AffiliateWP - en to tr translation catalogue (1030 entries)

en: %s Referral Rate
tr: Referans Oranı

en: %s referral | %s referrals
tr[0]: Referans Ekle
tr[1]: Referans Ekle

en: (Invalid Affiliate ID)
tr: Satış Ortağı Numarası

en: (User Deleted)
tr: (kullanıcı silindi)

en: (now copy this referral link and share it anywhere)
tr: (şimdi bu referans linkini kopyala ve her yerde paylaş)

en: (user deleted)
tr: (kullanıcı silindi)

en: <a href="%1$s" target="_blank" alt="%2$s">%3$s</a>
tr: <a href="%s" target="_blank">Kullanım Şartları</a>mızı kabul edin .

en: <a href="%s" target="_blank">Learn more and view pricing.</a>
tr: <a href="%s" target="_blank">Kullanım Şartları</a>mızı kabul edin .

en: <a href="%s">Back to Affiliates</a>.
tr: <a href="%s">Satış Ortaklarına Dön</a>

en: <a href="%s">Back to Creatives</a>
tr: <a href="%s">Reklamlara Dön</a>

en: <strong>Affiliate</strong>: this the affiliate that the visit was attributed to.
tr: <strong>Satış ortağı </strong>: Ziyaret edilen linkin bağlı bulunduğu satış ortağı

en: <strong>Context</strong>: this is the context of how the visit was generated, if set.
tr: <strong>Satış ortağı </strong>: Ziyaret edilen linkin bağlı bulunduğu satış ortağı

en: <strong>Converted</strong>: this is a Yes / No status for whether the visit turned into a successful converstion.
tr: <strong>Dönüşen</strong>: Ziyaretin başarılı bir şekilde dönüşüp dönüşmediğini gösteren Evet / Hayır durumu

en: <strong>IP</strong>: this is the IP address of the visitor.
tr: <strong>IP</strong>: Ziyaretçiye ait IP numarası

en: <strong>Landing Page</strong>: this is the page on your site that the visitor first landed on. It is the URL that the affiliate link pointed to.
tr: <strong>Gelinen Sayfa</strong>: bu sayfa ziyaretçilerin sitenize ilke geldiği sayfadır. Bu link satış ortaklarının hedeflediği link ile aynıdır.

en: <strong>Paid</strong> - this is a referral that has been paid to the affiliate
tr: <strong>Ödenmiş</strong> - bu satış ortağına ödenmiş bir referans

en: <strong>Pending</strong> - this is a referral that is waiting to be accepted
tr: <strong>Bekleyen</strong> - Bu kabul edilmeyi bekleyen bir referans demektir

en: <strong>Reference</strong>: this refers to the order number (or similar) that created this referral.
tr: <strong>Referance</strong>: Bu referansın geldiği sipariş numarası ( veya benzerini) simgeler

en: <strong>Referral ID</strong>: this is the ID of the referral that was created from this visit, if any.
tr: <strong>Referans numarası</strong>: Eğer varsa ziyaret sonrasında kayıt olunarak oluşturulan referansa ait numara

en: <strong>Referring URL</strong>: this is the source URL of the affiliate link. It is the web page that the visitor found a link to your site on.
tr: <strong>Referans link</strong>: Bu link sitenize nereden ulaşıldığının kaynağıdır. Ziyaretçilerin sitenize ait link erişimi bulduğu websitesidir.

en: <strong>Rejected</strong> - this is a referral that has been rejected and will not be paid to the affiliate
tr: <strong>Reddedildi</strong> - Bu reddedilen ve satış ortağına ödeme yapılmayacak referans demektir

en: <strong>Unpaid</strong> - this is a referral that has been accepted but not yet paid to the affiliate
tr: <strong>Ödenmemiş</strong> -Bu referansın kabul edildiğini ama satış ortağına henüz ödenmediği anlamına gelir

en: A customer with the ID %d has been successfully created.
tr: Yeni Referans E-Posta Konusu

en: A new affiliate has registered on your site,
tr: Sitenize yeni bir satış ortağı kaydoldu,

en: A new affiliate has registered on your site, %s
tr: Websitenize yeni bir satış ortağı kaydoldu, %s

en: A payout has been created.
tr: Yeni Referans E-Posta Konusu

en: A referral with the ID "%d" has been created.
tr: Yeni Referans E-Posta Konusu

