AffiliateWP - en to ja translation catalogue (1141 entries)

en: %1$s ending in %2$s
ja: %1$s から %2$s

en: %1$s is an invalid handler for the %2$s batch process. Please try again.
ja: ハンドラー %1$s は、バッチプロセス %2$s に対して無効です。もう一度やり直してください。

en: %1$s to %2$s
ja: %1$s から %2$s

en: %s Referral Rate
ja: 紹介料

en: %s is an invalid batch process ID.
ja: %s は無効なバッチプロセス ID です。

en: %s referral
ja: %d 件の紹介案件

en: (Invalid Affiliate ID)
ja: アフィリエイト会員 ID

en: (User Deleted)
ja: (削除されたユーザー)

en: (no campaign)
ja: (キャンペーンなし)

en: (none)
ja: (なし)

en: (now copy this referral link and share it anywhere)
ja: (この紹介リンクをコピーして共有して下さい)

en: (select one)
ja: (1 つ選択)

en: (user deleted)
ja: (削除されたユーザー)

en: - Ignore this field -
ja: - このフィールドを無視します -

en: - Select field to preview data -
ja: - データをプレビューするフィールドを選択 -

en: <a href="%1$s" target="_blank" alt="%2$s">%3$s</a>
ja: <a href="%s" target="_blank">利用規約</a>に同意します

en: <a href="%s" target="_blank">Learn more and view pricing.</a>
ja: <a href="%s" target="_blank">利用規約</a>に同意します

en: <a href="%s">Back to Affiliates</a>.
ja: <a href="%s">アフィリエイト会員へ戻る</a>

en: <a href="%s">Back to Creatives</a>
ja: <a href="%s">クリエイティブへ戻る</a>

en: <strong>Affiliate</strong>: this the affiliate that the visit was attributed to.
ja: <strong>アフィリエイト会員</strong>:サイト来店者が属するアフィリエイト会員です。

en: <strong>Context</strong>: this is the context of how the visit was generated, if set.
ja: <strong>アフィリエイト会員</strong>:サイト来店者が属するアフィリエイト会員です。

en: <strong>Converted</strong>: this is a Yes / No status for whether the visit turned into a successful converstion.
ja: <strong>コンバート済</strong>: これは はい・いいえ の２択になり、サイト来店者がコンバージョンされたかどうかを示します。

en: <strong>IP</strong>: this is the IP address of the visitor.
ja: <strong>IP</strong> - これは来店した人のIPアドレスです。

en: <strong>Landing Page</strong>: this is the page on your site that the visitor first landed on. It is the URL that the affiliate link pointed to.
ja: <strong>ランディングページ</strong>: あなたのサイトに来店者が初めて訪れたページを指します。アフィリエイトのリンクが示すURLになります。

en: <strong>NOTE:</strong> WordPress 4.5 or newer is required to use the User Accounts migration tool.
ja: <strong>注:</strong> ユーザーアカウントの移行ツールを使用するには、WordPress 4.5 以降が必要です。

en: <strong>NOTE:</strong> WordPress 4.5 or newer is required to use the User Accounts migration tool. <a href="%s" aria-label="Update WordPress now">Update WordPress now</a>.
ja: <strong>注:</strong> ユーザーアカウントの移行ツールを使用するには、WordPress 4.5 以降が必要です。<a href="%s" aria-label="いますぐ WordPress を更新する">いますぐ WordPress を更新する</a>。

en: <strong>Paid</strong> - this is a referral that has been paid to the affiliate
ja: <strong>支払い済</strong> - アフィリエイト会員に支払い済の紹介案件です

en: <strong>Pending</strong> - this is a referral that is waiting to be accepted
ja: <strong>保留中</strong> - 承認待ちの紹介案件です

en: <strong>Reference</strong>: this refers to the order number (or similar) that created this referral.
ja: <strong>参照</strong>: この紹介を発生させた注文番号（もしくはそれらしいもの）を指します。

en: <strong>Referral ID</strong>: this is the ID of the referral that was created from this visit, if any.
ja: <strong>紹介案件 ID</strong>: もしこの来店から紹介案件が成功したときの ID です。

en: <strong>Referring URL</strong>: this is the source URL of the affiliate link. It is the web page that the visitor found a link to your site on.
ja: <strong>紹介用URL</strong>: アフィリエイトリンクの元になるURLです。あなたのサイト上でサイト来店者がリンクを見つけるウェブページです。

en: <strong>Rejected</strong> - this is a referral that has been rejected and will not be paid to the affiliate
ja: <strong>拒否済</strong> - アフィリエイト会員に支払いを拒否した紹介案件です

en: <strong>Unpaid</strong> - this is a referral that has been accepted but not yet paid to the affiliate
ja: <strong>Unpaid</strong> - 承認済で、しかし、アフィリエイト会員にまだ支払いがされていない紹介案件です

en: A batch process ID must be present to continue.
ja: 続行するには、バッチプロセス ID が必要です。

en: A link to the user edit screen for this user.
ja: このユーザーのユーザー編集画面へのリンクです。

en: A new affiliate has registered on your site,
ja: 新しいアフィリエイト会員があなたのサイトに登録されました、

en: A new affiliate has registered on your site, %s
ja: 新しいアフィリエイト会員が登録されました, %s

en: A payout has been created.
ja: 支払いは作成されました。

en: A referral type label must be specified.
ja: 紹介案件の種類のラベルを指定する必要があります。

en: API Key
ja: API キー

en: API Keys
ja: API キー

en: Accept
ja: 承認

en: Account Email
ja: アカウント用メールアドレス

en: Account Type
ja: アカウント用メールアドレス

en: Actions
ja: アクション

[ctx: Actions column table header]
en: Actions
ja: アクション

en: Activate
ja: 有効化

en: Activate License
ja: ライセンスを認証する

en: Active
ja: 有効

en: Add Affiliate
ja: アフィリエイト会員を追加する

en: Add Creative
ja: クリエイティブを追加する

en: Add Customer
ja: カスタム

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add Payout Method
ja: 支払い方法

en: Add Referral
ja: 紹介案件を追加する

en: Add User & Affiliate
ja: アフィリエイト会員として追加する

en: Add a logout link to the Affiliate Area.
ja: アフィリエイト会員エリアにログアウトリンクを追加します。

en: Add as Affiliate
ja: アフィリエイト会員として追加する

en: Add the user as an affiliate.
ja: ユーザーをアフィリエイト会員として登録する。

en: Add-ons
ja: アドオン

en: Add-ons for AffiliateWP
ja: AffiliateWP のアドオン

en: Adjust EDD Commissions
ja: EDDのコミッションを調整

en: Affiliate
ja: アフィリエイト会員

en: Affiliate #%d
ja: アフィリエイト会員 #%d

en: Affiliate Actions
ja: アフィリエイト会員のアクション

en: Affiliate Application Accepted
ja: アフィリエイト会員の申請は承認されました

en: Affiliate Area
ja: アフィリエイト会員エリア

en: Affiliate Area Forms
ja: アフィリエイト会員エリアのフォーム

en: Affiliate Area Link
ja: アフィリエイト会員エリアのリンク

en: Affiliate Area Page
ja: アフィリエイト会員エリア ページ

en: Affiliate Area URL: %s
ja: アフィリエイト会員エリアの URL: %s

en: Affiliate Discount?
ja: アフィリエイト会員ディスカウント？

en: Affiliate Email
ja: アフィリエイト会員のメールアドレス

en: Affiliate First/Full Name
ja: アフィリエイト会員の名またはフルネーム

en: Affiliate Form Settings
ja: アフィリエイト会員のフォームの設定

en: Affiliate ID
ja: アフィリエイト会員 ID

en: Affiliate ID or Username (required)
ja: アフィリエイト ID またはユーザー名 (必須)

[ctx: Affiliate ID, affiliate name]
en: ID #%1$d: %1$s
ja: ID #%d: %s

en: Affiliate Last Name
ja: アフィリエイト会員の姓

en: Affiliate Login Form Only
ja: アフィリエイト会員のログインフォームのみ

en: Affiliate Manager Email
ja: アフィリエイト管理者のメールアドレス

en: Affiliate Name
ja: アフィリエイト会員の名前

en: Affiliate Notes
ja: アフィリエイト会員の説明

en: Affiliate Plugin for WordPress
ja: WordPress のためのアフィリエイトプラグイン

en: Affiliate Rate
ja: 紹介料

en: Affiliate Rate Type
ja: 紹介料の種類

en: Affiliate Rates:
ja: 紹介料:

en: Affiliate Referral
ja: アフィリエイト会員の紹介

en: Affiliate Registration Form Only
ja: アフィリエイト会員の登録フォームのみ

en: Affiliate Registration Form and Affiliate Login Form
ja: アフィリエイト会員の登録フォームとログインフォーム

en: Affiliate Registration Status
ja: アフィリエイト会員の登録状態

en: Affiliate Registrations
ja: アフィリエイト会員の登録

en: Affiliate Settings
ja: AffiliateWP の設定へ移動

en: Affiliate Status
ja: アフィリエイト会員の状態

en: Affiliate URL
ja: アフィリエイト URL

en: Affiliate URLs
ja: アフィリエイト URL

en: Affiliate Username
ja: アフィリエイト会員のユーザー名

en: Affiliate account activated
ja: アフィリエイト会員は有効になりました

en: Affiliate account deactivated
ja: アフィリエイト会員は無効になりました

en: Affiliate account(s) deleted successfully
ja: アフィリエイト会員が削除されました

[ctx: Affiliate column table header]
en: Affiliate
ja: アフィリエイト会員

en: Affiliate coupon?
ja: アフィリエイト用クーポン？

en: Affiliate deletion failed, please try again
ja: アフィリエイト会員の削除に失敗しました。もう一度お試し下さい

en: Affiliate name
ja: アフィリエイト会員名

en: Affiliate record has been deleted.
ja: アフィリエイト会員の記録は削除されました。

en: Affiliate request was accepted
ja: アフィリエイト会員の申請は承認されました

en: Affiliate request was rejected
ja: アフィリエイト会員の申請は却下されました

en: Affiliate stats have been recounted!
ja: アフィリエイト会員の統計はリカウントされました!

en: Affiliate update failed, please try again
ja: アフィリエイト会員の更新に失敗しました。もう一度お試し下さい

en: Affiliate updated successfully
ja: アフィリエイト会員は更新されました

en: Affiliate user account deleted
ja: アフィリエイト会員は無効になりました

en: Affiliate wasn&#8217;t added, please try again.
ja: アフィリエイト会員は追加されませんでした。もう一度お試しください。

en: Affiliate&#8217;s Website URL
ja: アフィリエイト会員の Web サイト の URL

en: Affiliate&#8217;s payment email for systems such as PayPal, Moneybookers, or others. Leave blank to use the affiliate&#8217;s user email.
ja: アフィリエイト会員が使用する、PayPal(ペイパル)、Moneybookers 等のシステムの支払い用メールアドレスです。アフィリエイト会員のユーザーアカウントのメールアドレスを使用する場合は空白にします。

en: Affiliate-generated Sales
ja: アフィリエイト会員の紹介

en: Affiliate: #%1$d %2$s
ja: アフィリエイト会員: #%d %s

en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a>
ja: アフィリエイト会員: <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | %3$s
ja: アフィリエイト会員: <a href="%1$s">%2$s</a> | %3$s

en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | <a href="%3$s">%4$s</a>
ja: アフィリエイト会員: <a href="%1$s">%2$s</a> | <a href="%3$s">%4$s</a>

en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | Visits: %3$d
ja: アフィリエイト会員: <a href="%1$s">%2$s</a> | 来店: %3$d

en: AffiliateWP Migration
ja: AffiliateWP 移行

en: AffiliateWP Referral Summary
ja: AffiliateWP 紹介案件の概要

en: AffiliateWP Requirements
ja: アフィリエイト会員の登録

en: AffiliateWP is not installed
ja: AffiliateWP はインストールされていません

en: AffiliateWP settings for the My Account page.
ja: マイアカウントページの AffiliateWP の設定。

en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s for %3$s rejected
ja: 紹介 #%d (%s) 却下: %s

en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
ja: 紹介 #%d　%s に対し %s に対する記録

en: Affiliates
ja: アフィリエイト会員

en: Affiliates Paid
ja: アフィリエイトプロ

en: Affiliates require approval: %s
ja: 承認を必要にする: %s

en: After - 10$
ja: 後 - 10&yen;

en: Agree to our Terms of Use and Privacy Policy
ja: 利用規約とプライバシーポリシーに同意します

en: All
ja: 全て

en: All Statuses
ja: すべての状態

en: All Time
ja: すべての期間

en: All Types
ja: すべての種類

en: Allow Affiliate Registration
ja: アフィリエイト会員の登録を許可

en: Allow referrals
ja: 紹介を許可する

en: Allow users to register affiliate accounts for themselves.
ja: ユーザーが自らアフィリエイト会員として登録できるようにします。

en: Amount
ja: 紹介料の額

en: Amount (required)
ja: 紹介料の額 (必須)

