it: Nome Utente non valido. Il tuo Username deve includere almeno una lettera.

en: Invalid user email
it: Email del pagamento non valida

en: Invalid payment email
it: Email del pagamento non valida

en: You do not have permission to delete affiliate accounts
it: Non disponi dei permessi per eliminare gli accounts degli affiliati

en: Security check failed
it: Controllo di sicurezza fallito

en: No affiliate IDs specified for deletion
it: Nessun ID affiliato specificato per l'eliminazione

en: Affiliates
it: Affiliati

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Search
it: Cerca

en: All
it: Tutti

en: Name
it: Nome

en: Affiliate ID
it: ID affiliato

en: Username
it: Nome utente

en: Paid Earnings
it: Guadagni pagati

en: Unpaid Earnings
it: Guadagni non pagati

en: Rate
it: Rateo

en: Unpaid Referrals
it: Referrals non pagati

en: Paid Referrals
it: Referrals pagati

en: Visits
it: Visite

en: Identity Verification
it: Integrazioni

en: Status
it: Sato

en: (user deleted)
it: (utente eliminato)

en: Reports
it: Rapporti

en: Edit User
it: Modifica referral

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Review
it: Modera

en: Accept
it: Accetta

en: Reject
it: Rifiuta

en: Activate
it: Attiva

en: Delete
it: Elimina

en: No affiliates found.
it: Nessun affiliato trovato.

en: (Invalid Affiliate ID)
it: ID affiliato

en: (User Deleted)
it: (utente eliminato)

en: Delete Affiliate | Delete Affiliates
it[0]: Elimina affiliati
it[1]: Elimina affiliati

en: You have specified the following affiliate for deletion: | You have specified the following affiliates for deletion:
it[0]: È stata specificata il seguente affiliato per l'eliminazione:
it[1]: Sono stati specificati i seguenti affiliati per l'eliminazione:

en: Deleting this affiliate will also delete their referral and visit data. | Deleting these affiliates will also delete their referral and visit data.
it[0]: Con l'eliminazione di questo affiliato saranno anche cancellati i suoi dati di riferimento e dati delle sue visite.
it[1]: Con l'eliminazione di questi affiliati saranno anche cancellati i loro dati di riferimento e dati delle loro visite.

en: Confirm Deletion
it: Conferma la cancellazione

en: The specified affiliate does not exist. | None of the specified affiliates exist.
it[0]: Hai specificato i seguenti affiliati per l'eliminazione:
it[1]: Hai specificato i seguenti affiliati per l'eliminazione:

en: Back to Affiliates
it: Affiliati

en: Edit Affiliate
it: Modifica affiliato

en: Affiliate Name
it: Nome affiliato

note: translators: 1: edit user link for the affiliate, 2: descriptive alt text for the user edit link
en: The affiliate&#8217;s first and/or last name. Will be empty if no name is specified. This can be changed on the <a href="%1$s" alt="%2$s">user edit screen</a>.
it: Nome o Cognome dell'affilaito. Sarà vuoto se non viene specificato alcun nome. Questo può essere modificato sulla <a href="%1$s" alt="%2$s">schermata di modifica dell'utente</a> .

en: A link to the user edit screen for this user.
it: Un link alla schermata di modifica utente per questo utente.

en: The affiliate&#8217;s ID. This cannot be changed.
it: L'ID dell'affiliato non può essere cambiato.

en: Affiliate URL
it: URLs affiliati

en: The affiliate&#8217;s referral URL. This is based on global settings.
it: URL dell'affiliato referente

en: User ID
it: ID Utente

en: The affiliate&#8217;s user ID. This cannot be changed.
it: L'ID dell'affiliato non può essere cambiato.

en: The affiliate&#8217;s username. This cannot be changed.
it: Il Nome Utente dell'affiliato non può essere cambiato.

en: Registration Date
it: Data di registrazione

en: The affiliate&#8217;s registration date. This cannot be changed.
it: Data registrazione affiliato. Questa non può essere modificata.

en: Affiliate Status
it: Stato Affiliati

en: Website
it: URL del sito web

note: translators: 1: edit user link for the affiliate, 2: descriptive alt text for the user edit link
en: The affiliate&#8217;s website. Will be empty if no website is specified. This can be changed on the <a href="%1$s" alt="%2$s">user edit screen</a>.
it: Nome o Cognome dell'affilaito. Sarà vuoto se non viene specificato alcun nome. Questo può essere modificato sulla <a href="%1$s" alt="%2$s">schermata di modifica dell'utente</a> .

en: Referral Rate Type
it: Tipo di rateo del referral

en: Site Default
it: Default

en: The affiliate&#8217;s referral rate type.
it: Il tipo di rateo dell'affiliato

en: Flat Rate Referral Basis
it: Visite dei referrals recenti

en: The affiliate&#8217;s flat rate referral basis.
it: Il tipo di rateo dell'affiliato

en: Referral Rate
it: Il rate del referral

en: The affiliate&#8217;s referral rate, such as 20 for 20%. If left blank, the site default will be used.
it: Il rateo dei referrals degli affiliati, come 20% per 20%. Se lasciato vuoto, verrà utilizzato il rateo di default.

en: Delete Coupon
it: Coupon affiliati?

en: Generate Coupon
it: Genera URL

en: The affiliate&#8217;s account email. Updating this will change the email address shown on the user&#8217;s profile page.
it: L'account email dell'affiliato. Aggiornando questo campo cambierai l'indirizzo email most

en: Payment Email
it: Email del pagamento

en: Affiliate&#8217;s payment email for systems such as PayPal, Moneybookers, or others. Leave blank to use the affiliate&#8217;s user email.
it: L'email del pagamento per sistemi come Paypal, Moneybookers o altri. Lascia il campo vuoto per utilizzare l'email dell'affiliato.

en: Payout Method
it: Metodo di promozione

note: translators: 1: KYC URL, 2: descriptive alt text for the KYC link, 3: KYC link URL to be displayed
en: <a href="%1$s" target="_blank" alt="%2$s">%3$s</a>
it: Accetta i nostri <a href="%s" target="_blank">Termini d'uso</a>

en: Promotion Methods
it: Metodo di promozione

en: Promotion methods entered by the affiliate during registration.
it: Il metodo di promozione usato dall'affiliato

en: Affiliate Notes
it: Rates affiliati:

en: Rejection Reason
it: Rigetto Motivo

en: Update Affiliate
it: Aggiorna affiliato

en: New Affiliate
it: Nuovo affiliato

note: translators: URL to create a new user
en: Use this form to create a new affiliate account. Each affiliate is tied directly to a user account, so if the user account for the affiliate does not yet exist, <a href="%s" target="_blank">create one</a>.
it: Usa questo panello per registrare un nuovo affiliato, ogni affiliato è dirrettamente collegato ad un account utente quindi se non possiedi un account <a href="%s" target="_blank">creane uno</a>.

en: User login name
it: Nome utente

en: Begin typing the name of the affiliate to perform a search for their associated user account.
it: Comincia scrivendo il nome dell'affiliato per effettuare una ricerca del suo account

en: User email
it: Email di Benvenuto

en: Enter an email address for the new user.
it: Consentire la creazione di affiliati referenti per questo form

en: User Password
it: Password

en: The status assigned to the affiliate&#8217;s account.
it: Il Nome Utente dell'affiliato sul sito

en: Welcome Email
it: Email di Benvenuto

en: Send welcome email after registering affiliate?
it: Invia e-mail di benvenuto dopo la registrazione di affiliazione?

en: Add Affiliate
it: Aggiungi affiliato

en: Review Affiliate
it: Modera affiliato

en: Go Back
it: Vai indietro

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Website URL
it: URL del sito web

en: Affiliate&#8217;s Website URL
it: URL del sito web dell'affiliato

en: Promotion Method
it: Metodo di promozione

en: Leave blank if approving this affiliate.
it: Lasciare vuoto per l'approvazione di questa affiliazione

en: Number of affiliates per page:
it: Numero di affiliati per pagina:

note: translators: 1: Affiliate ID, 2: Affiliate name
en: Affiliate: #%1$d %2$s
it: Affiliato: #%d %s

en: Recent Payouts
it: Referrals recenti

en: You do not have permission to import data
it: Non disponi dei permessi per esportare le informazioni.

note: translators: 1: Plugin name, 2: Changelog URL, 3: New plugin version
en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
it: C'è una nuova versione di %1$s disponibile. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Guarda i dettagli della versione %3$s</a>.

note: translators: 1: Plugin name, 2: Changelog URL, 3: New plugin version, 4: Update URL
en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
it: C'è una nuova versione di %1$s disponibile. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Guarda i dettagli della versione %3$s</a> oppure <a href="%4$s">effettua l'update</a>.

en: Creatives
it: Creativi

en: Tools
it: Strumenti

en: Settings
it: Impostazioni

en: AffiliateWP Migration
it: Migrazione di AffiliateWP

en: Add-ons
it: Componenti aggiuntivi

note: translators: Notice ID
en: The %s notice already exists and could not be added.
it: Il tuo account affiliato è ora attivo

note: translators: Plural number of affiliates added
en: Affiliate wasn&#8217;t added, please try again.
it: L'affiliato non è stato aggiunto, per favore prova di nuovo.

en: Affiliate updated successfully
it: L'affiliato è stato aggiornato correttamente

note: translators: URL to the affiliates screen
en: <a href="%s">Back to Affiliates</a>.
it: <a href="%s">Torna ad affiliati</a>

en: Affiliate update failed, please try again
it: Aggiornamento dell'affiliato fallito, per favore prova di nuovo

en: Affiliate account(s) deleted successfully
it: Gli account(s) sono stati eliminati correttamente

en: Affiliate deletion failed, please try again
it: Eliminazione dell'affiliato fallita, per favore prova di nuovo

en: Affiliate account activated
it: Account dell'affiliato attivato

en: Affiliate account deactivated
it: Account dell'affiliato disattivato

en: Affiliate request was accepted
it: La richiesta dell'affiliato è stata accettata

en: Affiliate request was rejected
it: La richiesta dell'affiliato è stata rifiutata

en: Dynamic coupon successfully created.
it: Le impostazioni non sono state importate correttamente

en: Dynamic coupon creation failed, please try again.
it: Eliminazione dell'affiliato fallita, per favore prova di nuovo

en: Dynamic coupon successfully deleted.
it: Creativo aggiunto correttamente

en: Dynamic coupon deletion failed, please try again.
it: Eliminazione dell'affiliato fallita, per favore prova di nuovo

en: Creative updated successfully
it: Creativo aggiornato correttamente

note: translators: URL to the Creatives screen
en: <a href="%s">Back to Creatives</a>
it: <a href="%s">Torna a Creativi</a>

en: Creative added successfully
it: Creativo aggiunto correttamente

en: Creative deleted successfully
it: Creativo eliminato correttamente

en: Creative activated
it: Creativo attivato

en: Creative deactivated
it: Creativo disattivato

en: Customer added successfully
it: Creativo aggiunto correttamente

en: Customer wasn&#8217;t added, please try again.
it: L'affiliato non è stato aggiunto, per favore prova di nuovo.

