AffiliateWP v1.2.5 - en to pt_BR translation catalogue (1378 entries)

en: AffiliateWP Requirements
pt_BR: Registro de Afiliados

en: Nonce verification failed
pt_BR: A verificação não relacionada falhou.

en: Error
pt_BR: Erro

en: User ID Required
pt_BR: ID do Usuário Necessária

note: translators: 1: Generate, regenerate, or revoke
en: You do not have permission to %s API keys for this user.
pt_BR: Você não tem permissão para %s chaves de API para este usuário.

en: Whether to include a modified user object in the response.
pt_BR: Se deve incluir um objeto de usuário modificado na resposta.

en: Whether to include the affiliate meta in the response.
pt_BR: Se deve incluir a meta do afiliado na resposta.

en: The affiliate ID or array of IDs to query for.
pt_BR: O ID de afiliado ou o conjunto de IDs a serem consultados.

en: The user ID or array of IDs to query payouts for.
pt_BR: O ID do usuário ou matriz de IDs para consultar os pagamentos.

en: Affiliate ID or array of IDs to exclude from the query.
pt_BR: ID de afiliado ou matriz de IDs para excluir da consulta.

en: Terms to search for affiliates. Accepts an affiliate ID or a string.
pt_BR: Termos para procurar afiliados. Aceita um ID de afiliado ou uma string.

en: The affiliate status. Accepts 'active', 'inactive', 'pending', or 'rejected'.
pt_BR: O status do afiliado. Aceita 'ativo', 'inativo', 'pendente' ou 'rejeitado'.

en: Affiliates table column to order by.
pt_BR: Coluna da tabela de afiliados a serem ordenadas.

en: The date array or string to query affiliate registrations within.
pt_BR: A matriz de dados ou termo usado para consultar os registros de afiliados.

en: Use any get_affiliates() arguments to modify the response.
pt_BR: Use qualquer argumento get_affiliates () para modificar a resposta.

en: The unique affiliate ID.
pt_BR: A ID única do afiliado.

en: ID for the user account associated with the affiliate.
pt_BR: ID para a conta do usuário associada ao afiliado.

en: The affiliate rate.
pt_BR: A taxa do afiliado.

en: The affiliate rate, as it exists in the database
pt_BR: A taxa de afiliado, tal como existe no banco de dados

en: The affiliate rate, as inherited from global settings.
pt_BR: A taxa do afiliado conforme herdado das configurações globais.

en: The affiliate rate type
pt_BR: O tipo da taxa do afiliado.

en: The affiliate rate type, as it exists in the database
pt_BR: O tipo de taxa de afiliado, tal como existe no banco de dados

en: The affiliate rate type, as inherited from global settings.
pt_BR: O tipo da taxa do afiliado conforme herdado das configurações globais.

en: The affiliate flat rate basis.
pt_BR: A taxa do afiliado.

en: The affiliate flat rate basis, as it exists in the database
pt_BR: A taxa de afiliado, tal como existe no banco de dados

en: The affiliate flat rate basis, as inherited from global settings.
pt_BR: A taxa do afiliado conforme herdado das configurações globais.

en: The affiliate payment email address.
pt_BR: O e-mail de pagamento do afiliado.

en: The affiliate payment email address, as it exists in the database
pt_BR: O endereço de e-mail de pagamento da filial, tal como existe no banco de dados

en: The affiliate payment email address, as inherited from the user email address.
pt_BR: O endereço de e-mail de pagamento do afiliado, como herdado do endereço de e-mail do usuário.

en: The affiliate status.
pt_BR: O status do afiliado.

en: Unpaid affiliate earnings.
pt_BR: Ganhos não pagos do afiliado.

en: Affiliate earnings.
pt_BR: Ganhos do Afiliado.

en: The number of paid referrals associated with the affiliate.
pt_BR: O número de indicações pagas associadas ao afiliado.

en: The number of visits associated with the affiliate.
pt_BR: O número de visitas associadas com o Afiliado.

en: The date the affiliate was registered.
pt_BR: A razão da reprovação

en: The affiliate ID the campaign belongs to.
pt_BR: O ID do afiliado. Isto não pode ser alterado.

en: The number of referrals recorded against the campaign.
pt_BR: O número de indicações associada ao afiliado.

en: The unique hash for this campaign.
pt_BR: A campanha associada.

en: Campaigns view column to order by.
pt_BR: Coluna da tabela de anúncios a ser ordenada.

en: Use any get_campaigns() arguments to modify the response.
pt_BR: Use qualquer argumento get_creatives() para modificar a resposta.

en: The creative ID or array of IDs to query for.
pt_BR: O ID do anúncio ou o conjunto de IDs a serem consultados.

en: The creative status. Accepts 'active' or 'inactive'.
pt_BR: O status do anúncio. Aceita 'ativo' ou 'inativo'.

en: Creatives table column to order by.
pt_BR: Coluna da tabela de anúncios a ser ordenada.

en: Use any get_creatives() arguments to modify the response.
pt_BR: Use qualquer argumento get_creatives() para modificar a resposta.

en: The unique creative ID.
pt_BR: ID única para o anúncio.

en: Name of the creative.
pt_BR: Nome para o anúncio.

en: Description for the creative.
pt_BR: Texto para este anúncio.

en: URL the creative points to.
pt_BR: URL para onde o anúncio aponta.

en: Text for the creative.
pt_BR: Texto para este anúncio.

en: ID of the media library image associated with the creative
pt_BR: ID da imagem na biblioteca de mídia associada a este anúncio.

en: The creative status.
pt_BR: Status do anúncio.

en: The date the creative was created.
pt_BR: Anúncio adicionado com sucesso.

en: Whether to include the customer meta in the response.
pt_BR: Se deve incluir a meta do afiliado na resposta.

en: The customer ID or comma-separated list of IDs to query for.
pt_BR: O ID do anúncio ou o conjunto de IDs a serem consultados.

en: The user ID or comma-separated list of IDs to query customers for.
pt_BR: O ID do usuário ou matriz de IDs para consultar os pagamentos.

en: The customer email or array of emails to query customers for.
pt_BR: O ID do usuário ou matriz de IDs para consultar os pagamentos.

en: Customers table column to order by.
pt_BR: Coluna da tabela de visitas a ser ordenada.

en: The date array or string to query customers within.
pt_BR: A matriz de dados ou seqüência de caracteres para consultar pagamentos dentro.

en: Use any get_customers() arguments to modify the response.
pt_BR: Use qualquer argumento get_visits() para modificar a resposta.

en: The unique customer ID.
pt_BR: A ID única da visita.

en: The affiliate user ID associated with the customer.
pt_BR: Você tem certeza que deseja deletar essa campanha?

en: Customer first name.
pt_BR: Por favor, digite seu nome completo

en: Customer last name.
pt_BR: Sem indicações encontradas.

en: Customer email.
pt_BR: E-mail de Cliente

en: Customer IP address.
pt_BR: Endereço IP do visitante.

en: The date the customer was created.
pt_BR: Anúncio adicionado com sucesso.

en: The payout ID or array of IDs to query for.
pt_BR: O ID de pagamento ou o conjunto de IDs a serem consultados.

en: The affiliate ID or array of IDs to query payouts for.
pt_BR: O ID de afiliado ou matriz de IDs para consultar pagamentos.

en: Referral ID or array of referral IDs to retrieve payouts for.
pt_BR: ID de referência ou matriz de IDs de referência para recuperar pagamentos.

en: Payout amount (float) or min/max range (array) to retrieve payouts for.
pt_BR: Quantidade de pagamento (float) ou intervalo min / max (array) para recuperar pagamentos.

en: Comparison operator used with 'amount'. Accepts '>', '<', '>=', '<=', '=', or '!='.
pt_BR: Operadores de comparação usados com 'amount' (quantia). Aceita '>', '<', '>=', '<=', '=', or '!='.

en: ID or array of IDs for users who generated payouts. Default empty.
pt_BR: ID ou matriz de IDs para usuários que geraram pagamentos. Padrão vazio.

en: The payout status. Accepts 'paid' or 'failed'.
pt_BR: O status do pagamento. Aceita 'paid' ou 'failed'

en: Payouts table column to order by.
pt_BR: Coluna da tabela de pagamentos a ser ordenada.

en: The date array or string to query payouts within.
pt_BR: A matriz de dados ou seqüência de caracteres para consultar pagamentos dentro.

en: Use any get_payouts() arguments to modify the response.
pt_BR: Use qualquer argumento get_payouts() para modificar a resposta.

en: The unique payout ID.
pt_BR: A ID única do pagamento.

en: The affiliate ID associated with the payout.
pt_BR: Você tem certeza que deseja deletar essa campanha?

en: ID of the user who generated the payout.
pt_BR: ID do usuário que gerou o pagamento.

en: The number of referrals associated with the affiliate.
pt_BR: O número de indicações associada ao afiliado.

en: Total referrals amount for the payout.
pt_BR: Valor total de indicações para o pagamento.

en: Method used to process the payout.
pt_BR: Método usado para processar o pagamento.

en: The payout status.
pt_BR: O status do pagamento.

en: The date the payout was generated.
pt_BR: A data em que o pagamento foi gerado.

en: The referral ID or array of IDs to query for.
pt_BR: A ID da indicação ou matriz de IDs a serem consultadas.

en: Reference information (product ID) for the referral.
pt_BR: Informações de referência (ID do produto) para a indicação.

en: The context under which the referral was created (integration).
pt_BR: O contexto sob o qual a indicação foi criada (integração).

en: The associated campaign.
pt_BR: A campanha associada.

en: The referral status or array of statuses.
pt_BR: O status da indicação ou matriz de status.

en: Referrals table column to order by.
pt_BR: Coluna da tabela de Indicações a serem ordenadas.

en: A referral ID or the search string to query for referrals with.
pt_BR: A ID da Indicação ou o termo de pesquisa referente a ser consultado.

en: The date array or string to query referrals within.
pt_BR: A matriz de datas ou termo de pesquisa referente a ser consultado

en: The parent referral ID or array of IDs to query for.
pt_BR: A ID da indicação ou matriz de IDs a serem consultadas.

en: Use any get_referrals() arguments to modify the response.
pt_BR: Use qualquer argumento get_referrals() para modificar a resposta.

en: The unique referral ID.
pt_BR: A quantidade de uma determinada indicação

en: ID for the affiliate account associated with the referral.
pt_BR: Seu pedido de afiliação foi rejeitado

en: ID for the visit associated with the referral.
pt_BR: Selecione um status para a referência.

en: Referral description.
pt_BR: Descrição da indicação

en: The referral status.
pt_BR: Status de indicação:

en: Referral amount.
pt_BR: Taxa de Indicação

en: Currency for the referral amount.
pt_BR: Taxa de Indicação

en: Custom referral data.
pt_BR: Sem indicações encontradas.

en: Context under which the referral was generated (usually the ontegration).
pt_BR: Contexto sob o qual a indicação foi gerada (normalmente a integração).

en: Campaign associated with the referral.
pt_BR: Campanha associada a esta indicação.

en: Referral reference (usually a link to a specific sale).
pt_BR: Referencia da indicação (normalmente um link para uma venda específica).

en: Products associated with the referral.
pt_BR: Produtos associados à indicação.

en: The date the referral was generated.
pt_BR: A data em que a indicação foi gerada.

en: The ID for the parent referral.
pt_BR: Selecione um status para a referência.

note: translators: PHP class name
en: object_type must be defined by the extending class: %s
pt_BR: object_type precisa ser definido por uma classe extendida: %s

en: The number of items to query for. Use -1 for all.
pt_BR: O número de items a serem consultados. Use -1 para todos.

en: The number of items to offset in the query.
pt_BR: O número de itens para excluir da consulta.

en: How to order results. Accepts ASC (ascending) or DESC (descending).
pt_BR: Como ordenar os resultados. Aceita ASC (ascendente) ou DESC (descendente).

en: Fields to limit the selection for. Accepts 'ids'. Default '*' for all.
pt_BR: Campos que limitam a seleção. Aceita 'ids'. Padrão '*' para todos.

en: Scope under which the request is made; determines fields present in response.
pt_BR: Escopo sob o qual a requisição é feita; determina os campos presentes na resposta.

en: Reference information (product ID) for the sale.
pt_BR: Informações de referência (ID do produto) para a indicação.

en: The context under which the sale was created (integration).
pt_BR: O contexto sob o qual a indicação foi criada (integração).

en: The sale status or array of statuses.
pt_BR: O status da indicação ou matriz de status.

en: sales table column to order by.
pt_BR: Coluna da tabela de visitas a ser ordenada.

en: A referral ID or the search string to query for sales with.
pt_BR: A ID da Indicação ou o termo de pesquisa referente a ser consultado.

en: The date array or string to query sales within.
pt_BR: A matriz de datas ou termo de pesquisa referente a ser consultado

en: Use any get_sales() arguments to modify the response.
pt_BR: Use qualquer argumento get_affiliates () para modificar a resposta.

en: ID for the affiliate account associated with the sale.
pt_BR: Sua conta de afiliado não está ativa

en: The visit ID or array of IDs to query visits for.
pt_BR: A ID da visita ou matriz de IDs a serem usadas para consultar as visitas.

en: The affiliate ID or array of IDs to query visits for.
pt_BR: A ID de afiliados ou matriz de IDs a serem usadas para consultar as visitas.

en: The referral ID or array of IDs to query visits for.
pt_BR: A ID da indicação ou matriz de IDs a serem usadas para consultar as visitas.

en: The referral status or array of statuses to retrieve visits for.
pt_BR: A ID da indicação ou matriz de IDs a serem usadas para recuperar as visitas.

en: The context under which the visit was created.
pt_BR: Configurações importadas com sucesso

en: Visits table column to order by.
pt_BR: Coluna da tabela de visitas a ser ordenada.

en: Use any get_visits() arguments to modify the response.
pt_BR: Use qualquer argumento get_visits() para modificar a resposta.

en: The unique visit ID.
pt_BR: A ID única da visita.

en: ID for the affiliate account associated with the visit.
pt_BR: Sua conta de afiliado não está ativa

en: ID for the referral associated with the visit.
pt_BR: ID da indicação associada à visita.

en: The visit URL.
pt_BR: URL de seu Website

en: Visit referrer.
pt_BR: Indicador da visita.

en: Campaign associated with the visit.
pt_BR: Campanha associada à visita.

en: Context under which the visit was generated.
pt_BR: Configurações importadas com sucesso

en: Visitor IP address.
pt_BR: Endereço IP do visitante.

en: The date the visit was generated.
pt_BR: Configurações importadas com sucesso

en: Filters
pt_BR: Filtros

en: Filter
pt_BR: Filtrar

en: Quick Stats
pt_BR: Status Rápido

en: Trends
pt_BR: Tendências

en: No data for the current date range.
pt_BR: Sem dados para o período informado.

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: This Week
pt_BR: Esta semana

en: Last Week
pt_BR: Última semana

en: This Month
pt_BR: Este mês

en: Last Month
pt_BR: Último mês

en: This Quarter
pt_BR: Este Quadrimentre

en: Last Quarter
pt_BR: Último Quadrimentre

en: This Year
pt_BR: Este Ano

en: Last Year
pt_BR: Último Ano

note: translators: 1: Starting date, 2: Ending date
en: %1$s to %2$s
pt_BR: %1$s para %2$s

en: Affiliate name
pt_BR: Nome Afiliado

en: Affiliate Area Page
pt_BR: Área Afiliado

note: translators: 1: Plugin name, 2: Opening HTML for the changelog link, 3: Plugin version, 4: Closing HTML for the changelog link
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
pt_BR: Existe uma nova versão de %1$s disponível. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Ver os detalhes da versão %3$s</a>.

note: translators: 1: Plugin name, 2: Opening HTML for the changelog link, 3: Plugin version, 4: Closing HTML for the changelog link, 5: Opening HTML for the upgrade link, 6: Closing HTML for the upgrade link
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
pt_BR: Existe uma nova versão do %1$s disponível. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Veja detalhes da versão %3$s </a> or <a href="%4$s">atualizar agora</a>.

en: You do not have permission to install plugin updates
pt_BR: Você não tem permissão para instalar atualizações do plugin

en: Add-ons for AffiliateWP
pt_BR: Adicionar Afiliado

en: Browse all add-ons
pt_BR: Ver todos os módulos adicionais.

en: These add-ons <em><strong>add functionality</strong></em> to your AffiliateWP-powered site.
pt_BR: Estes módulos adicionais ,em><strong>adicionam funcionalidades</strong></em> em seu site AffiliateWP.

note: translators: URL to account page on affiliatewp.com
en: Pro add-ons are only available with a Professional or Ultimate license. If you already have one of these licenses, simply <a href="%s">log in to your account</a> to download any of these add-ons.
pt_BR: Módulos adicionais Pro só estão disponíveis com uma licena Profissional ou Ultimate. Se você já possui uma dessas licenças, simplesmente <a href="%s">Logue com a sua conta</a> para baixar qualquer um desses módulos.

note: translators: URL to account page on affiliatewp.com
en: If you have a Personal or Plus license, you can easily upgrade from your account page to <a href="%s">get access to all of these add-ons</a>!
pt_BR: Se você tem uma licença Personalizada ou Plus, você pode facilmente atualiza-la da página da sua conta para <a href="%s">ganhar acesso a todos esses módulos adicionais.</a>

en: Our official free add-ons are available to all license holders!
pt_BR: Nossos módulos adicionais gratuitos oficiais estão disponíveis em todas as licenças.

en: There was an error retrieving the add-ons list from the server. Please try again later.
pt_BR: Ocorreu um erro ao recuperar a lista de módulos adicionais do servidor. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: You do not have permission to manage affiliates
pt_BR: Você não tem permissão para gerenciar os afiliados

en: Invalid user login name. User login name must include at least one letter
pt_BR: Nome de usuário inválido. O nome de usuário precisa incluir ao menos uma letra.