[ctx: Amount column table header]
en: Amount
ja: 紹介料の額

en: An affiliate already exists for this username.
ja: このユーザー名のアフィリエイト会員は既に存在します。

en: An invalid file path is registered for the %1$s batch process handler.
ja: バッチプロセスハンドラ %1$s に対して無効なファイルパスが登録されています。

en: An optional description for this creative. This is visible to affiliates and is displayed above the creative.
ja: このクリエイティブの省略可能な説明です。これはアフィリエイト会員に表示され、クリエイティブの上に表示されます。

en: Any custom data that should be stored with the referral (optional).
ja: この紹介案件用に保存されたカスタムデータを入力します (オプション)。

en: Application Accepted Email Content
ja: 内容

en: Application Accepted Email Options For Affiliate
ja: アフィリエイト申請が承認されたときにアフィリエイト会員に通知するメールの設定

en: Application Accepted Email Subject
ja: 件名

en: Application Pending Email Content
ja: 内容

en: Application Pending Email Options For Affiliate
ja: アフィリエイト申請が保留されているときにアフィリエイト会員に通知するメールの設定

en: Application Pending Email Subject
ja: 件名

en: Application Rejection Email Content
ja: 内容

en: Application Rejection Email Options For Affiliate
ja: アフィリエイト申請が却下されたときにアフィリエイト会員に通知するメールの設定

en: Application Rejection Email Subject
ja: 件名

en: Apply
ja: 適用

en: Are you sure you want to delete this creative?
ja: 本当にこのクリエイティブを削除しますか?

en: Are you sure you want to delete this referral?
ja: 本当にこの紹介案件を削除しますか？

en: Are you sure you want to generate the payout file? All included referrals will be marked as Paid.
ja: 本当に支払いデータファイルを生成しますか？取り込まれる紹介案件はすべて「支払い済」となります。

en: Argentina
ja: メキシコ ペソ

en: Argentine Peso
ja: メキシコ ペソ

en: Australia
ja: オーストラリア ドル

en: Australian Dollar
ja: オーストラリア ドル

en: Auto Register New Users
ja: 新規ユーザーの自動登録

en: Automatically register new users as affiliates.
ja: 自動的に新規ユーザーをアフィリエイト会員に登録します。

en: Automatically reject Unpaid referrals when the originating purchase is refunded or revoked.
ja: 紹介された商品購入がリファンド (返品やキャンセルによる払い戻し) になった場合、紹介料が未払いの紹介案件を自動的に却下します。

en: Average Payout
ja: 平均支払い

en: Average Referral Amount
ja: 紹介料の額の平均

en: Average Referral Amount (All Time)
ja: 紹介料の額の平均 (すべての期間)

en: Back to Affiliates
ja: アフィリエイト会員

en: Bangladeshi Taka
ja: バングラデシュ タカ

en: Before - $10
ja: 前 - &yen;10

en: Begin typing the name of the affiliate to perform a search for their associated user account.
ja: アフィリエイト会員に関連付けるユーザーアカウントを検索するために、ユーザー名を入力してください。

en: Best Converting Campaign (%s)
ja: 成約率の高いキャンペーン (%s)

en: Best Converting Campaign (All Time)
ja: 成約率の高いキャンペーン (すべての期間)

en: Brazil
ja: ブラジル レアル

en: Brazilian Real
ja: ブラジル レアル

en: Browse all add-ons
ja: 全てのアドオンを見る

en: Bulgaria
ja: ブルガリア レフ

en: Bulgarian Lev
ja: ブルガリア レフ

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Business Account
ja: ユーザーアカウント

en: Campaign
ja: キャンペーン

en: Campaign Name (optional)
ja: キャンペーンの名前 (オプション)

en: Campaigns
ja: キャンペーン

en: Canadian Dollar
ja: カナダ ドル

en: Changelog
ja: 変更履歴

en: Cheatin&#8217; huh?
ja: 不正をしようとしていますね?

en: Check this box to enable referrals on all Contact Form 7 forms.<ul><li>%3$s Once enabled, referrals will be generated for all valid Contact Form 7 forms.</li><li>%2$s <a href="%1$s" target="_blank">Documentation for this integration</a></li></ul>
ja: すべての Contact Form 7 フォームで紹介を有効にするにはこれをチェックします。<ul><li>%3$s 一度有効にすると、紹介はすべての正常な Contact Form 7 フォームに付加されます。</li><li>%2$s <a href="%1$s" target="_blank">このインテグレーションに関するドキュメント</a></li></ul>

en: Chilean Peso
ja: チリ ペソ

en: Chinese Yuan
ja: 中国 人民元

en: Choose a referral rate type. Referrals can be based on either a percentage or a flat rate amount.
ja: 紹介料の種類を選択します。割合または定額料金のいずれかに基づいて設定できます。

en: Choose a template to use for email messages.
ja: メールに使用するテンプレートを選択します。

en: Choose the integrations to enable.
ja: 通貨記号の位置を選択します。

en: Choose the location of the currency symbol.
ja: 通貨記号の位置を選択します。

en: Choose your currency. Note that some payment gateways have currency restrictions.
ja: 通貨を選択します。決済システムによっては利用できる通貨が限られていることがあります。

en: Clear Log
ja: ログを消去する

en: Colombian Peso
ja: コロンビア ペソ

en: Column one lists the visit URL in relative format, column two lists the referrer, and column three indicates whether the visit converted into a referral.
ja: 列 1 は来店 URL を相対形式で列挙します。列 2 は紹介を列挙します。列 3 は成約されたかどうかを示します。

en: Commission Rate
ja: 手数料

en: Configure affiliate rates for this product variation
ja: この商品バリエーションの紹介料の設定

en: Configure affiliate rates for this product. These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale.
ja: これらの設定はアフィリエイト会員の売上毎の紹介料を計算する為に使われます。初期値を使用するには空白にします。

en: Configure the currency options
ja: 通貨オプションを設定します

en: Confirm Deletion
ja: 削除の確認

en: Confirm Password
ja: パスワードを確認する

en: Congratulations %s!
ja: おめでとうございます %s!

en: Congratulations {name}!
ja: おめでとうございます {name} 様!

en: Connection Status
ja: 統計のリカウント

en: Context
ja: コンテキスト

en: Context for this referral (optional). Usually this is used to identify the payment system or integration that was used for the transaction.
ja: 紹介案件に対するコンテキスト (文脈キーワード) です (オプション)。支払いシステムやインテグレーションでトランザクションを識別するために使用されます。

en: Conversion Rate
ja: 成約率

en: Conversion Rate (All Time)
ja: 成約率 (すべての時間)

[ctx: Conversions column table header]
en: Conversions
ja: 成約率

en: Converted
ja: 成約済

en: Converted Visits
ja: 成約済の来店

[ctx: Converted column table header]
en: Converted
ja: 成約済

en: Cookie Expiration
ja: Cookie の保存時間

en: Cookie Sharing
ja: Cookie の共有

en: Copy and paste the following:
ja: 以下をコピーペーストします:

en: Coupon Code
ja: クーポンコードトラッキング

en: Coupon Template
ja: 既定のテンプレート

en: Create Affiliate Accounts for Users
ja: アフィリエイト会員のアカウントを作成する

en: Created
ja: 作成日

en: Creative
ja: クリエイティブ

[ctx: Creative ID, creative name]
en: Creative ID #%1$d: %2$s
ja: クリエイティブの ID #%d: %s

en: Creative activated
ja: クリエイティブは有効になりました

en: Creative added successfully
ja: クリエイティブは追加されました

en: Creative deactivated
ja: クリエイティブは無効になりました

en: Creative deleted successfully
ja: クリエイティブは削除されました

en: Creative updated successfully
ja: クリエイティブは更新されました

en: Creatives
ja: クリエイティブ

en: Credit Last Referrer
ja: 最後のリファラーを信用する

en: Credit the last affiliate who referred the customer.
ja: 顧客を紹介した最後のアフィリエイト会員を信用します。

en: Croatia Kuna
ja: クロアチア クーナ

en: Currency
ja: 通貨

en: Currency Settings
ja: 通貨の設定

en: Currency Symbol Position
ja: 通貨記号の位置

en: Currency for the referral amount.
ja: 紹介料の通貨単位です。

en: Currency: %s
ja: 通貨: %s

en: Current Month
ja: 今月

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Amount
ja: 合計金額

en: Custom data stored for this referral (optional).
ja: この紹介用に保存されたカスタムデータです (オプション)。

en: Customer Email
ja: お客様のメールアドレス

en: Customer IP address.
ja: 顧客の IP アドレスのログを無効にする。

en: Customer added successfully
ja: クリエイティブは追加されました

en: Customer email.
ja: お客様のメールアドレス

en: Customer first name.
ja: 名を入力してください

en: Customer last name.
ja: 姓を入力してください

en: Customer update failed, please try again
ja: 紹介の更新に失敗しました。もう一度お試し下さい

en: Customer updated successfully
ja: クリエイティブは更新されました

en: Customer wasn&#8217;t added, please try again.
ja: アフィリエイト会員は追加されませんでした。もう一度お試しください。

en: Czech Koruna
ja: チェコ コルナ

en: Danish Krone
ja: デンマーク クローネ

[ctx: Dashboard widget]
en: Earnings
ja: 総紹介料

[ctx: Dashboard widget]
en: Referrals
ja: 紹介案件

en: Date
ja: 日付

en: Date Registered
ja: 登録日

en: Deactivate
ja: 無効化

en: Deactivate License
ja: ライセンスの認証を解除する

en: Deactivate your license key to make changes to this setting.
ja: この設定を変更するには、ライセンスキーの認証を解除してください。

en: Debug Assistant
ja: デバッグアシスタント

en: Debug Log
ja: デバッグログ

en: Debug mode is globally enabled via <code>AFFILIATE_WP_DEBUG</code> set in <code>wp-config.php</code>. This setting cannot be modified from this screen. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates > Tools</a>.
ja: デバッグモードは、<code>wp-config.php</code> で <code>AFFILIATE_WP_DEBUG</code> としてグローバルに有効にされています。この設定はこの画面から変更することはできません。ログは <a href="%s">アフィリエイト会員 > ツール</a> から閲覧できます。

en: Debug mode is: %s
ja: デバッグモード: %s

en: December
ja: ログイン情報を保存する

en: Decimal Separator
ja: 小数点の区切り文字

en: Default Referral Format
ja: デフォルトの紹介案件フォーマット

en: Default Referral URL
ja: デフォルトの紹介用 URL

en: Default Template
ja: 既定のテンプレート

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Affiliate
ja: アフィリエイト会員を削除

en: Delete Coupon
ja: 削除

en: Delete Creative
ja: クリエイティブを削除する

en: Deleting this affiliate will also delete their referral and visit data.
ja: これらのアフィリエイト会員を削除すると、その紹介・来店データも削除されます。

en: Description
ja: 説明

[ctx: Description column table header]
en: Description
ja: 詳細

en: Direct Traffic
ja: 直接のやりとり

en: Direct traffic
ja: 直接のやりとり

en: Disable Affiliate Email
ja: アフィリエイト会員のメール通知を無効にする

en: Disable IP Address Logging
ja: IP アドレスのログを無効

en: Disable Referrals
ja: 紹介を無効にする

en: Disable Referrals on Upgrades
ja: %s には紹介を無効にする

en: Disable Renewal Referrals
ja: 紹介を無効にする

en: Disable logging of the customer IP address.
ja: 顧客の IP アドレスのログを無効にする。

en: Disable referrals
ja: 紹介を無効にする

en: Disable referrals for this product variation
ja: この商品バリエーションの紹介を無効にする

en: Disable referrals on this %s
ja: %s には紹介を無効にする

en: Disable referrals on this membership
ja: %s には紹介を無効にする

en: Disable referrals on this product
ja: %s には紹介を無効にする

en: Disable the application accepted email sent to the affiliate.
ja: アフィリエイト会員に通知される申請承認メールを無効にします。

en: Dismiss Notice
ja: 通知を非表示

en: Display a link to the Affiliate Area in the My Account navigation.
ja: マイアカウントナビゲーションにアフィリエイト会員エリアへのリンクを表示します。

en: Dominican Peso
ja: ドミニカ ペソ

en: Double Opt-In
ja: ダブル オプトイン

en: Download Debug Log File
ja: デバッグログファイルをダウンロードする

en: Dynamic coupon creation failed, please try again.
ja: 支払いの削除に失敗しました。もう一度お試し下さい。

en: Dynamic coupon deletion failed, please try again.
ja: 支払いの削除に失敗しました。もう一度お試し下さい。

en: Dynamic coupon successfully created.
ja: 設定はインポートされました

en: Dynamic coupon successfully deleted.
ja: アフィリエイト会員が正常に削除されました。

en: Earnings
ja: 紹介料

en: Earnings Generated
ja: 紹介料

en: Earnings Paid
ja: 支払い済の紹介料

en: Earnings can be based on either a percentage or a flat rate amount.
ja: 紹介料は、割合または定額金額のいずれかに基づいて設定できます。