en: Accept
tr: Kabul Et

en: Account Email
tr: Hesap E-Posta

en: Account Type
tr: Hesap E-Posta

en: Actions
tr: İşlemler

[ctx: Actions column table header]
en: Actions
tr: İşlemler

en: Activate
tr: Aktifleştir

en: Activate License
tr: Lisansı aktifleştir

en: Active
tr: Aktif

en: Add Affiliate
tr: Satış Ortağı Ekle

en: Add Creative
tr: Reklam Ekle

en: Add Customer
tr: Hangi E-Postadan

en: Add New
tr: Yeni Ekle

en: Add Payout Method
tr: Tanıtım Metodu

en: Add Referral
tr: Referans Ekle

en: Add User & Affiliate
tr: Satış Ortağı Ekle

en: Add as Affiliate
tr: Satış Ortağı Ekle

en: Add the user as an affiliate.
tr: Zaten satış ortağı olarak kayıt olmuşsunuz

en: Add-ons for AffiliateWP
tr: Satış Ortağı Ekle

en: Adjust EDD Commissions
tr: EDD Komisyonunu Ayarlayınız

en: Affiliate
tr: Satış Ortağı

en: Affiliate #%d
tr: Satış Ortağı : #%d %s

en: Affiliate Actions
tr: AffiliateWP Ayarlarına Git

en: Affiliate Application Accepted
tr: Satış ortaklığı başvurusu kabul edildi

en: Affiliate Area
tr: Satış Ortaklığı Alanı

en: Affiliate Area Forms
tr: Satış Ortaklığı Alanı

en: Affiliate Area Link
tr: Satış Ortaklığı Alanı

en: Affiliate Area Page
tr: Satış Ortaklığı Alanı

en: Affiliate Area URL: %s
tr: Satış Ortaklığı Alanı

en: Affiliate Coupon
tr: Satış Ortaklığı Kuponu ?

en: Affiliate Customer Record
tr: Satış Ortağı Adı

en: Affiliate Data
tr: Satış ortaklığı oranı

en: Affiliate Discount
tr: Satış Ortaklığı İndirim ?

en: Affiliate Discount?
tr: Satış Ortaklığı İndirim ?

en: Affiliate Email
tr: Referansları Devre Dışı Bırak

en: Affiliate Field
tr: Satış Ortağı : #%d %s

en: Affiliate First/Full Name
tr: Satış Ortağı Adı

en: Affiliate Form Settings
tr: AffiliateWP Ayarlarına Git

en: Affiliate ID
tr: Satış Ortağı Numarası

[ctx: Affiliate ID, affiliate name]
en: ID #%1$d: %1$s
tr: Numara #%d: %s

en: Affiliate Last Name
tr: Satış Ortağı Adı

en: Affiliate Login Form Only
tr: Satış Ortaklığı Kuponu ?

en: Affiliate Manager Email
tr: Referansları Devre Dışı Bırak

en: Affiliate Name
tr: Satış Ortağı Adı

en: Affiliate Notes
tr: Satış Ortaklığı Oranları :

en: Affiliate Rate
tr: Satış ortaklığı oranı

en: Affiliate Rate Type
tr: Satış ortaklığı oranı

en: Affiliate Rates:
tr: Satış Ortaklığı Oranları :

en: Affiliate Record
tr: Satış ortaklığı oranı

en: Affiliate Referral
tr: Satış ortaklığı oranı

en: Affiliate Registration Form Only
tr: Satış Ortağı Kayıt

en: Affiliate Registration Form and Affiliate Login Form
tr: Satış Ortağı Kayıtları

en: Affiliate Registration Status
tr: Satış Ortağı Kayıtları

en: Affiliate Registrations
tr: Satış Ortağı Kayıtları

en: Affiliate Settings
tr: AffiliateWP Ayarlarına Git

en: Affiliate Status
tr: Satış Ortaklığı Oranları :

en: Affiliate URL
tr: Satış Ortaklığı Linkleri

en: Affiliate URLs
tr: Satış Ortaklığı Linkleri

en: Affiliate Username
tr: Satış Ortağı Adı

en: Affiliate account activated
tr: Satış ortağı hesabı aktifleştirildi

en: Affiliate account deactivated
tr: Satış ortağı hesabı devre dışı bırakıldı

en: Affiliate account(s) deleted successfully
tr: Satış ortağı / ortakları başarı ile silindi