en: Customer updated successfully
it: Creativo aggiornato correttamente

en: Customer update failed, please try again
it: Update del referral fallito, per favore prova di nuovo

en: A payout has been created.
it: Email

en: Payout deleted successfully.
it: Creativo eliminato correttamente

en: Payout deletion failed, please try again.
it: Eliminazione dell'affiliato fallita, per favore prova di nuovo

en: Effortlessly pay your affiliates
it: Sto aggiungendo gli affiliati

en: Referral added successfully
it: Refferral aggiunto correttamente

en: Referral wasn&#8217;t created, please try again.
it: L'affiliato non è stato aggiunto, per favore prova di nuovo.

en: Referral not created because affiliate is invalid
it: Vuoi eliminare anche l'account dell'affiliato?

en: Referral updated successfully
it: Referral aggiornato correttamente

en: Referral update failed, please try again
it: Update del referral fallito, per favore prova di nuovo

en: Referral deleted successfully
it: Referral eliminato correttamente

en: Referral deletion failed, please try again
it: Eliminazione del referral fallita, per favore prova di nuovo

note: translators: URL to the Integrations settings screen
en: There are currently no AffiliateWP <a href="%s">integrations</a> enabled. If you are using AffiliateWP without any integrations, you may disregard this message.
it: Non ci sono AffiliateWP <a href="%s">integrazioni</a> abilitate. Se si utilizza AffiliateWP senza integrazioni, si può ignorare questo messaggio.

note: translators: 1: Date the license expired, 2: URL to renew the license key
en: Your license key expired on %1$s. Please <a href="%2$s" target="_blank">renew your license key</a>.
it: Accetta i nostri <a href="%s" target="_blank">Termini d'uso</a>

note: translators: URL to the affiliatewp.com account page
en: Your license key is not active for this URL. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> to manage your license key URLs.
it: Accetta i nostri <a href="%s" target="_blank">Termini d'uso</a>

en: Your license key for AffiliateWP has expired. Please renew your license to re-enable automatic updates.
it: La chiave di licenza per AffiliateWP è scaduta. Si prega di rinnovare la licenza per riattivare gli aggiornamenti automatici.

note: translators: Settings screen URL
en: Please <a href="%s">enter and activate</a> your license key for AffiliateWP to enable automatic updates.
it: Perfavore <a href="%s">entra e attiva</a> la tua Chiave di licenza di AffiliateWP per abilitare gli aggiornamenti automatici.

en: Settings updated.
it: Impostazioni aggiornate.

note: translators: Plural number of affiliates added from Affiliates Pro
en: Affiliate stats have been recounted!
it: Le statistiche degli affiliati sono state ricontate!

en: Settings successfully imported
it: Le impostazioni non sono state importate correttamente

en: Why it matters for AffiliateWP
it: Componenti aggiuntivi per AffiliateWP

en: Your Name
it: Il tuo nome

en: Notify site admin when a new affiliate has registered
it: Notificare gli admins del sito per registrazioni di nuovi affiliati?

en: Notify site admin when new referrals are earned
it: Notificare gli admins del sito per registrazioni di nuovi affiliati?

en: You do not have permission to manage creatives
it: Non disponi dei permessi per gestire i creativi

en: You do not have permission to delete a creative
it: Non disponi dei permessi per eliminare i creativi

en: No creative IDs specified for deletion
it: Nessuno ID creativo specificato per l'eliminazione

en: Active
it: Attivo

en: Inactive
it: Disattivato

en: Actions
it: Azioni

en: Edit
it: Modifica

en: No creatives found.
it: Nessun creativo trovato.

en: Delete Creative
it: Elimina creativo

en: Are you sure you want to delete this creative?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo creativo?

en: Edit Creative
it: Modficia creativo

en: The name of this creative. For your identification only.
it: Il nome del creativo. E' solo per la tua identificazione.

en: Description
it: Descrizione

en: An optional description for this creative. This is visible to affiliates and is displayed above the creative.
it: Una descrizione opzionale per questo creativo. E' mostrata sotto il creativo per gli affiliati.

en: The URL this creative should link to. Based on your Referral Settings, the affiliate&#8217;s ID or username will be automatically appended.
it: Dove dovrebbe linkare il creativo. Il referral ID dell'affiliado sarà automaticamente aggiunto.

en: Text
it: Testo

en: Text for this creative.
it: Testo per questo creativo.

en: Image
it: Immagine

en: Select your image. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere.
it: Selezione la tua immagine, puoi anche inserire un URL se la tua immagine è ospitata altrove.

en: Created
it: Creativo

en: The date the creative was created. This cannot be changed.
it: Creativo aggiunto correttamente

en: Select the status of the creative.
it: Seleziona lo stato del creativo.

en: Update Creative
it: Aggiorna creativo

en: New Creative
it: Nuovo creativo

en: Use this screen to add a new creative, such as a text link or image banner.
it: Usa questa pagina per aggiungere un nuovo creativo, come un testo link oppure un'immagine.

en: Select an image if you would like an image banner. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere. Leave blank if you wish to create a text-only creative.
it: Selezione un'immagine se vuoi un banner, puoi anche inserire un URL se la tua immagine è ospitata altrove.

en: Add Creative
it: Aggiungi creativo

en: Number of creatives per page:
it: Numero di creatività per pagina:

en: You do not have permission to manage customers
it: Non disponi dei permessi per gestire i creativi

en: Edit Customer
it: Modifica referral

en: Update Customer
it: Aggiorna creativo

en: New Customer
it: Email di Benvenuto

en: Add Customer
it: Email di Benvenuto

en: AffiliateWP Referral Summary
it: Rate affiliato

en: Current Month
it: Scorso Mese

en: Totals
it: Totali

en: Recent Referrals
it: Referrals recenti

en: View all referrals
it: Disattiva referrals

en: View All
it: Guarda %s

note: translators: Payout method label plural affiliates translators: Payout method label for multiple affiliates
en: Affiliate
it: Affiliati

en: Amount
it: Quantità

en: There are no referrals to show.
it: Stato del referral:

en: No highest converting urls recorded yet.
it: Nessun referral registrato.

en: Most Valuable Affiliates
it: Affiliati migliori

en: No registered affiliates
it: Nessun affiliato registrato.

en: Recent Referral Visits
it: Visite dei referrals recenti

en: Visit converted
it: Visite convertite: %s

en: Visit not converted
it: Visite convertite: %s

en: No referral visits recorded yet
it: Nessuna visita dei referrals.

en: No referrals recorded yet
it: Nessun referral registrato.

en: Latest Affiliate Registrations
it: Ultimi affiliati registrati

en: View Report
it: Visualizza rapporti

en: No affiliate registrations yet
it: Non c'è ancora nessun affiliato

en: You do not have permission to process payouts
it: Non disponi dei permessi per gestire i creativi

en: Invalid payout method
it: Email del pagamento non valida

note: translators: Import/Export Tools screen URL
en: This will mark all unpaid referrals in this timeframe as paid. To export referrals with a status other than <em>unpaid</em>, go to the <a href="%s">Tools &rarr; Export</a> page.
it: Questo si applicherà a tutti i referrals non pagati nella frazione di tempo selezionata. Per esportare tutti i referrals con un particolare stato diverso da <em>non pagati</em>, vai alla pagina  <a href="%s">Strumenti &rarr; Esporta</a>.

en: Paid
it: Pagato

en: Generated By
it: Genera URL

en: Payout Account
it: Visite totali

en: View
it: Guarda %s

en: No payouts found.
it: Nessuna visita trovata.

en: You do not have permission to disconnect the site from the Payouts Service payments
it: Non disponi dei permessi per eliminare gli accounts degli affiliati

en: Error:
it: Errore

en: Pay Affiliates
it: Affiliati

en: To pay a specific affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to pay all affiliates.
it: Per cercare un affiliato, inserisci il suo nickname, il suo nome oppure il suo cognome. Lascia bianco per esportare i referrals per tutti gli affiliati.

en: From - mm/dd/yyyy
it: Da - mm/gg/aa

en: Referrals start date
it: Stato del referral:

en: End Date
it: Data

en: To - mm/dd/yyyy
it: A - mm/gg/aa

en: Referrals end date
it: Il rate del referral

en: Minimum Earnings
it: Guadagni non pagati

en: Minimum amount
it: Quantità minima

en: Preview Payout
it: Referrals recenti

en: Manage Referrals
it: Referrals non pagati

en: Preview Payout Request
it: Referrals recenti

en: Minimum Amount
it: Quantità minima

en: Referrals Start Date
it: Il rate del referral

en: Referrals End Date
it: Il rate del referral

en: Referrals Total
it: Impostazioni dei referrals

en: Payout Currency
it: Valuta

en: Are you sure you want to generate the payout file? All included referrals will be marked as Paid.
it: Sei sicuro di voler generare il file di pagamento? Tutti i referrals inclusi saranno impostati come pagati

en: Generate CSV File
it: Genera file CSV

note: translators: Payout method label
en: Are you sure you want to payout referrals for the specified time frame via %s?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo referente?

en: Submit Payout
it: Referrals recenti

en: Number of referrals per page:
it: Numero di referenti per pagina:

en: Number of payouts per page:
it: Numero di visite per pagina:

en: Payout submitted successfully!
it: Creativo eliminato correttamente

en: Affiliates Paid
it: Affiliati

en: Invoice Link
it: Link Unici

en: Referrals Paid
it: Referrals

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: You do not have permission to manage referrals
it: Non disponi dei permessi per gestire i referrals

en: Referral not created because affiliate is invalid.
it: Vuoi eliminare anche l'account dell'affiliato?

en: You do not have permission to manage payouts
it: Non disponi dei permessi per gestire i creativi

en: Referral ID
it: ID Referral

en: Reference
it: Referenza

en: Type
it: Tipo di rate

en: Date
it: Data

en: Mark as Unpaid
it: Segna come non pagato

en: Mark as Paid
it: Segna come pagato

en: No referrals found.
it: Nessun referral trovato.

en: Bulk Actions
it: Azioni di gruppo

en: Apply
it: Applica

en: For more information:
it: Per altre informazioni:

note: translators: Documentation URL
en: Visit the <a href="%s">documentation</a> on the AffiliateWP website.
it: Visita <a href="%s">la documentazione</a> nel sito di AffiliateWP.

en: This screen provides access to your site&#8217;s referral history.
it: Questa pagina fornisce accesso alla cronologia dei referrals nel tuo sito.

en: <strong>Reference</strong>: this refers to the order number (or similar) that created this referral.
it: <strong>Referenza</strong>: questo si riferisci ai numeri dell'ordine (o simili) che ha creato questo referral.