[ctx: Earnings column table header]
en: Earnings
ja: 紹介料

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Affiliate
ja: アフィリエイト会員を編集

en: Edit Creative
ja: クリエイティブを編集する

en: Edit Customer
ja: ユーザーを編集

en: Edit Referral
ja: 紹介案件を編集します

en: Edit User
ja: ユーザーを編集

en: Effortlessly pay your affiliates
ja: アフィリエイト会員を管理する。

en: Egyptian Pound
ja: エジプト ポンド

en: Email
ja: メールアドレス

en: Email (required)
ja: メールアドレス (必須)

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Email Notifications
ja: メール通知

en: Email Options
ja: メールの設定

en: Email Template
ja: メール テンプレート

en: Email address already taken
ja: このメールアドレスはすでに使われています

en: Email notifications are: %s
ja: メール通知: %s

en: Emails
ja: メール

en: Enable %s Referral Rate
ja: 紹介料

en: Enable Debug Mode
ja: デバッグモードを有効にする

en: Enable New Referral Notifications
ja: 新しい紹介案件の通知を有効にする

en: Enable Payouts Service
ja: 支払いファイルを作成

en: Enable debug mode. This will turn on error logging for the referral process to help identify issues. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates &rarr; Tools</a>.
ja: デバッグ モードを有効にします。これにより、紹介プロセスのエラー ロギングが有効になり、問題の特定に役立ちます。ログは <a href="%s">アフィリエイト会員 > ツール</a> から閲覧できます。

en: Enable reCAPTCHA
ja: reCAPTCHA を有効にする

en: Enable referrals for specific Contact Form 7 forms
ja: 個別の Contact Form 7 フォームで紹介を有効にする

en: Enable referrals on all Contact Form 7 forms
ja: すべての Contact Form7 フォームで紹介を有効にする

en: End Date
ja: 日付

en: Enter a context for this referral (optional). Usually this is used to help identify the payment system that was used for the transaction.
ja: 紹介案件に対するコンテキスト (文脈キーワード) を入力します (オプション)。支払いシステムやインテグレーションでトランザクションを識別するために使用されます。

en: Enter a description for this referral.
ja: 紹介案件の説明を入力します。

en: Enter a reference for this referral (optional). Usually this would be the transaction ID of the associated purchase.
ja: 紹介案件用の参照データを入力します (オプション)。通常、関連付けされた購入の売買取引 ID などが使用されます。

en: Enter an email address for the new user.
ja: 新規ユーザーのメールアドレスを入力します。

en: Enter any URL from this website in the form below to generate a referral link!
ja: 紹介用 URL を生成するには、この Web サイトの URL を下のフォームから入力して下さい！

en: Enter any notes for this affiliate. Notes are only visible to the admin.
ja: アフィリエイト会員の説明を入力します。これは管理者のみが表示できます。

en: Enter how many days the referral tracking cookie should be valid for.
ja: 紹介を追跡する Cookie を有効にする日数を入力します。

en: Enter the amount affiliates should receive for each opt-in referral. Default is 0.00.
ja: オプトインの紹介でアフィリエイト会員が受け取る金額を入力します。デフォルトは 0.00 です。

en: Enter the email to send on new referrals. HTML is accepted. Available template tags:
ja: 新しい紹介案件が作成されたときにアフィリエイト会員に通知するメールの内容を入力します。HTML が使用できます。使用可能なテンプレート タグ:

en: Enter the email to send to site affiliate managers when new referrals are earned. HTML is accepted. Available template tags:
ja: 新しい紹介案件が作成されたときにアフィリエイト管理者に通知するメールの内容を入力します。HTML が使用できます。使用可能なテンプレート タグ:

en: Enter the email to send when a new affiliate registers. HTML is accepted. Available template tags:
ja: 新しいアフィリエイト会員が登録されたときにアフィリエイト管理者に通知するメールの内容を入力します。HTML が使用できます。使用可能なテンプレート タグ:

en: Enter the email to send when an application is accepted. HTML is accepted. Available template tags:
ja: アフィリエイト申請が承認されたときにアフィリエイト会員に通知するメールの内容を入力します。HTML が使用できます。使用可能なテンプレート タグ:

en: Enter the email to send when an application is pending. HTML is accepted. Available template tags:
ja: アフィリエイト申請が保留されているときにアフィリエイト会員に通知するメールの内容を入力します。HTML が使用できます。使用可能なテンプレート タグ:

en: Enter the email to send when an application is rejected. HTML is accepted. Available template tags:
ja: アフィリエイト申請が却下されたときにアフィリエイト会員に通知するメールの内容を入力します。HTML が使用できます。使用可能なテンプレート タグ:

en: Enter the message you would like to show subscribers after they have opted-in successfully.
ja: オプトインが正常に終了した後に、購読者に表示するメッセージを入力します。

en: Enter the name of the affiliate or begin typing to perform a search based on the affiliate&#8217;s name.
ja: アフィリエイト会員の名前、もしくは名前の一部を入力して検索を開始します。

en: Enter the name of the affiliate or enter a partial name or email to perform a search.
ja: 会員の名前、もしくは名前やメールアドレスの一部を入力して検索します。

en: Enter the subject line for accepted application emails sent to affiliates when their account is approved. Supports template tags.
ja: アフィリエイト申請が承認されたときにアフィリエイト会員に通知するメールの件名を入力します。

en: Enter the subject line for new referral emails sent when affiliates earn referrals. Supports template tags.
ja: 新しい紹介案件が作成されたときにアフィリエイト会員に通知するメールの件名を入力します。

en: Enter the subject line for pending affiliate application emails. Supports template tags.
ja: アフィリエイト申請が保留されているときにアフィリエイト会員に通知するメールの件名を入力します。

en: Enter the subject line for rejected affiliate application emails. Supports template tags.
ja: アフィリエイト申請が却下されたときにアフィリエイト会員に通知するメールの件名を入力します。

en: Enter the subject line for the email sent to site the site affiliate manager when affiliates earn referrals. Supports template tags.
ja: 新しい紹介案件が作成されたときにアフィリエイト管理者に通知するメールの件名を入力します。

en: Enter the subject line for the registration email sent to affiliate managers when new affiliates register. Supports template tags.
ja: 新しいアフィリエイト会員が登録されたときにアフィリエイト管理者に通知するメールの件名を入力します。

en: Enter the text you would like shown for the Terms of Use checkbox.
ja: 利用規約のチェックボックスに表示するテキストを入力します。

en: Enter username
ja: ユーザー名を入力

en: Enter your Mailchimp API key.
ja: あなたの MailChimp API キーを入力してください。

en: Error
ja: エラー

en: Error:
ja: エラー

en: Euro
ja: ユーロ

en: Exclude Shipping
ja: 送料を除外

en: Exclude Tax
ja: 税を除外

en: Exclude shipping costs from referral calculations.
ja: 紹介料の計算から送料を除外します。

en: Exclude taxes from referral calculations.
ja: 紹介料の計算から税を除外します。

en: Export
ja: エクスポート

en: Export / Import
ja: エクスポート / インポート

en: Export Affiliates
ja: アフィリエイト会員をエクスポートする

en: Export Payouts
ja: 支払いをエクスポートする

en: Export Referrals
ja: 紹介案件をエクスポートする

en: Export Settings
ja: 設定をエクスポートする

en: Export Visits
ja: 来店をエクスポートする

en: Export affiliates to a CSV file.
ja: アフィリエイト会員のデータを CSV ファイルでエクスポートする。

en: Export payouts to a CSV file.
ja: 支払いのデータを CSV ファイルでエクスポートする。

en: Export referrals to a CSV file.
ja: 紹介案件のデータを CSV ファイルにエクスポートする。

en: Export the AffiliateWP settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
ja: このサイトの AffiliateWP の設定を .json 形式でエクスポートします。これは別のサイトへ設定をインポートする時に使います。

en: Export visits to a CSV file.
ja: 来店のデータを CSV ファイルでエクスポートする。

en: Exporting Referrals
ja: 紹介案件をエクスポート中

en: Failed
ja: 失敗

en: Filter
ja: フィルター

en: Filter by status
ja: 状態でフィルターする

en: Filters
ja: フィルター

en: First Name
ja: 名

en: First/Full Name
ja: 名またはフルネーム

en: Flat %s
ja: 定額 %s

en: Flat Rate Referral Basis
ja: 最近の来店

en: Flat rate referrals can be calculated on either a per product or per order basis.
ja: 紹介料の種類を選択します。割合または定額料金のいずれかに基づいて設定できます。

en: Foo Affiliate account banned
ja: アフィリエイト会員は有効になりました

en: For more information:
ja: 詳しい情報:

en: Form ID:
ja: フォームの ID:

en: From - mm/dd/yyyy
ja: 開始 - mm/dd/yyyy

en: From Email
ja: From のメールアドレス

en: From Name
ja: From の名前

en: General
ja: 基本

en: General Settings
ja: 基本設定

en: Generate CSV File
ja: CSV ファイルを生成する

en: Generate Coupon
ja: URL を生成する

en: Generate Coupons
ja: URL を生成する

en: Generate New API Keys
ja: 新規 API キーを生成

en: Generate URL
ja: URL を生成する

en: Generated By
ja: 紹介者

en: Generating coupons requires a <a href="%s" target="_blank">Coupon Template</a> to be selected.
ja: ライセンスが無効です。 <a href="%s" target="_blank">アカウントページを来店</a>して確認してください。

en: Global referral rate type: %s
ja: グローバルな紹介料の種類: %s

en: Global referral rate: %s
ja: グローバルな紹介料: %s

en: Go Back
ja: 戻る

en: Graphs
ja: グラフ

en: Hi %s!
ja: こんにちは %s!

en: Hi %s,
ja: こんにちは %s,

en: Hi {name}!
ja: {name} 様

en: Hi {name},
ja: {name} 様、

en: Highest Converting Affiliate
ja: 成約率の高いアフィリエイト会員

en: Highest Converting URLs
ja: 成約率の高い URL

en: Hong Kong
ja: 香港 ドル

en: Hong Kong Dollar
ja: 香港 ドル

en: How will you promote us?
ja: どのように宣伝しますか?

en: Hungarian Forint
ja: ハンガリー フォリント

en: ID for the affiliate account associated with the sale.
ja: アフィリエイト会員のユーザー ID です。変更できません。

en: Icelandic Krona
ja: アイスランド クローナ

en: Identity Verification
ja: インテグレーション

en: If you have a Personal or Plus license, you can easily upgrade from your account page to <a href="%s">get access to all of these add-ons</a>!
ja: Personal ライセンスまたは Plus ライセンスをお持ちの場合は、アカウントページから簡単にアップグレードして、<a href="%s">これらのアドオンすべてにアクセスできます</a>!

en: If you would like to connect this coupon to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
ja: アフィリエイト会員とディスカウントを連結する場合、属するアフィリエイト会員の名前を入力します。

en: If you would like to connect this discount to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
ja: アフィリエイト会員とディスカウントを連結する場合、属するアフィリエイト会員の名前を入力します。

en: Ignore Referrals with Zero Amount
ja: 金額がゼロの紹介を無視する

en: Ignore referrals with a zero amount. This can be useful for multi-price products that start at zero, or if a discount was used which resulted in a zero amount. NOTE: If this setting is enabled and a visit results in a zero referral, the visit will be considered not converted.
ja: 総額がゼロの紹介を AffiliateWP は完全に無視する場合この項目をチェックします。これは複数の価格が設定可能でゼロから価格が設定できる商品や、価格がゼロになるようなディスカウントコードが使用されたりする場合に役立ちます。注: この項目がチェックされており、来店数が紹介数ゼロという結果なる場合、来店は成約にはカウントされません。

en: Image
ja: 画像

en: Image Preview
ja: 画像のプレビュー

en: Import
ja: インポート

en: Import Affiliates
ja: アフィリエイト会員をインポートする

en: Import CSV
ja: CSV ファイルをインポートする

en: Import Referrals
ja: 紹介案件をインポートする

en: Import Settings
ja: 設定をインポートする

en: Import a CSV of affiliate records.
ja: アフィリエイト会員のデータを CSV ファイルからインポートする。

en: Import a CSV of referral records.
ja: 紹介案件のデータを CSV ファイルからインポートする。

en: Import the AffiliateWP settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
ja: AffiliateWP の設定を .json 形式でインポートします。このファイルは別のサイトの設定を上のフォームでエクスポートすることで取得できます。

en: Inactive
ja: 無効

en: Incorrect username or password
ja: 無効なユーザー名かメールアドレス、または間違ったパスワードです。

en: Indian Rupee
ja: インド ルピー

en: Indonesia
ja: インドネシア ルピア

en: Indonesia Rupiah
ja: インドネシア ルピア

en: Integrations
ja: インテグレーション

[ctx: Integrations]
en: Dismiss Notice
ja: 通知を非表示

en: Integrations: %s
ja: インテグレーション: %s

en: Invalid Payouts Service account
ja: 支払いの合計数

en: Invalid account email
ja: 不正なメールアドレス

en: Invalid affiliate
ja: アフィリエイト会員 ID

en: Invalid affiliate account
ja: アフィリエイト会員 ID

en: Invalid batch ID.
ja: 無効なバッチ ID です。

en: Invalid batch export class.
ja: 無効なバッチエクスポートクラスです。

en: Invalid license. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> and verify it.
ja: ライセンスが無効です。 <a href="%s" target="_blank">アカウントページを来店</a>して確認してください。