[ctx: Affiliate column table header]
en: Affiliate
tr: Satış Ortağı

en: Affiliate coupon?
tr: Satış Ortaklığı Kuponu ?

en: Affiliate customer record has been deleted.
tr: Satış ortaklığı için hesap talebiniz reddedildi

en: Affiliate deletion failed, please try again
tr: Satış ortağı silmede problem oluştu , lütfen tekrar deneyiniz

en: Affiliate earnings.
tr: AffiliateWP Ayarlarına Git

en: Affiliate name
tr: Satış Ortağı Adı

en: Affiliate record has been deleted.
tr: Satış ortaklığı profiliniz güncellendi

en: Affiliate request was accepted
tr: Satış ortağı isteği kabul edildi

en: Affiliate request was rejected
tr: Satış ortağı isteği reddedildi

en: Affiliate stats have been recounted!
tr: Satış ortağı istatistikleri yeniden sayıldı

en: Affiliate update failed, please try again
tr: Satış ortağı güncellemede sorun oluştu , lütfen tekrar deneyiniz

en: Affiliate updated successfully
tr: Satış ortağı başarı ile güncellendi

en: Affiliate user account deleted
tr: Satış ortağı hesabı devre dışı bırakıldı

en: Affiliate wasn&#8217;t added, please try again.
tr: Satış ortağı eklenmedi , lütfen tekrar deneyiniz

en: Affiliate&#8217;s Website URL
tr: Satış Ortağının Websitesi

en: Affiliate&#8217;s payment email for systems such as PayPal, Moneybookers, or others. Leave blank to use the affiliate&#8217;s user email.
tr: Satış ortağının Paypal , Moneybookers gibi sistemlerden ödeme alması için gerekli ödeme e-posta adresi . Satış ortağının kullanıcı e-postasını kullanmak için boş bırakınız

en: Affiliate-generated Sale Count
tr: Satış Ortaklığı Kuponu ?

en: Affiliate-generated Sales
tr: Satış ortaklığı oranı

en: Affiliate: #%1$d %2$s
tr: Satış Ortağı : #%d %s

en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | <a href="%3$s">%4$s</a>
tr: <a href="%s">GitHub</a> üzerinden <a href="%s">Bir sorun bildir</a>

en: AffiliateWP Migration
tr: AffiliateWP Geçiş

en: AffiliateWP Referral Summary
tr: Satış ortaklığı oranı

en: AffiliateWP Requirements
tr: Satış Ortağı Kayıtları

en: AffiliateWP is not installed
tr: AffiliateWP Geçiş

en: AffiliateWP settings for the My Account page.
tr: Satış ortağı istatistikleri yeniden sayıldı

en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s for %3$s rejected
tr: AffiliateWP: Referans #%d için %s için %s reddedildi

en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
tr: AffiliateWP: Referans #%d için %s için kaydedildi %s

en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
tr: AffiliateWP: Referans #%d için %s için kaydedildi %s

en: Affiliates
tr: Satış Ortakları

en: Affiliates Paid
tr: Satış Ortakları

en: Affiliates require approval: %s
tr: Onay Gereksin

en: After - 10$
tr: Sonra - 10$

en: All
tr: Tümü

en: All Statuses
tr: Bütün Durumlar

en: Allow Affiliate Registration
tr: Satış ortaklığı kaydına izin ver

en: Allow Referrals
tr: Referanslar

en: Allow referrals
tr: Referansları Devre Dışı Bırak

en: Allow users to register affiliate accounts for themselves.
tr: Satış ortakları kendilerine hesap oluşturmak zorunda olsunlar mı ?

en: Amount
tr: Miktar

[ctx: Amount column table header]
en: Amount
tr: Miktar

en: An affiliate already exists for this username.
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: An affiliate with the username "%s" has been created.
tr: %s üzerindeki satış ortaklığı başvurunuz kabul edildi !