en: Invalid user login name. Must be between 4 and 60 characters.
pt_BR: Nome de usuário inválido. Precisa ter entre 1 e 60 caracteres.

en: Invalid user email
pt_BR: Email de conta inválido

en: Invalid payment email
pt_BR: Email de pagamento inválido

en: You do not have permission to delete affiliate accounts
pt_BR: Você não tem permissão para deletar contas dos afiliados

en: Security check failed
pt_BR: Falha de verificação de segurança

en: No affiliate IDs specified for deletion
pt_BR: Nenhum ID de afiliado especificado para deletar

en: Affiliates
pt_BR: Afiliados

en: Add New
pt_BR: Adicionar Novo

en: Search
pt_BR: Buscar

en: All
pt_BR: Todos

en: Name
pt_BR: Nome

en: Affiliate ID
pt_BR: ID do Afiliado

en: Username
pt_BR: Nome de Usuário

en: Paid Earnings
pt_BR: Rendimentos pagos

en: Unpaid Earnings
pt_BR: Rendimentos não pagos

en: Rate
pt_BR: Taxa

en: Unpaid Referrals
pt_BR: Indicações não pagas

en: Paid Referrals
pt_BR: Referências Pagas

en: Visits
pt_BR: Visitas

en: Identity Verification
pt_BR: Integração

en: (user deleted)
pt_BR: (usuário deletado)

en: Reports
pt_BR: Relatórios

en: Edit User
pt_BR: Editar Indicação

en: Deactivate
pt_BR: Desativar

en: Review
pt_BR: Revisar

en: Accept
pt_BR: Aceitar

en: Reject
pt_BR: Rejeitar

en: Activate
pt_BR: Ativado

en: Delete
pt_BR: Deletar

en: No affiliates found.
pt_BR: Nenhum afiliado encontrado.

en: (Invalid Affiliate ID)
pt_BR: ID do Afiliado

en: (User Deleted)
pt_BR: (usuário deletado)

en: Delete Affiliate | Delete Affiliates
pt_BR[0]: Deletar Afiliados
pt_BR[1]: Deletar Afiliados

en: You have specified the following affiliate for deletion: | You have specified the following affiliates for deletion:
pt_BR[0]: Você especificou esses afiliados para deletar:
pt_BR[1]: Você especificou esses afiliados para deletar:

en: Deleting this affiliate will also delete their referral and visit data. | Deleting these affiliates will also delete their referral and visit data.
pt_BR[0]: A exclusão desses afiliados também irá apagar seus dados de referência e de visitas.
pt_BR[1]: A exclusão desses afiliados também irá apagar seus dados de referência e de visitas.

en: Proceed to the user management page to remove the user account associated with this affiliate? | Proceed to the user management page to remove the user accounts associated with these affiliates?
pt_BR[0]: ID para a conta do usuário associada ao afiliado.
pt_BR[1]: ID para a conta do usuário associada ao afiliado.

en: Confirm Deletion
pt_BR: Confirmar Exclusão

en: The specified affiliate does not exist. | None of the specified affiliates exist.
pt_BR[0]: A razão da reprovação
pt_BR[1]: A razão da reprovação

en: Back to Affiliates
pt_BR: Afiliados

en: Edit Affiliate
pt_BR: Editar Afiliado

en: Affiliate Name
pt_BR: Nome Afiliado

note: translators: 1: edit user link for the affiliate, 2: descriptive alt text for the user edit link
en: The affiliate&#8217;s first and/or last name. Will be empty if no name is specified. This can be changed on the <a href="%1$s" alt="%2$s">user edit screen</a>.
pt_BR: O primeiro e último nome do afiliado. Ficará vazio se não for especificado. Isto pode ser modificado na <a href="%1$s" alt="%2$s">tela de edição de usuários</a>.

en: A link to the user edit screen for this user.
pt_BR: O link para editar a tela para este usuário.

en: The affiliate&#8217;s ID. This cannot be changed.
pt_BR: O ID do afiliado. Isto não pode ser alterado.

en: Affiliate URL
pt_BR: Links de Afiliado

en: The affiliate&#8217;s referral URL. This is based on global settings.
pt_BR: URL de indicação do afiliado

en: User ID
pt_BR: ID do Usuário

en: The affiliate&#8217;s user ID. This cannot be changed.
pt_BR: O ID do afiliado. Isto não pode ser alterado.

en: The affiliate&#8217;s username. This cannot be changed.
pt_BR: O nome de usuário do afiliado. Isto não pode ser alterado.

en: Registration Date
pt_BR: Assunto Email de Registro

en: The affiliate&#8217;s registration date. This cannot be changed.
pt_BR: O nome de usuário do afiliado. Isto não pode ser alterado.

en: Affiliate Status
pt_BR: Status do Afiliado

en: The status assigned to the affiliate&#8217;s account. Updating the status could trigger account related events, such as email notifications.
pt_BR: O status associado a conta do afiliado. atualizando o status pode disparar eventos relacionados a conta, tais como e-mail e notificações.

en: Website
pt_BR: URL de seu Website

note: translators: 1: edit user link for the affiliate, 2: descriptive alt text for the user edit link
en: The affiliate&#8217;s website. Will be empty if no website is specified. This can be changed on the <a href="%1$s" alt="%2$s">user edit screen</a>.
pt_BR: O site do afiliado. Estará vazio se nenhum site for especificado. Isto pode ser modificado na <a href="%1$s" alt="%2$s">tela de edição de usuário</a>.

en: Referral Rate Type
pt_BR: Tipo de taxa de indicação

en: Site Default
pt_BR: Site Padrão

en: The affiliate&#8217;s referral rate type.
pt_BR: Tipo de taxa de indicação do afiliado.

en: Flat Rate Referral Basis
pt_BR: Visitas de indicações mais recentes

en: The affiliate&#8217;s flat rate referral basis.
pt_BR: A taxa de indicação do afiliado.

en: Referral Rate
pt_BR: Taxa de Indicação

en: The affiliate&#8217;s referral rate, such as 20 for 20%. If left blank, the site default will be used.
pt_BR: Taxa de indicação do afiliado , como 20 para 20%. Se deixado em branco , a taxa padrão local será usada.

en: Delete Coupon
pt_BR: Cupom de Afiliado

en: Generate Coupon
pt_BR: Gerar URL

en: Account Email
pt_BR: E-mail

en: The affiliate&#8217;s account email. Updating this will change the email address shown on the user&#8217;s profile page.
pt_BR: E-mail da conta do afiliado. Atualizando isso vai mudar o endereço de e-mail indicado na página de perfil do usuário .

en: Payment Email
pt_BR: E-mail de Pagamento (Paypal)

en: Affiliate&#8217;s payment email for systems such as PayPal, Moneybookers, or others. Leave blank to use the affiliate&#8217;s user email.
pt_BR: E-mail de pagamento do Afiliado para sistemas como o PayPal , Moneybookers, ou outros. Deixe em branco para usar e-mail do usuário do afiliado.

en: Payout Method
pt_BR: Métod de Promoção

note: translators: 1: KYC URL, 2: descriptive alt text for the KYC link, 3: KYC link URL to be displayed
en: <a href="%1$s" target="_blank" alt="%2$s">%3$s</a>
pt_BR: Concordo com os <a href="%s" target="_blank">Termos de Uso</a>

en: Promotion Methods
pt_BR: Métod de Promoção

en: Promotion methods entered by the affiliate during registration.
pt_BR: O método de promoção usado pelo afiliado

en: Affiliate Notes
pt_BR: Taxas de indicação:

en: Enter any notes for this affiliate. Notes are only visible to the admin.
pt_BR: Digite qualquer nota para este afiliado. Notas estarão visíveis apenas para os administradores.

en: Rejection Reason
pt_BR: Razão da Rejeição

en: Update Affiliate
pt_BR: Atualizar Afiliado

en: New Affiliate
pt_BR: Novo Afiliado

note: translators: URL to create a new user
en: Use this form to create a new affiliate account. Each affiliate is tied directly to a user account, so if the user account for the affiliate does not yet exist, <a href="%s" target="_blank">create one</a>.
pt_BR: Use este formulário para registrar novas contas de afiliados. Cada afiliado está diretamente ligado a uma conta de usuário, portanto, se a conta de usuário do afiliado ainda não existir, <a href="%s" target="_blank">crie uma primeiro</a>.

en: User login name
pt_BR: Nome de Usuário para login

en: Begin typing the name of the affiliate to perform a search for their associated user account.
pt_BR: Comece digitando o nome do afiliado para buscar pela conta do afiliado

en: User email
pt_BR: E-mail do usuário

en: Enter an email address for the new user.
pt_BR: Digite um e-mail para o novo usuário.

en: User Password
pt_BR: Senha

en: The password will be auto-generated and can be reset by the user or an administrator after the account is created.
pt_BR: A senha será gerada automaticamente e poderá ser reiniciada pelo usuário ou um administrador depois que a conta estiver criada.

en: The status assigned to the affiliate&#8217;s account.
pt_BR: O status atribuído a conta do afiliado.

en: Welcome Email
pt_BR: Email de boas-vindas

en: Send welcome email after registering affiliate?
pt_BR: Enviar email de boas-vindas após registrar afiliado

en: Create dynamic coupon for affiliate?
pt_BR: Associe este cupom a um afiliado.

en: Add Affiliate
pt_BR: Adicionar Afiliado

en: Review Affiliate
pt_BR: Revisar Afiliado

en: Go Back
pt_BR: Voltar

en: Email Address
pt_BR: E-mail

en: Website URL
pt_BR: URL de seu Website

en: Affiliate&#8217;s Website URL
pt_BR: URL Site Afiliados

en: Promotion Method
pt_BR: Métod de Promoção

en: Leave blank if approving this affiliate.
pt_BR: Deixe em branco para aprovar este afiliado

en: Number of affiliates per page:
pt_BR: Número de afiliados por página

note: translators: 1: Affiliate ID, 2: Affiliate name
en: Affiliate: #%1$d %2$s
pt_BR: Afiliado: #%d %s

en: Recent Payouts
pt_BR: Indicações recentes

en: A batch process ID must be present to continue.
pt_BR: A ID de um processo em lote precisa estar presente para continuar.

en: You do not have permission to initiate this request. Contact an administrator for more information.
pt_BR: Você não tem permissão para iniciar esta requisição. Contate um administrador para maiores informações.

note: translators: Batch process ID
en: %s is an invalid batch process ID.
pt_BR: %s é uma ID de processo em lote inválido.

note: translators: Formatted batch process ID
en: An invalid file path is registered for the %1$s batch process handler.
pt_BR: Um caminho inválido de arquivo é registrado para o manipulador de processo em lote %1$s.

note: translators: 1: Formatted batch processor class name, 2: Formatted batch process ID
en: %1$s is an invalid handler for the %2$s batch process. Please try again.
pt_BR: %1$s é um manipulador inválido para o %2$s processo em lote. Por favor tente novamente,

en: Missing import file. Please provide an import file.
pt_BR: Faltando arquivo de importação. Por favor escolha um arquivo de importação.

en: The file you uploaded does not appear to be a CSV file.
pt_BR: O arquivo que você enviou não parece ser um arquivo CSV.

en: Something went wrong during the upload process, please try again.
pt_BR: Alguma coisa deu errado durante o processo de upload. Por favor tente novamente.

en: You do not have permission to import data
pt_BR: Você não tem permissão para importar dados.

note: translators: 1: Plugin name, 2: Changelog URL, 3: New plugin version
en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
pt_BR: Existe uma nova versão de %1$s disponível. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Ver os detalhes da versão %3$s</a>.

note: translators: 1: Plugin name, 2: Changelog URL, 3: New plugin version, 4: Update URL
en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
pt_BR: Existe uma nova versão do %1$s disponível. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Veja detalhes da versão %3$s </a> or <a href="%4$s">atualizar agora</a>.

en: Overview
pt_BR: Visão geral

en: Referrals
pt_BR: Indicações

en: Payouts
pt_BR: Pagamentos

en: Creatives
pt_BR: Anúncios

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: AffiliateWP Migration
pt_BR: Migração AffiliateWP

en: Add-ons
pt_BR: Módulos Adicionais

note: translators: Notice ID
en: The %s notice already exists and could not be added.
pt_BR: A conta de afiliado não pôde ser adicionada.

note: translators: Plural number of affiliates added
en: Affiliate wasn&#8217;t added, please try again.
pt_BR: Afiliado não adicionado, por favor, tente novamente

en: Affiliate updated successfully
pt_BR: Afiliado atualizado com sucesso

note: translators: URL to the affiliates screen
en: <a href="%s">Back to Affiliates</a>.
pt_BR: <a href="%s">Volte para Afiliados</a>

en: Affiliate update failed, please try again
pt_BR: Afiliado não atualizado, por favor, tente novamente

en: Affiliate account(s) deleted successfully
pt_BR: Conta(s) de afiliado deletada com sucesso

en: Affiliate deletion failed, please try again
pt_BR: Falha na deleção de conta(s) de afiliado, por favor, tente novamente

en: Affiliate account activated
pt_BR: Conta de afiliado ativada

en: Affiliate account deactivated
pt_BR: Conta de afiliado desativada

en: Affiliate request was accepted
pt_BR: Pedido de afiliação aceita

en: Affiliate request was rejected
pt_BR: Pedido de afiliação rejeitada

en: Dynamic coupon successfully created.
pt_BR: A visita foi criada com sucesso.

en: Dynamic coupon creation failed, please try again.
pt_BR: Falha na deleção de conta(s) de afiliado, por favor, tente novamente

en: Dynamic coupon successfully deleted.
pt_BR: Anúncio apagado com sucesso.

en: Dynamic coupon deletion failed, please try again.
pt_BR: Falha na deleção de conta(s) de afiliado, por favor, tente novamente

en: The API keys were successfully generated.
pt_BR: As chaves API foram geradas com sucesso.

en: The API keys could not be generated.
pt_BR: As chaves API não puderam ser geradas.

en: The API keys were successfully regenerated.
pt_BR: As chaves API foram regeneradas com sucesso.

en: The API keys were successfully revoked.
pt_BR: As chaves API foram revogadas com sucesso.

en: Creative updated successfully
pt_BR: Anúncio atualizado com sucesso

note: translators: URL to the Creatives screen
en: <a href="%s">Back to Creatives</a>
pt_BR: <a href="%s">Voltar para Anúncios</a>

en: Creative added successfully
pt_BR: Anúncio adicionado com sucesso.

en: Creative deleted successfully
pt_BR: Anúncio apagado com sucesso.

en: Creative activated
pt_BR: Anúncio ativado.

en: Creative deactivated
pt_BR: Anúncio desativado

en: Customer added successfully
pt_BR: Anúncio adicionado com sucesso.

en: Customer wasn&#8217;t added, please try again.
pt_BR: Afiliado não adicionado, por favor, tente novamente

en: Customer updated successfully
pt_BR: Anúncio atualizado com sucesso

en: Customer update failed, please try again
pt_BR: Falha na atualização da indicação, tente novamente

en: A payout has been created.
pt_BR: Assunto Email Nova Indicação

en: Payout deleted successfully.
pt_BR: Anúncio apagado com sucesso.

en: Payout deletion failed, please try again.
pt_BR: Falha na deleção de conta(s) de afiliado, por favor, tente novamente

en: Effortlessly pay your affiliates
pt_BR: Gerencie seus afiliados.

en: Referral added successfully
pt_BR: Indicação adicionada com sucesso

en: Referral wasn&#8217;t created, please try again.
pt_BR: Afiliado não adicionado, por favor, tente novamente

en: Referral not created because affiliate is invalid
pt_BR: Referência não criada porque a conta própria do afiliado foi usada.

en: Referral updated successfully
pt_BR: Indicação atualizada com sucesso

en: Referral update failed, please try again
pt_BR: Falha na atualização da indicação, tente novamente

en: Referral deleted successfully
pt_BR: Indicação deletada com sucesso

en: Referral deletion failed, please try again
pt_BR: Falha ao deletar indicação, tente novamente

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.0 update
pt_BR: Seu banco de dados precisa ser atualizado conforme a última atualização do AffiliateWP.

en: Upgrade Database
pt_BR: Atualizar Banco de Dados

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.2 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
pt_BR: Seu banco de dados precisa ser atualizado conforme a última atualização do AffiliateWP.

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.4.5 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
pt_BR: Seu banco de dados precisa ser atualizado conforme a última atualização do AffiliateWP.