en: Invalid payment email
ja: 支払い用メールアドレスが無効です

en: Invalid payout method
ja: 支払い用メールアドレスが無効です

en: Invalid user email
ja: メールアドレスが無効です

en: Invalid user login name. Must be between 4 and 60 characters.
ja: ユーザー名が無効です。4 ~ 60 文字でなければなりません。

en: Invalid user login name. User login name must include at least one letter
ja: ユーザー名が無効です。ユーザー名には少なくとも 1 つの文字を含める必要があります

en: Invalid username
ja: 無効なユーザー名

en: Invalid username. Must be between 1 and 60 characters.
ja: ユーザー名が無効です。1 から 60 文字の間でなければなりません。

en: Invalid username. Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed
ja: 無効なユーザー名です。英数半角文字 (a-z) と半角数字のみが使えます

en: Invalid username. Usernames must include at least one letter
ja: ユーザー名が無効です。ユーザー名には少なくとも1文字を含める必要があります

en: Invoice Link
ja: URL

en: Iranian Rial
ja: ブラジル レアル

en: Israeli Shekel
ja: イスラエル シェケル

en: Japanese Yen
ja: 日本 円

en: Kazakhstani Tenge
ja: カザフスタン テンゲ

en: Kenyan Shilling
ja: ケニア シリング

en: Landing Page
ja: ランディングページ

en: Lao Kip
ja: ラオス キープ

en: Last Month
ja: 先月

en: Last Name
ja: 姓

en: Last Quarter
ja: 前四半期

en: Last Week
ja: 先週

en: Last Year
ja: 前年

en: Latest Affiliate Registrations
ja: 最近登録されたアフィリエイト会員

en: Lead
ja: 見込み客

en: Leave blank if approving this affiliate.
ja: このアフィリエイト会員を承認する場合は空白のままにします。

en: Leave blank to use default affiliate rates.
ja: 紹介料の初期値を使用する場合は空白のままにします。

[ctx: License]
en: Dismiss Notice
ja: 通知を非表示

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: License Settings
ja: ライセンスの設定

en: License status is: %s
ja: ライセンスの状態: %s

en: Log In
ja: ログイン

en: Log into your account
ja: アカウントにログインする

en: Log into your affiliate area at
ja: %s であなたのアフィリエイトエリアにログインして下さい

en: Log into your affiliate area at %s
ja: %s であなたのアフィリエイトエリアにログインして下さい

en: Log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications:
ja: 紹介料を表示したり通知を無効にするには、アフィリエイト会員エリアにログインして下さい:

en: Log out
ja: ログアウト

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logout Link
ja: ログアウトリンク

en: Lost your password?
ja: パスワードを紛失しましたか?

en: Mailchimp API Key
ja: MailChimp API キー

en: Mailchimp Audience ID
ja: MailChimp リスト ID

en: Malaysia
ja: マレーシア リンギ

en: Malaysian Ringgit
ja: マレーシア リンギ

en: Manage Affiliates
ja: アフィリエイト会員を管理する

en: Manage Referrals
ja: 紹介を管理する

en: Manage Visits
ja: 来店を管理する

en: Manage your affiliates.
ja: アフィリエイト会員を管理する。

en: Manage your referrals.
ja: 紹介案件を管理する。

en: Manual Payout
ja: 支払い

en: March
ja: 検索

en: Mark as Paid
ja: 支払い済にする

en: Mark as Unpaid
ja: 未払いにする

en: Message shown upon opt-in success
ja: オプトインの成功時に表示されるメッセージ

en: Mexican Peso
ja: メキシコ ペソ

en: Mexico
ja: メキシコ ペソ

en: Migrate Data from Affiliates Pro
ja: Affiliates Pro からデータを移行する

en: Migrate Data from WP Affiliate
ja: WP Affiliates  からデータを移行する

en: Migration Assistant
ja: 移行アシスタント

en: Minimum Amount
ja: 最小額

en: Minimum Earnings
ja: 未払い紹介料

en: Minimum amount
ja: 最小額

en: Misc
ja: その他

en: Missing import file. Please provide an import file.
ja: インポートファイルが見つかりません。インポートファイルを指定してください。

en: Month
ja: 今月

en: Most Active Campaign (%s)
ja: 最も有効なキャンペーン (%s)

en: Most Valuable Affiliates
ja: 紹介料の高いアフィリエイト会員

en: NOTE: This tool should only ever be used on a fresh install. If you have already collected affiliate or referral data, do not use this tool.
ja: <strong>注:</strong> このツールは新規インストールのみ使用できます。もしアフィリエイト会員、もしくは紹介案件のデータが存在する場合はこのツールは使用しないで下さい。

en: NOTE: Users that already have affiliate accounts will be skipped. Duplicate accounts will not be created.
ja: <strong>注:</strong> 既にアフィリエイトアカウントを持っているユーザーはスキップされます。重複したアカウントは作成されません。

en: Name
ja: 名前

en: Name:
ja: 名前:

en: Name: %s
ja: 名前: %s

en: Nepali Rupee
ja: ネパール ルピー

en: New Affiliate
ja: アフィリエイト会員を作成

en: New Affiliate Registration
ja: 新規アフィリエイト会員登録

en: New Affiliates
ja: 新しいアフィリエイト会員

en: New Creative
ja: クリエイティブを作成する

en: New Customer
ja: カスタム

en: New Referral
ja: 紹介案件を作成する

en: New Referral Email Content
ja: 内容

en: New Referral Email Options For Affiliate
ja: 新しい紹介案件が作成されたときにアフィリエイト会員に通知するメールの設定

en: New Referral Email Options for Affiliate Manager
ja: 新しい紹介案件が作成されたときにアフィリエイト管理者に通知するメールの設定

en: New Referral Email Subject
ja: 件名

en: New Zealand
ja: ニュージーランド ドル

en: New Zealand Dollar
ja: ニュージーランド ドル

en: Nice try honey bear, don&#8217;t touch our honey
ja: 惜しいね、くまのプーさん。私達の蜂蜜には触らないでね

en: Nigerian Naira
ja: ナイジェリア ナイラ

en: No API consumers found.
ja: API consumer が見つかりませんでした。

en: No affiliate IDs specified for deletion
ja: 削除するためのアフィリエイトIDが指定されていません

en: No affiliate registrations yet
ja: まだアフィリエイト会員の登録がありません

en: No affiliates found.
ja: アフィリエイト会員は見つかりませんでした。

en: No coupons were found.
ja: API consumer が見つかりませんでした。

en: No creative IDs specified for deletion
ja: 削除するクリエイティブの ID が指定されていません

en: No creatives found.
ja: クリエイティブが見つかりません。

en: No data for the current date range.
ja: 現在の日付範囲のデータがありません。

en: No highest converting urls recorded yet.
ja: 成約率の高い URL はまだ記録されていません。

en: No new affiliates were imported.
ja: 新しいアフィリエイト会員はインポートされませんでした。

en: No new referrals were imported.
ja: 紹介案件はインポートされませんでした。

[ctx: No payout account]
en: (none)
ja: (なし)

en: No payouts found.
ja: 支払いは見つかりませんでした。

en: No records found
ja: 記録が見つかりません

en: No referral visits recorded yet
ja: 来店はまだ記録されていません

en: No referrals found.
ja: 紹介が見つかりませんでした。

en: No referrals recorded yet
ja: 紹介の記録はまだありません

en: No registered affiliates
ja: 登録されたアフィリエイト会員はありません

en: No such user
ja: 無効なユーザー名かメールアドレス、または間違ったパスワードです。

en: No template, plain text only
ja: テンプレートなし、テキストのみ

en: No unpaid referrals were found matching your criteria.
ja: 条件に一致する未払いの紹介案件が見つかりませんでした。

en: No user roles were selected for migration.
ja: 移行対象のユーザーロールが選択されていません。

en: No valid affiliate status was selected for export.
ja: エクスポートに必要なアフィリエイト会員の状態が選択されていません。

en: No valid payout status was selected for export.
ja: エクスポートに必要な支払いの状態が選択されていません。

en: No valid referral status was selected for export.
ja: エクスポートに必要な紹介案件の状態が選択されていません。

en: No visits found.
ja: 来店は見つかりませんでした。

en: Nonce verification failed
ja: Nonce 認証に失敗しました

en: None
ja: なし

en: None of your referrals have been paid out yet.
ja: 支払い済の紹介案件はありません。

en: None set
ja: 見つかりません

en: None | %1$s
ja: なし | %1$s

en: Norwegian Krone
ja: ノルウェー クローネ

en: Not Registered
ja: 未登録

en: Note: Pretty affiliate URLs may not always work as expected when using AffiliateWP in combination with WooCommerce and Polylang.
ja: 注: WooCommerce と Polylang との組み合わせで AffiliateWP を使用する場合、短い URL は、期待通りに動作しない場合があります。

en: Notification Settings
ja: AffiliateWP の設定へ移動

en: Notify affiliate manager when a new affiliate has registered
ja: 新しいアフィリエイト会員が登録されたときにアフィリエイト管理者に通知する

en: Notify affiliate manager when a new referral has been created
ja: 新しい紹介案件が作成されたときにアフィリエイト管理者に通知する

en: Notify affiliate when their affiliate application is accepted
ja: アフィリエイト申請が承認されたときにアフィリエイト会員に通知する

en: Notify affiliate when their affiliate application is pending
ja: アフィリエイト申請が保留されているときにアフィリエイト会員に通知する

en: Notify affiliate when their affiliate application is rejected
ja: アフィリエイト申請が却下されたときにアフィリエイト会員に通知する

en: Notify affiliate when they earn a new referral
ja: 新しい紹介案件が作成されたときにアフィリエイト会員に通知する

en: Notify site admin when a new affiliate has registered
ja: 新しいアフィリエイト会員が登録されたらサイト管理者に通知する

en: Notify site admin when new referrals are earned
ja: 新しい紹介が登録されたらサイト管理者に通知する

en: Number of affiliates per page:
ja: ページに表示するアフィリエイト会員の数:

en: Number of affiliates: %d
ja: アフィリエイト会員の数: %d

en: Number of creatives per page:
ja: ページあたりのクリエイティブ数:

en: Number of payouts per page:
ja: ページあたりの支払い数:

en: Number of referrals per page:
ja: ページあたりの紹介数:

en: Number of referrals: %d
ja: 紹介案件の数: %d

en: Number of visits per page:
ja: ページあたりの来店数:

en: Opt into development versions
ja: ベータ版へのオプトイン

en: Opt-In
ja: オプトイン

en: Opt-In Form
ja: オプトイン フォーム

en: Opt-In Referral Amount
ja: オプトインの紹介料

en: Opt-In Referral Status
ja: オプトインの紹介案件の状態

en: Our official free add-ons are available to all license holders!
ja: わたしたちの公式の無料アドオンは、すべてのライセンス所有者にご利用いただけます!

en: Overview
ja: 概観

en: Page URL
ja: ページ URL

en: Pages
ja: ページ

en: Paid
ja: 支払い済

en: Paid / Unpaid Referrals
ja: 支払い済 / 未払いの紹介

en: Paid Earnings
ja: 支払い済紹介料

en: Paid Referral Earnings
ja: 支払い済の紹介料

en: Paid Referrals
ja: 支払い済紹介

[ctx: Paid earnings column table header]
en: Paid earnings
ja: 支払い済紹介料

[ctx: Paid earnings this month column table header]
en: Paid earnings this month
ja: 今月の支払い済紹介料