en: An optional description for this creative. This is visible to affiliates and is displayed above the creative.
tr: Bu reklam için opsiyonel bir açıklama . Satış ortakları için reklamın altında görüntülenecek

en: Application Accepted Email Content
tr: Başvuru Kabul Edildi E-Postasının İçeriği

en: Application Accepted Email Options For Affiliate
tr: Başvuru Kabul Edildi E-Postasının İçeriği

en: Application Accepted Email Subject
tr: Başvuru Kabul Edildi E-Posta Konusu

en: Application Pending Email Content
tr: Başvuru Kabul Edildi E-Postasının İçeriği

en: Application Pending Email Options For Affiliate
tr: Başvuru Kabul Edildi E-Postasının İçeriği

en: Application Pending Email Subject
tr: Başvuru Kabul Edildi E-Posta Konusu

en: Application Rejection Email Content
tr: Başvuru Kabul Edildi E-Postasının İçeriği

en: Application Rejection Email Options For Affiliate
tr: Başvuru Kabul Edildi E-Postasının İçeriği

en: Application Rejection Email Subject
tr: Başvuru Kabul Edildi E-Posta Konusu

en: Apply
tr: Uygula

en: Are you sure you want to clear the debug log?
tr: Bu reklamı silmek için emin misiniz ?

en: Are you sure you want to delete this affiliate and all its data?
tr: Bu reklamı silmek için emin misiniz ?

en: Are you sure you want to delete this affiliate, all its data and its associated user account?
tr: Bu reklamı silmek için emin misiniz ?

en: Are you sure you want to delete this affiliate?
tr: Bu reklamı silmek için emin misiniz ?

en: Are you sure you want to delete this creative?
tr: Bu reklamı silmek için emin misiniz ?

en: Are you sure you want to delete this payout?
tr: Bu reklamı silmek için emin misiniz ?

en: Are you sure you want to delete this referral?
tr: Bu reklamı silmek için emin misiniz ?

en: Are you sure you want to delete this visit?
tr: Bu reklamı silmek için emin misiniz ?

en: Are you sure you want to generate the payout file? All included referrals will be marked as Paid.
tr: Ödeme dosyası oluşturmak için emin misiniz ? İçerdiği tüm referanslar Ödendi olarak işaretlenecek

en: Are you sure you want to overwrite the affiliate associated with this payout?
tr: Bu reklamı silmek için emin misiniz ?

en: Are you sure you want to overwrite this payout's referrals?
tr: Bu reklamı silmek için emin misiniz ?

en: Are you sure you want to payout referrals for the specified time frame via %s?
tr: Bu reklamı silmek için emin misiniz ?

en: Argentina
tr: Meksika Pezosu

en: Argentine Peso
tr: Meksika Pezosu

en: Australia
tr: Avustralya Doları

en: Australian Dollar
tr: Avustralya Doları

en: Auto Register New Users
tr: Yeni Kullanıcıları Otomatik Kaydet

en: Automatically register new users as affiliates.
tr: Otomatik olarak yeni kullanıcılar satış ortağı yapılsın mı ?

en: Automatically reject Unpaid referrals when the originating purchase is refunded or revoked.
tr: Satın alma geri iade edildiğinde veya iptal edildiğinde , ilgili ödenmemiş referanslar otomatik olarak reddedilsin mi ?

en: Average Payout
tr: Referans Oranı

en: Average Referral Amount
tr: Referans Oranı

en: Average Referral Amount (All Time)
tr: Referans Oranı

en: Average Referrals Per Payout
tr: Referans Oranı

en: Average Referrals Per Payout (All Time)
tr: Referans Oranı

en: Back to Affiliates
tr: Satış Ortakları

en: Bangladeshi Taka
tr: Bangladeş Takası

en: Before - $10
tr: Önce - $10

en: Begin typing the name of the affiliate to perform a search for their associated user account.
tr: Satış ortağının bağlı olduğu kullanıcı hesabını incelemek için ismini giriniz

en: Brazil
tr: Brezilya Reali

en: Brazilian Real
tr: Brezilya Reali

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan Levası

en: Bulgarian Lev
tr: Bulgaristan Levası

en: Bulk Actions
tr: Toplu İşlemler

en: Business Account
tr: Kullanıcı Hesapları

en: Canadian Dollar
tr: Kanada Doları

en: Cheatin&#8217; huh?
tr: Hile denemesi ?

en: Check this box to prevent orders for this %s from generating referral commissions for affiliates.
tr: Referansların satış ortaklarına komisyon oluşturmalarını engellemek için bu ürünün satışı engellenecek

en: Chilean Peso
tr: Şili Pezosu

en: Chinese Yuan
tr: Çin Yeni

en: Choose a referral rate type. Referrals can be based on either a percentage or a flat rate amount.
tr: Referans komisyonları  belirli bir yüzde üzerine mi düz miktar üzerine mi tanımlanmalı ?