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.6 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
pt_BR: Seu banco de dados precisa ser atualizado conforme a última atualização do AffiliateWP.

en: Your database tables need to be upgraded following the AffiliateWP v2.6.1 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
pt_BR: Seu banco de dados precisa ser atualizado conforme a última atualização do AffiliateWP.

en: Upgrade Database Tables
pt_BR: Atualizar Banco de Dados

en: Your database tables need to be upgraded following the AffiliateWP v2.7 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
pt_BR: Seu banco de dados precisa ser atualizado conforme a última atualização do AffiliateWP.

note: translators: URL to the Integrations settings screen
en: There are currently no AffiliateWP <a href="%s">integrations</a> enabled. If you are using AffiliateWP without any integrations, you may disregard this message.
pt_BR: Atualmente não há <a href="%s">integrações</a> com AffiliateWP  habilitado. Se você estiver usando o AffiliateWP sem qualquer integrações, você pode ignorar esta mensagem.

note: translators: 1: Date the license expired, 2: URL to renew the license key
en: Your license key expired on %1$s. Please <a href="%2$s" target="_blank">renew your license key</a>.
pt_BR: Concordo com os <a href="%s" target="_blank">Termos de Uso</a>

note: translators: URL to contact support
en: Your license key has been disabled. Please <a href="%s" target="_blank">contact support</a> for more information.
pt_BR: Sua chave de licença foi desabilitada. Por favor <a href="%s" target="_blank">acione o suporte</a> para mais informações.

note: translators: URL to the affiliatewp.com account page
en: Invalid license. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> and verify it.
pt_BR: Licença inválida. Por favor visite <a href="%s" target="_blank">a página da sua conta</a> e confira as informações.

note: translators: URL to the affiliatewp.com account page
en: Your license key is not active for this URL. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> to manage your license key URLs.
pt_BR: Sua chave de licença não está ativa para esta URL. Por favor <a href="%s" target="_blank">visite a sua conta</a> para gerenciar as suas chaves de licença.

en: This appears to be an invalid license key.
pt_BR: Esta é uma chave de licença inválida.

note: translators: URL to the affiliatewp.com account page
en: Your license key has reached its activation limit. <a href="%s">View possible upgrades</a> now.
pt_BR: Sua chave de licença alcançou seu tempo de ativação.<a href="%s">Veja possíveis atualizações</a> agora.

en: Your license key for AffiliateWP has expired. Please renew your license to re-enable automatic updates.
pt_BR: Sua chave de licença para o plugin AffiliateWP expirou. Renove sua licença para re-habilitar as atualizações automáticas.

note: translators: Settings screen URL
en: Please <a href="%s">enter and activate</a> your license key for AffiliateWP to enable automatic updates.
pt_BR: Por favor, <a href="%s">insira e ative</a> sua chave de licença para o plugin AffiliateWP habilitar as atualizações automáticas.

en: Settings updated.
pt_BR: Configurações atualizadas.

note: translators: Plural number of affiliates added from Affiliates Pro
en: Affiliate stats have been recounted!
pt_BR: Estatísticas de Afiliados foram recontada!

en: Settings successfully imported
pt_BR: Configurações importadas com sucesso

en: Why it matters for AffiliateWP
pt_BR: Adicionar Afiliado

en: Your Name
pt_BR: Seu Nome Completo

en: Notify site admin when a new affiliate has registered
pt_BR: Notificar ao administrador novos registros de afiliados?

en: Notify site admin when new referrals are earned
pt_BR: Notifica ao administrador quando novas indicações são efetuadas.

en: You do not have permission to manage creatives
pt_BR: Você não tem permissão para gerenciar anúncios

en: You do not have permission to delete a creative
pt_BR: Você não tem permissão para apagar este anúncio.

en: No creative IDs specified for deletion
pt_BR: Nenhum ID de anúncio foi especificado para apagar.

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Inactive
pt_BR: Inativo

en: Image Preview
pt_BR: Pré-visualização da Imagem

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Edit
pt_BR: Editar

en: No creatives found.
pt_BR: Não foram encontrados anúncios.

en: Delete Creative
pt_BR: Deletar Anúncio

en: Are you sure you want to delete this creative?
pt_BR: Você tem certeza que deseja deletar este anúncio?

en: Edit Creative
pt_BR: Editar Anúncio

en: The name of this creative. For your identification only.
pt_BR: O Nome deste anúncio. Apenas para sua identificação.

en: Description
pt_BR: Descrição

en: An optional description for this creative. This is visible to affiliates and is displayed above the creative.
pt_BR: Um descrição opcional para este anúncio. Será exibido para os afiliados logo abaixo do anúncio.

en: The URL this creative should link to. Based on your Referral Settings, the affiliate&#8217;s ID or username will be automatically appended.
pt_BR: A URL par aonde este anúncio deve apontar. Baseado nas suas configurações de Indicações, o ID do afiliado ou nome de usuário serão automaticamente anexados.

en: Text
pt_BR: Texto

en: Text for this creative.
pt_BR: Texto para este anúncio.

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Select your image. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere.
pt_BR: Selecione uma imagem. Você também pode inserir  a URL da imagem, se sua imagem está hospedada em outro lugar.

en: Created
pt_BR: Anúncios

en: The date the creative was created. This cannot be changed.
pt_BR: Anúncio adicionado com sucesso.

en: Select the status of the creative.
pt_BR: Selecione o status do Anúncio.

en: Update Creative
pt_BR: Atualizar Anúncio

en: New Creative
pt_BR: Novo Anúncio

en: Use this screen to add a new creative, such as a text link or image banner.
pt_BR: Use essa tela para adicionar um novo anúncio, pode ser um texto para link ou imagem para um banner.

en: Text for this creative. To make this a text-only creative, do not add an image below.
pt_BR: O texto deste anúncio. Para fazer disto um anúncio de texto apenas, não adicione nenhuma imagem abaixo.

en: Select an image if you would like an image banner. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere. Leave blank if you wish to create a text-only creative.
pt_BR: Selecione uma imagem se você quiser usa-lo como banner. Você também pode colocar o URL de uma imagem que está hospedada em algum lugar.

en: Add Creative
pt_BR: Adicionar Anúncio

en: Number of creatives per page:
pt_BR: Número de Anúncios por página:

en: You do not have permission to manage customers
pt_BR: Você não tem permissão para gerenciar anúncios

en: Edit Customer
pt_BR: Editar Indicação

en: Update Customer
pt_BR: Atualizar Anúncio

en: New Customer
pt_BR: E-mail de Cliente

en: Add Customer
pt_BR: E-mail de Cliente

en: AffiliateWP Referral Summary
pt_BR: Taxa de Afiliado

en: Current Month
pt_BR: Último mês

en: Totals
pt_BR: Total

en: Recent Referrals
pt_BR: Indicações recentes

en: View all referrals
pt_BR: Desativar indicações

en: View All
pt_BR: Ver %s

note: translators: Payout method label plural affiliates translators: Payout method label for multiple affiliates
en: Affiliate
pt_BR: Afiliado

en: Amount
pt_BR: Quantidade

en: There are no referrals to show.
pt_BR: Status de indicação:

en: Highest Converting URLs
pt_BR: Afiliado com Mais Conversão

en: No highest converting urls recorded yet.
pt_BR: Ainda não há indicações de afiliados

en: Most Valuable Affiliates
pt_BR: Afiliados mais valiosos

en: No registered affiliates
pt_BR: Afiliados não registrados

en: Recent Referral Visits
pt_BR: Visitas de indicações mais recentes

en: Visit converted
pt_BR: Não convertidos

en: Visit not converted
pt_BR: Não convertidos

en: No referral visits recorded yet
pt_BR: Ainda sem visitas de indicações registrada

en: No referrals recorded yet
pt_BR: Ainda não há indicações de afiliados

en: Latest Affiliate Registrations
pt_BR: Últimos afiliados cadastrados

en: View Report
pt_BR: Ver Relatório

en: No affiliate registrations yet
pt_BR: Ainda não há cadastro de afiliados

en: You do not have permission to process payouts
pt_BR: Você não tem permissão para gerenciar anúncios

en: Invalid payout method
pt_BR: Email de pagamento inválido

note: translators: Import/Export Tools screen URL
en: This will mark all unpaid referrals in this timeframe as paid. To export referrals with a status other than <em>unpaid</em>, go to the <a href="%s">Tools &rarr; Export</a> page.
pt_BR: Isto irá marcar todas as indicações não pagas neste prazo como pagas. Para exportar indicações com qualquer status que não seja <em>Não Pago</em>, vá para a página<a href="%s">Ferramentas de Exportação</a>

en: Paid
pt_BR: Pago

en: Failed
pt_BR: Falhou

en: Payout ID
pt_BR: ID Pagamento

en: Generated By
pt_BR: Gerar URL

en: Payout Account
pt_BR: Contagem do Total de Pagamentos

en: (none)
pt_BR: (nenhum)

en: View
pt_BR: Ver %s

en: Retry Payment
pt_BR: Retentar Pagamento

en: No payouts found.
pt_BR: Nenhuma visita encontrada.

en: Payouts Service
pt_BR: Pagamentos

en: You do not have permission to disconnect the site from the Payouts Service payments
pt_BR: Você não tem permissão para deletar contas dos afiliados

en: Error:
pt_BR: Erro

en: Pay Affiliates
pt_BR: Afiliados

en: To pay a specific affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to pay all affiliates.
pt_BR: Para buscar por um afiliado, digite o nome de usuário do afiliado, nome ou sobrenome. Deixe em branco para exportar todos os pagamento para todos os afiliados.

en: Start Date
pt_BR: Data do Pagamento:

en: From - mm/dd/yyyy
pt_BR: De - mm/dd/yyyy

en: Referrals start date
pt_BR: Status de indicação:

en: End Date
pt_BR: Data

en: To - mm/dd/yyyy
pt_BR: Até - mm/dd/yyyy

en: Referrals end date
pt_BR: Taxa de Indicação

en: Minimum Earnings
pt_BR: Rendimentos não pagos

en: Minimum amount
pt_BR: Valor Mínimo

en: Preview Payout
pt_BR: Indicações recentes

en: Manage Referrals
pt_BR: Indicações não pagas

en: Preview Payout Request
pt_BR: Indicações recentes

en: Minimum Amount
pt_BR: Valor Mínimo

en: Referrals Start Date
pt_BR: Taxa de Indicação

en: Referrals End Date
pt_BR: Taxa de Indicação

en: Referrals Total
pt_BR: Detalhes da Indicação

en: Payout Currency
pt_BR: Moeda

en: Are you sure you want to generate the payout file? All included referrals will be marked as Paid.
pt_BR: Você tem certeza que deseja gerar um arquivo de pagamento? Todas as indicações inclusas serão marcadas como pagas.

en: Generate CSV File
pt_BR: Gerar arquivo CSV

note: translators: Payout method label
en: Are you sure you want to payout referrals for the specified time frame via %s?
pt_BR: Você tem certeza que deseja sobrescrever as indicações deste pagamento?

en: Submit Payout
pt_BR: Indicações recentes

en: Number of referrals per page:
pt_BR: Número de indicações por página:

en: Number of payouts per page:
pt_BR: Número de visitas por página:

en: Payout submitted successfully!
pt_BR: Anúncio apagado com sucesso.

en: Affiliates Paid
pt_BR: Afiliados

note: translators: Payout ID
en: Payout: #%d
pt_BR: Pagamento: #%d

en: Invoice Link
pt_BR: Links únicos

en: Payout Date
pt_BR: Data do Pagamento:

en: Referrals Paid
pt_BR: Indicações

en: General Settings
pt_BR: Configurações de Indicação

en: Changelog
pt_BR: Log de mudanças

en: You do not have permission to manage referrals
pt_BR: Você não tem permissão para gerenciar indicações

en: Referral not created because affiliate is invalid.
pt_BR: Referência não criada porque a conta própria do afiliado foi usada.

en: You do not have permission to manage payouts
pt_BR: Você não tem permissão para gerenciar anúncios

en: Referral ID
pt_BR: ID do Afiliado:

en: Reference
pt_BR: Indicação

en: Type
pt_BR: Tipo de Taxa

en: Date
pt_BR: Data

en: Mark as Unpaid
pt_BR: Marcar como Não Pago

en: Mark as Paid
pt_BR: Marcar como Pago

en: No referrals found.
pt_BR: Sem indicações encontradas.

en: Bulk Actions
pt_BR: Ação em massa

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: All Types
pt_BR: Tudo

en: For more information:
pt_BR: Para mais informações:

note: translators: Documentation URL
en: Visit the <a href="%s">documentation</a> on the AffiliateWP website.
pt_BR: Acesse a <a href="%s">documentação</a> no site do plugin AffiliateWP.

en: This screen provides access to your site&#8217;s referral history.
pt_BR: Esta tela fornece acesso ao histórico de indicações do seu site.

en: <strong>Reference</strong>: this refers to the order number (or similar) that created this referral.
pt_BR: <strong>Referência:</strong> refere-se ao número de ordem (ou similar) que criou esta referência.

en: Referral statuses:
pt_BR: Status de indicação:

en: <strong>Paid</strong> - this is a referral that has been paid to the affiliate
pt_BR: <strong>Pago</strong> - esta é uma indicação  que já foi paga ao afiliado.

en: <strong>Unpaid</strong> - this is a referral that has been accepted but not yet paid to the affiliate
pt_BR: <strong>Não Pago</strong> - esta é uma referência que foi aceita mas ainda não paga ao afiliado.

en: <strong>Pending</strong> - this is a referral that is waiting to be accepted
pt_BR: <strong>Pendente -</strong> esta é uma referência que está esperando para ser aceita.

en: <strong>Rejected</strong> - this is a referral that has been rejected and will not be paid to the affiliate
pt_BR: <strong>Rejeitado</strong> - esta é uma indicação que foi rejeitada e não será paga ao afiliado.

en: Searching Referrals
pt_BR: Pesquisando indicações

en: Referrals can be searched in several different ways:
pt_BR: Indicações podem ser pesquisadas de várias maneiras:

en: You can enter the referral&#8217;s ID number
pt_BR: Você pode inserir o ID da referência

en: You can enter the referral reference prefixed by &#8220;ref:&#8221;
pt_BR: Você pode digitar a referencia da indicação prefixada por &#8220;ref:&#8221;

en: You can enter the referral context prefixed by &#8220;context:&#8221;
pt_BR: você pode digitar o contexto da indicação prefixado por &#8220;context:&#8221;

en: You can enter the affiliate&#8217;s ID number prefixed by &#8220;affiliate:&#8221;
pt_BR: Você pode inserir o ID de afiliado precedido de 'affiliate:'

en: You can enter a URL campaign prefixed by &#8220;campaign:&#8221;
pt_BR: Você pode inserir a URL da campanha precedido de 'campaign:'

en: You can enter a word or phrase in the referral&#8217;s description prefixed by &#8220;desc:&#8221;
pt_BR: Você pode digitar uma palavra ou frase na descrição da indicação prefixado por 'desc';

en: Exporting Referrals
pt_BR: Exportar Indicações

en: Referrals can be exported directly to a CSV file in order to make it easier for your own accounting needs and for you to payout your affiliates&#8217;s earnings.
pt_BR: Indicações podem ser exportadas diretamente para um arquivo CSV afim de deixar mais fácil o que quer que o seu financeiro precise para pagar os ganhos de seus afiliados.

en: The CSV file generated is structured properly for PayPal&#8217;s Mass Payment system so you can easily payout all of your affiliates at once via PayPal.
pt_BR: O arquivo CSV é adequadamente estruturado para o Sistema de Pagamento em Massa do PayPal, então você pode facilmente pagar todos os seus afiliados de uma vez só pelo PayPal.

en: Edit Referral
pt_BR: Editar Indicação

en: The referral ID. This cannot be changed.
pt_BR: O ID do afiliado. Isto não pode ser alterado.

en: The name and ID of the affiliate who generated this referral. This association cannot be changed.
pt_BR: ID do afiliado pertence a esta indicação. Esse valor não pode ser alterado.

en: Payout
pt_BR: Indicações recentes

note: translators: 1: Payout total amount with view link
en: Total: %1$s
pt_BR: Total

note: translators: 1: Pay Out action link
en: None | %1$s
pt_BR: Nada foi selecionado

en: Pay Out
pt_BR: Pagamento

en: None
pt_BR: Nada foi selecionado

en: The referral amount cannot be changed once it has been included in a payout.
pt_BR: O valor da indicação não pode ser mudado uma vez que já foi incluído no pagamento.

en: The amount of the referral, such as 15.
pt_BR: O valor da indicação, como 15.

en: Referral Type
pt_BR: Tipo de taxa de indicação

en: Select the type of the referral.
pt_BR: Selecione um status para a referência.

en: The date the referral was created.
pt_BR: A data em que a indicação foi gerada.

en: Visit
pt_BR: Visitas

en: Enter a description for this referral.
pt_BR: Insira uma descrição para essa indicação.

en: Enter a reference for this referral (optional). Usually this would be the transaction ID of the associated purchase.
pt_BR: Digite uma referência para esta indicação (opcional). Normalmente isto deveria ser a ID da transação da compra associada.

en: Context
pt_BR: Contexto

en: Context for this referral (optional). Usually this is used to identify the payment system or integration that was used for the transaction.
pt_BR: Contexto para esta indicação (opcional). Normalmente isto é usado para identificar o sistema do pagamento ou a integração usada para a transação.