[ctx: Paid earnings today column table header]
en: Paid earnings today
ja: 本日の支払い済紹介料

en: Pakistani Rupee
ja: インド ルピー

en: Paraguayan Guaraní
ja: パラグアイ グアラニー

en: Password
ja: パスワード

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Pay Affiliates
ja: アフィリエイト会員

en: Pay Out
ja: 支払う

en: Payment Email
ja: 支払い用メールアドレス

en: Payment Email Address
ja: 支払い用メールアドレス

en: Payout
ja: 支払い

en: Payout Account
ja: 支払いの合計数

en: Payout Currency
ja: 通貨

en: Payout Date
ja: 支払い日

en: Payout ID
ja: 支払い ID

en: Payout Method
ja: 支払い方法

en: Payout Settings
ja: 設定をエクスポートする

en: Payout deleted successfully.
ja: 支払いは削除されました。

en: Payout deletion failed, please try again.
ja: 支払いの削除に失敗しました。もう一度お試し下さい。

en: Payout submitted successfully!
ja: 支払いは削除されました。

en: Payout: #%d
ja: 支払い: #%d

en: Payouts
ja: 支払い

en: Payouts Service
ja: 支払い

en: Pending
ja: 保留

en: Pending / Rejected Referrals
ja: 保留 / 却下された紹介

en: Pending PayPal referral
ja: 保留されている PayPal の紹介

en: Pending Referral Earnings
ja: 保留中の紹介料

en: Percentage (%)
ja: 割合 (%)

en: Personal Account
ja: ユーザーアカウント

en: Philippine Peso
ja: フィリピン ペソ

en: Platform
ja: プラットフォーム

en: Please <a href="%s">enter and activate</a> your license key for AffiliateWP to enable automatic updates.
ja: <a href="%s">ライセンスキーを入力し、アクティベートして</a>、AffiliateWP の自動更新を有効にしてください。

en: Please agree to our terms of use
ja: 利用規約に同意してください

en: Please enter a password
ja: パスワードを入力して下さい

en: Please enter a valid URL for this site
ja: この Web サイトの有効な URL を入力してください

en: Please enter a valid email address
ja: 有効なメールアドレスを入力してください

en: Please enter a valid website URL
ja: 有効な Web サイトの URL を入力してください

en: Please enter a website URL
ja: Web サイトの URL を入力してください

en: Please enter your business name
ja: 名を入力してください

en: Please enter your email address
ja: メール アドレスを入力してください

en: Please enter your first name
ja: 名を入力してください

en: Please enter your last name
ja: 姓を入力してください

en: Please enter your license key. An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
ja: ライセンスキーを入力して下さい。<a href="%s" target="_blank">サポート</a>とプラグインの自動更新には有効なライセンスキーが必要となります。

en: Please enter your name
ja: 名前を入力してください

en: Please enter your payment email
ja: 支払いメールアドレスを入力してください

en: Please provide a platform API URL
ja: プラットフォーム API URL を指定してください

en: Please provide platform API body parameters
ja: プラットフォーム API body のパラメーターを指定してください

en: Please select your account type
ja: 姓を入力してください

en: Please select your country of residence
ja: 利用規約に同意してください

en: Please select your day of birth
ja: 名を入力してください

en: Please select your month of birth
ja: 支払いメールアドレスを入力してください

en: Please select your year of birth
ja: 利用規約に同意してください

en: Please tell us how you will promote us
ja: どのように宣伝するか教えてください

en: Please upload a file to import
ja: インポートするファイルをアップロードして下さい

en: Please upload a valid .json file
ja: 正しい .json ファイルをアップロードして下さい

en: Please verify that you are not a robot
ja: ロボットではないことを確認してください

en: Polish Zloty
ja: ポーランド ズローティ

en: Pounds Sterling
ja: イギリス ポンド

en: Pretty Affiliate URLs
ja: 短いアフィリエイト URL

en: Prevent bots from registering affiliate accounts using Google reCAPTCHA.
ja: Google reCAPTCHA を使用して bot がアフィリエイト会員に登録できないようにします。

en: Preview Payout
ja: 支払いを表示する

en: Preview Payout Request
ja: 支払いを表示する

en: Primary Email
ja: メールアドレス

en: Pro add-ons are only available with a Professional or Ultimate license. If you already have one of these licenses, simply <a href="%s">log in to your account</a> to download any of these add-ons.
ja: Pro アドオンは、Professional または Ultimate ライセンスでのみ使用できます。これらのライセンスのいずれかが既にある場合は、<a href="%s">アカウントにログイン</a>して、アドオンをダウンロードします。

en: Profile Settings
ja: プロファイル設定

en: Promotion Method
ja: 宣伝方法

en: Promotion Methods
ja: 宣伝方法

en: Promotion method: %s
ja: 宣伝方法: %s

en: Promotion methods entered by the affiliate during registration.
ja: アフィリエイト会員が登録時に入力した宣伝方法です。

en: Public Key
ja: 公開鍵

en: Quick Stats
ja: クイック統計

en: Rate
ja: 紹介料

en: Rate Type
ja: 紹介料の種類

en: Receive update notifications for development releases. When development versions are available, an update notification will be shown on your Plugins page.
ja: ベータ版の更新通知を受け取ります。ベータ版が利用可能になると、アップデートの通知がプラグインのページに表示されます。

en: Recent Payouts
ja: 最近の支払い

en: Recent Referral Visits
ja: 最近の来店

en: Recent Referrals
ja: 最近の紹介案件

en: Reconnect to the %s.
ja: 統計のリカウント

en: Recount
ja: 数え直す

en: Recount Affiliate Stats
ja: アフィリエイト会員統計をリカウント

en: Recount Campaigns
ja: キャンペーン

en: Recount Stats
ja: 統計のリカウント

en: Reference
ja: 参照

en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
ja: 紹介 #%d　%s に対し %s に対する記録

en: Referral #%d for %s for %s rejected
ja: 紹介 #%d (%s) 却下: %s

en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s
ja: 紹介 #%d　%s に対し %s に対する記録

en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
ja: アフィリエイト会員 %3$s (ID: %4$d) の紹介案件 %1$s (報酬額 %2$s) が記録されました。

en: Referral %1$s updated. Amount %2$s recorded for %3$s
ja: 紹介 #%d　%s に対し %s に対する記録

en: Referral Awarded!
ja: 紹介料を獲得しました!

en: Referral Count
ja: 紹介案件数

en: Referral Details
ja: 紹介設定

en: Referral Earned!
ja: 紹介料を獲得しました!

en: Referral Graphs
ja: 紹介案件のグラフ

en: Referral ID
ja: 紹介案件 ID

en: Referral Payouts
ja: 支払い済の紹介案件

en: Referral Rate
ja: 紹介料

en: Referral Rate Type
ja: 紹介料の種類

en: Referral Settings
ja: 紹介案件の設定

en: Referral Type
ja: 紹介案件の種類

en: Referral URL
ja: 紹介用 URL

en: Referral URL (ID): %s
ja: 紹介URL: %s

en: Referral URL Blacklist
ja: 紹介用 URL のブラックリスト

en: Referral URL Generator
ja: 紹介用 URL ジェネレータ

en: Referral URL Visits
ja: 紹介用 URL の来店

en: Referral Variable
ja: 紹介案件用変数

en: Referral added successfully
ja: 紹介が追加されました

en: Referral amount.
ja: 紹介料です。

en: Referral deleted successfully
ja: 紹介案件は削除されました

en: Referral deletion failed, please try again
ja: 紹介の削除に失敗しました。もう一度お試し下さい

en: Referral description
ja: 紹介案件の説明

en: Referral not created because affiliate is invalid
ja: アフィリエイト会員が無効のため紹介は作成できませんでした

en: Referral not created because affiliate is invalid.
ja: アフィリエイト会員が無効のため紹介は作成できませんでした。

en: Referral rate (optional)
ja: 紹介料 (オプション)

en: Referral statuses:
ja: 紹介案件の状態:

en: Referral type for %1$s (Form ID: %2$d)
ja: %s の紹介の種類 (フォームの ID: %d)

en: Referral update failed, please try again
ja: 紹介の更新に失敗しました。もう一度お試し下さい

en: Referral updated successfully
ja: 紹介案件は更新されました

en: Referral variable: %s
ja: 紹介用変数: %s

en: Referral wasn&#8217;t created, please try again.
ja: 紹介案件は作成されませんでした。もう一度お試しください。

en: Referrals
ja: 紹介案件

en: Referrals End Date
ja: 紹介料

en: Referrals Paid
ja: 支払い済の紹介

en: Referrals Start Date
ja: 紹介料

en: Referrals Total
ja: 紹介設定

en: Referrals can be exported directly to a CSV file in order to make it easier for your own accounting needs and for you to payout your affiliates&#8217;s earnings.
ja: アフィリエイト会員の紹介料を支払うためや、あなた自身の簿記を簡単にするために、紹介データはCSVファイルでエクスポートできます。

en: Referrals can be searched in several different ways:
ja: 紹介案件を検索するにはいくつかの方法があります:

[ctx: Referrals column table header]
en: Referrals
ja: 紹介案件

en: Referrals end date
ja: 紹介料

en: Referrals start date
ja: 紹介案件の状態:

en: Referrer
ja: 紹介者

en: Referring URL
ja: 紹介用 URL

en: Register
ja: 登録する

en: Register a new affiliate account
ja: 新規アフィリエイト会員に登録する

en: Registration Date
ja: 登録日

en: Registration Email Content
ja: 内容

en: Registration Email Options For Affiliate Manager
ja: 新しいアフィリエイト会員が登録されたときにアフィリエイト管理者に通知するメールの設定

en: Registration Email Subject
ja: 件名

en: Registration Form Description
ja: 件名

en: Reissue
ja: 再発行

en: Reject
ja: 却下

en: Reject Unpaid Referrals on Refund
ja: リファンドで未払いの紹介料を却下する

en: Rejected
ja: 却下

en: Rejected Referral Earnings
ja: 却下された紹介料

en: Rejection Reason
ja: 却下された理由

en: Remember Me
ja: ログイン情報を保存する

en: Remove Data on Uninstall
ja: アンインストール時にデータを削除

en: Remove all saved data for AffiliateWP when the plugin is deleted.
ja: プラグインが削除されたときに AffiliateWP の保存データをすべて削除します。

en: Renew Your License
ja: ライセンスを更新する

en: Reports
ja: レポート

en: Require Approval
ja: 承認が必要

en: Require that Pending affiliate accounts must be approved before they can begin earning referrals.
ja: アフィリエイト会員が紹介を始めるには、保留されたアフィリエイト会員を承認する必要があります。

en: Required Registration Fields
ja: 必要な登録フィールド

en: Retry Payment
ja: 支払いをもう一度試す

en: Review
ja: 審査

en: Review Affiliate
ja: アフィリエイト会員を審査する

en: Revoke
ja: 取消し

en: Romania
ja: ルーマニア レウ

en: Romanian Leu
ja: ルーマニア レウ

en: Russian Ruble
ja: ロシア ルビー

en: Sale
ja: 販売

en: Saudi Arabian Riyal
ja: サウジアラビア リアル

en: Save Profile Settings
ja: プロファイルの設定を保存

en: Search
ja: 検索

en: Searching Referrals
ja: 紹介案件を検索しています

en: Searching Visits
ja: 来店の検索

en: Secret Key
ja: 秘密鍵

en: Security check failed
ja: セキュリティチェックに失敗しました

en: Select User Roles
ja: ユーザーロールの選択

en: Select an image if you would like an image banner. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere. Leave blank if you wish to create a text-only creative.
ja: 画像バナーが必要な場合は、画像を選択します。画像が他の場所でホストされている場合は、画像の URL を入力することもできます。テキストのみのクリエイティブを作成したい場合は空白のままにします。

en: Select or enter a date for this referral.
ja: 紹介案件の種類を選択します。

en: Select the opt-in platform provider you wish to use then click Save Changes to configure the settings. The opt-in form can be displayed on any page using the [opt_in] shortcode. <a href="https://docs.affiliatewp.com/article/2034-optin-opt-in-form">Learn more</a>.
ja: オプトインプラットフォームプロバイダーを選択し、[変更を保存] をクリックして設定を構成します。[opt_in] ショートコードを使用して、任意のページにオプトインフォームを表示できます。<a href="https://docs.affiliatewp.com/article/2034-optin-opt-in-form">詳しく知る</a>。

en: Select the page that shows the terms of use for Affiliate Registration.
ja: アフィリエイト会員登録時に利用規約を表示するページを選択します。

en: Select the status of the creative.
ja: クリエイティブの状態を選択します。

en: Select the status of the referral.
ja: 紹介案件の状態を選択します。

en: Select the status that should be assigned to opt-in referrals by default.
ja: 既定でオプトインの紹介案件に割り当てる状態を選択します。

en: Select the type of the referral.
ja: 紹介案件の種類を選択します。

en: Select which fields should be required for affiliate registration. The <strong>Username</strong> and <strong>Account Email</strong> form fields are always required. The <strong>Password</strong> form field will be removed if not required.
ja: アフィリエイト会員の登録に必要なフィールドを選択します。<strong>ユーザー名</strong>と<strong>メールアドレス</strong>フィールドは常に必要です。<strong>パスワード</strong>フィールドは、必要でない場合は削除されます。

en: Select which form(s) to show on the Affiliate Area page. The affiliate registration form will only show if <a href="%s">Allow Affiliate Registration</a> is enabled.
ja: アフィリエイト会員エリア ページに表示するフォームを選択します。アフィリエイト会員の登録フォームは、<a href="%s">アフィリエイト会員の登録を許可</a>する場合にのみ表示されます。

en: Select your image. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere.
ja: 画像を選択します。画像が他の場所でホストされている場合は、画像の URL を入力することもできます。

en: Send welcome email after registering affiliate?
ja: アフィリエイト会員に登録されたときにメールを送信しますか?