en: Referral statuses:
it: Stato del referral:

en: <strong>Paid</strong> - this is a referral that has been paid to the affiliate
it: <strong>Pagato</strong> - questo è un referral che è stato pagato all'affiliato

en: <strong>Unpaid</strong> - this is a referral that has been accepted but not yet paid to the affiliate
it: <strong>Non pagato</strong> - questo è un referral che è stato accettato ma non ancora pagato all'affiliato

en: <strong>Pending</strong> - this is a referral that is waiting to be accepted
it: <strong>In attesa</strong> - questo è un referral che aspetta di essere accettato

en: <strong>Rejected</strong> - this is a referral that has been rejected and will not be paid to the affiliate
it: <strong>Rifiutato</strong> - questo è un referral che è stato rifiutato e non sarà pagato all'affiliato

en: Searching Referrals
it: Cercando referrals

en: Referrals can be searched in several different ways:
it: I referrals possono essere cercati in vari modi differenti:

en: You can enter the referral&#8217;s ID number
it: Puoi inserire l'ID del referral

en: You can enter the referral reference prefixed by &#8220;ref:&#8221;
it: Puoi inserire la referenza del referral 'ref:'

en: You can enter the referral context prefixed by &#8220;context:&#8221;
it: Puoi inserire il contesto del referral con il prefisso 'context:'

en: You can enter the affiliate&#8217;s ID number prefixed by &#8220;affiliate:&#8221;
it: Puoi inserire l'ID dell'affiliato con il preffiso 'affiliate:'

en: You can enter a URL campaign prefixed by &#8220;campaign:&#8221;
it: È possibile inserire una campagna URL con prefisso 'la campagna:'

en: You can enter a word or phrase in the referral&#8217;s description prefixed by &#8220;desc:&#8221;
it: Puoi inserire l'ID referral preceduto da 'referral:'

en: Exporting Referrals
it: Esportando referrals

en: Referrals can be exported directly to a CSV file in order to make it easier for your own accounting needs and for you to payout your affiliates&#8217;s earnings.
it: I referrals possono essere esportati direttamente in un file CSV per rendere più facili le operazioni di pagamento dei guadagni degli affiliati.

en: The CSV file generated is structured properly for PayPal&#8217;s Mass Payment system so you can easily payout all of your affiliates at once via PayPal.
it: Il file CSV generato è strutturato per permettere la funzione di pagamento di massa su Paypal così che tu possa pagare facilmente tutti in una sola volta con Paypal.

en: Edit Referral
it: Modifica referral

en: The referral ID. This cannot be changed.
it: L'ID dell'affiliato non può essere cambiato.

en: The name and ID of the affiliate who generated this referral. This association cannot be changed.
it: L'ID affiliato di questo referral non può essere cambiato.

en: Payout
it: Referrals recenti

note: translators: 1: Payout total amount with view link
en: Total: %1$s
it: Totali

note: translators: 1: Pay Out action link
en: None | %1$s
it: Nessun set

en: None
it: Nessun set

en: The amount of the referral, such as 15.
it: La quantita del referral, ad esempio 15.

en: Referral Type
it: Tipo di rateo del referral

en: Select the type of the referral.
it: Seleziona lo stato del referral.

en: The date the referral was created.
it: La quantita del referral, ad esempio 15.

en: Visit
it: Visite

en: Enter a description for this referral.
it: Inserisci una descrizione per questo referral.

en: Enter a reference for this referral (optional). Usually this would be the transaction ID of the associated purchase.
it: Inserisci una referenza per questo referral (opzionale). Solitamente si inserisce l'ID transazione del pagamento.

en: Context
it: Contesto

en: Context for this referral (optional). Usually this is used to identify the payment system or integration that was used for the transaction.
it: Inserisci un contesto per questo referral (opzionale). Solitamente è utilizzato per aiutare ad identificare il sistema di pagamento utilizzato per la transazione.

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom data stored for this referral (optional).
it: Inserisci una descrizione per questo referral.

en: Select the status of the referral.
it: Seleziona lo stato del referral.

en: Update Referral
it: Aggiorna referral

en: New Referral
it: Nuovo referral

en: Use this screen to manually create a new referral record for an affiliate.
it: Usa questa pagina per creare manualmente un nuovo referral di un affiliato.

en: Enter the name of the affiliate or enter a partial name or email to perform a search.
it: Inserisci il nome dell'affiliato oppure inserisci un nome parziale oppure l'email per effettuare una ricerca.

en: Select or enter a date for this referral.
it: Seleziona lo stato del referral.

en: Enter a context for this referral (optional). Usually this is used to help identify the payment system that was used for the transaction.
it: Inserisci un contesto per questo referral (opzionale). Solitamente è utilizzato per aiutare ad identificare il sistema di pagamento utilizzato per la transazione.

en: Add Referral
it: Aggiungi referral

en: Earnings Generated
it: Guadagni

en: Earnings Paid
it: Guadagni

en: Affiliate Registrations
it: Registrazioni degli affiliati

en: Manage Affiliates
it: Sto aggiungendo gli affiliati

en: View Payouts
it: Referrals recenti

en: Manage Visits
it: Cercando visite

en: Total Affiliate Sales Earnings
it: Impostazioni di affiliazione

en: Total Affiliates
it: Esporta affiliati

note: translators: Affiliate ID
en: Affiliate #%d
it: Affiliato: #%d %s

en: Top Earning Affiliate
it: Modifica affiliato

en: New Affiliates
it: Nuovo affiliato

note: translators: Referrals count
en: %s referral | %s referrals
it[0]: Aggiungi referral
it[1]: Aggiungi referral

en: Campaigns
it: Campagna

en: Total Earnings Paid
it: Guadagni totali

en: Total Earnings Generated
it: Guadagni totali

en: Total Payouts Count
it: Visite totali

en: Average Payout
it: Il rate del referral

en: Average Referrals Per Payout (All Time)
it: Il rate del referral

en: Average Referrals Per Payout
it: Il rate del referral

en: Total Earnings (All Time)
it: Guadagni totali

en: Total Unpaid Earnings (All Time)
it: Guadagni totali

note: translators: 1: Affiliate results URL, 2: Affiliate name, 3: Affiliate payouts URL, 4: Payouts view label
en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | <a href="%3$s">%4$s</a>
it: <a href="%s">Pubblica un problema</a> su <a href="%s">GitHub</a>.

en: Average Referral Amount (All Time)
it: Il rate del referral

en: Paid / Unpaid Referrals
it: Referrals non pagati

en: Pending / Rejected Referrals
it: Guadagni dei referrals rifiutati

en: Average Referral Amount
it: Il rate del referral

en: Affiliate-generated Sales
it: Rate affiliato

en: Affiliate-generated Sale Count
it: Coupon affiliati?

en: Total number of affiliate-generated sales.
it: Numero di affiliati per pagina:

en: Total Visits (All Time)
it: Visite totali

en: Total visits
it: Visite totali

en: Successful Conversions
it: Conversions andate a buon fine

en: Conversion Rate (All Time)
it: Conversion rate

en: Conversion Rate
it: Conversion rate

en: Total Visits
it: Visite totali

en: Direct Traffic
it: Traffico diretto

note: translators: 1: Referral variable example affiliate URL, 2: Username example affiliate URL
en: Show pretty affiliate referral URLs to affiliates. For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>
it: Mostra pretty affiliate referrals agli affiliati. Per esempio: <strong>%s oppure  %s</strong>

en: License Settings
it: Impostazioni di licenza

en: License Key
it: Codice licenza

note: translators: Support page URL
en: Please enter your license key. An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
it: Per favore inserisci il codice della tua licenza. Una licenza attiva è richiesta per aggionrare automaticamente il plugin e per ottenere il <a href="%s" target="_blank">supporto</a>.

en: Pages
it: Pagine

en: Affiliate Area
it: Area affiliati

en: This is the page where affiliates will manage their affiliate account.
it: Questa è la pagina dove gli affiliati gestiranno il loro account.

en: Terms of Use
it: Termini d'uso

en: Select the page that shows the terms of use for Affiliate Registration.
it: Seleziona la pagina che mostra i termini d'uso per la registrazione degli affiliati.

en: Terms of Use Label
it: Termini d'uso

en: Referral Settings
it: Impostazioni dei referrals

en: Referral Variable
it: Variabile referral

note: translators: Affiliate URL example text
en: The URL variable for referral URLs. For example: <strong>%s</strong>.
it: L'URL variabile per URLs referral. Per esempio <strong>%s</strong>.

en: Default Referral Format
it: Formato referral standard

note: translators: 1: Affiliate URL example with referral variable, 2: Affiliate URL example with username
en: Show referral URLs to affiliates with either their affiliate ID or Username appended.<br/> For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>.
it: Mostra gli URLs per gli affiliati con il loro ID affiliato oppure l'username.<br/> Per esempio: <strong>%s oppure %s</strong>.

en: Pretty Affiliate URLs
it: URLs affiliati carine

en: Credit Last Referrer
it: Credito dell'ultimo referente

en: Credit the last affiliate who referred the customer.
it: Accreditare l'ultimo affiliato che ha fatto riferimento al cliente.

en: Choose a referral rate type. Referrals can be based on either a percentage or a flat rate amount.
it: I referrals devono essere basati su una percentuale oppure una cifra fissa?

en: Flat rate referrals can be calculated on either a per product or per order basis.
it: I referrals devono essere basati su una percentuale oppure una cifra fissa?

en: The default referral rate. A percentage if the Referral Rate Type is set to Percentage, a flat amount otherwise. Referral rates can also be set for each individual affiliate.
it: Rate standard dei referrals. Una percentuale oppure una cifra fissa. Può anche essere settato diversamente per ogni affiliato.

en: Exclude Shipping
it: Escludi spedizione

en: Exclude shipping costs from referral calculations.
it: Escludere i costi di spedizione dal calcolo della provvigione?

en: Exclude Tax
it: Escludi tasse

en: Exclude taxes from referral calculations.
it: Escludere le tasse dal calcolo della provvigione?

en: Cookie Expiration
it: Scadenza Cookie

en: Enter how many days the referral tracking cookie should be valid for.
it: Quanti giorni dovrebbe durare il Cookie per il tracking dei referrals?

en: Cookie Sharing
it: Scadenza Cookie

en: Currency Settings
it: Impostazioni di valuta

en: Configure the currency options
it: Imposta le opzioni di valuta

en: Currency
it: Valuta

en: Choose your currency. Note that some payment gateways have currency restrictions.
it: Scegli la tua valuta. Nota che alcuni sistemi di pagamento potrebbero avere delle restrizioni sulla valuta.

en: Currency Symbol Position
it: Posizone della valuta

en: Choose the location of the currency symbol.
it: Scegli la locazione della valuta.