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Custom data stored for this referral (optional).
pt_BR: Informações personalizadas armazenadas para esta indicação (opcional).

en: The referral status cannot be changed once it has been included in a payout.
pt_BR: O status da indicação não pôde ser mudado, pois já foi incluído em um pagamento.

en: Select the status of the referral.
pt_BR: Selecione um status para a referência.

en: Update Referral
pt_BR: Atualizar Indicação

en: New Referral
pt_BR: Nova Referência

en: Use this screen to manually create a new referral record for an affiliate.
pt_BR: Use esta tela para criar manualmente uma nova indicação para um afiliado.

en: Enter the name of the affiliate or enter a partial name or email to perform a search.
pt_BR: Digite o nome do afiliado ou parte do nome ou e-mail para fazer uma busca.

en: Select or enter a date for this referral.
pt_BR: Selecione um status para a referência.

en: Enter a context for this referral (optional). Usually this is used to help identify the payment system that was used for the transaction.
pt_BR: Digite um contexto para esta indicação. Normalmente isto é usado para ajudar a identificar o sistema de pagamento que foi usado para a transação.

en: Any custom data that should be stored with the referral (optional).
pt_BR: Qualquer dado customizado que deverá ser armazenado com a indicação (opcional).

en: Add Referral
pt_BR: Adicionar Referência

en: Earnings Generated
pt_BR: Ganhos Gerados

en: Earnings Paid
pt_BR: Ganhos Pagos

en: Affiliate Registrations
pt_BR: Registro de Afiliados

en: Manage Affiliates
pt_BR: Adicionando Afiliados

en: View Payouts
pt_BR: Indicações recentes

en: Manage Visits
pt_BR: Pesquisando Visitas

en: Total Affiliate Sales Earnings
pt_BR: Ganhos do Afiliado.

en: Total Affiliates
pt_BR: Exportar Afiliados

en: All Time
pt_BR: Tudo

note: translators: Affiliate ID
en: Affiliate #%d
pt_BR: Afiliado: #%d %s

en: Top Earning Affiliate
pt_BR: Editar Afiliado

en: New Affiliates
pt_BR: Novo Afiliado

note: translators: Referrals count
en: %s referral | %s referrals
pt_BR[0]: Adicionar Referência
pt_BR[1]: Adicionar Referência

en: Highest Converting Affiliate
pt_BR: Afiliado com Mais Conversão

en: Campaigns
pt_BR: Campanha

en: Best Converting Campaign (All Time)
pt_BR: Campanha de Maior Conversão

note: translators: 1: Affiliate referrals URL, 2: Affiliate name, 3: Number of visits for the campaign
en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | Visits: %3$d
pt_BR: Afiliado: <a href="%1$s">%2$s</a> | Visistas: %3$d

note: translators: 1: Affiliate referrals URL, 2: Affiliate name
en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a>
pt_BR: Afiliado: <a href="%1$s">%2$s</a>

note: translators: Date comparison label for context
en: Best Converting Campaign (%s)
pt_BR: Campanha de Maior Conversão (%s)

note: translators: Date comparison label for context
en: Most Active Campaign (%s)
pt_BR: Campanha de Maior Atividade (%s)

en: Total Earnings Paid (All Time)
pt_BR: Total de Ganhos Pagos (tudo)

en: Total Earnings Paid
pt_BR: Total de Ganhos Pagos

note: translators: 1: Affiliate results URL, 2: Affiliate name, 3: Date comparison label for context
en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | %3$s
pt_BR: Afiliado: <a href="%1$s">%2$s</a> | %3$s

en: Total Earnings Generated
pt_BR: Total de Ganhos Gerados

en: Total Payouts Count (All Time)
pt_BR: Contagem Total de Pagamentos (Tudo)

en: Total Payouts Count
pt_BR: Contagem do Total de Pagamentos

en: Average Payout
pt_BR: Taxa de Indicação

en: Average Referrals Per Payout (All Time)
pt_BR: Média de Indicações Por Pagamento (tudo)

en: Average Referrals Per Payout
pt_BR: Média de Indicações Por Pagamento

en: Total Earnings (All Time)
pt_BR: Total de ganhos (Tudo)

en: Total Unpaid Earnings (All Time)
pt_BR: Total de ganhos (Tudo)

en: Payouts (All Time)
pt_BR: Pagamentos (Tudo)

note: translators: 1: Affiliate results URL, 2: Affiliate name, 3: Affiliate payouts URL, 4: Payouts view label
en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | <a href="%3$s">%4$s</a>
pt_BR: Affiliado:<a href="%s1$s">%2$s</a> | <a href="%3$s">%4$s</a>

en: Average Referral Amount (All Time)
pt_BR: Média do Valor das Indicações (Tudo)

en: Paid / Unpaid Referrals
pt_BR: Indicações Pagas / Não Pagas

en: Pending / Rejected Referrals
pt_BR: Indicações Pendentes / Recusadas

en: Average Referral Amount
pt_BR: Taxa de Indicação

en: Affiliate-generated Sales
pt_BR: Taxa de Afiliado

en: Affiliate-generated Sale Count
pt_BR: Cupom de Afiliado

en: Total number of affiliate-generated sales.
pt_BR: Número de afiliados por página

en: Total Visits (All Time)
pt_BR: Total de Visitas (Tudo)

en: Total visits
pt_BR: Total de visitas

en: Successful Conversions
pt_BR: Conversão Bem Sucedida

en: Conversion Rate (All Time)
pt_BR: Taxa de Conversão (Tudo)

en: Conversion Rate
pt_BR: Taxa de Conversão

en: Total Visits
pt_BR: Total de visitas

en: Top Referrer
pt_BR: Melhor Indicador

en: Direct Traffic
pt_BR: Tráfego Direto

note: translators: 1: Referral variable example affiliate URL, 2: Username example affiliate URL
en: Show pretty affiliate referral URLs to affiliates. For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>
pt_BR: Mostrar URL de indicações bonitas para os afiliados. Por exemplo:<strong>%s ou %s</strong>

en: Note: Pretty affiliate URLs may not always work as expected when using AffiliateWP in combination with WooCommerce and Polylang.
pt_BR: Nota: A URLs de afiliados bonitas talvez não funcione sempre como esperado quando usando o AffiliateWP em conjunto com Woocommerce e Polylang.

en: License Settings
pt_BR: Configurações de Licença

en: License Key
pt_BR: Chave de Licença

note: translators: Support page URL
en: Please enter your license key. An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
pt_BR: Por favor digite sua chave de licença. Uma chave de licença ativa é necessária para atualizações automáticas do plugin e <a href="%s" target="_blank">suporte</a>.

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Affiliate Area
pt_BR: Área Afiliado

en: This is the page where affiliates will manage their affiliate account.
pt_BR: Esta é a página onde afiliados irão gerenciar a sua conta de afiliado.

en: Terms of Use
pt_BR: Termos de Uso

en: Select the page that shows the terms of use for Affiliate Registration.
pt_BR: Selecione a página que mostra os termos de uso para o registro de afiliados

en: Terms of Use Label
pt_BR: Termos de Uso

en: Referral Settings
pt_BR: Configurações de Indicação

en: Referral Variable
pt_BR: Variável de indicação

note: translators: Affiliate URL example text
en: The URL variable for referral URLs. For example: <strong>%s</strong>.
pt_BR: A variável de URL para URLs de indicação. Por exemplo: <strong>%s</strong>.

en: Default Referral Format
pt_BR: Formato Padrão de Indicação

note: translators: 1: Affiliate URL example with referral variable, 2: Affiliate URL example with username
en: Show referral URLs to affiliates with either their affiliate ID or Username appended.<br/> For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>.
pt_BR: Mostrar URLs de indicações para os afiliados, mostra com ID de afiliado ou nome de usuário. <br/> Por exemplo: <strong>%s ou %s.</strong>

en: Pretty Affiliate URLs
pt_BR: URL de afiliado bonitas

en: Credit Last Referrer
pt_BR: Creditar Último Indicador

en: Credit the last affiliate who referred the customer.
pt_BR: Credita o último afiliado que indicou o cliente.

en: Choose a referral rate type. Referrals can be based on either a percentage or a flat rate amount.
pt_BR: Escolha o tipo da taxa de indicação. Indicações podem ser baseadas em porcentagem ou um valor fixa.

en: Flat rate referrals can be calculated on either a per product or per order basis.
pt_BR: Escolha o tipo da taxa de indicação. Indicações podem ser baseadas em porcentagem ou um valor fixa.

en: The default referral rate. A percentage if the Referral Rate Type is set to Percentage, a flat amount otherwise. Referral rates can also be set for each individual affiliate.
pt_BR: A taxa de indicação padrão. Um percentual se o Tipo da Taxa de Indicação está configurado para porcentagem ou um valor fixo se for o contrário. Taxas de indicações também podem ser definidas individualmente para cada afiliado.

en: Exclude Shipping
pt_BR: Excluir o frete

en: Exclude shipping costs from referral calculations.
pt_BR: Excluir o custo do frete do calculo da indicação.

en: Exclude Tax
pt_BR: Excluir Impostos

en: Exclude taxes from referral calculations.
pt_BR: Excluir tarifas do calculo da indicação.

en: Cookie Expiration
pt_BR: Expiração de Cookie

en: Enter how many days the referral tracking cookie should be valid for.
pt_BR: Por quantos dias o cookie de rastreamento de indicação será válido?

en: Cookie Sharing
pt_BR: Expiração de Cookie

en: Currency Settings
pt_BR: Configurações da moeda

en: Configure the currency options
pt_BR: Configurar as opções de moeda

en: Currency
pt_BR: Moeda

en: Choose your currency. Note that some payment gateways have currency restrictions.
pt_BR: Escolha a sua moeda. Note que alguns gateways de pagamento têm restrições de moeda.

en: Currency Symbol Position
pt_BR: Posição da Moeda

en: Choose the location of the currency symbol.
pt_BR: Escolha a localização do sinal de moeda.

en: Before - $10
pt_BR: Antes - $10

en: After - 10$
pt_BR: Depois - 10$

en: Thousands Separator
pt_BR: Separador de Milhares

en: The symbol (usually , or .) to separate thousands
pt_BR: O símbolo (normalmente , ou .) para separar milhares

en: Decimal Separator
pt_BR: Separador Decimal

en: The symbol (usually , or .) to separate decimal points
pt_BR: O símbolo (geralmente, ou.) para separar decimais

en: Affiliate Form Settings
pt_BR: Configuração Afiliado

en: Affiliate Area Forms
pt_BR: Área Afiliado

note: translators: Miscellaneous settings screen URL
en: Select which form(s) to show on the Affiliate Area page. The affiliate registration form will only show if <a href="%s">Allow Affiliate Registration</a> is enabled.
pt_BR: Selecione quais formulários serão apresentados na Área de Afiliado. O registro do afiliado apenas será exibido se <a href="%s">Permitir Registro de Afiliados</a> estiver habilitado.

en: Affiliate Registration Form and Affiliate Login Form
pt_BR: Registro de Afiliados

en: Affiliate Registration Form Only
pt_BR: Registro de Afiliado

en: Affiliate Login Form Only
pt_BR: Cupom Afiliado

en: Integrations
pt_BR: Integração

en: Choose the integrations to enable.
pt_BR: Escolha a localização do sinal de moeda.

en: Opt-In Referral Amount
pt_BR: Taxa de Indicação

en: Opt-In Referral Status
pt_BR: Status de indicação:

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Unpaid
pt_BR: Não Pago

en: Email Options
pt_BR: Emails

en: Upload or choose a logo to be displayed at the top of emails.
pt_BR: Envie ou escolha uma logo para ser mostrada no topo dos e-mails.

en: Email Template
pt_BR: Modelo de Email

en: Choose a template to use for email messages.
pt_BR: Escolha um modelo a ser usado para mensagens de e-mail.

en: From Name
pt_BR: Nome

en: The name that emails come from. This is usually your site name.
pt_BR: O nome de onde os e-mails vém. Normalmente é o nome do seu Site.

en: From Email
pt_BR: E-mail

en: The email address to send emails from. This will act as the "from" and "reply-to" address.
pt_BR: E-mail para enviar e-mails a partir de. Isto irá funcionar como o endereço  "from" and "reply-to".

en: Email Notifications
pt_BR: Os e-mails de notificações são: %s

en: The email notifications sent to the affiliate manager and affiliate.
pt_BR: O endereço de e-mail do afiliado

en: Affiliate Manager Email
pt_BR: Email do Afiliado

en: Registration Email Options For Affiliate Manager
pt_BR: Conteúdo do E-mail de Registro

en: Registration Email Subject
pt_BR: Assunto Email de Registro

en: Enter the subject line for the registration email sent to affiliate managers when new affiliates register. Supports template tags.
pt_BR: Digite o assunto do e-mail de registro a serem enviados aos administradores quando um novo afiliado se registrar.

en: New Affiliate Registration
pt_BR: Novo Registo de afiliado

en: Registration Email Content
pt_BR: Conteúdo do E-mail de Registro

en: Enter the email to send when a new affiliate registers. HTML is accepted. Available template tags:
pt_BR: Insira o e-mail para enviar novos registros de afiliados. Tags HTML são aceitas. Tags disponíveis:

note: translators: Registration email content
en: A new affiliate has registered on your site, %s
pt_BR: Um novo afiliado registrou em seu site, %s

en: Name:
pt_BR: Nome

en: New Referral Email Options for Affiliate Manager
pt_BR: Novo Email de Indicação

en: New Referral Email Subject
pt_BR: Assunto Email Nova Indicação

en: Enter the subject line for the email sent to site the site affiliate manager when affiliates earn referrals. Supports template tags.
pt_BR: Digite o assunto para os e-mails enviados ao administrador do site quando afiliados fizerem indicações.

en: Referral Earned!
pt_BR: Indicação Recebida!

en: New Referral Email Content
pt_BR: Novo Email de Indicação

en: Enter the email to send to site affiliate managers when new referrals are earned. HTML is accepted. Available template tags:
pt_BR: Digite o e-mail a ser enviado para o administrador do site quando novas indicações são feitas. HTML é aceito. Tags disponíveis:

en: {name} has been awarded a new referral of {amount} on {site_name}.
pt_BR: {name} recebeu uma nova indicação de {amount} no site {site_name}.

en: New Referral Email Options For Affiliate
pt_BR: Novo Email de Indicação

en: Enter the subject line for new referral emails sent when affiliates earn referrals. Supports template tags.
pt_BR: Digite o assunto do e-mail enviado aos afiliados para quando uma nova indicação for efetuada.

en: Referral Awarded!
pt_BR: Referência Premiada!

en: Enter the email to send on new referrals. HTML is accepted. Available template tags:
pt_BR: Digite o e-mail a ser enviado para novas indicações. HTML é aceito. Tags disponíveis:

note: translators: Home URL translators: Website URL
en: Congratulations {name}!
pt_BR: Parabéns {name}!

en: You have been awarded a new referral of
pt_BR: Você ganhou um novo afiliado de

en: on %s!
pt_BR: em %s!

en: Log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications:
pt_BR: Faça login na sua área de afiliados para ver seus ganhos ou desativar essas notificações:

en: Application Accepted Email Options For Affiliate
pt_BR: Conteúdo do e-mail de Inscrição Aceita

en: Application Accepted Email Subject
pt_BR: Email de aceitação de inscrição

en: Enter the subject line for accepted application emails sent to affiliates when their account is approved. Supports template tags.
pt_BR: Digite um assunto para os e-mails de Inscrições Aceitas enviados aos afiliados quando uma inscrição é aprovada.

en: Affiliate Application Accepted
pt_BR: Inscrição de Afiliado Aceita

en: Application Accepted Email Content
pt_BR: Conteúdo do e-mail de Inscrição Aceita

en: Enter the email to send when an application is accepted. HTML is accepted. Available template tags:
pt_BR: Digite o e-mail a ser enviado quando uma inscrição é aprovada. HTML é aceito. Tags disponíveis:

note: translators: Home URL
en: Your affiliate application on %s has been accepted!
pt_BR: Seu sistema de afiliados no %s foi aceito!

en: Log into your affiliate area at
pt_BR: Faça login na sua área de afiliado em

en: Allow Affiliate Registration
pt_BR: Aceitar registro de afiliados

en: Allow users to register affiliate accounts for themselves.
pt_BR: Afiliados devem ser capazes de registrar-se por conta própria?

en: Require Approval
pt_BR: Aprovação necessária

en: Require that Pending affiliate accounts must be approved before they can begin earning referrals.
pt_BR: Exigem que os administradores do site aprovem o afiliado antes dele começar a ganhar indicações?

en: Auto Register New Users
pt_BR: Auto Cadastro de Novos Usuários

en: Automatically register new users as affiliates.
pt_BR: Registrar automaticamente novos usuários como afiliados?

en: Logout Link
pt_BR: Link para sair

en: Add a logout link to the Affiliate Area.
pt_BR: Adicione um link para sair na área de afiliados.

en: Default Referral URL
pt_BR: Formato Padrão de Indicação

en: The default referral URL shown in the Affiliate Area. Also changes the URL shown in the Referral URL Generator and the {referral_url} email tag.
pt_BR: A URL padrão do afiliado mostrada na Área do Afiliado. Também muda a URL mostrada no Gerador de URL de Indicação e na tag de e-mail {referral_url}.

en: Enable reCAPTCHA
pt_BR: Ativar reCAPTCHA

en: Prevent bots from registering affiliate accounts using Google reCAPTCHA.
pt_BR: Previne bots de registrarem contas de afiliados usando o Google reCAPTCHA.

en: reCAPTCHA Site Key
pt_BR: reCAPTCHA Chave Site

en: This is used to identify your site to Google reCAPTCHA.
pt_BR: Isso é usado para identificar seu site no Google reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Secret Key
pt_BR: reCAPTCHA Chave Secreta

en: This is used for communication between your site and Google reCAPTCHA. Be sure to keep it a secret.
pt_BR: Isto é usado para comunicação entre o seu site e o Google reCAPTCHA. Certifique-se de manter isto em segredo.

en: Reject Unpaid Referrals on Refund
pt_BR: Indicações não pagas hoje

en: Automatically reject Unpaid referrals when the originating purchase is refunded or revoked.
pt_BR: Automaticamente rejeita indicações não pagas quando a compra original é reembolsada ou revogada.

en: Use Fallback Referral Tracking Method
pt_BR: Usar Método Fallback para o Rastreio de Indicações

en: The method used to track referral links can fail on sites that have jQuery errors. Enable Fallback Tracking if referrals are not being tracked properly.
pt_BR: O método usado para rastrear os links das indicações pode salhar em sites que possuem erros jQuery. Habilite "Usar Método Fallback para o Rastreio de Indicações" se as indicações não estiverem sendo capturadas de modo apropriado.

en: Ignore Referrals with Zero Amount
pt_BR: Taxa de Indicação

en: Ignore referrals with a zero amount. This can be useful for multi-price products that start at zero, or if a discount was used which resulted in a zero amount. NOTE: If this setting is enabled and a visit results in a zero referral, the visit will be considered not converted.
pt_BR: Ignore indicações com valor zerado. Isto pode ser útil para produtos com preços múltiplos que começam em zero, ou se o desconto usado resulta em valor zerado. Nota: Se esta configuração estiver habilitada, a visita resulta em uma indicação zerado. A visita será considerada não convertida.

en: Enable Debug Mode
pt_BR: Habilitar Modo de Debug

note: translators: Tools screen URL
en: Enable debug mode. This will turn on error logging for the referral process to help identify issues. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates &rarr; Tools</a>.
pt_BR: Habilita o modo de debug. Isto irá ligar o log de erros para o processo de indicações afim de identificar problemas.