en: September
ja: ログイン情報を保存する

en: Settings
ja: 設定

en: Settings successfully imported
ja: 設定はインポートされました

en: Settings updated.
ja: 設定は更新されました。

en: Share tracking cookies with sub-domains in a multisite install. When enabled, tracking cookies created on domain.com will also be available on sub.domain.com. Note: this only applies to WordPress Multisite installs.
ja: マルチサイトインストールでトラッキング cookie をサブドメインと共有します。有効にすると、domain.com で作成されたトラッキング cookie も sub.domain.com で利用できるようになります。注: これは WordPress のマルチサイトインストールにのみ適用されます。

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Should AffiliateWP adjust the commission amounts recorded for purchases that include affiliate referrals? This will subtract the referral amount from the base amount used to calculate the commission total.
ja: AffiliateWP にアフィリエイトによる紹介を含む購入に対する記録されたコミッション料を調整させますか？これはコミッション料の総額を計算するのに基本料から紹介料を差し引きます。

en: Should subscribers need to verify their subscription through a double opt-in email?
ja: 購読者はダブルオプトインメールでサブスクリプションを確認する必要がありますか?

en: Show pretty affiliate referral URLs to affiliates. For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>
ja: アフィリエイト会員に短い紹介用 URL を表示します。例: <strong>%s または %s</strong>

en: Show referral URLs to affiliates with either their affiliate ID or Username appended.<br/> For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>.
ja: 紹介用 URL にアフィリエイト会員の ID またはユーザー名を追加します。 <br/>例: <strong>%s または %s</strong>。

en: Singapore
ja: シンガポール ドル

en: Singapore Dollar
ja: シンガポール ドル

en: Site Default
ja: サイトの初期値

en: Something went wrong during the upload process, please try again.
ja: アップロードに失敗しました、もう一度やり直してください。

en: Sorry, there are currently no creatives available.
ja: 申し訳ございません。現在利用できるクリエイティブはありません。

en: South African Rand
ja: 南アフリカ ランド

en: South Korean Won
ja: 韓国 ウォン

en: Start Date
ja: 支払い日

en: Statistics
ja: 統計

en: Status
ja: 状態

[ctx: Status column table header]
en: Status
ja: 状態

en: Step %d running
ja: ステップ %d が実行されています

en: Submit Payout
ja: 支払いを表示する

en: Subscribe
ja: 購読

en: Swedish Krona
ja: スゥエーデン クローナ

en: Swiss Franc
ja: スイス フラン

en: System Info
ja: システム情報

en: Taiwan New Dollar
ja: 台湾 新ドル

en: Terms of Use
ja: 利用規約

en: Terms of Use Label
ja: 利用規約のラベル

en: Terms of Use URL: %s
ja: 利用規約の URL: %s

en: Text
ja: テキスト

en: Text for the creative.
ja: このクリエイティブ用のテキストです。

en: Text for this creative.
ja: このクリエイティブのテキストです。

en: Text for this creative. To make this a text-only creative, do not add an image below.
ja: このクリエイティブのテキストです。テキストのみのクリエイティブにするには、画像を追加しないでください。

en: Thai Baht
ja: タイ バーツ

en: Thanks for your recent affiliate registration on {site_name}.
ja: {site_name} へのアフィリエイト申請に感謝いたします。

en: The %s notice already exists and could not be added.
ja: 紹介案件は削除されませんでした。

en: The API keys could not be generated.
ja: API キーを生成できませんでした。

en: The API keys were successfully generated.
ja: API キーが正常に生成されました。

en: The API keys were successfully regenerated.
ja: API キーが正常に再生成されました。

en: The API keys were successfully revoked.
ja: API キーが正常に取り消されました。

en: The CSV file generated is structured properly for PayPal&#8217;s Mass Payment system so you can easily payout all of your affiliates at once via PayPal.
ja: CSV ファイルは PayPal  (ペイパル)の一括支払いシステム(Mass Payment system)用に生成されますので PayPal を通じて一度にアフィリエイト会員に支払いをすることができます。

en: The URL the customer landed on that led to a referral being created
ja: 紹介案件の作成につながったランディングページの URL

en: The URL this creative should link to. Based on your Referral Settings, the affiliate&#8217;s ID or username will be automatically appended.
ja: このクリエイティブがリンクする URL。紹介の設定に基づいて、アフィリエイト会員の ID またはユーザー名が自動的に追加されます。

en: The URL to the review page for a pending affiliate
ja: 申請保留中のアフィリエイト会員の審査ページへの URL

en: The URL variable for referral URLs. For example: <strong>%s</strong>.
ja: 紹介案件用URLに使用されるURL内変数。例: <strong>%s</strong>。

en: The affiliate ID the campaign belongs to.
ja: アフィリエイト会員の ID です。変更できません。

en: The affiliate account has been successfully deleted.
ja: アフィリエイト会員が正常に削除されました。

en: The affiliate area is available only for registered affiliates.
ja: アフィリエイトエリアは登録されたアフィリエイト会員のみ利用できます。

en: The affiliate flat rate basis, as inherited from global settings.
ja: アフィリエイト会員の紹介用 URL です。グローバルな設定に基づいています。

en: The affiliate flat rate basis.
ja: アフィリエイト会員の紹介料です。

en: The affiliate login URL to your website
ja: アフィリエイト会員のログイン URL

en: The affiliate rate type
ja: アフィリエイト会員の紹介料の種類です

en: The affiliate rate.
ja: アフィリエイト会員の紹介料です。

en: The affiliate registration coupon (if any)
ja: まだアフィリエイト会員の登録がありません

en: The affiliate user ID associated with the customer.
ja: アフィリエイト会員のユーザー ID です。変更できません。

en: The affiliate was updated successfully.
ja: アフィリエイト会員は更新されました。

en: The affiliate&#8217;s ID
ja: アフィリエイト会員の ID

en: The affiliate&#8217;s ID. This cannot be changed.
ja: アフィリエイト会員の ID です。変更できません。

en: The affiliate&#8217;s account email. Updating this will change the email address shown on the user&#8217;s profile page.
ja: アフィリエイト会員アカウント用メールアドレス。これを変更するとユーザーアカウントのプロフィールページに表示されるメールアドレスも変更されます。

en: The affiliate&#8217;s first and/or last name. Will be empty if no name is specified. This can be changed on the <a href="%1$s" alt="%2$s">user edit screen</a>.
ja: アフィリエイト会員の名前です。名前が入力されなかった場合は空欄になります。<a href="%1$s" alt="%2$s">ユーザー編集画面</a>から変更できます。

en: The affiliate&#8217;s flat rate referral basis.
ja: アフィリエイト会員の紹介料

en: The affiliate&#8217;s referral URL
ja: アフィリエイト会員の紹介用 URL

en: The affiliate&#8217;s referral URL. This is based on global settings.
ja: アフィリエイト会員の紹介用 URL です。グローバルな設定に基づいています。

en: The affiliate&#8217;s referral rate
ja: アフィリエイト会員の紹介料

en: The affiliate&#8217;s referral rate type.
ja: アフィリエイト会員の紹介料の種類です。

en: The affiliate&#8217;s referral rate, such as 20 for 20%. If left blank, the site default will be used.
ja: アフィリエイト会員の紹介料を 20% にしたいときは 20 と入力します。空欄にするとサイトの初期値が適用されます。

en: The affiliate&#8217;s registration date. This cannot be changed.
ja: アフィリエイト会員の登録日です。変更できません。

en: The affiliate&#8217;s user ID. This cannot be changed.
ja: アフィリエイト会員のユーザー ID です。変更できません。

en: The affiliate&#8217;s username. This cannot be changed.
ja: アフィリエイト会員のユーザー名です。変更できません。

en: The affiliate&#8217;s website. Will be empty if no website is specified. This can be changed on the <a href="%1$s" alt="%2$s">user edit screen</a>.
ja: アフィリエイト会員の Web サイトです。 Web サイトが指定されていない場合は空になります。<a href="%1$s" alt="%2$s">プロフィールから変更できます</a>。

en: The amount of a given referral
ja: 紹介料の金額

en: The amount of the referral, such as 15.
ja: 紹介料の額です。15 など金額を入力します。

en: The callback function used for the <strong>%s</strong> setting is missing.
ja: <strong>%s</strong>の設定に使用されるコールバック関数が見つかりません。

en: The date the creative was created. This cannot be changed.
ja: クリエイティブが作成された日付。変更できません。

en: The date the customer was created.
ja: クリエイティブが作成された日付。変更できません。

en: The date the referral was created.
ja: クリエイティブが作成された日付。変更できません。

en: The default referral URL shown in the Affiliate Area. Also changes the URL shown in the Referral URL Generator and the {referral_url} email tag.
ja: アフィリエイト会員エリアに表示されるデフォルトの紹介用 URL。また、紹介用 URL ジェネレータと {referral_url} メール テンプレート タグに表示される URL も変更されます。

en: The default referral rate. A percentage if the Referral Rate Type is set to Percentage, a flat amount otherwise. Referral rates can also be set for each individual affiliate.
ja: 紹介料の初期値。紹介料の種類が割合の場合はパーセンテージ、それ以外は定額を入力します。紹介料は個別のアフィリエイト会員毎にも設定できます。

en: The display name of the affiliate, as set on the affiliate's user profile
ja: アフィリエイト会員のプロフィールに設定されている表示名

en: The email address of the affiliate
ja: アフィリエイト会員のメールアドレス

en: The email address to send emails from. This will act as the "from" and "reply-to" address.
ja: 送信元のメールアドレス。これは、"From" と "Reply-To" のメールアドレスとして機能します。

en: The email address(es) to receive affiliate manager notifications. Separate multiple email addresses with a comma (,). The admin email address will be used unless overridden.
ja: アフィリエイト管理者としての通知を受け取るメールアドレス。複数の電子メール アドレスはコンマ (,) で区切ってください。この値が設定されないときはサイト管理者の電子メール アドレスが使用されます。

en: The email notifications sent to the affiliate manager and affiliate.
ja: アフィリエイト管理者またはアフィリエイト会員に送信されるメール通知。

en: The file you uploaded does not appear to be a CSV file.
ja: アップロードされたファイルは、CSV ファイルではないようです。

en: The membership-level referral rate, such as 20 for 20%%. Affiliate-level referral rates will override this value. If left blank, the site default value of %s will be used.
ja: 20に対し20%といったアフィリエイト会員の紹介料。空白はサイトのデフォルト値が適用されます。

en: The method used to track referral links can fail on sites that have jQuery errors. Enable Fallback Tracking if referrals are not being tracked properly.
ja: jQuery エラーによる紹介リンクの追跡に失敗するケースが有ります。もし紹介案件がきちんと記録されていない場合、この項目をチェックします。

en: The minimum earnings for each affiliate for a payout to be processed.
ja: アフィリエイト支払いの収益最小額

en: The name and ID of the affiliate who generated this referral. This association cannot be changed.
ja: これを紹介したアフィリエイト会員の名前と ID。この関連付けは変更できません。

en: The name of the campaign associated with the referral (if any)
ja: 紹介案件に関連付けられているキャンペーンの名前 (ある場合)

en: The name of this creative. For your identification only.
ja: クリエイティブの名称。追加したアイテムを見分けやすくするためのものです。

en: The name that emails come from. This is usually your site name.
ja: 送信元の名前。これは通常、サイト名です。

en: The number of referrals recorded against the campaign.
ja: キャンペーン名を含む紹介案件あるいは来店はありません。

en: The password will be auto-generated and can be reset by the user or an administrator after the account is created.
ja: パスワードは自動的に生成されます。ユーザーと管理者はユーザーアカウント作成後にパスワードをリセットできます。

en: The promo method used by the affiliate
ja: アフィリエイト会員が使用する宣伝方法

en: The reason an affiliate was rejected
ja: アフィリエイト会員の申請が却下された理由

en: The referral ID. This cannot be changed.
ja: 紹介案件の ID。変更できません。

en: The referral amount cannot be changed once it has been included in a payout.
ja: 支払いデータのある紹介料の額を変更することはできません。

en: The referral could not be deleted.
ja: 紹介案件は削除されませんでした。

en: The referral could not be updated
ja: 紹介案件は更新されませんでした

en: The referral has been successfully deleted.
ja: 紹介案件は削除されました。

en: The referral rate for this category.
ja: この商品カテゴリーの紹介料です。

en: The referral status cannot be changed once it has been included in a payout.
ja: 支払いデータのある紹介案件の状態を変更することはできません。

en: The referral status.
ja: 紹介案件の状態です。

en: The referral was updated successfully.
ja: 紹介案件は更新されました。

en: The specified affiliate does not exist.
ja: サイト上のアフィリエイト会員のユーザー名

en: The status assigned to the affiliate&#8217;s account.
ja: アフィリエイト会員に割り当てられている状態です。

en: The status assigned to the affiliate&#8217;s account. Updating the status could trigger account related events, such as email notifications.
ja: アフィリエイト会員に割り当てられたステータスです。ステータスを更新すると、メールによる通知などのアカウント関連イベントが発生する可能性があります。

en: The symbol (usually , or .) to separate decimal points
ja: 小数点の区切り文字 (通常は , (カンマ) か . (ピリオド))

en: The symbol (usually , or .) to separate thousands
ja: 千の位の区切り記号 (通常は , (カンマ) か . (ピリオド))

en: The unique affiliate ID.
ja: 一意なアフィリエイト会員 ID です。

en: The unique customer ID.
ja: 一意なアフィリエイト会員 ID です。

en: The unique hash for this campaign.
ja: この商品カテゴリーの紹介料です。

en: The upgrade process is running, please be patient. This could take several minutes to complete while affiliate records are upgraded in batches of 100.
ja: アップグレードのプロセスは実行中です。しばらくお待ちください。バッチ処理が 100 を超える場合、完了まで時間がかかる場合があります。

en: The user name of the affiliate on the site
ja: サイト上のアフィリエイト会員のユーザー名

en: The user you entered does not exist. To create a new user and affiliate, continue filling out the form and click Add User & Affiliate.
ja: 入力されたユーザーは登録されていません。新しいユーザーとアフィリエイト会員を同時に作成するには、メールアドレスを下記に入力します。

en: The website of the affiliate
ja: アフィリエイト会員の Web サイト

en: There are currently no AffiliateWP <a href="%s">integrations</a> enabled. If you are using AffiliateWP without any integrations, you may disregard this message.
ja: 有効な AffiliateWP の <a href="%s">インテグレーション</a> はありません。インテグレーションを行わずに AffiliateWP を使用している場合は、このメッセージを無視することができます。

en: There are currently no coupon codes to display.
ja: 申し訳ございません。現在利用できるクリエイティブはありません。

en: There are no referrals to show.
ja: 紹介案件がありません。

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
ja: 新しいバーション %1$s があります。%2$sバージョン %3$s の詳細を表示する%4$s または %5$s今すぐアップデートする%6$s。