en: Choose a template to use for email messages.
tr: E-Posta mesajlarınız için bir tema seçiniz

en: Choose the integrations to enable.
tr: Para birimine ait simgenin pozisyonunu seçin

en: Choose the location of the currency symbol.
tr: Para birimine ait simgenin pozisyonunu seçin

en: Choose your currency. Note that some payment gateways have currency restrictions.
tr: Para birimini seç . Unutmayın ki bazı ödeme işlemcileri bazı para birimlerine sınırlama getirmiştir.

en: Colombian Peso
tr: Kolombiya Pezosu

en: Commission Rate
tr: Komisyon Oranı

en: Configure affiliate rates for this product. These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale.
tr: Bu ayarlar satış başına satış ortaklığı kazançlarını hesaplamada kullanılacak . Varsayılan satış ortaklığı oranları için boş bırakınız

en: Configure the currency options
tr: Para birimleri seçeneklerini ayarla

en: Confirm Password
tr: Şifre Onayla

en: Congratulations %s!
tr: Tebrikler %s!

en: Congratulations {name}!
tr: Tebrikler %s!

en: Connection Status
tr: İstatistikleri Yeniden Say

en: Context
tr: Bağlam

en: Context for this referral (optional). Usually this is used to identify the payment system or integration that was used for the transaction.
tr: Bu referans için opsiyonel olarak bir bağlam giriniz . Genellikle bu ödeme için kullanılan ödeme sistemini tanımlamak için kullanılır.

en: Context under which the visit was generated.
tr: Ayarlar başarı ile girildi

en: Conversion Rate
tr: Dönüşüm Oranı

en: Conversion Rate (All Time)
tr: Dönüşüm Oranı

[ctx: Conversions column table header]
en: Conversions
tr: Dönüşüm Oranı

en: Converted
tr: Dönüşen

en: Converted Visits
tr: Dönüşen Ziyaretler

[ctx: Converted column table header]
en: Converted
tr: Dönüşen

en: Cookie Expiration
tr: Çerez Süresi

en: Cookie Sharing
tr: Çerez Süresi

en: Copy and paste the following:
tr: Şunları kopyala ve yapıştır

en: Coupon Template
tr: Varsayılan Tema

en: Create Affiliate Accounts for Users
tr: Satış Ortaklığı Hesapları Oluştur

en: Created
tr: Reklam

en: Creative
tr: Reklam

[ctx: Creative ID, creative name]
en: Creative ID #%1$d: %2$s
tr: Reklam Numarası #%d: %s

en: Creative activated
tr: Reklam aktifleştirildi

en: Creative added successfully
tr: Reklam başarı ile eklendi

en: Creative deactivated
tr: Reklam devre dışı bırakıldı

en: Creative deleted successfully
tr: Reklam başarı ile silindi

en: Creative updated successfully
tr: Reklam başarı ile güncellendi

en: Creatives
tr: Reklamlar

en: Credit Last Referrer
tr: Referansı Düzenle

en: Croatia Kuna
tr: Hırvatistan Kunası

en: Currency
tr: Para Birimi

en: Currency Settings
tr: Para Birimleri Ayarı

en: Currency Symbol Position
tr: Para Birimi Pozisyonu

en: Currency for the referral amount.
tr: Referans Oranı

en: Currency: %s
tr: Para Birimi

en: Current Month
tr: Geçen Ay

en: Custom
tr: Özel

en: Custom Amount
tr: Satın Alma Miktarı

en: Custom data stored for this referral (optional).
tr: Bu referans için bir açıklama giriniz

en: Custom referral data.
tr: Referans bulunamadı

en: Customer Email
tr: Hangi E-Postadan

en: Customer ID
tr: Hangi E-Postadan

en: Customer IP address.
tr: Hangi E-Postadan

en: Customer added successfully
tr: Reklam başarı ile eklendi

en: Customer email.
tr: Hangi E-Postadan

en: Customer first name.
tr: Lütfen isminizi giriniz

en: Customer last name.
tr: Referans bulunamadı

en: Customer update failed, please try again
tr: Referans güncellemede sorun oluştu , lütfen tekrar deneyiniz

en: Customer updated successfully
tr: Reklam başarı ile güncellendi

en: Customer wasn&#8217;t added, please try again.
tr: Satış ortağı eklenmedi , lütfen tekrar deneyiniz