en: Before - $10
it: Prima - $10

en: After - 10$
it: Dopo - $10

en: Thousands Separator
it: Separatore migliaia

en: The symbol (usually , or .) to separate thousands
it: Il simobolo (usually, or,) per separare le migliaia

en: Decimal Separator
it: Separatore decimali

en: The symbol (usually , or .) to separate decimal points
it: Il simbolo (usually, or,) per separare i punti decimali

en: Affiliate Form Settings
it: Impostazioni di affiliazione

en: Affiliate Area Forms
it: Area affiliati

en: Affiliate Registration Form and Affiliate Login Form
it: Stato Registrazione Affiliati

en: Affiliate Registration Form Only
it: Registrazione affiliato

en: Affiliate Login Form Only
it: Coupon affiliati?

en: Integrations
it: Integrazioni

en: Choose the integrations to enable.
it: Scegli la locazione della valuta.

en: Opt-In Referral Amount
it: Il rate del referral

en: Opt-In Referral Status
it: Stato del referral:

en: Pending
it: In attesa

en: Unpaid
it: Non pagato

en: Email Options
it: Emails

en: Upload or choose a logo to be displayed at the top of emails.
it: Carica o scegli il  logo che sarà mostrato in cima alle emails.

en: Email Template
it: Template email

en: Choose a template to use for email messages.
it: Scegli un template per i messaggi email.

en: From Name
it: Da Nome

en: The name that emails come from. This is usually your site name.
it: Il mittente, dovrebbe essere il nome del tuo sito web.

en: From Email
it: Da Email

en: The email address to send emails from. This will act as the "from" and "reply-to" address.
it: Email da cui inviare le altre email. Questo funzionerà da  "from" e indirizzo  "reply-to".

en: Email Notifications
it: Disabilita tutte le notifieche email?

en: The email notifications sent to the affiliate manager and affiliate.
it: L'indirizzo email dell'affiliato

en: Affiliate Manager Email
it: Disattiva Email Affiliato

en: Registration Email Options For Affiliate Manager
it: Contenuto email registrazione

en: Registration Email Subject
it: Soggetto email registrazione

en: Enter the subject line for the registration email sent to affiliate managers when new affiliates register. Supports template tags.
it: Inserisci il soggetto per l'email che sarà inviata agli admins quando un nuovo affiliato si registra.

en: New Affiliate Registration
it: Nuova registrazione affiliato

en: Registration Email Content
it: Contenuto email registrazione

en: Enter the email to send when a new affiliate registers. HTML is accepted. Available template tags:
it: Inserisci l'email da mandare quando un nuovo affiliato si registra. L'HTML è accettato. Tags disponibili:

note: translators: Registration email content
en: A new affiliate has registered on your site, %s
it: Un nuovo affiliato si è registrato nel tuo sito, %s

en: Name:
it: Nome:

en: New Referral Email Options for Affiliate Manager
it: Contenuto email nuovi referrals

en: New Referral Email Subject
it: Email

en: Enter the subject line for the email sent to site the site affiliate manager when affiliates earn referrals. Supports template tags.
it: Inserisci il soggetto per le emails inviate agli affiliati quando ottengono referrals.

en: Referral Earned!
it: Referral ottenuto!

en: New Referral Email Content
it: Contenuto email nuovi referrals

en: Enter the email to send to site affiliate managers when new referrals are earned. HTML is accepted. Available template tags:
it: Inserisci l'email da inviare quando ci sono nuovi referrals, l'HTML è accettato. Tags disponibili:

en: {name} has been awarded a new referral of {amount} on {site_name}.
it: Hai ottenuto un nuovo referral di %s su %s

en: New Referral Email Options For Affiliate
it: Contenuto email nuovi referrals

en: Enter the subject line for new referral emails sent when affiliates earn referrals. Supports template tags.
it: Inserisci il soggetto per le emails inviate agli affiliati quando ottengono referrals.

en: Referral Awarded!
it: Referral ottenuto!

en: Enter the email to send on new referrals. HTML is accepted. Available template tags:
it: Inserisci l'email da inviare quando ci sono nuovi referrals, l'HTML è accettato. Tags disponibili:

note: translators: Home URL translators: Website URL
en: Congratulations {name}!
it: Congratulazioni (nome)!

en: You have been awarded a new referral of
it: Hai ottenuto un nuovo referrals di

en: on %s!
it: su %s!

en: Log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications:
it: Effettua il login nella tua area affiliati per vedere i tuoi guadagni oppure disattivare queste notifiche:

en: Application Accepted Email Options For Affiliate
it: Contenuto email per una richiesta accettata

en: Application Accepted Email Subject
it: Oggetto dell'email per le richieste accettate

en: Enter the subject line for accepted application emails sent to affiliates when their account is approved. Supports template tags.
it: Inserisci il soggetto per l'email delle richieste di registrazione degli affiliati accettate.

en: Affiliate Application Accepted
it: Richiesta dell'affiliato accettata

en: Application Accepted Email Content
it: Contenuto email per una richiesta accettata

en: Enter the email to send when an application is accepted. HTML is accepted. Available template tags:
it: Inserisci l'email inviata quando una richiesta è accettata. L'HTML è accettato. Tags disponibili:

note: translators: Home URL
en: Your affiliate application on %s has been accepted!
it: La tua richiesta di registrazione come affiliato su %s è stata accettata!

en: Log into your affiliate area at
it: Effettua il login nella tua area affiliati a

en: Allow Affiliate Registration
it: Permetti registrazione affiliato

en: Allow users to register affiliate accounts for themselves.
it: Gli affiliati possono creare un account senza necessitare di approvazione?

en: Require Approval
it: Richiedi approvazione

en: Require that Pending affiliate accounts must be approved before they can begin earning referrals.
it: Richiedere che gli admin del sito approvino gli affiliati prima che possano cominciare a guadagnare?

en: Auto Register New Users
it: Registra automaticamente nuovi utenti

en: Automatically register new users as affiliates.
it: Registrare automaticamente i nuovi utenti come affiliati?

en: Default Referral URL
it: Default URL referente

en: The default referral URL shown in the Affiliate Area. Also changes the URL shown in the Referral URL Generator and the {referral_url} email tag.
it: L'URL di default del referente indicato nella zona di affiliazione. Cambiare Anche l'URL indicato nel generatore URL rinvio e {referral_url} tag e-mail.

en: Enable reCAPTCHA
it: Attiva reCAPTCHA

en: Prevent bots from registering affiliate accounts using Google reCAPTCHA.
it: Volete evitare che i bot registrino account di affiliazione utilizzando Google reCAPTCHA?

en: This is used to identify your site to Google reCAPTCHA.
it: Questo viene utilizzato per identificare il sito a Google reCAPTCHA.

en: This is used for communication between your site and Google reCAPTCHA. Be sure to keep it a secret.
it: Questo viene utilizzato per le comunicazioni tra il vostro sito e Google reCAPTCHA. Dovete essere sicuri di manternelo.

en: Reject Unpaid Referrals on Refund
it: Rigetta referrals non pagati al momento del rimborso

en: Automatically reject Unpaid referrals when the originating purchase is refunded or revoked.
it: Vuoi rifiutare automaticamente i referrals non pagati quando il loro pagamento è rimborsato o revocato?

en: Use Fallback Referral Tracking Method
it: Usare il metodo fallback per il tracking dei referrals?

en: The method used to track referral links can fail on sites that have jQuery errors. Enable Fallback Tracking if referrals are not being tracked properly.
it: Il metodo usato per tracciare i links dei referrals può fallire sui siti che hanno errori jQuery. Spunta questo box se i referrals non sono tracciati propriamente.

en: Ignore Referrals with Zero Amount
it: Il rate del referral

en: Ignore referrals with a zero amount. This can be useful for multi-price products that start at zero, or if a discount was used which resulted in a zero amount. NOTE: If this setting is enabled and a visit results in a zero referral, the visit will be considered not converted.
it: Spunta questo box se vorresti che AffiliateWP ignori completamente i referrals che hanno pagato un totale di 0. Questo può essere utile che prodotti con più prezzi che conciano da zero oppure quando applicando sconti, l'ammontare finale dovuto è zero. Per favore nota che quando questa opzione è attivata ed una visita porta un referrals che non paga nulla (0), allora la visita non sarà considerata.

en: Enable Debug Mode
it: Enable Debug Mode?

note: translators: Tools screen URL
en: Enable debug mode. This will turn on error logging for the referral process to help identify issues. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates &rarr; Tools</a>.
it: Seleziona questa casella per abilitare la modalità di debug. Ciò attiva la registrazione degli errori per il processo di riferimento per aiutare a identificare i problemi.

en: Referral URL Blacklist
it: URL visite referral

en: Remove Data on Uninstall
it: Rimuovere i dati nella disintallazione?

en: Connection Status
it: Riconta statistiche

en: Enable Payouts Service
it: Genera file di pagamento

en: Registration Form Description
it: Contenuto email registrazione

en: Coupon Template
it: Default Template

en: Required Registration Fields
it: Registrazioni moderate

en: How will you promote us?
it: Come promuoverai il sito?

en: Notify affiliate manager when a new affiliate has registered
it: Notificare gli admins del sito per registrazioni di nuovi affiliati?

en: Notify affiliate manager when a new referral has been created
it: Notificare gli admins del sito per registrazioni di nuovi affiliati?

en: Notify affiliate when they earn a new referral
it: Notificare gli admins del sito per registrazioni di nuovi affiliati?

en: Notify affiliate when their affiliate application is accepted
it: La tua richiesta di registrazione come affiliato su %s è stata accettata!

en: Notify affiliate when their affiliate application is rejected
it: La vostra Applicazione di Affiliazione è stata rifiutata

en: Application Pending Email Options For Affiliate
it: Applicazione in attesa di contenuto delle Email

en: Application Pending Email Subject
it: Soggetto Email domanda in corso

en: Enter the subject line for pending affiliate application emails. Supports template tags.
it: Inserire l'oggetto per le email di applicazioni affiliato respinti.

en: Your Affiliate Application Is Being Reviewed
it: La vostra Applicazione di Affiliazione è stata rifiutata

en: Application Pending Email Content
it: Applicazione in attesa di contenuto delle Email

en: Enter the email to send when an application is pending. HTML is accepted. Available template tags:
it: Inserisci l'email da inviare quando una richiesta è accettata. L'HTML è accettato. Tags disponibili:

en: Hi {name}!
it: Salve {name}!

en: Thanks for your recent affiliate registration on {site_name}.
it: Grazie per la tua recente registrazione al programma di affiliazione su {site_name}.

en: We&#8217;re currently reviewing your affiliate application and will be in touch soon!
it: Al momento stiamo valutando la tua domanda di affiliazione, ti contatteremo presto!