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
ja: %1$s の新しいバージョンがあります。 %2$sバージョン %3$s の詳細を表示する%4$s。

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
ja: 新しいバーション %1$s があります。<a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">バージョン %3$s の詳細を表示する</a> または、<a href="%4$s">今すぐアップデートする</a>。

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
ja: %1$s の新しいバージョンがあります。 <a href="%2$s" class="thickbox">バージョン %3$s の詳細を表示する</a>。

en: There was an error retrieving the add-ons list from the server. Please try again later.
ja: サーバーからアドオンの一覧を取得中にエラーが発生しました。後でもう一度やり直してください。

en: These add-ons <em><strong>add functionality</strong></em> to your AffiliateWP-powered site.
ja: これらのアドオンは AffiliateWP を使用しているサイトに <em><strong>機能を追加します</strong></em>。

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use the site default referral rate.
ja: これらの設定はアフィリエイト会員の売上毎の紹介料を計算する為に使われます。初期値のを使用するには空白にします。

en: These tools assist in migrating affiliate and referral data from existing platforms.
ja: 既存のプラットフォームからアフィリエイト会員と紹介案件のデータを移行させるには、このツールが役立ちます。

en: This Month
ja: 今月

en: This Quarter
ja: 今四半期

en: This Week
ja: 今週

en: This Year
ja: 今年

en: This appears to be an invalid license key.
ja: これは無効なライセンスキーとして表示されます。

en: This field must be mapped for the import to proceed.
ja: インポートを続行するには、このフィールドをマップする必要があります。

en: This is the page where affiliates will manage their affiliate account.
ja: このページでアフィリエイト会員は自分のアカウントを管理します。

en: This is used for communication between your site and Google reCAPTCHA. Be sure to keep it a secret.
ja: これは サイトと Google reCAPTCHA 間の通信に使用されます。第三者に公開しないでください。

en: This is used to identify your site to Google reCAPTCHA.
ja: これは Google reCAPTCHA にあなたのサイトを識別するために使用されます。

en: This screen provides access to your site&#8217;s referral history.
ja: この画面からあなたのサイトの紹介履歴にアクセスすることができます。

en: This screen provides access to your site&#8217;s visit history.
ja: この画面からあなたのサイトの来店履歴にアクセスすることができます。

en: This setting will be used to calculate affiliate earnings per-donation. Leave blank to use default affiliate rates.
ja: これらの設定はアフィリエイト会員の売上毎の紹介料を計算する為に使われます。初期値のを使用するには空白にします。

en: This will mark all unpaid referrals in this timeframe as paid. To export referrals with a status other than <em>unpaid</em>, go to the <a href="%s">Tools &rarr; Export</a> page.
ja: このタイムフレームでは全ての未払いの紹介案件は支払い済と記されます。<em>未払い</em>よりも古い状態の紹介案件の記録をエクスポートするには、 <a href="%s">ツール&rarr; エクスポート</a> ページへ行ってください。

en: This will prevent this product from generating referral commissions for affiliates.
ja: これはこの商品の注文がアフィリエイト会員の紹介料を発生させるのを防ぎます。

en: Thousands Separator
ja: 千の位の区切り記号

en: To - mm/dd/yyyy
ja: 終了 - mm/dd/yyyy

en: To copy the system info, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
ja: システム情報をコピーするには、下をクリックして Ctrl + C (PC) または Cmd + C (Mac) を押します。

en: To pay a specific affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to pay all affiliates.
ja: アフィリエイト会員を探す場合、アフィリエイト会員のログイン名、名前、もしくは姓を入力します。全てのアフィリエイト会員の紹介案件のデータをエクスポートするには空白にします。

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export payouts for all affiliates.
ja: アフィリエイト会員を探す場合、アフィリエイト会員のログイン名、名前、もしくは姓を入力します。全てのアフィリエイト会員の紹介案件のデータをエクスポートするには空白にします。

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export referrals for all affiliates.
ja: アフィリエイト会員を探す場合、アフィリエイト会員のログイン名、名前、もしくは姓を入力します。全てのアフィリエイト会員の紹介案件のデータをエクスポートするには空白にします。

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export visits for all affiliates.
ja: アフィリエイト会員を探す場合、アフィリエイト会員のログイン名、名前、もしくは姓を入力します。全てのアフィリエイト会員の紹介案件のデータをエクスポートするには空白にします。

en: To see the Affiliate Area, log in as an existing affiliate, or add your account as an affiliate.
ja: アフィリエイトエリアを表示するには、アフィリエイト会員としてログインするか、ユーザーアカウントをアフィリエイト会員に追加します。

en: To set your password, visit the following address:
ja: パスワードは次のページから設定します:

en: Today
ja: 本日

en: Token
ja: トークン

en: Tools
ja: ツール

en: Top Earning Affiliate
ja: トップ アフィリエイト会員

en: Top Referrer
ja: 紹介者のトップ

en: Total
ja: 合計

en: Total Affiliate Sales Earnings
ja: アフィリエイト会員の合計

en: Total Affiliates
ja: アフィリエイト会員の合計

en: Total Customers: %s
ja: 合計: %1$s

en: Total Earnings (All Time)
ja: 総紹介料 (すべての期間)

en: Total Earnings Generated
ja: 総紹介料

en: Total Earnings Paid
ja: 支払い済の総紹介料

en: Total Earnings Paid (All Time)
ja: 支払い済の総紹介料 (すべての期間)

en: Total Field
ja: 総来店数

en: Total Payouts Count
ja: 支払いの合計数

en: Total Payouts Count (All Time)
ja: 支払いの合計数 (すべての期間)

en: Total Sales: %s
ja: 合計: %1$s

en: Total Unpaid Earnings (All Time)
ja: 未払いの総紹介料 (すべての期間)

en: Total Visits
ja: すべての来店

en: Total Visits (All Time)
ja: 総来店数 (すべての期間)

[ctx: Total amount for a Payouts Service payout]
en: Total
ja: 合計

en: Total number of affiliate-generated sales.
ja: ページに表示するアフィリエイト会員の数:

en: Total visits
ja: 総来店数

en: Total: %1$s
ja: 合計: %1$s

en: Totals
ja: 合計

en: Trends
ja: トレンド

en: Tunisian Dinar
ja: チュニジア ディナール

en: Turkish Lira
ja: トルコ リラ

en: Type
ja: 種類

en: URLs placed here will be blocked from generating referrals. Enter one URL per line. NOTE: This will only apply to new visits after the URL has been saved.
ja: ここに設定された URL は、紹介案件の作成からブロックされます。1 行につき 1 つの URL を入力します。注: これは、URL が保存された後の新しい来店にのみ適用されます。

en: US Dollar
ja: アメリカ合衆国 ドル

en: Ukrainian Hryvnia
ja: ウクライナ フリヴニャ

en: Unconverted
ja: 未成約

en: Unconverted Visits
ja: 未成約の来店

en: Unique Links
ja: URL

en: United Arab Emirates Dirham
ja: UAE ディルハム

en: United States
ja: アフィリエイト会員の状態

en: Unpaid
ja: 未払い

en: Unpaid Earnings
ja: 未払い紹介料

en: Unpaid Referral Earnings
ja: 未払い紹介料

en: Unpaid Referrals
ja: 未払いの紹介

[ctx: Unpaid earnings column table header]
en: Unpaid earnings
ja: 未払い紹介料

[ctx: Unpaid earnings this month]
en: Unpaid earnings this month
ja: 今月の未払い紹介料

[ctx: Unpaid earnings today column table header]
en: Unpaid earnings today
ja: 本日の未払い紹介料

[ctx: Unpaid referrals column table header]
en: Unpaid referrals
ja: 未払いの紹介

[ctx: Unpaid referrals this month column table header]
en: Unpaid referrals this month
ja: 今月の未払い紹介

[ctx: Unpaid referrals today column table header]
en: Unpaid referrals today
ja: 本日の未払い紹介

en: Update Affiliate
ja: アフィリエイト会員を更新

en: Update Creative
ja: クリエイティブを更新する

en: Update Customer
ja: クリエイティブを更新する

en: Update Referral
ja: 紹介案件を更新する

en: Upgrade Database
ja: データベースをアップグレードする

en: Upgrade Database Tables
ja: データベースをアップグレードする

en: Upload File
ja: ファイルをアップロードする

en: Upload or choose a logo to be displayed at the top of emails.
ja: メールの上部に表示されるロゴをアップロードまたは選択します。

en: Use Fallback Referral Tracking Method
ja: 紹介の追跡にフォールバック方法を使用する

en: Use this form to add %1$s (%2$s) as a new affiliate.
ja: 新しいアフィリエイト会員 %1$s (%2$s) を作成するにはこのフォームを使用します。

en: Use this form to create a new affiliate account. Each affiliate is tied directly to a user account, so if the user account for the affiliate does not yet exist, <a href="%s" target="_blank">create one</a>.
ja: 新規アフィリエイト会員を登録するにはこの画面で行います。各アフィリエイト会員はユーザーアカウントに関連付けされます。従って、アフィリエイト会員用ユーザーアカウントがまだ存在しない場合、<a href="%s" target="_blank">作成</a>する必要があります。

en: Use this screen to add a new creative, such as a text link or image banner.
ja: この画面を使用して、テキストリンクや画像バナーなどの新しいクリエイティブを追加します。

en: Use this screen to manually create a new referral record for an affiliate.
ja: 新しい紹介案件のデータを作成するにはこの画面で行います。

en: Use this tool to create affiliate accounts for each of your existing WordPress user accounts that belong to the selected roles below.
ja: 既存の各 WordPress ユーザーアカウントからアフィリエイト会員のアカウントを作成するにはこのツールを使用します。

en: Use this tool to help debug referral tracking.
ja: このツールを使用して、紹介の追跡をデバッグできます。

en: Use this tool to migrate existing affiliate / referral data from Affiliates Pro to AffiliateWP.
ja: Affiliates Pro から AffiliateWP に既存のアフィリエイト会員もしくは紹介案件のデータを移行させるにはこのツールを使用します。

en: Use this tool to migrate existing affiliate accounts from WP Affiliate to AffiliateWP.
ja: WP Affiliates から AffiliateWP に既存のアフィリエイト会員アカウントを移行させるにはこのツールを使用します。

en: Use this tool to recount campaigns for one or all affiliates.
ja: アフィリエイト会員の統計を数え直す (リセット) にはこのツールを使用します。

en: Use this tool to recount statistics for one or all affiliates.
ja: アフィリエイト会員の統計を数え直す (リセット) にはこのツールを使用します。

en: User Accounts
ja: ユーザーアカウント

en: User ID
ja: ユーザー ID

en: User ID Required
ja: ユーザー ID は入力必須です

en: User Password
ja: パスワード

en: User email
ja: メールアドレス

en: User login name
ja: ユーザー名

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username already taken
ja: このユーザー名は既に使われています

en: Vietnamese Dong
ja: ベトナム ドン

en: View
ja: 表示

en: View Affiliate
ja: アフィリエイト会員を表示する

en: View All
ja: すべて表示する

en: View Payouts
ja: 支払いを表示する

en: View Report
ja: レポートを表示する

en: View all referrals
ja: すべての紹介案件を表示

en: Visit
ja: 来店

en: Visit Count
ja: 来店数

en: Visit ID
ja: 来店 ID

en: Visit converted
ja: 成約された来店: %s

en: Visit converted: %s
ja: 成約された来店: %s

en: Visit not converted
ja: 成約された来店: %s

en: Visit records can be searched in several different ways:
ja: 来店履歴はいくつかの方法で検索することができます:

en: Visit the <a href="%s">documentation</a> on the AffiliateWP website.
ja: AffiliateWP の Web サイトにある<a href="%s">ドキュメント</a> を参照してください。

en: Visits
ja: 来店

[ctx: Visits column table header]
en: Visits
ja: 来店

en: We are sorry but your browser is not compatible with this kind of file upload. Please upgrade your browser.
ja: 申し訳ありませんが、あなたのブラウザはこのアップロード方法と互換性がありません。ブラウザをアップグレードしてください。

en: We regret to inform you that your recent affiliate registration on {site_name} was rejected.
ja: 申し訳ありませんが、{site_name} に関する最近のアフィリエイト申請はお断りいたします。

en: We&#8217;re currently reviewing your affiliate application and will be in touch soon!
ja: アフィリエイト申請の審査を行い、すぐに結果を連絡いたします。

en: Website
ja: Web サイト

en: Website URL
ja: Web サイト の URL

en: Website URL: %s
ja: Web サイトの URL: %s

en: Welcome Email
ja: 登録メール

en: Why it matters for AffiliateWP
ja: AffiliateWP のアドオン

en: Year
ja: 今年

en: Yes (Ref: #%s)
ja: はい (Ref: #%s)

en: Yesterday
ja: 昨日

en: You are already registered as an affiliate
ja: あなたは既にアフィリエイト会員として登録済です

en: You are running AffiliateWP version: %s
ja: 実行している AffiliateWP のバージョン: %s

en: You can enter a URL campaign prefixed by &#8220;campaign:&#8221;
ja: 紹介案件文脈キーワードを接頭語 'context:' をつけて入力できます

en: You can enter a complete URL to find all visits that landed on or came from a specific URL
ja: 特定のURLからの来店を探すための完全なURLを入力することができます

en: You can enter a partial URL to find all visits that landed on or came from a specific site
ja: 特定のURLからの来店を探すための部分的なURLを入力することができます

en: You can enter a visit context prefixed by &#8220;context:&#8221;
ja: 紹介案件文脈キーワードを接頭語 'context:' をつけて入力できます

en: You can enter a word or phrase in the referral&#8217;s description prefixed by &#8220;desc:&#8221;
ja: 紹介案件の ID を接頭語 'referal:' をつけて入力できます

en: You can enter an IP address to find all visits from a specific IP
ja: 特定のIPからの来店を探すためにIPを入力できます

en: You can enter the affiliate&#8217;s ID number prefixed by &#8220;affiliate:&#8221;
ja: アフィリエイト会員のID番号を接頭語 'affiliate:' をつけて入力できます

en: You can enter the referral context prefixed by &#8220;context:&#8221;
ja: 紹介案件文脈キーワードを接頭語 'context:' をつけて入力できます

en: You can enter the referral reference prefixed by &#8220;ref:&#8221;
ja: 紹介案件参照キーワードを接頭語 'ref:' をつけて入力できます

en: You can enter the referral&#8217;s ID number
ja: 紹介案件の ID を入力できます

en: You can enter the referral&#8217;s ID number prefixed by &#8220;referral:&#8221;
ja: 紹介案件の ID を接頭語 'referal:' をつけて入力できます

en: You can enter the visit&#8217;s ID number prefixed by &#8220;visit:&#8221;
ja: アフィリエイト会員のID番号を接頭語 'affiliate:' をつけて入力できます

en: You do not have permission to delete a creative
ja: クリエイティブを削除する権限がありません

en: You do not have permission to delete affiliate accounts
ja: アフィリエイト会員のアカウントを削除する権限がありません

en: You do not have permission to disconnect the site from the Payouts Service payments
ja: アフィリエイト会員のアカウントを削除する権限がありません

en: You do not have permission to export data.
ja: データをエクスポートする権限がありません。

en: You do not have permission to import data
ja: データをエクスポートする権限がありません

en: You do not have permission to import data.
ja: データをインポートする権限がありません。

en: You do not have permission to initiate this request. Contact an administrator for more information.
ja: この要求を開始する権限がありません。詳細については、管理者に問い合わせてください。

en: You do not have permission to install plugin updates
ja: プラグインのアップデートをインストールする権限がありません

en: You do not have permission to manage affiliates
ja: アフィリエイト会員を管理する権限がありません

en: You do not have permission to manage creatives
ja: クリエイティブを管理する権限がありません

en: You do not have permission to manage customers
ja: クリエイティブを管理する権限がありません

en: You do not have permission to manage payouts
ja: 支払いを管理する権限がありません

en: You do not have permission to manage referrals
ja: 紹介を管理する権限がありません

en: You do not have permission to process payouts
ja: 支払いを管理する権限がありません

en: You have been awarded a new referral of %1$s on %2$s!
ja: %s の新規紹介料が授与されました(%s)！

en: You have no referrals or visits that included a campaign name.
ja: キャンペーン名を含む紹介案件あるいは来店はありません。

en: You have not made any referrals yet.
ja: まだ紹介案件がありません。

en: You have not received any visits yet.
ja: まだ来店がありません。

en: You have specified the following affiliate for deletion:
ja: これらのアフィリエイト会員を削除しようとしています:

en: You have subscribed successfully.
ja: 購読を開始しました。

en: Your Affiliate Application Has Been Rejected
ja: アフィリエイト会員の申請は承認されませんでした

en: Your Affiliate Application Is Being Reviewed
ja: アフィリエイト会員の申請を審査しています

en: Your Business Name
ja: サイト名

en: Your Email
ja: From のメールアドレス

en: Your First Name
ja: 名

en: Your Last Name
ja: サイト名

en: Your Name
ja: あなたの名前

en: Your Payment Email
ja: あなたの支払い用メールアドレス

en: Your affiliate ID is: <strong>%s</strong>
ja: あなたのアフィリエイト ID: <strong>%s</strong>

en: Your affiliate account is not active
ja: あなたのアフィリエイト会員アカウントは有効ではありません

en: Your affiliate account is pending approval
ja: あなたのアフィリエイト会員アカウントは審査中です

en: Your affiliate account request has been rejected
ja: あなたのアフィリエイト会員アカウントのリクエストは拒否されました

en: Your affiliate application on %s has been accepted!
ja: %s に対するあなたのアフィリエイト会員申請は承認されました！

en: Your affiliate profile has been updated
ja: あなたのアフィリエイト会員のプロファイルは更新されました

en: Your affiliate username is: <strong>%s</strong>
ja: あなたのアフィリエイトユーザー名: <strong>%s</strong>

en: Your database has been successfully upgraded. %s
ja: データベースは正常にアップグレードされました。 %s

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.0 update
ja: 最新の AffiliateWP アップデートに従って、データベースをアップグレードする必要があります。

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.2 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
ja: 最新の AffiliateWP アップデートに従って、データベースをアップグレードする必要があります。データベースのサイズによっては、このアップグレードには時間がかかることがあります。

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.4.5 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
ja: 最新の AffiliateWP アップデートに従って、データベースをアップグレードする必要があります。データベースのサイズによっては、このアップグレードには時間がかかることがあります。

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.6 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
ja: 最新の AffiliateWP アップデートに従って、データベースをアップグレードする必要があります。データベースのサイズによっては、このアップグレードには時間がかかることがあります。

en: Your database tables have been successfully upgraded. %s
ja: データベースは正常にアップグレードされました。 %s

en: Your database tables need to be upgraded following the AffiliateWP v2.6.1 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
ja: 最新の AffiliateWP アップデートに従って、データベースをアップグレードする必要があります。データベースのサイズによっては、このアップグレードには時間がかかることがあります。

en: Your database tables need to be upgraded following the AffiliateWP v2.7 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
ja: 最新の AffiliateWP アップデートに従って、データベースをアップグレードする必要があります。データベースのサイズによっては、このアップグレードには時間がかかることがあります。

en: Your license has expired, renew today to continue getting updates and support!
ja: ライセンスの有効期限が切れたため、更新とサポートを継続するために今すぐ更新してください!

en: Your license is valid!
ja: ライセンスは有効です!

en: Your license key expired on %1$s. Please <a href="%2$s" target="_blank">renew your license key</a>.
ja: ライセンスキーは、%s で有効期限が切れました。<a href="%s" target="_blank">ライセンスキーを更新してください</a> 。

en: Your license key for AffiliateWP has expired. Please renew your license to re-enable automatic updates.
ja: AffiliateWP のライセンスキーの有効期限が切れています。ライセンスを更新して、自動更新を再度有効にしてください。

en: Your license key has been disabled. Please <a href="%s" target="_blank">contact support</a> for more information.
ja: ライセンスキーが無効になっています。詳細については<a href="%s" target="_blank">サポートに連絡してしてください</a>。

en: Your license key has reached its activation limit. <a href="%s">View possible upgrades</a> now.
ja: ライセンスキーがアクティベーション制限に達しました。 <a href="%s">アップグレードを確認してください</a>。

en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.
ja: ライセンスキーは、<code>wp-config.php</code> で <code> AFFILIATEWP_LICENSE_KEY </code> として定義されています。<br/>この設定はこの画面から変更することはできません。

en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.<br />An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
ja: ライセンスキーは、<code>wp-config.php</code> で <code> AFFILIATEWP_LICENSE_KEY </code> として定義されています。<br/>この設定はこの画面から変更することはできません。<br/>有効なライセンスキーは、プラグインの自動更新と<a href="%s" target="_blank">サポート</a>のために必要です。

en: Your license key is not active for this URL. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> to manage your license key URLs.
ja: ライセンスキーはこの URL には有効ではありません。ライセンスキーの URL の管理は<a href="%s" target="_blank">アカウントページ</a>で行います。

en: Your referral URL is: <strong>%s</strong>
ja: あなたの紹介用 URL: <strong>%s</strong>

en: Your site name
ja: サイト名

en: Your version of PHP is below the minimum version of PHP required by AffiliateWP. Please contact your host and request that your version be upgraded to 5.3 or later.
ja: ご使用の PHP のバージョンは、AffiliateWP で必要とされる PHP の最小バージョンよりも下です。契約されているホスティング業者に連絡し、あなたの PHP のバージョンが 5.3 以降にアップグレードされるように要求してください。

[ctx: admin notice]
en: Dismiss
ja: 通知を非表示

[ctx: affiliates]
en: Reports
ja: レポート

[ctx: affiliates require approval]
en: Disabled
ja: 無効

[ctx: affiliates require approval]
en: Enabled
ja: 有効

[ctx: date filter]
en: From
ja: から

[ctx: date filter]
en: To
ja: まで

[ctx: debug mode]
en: Disabled
ja: 無効

[ctx: debug_mode]
en: Enabled
ja: 有効

[ctx: direct traffic]
en: Direct
ja: 直接のやりとり

[ctx: emails disabled]
en: Disabled
ja: 無効

[ctx: emails disabled]
en: Enabled
ja: 有効

[ctx: integrations]
en: None
ja: なし

[ctx: license status]
en: Invalid
ja: 無効

[ctx: license status]
en: Valid
ja: 有効

en: log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications: %s
ja: 紹介料を表示するには、あなたのアフィリエイト会員エリアにログインして下さい。もしくはこれらの通知を無効にします: %s

[ctx: payout]
en: Amount
ja: 紹介料の額

[ctx: payout]
en: Date
ja: 日付

[ctx: payout]
en: Paid
ja: 支払い済

[ctx: payout]
en: Status
ja: 状態

[ctx: payout description]
en: (none)
ja: (なし)

[ctx: payout method]
en: (none)
ja: (なし)

[ctx: payout owner]
en: (none)
ja: (なし)

[ctx: payout owner ID]
en: (User ID: %d)
ja: (ユーザーID: %d)

[ctx: payout service acccount]
en: (none)
ja: (なし)

[ctx: payout service invoice link]
en: (none)
ja: (なし)

[ctx: payouts]
en: All
ja: すべて

[ctx: payouts]
en: Reports
ja: レポート

en: reCAPTCHA Secret Key
ja: reCAPTCHA シークレットキー

en: reCAPTCHA Site Key
ja: reCAPTCHA サイトキー

[ctx: referrals]
en: Reports
ja: レポート

[ctx: sales report label]
en: Sales
ja: 販売

[ctx: show pretty referral URLs]
en: Disabled
ja: 無効

[ctx: show pretty referral URLs]
en: Enabled
ja: 有効

[ctx: visit]
en: Date
ja: 日付

[ctx: visit]
en: Date: %1$s (%2$s)
ja: 日付: %1$s (%2$s)

[ctx: visit]
en: None
ja: なし

[ctx: visit not converted]
en: No
ja: いいえ

[ctx: visits]
en: Reports
ja: レポート

en: {name} has been awarded a new referral of {amount} on {site_name}.
ja: {name} 様は {site_name} で紹介料 {amount} を獲得しました。