en: Czech Koruna
tr: Çek Kronu

en: Danish Krone
tr: Danimarka Kronu

[ctx: Dashboard widget]
en: Earnings
tr: Kazançlar

[ctx: Dashboard widget]
en: Referrals
tr: Referanslar

en: Date
tr: Tarih

en: Date Created
tr: Reklamı Güncelle

en: Date Registered
tr: Kayıt Tarihi

en: Deactivate
tr: Devre Dışı Bırak

en: Deactivate License
tr: Lisansı Devre Dışı Bırak

en: Debug Assistant
tr: Geçiş Asistanı

en: Debug mode is globally enabled via <code>AFFILIATE_WP_DEBUG</code> set in <code>wp-config.php</code>. This setting cannot be modified from this screen. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates > Tools</a>.
tr: Lütfen lisans anahtarınızı giriniz . Bu lisans anahtarı otomatik eklenti güncellemeleri ve <a href="%s" target="_blank">destek</a> için gereklidir

en: December
tr: Beni Hatırla

en: Decimal Separator
tr: Ondalık Kesim Ayrımı

en: Default Referral Format
tr: Varsayılan Referans Formatı

en: Default Referral URL
tr: Varsayılan Referans Formatı

en: Default Template
tr: Varsayılan Tema

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Affiliate | Delete Affiliates
tr[0]: Satış Ortaklarını Sil
tr[1]: Satış Ortaklarını Sil

en: Delete Coupon
tr: Satış Ortaklığı Kuponu ?

en: Delete Creative
tr: Reklamı Sil

en: Deleting this affiliate will also delete their referral and visit data. | Deleting these affiliates will also delete their referral and visit data.
tr[0]: Bu satış ortaklarını silmek ayrıca onların referans ve ziyaret verilerini de silecektir
tr[1]: Bu satış ortaklarını silmek ayrıca onların referans ve ziyaret verilerini de silecektir

en: Description
tr: Açıklama

[ctx: Description column table header]
en: Description
tr: Açıklama

en: Description for the creative.
tr: Bu reklam için yazı

en: Direct Traffic
tr: Direkt Trafik

en: Direct traffic
tr: Direkt Trafik

en: Disable Affiliate Email
tr: Referansları Devre Dışı Bırak

en: Disable Referrals
tr: Referansları Devre Dışı Bırak

en: Disable Referrals on Upgrades
tr: Bu ürün için referansları devre dışı bırak

en: Disable Renewal Referrals
tr: Referans Yenilenmesini Devre Dışı Bırak

en: Disable referrals
tr: Referansları Devre Dışı Bırak

en: Disable referrals for this product variation
tr: Bu ürün için referansları devre dışı bırak

en: Disable referrals on this %s
tr: Burdan gelen referansları devre dışı bırak %s

en: Disable referrals on this membership
tr: Burdan gelen referansları devre dışı bırak %s

en: Disable referrals on this product
tr: Bu ürün için referansları devre dışı bırak

en: Disable referrals on this subscription level.
tr: Bu ürün için referansları devre dışı bırak

en: Dominican Peso
tr: Dominik Pezosu

en: Dynamic coupon creation failed, please try again.
tr: Satış ortağı silmede problem oluştu , lütfen tekrar deneyiniz

en: Dynamic coupon deletion failed, please try again.
tr: Satış ortağı silmede problem oluştu , lütfen tekrar deneyiniz

en: Dynamic coupon successfully created.
tr: Ayarlar başarı ile girildi

en: Dynamic coupon successfully deleted.
tr: Reklam başarı ile eklendi

en: Earnings
tr: Kazançlar

en: Earnings Generated
tr: Kazançlar

en: Earnings Paid
tr: Kazançlar

en: Earnings can be based on either a percentage or a flat rate amount.
tr: Referans komisyonları  belirli bir yüzde üzerine mi düz miktar üzerine mi tanımlanmalı ?