en: Application Rejection Email Options For Affiliate
it: Contenuto Email di Rifiuto Applicazione

en: Application Rejection Email Subject
it: Contenuto Email di Rifiuto Applicazione

en: Enter the subject line for rejected affiliate application emails. Supports template tags.
it: Inserire l'oggetto per le email di applicazioni affiliato respinti.

en: Your Affiliate Application Has Been Rejected
it: La vostra Applicazione di Affiliazione è stata rifiutata

en: Application Rejection Email Content
it: Contenuto Email di Rifiuto Applicazione

en: Enter the email to send when an application is rejected. HTML is accepted. Available template tags:
it: Inserisci l'email da inviare quando una richiesta è accettata. L'HTML è accettato. Tags disponibili:

en: Hi {name},
it: Salve {name},

en: We regret to inform you that your recent affiliate registration on {site_name} was rejected.
it: Siamo spiacenti di comunicarti che la tua richiesta di affiliazione a {site_name} è stata respinta.

en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.
it: Per favore inserisci il codice della tua licenza. Una licenza attiva è richiesta per aggionrare automaticamente il plugin e per ottenere il <a href="%s" target="_blank">supporto</a>.

en: Deactivate License
it: Disattiva licenza

en: Your license is valid!
it: La tua licenza è valida!

en: Renew Your License
it: Rinnova la tua licenza

en: Your license has expired, renew today to continue getting updates and support!
it: La tua licenza è scaduta, rinnovala oggi per continuare a ricevere aggiornamenti e supporto!

en: Activate License
it: Attiva licenza

note: translators: Setting ID
en: The callback function used for the <strong>%s</strong> setting is missing.
it: La funzione callback usata per l'impostazione <strong>%s</strong> è mancante.

en: Upload File
it: Carica File

note: translators: 1: Payouts Service URL
en: <a href="%s" target="_blank">Learn more and view pricing.</a>
it: Accetta i nostri <a href="%s" target="_blank">Termini d'uso</a>

note: translators: Payouts Service name retrieved from the PAYOUTS_SERVICE_NAME constant
en: Reconnect to the %s.
it: Riconta statistiche

note: translators: Support URL
en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.<br />An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
it: Per favore inserisci il codice della tua licenza. Una licenza attiva è richiesta per aggionrare automaticamente il plugin e per ottenere il <a href="%s" target="_blank">supporto</a>.

note: translators: System Info screen URL
en: Debug mode is globally enabled via <code>AFFILIATE_WP_DEBUG</code> set in <code>wp-config.php</code>. This setting cannot be modified from this screen. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates > Tools</a>.
it: Per favore inserisci il codice della tua licenza. Una licenza attiva è richiesta per aggionrare automaticamente il plugin e per ottenere il <a href="%s" target="_blank">supporto</a>.

en: General
it: Generale

en: Misc
it: Varie

note: translators: Affiliate username
en: Earnings have been successfully recounted for %s.
it: Refferral aggiunto correttamente

note: translators: Affiliate username
en: Unpaid earnings have been successfully recounted for %s.
it: Refferral aggiunto correttamente

note: translators: Affiliate username
en: Referrals have been successfully recounted for %s.
it: Refferral aggiunto correttamente

note: translators: Affiliate username
en: Visits have been successfully recounted for %s.
it: Le impostazioni non sono state importate correttamente

en: No API consumers found.
it: Nessun utente trovato

en: Secret Key
it: reCAPTCHA Secret Key

en: Enter username
it: Nome utente non valido

en: First Name
it: La scorsa settimana

en: Last Name
it: La scorsa settimana

en: Rate Type
it: Tipo di rate

en: Earnings
it: Guadagni

en: Date Registered
it: Data di registrazione

en: No valid affiliate status was selected for export.
it: Nessun ID affiliato specificato per l'eliminazione

en: Campaign
it: Campagna

en: Visit ID
it: Visite

en: Converted
it: Convertito

en: Referrer
it: Referrals

en: You do not have permission to export data.
it: Non disponi dei permessi per esportare le informazioni.

en: You do not have permission to import data.
it: Non disponi dei permessi per esportare le informazioni.

en: No new affiliates were imported.
it: Nessun affiliato trovato.

note: translators: Plural affiliate number
en: Manage your affiliates.
it: Sto aggiungendo gli affiliati

en: No new referrals were imported.
it: Nessun referral registrato.

note: translators: Plural referrals number
en: Manage your referrals.
it: Referrals non pagati

en: Please upload a valid .json file
it: Per favore carica un file .json valido

en: Please upload a file to import
it: Per favore carica un file per importare

en: The upgrade process is running, please be patient. This could take several minutes to complete while affiliate records are upgraded in batches of 100.
it: L'aggiornamento è in corso, per favore sii paziente, questo può richiedere diversi minuti per arrivare al termine.

note: translators: Step number
en: Step %d running
it: Passo %d in corso

en: Export / Import
it: Esporta / Importa

en: Recount Stats
it: Riconta statistiche

en: Migration Assistant
it: Assistente migrazione

en: Debug Assistant
it: Assistenza Degug.

en: Recount Affiliate Stats
it: Riconta le statistiche degli affiliati

en: Use this tool to recount statistics for one or all affiliates.
it: Usa questo strumento per ricontare le statistiche degli affiliati.

en: Enter the name of the affiliate or begin typing to perform a search based on the affiliate&#8217;s name.
it: Inserisci il nome dell'affiliato oppure effettua una ricerca basata sul suo nome.

en: Recount
it: Riconta

en: Recount Campaigns
it: Campagna

en: Use this tool to recount campaigns for one or all affiliates.
it: Usa questo strumento per ricontare le statistiche degli affiliati.

en: These tools assist in migrating affiliate and referral data from existing platforms.
it: Questi strumenti ti aiutano a migrare gli affiliati ed i dati dei referrals da altre piattaforme.

en: User Accounts
it: Account utente

en: Use this tool to create affiliate accounts for each of your existing WordPress user accounts that belong to the selected roles below.
it: Utilizzare questo strumento per creare account affiliato a ognuno dei vostri account utente esistenti WordPress che appartengono ai ruoli selezionati sotto.

en: NOTE: Users that already have affiliate accounts will be skipped. Duplicate accounts will not be created.
it: <strong>NOTA:</strong> Gli utenti che già dispongono di account di affiliazione verranno ignorati. Non verranno creati account doppi.

en: Select User Roles
it: Seleziona i ruoli dell'utente

en: Create Affiliate Accounts for Users
it: Crea account degli affiliati per gli utenti

en: <strong>NOTE:</strong> WordPress 4.5 or newer is required to use the User Accounts migration tool. <a href="%s" aria-label="Update WordPress now">Update WordPress now</a>.
it: <Strong>Nota:</ strong> WordPress 4.4 o più recente è necessario per utilizzare il tool Account utente di migrazione. <a href="%s" aria-label="Update WordPress now">Aggiorna WordPress ora</a>.

en: <strong>NOTE:</strong> WordPress 4.5 or newer is required to use the User Accounts migration tool.
it: <Strong>Nota:</ strong> WordPress 4.4 o più recente è necessario per utilizzare il tool Account utente di migrazione.

en: Use this tool to migrate existing affiliate / referral data from Affiliates Pro to AffiliateWP.
it: Utilizzare questo strumento per la migrazione dei dati di affiliazione / di riferimento esistenti da Affiliati Pro a AffiliateWP.

en: NOTE: This tool should only ever be used on a fresh install. If you have already collected affiliate or referral data, do not use this tool.
it: <strong>Nota:</strong> questo strumento dovrebbe essere usato soltanto in un'installazione pulita. Se hai già raccolta dati di affiliati o referrals, non usare questo strumento.

en: Migrate Data from Affiliates Pro
it: Migra dati da Affiliates Pro

en: Use this tool to migrate existing affiliate accounts from WP Affiliate to AffiliateWP.
it: Utilizzare questo strumento per la migrazione dell'account di affiliazione esistenti da WP affiliato a AffiliateWP.

en: Migrate Data from WP Affiliate
it: Migra dati da WP Affiliate

en: Export Affiliates
it: Esporta affiliati

en: Export affiliates to a CSV file.
it: Esporta affiliati in un file CSV.

en: All Statuses
it: Tutti gli stati

en: Export
it: Esporta

en: Export Referrals
it: Esporta referrals

en: Export referrals to a CSV file.
it: Esporta referrals in un file CSV.

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export referrals for all affiliates.
it: Per cercare un affiliato, inserisci il suo nickname, il suo nome oppure il suo cognome. Lascia bianco per esportare i referrals per tutti gli affiliati.

en: Export Payouts
it: Visite totali

en: Export payouts to a CSV file.
it: Esporta affiliati in un file CSV.

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export payouts for all affiliates.
it: Per cercare un affiliato, inserisci il suo nickname, il suo nome oppure il suo cognome. Lascia bianco per esportare i referrals per tutti gli affiliati.

en: Export Visits
it: Esporta affiliati

en: Export visits to a CSV file.
it: Esporta affiliati in un file CSV.

en: Unconverted
it: Non Convertito

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export visits for all affiliates.
it: Per cercare un affiliato, inserisci il suo nickname, il suo nome oppure il suo cognome. Lascia bianco per esportare i referrals per tutti gli affiliati.

en: Export Settings
it: Esporta impostazioni

en: Export the AffiliateWP settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
it: Esporta le impostazioni di AffiliateWP di questo sito in un file .json. Questo ti permette di importare facilmente la configurazione in un altro sito.

en: Import Settings
it: Importa impostazioni

en: Import the AffiliateWP settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
it: Importa le impostazioni di AffiliateWP da un file .json. Questo file può essere ottenuto esportando le impostazioni in un altro sito usando lo strumento sopra.

en: Import
it: Importa

en: Import Affiliates
it: Esporta affiliati

en: Import CSV
it: Importa

en: Affiliate Field
it: Affiliato: #%d %s

en: Process Import
it: Importa

en: Import Referrals
it: Esporta referrals

en: Referral Field
it: Referrals

en: Debug Log
it: Log di Debug

en: Use this tool to help debug referral tracking.
it: Utilizzare questo strumento per aiutare il debug di monitoraggio rinvio.

en: Download Debug Log File
it: Cancella i Log di Debug

en: Clear Log
it: Cancella i Log di Debug

en: Generate Coupons
it: Genera URL

en: Invalid batch ID.
it: Email non valida

note: translators: Dismiss Notice link markup
en: Your database has been successfully upgraded. %s
it: Refferral aggiunto correttamente

en: Dismiss Notice
it: Elimina Avviso

note: translators: Dismiss Notice link markup
en: Your database tables have been successfully upgraded. %s
it: Refferral aggiunto correttamente

en: Affiliate Registration Status
it: Stato Registrazione Affiliati

en: Not Registered
it: Nessun affiliato registrato.

en: Affiliate Actions
it: Azioni di Affiliazioni

en: Register
it: Registrati

en: Disable Affiliate Email
it: Disattiva Email Affiliato

en: Disable the application accepted email sent to the affiliate.
it: Disabilitare l'accettato applicazione di posta elettronica inviato alla filiale.