en: Referral URL Blacklist
pt_BR: Visitas / URLs

en: URLs placed here will be blocked from generating referrals. Enter one URL per line. NOTE: This will only apply to new visits after the URL has been saved.
pt_BR: URLs informadas aqui serão bloqueadas de gerarem indicações. Digite uma URL por linha. Nota: Isto será aplicado apenas para as novas visitas depois de a URL ter sido salva.

en: Opt into development versions
pt_BR: Opte por obter versões beta.

en: Receive update notifications for development releases. When development versions are available, an update notification will be shown on your Plugins page.
pt_BR: Receba notificações sobre atualizações de versões beta. Quando uma versão beta está disponível para download, uma notificação de atualização será apresentada na sua página de plugins.

en: Remove Data on Uninstall
pt_BR: Remover dados e desinstalar.

en: Remove all saved data for AffiliateWP when the plugin is deleted.
pt_BR: Remove todos os dados salvos para o AffiliateWP quando o plugin é apagado.

en: Connection Status
pt_BR: Recontar estatísticas

en: Enable Payouts Service
pt_BR: Gerar arquivo de pagamento

en: Registration Form Description
pt_BR: Conteúdo do E-mail de Registro

en: Coupon Template
pt_BR: Template Padrão

en: Required Registration Fields
pt_BR: Moderar Registros

en: Select which fields should be required for affiliate registration. The <strong>Username</strong> and <strong>Account Email</strong> form fields are always required. The <strong>Password</strong> form field will be removed if not required.
pt_BR: Selecione quais campos serão requisitados para o registro de afiliado. O <strong>Nome de Usuário</strong>, <strong>Email</strong> and <strong>Senha</strong>

en: Password
pt_BR: Senha

en: How will you promote us?
pt_BR: Como você irá nos promover?

en: Notify affiliate manager when a new affiliate has registered
pt_BR: Notificar ao administrador novos registros de afiliados?

en: Notify affiliate manager when a new referral has been created
pt_BR: Notifica ao administrador quando novas indicações são efetuadas.

en: Notify affiliate when they earn a new referral
pt_BR: Notifica ao administrador quando novas indicações são efetuadas.

en: Notify affiliate when their affiliate application is accepted
pt_BR: Seu sistema de afiliados no %s foi aceito!

en: Notify affiliate when their affiliate application is rejected
pt_BR: Seu programa de afiliado foi rejeitado

en: Application Pending Email Options For Affiliate
pt_BR: Conteúdo do e-mail de Inscrições Pendentes

en: Application Pending Email Subject
pt_BR: Assunto do E-mail de Inscrições Pendentes

en: Enter the subject line for pending affiliate application emails. Supports template tags.
pt_BR: Digite o assunto para o e-mail de Inscrições Pendentes.

en: Your Affiliate Application Is Being Reviewed
pt_BR: A sua inscrição em nosso programa de afiliados está sendo analisada.

en: Application Pending Email Content
pt_BR: Conteúdo do e-mail de Inscrições Pendentes

en: Enter the email to send when an application is pending. HTML is accepted. Available template tags:
pt_BR: Digite o e-mail a ser enviado para as inscrições pendentes. HTML é aceito. Tags disponíveis:

en: Hi {name}!
pt_BR: Olá {name}!

en: Thanks for your recent affiliate registration on {site_name}.
pt_BR: Agradecemos por se registra no programa de afiliados da {site_name}.

en: We&#8217;re currently reviewing your affiliate application and will be in touch soon!
pt_BR: Neste momento estamos analisando o seu cadastro em nosso programa de afiliados. Você será notificado em breve.

en: Application Rejection Email Options For Affiliate
pt_BR: Conteúdo do e-mail de recusa de inscrição

en: Application Rejection Email Subject
pt_BR: Assunto do E-mail de Rejeição de Incrição

en: Enter the subject line for rejected affiliate application emails. Supports template tags.
pt_BR: Digite o assunto do e-mail das inscrições de recusa de afiliado.

en: Your Affiliate Application Has Been Rejected
pt_BR: Seu programa de afiliado foi rejeitado

en: Application Rejection Email Content
pt_BR: Conteúdo do e-mail de recusa de inscrição

en: Enter the email to send when an application is rejected. HTML is accepted. Available template tags:
pt_BR: Digite o e-mail a ser enviado para as inscrições recusadas. HTML é aceito. Tags disponíveis:

en: Hi {name},
pt_BR: Olá {name},

en: We regret to inform you that your recent affiliate registration on {site_name} was rejected.
pt_BR: Lamentamos informar que a sua inscrição recente do programa de afiliados {site_name} foi recusada.

en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.
pt_BR: Por favor digite sua chave de licença. Uma chave de licença ativa é necessária para atualizações automáticas do plugin e <a href="%s" target="_blank">suporte</a>.

en: Deactivate your license key to make changes to this setting.
pt_BR: Desative sua chave de licença para fazer mudanças nestas configurações.

en: Deactivate License
pt_BR: Desativar Licença

en: Your license is valid!
pt_BR: Sua licença é válida!

en: Renew Your License
pt_BR: Renove sua licença

en: Your license has expired, renew today to continue getting updates and support!
pt_BR: Sua licença expirou, renove hoje para continuar recebendo atualizações e suporte!

en: Activate License
pt_BR: Ativar Licença

note: translators: Setting ID
en: The callback function used for the <strong>%s</strong> setting is missing.
pt_BR: A função callback usada para a configuração <strong>%s</strong> está faltando.

en: Upload File
pt_BR: Enviar Arquivo

note: translators: 1: Payouts Service URL
en: <a href="%s" target="_blank">Learn more and view pricing.</a>
pt_BR: Concordo com os <a href="%s" target="_blank">Termos de Uso</a>

note: translators: Payouts Service name retrieved from the PAYOUTS_SERVICE_NAME constant
en: Reconnect to the %s.
pt_BR: Recontar estatísticas

note: translators: Support URL
en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.<br />An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
pt_BR: Por favor digite sua chave de licença. Uma chave de licença ativa é necessária para atualizações automáticas do plugin e <a href="%s" target="_blank">suporte</a>.

note: translators: System Info screen URL
en: Debug mode is globally enabled via <code>AFFILIATE_WP_DEBUG</code> set in <code>wp-config.php</code>. This setting cannot be modified from this screen. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates > Tools</a>.
pt_BR: Modo debug é habilitado globalmente via <code>AFFILIATE_WP_DEBUG</code> configurado em <code>wp-config.php</code>. Esta configuração não pode ser modificada desta tela.

en: General
pt_BR: Geral

en: Misc
pt_BR: Diversos

en: No affiliates were found to be recounted for the current filters.
pt_BR: Nenhum afiliado foi encontrado com os filtros atuais para ser contabilizado.

note: translators: Affiliate username
en: Earnings have been successfully recounted for %s.
pt_BR: Ganhos foram contabilizados com sucesso para %s.

en: Earnings have been successfully recounted for all matching affiliates.
pt_BR: Ganhos foram contabilizados com sucesso para todos os afiliados correspondentes.

note: translators: Affiliate username
en: Unpaid earnings have been successfully recounted for %s.
pt_BR: Ganhos não pagos foram contabilizados com sucesso para %s.

en: Unpaid earnings have been successfully recounted for all matching affiliates.
pt_BR: Ganhos não pagos foram contabilizados com sucesso para todos os afiliados correspondentes.

note: translators: Affiliate username
en: Referrals have been successfully recounted for %s.
pt_BR: Indicações foram contabilizadas com sucesso para %s.

en: Referrals have been successfully recounted for all matching affiliates.
pt_BR: Indicações foram contabilizadas com sucesso para todos os afiliados correspondentes.

note: translators: Affiliate username
en: Visits have been successfully recounted for %s.
pt_BR: Visitas foram contabilizadas com sucesso para %s.

en: Visits have been successfully recounted for all matching affiliates.
pt_BR: Visitas foram contabilizadas com sucesso para todos os afiliados correspondentes.

en: API Key
pt_BR: Chave API

en: API Keys
pt_BR: Chaves API

en: No API consumers found.
pt_BR: Nenhum usuário encontrado

en: Reissue
pt_BR: Reeditar

en: Revoke
pt_BR: Revogar

en: Public Key
pt_BR: Chave Pública

en: Secret Key
pt_BR: reCAPTCHA Chave Secreta

en: Enter username
pt_BR: Nome de usuário inválido

en: Generate New API Keys
pt_BR: Gerar Novas Chaves API

en: First Name
pt_BR: Nome

en: Last Name
pt_BR: Sobrenome

en: Rate Type
pt_BR: Tipo de Taxa

en: Earnings
pt_BR: Ganhos

en: Date Registered
pt_BR: Data de Registro

en: No valid affiliate status was selected for export.
pt_BR: Nenhum ID de afiliado especificado para deletar

en: No valid payout status was selected for export.
pt_BR: Nenhum status de pagamento válido foi selecionado para exportação.

en: Campaign
pt_BR: Campanha

en: No valid referral status was selected for export.
pt_BR: Nenhum status de indicação válido foi selecionado para exportação.

en: Visit ID
pt_BR: ID da Visita

en: Converted
pt_BR: Convertido

en: Referrer
pt_BR: Indicador

note: translators: Visit referral ID
en: Yes (Ref: #%s)
pt_BR: Sim (Ref: #%s

en: You do not have permission to export data.
pt_BR: Você não tem permissão para exportar dados.

en: No unpaid referrals were found matching your criteria.
pt_BR: Nenhuma indicação não paga foi encontrada para os critérios estabelecidos.

en: You do not have permission to import data.
pt_BR: Você não tem permissão para importar dados.

en: No new affiliates were imported.
pt_BR: Nenhum afiliado novo foi importado.

note: translators: Plural affiliate number
en: Manage your affiliates.
pt_BR: Gerencie seus afiliados.

en: No new referrals were imported.
pt_BR: Nenhuma nova indicação foi importada.

note: translators: Plural referrals number
en: Manage your referrals.
pt_BR: Gerencie suas indicações

en: Please upload a valid .json file
pt_BR: Por favor envie um arquivo .json válido

en: Please upload a file to import
pt_BR: Por favor envie um arquivo para importar

en: The upgrade process is running, please be patient. This could take several minutes to complete while affiliate records are upgraded in batches of 100.
pt_BR: Isso pode levar vários minutos para completar, enquanto isso, registros de afiliados serão atualizados em lotes de 100.

note: translators: Step number
en: Step %d running
pt_BR: Etapa %d sendo executada

en: Export / Import
pt_BR: Exportar / Importar

en: Recount Stats
pt_BR: Recontar estatísticas

en: Migration Assistant
pt_BR: Assistente de Migração

en: System Info
pt_BR: Informações do Sistema

en: Debug Assistant
pt_BR: Assistente de Debug

en: Recount Affiliate Stats
pt_BR: Recontagem das Estatísticas de Afiliados

en: Use this tool to recount statistics for one or all affiliates.
pt_BR: Use essa ferramenta para recontar as estatísticas dos afiliados.

en: Enter the name of the affiliate or begin typing to perform a search based on the affiliate&#8217;s name.
pt_BR: Comece digitando o nome do afiliado para buscar pela conta do afiliado

en: Recount
pt_BR: Recontagem

en: Recount Campaigns
pt_BR: Campanha

en: Use this tool to recount campaigns for one or all affiliates.
pt_BR: Use essa ferramenta para recontar as estatísticas dos afiliados.

en: These tools assist in migrating affiliate and referral data from existing platforms.
pt_BR: Estas ferramentas irão auxiliar na migração de afiliados e indicações de plataformas existentes.

en: User Accounts
pt_BR: Contas de Usuários

en: Use this tool to create affiliate accounts for each of your existing WordPress user accounts that belong to the selected roles below.
pt_BR: Use essa ferramenta para criar contas de afiliados para cada uma das suas contas de usuário existentes do WordPress que pertencerem às funções selecionadas abaixo.

en: NOTE: Users that already have affiliate accounts will be skipped. Duplicate accounts will not be created.
pt_BR: <strong>Nota:</strong> Usuários que já possuírem contas de afiliados serão ignorados. Contas duplicadas não serão criadas.

en: Select User Roles
pt_BR: Selecionar Funções do Usuário

en: Create Affiliate Accounts for Users
pt_BR: Criar Contas de Afiliados para Usuários

en: <strong>NOTE:</strong> WordPress 4.5 or newer is required to use the User Accounts migration tool. <a href="%s" aria-label="Update WordPress now">Update WordPress now</a>.
pt_BR: <strong>Nota:</strong> Wordpress 4.5 ou mais atual requerem o uso da Ferramenta de Migração de Contas de Usuário.<a href="%s" aria-label="Atualizar Wordpress agora">Atualizar WordPress agora</a>.

en: <strong>NOTE:</strong> WordPress 4.5 or newer is required to use the User Accounts migration tool.
pt_BR: <strong>Nota:</strong> WordPress 4.5 ou mais novo é requerido para usar a Ferramenta de Migração de Conta de Usuários.

en: Use this tool to migrate existing affiliate / referral data from Affiliates Pro to AffiliateWP.
pt_BR: use esta ferramenta para migrar afiliados existentes / informações de indicações dos afiliados do Affiliates Pro para o AffiliateWP.

en: NOTE: This tool should only ever be used on a fresh install. If you have already collected affiliate or referral data, do not use this tool.
pt_BR: <strong>Nota:</strong> Esta ferramenta deve ser usada apenas em uma instalação recente. Se você já tiver coletado afiliados ou dados de indicações, não use esta ferramenta.

en: Migrate Data from Affiliates Pro
pt_BR: Migre seus Dados do Affiliates Pro

en: Use this tool to migrate existing affiliate accounts from WP Affiliate to AffiliateWP.
pt_BR: Use esta ferramenta para migrar contas de afiliados existentes do WP Affiliate para AfiliateWP

en: Migrate Data from WP Affiliate
pt_BR: Migrar dados de um WP Affiliate

en: Export Affiliates
pt_BR: Exportar Afiliados

en: Export affiliates to a CSV file.
pt_BR: Exportar afiliados para um arquivo CSV.

en: All Statuses
pt_BR: Todos os Status

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Export Referrals
pt_BR: Exportar Indicações

en: Export referrals to a CSV file.
pt_BR: Exportar Indicações para um arquivo CSV.

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export referrals for all affiliates.
pt_BR: Para buscar um afiliado, insira o nome de login, nome ou sobrenome do afiliado. Deixe em branco para exportar as indicações de todos afiliados.

en: Export Payouts
pt_BR: Exportar Pagamentos

en: Export payouts to a CSV file.
pt_BR: Exportar pagamentos para um arquivo CSV.

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export payouts for all affiliates.
pt_BR: Para buscar por um afiliado, digite o nome de usuário do afiliado, nome ou sobrenome. Deixe em branco para exportar todos os pagamento para todos os afiliados.

en: Export Visits
pt_BR: Exportar Visistas

en: Export visits to a CSV file.
pt_BR: Exportar Visitas para um arquivo CSV.

en: Unconverted
pt_BR: Não convertido

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export visits for all affiliates.
pt_BR: Para buscar um afiliado, insira o nome de login, nome ou sobrenome do afiliado. Deixe em branco para exportar as visitas de todos afiliados.

en: Export Settings
pt_BR: Configurações de Exportação

en: Export the AffiliateWP settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
pt_BR: Exportar Configurações do AffiliateWP deste site para um arquivo .json. Isso permite importar facilmente as configurações para outro site.

en: Import Settings
pt_BR: Configurações de Importação

en: Import the AffiliateWP settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
pt_BR: Importe as configurações do AffiliateWP de um arquivo de .json. Este arquivo pode ser obtido por exportar as configurações em outro site usando o formulário abaixo.

en: Import
pt_BR: Importar

en: Import Affiliates
pt_BR: Importar Afiliados

en: Import a CSV of affiliate records.
pt_BR: Importar um CSV de dados de afiliados.

en: Import CSV
pt_BR: Importar CSV

note: translators: Documentation URL
en: Each column loaded from the CSV may be mapped to an affiliate field. Select the column that should be mapped to each field below. Any columns not needed can be ignored. See <a href="%s" target="_blank">this guide</a> for assistance with importing affiliate records.
pt_BR: Cada coluna carregada do CSV pode ser mapeada para um campo de afiliado. Seleciona a coluna que deverá ser mapeada para cada campo abaixo. Qualquer coluna desnecessária pode ser ignorada. Veja <a href="%s" target="_blank">este guia</a> para auxiliar você no processo de importação.

en: Affiliate Field
pt_BR: Campo Afiliado

en: CSV Column
pt_BR: Colunas CSV

en: Data Preview
pt_BR: Pre-visualização de Dados

en: Process Import
pt_BR: Processo de Importação

en: Import Referrals
pt_BR: Importar Indicações

en: Import a CSV of referral records.
pt_BR: Importe um CSV com os dados das indicações.

note: translators: Documentation URL
en: Each column loaded from the CSV may be mapped to a referral field. Select the column that should be mapped to each field below. Any columns not needed can be ignored. Any affiliates that don&#8217;t exist will be created. See <a href="%s" target="_blank">this guide</a> for assistance with importing referral records.
pt_BR: Cada coluna carregada do CSV pode ser mapeada para um campo de indicação. Seleciona a coluna que deverá ser mapeada para cada campo abaixo. Qualquer coluna desnecessária pode ser ignorada. Todo afiliado que não existir será criado. Veja <a href="%s" target="_blank">este guia</a> para auxiliar você no processo de importação.

en: Referral Field
pt_BR: Campo Indicação

en: To copy the system info, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
pt_BR: Para copiar as informações do sistema, clique logo abaixo e preccione Ctrl + (PC) ou Cmd + C (Mac).

en: Debug Log
pt_BR: Log de Debug

en: Use this tool to help debug referral tracking.
pt_BR: Use esta ferramenta para ajudar a debugar o rastreio das indicações.

en: Download Debug Log File
pt_BR: Baixar Arquivo do Log de Debug

en: Clear Log
pt_BR: Limpar Log

en: Generate dynamic coupons for all affiliates.
pt_BR: Associe este cupom a um afiliado.