[ctx: Earnings column table header]
en: Earnings
tr: Kazançlar

en: Earnings have been successfully recounted for %s.
tr: Referans başarı ile eklendi

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Affiliate
tr: Satış Ortağını Düzenle

en: Edit Creative
tr: Reklamı Düzenle

en: Edit Customer
tr: Referansı Düzenle

en: Edit Referral
tr: Referansı Düzenle

en: Edit User
tr: Referansı Düzenle

en: Effortlessly pay your affiliates
tr: Satış Ortakları Eklemek

en: Egyptian Pound
tr: Mısır Poundu

en: Email
tr: E-Posta

en: Email Address
tr: E-Posta Adresleri

en: Email Notifications
tr: Yeni referans bildirimlerini aktifleştir

en: Email Options
tr: E-Postalar

en: Email Template
tr: E-Posta Teması

en: Email address already taken
tr: E-posta adresi zaten alınmış

en: Emails
tr: E-Postalar

en: Enable %s Referral Rate
tr: Referans Oranı

en: Enable New Referral Notifications
tr: Yeni referans bildirimlerini aktifleştir

en: Enable Payouts Service
tr: Ödeme Dosyası Oluştur

en: Enable affiliate referral creation for this donation form
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: Enable affiliate referral creation for this form
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: Enable affiliate referral creation for this form?
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: Enable referrals for specific Contact Form 7 forms
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: Enable referrals on all Contact Form 7 forms
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: End Date
tr: Tarih

en: Enter a context for this referral (optional). Usually this is used to help identify the payment system that was used for the transaction.
tr: Bu referans için opsiyonel olarak bir bağlam giriniz . Genellikle bu ödeme için kullanılan ödeme sistemini tanımlamak için kullanılır.

en: Enter a description for this referral.
tr: Bu referans için bir açıklama giriniz

en: Enter a reference for this referral (optional). Usually this would be the transaction ID of the associated purchase.
tr: Opsiyonel olarak bu referans için bir referans bilgisi giriniz . Genellikle bu ilgili satın almanın ödeme numarasıdır

en: Enter a referral rate for this %s
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: Enter an email address for the new user.
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: Enter any URL from this website in the form below to generate a referral link!
tr: Bu siteden herhangi bir link girerek aşağıdaki butondan referans linkinizi oluşturunuz

en: Enter how many days the referral tracking cookie should be valid for.
tr: Referans takibi için çerezin kaç gün geçerli olacağını belirler

en: Enter the email to send on new referrals. HTML is accepted. Available template tags:
tr: Yeni referans edinildiğinde gelen e-posta içeriği . HTML kabul edilir . Mevcut tema etiketleri :

en: Enter the email to send to site affiliate managers when new referrals are earned. HTML is accepted. Available template tags:
tr: Yeni referans edinildiğinde gelen e-posta içeriği . HTML kabul edilir . Mevcut tema etiketleri :

en: Enter the email to send when a new affiliate registers. HTML is accepted. Available template tags:
tr: Yeni satış ortağı kaydolduğunda gönderilecek e-postayı giriniz . HTML kodları kabul edilir . Mevcut tema etiketleri :

en: Enter the email to send when an application is accepted. HTML is accepted. Available template tags:
tr: Başvuru kabul edildiğinden gönderilecek e-posta içeriğini giriniz . HTML kabul edilir . Mevcut tema etiketleri :

en: Enter the email to send when an application is pending. HTML is accepted. Available template tags:
tr: Başvuru kabul edildiğinden gönderilecek e-posta içeriğini giriniz . HTML kabul edilir . Mevcut tema etiketleri :

en: Enter the email to send when an application is rejected. HTML is accepted. Available template tags:
tr: Başvuru kabul edildiğinden gönderilecek e-posta içeriğini giriniz . HTML kabul edilir . Mevcut tema etiketleri :

en: Enter the name of the affiliate or begin typing to perform a search based on the affiliate&#8217;s name.
tr: Satış ortağının adını girin veya satış ortağının adı ile alakalı kelimler ile arama başlatın

en: Enter the name of the affiliate or enter a partial name or email to perform a search.
tr: Satış ortağının adını giriniz veya isim ya da e-posta adresinin bir kısmını girerek arama yapınız

en: Enter the subject line for accepted application emails sent to affiliates when their account is approved. Supports template tags.
tr: Satış ortaklarının başvuruları kabul edildiğinde alacakları e-postanın konusu

en: Enter the subject line for new referral emails sent when affiliates earn referrals. Supports template tags.
tr: Satış ortakları bir referans kazandığında gönderilen yeni referans kazandınız e-postasının konusu

en: Enter the subject line for pending affiliate application emails. Supports template tags.
tr: Satış ortakları bir referans kazandığında gönderilen yeni referans kazandınız e-postasının konusu