en: Affiliate Record
it: Rate affiliato

en: Affiliate Customer Record
it: Nome affiliato

en: Customer ID
it: Email di Benvenuto

en: Primary Email
it: Da Email

en: Date Created
it: Aggiorna creativo

en: No records found
it: Nessun referral trovato.

en: Affiliate record has been deleted.
it: Il tuo profilo affiliato è stato aggiornato

en: Affiliate customer record has been deleted.
it: La tua richiesta di registrazione come affiliato è stata rifiutata

en: Referring URL
it: URL di referenza

en: Direct traffic
it: Traffico diretto

en: No visits found.
it: Nessuna visita trovata.

en: This screen provides access to your site&#8217;s visit history.
it: Questa pagina ti permette di vedere la cronologia delle visite del tuo sito.

en: <strong>Landing Page</strong>: this is the page on your site that the visitor first landed on. It is the URL that the affiliate link pointed to.
it: <strong>Landing Page</strong>: questa è la pagina del tuo sito che i visitatori hanno visto per primo.

en: <strong>Referring URL</strong>: this is the source URL of the affiliate link. It is the web page that the visitor found a link to your site on.
it: <strong>URL di referenza</strong>: questa è l'URL dove il visitatore ha trovato il tuo sito.

en: <strong>Affiliate</strong>: this the affiliate that the visit was attributed to.
it: <strong>Affiliato</strong>: questo è l'affiliato che ha visitato la pagina.

en: <strong>Referral ID</strong>: this is the ID of the referral that was created from this visit, if any.
it: <strong>Referral ID</strong>: questo è l'ID del referral che ha visitato il tuo sito, se presente.

en: <strong>Context</strong>: this is the context of how the visit was generated, if set.
it: <strong>Affiliato</strong>: questo è l'affiliato che ha visitato la pagina.

en: <strong>IP</strong>: this is the IP address of the visitor.
it: <strong>IP</strong>: questo è l'indirizzo IP del visitatore.

en: <strong>Converted</strong>: this is a Yes / No status for whether the visit turned into a successful converstion.
it: <strong>Convertito</strong>: è un Si / No che specifica se la visita si è convertita in un cliente che ha comprato nel tuo sito.

en: Searching Visits
it: Cercando visite

en: Visit records can be searched in several different ways:
it: Le visite possono essere cercati in diversi modi:

en: You can enter an IP address to find all visits from a specific IP
it: Puoi inserire l'indirizzo IP per trovare tutte le visite da quell'IP specifico

en: You can enter a complete URL to find all visits that landed on or came from a specific URL
it: Puoi inserire un'URL completa per trovare tutte le visite proveniente da essa

en: You can enter a partial URL to find all visits that landed on or came from a specific site
it: Puoi inserire un parte di URL per trovare tutti i visitatori venuti nel tuo sito da un altro specifico sito

en: You can enter the visit&#8217;s ID number prefixed by &#8220;visit:&#8221;
it: Puoi inserire l'ID dell'affiliato con il preffiso 'affiliate:'

en: You can enter the referral&#8217;s ID number prefixed by &#8220;referral:&#8221;
it: Puoi inserire l'ID referral preceduto da 'referral:'

en: You can enter a visit context prefixed by &#8220;context:&#8221;
it: Puoi inserire il contesto del referral con il prefisso 'context:'

en: Number of visits per page:
it: Numero di visite per pagina:

en: Filter by status
it: Filtra per stato

en: Rejected
it: Rifiutato

en: Percentage (%)
it: Percentuale (%)

en: Affiliate URLs
it: URLs affiliati

en: Statistics
it: Statistiche

en: Graphs
it: Grafici

en: Cheatin&#8217; huh?
it: Stai barando, eh?

en: Your version of PHP is below the minimum version of PHP required by AffiliateWP. Please contact your host and request that your version be upgraded to 5.3 or later.
it: La versione di PHP è sotto la versione minima di PHP richiesta dal AffiliateWP. Si prega di contattare il vostro hoster e richiedere che la versione venga aggiornata a 5.3 o successiva.

en: Invalid username
it: Nome utente non valido

en: No such user
it: Utente non esistente

en: Please enter a password
it: Per favore inserisci una password

en: Incorrect username or password
it: Nome utente e/o password non corretti

en: Please select your country of residence
it: Per favore accetta i nostri termini d'uso

en: Please select your account type
it: Per favore inserisci il tuo nome

en: Please enter your business name
it: Per favore inserisci il tuo nome

en: Please enter your first name
it: Per favore inserisci il tuo nome

en: Please enter your last name
it: Per favore inserisci il tuo nome

en: Invalid account email
it: Email del pagamento non valida

en: Please select your day of birth
it: Per favore inserisci il tuo nome

en: Please select your month of birth
it: Per favore inserisci il tuo nome

en: Please select your year of birth
it: Per favore accetta i nostri termini d'uso

en: Please agree to our terms of use
it: Per favore accetta i nostri termini d'uso

en: Unpaid Referral Earnings
it: Guadagni dei referrals non pagati

en: Pending Referral Earnings
it: Giuadagni dei referrals in sospeso

en: Rejected Referral Earnings
it: Guadagni dei referrals rifiutati

en: Paid Referral Earnings
it: Guadagni dei referrals pagati

en: Please enter a valid website URL
it: Per favore inserisci l'URL di un sito web

en: Username already taken
it: Nome utente già utilizzato

en: Invalid username. Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed
it: Nome Utente non valido. Sono consentite solo lettere in minuscolo (a-z) e numeri

en: Invalid username. Usernames must include at least one letter
it: Nome Utente non valido. Il tuo Username deve includere almeno una lettera.

en: Email address already taken
it: Indirizzo email già utilizzato

en: Passwords do not match
it: Le passwords non combaciano

en: Please verify that you are not a robot
it: Si prega di verificare che non si è n robot

en: Nice try honey bear, don&#8217;t touch our honey
it: Bel tentativo orsetto, non toccare il nostro miele

en: You are already registered as an affiliate
it: Sei già registrato come un affiliato

en: Please enter your name
it: Per favore inserisci il tuo nome

en: Please enter a website URL
it: Per favore inserisci l'URL di un sito web

en: Please enter your payment email
it: Per favore inserisci il tuo nome

en: Add as Affiliate
it: Aggiungi come Affiliato

en: Add the user as an affiliate.
it: Aggiungere l'utente come affiliato.

en: Converted Visits
it: Visite convertite

en: Unconverted Visits
it: Visite non convertite

note: translators: Affiliate username
en: An affiliate with the username "%s" has been created.
it: La tua richiesta di registrazione come affiliato su %s è stata accettata!

en: The affiliate account could not be added.
it: Il tuo account affiliato è ora attivo

en: The affiliate was updated successfully.
it: L'affiliato è stato aggiornato correttamente

en: The affiliate account could not be updated.
it: Il tuo account affiliato è ora attivo

en: Are you sure you want to delete this affiliate, all its data and its associated user account?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo creativo?

en: Are you sure you want to delete this affiliate and all its data?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo referente?

en: Are you sure you want to delete this affiliate?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo creativo?

en: The affiliate account has been successfully deleted.
it: Gli account(s) sono stati eliminati correttamente

en: The affiliate account could not be deleted.
it: La tua richiesta di registrazione come affiliato è stata rifiutata

note: translators: Number of affiliates
en: Number of affiliates: %d
it: Numero di affiliati per pagina:

en: AffiliateWP is not installed
it: Migrazione di AffiliateWP

note: translators: License status
en: License status is: %s
it: Impostazioni di licenza

note: translators: Enabled or Disabled (translated)
en: Affiliates require approval: %s
it: Richiedi approvazione

note: translators: Enabled or Disabled (translated)
en: Email notifications are: %s
it: Disabilita tutte le notifieche email?

note: translators: None or comma-separated list of enabled integrations
en: Integrations: %s
it: Integrazioni

note: translators: Global referral rate
en: Global referral rate: %s
it: Consentire la creazione di affiliati referenti per questo form

note: translators: Global referral rate type
en: Global referral rate type: %s
it: Il tipo di rateo dell'affiliato

note: translators: Currency label
en: Currency: %s
it: Valuta

note: translators: Referral variable
en: Referral variable: %s
it: Variabile referral

note: translators: Referral URL example with affiliate ID
en: Referral URL (ID): %s
it: Referral URL

note: translators: Referral URL example with affiliate username
en: Referral URL (Username): %s
it: Genera URL referral

note: translators: Affiliate Area page URL
en: Affiliate Area URL: %s
it: Area affiliati

note: translators: Terms of Use URL
en: Terms of Use URL: %s
it: Termini d'uso

note: translators: Affiliates count
en: Total Affiliates: %s
it: Esporta affiliati

note: translators: Creatives count
en: Total Creatives: %s
it: Esporta affiliati

note: translators: Customers count
en: Total Customers: %s
it: Visite totali

note: translators: Payouts count
en: Total Payouts: %s
it: Visite totali

note: translators: Referrals count
en: Total Referrals: %s
it: Guadagni non pagati

note: translators: Sales count
en: Total Sales: %s
it: Esporta affiliati

note: translators: Visits count
en: Total Visits: %s
it: Visite totali

en: Are you sure you want to clear the debug log?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo referente?

en: The creative could not be created.
it: (L'utente corrente non sarà cancellato)

en: The creative was successfully updated.
it: Creativo aggiunto correttamente

en: The creative could not be updated.
it: (L'utente corrente non sarà cancellato)

en: The creative was successfully deleted.
it: Creativo aggiunto correttamente

en: The creative could not be deleted.
it: (L'utente corrente non sarà cancellato)

note: translators: Number of creatives
en: Number of creatives: %d
it: Numero di creatività per pagina:

note: translators: Customer ID
en: A customer with the ID %d has been successfully created.
it: Email

en: The customer could not be created.
it: Email

en: The customer was successfully updated.
it: Creativo aggiunto correttamente

en: The customer could not be updated.
it: (L'utente corrente non sarà cancellato)

en: The customer was successfully deleted.
it: Creativo aggiunto correttamente

en: The customer could not be deleted.
it: (L'utente corrente non sarà cancellato)

note: translators: Number of customers
en: Number of customers: %d
it: Numero di visite per pagina:

en: Are you sure you want to overwrite this payout's referrals?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo referente?

en: Are you sure you want to overwrite the affiliate associated with this payout?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo creativo?

en: The supplied affiliate ID or username is invalid and has been ignored.
it: Il Nome Utente dell'affiliato non può essere cambiato.

note: translators: Payout ID
en: Payout #%d has been updated successfully.
it: Creativo aggiornato correttamente

en: Are you sure you want to delete this payout?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo creativo?