en: Generate Coupons
pt_BR: Gerar URL

note: translators: Coupons settings screen URL
en: Generating coupons requires a <a href="%s" target="_blank">Coupon Template</a> to be selected.
pt_BR: Licença inválida. Por favor visite <a href="%s" target="_blank">a página da sua conta</a> e confira as informações.

en: Invalid batch ID.
pt_BR: ID de lote inválida.

en: Invalid batch export class.
pt_BR: Classe de Exportação em Lote Inválida.

note: translators: Dismiss Notice link markup
en: Your database has been successfully upgraded. %s
pt_BR: Seu banco de dados foi atualizado com sucesso. %s

en: Dismiss Notice
pt_BR: Dispensar Notificação

note: translators: Dismiss Notice link markup
en: Your database tables have been successfully upgraded. %s
pt_BR: Seu banco de dados foi atualizado com sucesso. %s

en: Affiliate Registration Status
pt_BR: Status de Registro de Afiliado

en: Not Registered
pt_BR: Não Registrado

en: Affiliate Actions
pt_BR: Ações de Afiliado

en: Register
pt_BR: Registrar

en: Disable Affiliate Email
pt_BR: Desativar E-mails para Afiliados

en: Disable the application accepted email sent to the affiliate.
pt_BR: Desabilitar o e-mail de aprovação de inscrição enviado ao afiliado.

en: No user roles were selected for migration.
pt_BR: Nenhuma função de usuário foi selecionada para a migração.

en: A batch process class must be specified.
pt_BR: Uma classe de processo em lote deve ser especificada.

en: No batch class handler file has been supplied.
pt_BR: Nenhum arquivo de manipulador de classe de lote foi fornecido.

en: An invalid batch class handler file has been supplied.
pt_BR: Foi fornecido um arquivo de manipulador de classe de lote inválido.

en: Affiliate Record
pt_BR: Taxa de Afiliado

en: Affiliate Customer Record
pt_BR: Nome de Usuário do Afiliado

en: Customer ID
pt_BR: E-mail de Cliente

en: Primary Email
pt_BR: E-mail

en: Date Created
pt_BR: Atualizar Anúncio

en: No records found
pt_BR: Sem indicações encontradas.

en: Affiliate record has been deleted.
pt_BR: Seu perfil de afiliado foi atualizado

en: Affiliate customer record has been deleted.
pt_BR: A conta de Afiliado não pôde ser apagada.

en: Landing Page
pt_BR: Página de Destino

en: Referring URL
pt_BR: URL de origem

en: Direct traffic
pt_BR: Tráfego Direto

en: No visits found.
pt_BR: Nenhuma visita encontrada.

en: This screen provides access to your site&#8217;s visit history.
pt_BR: Esta tela fornece acesso ao histórico de visitas do seu site.

en: <strong>Landing Page</strong>: this is the page on your site that the visitor first landed on. It is the URL that the affiliate link pointed to.
pt_BR: <strong>Página de destino</strong>: esta é a página em seu site que o visitante visitou pela primeira vez. É a URL para onde o link de afiliado está apontando.

en: <strong>Referring URL</strong>: this is the source URL of the affiliate link. It is the web page that the visitor found a link to your site on.
pt_BR: <strong>Fonte da Indicação</strong>: esta é a URL da fonte de origem do link de afiliado. É o site onde o visitante encontrou o link do afiliado.

en: <strong>Affiliate</strong>: this the affiliate that the visit was attributed to.
pt_BR: <strong>Afiliado</strong>: este é o afiliado a quem a visita foi atribuída.

en: <strong>Referral ID</strong>: this is the ID of the referral that was created from this visit, if any.
pt_BR: <strong>ID da Indicação</strong>: esta é a ID da indicação que foi criada a partir da visita, se houver.

en: <strong>Context</strong>: this is the context of how the visit was generated, if set.
pt_BR: <strong>Contexto</strong>: este é o contexto de como a visita foi gerada, caso tenha sido definido.

en: <strong>IP</strong>: this is the IP address of the visitor.
pt_BR: <strong>IP</strong>: esse é o endereço de IP do visitante.

en: <strong>Converted</strong>: this is a Yes / No status for whether the visit turned into a successful converstion.
pt_BR: <strong>Convertido</strong>: Este é um status Sim / Não para qualquer visita convertida com sucesso.

en: Searching Visits
pt_BR: Pesquisando Visitas

en: Visit records can be searched in several different ways:
pt_BR: Registros de visita podem ser pesquisados de várias formas:

en: You can enter an IP address to find all visits from a specific IP
pt_BR: Você pode inserir um endereço IP para localizar todas as visitas de um IP específico

en: You can enter a complete URL to find all visits that landed on or came from a specific URL
pt_BR: Você pode inserir um URL completo para encontrar todas as visitas que chegaram ou vieram de um URL específico.

en: You can enter a partial URL to find all visits that landed on or came from a specific site
pt_BR: Você pode digitar parte de uma URL para encontrar todas as visitas que chegaram ou vieram de um site em específico.

en: You can enter the visit&#8217;s ID number prefixed by &#8220;visit:&#8221;
pt_BR: Você pode inserir o ID de afiliado precedido de 'affiliate:'

en: You can enter the referral&#8217;s ID number prefixed by &#8220;referral:&#8221;
pt_BR: Você pode inserir o ID da indicação precedido de "referral:"

en: You can enter a visit context prefixed by &#8220;context:&#8221;
pt_BR: Você pode inserir a URL da campanha precedido de "context:"

en: Number of visits per page:
pt_BR: Número de visitas por página:

en: Filter by status
pt_BR: Filtrar por status

en: Rejected
pt_BR: Rejeitado

en: Percentage (%)
pt_BR: Porcentagem (%)

note: translators: Currency name
en: Flat %s
pt_BR: Taxa fixa %s

en: Affiliate URLs
pt_BR: Links de Afiliado

en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

en: Graphs
pt_BR: Gráficos

en: Cheatin&#8217; huh?
pt_BR: Trapaceando né?

en: Your version of PHP is below the minimum version of PHP required by AffiliateWP. Please contact your host and request that your version be upgraded to 5.3 or later.
pt_BR: Sua versão do PHP é inferior a versão mínima do PHP exigido pelo AffiliateWP. Por favor, entre em contato com seu host e solicite a atualização da sua versão do PHP para 5.3 ou posterior.

en: Invalid username
pt_BR: Nome de usuário inválido

en: No such user
pt_BR: Usuário não encontrado

en: Please enter a password
pt_BR: Por favor, digite uma senha

en: Incorrect username or password
pt_BR: Usuário ou senha incorreta

en: Please select your country of residence
pt_BR: Por favor, aceite nossos termos de uso

en: Please select your account type
pt_BR: Por favor, digite seu nome completo

en: Please enter your business name
pt_BR: Por favor, digite seu nome completo

en: Please enter your first name
pt_BR: Por favor, digite seu nome completo

en: Please enter your last name
pt_BR: Por favor, digite seu nome completo

en: Invalid account email
pt_BR: Email de conta inválido

en: Please select your day of birth
pt_BR: Por favor, digite seu nome completo

en: Please select your month of birth
pt_BR: Por favor, digite o seu e-mail de pagamento

en: Please select your year of birth
pt_BR: Por favor, aceite nossos termos de uso

en: Please agree to our terms of use
pt_BR: Por favor, aceite nossos termos de uso

note: translators: 1: Credit card brand, 2: Last four digits of the card number
en: %1$s ending in %2$s
pt_BR: %1$s para %2$s

en: A referral type label must be specified.
pt_BR: Uma classe de processo em lote deve ser especificada.

en: Unpaid Referral Earnings
pt_BR: Rendimentos de Indicação Não Pagos

en: Pending Referral Earnings
pt_BR: Rendimentos de Indicação Pendentes

en: Rejected Referral Earnings
pt_BR: Rendimentos de Indicações Rejeitadas

en: Paid Referral Earnings
pt_BR: Rendimentos de Indicações Pagas

en: Please enter a valid website URL
pt_BR: Por favor, digite uma URL de site válida

en: Username already taken
pt_BR: Nome de usuário já existe

en: Invalid username. Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed
pt_BR: Nome de usuário inválido. Apenas letras minúsculas (a-z) e números são permitidos

en: Invalid username. Must be between 1 and 60 characters.
pt_BR: Nome de usuário inválido. Precisa ter entre 1 e 60 caracteres.

en: Invalid username. Usernames must include at least one letter
pt_BR: Nome de usuário inválido. O nome de usuário precisa incluir ao menos uma letra.

en: Email address already taken
pt_BR: Endereço de e-mail já cadastrado

en: Passwords do not match
pt_BR: Senha não confere

en: Please verify that you are not a robot
pt_BR: Por favor, mostre que você é humano.

en: Nice try honey bear, don&#8217;t touch our honey
pt_BR: Boa tentativa, mas aqui não!

en: You are already registered as an affiliate
pt_BR: Você já está cadastrado como um afiliado

en: Please enter your name
pt_BR: Por favor, digite seu nome completo

en: Please enter a website URL
pt_BR: Por favor, digite a URL de seu site

en: Please enter your payment email
pt_BR: Por favor, digite o seu e-mail de pagamento

en: Please tell us how you will promote us
pt_BR: Por favor, diga pra gente como e por quais canais você pretende nos promover.

en: Add as Affiliate
pt_BR: Adicionar como Afiliado

en: Add the user as an affiliate.
pt_BR: Adicionar o usuário como um afiliado.

en: Converted Visits
pt_BR: Visitas convertidas

en: Unconverted Visits
pt_BR: Visitas não convertidas

en: A valid username must be specified as the first argument.
pt_BR: Um nome válido de usuário precisa ser especificado como primeiro argumento.

note: translators: Affiliate username
en: A user with the ID or username "%s" does not exist. See wp help user create for registering new users.
pt_BR: Um usuário com ID ou Nome de Usuário "%s" não existe. Seja a ajuda do Wordpress sobre como registrar novos usuários.

en: An affiliate already exists for this user account.
pt_BR: Um afiliado já existe para a conta desde usuário.

note: translators: Affiliate username
en: An affiliate with the username "%s" has been created.
pt_BR: Um afiliado com nome de usuário "%s" foi criado.

en: The affiliate account could not be added.
pt_BR: A conta de afiliado não pôde ser adicionada.

en: A valid affiliate username or ID is required to proceed.
pt_BR: Um Nome de Usuário ou ID válida é necessária para continuar.

en: The affiliate was updated successfully.
pt_BR: O afiliado foi atualizado com sucesso.

en: The affiliate account could not be updated.
pt_BR: A conta de afiliado não pôde ser atualizada.

en: Are you sure you want to delete this affiliate, all its data and its associated user account?
pt_BR: Você tem certeza que deseja apagar este afiliado, todos os seus dados e seu usuário associado?

en: Are you sure you want to delete this affiliate and all its data?
pt_BR: Você tem certeza que deseja apagar este afiliado e todos os seus dados?

en: Are you sure you want to delete this affiliate?
pt_BR: Você tem certeza que deseja apagar este afiliado?

en: The affiliate and its associated user account have been successfully deleted.
pt_BR: O afiliado e sua conta de usuário associada foi apagada com sucesso.

en: The affiliate account has been successfully deleted.
pt_BR: A conta de Afiliado foi apagada com sucesso.

en: The affiliate account could not be deleted.
pt_BR: A conta de Afiliado não pôde ser apagada.

note: translators: Number of affiliates
en: Number of affiliates: %d
pt_BR: Número de Afiliados: %d

en: AffiliateWP is not installed
pt_BR: AffiliateWP não está instalado.

note: translators: AffiliateWP version
en: You are running AffiliateWP version: %s
pt_BR: Você está rodando a versão %s do AffiliateWP.

note: translators: License status
en: License status is: %s
pt_BR: Status da licença é: %s

note: translators: Debug Mode status
en: Debug mode is: %s
pt_BR: Modo de Debug está: %s

note: translators: Enabled or Disabled (translated)
en: Affiliates require approval: %s
pt_BR: Afiliado requer aprovação: %s

note: translators: Enabled or Disabled (translated)
en: Email notifications are: %s
pt_BR: Os e-mails de notificações são: %s

note: translators: None or comma-separated list of enabled integrations
en: Integrations: %s
pt_BR: Integrações: %s

note: translators: Global referral rate
en: Global referral rate: %s
pt_BR: Taxa de indicação global: %s

note: translators: Global referral rate type
en: Global referral rate type: %s
pt_BR: Tipo de Taxa de indicação global: %s

note: translators: Currency label
en: Currency: %s
pt_BR: Moeda: %s

note: translators: Referral variable
en: Referral variable: %s
pt_BR: Variação da Indicação: %s

note: translators: Enabled or Disabled (translated)
en: Show pretty referral URLs: %s
pt_BR: Mostrar URLs de afiliados bonitas: %s

note: translators: Referral URL example with affiliate ID
en: Referral URL (ID): %s
pt_BR: URL de Indicação (ID): %s

note: translators: Referral URL example with affiliate username
en: Referral URL (Username): %s
pt_BR: URL de Indicação (nome de usuário): %s

note: translators: Affiliate Area page URL
en: Affiliate Area URL: %s
pt_BR: URL da Área de Afiliado: %s

note: translators: Terms of Use URL
en: Terms of Use URL: %s
pt_BR: URL dos Termos de Uso: %s

note: translators: Number of sites
en: Found %s sites. Retrieving stats ...
pt_BR: Encontrado %s sites. Recuperando estatísticas.

note: translators: Affiliates count
en: Total Affiliates: %s
pt_BR: Total de Afiliados: %s

note: translators: Creatives count
en: Total Creatives: %s
pt_BR: Total de Anúncios: %s

note: translators: Customers count
en: Total Customers: %s
pt_BR: Total de visitas: %s

note: translators: Payouts count
en: Total Payouts: %s
pt_BR: Total de Pagamentos: %s

note: translators: Referrals count
en: Total Referrals: %s
pt_BR: Total de Indicações: %s

note: translators: Sales count
en: Total Sales: %s
pt_BR: Total de Anúncios: %s

note: translators: Visits count
en: Total Visits: %s
pt_BR: Total de visitas: %s

en: Are you sure you want to clear the debug log?
pt_BR: Tem certeza que deseja limpar o Log de debug?

en: The debug log has been cleared.
pt_BR: O log de debug foi limpo.

en: A --name value must be specified to add a new creative.
pt_BR: Um valor --name precisa ser especificado para adicionar um novo anúncio.

note: translators: Creative ID
en: A creative with the ID %d has been successfully created.
pt_BR: Um anúncio com o ID %d foi criado com sucesso.

en: The creative could not be created.
pt_BR: O anúncio não pôde ser criado.

en: A valid creative ID is required to proceed.
pt_BR: Um ID de anúncio válido é necessário para continuar.

en: The creative was successfully updated.
pt_BR: O Anúncio foi atualizado com sucesso.

en: The creative could not be updated.
pt_BR: O anúncio não pôde ser atualizado.

en: The creative was successfully deleted.
pt_BR: Anúncio apagado com sucesso.

en: The creative could not be deleted.
pt_BR: O anúncio não pôde ser apagado.

note: translators: Number of creatives
en: Number of creatives: %d
pt_BR: Número de Anúncios: %d

en: A --email value must be specified to add a new customer.
pt_BR: Um valor --name precisa ser especificado para adicionar um novo anúncio.

note: translators: Customer ID
en: A customer with the ID %d has been successfully created.
pt_BR: Um anúncio com o ID %d foi criado com sucesso.

en: The customer could not be created.
pt_BR: A visita não pode ser criada.

en: A valid customer ID is required to proceed.
pt_BR: Uma ID de visita é necessária para continuar.

en: The customer was successfully updated.
pt_BR: O Anúncio foi atualizado com sucesso.

en: The customer could not be updated.
pt_BR: A visita não pôde ser atualizada.

en: The customer was successfully deleted.
pt_BR: Anúncio apagado com sucesso.

en: The customer could not be deleted.
pt_BR: A visita não pôde ser apagada.

note: translators: Number of customers
en: Number of customers: %d
pt_BR: Número de visitas: %d

en: No referrals were found matching your criteria. Please try again.
pt_BR: Nenhuma indicação foi encontrada para estes critérios. Por favor, tente novamente.

en: No affiliates matched the minimum earnings amount in order to generate a payout.
pt_BR: Nenhum afiliado possui o valor mínimo necessário para gerar pagamentos.

note: translators: 1: Affiliate ID, 2: Formatted payout amount
en: A payout has been created for Affiliate #%1$d for %2$s.
pt_BR: Um pagamento foi criado para o(s) Afiliado(s) de #%1$d a %2$s.

note: translators: 1: Affiliate ID, 2: Formatted payout amount
en: There was a problem generating a payout for Affiliate #%1$d for %2$s.
pt_BR: Foi encontrado um problema ao gerar pagamento para o(s) Afiliado(s) de #%1$d a %2$s

en: A valid payout ID must be supplied to update a payout
pt_BR: Uma ID de pagamento válida precisa ser fornecida para atualizar um pagamento.

note: translators: 1: Referral ID, 2: Referral payout ID
en: Referral #%1$d is already associated with payout #%2$d and has been skipped.
pt_BR: A indicação #%d já está associada ao pagamento #%d a foi ignorada.