en: The payout could not be deleted.
it: (L'utente corrente non sarà cancellato)

note: translators: Referral ID
en: A referral with the ID "%d" has been created.
it: Email

en: The referral could not be added.
it: Email

en: The referral was updated successfully.
it: Referral aggiornato correttamente

en: The referral could not be updated
it: Email

en: Are you sure you want to delete this referral?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo referente?

en: The referral has been successfully deleted.
it: Refferral aggiunto correttamente

en: The referral could not be deleted.
it: (L'utente corrente non sarà cancellato)

note: translators: Number of referrals
en: Number of referrals: %d
it: Numero di referenti per pagina:

en: The visit was successfully created.
it: Le impostazioni non sono state importate correttamente

en: The visit could not be created.
it: Email

en: The visit was updated successfully.
it: L'affiliato è stato aggiornato correttamente

en: Are you sure you want to delete this visit?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo creativo?

en: The visit could not be deleted.
it: (L'utente corrente non sarà cancellato)

note: translators: Number of visits
en: Number of visits: %d
it: Numero di visite per pagina:

en: Invalid affiliate
it: Aggiungi affiliato

en: No coupons were found.
it: Nessun utente trovato

en: Creative
it: Creativo

en: A new affiliate has registered on your site,
it: Un nuovo affiliato si è registrato nel tuo sito,

note: translators: Affiliate display name
en: Name: %s
it: Nome: %s

note: translators: User URL
en: Website URL: %s
it: URL del sito: %s

note: translators: Promotion method
en: Promotion method: %s
it: Metodo di promozione: %s

note: translators: Pending affiliates URL
en: Review pending applications: %s
it: Modera richieste in sospeso: %s

note: translators: Affiliate name
en: Congratulations %s!
it: Congratulazioni %s!

note: translators: Login URL
en: Log into your affiliate area at %s
it: Effettua il login nell'area affiliati su %s

note: translators: Affiliate name
en: Hi %s!
it: Ciao !

note: translators: Affiliate name
en: Hi %s,
it: Salve %s,

note: translators: 1: Formatted referral amount, 2: Home URL
en: You have been awarded a new referral of %1$s on %2$s!
it: Hai ottenuto un nuovo referral di %s su %s

note: translators: Login URL
en: log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications: %s
it: Effettua il login nell'area affiliati per vedere i tuoi guadagni o disabilitare queste notifiche: %s

en: No template, plain text only
it: Nessun template, solo testo

en: You cannot send emails with AffWP_Emails until init/admin_init has been reached
it: Non puoi inviare emails con AffWP_Emails finché init/admin_init è stato raggiunto

en: The display name of the affiliate, as set on the affiliate's user profile
it: Il Nome Utente dell'affiliato sul sito

en: The user name of the affiliate on the site
it: Il Nome Utente dell'affiliato sul sito

en: The email address of the affiliate
it: L'indirizzo email dell'affiliato

en: The website of the affiliate
it: Il sito web dell'affiliato

en: The promo method used by the affiliate
it: Il metodo di promozione usato dall'affiliato

en: The reason an affiliate was rejected
it: La ragione per cui l'affiliazione è stata respinta

en: The affiliate login URL to your website
it: L'URL del login affiliati sul tuo sito

en: The amount of a given referral
it: Quantità data ai referral

en: Your site name
it: Il nome del tuo sito

en: The affiliate&#8217;s referral URL
it: URL dell'affiliato referente

en: The affiliate&#8217;s ID
it: L'ID dell'affiliato

en: The affiliate&#8217;s referral rate
it: Il tipo di rateo dell'affiliato

en: The name of the campaign associated with the referral (if any)
it: Seleziona lo stato del referral.

en: The affiliate registration coupon (if any)
it: Non c'è ancora nessun affiliato

en: (no campaign)
it: Campagna

en: Total
it: Totali

en: Allow Referrals
it: Consentire Referenti

en: Enable affiliate referral creation for this form
it: Consentire la creazione di affiliati referenti per questo form

en: Select the referral type for this form.
it: Consentire la creazione di affiliati referenti per questo form

en: Enable referrals on all Contact Form 7 forms
it: Consentire la creazione di affiliati referenti per questo form

en: Enable referrals for specific Contact Form 7 forms
it: Consentire la creazione di affiliati referenti per questo form

note: translators: 1: Form title, 2: Form ID
en: Referral type for %1$s (Form ID: %2$d)
it: Referral #%d per %s registrato per %s

note: translators: 1: Referral link, 2: Amount, 3: Affiliate Name, 4: Affiliate ID
en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
it: Referral #%d per %s registrato per %s

en: Affiliate Discount?
it: Sconto agli affiliati?

en: If you would like to connect this discount to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
it: Se vuoi dare uno sconto ad un affiliato, inserisci il suo nome in basso.

en: Adjust EDD Commissions
it: Aggiusta commissione EDD

en: Should AffiliateWP adjust the commission amounts recorded for purchases that include affiliate referrals? This will subtract the referral amount from the base amount used to calculate the commission total.
it: AffiliateWP dovrebbe aggiustare la commissione registrata per ogni acquisto che include referrals di affiliati? Questo sottrarrà la quantità del referral dalla quantità base utilizzata per calcolare la commissione.

en: Disable Renewal Referrals
it: Disabilita il rinnovo dei referrals

en: Should AffiliateWP prevent referral commissions from being recorded on renewal purchases with EDD Software Licensing?
it: AffiliateWP dovrebbe prevenire che le commissioni dei referrals vengano registrate nei rinnovi con licenza EDD?

en: Disable Referrals on Upgrades
it: Disattiva i referrals su questo prodotto

en: Should AffiliateWP prevent referral commissions from being recorded on license upgrade purchases with EDD Software Licensing?
it: AffiliateWP dovrebbe prevenire che le commissioni dei referrals vengano registrate nei rinnovi con licenza EDD?

en: Affiliate Rates:
it: Rates affiliati:

note: translators: EDD singular product label
en: Disable referrals on this %s
it: Disattiva referrals su questo %s

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use the site default referral rate.
it: Queste impostazioni verranno utilizzati per calcolare i guadagni di affiliazione per-vendita. Lasciare vuoto per utilizzare il tasso di riferimento sito predefinito.

note: translators: EDD singular category label
en: The referral rate for this %s category.
it: Consentire la creazione di affiliati referenti per questo form

en: Affiliate coupon?
it: Coupon affiliati?

en: If you would like to connect this coupon to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
it: Se vuoi connettere questo coupon ad un affiliato, inserisci il suo nome in basso.

en: Referral description
it: Descrizione referral

en: Select Field
it: Seleziona campo

en: Purchase Amount
it: Quantità acquisto

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name, 4: Referral affiliate ID
en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
it: AffiliateWP: Referral #%d per %s registrato per %s

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name
en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
it: AffiliateWP: Referral #%d per %s registrato per %s

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name
en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s for %3$s rejected
it: AffiliateWP: Referral #%d per %s per %s rifiutato

en: Custom Amount
it: Quantità acquisto

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name
en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
it: Referral #%d per %s registrato per %s

en: Enable affiliate referral creation for this donation form
it: Consentire la creazione di affiliati referenti per questo form

en: Affiliate Rate
it: Rate affiliato

en: This setting will be used to calculate affiliate earnings per-donation. Leave blank to use default affiliate rates.
it: Queste impostazioni saranno utilizzate per calcolare i guadagni degli affiliati su ogni vendita. Lascia bianco per utilizzare i rates già impostati.

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name, 4: Referral affiliate ID
en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
it: Referral #%d per %s registrato per %s

en: Referral #%d for %s for %s rejected
it: Referral #%d per %s per %s rifiutato

en: Allow referrals
it: Consentire referenti

en: Affiliate Coupon
it: Coupon affiliati?

note: translators: 1: Referral link, 2: Amount, 3: Affiliate Name
en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s
it: Referral #%d per %s registrato per %s

en: Affiliate Data
it: Data Affiliato

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d completed
it: Referral aggiornato correttamente

en: Referral not created because affiliate's own account was used.
it: Vuoi eliminare anche l'account dell'affiliato?

note: translators: Referral ID
en: LifterLMS Referral #%d updated successfully.
it: Referral aggiornato correttamente

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d created successfully.
it: Referral aggiornato correttamente

en: Referral failed to be created.
it: Email

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d updated successfully.
it: Referral aggiornato correttamente

note: translators: Referral ID
en: Pending referral #%d created successfully.
it: Referral aggiornato correttamente

en: LifterLMS Referral failed to be created.
it: Email

en: Affiliate Discount
it: Sconto agli affiliati?

en: Referral Details
it: Impostazioni dei referrals

en: Disable Referrals
it: Disabilita Referenti

note: translators: Product type
en: Check this box to prevent orders for this %s from generating referral commissions for affiliates.
it: Questo preverrà che gli ordini di questo prodotti generino commissioni per gli affiliati.

note: translators: Product type
en: Enable %s Referral Rate
it: Il rate del referral

note: translators: Product type
en: %s Referral Rate
it: Il rate del referral

note: translators: Product type
en: Enter a referral rate for this %s
it: Consentire la creazione di affiliati referenti per questo form

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d rejected
it: Referral #%d per %s per %s rifiutato

en: Disable referrals on this membership
it: Disabilita referenti per questo abbonamento

en: Enable affiliate referral creation for this form?
it: Consentire la creazione di referenti degli affiliati per questo form?

en: Please enter your email address
it: Per favore inserisci il tuo nome

en: Please enter a valid email address
it: Per favore inserisci l'URL di un sito web

en: Pending PayPal referral
it: Referrals in attesa

en: Affiliate Settings
it: Impostazioni di affiliazione

note: translators: Referral rate
en: The membership-level referral rate, such as 20 for 20%%. Affiliate-level referral rates will override this value. If left blank, the site default value of %s will be used.
it: Il tasso di riferimento a livello di adesione, come ad esempio 20 per 20 %%. i tassi di riferimento a livello di affiliazione sostituiranno questo valore. Se lasciato vuoto, verrà utilizzato il valore di default sito %s .

en: Check to disable per-membership referrals.
it: Clicca per disabilitare i referenti per questo abbonamento.

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members register their account with this subscription. Leave blank to use the site default referral rate.
it: Queste tariffe saranno utilizzate per calcolare i guadagni degli affiliati quando i membri si abboneranno a questo piano. Lascia vuoto per utilizzare le tariffe già impostate.

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members subscribe to this level. Leave blank to use the site default referral rate.
it: Queste tariffe saranno utilizzate per calcolare i guadagni degli affiliati quando i membri si abboneranno a questo piano. Lascia vuoto per utilizzare le tariffe già impostate.

en: Disable referrals on this subscription level.
it: Disattiva i referrals su questo prodotto

note: translators: 1: Referral link, 2: Amount, 3: Affiliate Name
en: Referral %1$s updated. Amount %2$s recorded for %3$s
it: Referral #%d per %s registrato per %s

en: Configure affiliate rates for this product. These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale.
it: Queste impostazioni saranno utilizzate per calcolare i guadagni degli affiliati su ogni vendita. Lascia bianco per utilizzare i rates già impostati.

en: Affiliate Rate Type
it: Rate affiliato

en: Earnings can be based on either a percentage or a flat rate amount.
it: I referrals devono essere basati su una percentuale oppure una cifra fissa?

en: Leave blank to use default affiliate rates.
it: Lasciare vuoto per l'approvazione di questa affiliazione

en: Disable referrals
it: Disattiva referrals

en: This will prevent this product from generating referral commissions for affiliates.
it: Questo preverrà che gli ordini di questo prodotti generino commissioni per gli affiliati.

en: Referral rate (optional)
it: Descrizione referral

en: Disable referrals for this product variation
it: Disattiva i referrals su questo prodotto

en: AffiliateWP settings for the My Account page.
it: Le statistiche degli affiliati sono state ricontate!

en: Affiliate Area Link
it: Area affiliati

en: The referral rate for this category.
it: Consentire la creazione di affiliati referenti per questo form

en: Affiliate Referral
it: Rate affiliato

en: Referral type
it: Il rate del referral

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use default affiliate rates.
it: Queste impostazioni saranno utilizzate per calcolare i guadagni degli affiliati su ogni vendita. Lascia bianco per utilizzare i rates già impostati.

en: Disable referrals on this product
it: Disattiva i referrals su questo prodotto

en: Manage per-product affiliate rates.
it: Gestisti i rates di ogni prodotto.

en: Total Field
it: Visite totali

en: Customer Email
it: Email di Benvenuto

en: US Dollar
it: Dollari US

en: Argentine Peso
it: Mexican Peso

en: Australian Dollar
it: Australian Dollars

en: Canadian Dollar
it: Canadian Dollars

en: Iranian Rial
it: Brazilian Real

en: Malaysian Ringgit
it: Malaysian Ringgits

en: Pakistani Rupee
it: Indian Rupee

en: Philippine Peso
it: Philippine Pesos

en: Taiwan New Dollar
it: Taiwan New Dollars

en: Referral Count
it: Il rate del referral

en: Visit Count
it: Visite

en: Affiliate Email
it: Disattiva Email Affiliato

en: Affiliate Username
it: Nome affiliato

en: Affiliate First/Full Name
it: Nome affiliato

en: Affiliate Last Name
it: Nome affiliato

en: United States
it: Stato Affiliati

en: Argentina
it: Mexican Peso

en: Australia
it: Australian Dollars

en: Brazil
it: Brazilian Real

en: Bulgaria
it: Bulgarian Lev

en: Hong Kong
it: Hong Kong Dollar

en: Indonesia
it: Indonesia Rupiah

en: Malaysia
it: Malaysian Ringgits

en: Mexico
it: Mexican Peso

en: New Zealand
it: New Zealand Dollar

en: Romania
it: Romanian Leu

en: Singapore
it: Singapore Dollar

en: Manual Payout
it: Referrals recenti

en: Invalid affiliate account
it: Registra un nuovo account affiliato

en: Invalid Payouts Service account
it: Visite totali

en: No referrals within the specified date range
it: Email

en: Affiliate user account deleted
it: Account dell'affiliato disattivato

en: Add User & Affiliate
it: Aggiungi come Affiliato

en: An affiliate already exists for this username.
it: Consentire la creazione di affiliati referenti per questo form

en: View Affiliate
it: Nuovo affiliato

en: Please enter a valid URL for this site
it: Per favore inserisci l'URL di un sito web

en: Copy and paste the following:
it: Copia e incolla il seguente testo:

en: There are currently no coupon codes to display.
it: Siamo spiaventi, non ci sono creativi disponibili.

en: Sorry, there are currently no creatives available.
it: Siamo spiaventi, non ci sono creativi disponibili.

en: Referral Graphs
it: Grafico dei referrals

en: Referral Payouts
it: Il rate del referral

en: You have not made any referrals yet.
it: Non hai ancora ottenuto nessun referrals.

en: Profile Settings
it: Impostazioni profilo

en: Your Payment Email
it: La tua email per il pagamento

en: Notification Settings
it: Impostazioni di affiliazione

en: Enable New Referral Notifications
it: Attiva notifiche per i nuovi referral

en: Save Profile Settings
it: Salva le impostazioni del profilo

en: Commission Rate
it: Rate commissione

en: Unique Links
it: Link Unici

en: None set
it: Nessun set

en: You have no referrals or visits that included a campaign name.
it: Non ci sono referenti o visite che hanno incluso un nome della campagna.

note: translators: Affiliate ID
en: Your affiliate ID is: <strong>%s</strong>
it: Il tuo ID affiliato è: <strong>%s</strong>

note: translators: Affiliate username
en: Your affiliate username is: <strong>%s</strong>
it: Il tuo Nome Utente è: <strong>%s</strong>

note: translators: Affiliate referral URL
en: Your referral URL is: <strong>%s</strong>
it: La tua URL referral è: <strong>%s</strong>

en: Referral URL Generator
it: Genera URL referral

en: Enter any URL from this website in the form below to generate a referral link!
it: Inserisci un'URL di questo sito nel campo in basso per generare un referral link!

en: Page URL
it: URL pagina

en: Campaign Name (optional)
it: Nome Campagna (opzionale)

en: (now copy this referral link and share it anywhere)
it: (ora copia questo link e condividilo ovunque)

en: Generate URL
it: Genera URL

en: Referral URL Visits
it: URL visite referral

en: Column one lists the visit URL in relative format, column two lists the referrer, and column three indicates whether the visit converted into a referral.
it: Colonna una elenca l'URL visita in formato relativa colonna due liste il referrer, e la colonna di tre indica se la visita convertito in un rinvio.

en: Visit converted: %s
it: Visite convertite: %s

en: You have not received any visits yet.
it: Non hai ancora ricevuto nessuna visita.

en: Your affiliate account is pending approval
it: Il tuo account affiliato è in attesa

en: Your affiliate account is not active
it: Il tuo account affiliato è ora attivo

en: Your affiliate account request has been rejected
it: La tua richiesta di registrazione come affiliato è stata rifiutata

en: Your affiliate profile has been updated
it: Il tuo profilo affiliato è stato aggiornato

en: Log into your account
it: Effettua il login nel tuo account

en: Remember Me
it: Ricordami

en: Lost your password?
it: Password dimenticata?

en: The affiliate area is available only for registered affiliates.
it: L'area affiliati è disponibile solo per gli affiliati registrati.

en: You have subscribed successfully.
it: Creativo aggiornato correttamente

en: Add Payout Method
it: Metodo di promozione

en: Payout Settings
it: Esporta impostazioni

en: March
it: Cerca

en: September
it: Ricordami

en: December
it: Ricordami

en: Account Type
it: Account Email

en: Personal Account
it: Account utente

en: Business Account
it: Account utente

en: Your Business Name
it: Il nome del tuo sito

en: Your First Name
it: La scorsa settimana

en: Your Last Name
it: Il nome del tuo sito

en: Your Email
it: Da Email

en: Month
it: Questo Mese

en: Year
it: Quest'anno

en: Register a new affiliate account
it: Registra un nuovo account affiliato

en: Payment Email Address
it: Email per il pagamento

en: Confirm Password
it: Conferma password

en: Foo Affiliate account banned
it: Account dell'affiliato attivato

note: Description of the plugin/theme
en: Affiliate Plugin for WordPress
it: Plugin di Affiliazione per WordPress

[ctx: affiliates]
en: Reports
it: Rapporti

[ctx: Affiliate ID, affiliate name]
note: translators: 1: Affiliate ID, 2: Affiliate name
en: ID #%1$d: %1$s
it: ID #%d: %s

[ctx: admin notice]
en: Dismiss
it: Elimina Avviso

[ctx: Integrations]
en: Dismiss Notice
it: Elimina Avviso

[ctx: License]
en: Dismiss Notice
it: Elimina Avviso

[ctx: Creative ID, creative name]
note: translators: 1: Creative ID, 2: Creative name
en: Creative ID #%1$d: %2$s
it: ID Creativo: #%d: %s

[ctx: Dashboard widget]
en: Earnings
it: Guadagni

[ctx: Conversions column table header]
en: Conversions
it: Conversion rate

[ctx: Affiliate column table header]
en: Affiliate
it: Affiliati

[ctx: Earnings column table header]
en: Earnings
it: Guadagni

[ctx: Visits column table header]
en: Visits
it: Visite

[ctx: Converted column table header]
en: Converted
it: Convertito

[ctx: Amount column table header]
en: Amount
it: Quantità

[ctx: Description column table header]
en: Description
it: Descrizione

[ctx: Status column table header]
en: Status
it: Sato

[ctx: Actions column table header]
en: Actions
it: Azioni

[ctx: Paid earnings column table header]
en: Paid earnings
it: Guadagni pagati

[ctx: Paid earnings this month column table header]
en: Paid earnings this month
it: Guadagni pagati questo mese

[ctx: Paid earnings today column table header]
en: Paid earnings today
it: Guadagni pagati oggi

[ctx: Unpaid referrals column table header]
en: Unpaid referrals
it: Referrals non pagati

[ctx: Unpaid referrals this month column table header]
en: Unpaid referrals this month
it: Referrals non pagati questo mese

[ctx: Unpaid referrals today column table header]
en: Unpaid referrals today
it: Referrals non pagati oggi

[ctx: Unpaid earnings column table header]
en: Unpaid earnings
it: Guadagni non pagati

[ctx: Unpaid earnings this month]
en: Unpaid earnings this month
it: Guadagni non pagati questo mese

[ctx: Unpaid earnings today column table header]
en: Unpaid earnings today
it: Guadagni non pagati oggi

[ctx: payouts]
en: All
it: Tutti

[ctx: payouts]
en: Reports
it: Rapporti

[ctx: payout]
en: Amount
it: Quantità

[ctx: payout]
en: Status
it: Sato

[ctx: payout]
en: Date
it: Data

[ctx: payout]
en: Paid
it: Pagato

[ctx: payout owner ID]
note: translators: Payout owner ID
en: (User ID: %d)
it: ID Utente

[ctx: Total amount for a Payouts Service payout]
en: Total
it: Totali

[ctx: visit]
en: None
it: Nessun set

[ctx: visit]
en: Date
it: Data

[ctx: referrals]
en: Reports
it: Rapporti

[ctx: visit not converted]
en: No
it: Nessun set

[ctx: visits]
en: Reports
it: Rapporti

[ctx: date filter]
en: From
it: Da

[ctx: date filter]
en: To
it: A

[ctx: license status]
en: Invalid
it: Email non valida

[ctx: integrations]
en: None
it: Nessun set

[ctx: direct traffic]
en: Direct
it: Traffico diretto