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d is not valid and has been skipped.
pt_BR: A indicação #%d não é válida e foi ignorada.

en: Are you sure you want to overwrite this payout's referrals?
pt_BR: Você tem certeza que deseja sobrescrever as indicações deste pagamento?

en: All values passed via the --referrals argument are invalid.
pt_BR: Todos os valores informados pelo argumento --referrals são inválidos.

en: Are you sure you want to overwrite the affiliate associated with this payout?
pt_BR: Você tem certeza que deseja sobrescrever o Afiliado associado a este pagamento?

en: The supplied affiliate ID or username is invalid and has been ignored.
pt_BR: O ID ou nome fornecido é inválido e foi ignorado.

en: No fields were specified for updating. For more information, see wp help affwp payout update.
pt_BR: Nenhum campo foi especificado para ser atualizado. Para mais informações, veja WP Ajuda AffWp atualização de pagamentos.

note: translators: Payout ID
en: Payout #%d has been updated successfully.
pt_BR: Pagamento #%d foi atualizado com sucesso.

note: translators: Payout ID
en: Payout #%d could not be updated due to an error.
pt_BR: O pagamento #%d não pôde ser atualizado devido a um erro.

en: A valid payout ID is required to proceed.
pt_BR: Uma ID válida de pagamento é necessária para prosseguir.

en: Are you sure you want to delete this payout?
pt_BR: Você tem certeza que deseja deletar este pagamento?

en: The payout has been successfully deleted.
pt_BR: O pagamento foi apagado com sucesso.

en: The payout could not be deleted.
pt_BR: O pagamento não pôde ser apagado.

note: translators: Number of payouts
en: Number of payouts: %d
pt_BR: Número de pagamentos: %d

en: A valid affiliate username or ID must be specified as the first argument.
pt_BR: Uma ID ou nome de usuário válido de afiliado precisa ser especificado como primeiro argumento.

note: translators: Affiliate ID or username
en: An affiliate with the ID or username "%s" does not exist. See wp affwp affiliate create for adding affiliates.
pt_BR: Uma ID ou nome de usuário de afiliado "%s" não existe. Veja WP AffWp Criação de afiliados para adicionar afiliados.

note: translators: Referral ID
en: A referral with the ID "%d" has been created.
pt_BR: A indicação com o ID "%d" foi criada.

en: The referral could not be added.
pt_BR: A indicação não pôde ser adicionada.

en: A valid referral ID is required to proceed.
pt_BR: Uma ID de indicação é necessária para prosseguir.

en: The referral was updated successfully.
pt_BR: A indicação foi atualizada com sucesso.

en: The referral could not be updated
pt_BR: A indicação não pôde ser atualizada

en: Are you sure you want to delete this referral?
pt_BR: Você tem certeza que quer apagar esta indicação?

en: The referral has been successfully deleted.
pt_BR: A indicação foi apagada com sucesso.

en: The referral could not be deleted.
pt_BR: A indicação não pôde ser apagada.

note: translators: Number of referrals
en: Number of referrals: %d
pt_BR: Número de indicações: %d

en: A URL must be specified as the second argument to proceed.
pt_BR: Uma URL precisa ser especificada como segundo argumento para continuar.

en: An invalid referral ID was specified. Using 0 (none) instead.
pt_BR: Uma ID de indicação inválida foi especificada. Usando 0 (nenhuma) no lugar.

en: A valid date string must be supplied. Using the current time.
pt_BR: Um termo de data válida precisa ser informado. Usando o hora corrente.

en: The visit was successfully created.
pt_BR: A visita foi criada com sucesso.

en: The visit could not be created.
pt_BR: A visita não pode ser criada.

en: A valid visit ID is required to proceed.
pt_BR: Uma ID de visita é necessária para continuar.

en: A valid new date string must be supplied. Using the original date.
pt_BR: Um novo termo de data precisa ser informado. Usando a data original.

en: The visit was updated successfully.
pt_BR: A Visita foi atualizada com sucesso.

en: The visit could not be updated.
pt_BR: A visita não pôde ser atualizada.

en: Are you sure you want to delete this visit?
pt_BR: Você tem certeza que deseja deletar essa visita?

en: The visit has been successfully deleted.
pt_BR: A visita foi apagada com sucesso.

en: The visit could not be deleted.
pt_BR: A visita não pôde ser apagada.

note: translators: Number of visits
en: Number of visits: %d
pt_BR: Número de visitas: %d

en: Invalid affiliate
pt_BR: Adicionar Afiliado

en: No coupons were found.
pt_BR: Nenhum usuário encontrado

en: Creative
pt_BR: Anúncios

en: A new affiliate has registered on your site,
pt_BR: Um novo afiliado se registrou em seu site,

note: translators: Affiliate display name
en: Name: %s
pt_BR: Nome: %s

note: translators: Promotion method
en: Promotion method: %s
pt_BR: Método de Promoção: %s

note: translators: Pending affiliates URL
en: Review pending applications: %s
pt_BR: Revise aplicações pendentes: %s

note: translators: Affiliate name
en: Congratulations %s!
pt_BR: Parabéns %s!

note: translators: Login URL
en: Log into your affiliate area at %s
pt_BR: Faça login em sua área de afiliados: %s

note: translators: Affiliate name
en: Hi %s!
pt_BR: Olá %s!

note: translators: Affiliate name
en: Hi %s,
pt_BR: Olá %s,

note: translators: 1: Formatted referral amount, 2: Home URL
en: You have been awarded a new referral of %1$s on %2$s!
pt_BR: Você recebeu uma nova indicação de %s em %s!

note: translators: Login URL
en: log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications: %s
pt_BR: Faça login em sua área de afiliados para ver seus ganhos ou desabilite estas notificações: %s

en: Default Template
pt_BR: Template Padrão

en: No template, plain text only
pt_BR: Nenhum template, apenas texto

en: You cannot send emails with AffWP_Emails until init/admin_init has been reached
pt_BR: Você não pode enviar e-mails com a AffWP_Emails até que init/admin_init seja alcançado.

en: The display name of the affiliate, as set on the affiliate's user profile
pt_BR: O nome de usuário do afiliado no site

en: The user name of the affiliate on the site
pt_BR: O nome de usuário do afiliado no site

en: The email address of the affiliate
pt_BR: O endereço de e-mail do afiliado

en: The website of the affiliate
pt_BR: O site do afiliado

en: The promo method used by the affiliate
pt_BR: O método de promoção usado pelo afiliado

en: The reason an affiliate was rejected
pt_BR: A razão pela qual uma área de afiliado foi rejeitada.

en: The affiliate login URL to your website
pt_BR: A URL para login de afiliado em seu site

en: The amount of a given referral
pt_BR:  O valor de uma indicação efetuada

en: Your site name
pt_BR: O nome de seu site

en: The affiliate&#8217;s referral URL
pt_BR: URL de indicação do afiliado

en: The affiliate&#8217;s ID
pt_BR: ID de Afiliado

en: The affiliate&#8217;s referral rate
pt_BR: A taxa de indicação do afiliado.

en: The URL to the review page for a pending affiliate
pt_BR: A URL da página de revisão de afiliado pendente.

en: The URL the customer landed on that led to a referral being created
pt_BR: A URL em que o cliente chegou levou a criação de uma indicação.

en: The name of the campaign associated with the referral (if any)
pt_BR: O nome da campanha associada à indicação (se houver).

en: The affiliate registration coupon (if any)
pt_BR: Ainda não há cadastro de afiliados

en: (no campaign)
pt_BR: (sem campanha)

en: This total will be used to calculate the referral amount. For example, if the referral rate is 10% and the total here is $100, the referral will be created at $10.
pt_BR: Este total será usado para calcular o valor da indicação. Por exemplo, se a taxa de indicação é 10% e o valor total é de R$100,00 a indicação será criada no valor de R$ 10,00.

en: Allow Referrals
pt_BR: Permitir Indicações

en: Enable affiliate referral creation for this form
pt_BR: Habilitar indicação de afiliado para este formulário

en: Select the referral type for this form.
pt_BR: Habilitar indicação de afiliado para este formulário

en: Enable referrals on all Contact Form 7 forms
pt_BR: Permitir criação de indicações para todos os formulários Contact Form 7

note: translators: 1: Contact Form 7 docs URL, 2: External link icon markup, 3: Info icon markup
en: Check this box to enable referrals on all Contact Form 7 forms.<ul><li>%3$s Once enabled, referrals will be generated for all valid Contact Form 7 forms.</li><li>%2$s <a href="%1$s" target="_blank">Documentation for this integration</a></li></ul>
pt_BR: Marque esta caixa para habilitar indicações em todos formulários Contact Form 7.<ul><li> %3$s Uma vez habilitado, indicações serão geradas para todos os formulários Contact Form 7 válidos.</li><li>%2$s <a href="%1$s" target="_blank">Documentação para esta integração</a></li></ul>

en: Enable referrals for specific Contact Form 7 forms
pt_BR: Permitir criação de indicações por formulários Contact Form 7

note: translators: 1: Form title, 2: Form ID
en: Referral type for %1$s (Form ID: %2$d)
pt_BR: Indicação #%d de %s gravada para %s

en: Form ID:
pt_BR: ID do formulário:

note: translators: 1: Referral link, 2: Amount, 3: Affiliate Name, 4: Affiliate ID
en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
pt_BR: Indicação #%d de %s gravada para %s

en: Affiliate Discount?
pt_BR: Desconto de Afiliado?

en: If you would like to connect this discount to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
pt_BR: Se você quiser vincular este desconto a um afiliado, digite o nome do afiliado ao qual este irá pertencer.

en: Adjust EDD Commissions
pt_BR: Ajustar comissões EDD

en: Should AffiliateWP adjust the commission amounts recorded for purchases that include affiliate referrals? This will subtract the referral amount from the base amount used to calculate the commission total.
pt_BR: O AffiliateWP deve ajustar os valores da comissão registrados para compras que incluem referências de afiliados? Isso irá subtrair o montante de referência do valor base utilizado para calcular o total da comissão.

en: Disable Renewal Referrals
pt_BR: Desabilitar a Indicações de Renovação

en: Should AffiliateWP prevent referral commissions from being recorded on renewal purchases with EDD Software Licensing?
pt_BR: O AffiliateWP deve evitar que as comissões de indicações sejam registradas nas compras de renovação com o EDD Software Licensing?

en: Disable Referrals on Upgrades
pt_BR: Desativar indicações durante Atualizações

en: Should AffiliateWP prevent referral commissions from being recorded on license upgrade purchases with EDD Software Licensing?
pt_BR: O AffiliateWP deve impedir que as comissões de indicações sejam gravadas nas compras de atualização de licença com EDD Software Licensing?

en: Affiliate Rates:
pt_BR: Taxas de indicação:

note: translators: EDD singular product label
en: Disable referrals on this %s
pt_BR: Desativar indicações sobre este %s

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use the site default referral rate.
pt_BR: Essas configurações serão usadas para calcular os ganhos do Afiliado por venda. Deixe em branco para usar a taxa de referência padrão.

note: translators: EDD singular category label
en: The referral rate for this %s category.
pt_BR: Digite uma taxa de indicação para este %s

en: Affiliate coupon?
pt_BR: Cupom Afiliado?

en: If you would like to connect this coupon to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
pt_BR: Se você quiser vincular este cupom a um afiliado, digite o nome do afiliado ao qual este irá pertencer.

en: Referral description
pt_BR: Descrição da indicação

en: Select Field
pt_BR: Selecionar Campo

en: Purchase Amount
pt_BR: Valor da Compra

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name, 4: Referral affiliate ID
en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
pt_BR: AffiliateWP: Referência gravada de #%d de %s para %s

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name
en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
pt_BR: AffiliateWP: Referência gravada de #%d de %s para %s

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name
en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s for %3$s rejected
pt_BR: AffiliateWP: Referência #%d de %s para %s rejeitado

en: Custom Amount
pt_BR: Valor Personalizado

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name
en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
pt_BR: Indicação #%d de %s gravada para %s

en: Enable affiliate referral creation for this donation form
pt_BR: Permitir criação de indicações de afiliado por este formulário de doação.

en: Affiliate Rate
pt_BR: Taxa de Afiliado

en: This setting will be used to calculate affiliate earnings per-donation. Leave blank to use default affiliate rates.
pt_BR: Essas configurações serão usadas para calcular os lucros por doação. Deixe em branco para usar a taxa de referência padrão.

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name, 4: Referral affiliate ID
en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
pt_BR: Indicação #%d de %s gravada para %s

en: Referral #%d for %s for %s rejected
pt_BR: Referência #%d de %s para %s rejeitado

en: Allow referrals
pt_BR: Permitir Indicações

en: Affiliate Coupon
pt_BR: Cupom de Afiliado

en: To connect this coupon to an affiliate, enter the username of the affiliate. Anytime this coupon is redeemed, the connected affiliate will receive a referral commission.
pt_BR: Para conectar este cupom a um afiliado, digite o nome de usuário do afiliado. Assim que este cupom for resgatado, o afiliado associado a ele receberá a comissão da indicação.

note: translators: 1: Referral link, 2: Amount, 3: Affiliate Name
en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s
pt_BR: Indicação #%d de %s gravada para %s

en: Affiliate Data
pt_BR: Dados de Afiliado

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d completed
pt_BR: Indicação #%d completa

en: Referral not created because WooCommerce was used for payment.
pt_BR: A indicação não foi criada porque o WooCommerce foi usado para pagamento.

en: Referral not created because affiliate's own account was used.
pt_BR: Referência não criada porque a conta própria do afiliado foi usada.

en: Referral not created due to 0.00 amount.
pt_BR: Indicação não criada devido ao valor ser igual a 0.

note: translators: Referral ID
en: LifterLMS Referral #%d updated successfully.
pt_BR: Indicação LifterLMS #%d atualizada com sucesso.

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d created successfully.
pt_BR: Indicação #%d criada com sucesso.

en: Referral failed to be created.
pt_BR: Falha ao criar a indicação.

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d updated successfully.
pt_BR: Indicação #%d atualizada com sucesso.

note: translators: Referral ID
en: Pending referral #%d created successfully.
pt_BR: Indicação Pendente #%d criada com sucesso.

en: LifterLMS Referral failed to be created.
pt_BR: Falha na criação da indicação LifterLMS.

en: Search for an affiliate by username or email.
pt_BR: Procure um afiliado usando nome de usuário ou e-mail.

en: Affiliate Discount
pt_BR: Desconto de Afiliado

en: Connect this coupon with an affiliate.
pt_BR: Associe este cupom a um afiliado.

en: Referral Details
pt_BR: Detalhes da Indicação

en: Disable Referrals
pt_BR: Desativar indicações

note: translators: Product type
en: Check this box to prevent orders for this %s from generating referral commissions for affiliates.
pt_BR: Marque esta caixa para evitar que pedidos deste %s gere comissões de indicação para afiliados.

note: translators: Product type
en: Enable %s Referral Rate
pt_BR: Habilitar %s Taxa de Indicação

en: Check this box to enable %s referral rate overrides
pt_BR: Marque esta caixa para habilitar %s a sobreposição de taxa de indicação %s

note: translators: Product type
en: %s Referral Rate
pt_BR: Taxa de Indicação

note: translators: Product type
en: Enter a referral rate for this %s
pt_BR: Digite uma taxa de indicação para este %s

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d rejected
pt_BR: Indicação #%d rejeitada

en: Disable referrals on this membership
pt_BR: Desativar indicações para este plano de inscrição

en: Enable affiliate referral creation for this form?
pt_BR: Permitir criação de indicações de afiliados através deste formulário?

en: Please enter your email address
pt_BR: Por favor, digite seu nome completo

en: Please enter a valid email address
pt_BR: Por favor, digite uma URL de site válida

en: Pending PayPal referral
pt_BR: Indicações PayPal Pendentes

en: Affiliate Settings
pt_BR: Configurações de Afiliado

note: translators: Referral rate
en: The membership-level referral rate, such as 20 for 20%%. Affiliate-level referral rates will override this value. If left blank, the site default value of %s will be used.
pt_BR: A taxa de indicação de nível de associação, como 20 por 20 %%. As taxas de indicação de nível de afiliado irão substituir esse valor. Se for deixado em branco, o valor padrão do site de% s será usado.

en: Check to disable per-membership referrals.
pt_BR: Marque para desabilitar indicações por inscrição.

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members register their account with this subscription. Leave blank to use the site default referral rate.
pt_BR: Essas configurações serão usadas para calcular os ganhos quando um membro registrar sua conta por meio desta inscrição. Deixe em branco para usar a taxa de referência padrão.

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members subscribe to this level. Leave blank to use the site default referral rate.
pt_BR: Estas configurações serão usadas para calcular os ganhos dos afiliados quando um membro se inscrever neste nível. Deixe em branco para usar a taxa padrão.

en: Disable referrals on this subscription level.
pt_BR: Desativar indicações para este nível de inscrição

note: translators: 1: Referral link, 2: Amount, 3: Affiliate Name
en: Referral %1$s updated. Amount %2$s recorded for %3$s
pt_BR: Indicação #%d de %s gravada para %s

note: translators: Variation ID
en: (Variation ID %d)
pt_BR: (ID da Variação %d)

en: Configure affiliate rates for this product. These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale.
pt_BR: Estas configurações serão usadas para calcular os ganhos dos afiliados por venda. Deixe em branco para usar a configuração padrão de taxa de afiliado.

en: Affiliate Rate Type
pt_BR: Taxa de Afiliado

en: Earnings can be based on either a percentage or a flat rate amount.
pt_BR: Escolha o tipo da taxa de indicação. Indicações podem ser baseadas em porcentagem ou um valor fixa.

en: Leave blank to use default affiliate rates.
pt_BR: Deixe em branco para aprovar este afiliado

en: Disable referrals
pt_BR: Desativar indicações

en: This will prevent this product from generating referral commissions for affiliates.
pt_BR: Isto previne que pedidos deste produto gere comissões para os afiliados.

en: Configure affiliate rates for this product variation
pt_BR: Configurar taxa de afiliado para esta variação de produto.

en: Referral rate (optional)
pt_BR: Taxa de indicação (Opcional)

en: Disable referrals for this product variation
pt_BR: Desativar indicações para esta variação de produto

en: AffiliateWP settings for the My Account page.
pt_BR: Configurações AffiliateWP para a página Minha Conta.

en: Affiliate Area Link
pt_BR: Link da Área de Afiliado

en: Display a link to the Affiliate Area in the My Account navigation.
pt_BR: Mostrar um link para a Área de Afiliados em Minha Conta.

en: The referral rate for this category.
pt_BR: Digite uma taxa de indicação para este %s

en: Affiliate Referral
pt_BR: Taxa de Afiliado

en: Referral type
pt_BR: Taxa de Indicação

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use default affiliate rates.
pt_BR: Estas configurações serão usadas para calcular os ganhos dos afiliados por venda. Deixe em branco para usar a configuração padrão de taxa de afiliado.

en: Disable referrals on this product
pt_BR: Desativar indicações para este produto

en: Manage per-product affiliate rates.
pt_BR: Gerenciar taxas de afiliados por produtos.

en: Total Field
pt_BR: Campo Total

en: Customer Email
pt_BR: E-mail de Cliente

en: Redirecting to Paypal...
pt_BR: Redirecionando para o PayPal

en: ActiveCampaign API URL
pt_BR: Campanha de Maior Atividade (%s)

en: ActiveCampaign API Key
pt_BR: Campanha de Maior Atividade (%s)

en: ActiveCampaign List ID
pt_BR: Campanha de Maior Atividade (%s)

en: ConvertKit API Key
pt_BR: Gerar Novas Chaves API

en: ConvertKit Form ID
pt_BR: Contact Form 7

en: Mailchimp API Key
pt_BR: Campanha de Maior Atividade (%s)

en: A platform class must be specified.
pt_BR: Uma classe de processo em lote deve ser especificada.

en: A platform file must be specified.
pt_BR: Uma classe de processo em lote deve ser especificada.

en: A platform label must be specified.
pt_BR: Uma classe de processo em lote deve ser especificada.

en: US Dollar
pt_BR: US Dollars

en: Euro
pt_BR: Euros

en: Argentine Peso
pt_BR: Peso Argentino

en: Australian Dollar
pt_BR: Dollar Australiano

en: Bangladeshi Taka
pt_BR: Taka Bangladeshiano

en: Brazilian Real
pt_BR: Real Brasileiro

en: Bulgarian Lev
pt_BR: Lev Bulgariano

en: Canadian Dollar
pt_BR: Dolar Canadense

en: Chilean Peso
pt_BR: Peso Chileno

en: Chinese Yuan
pt_BR: Yuan Chinês

en: Colombian Peso
pt_BR: Peso Colombiano

en: Croatia Kuna
pt_BR: Kuna Croatiano

en: Czech Koruna
pt_BR: Coroa Checa

en: Danish Krone
pt_BR: Krone Dinamarquês

en: Dominican Peso
pt_BR: Peso Dominicano

en: Egyptian Pound
pt_BR: Libra egípcia

en: Hong Kong Dollar
pt_BR: Dollar Hong Kong

en: Hungarian Forint
pt_BR: Forint húngaro

en: Icelandic Krona
pt_BR: Coroa islandesa

en: Indonesia Rupiah
pt_BR: Rúpia Indonesiana

en: Indian Rupee
pt_BR: Rúpia Indiana

en: Israeli Shekel
pt_BR: Shekel israelita

en: Iranian Rial
pt_BR: Rial iraniano

en: Japanese Yen
pt_BR: Yen Japonês

en: Kenyan Shilling
pt_BR: Shilling keniano

en: Kazakhstani Tenge
pt_BR: Tenge Kazakhstani

en: Malaysian Ringgit
pt_BR: Ringgits da Malásia

en: Mexican Peso
pt_BR: Peso Mexicano

en: Nepali Rupee
pt_BR: Rúpia do Nepal

en: Nigerian Naira
pt_BR: Naira Nigeriano

en: Norwegian Krone
pt_BR: Coroa Noroeguesa

en: New Zealand Dollar
pt_BR: Dólar da Nova Zelândia

en: Pakistani Rupee
pt_BR: Rúpia Paquistanesa

en: Paraguayan Guaraní
pt_BR: Guaraní Paraguaiano.

en: Philippine Peso
pt_BR: Peso Filipíno

en: Polish Zloty
pt_BR: Zloty polonês

en: Pounds Sterling
pt_BR: Libras Esterlinas

en: Romanian Leu
pt_BR: Leu romeno

en: Russian Ruble
pt_BR: Rublo Russo

en: Saudi Arabian Riyal
pt_BR: Riyal da Arábia Saudita

en: Singapore Dollar
pt_BR: Dólar de Singapura

en: South African Rand
pt_BR: Rand Sul-africano

en: South Korean Won
pt_BR: Won Sul-Coreano

en: Swedish Krona
pt_BR: Coroa Sueca

en: Swiss Franc
pt_BR: Franco Suiço

en: Taiwan New Dollar
pt_BR: Taiwan New Dollars

en: Thai Baht
pt_BR: Baht Tailandês

en: Tunisian Dinar
pt_BR: Dinar tunisino

en: Turkish Lira
pt_BR: Lira Turca

en: United Arab Emirates Dirham
pt_BR: Dirham dos Emirados Árabes Unidos

en: Ukrainian Hryvnia
pt_BR: Hryvnia ucraniana

en: Vietnamese Dong
pt_BR: Dong Vietnamita

en: Email (required)
pt_BR: E-mail

en: First/Full Name
pt_BR: Primeiro Nome / Nome Completo

en: Referral Count
pt_BR: Contagem de Indicações

en: Visit Count
pt_BR: Contagem de Visistas

en: Affiliate ID or Username (required)
pt_BR: ID ou Nome de Usuário do Afiliado (obrigatório)

en: Amount (required)
pt_BR: Quantia (obrigatório)

en: Affiliate Email
pt_BR: Email do Afiliado

en: Affiliate Username
pt_BR: Nome de Usuário do Afiliado

en: Affiliate First/Full Name
pt_BR: Nome/Nome completo do Afiliado

en: Affiliate Last Name
pt_BR: Sobrenome do Afiliado

en: - Ignore this field -
pt_BR: - Ignore este campo -

en: - Select field to preview data -
pt_BR: - Selecione o campo para pré-visualizar os dados -

en: United States
pt_BR: Status do Afiliado

en: Argentina
pt_BR: Peso Argentino

en: Australia
pt_BR: Dollar Australiano

en: Brazil
pt_BR: Real Brasileiro

en: Bulgaria
pt_BR: Lev Bulgariano

en: Hong Kong
pt_BR: Dollar Hong Kong

en: Indonesia
pt_BR: Rúpia Indonesiana

en: Malaysia
pt_BR: Ringgits da Malásia

en: Mexico
pt_BR: Peso Mexicano

en: New Zealand
pt_BR: Dólar da Nova Zelândia

en: Romania
pt_BR: Leu romeno

en: Singapore
pt_BR: Dólar de Singapura

en: Manual Payout
pt_BR: Indicações recentes

en: Invalid affiliate account
pt_BR: Cadastre-se para ser um de nossos afiliados:

en: Invalid Payouts Service account
pt_BR: Contagem do Total de Pagamentos

en: No referrals within the specified date range
pt_BR: A indicação com o ID "%d" foi criada.

en: Affiliate user account deleted
pt_BR: Conta de afiliado desativada

en: We are sorry but your browser is not compatible with this kind of file upload. Please upgrade your browser.
pt_BR: Lamentamos, mas o seu navegador não é compatível com este tipo de upload de arquivo. Por favor, atualize o seu navegador.

en: This field must be mapped for the import to proceed.
pt_BR: Este campo precisa ser mapeado para importação para continuar.

en: The user you entered does not exist. To create a new user and affiliate, continue filling out the form and click Add User & Affiliate.
pt_BR: O usuário que você digitou não existe. Digite um e-mail abaixo para criar um novo usuário e um novo afiliado ao mesmo tempo.

en: Add User & Affiliate
pt_BR: Adicionar como Afiliado

en: An affiliate already exists for this username.
pt_BR: Um afiliado já existe com este nome de usuário.

en: View Affiliate
pt_BR: Ver Afiliado

en: Please enter a valid URL for this site
pt_BR: Por favor, digite uma URL válida para este site.

en: Copy and paste the following:
pt_BR: Copie e cole o seguinte:

en: There are currently no coupon codes to display.
pt_BR: Desculpe, não há anúncios disponíveis no momento.

en: Sorry, there are currently no creatives available.
pt_BR: Desculpe, não há anúncios disponíveis no momento.

en: Referral Graphs
pt_BR: Gráficos de Indicações

en: Referral Payouts
pt_BR: Pagamentos de Indicações

en: None of your referrals have been paid out yet.
pt_BR: Nenhum dos seus afiliados foram pagos ainda.

en: You have not made any referrals yet.
pt_BR: Você ainda não fez nenhuma indicação.

en: Profile Settings
pt_BR: Configurações do Perfil

en: Your Payment Email
pt_BR: Seu e-mail de pagamento

en: Notification Settings
pt_BR: Configurações de Afiliado

en: Enable New Referral Notifications
pt_BR: Habilitar Notificações de Novas Indicações

en: Save Profile Settings
pt_BR: Salvar Configurações de Perfil

en: Commission Rate
pt_BR: Taxa de Comissão

en: Unique Links
pt_BR: Links únicos

en: None set
pt_BR: Nada definido

en: You have no referrals or visits that included a campaign name.
pt_BR: Você não tem indicações ou visitas que incluem o nome de campanha

note: translators: Affiliate ID
en: Your affiliate ID is: <strong>%s</strong>
pt_BR: Seu ID de afiliado é: <strong>%s</strong>

note: translators: Affiliate username
en: Your affiliate username is: <strong>%s</strong>
pt_BR: O nome do seu usuário é: <strong>%s</strong>

note: translators: Affiliate referral URL
en: Your referral URL is: <strong>%s</strong>
pt_BR: Seu link de afiliado é: <strong>%s</strong>

en: Referral URL Generator
pt_BR: Gerador de URL de afiliado

en: Enter any URL from this website in the form below to generate a referral link!
pt_BR: Digite qualquer URL de nosso site para gerar um link de afiliado!

en: Page URL
pt_BR: URL da Página

en: Campaign Name (optional)
pt_BR: Nome da Campanha (opcional)

en: Referral URL
pt_BR: URL de Indicação

en: (now copy this referral link and share it anywhere)
pt_BR: (agora copie este link e compartilhe)

en: Generate URL
pt_BR: Gerar URL

en: Referral URL Visits
pt_BR: Visitas / URLs

en: Column one lists the visit URL in relative format, column two lists the referrer, and column three indicates whether the visit converted into a referral.
pt_BR: A coluna 1 lista a URL visitada em forma relativa, a coluna 2 lista o afiliado da URL enquanto que a coluna 3 indica quando a visita foi convertida em uma indicação.

en: Visit converted: %s
pt_BR: Não convertidos

en: You have not received any visits yet.
pt_BR: Você ainda não recebeu visitas

en: Your affiliate account is pending approval
pt_BR: Sua conta de afiliação está aguardando aprovação

en: Your affiliate account is not active
pt_BR: Sua conta de afiliado não está ativa

en: Your affiliate account request has been rejected
pt_BR: Seu pedido de afiliação foi rejeitado

en: Your affiliate profile has been updated
pt_BR: Seu perfil de afiliado foi atualizado

en: Log out
pt_BR: Sair

en: Log into your account
pt_BR: Faça Login em sua conta

en: Remember Me
pt_BR: Lembre-me

en: Log In
pt_BR: Entrar

en: Lost your password?
pt_BR: Perdeu a senha?

en: To see the Affiliate Area, log in as an existing affiliate, or add your account as an affiliate.
pt_BR: Para ver a área de afiliados, faça entre como um afiliado existente, ou registre-se como um afiliado.

en: The affiliate area is available only for registered affiliates.
pt_BR: A área de afiliados está disponível apenas para afiliados cadastrados

en: You have subscribed successfully.
pt_BR: Pagamento #%d foi atualizado com sucesso.

en: Add Payout Method
pt_BR: Métod de Promoção

en: Payout Settings
pt_BR: Configurações de Exportação

en: March
pt_BR: Buscar

en: September
pt_BR: Lembre-me

en: December
pt_BR: Lembre-me

en: Account Type
pt_BR: E-mail

en: Personal Account
pt_BR: Contas de Usuários

en: Business Account
pt_BR: Contas de Usuários

en: Your Business Name
pt_BR: O nome de seu site

en: Your First Name
pt_BR: Nome

en: Your Last Name
pt_BR: O nome de seu site

en: Your Email
pt_BR: E-mail

en: Month
pt_BR: Este mês

en: Year
pt_BR: Este Ano

en: Register a new affiliate account
pt_BR: Cadastre-se para ser um de nossos afiliados:

en: Payment Email Address
pt_BR: E-mail de Pagamento (Paypal)

en: Confirm Password
pt_BR: Confirme sua senha

en: Foo Affiliate account banned
pt_BR: Conta de afiliado ativada

note: Description of the plugin/theme
en: Affiliate Plugin for WordPress
pt_BR: Plugin de Afiliados para WordPress

[ctx: affiliates]
en: Reports
pt_BR: Relatórios

[ctx: Affiliate ID, affiliate name]
note: translators: 1: Affiliate ID, 2: Affiliate name
en: ID #%1$d: %1$s
pt_BR: ID #%d: %s

[ctx: admin notice]
en: Dismiss
pt_BR: Dispensar Notificação

[ctx: Integrations]
en: Dismiss Notice
pt_BR: Dispensar Notificação

[ctx: License]
en: Dismiss Notice
pt_BR: Dispensar Notificação

[ctx: Creative ID, creative name]
note: translators: 1: Creative ID, 2: Creative name
en: Creative ID #%1$d: %2$s
pt_BR: ID Anúncio #%d: %s

[ctx: Dashboard widget]
en: Earnings
pt_BR: Ganhos

[ctx: Dashboard widget]
en: Referrals
pt_BR: Indicações

[ctx: Conversions column table header]
en: Conversions
pt_BR: Taxa de Conversão

[ctx: Affiliate column table header]
en: Affiliate
pt_BR: Afiliado

[ctx: Earnings column table header]
en: Earnings
pt_BR: Ganhos

[ctx: Referrals column table header]
en: Referrals
pt_BR: Indicações

[ctx: Visits column table header]
en: Visits
pt_BR: Visitas

[ctx: Converted column table header]
en: Converted
pt_BR: Convertido

[ctx: Amount column table header]
en: Amount
pt_BR: Valor

[ctx: Description column table header]
en: Description
pt_BR: Descrição

[ctx: Actions column table header]
en: Actions
pt_BR: Ações

[ctx: Paid earnings column table header]
en: Paid earnings
pt_BR: Rendimentos pagos

[ctx: Paid earnings this month column table header]
en: Paid earnings this month
pt_BR: Rendimentos pagos este mês

[ctx: Paid earnings today column table header]
en: Paid earnings today
pt_BR: Rendimentos pagos hoje

[ctx: Unpaid referrals column table header]
en: Unpaid referrals
pt_BR: Indicações não pagas

[ctx: Unpaid referrals this month column table header]
en: Unpaid referrals this month
pt_BR: Indicações não pagas este mês

[ctx: Unpaid referrals today column table header]
en: Unpaid referrals today
pt_BR: Indicações não pagas hoje

[ctx: Unpaid earnings column table header]
en: Unpaid earnings
pt_BR: Rendimentos não pagos

[ctx: Unpaid earnings this month]
en: Unpaid earnings this month
pt_BR: Rendimentos não pagos este mês

[ctx: Unpaid earnings today column table header]
en: Unpaid earnings today
pt_BR: Rendimentos não pagos hoje

[ctx: payouts]
en: All
pt_BR: Todos

[ctx: payouts]
en: Reports
pt_BR: Relatórios

[ctx: payout]
en: Amount
pt_BR: Valor

[ctx: payout]
en: Date
pt_BR: Data

[ctx: payout]
en: Paid
pt_BR: Pago

[ctx: payout owner]
en: (none)
pt_BR: (nenhum)

[ctx: payout owner ID]
note: translators: Payout owner ID
en: (User ID: %d)
pt_BR: (ID do Usuário: %d)

[ctx: No payout account]
en: (none)
pt_BR: (nenhum)

[ctx: payout method]
en: (none)
pt_BR: (nenhum)

[ctx: payout service acccount]
en: (none)
pt_BR: (nenhum)

[ctx: payout service invoice link]
en: (none)
pt_BR: (nenhum)

[ctx: payout description]
en: (none)
pt_BR: (nenhum)

[ctx: visit]
note: translators: 1: Visit date
en: Date: %1$s (%2$s)
pt_BR: Data: %1$s (%2$s)

[ctx: visit]
en: None
pt_BR: Nada

[ctx: visit]
en: Date
pt_BR: Data

[ctx: referrals]
en: Reports
pt_BR: Relatórios

[ctx: visit not converted]
en: No
pt_BR: Não

[ctx: visits]
en: Reports
pt_BR: Relatórios

[ctx: date filter]
en: From
pt_BR: De

[ctx: date filter]
en: To
pt_BR: Para

[ctx: license status]
en: Valid
pt_BR: Válido

[ctx: license status]
en: Invalid
pt_BR: Email inválido

[ctx: debug_mode]
en: Enabled
pt_BR: Habilitar

[ctx: debug mode]
en: Disabled
pt_BR: Desabilitar

[ctx: affiliates require approval]
en: Enabled
pt_BR: Habilitar

[ctx: affiliates require approval]
en: Disabled
pt_BR: Desabilitar

[ctx: emails disabled]
en: Enabled
pt_BR: Habilitar

[ctx: emails disabled]
en: Disabled
pt_BR: Desabilitar

[ctx: integrations]
en: None
pt_BR: Nada

[ctx: show pretty referral URLs]
en: Enabled
pt_BR: Habilitar

[ctx: show pretty referral URLs]
en: Disabled
pt_BR: Desabilitar

[ctx: direct traffic]
en: Direct
pt_BR: Tráfego Direto