en: Enter the subject line for rejected affiliate application emails. Supports template tags.
tr: Satış ortakları bir referans kazandığında gönderilen yeni referans kazandınız e-postasının konusu

en: Enter the subject line for the email sent to site the site affiliate manager when affiliates earn referrals. Supports template tags.
tr: Satış ortakları bir referans kazandığında gönderilen yeni referans kazandınız e-postasının konusu

en: Enter the subject line for the registration email sent to affiliate managers when new affiliates register. Supports template tags.
tr: Yeni satış ortakları kaydolduğunda yönetime gönderilecek bildirim e-postasının konusu

en: Enter username
tr: Geçersiz Kullanıcı Adı

en: Error
tr: Hata

en: Error:
tr: Hata

en: Exclude Shipping
tr: Kargolama Hariç

en: Exclude Tax
tr: Vergi Hariç

en: Exclude shipping costs from referral calculations.
tr: Referans komisyonlarından kargolama masrafları düşülsün mü ?

en: Exclude taxes from referral calculations.
tr: Vergiler referans komisyonlarından hariç tutulsun mu ?

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Export / Import
tr: Çıktı / Girdi

en: Export Affiliates
tr: Satış Ortaklarını Dışa Aktar

en: Export Payouts
tr: Toplam Ziyaretler

en: Export Referrals
tr: Referansları Dışa Aktar

en: Export Settings
tr: Dışa Aktarma Ayarları

en: Export Visits
tr: Satış Ortaklarını Dışa Aktar

en: Export affiliates to a CSV file.
tr: Satış ortaklarını bir CSV dosyasına kaydet

en: Export payouts to a CSV file.
tr: Satış ortaklarını bir CSV dosyasına kaydet

en: Export referrals to a CSV file.
tr: Referansları bir CSV dosyası ile dışa aktar

en: Export the AffiliateWP settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
tr: Bu site için AffiliateWP ayarlarını bir .json dosyası olarak dışa aktar . Bu sayede ayarları bir başka siteye kolayca aktarabilirsiniz

en: Export visits to a CSV file.
tr: Satış ortaklarını bir CSV dosyasına kaydet

en: Exporting Referrals
tr: Referansları Dışa Aktarma

en: Filter
tr: Filitrele

en: Filters
tr: Filitrele

en: First Name
tr: Geçen Hafta

en: Flat %s
tr: Düz %s

en: Flat Rate Referral Basis
tr: En Son Referans Ziyaretleri

en: Flat rate referrals can be calculated on either a per product or per order basis.
tr: Referans komisyonları  belirli bir yüzde üzerine mi düz miktar üzerine mi tanımlanmalı ?

en: Foo Affiliate account banned
tr: Satış ortağı hesabı aktifleştirildi

en: For more information:
tr: Daha fazla bilgi için :

en: From - mm/dd/yyyy
tr: Burdan ay/gün/yıl

en: From Email
tr: Hangi E-Postadan

en: From Name
tr: Hangi İsimden

en: General
tr: Genel

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Generate CSV File
tr: CSV Dosyası Oluştur

en: Generate Coupon
tr: Link Oluştur

en: Generate Coupons
tr: Link Oluştur

en: Generate URL
tr: Link Oluştur

en: Generated By
tr: Link Oluştur

en: Global referral rate type: %s
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: Global referral rate: %s
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: Go Back
tr: Geriye Dön

en: Graphs
tr: Grafikler

en: Hi %s!
tr: %s! üzerinde

en: Hong Kong
tr: Hong Kong Doları

en: Hong Kong Dollar
tr: Hong Kong Doları

en: How will you promote us?
tr: Bizi Nasıl Tanıtmayı Düşünüyorsunuz ?

en: Hungarian Forint
tr: Macaristan Forinti

en: ID
tr: Numara

en: ID for the affiliate account associated with the referral.
tr: Satış ortaklığı için hesap talebiniz reddedildi

en: ID for the affiliate account associated with the sale.
tr: Satış ortaklığı hesabınız aktif değil

en: ID for the affiliate account associated with the visit.
tr: Satış ortaklığı hesabınız aktif değil

en: ID for the visit associated with the referral.
tr: Referansın durumunu seçiniz

en: Icelandic Krona
tr: İzlanda Kronu

en: Identity Verification
tr: Entegrasyonlar

en: If you would like to connect this coupon to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
tr: Eğer bu kuponu bir satış ortağına bağlamak istiyorsanız , bu satış ortağına ait ismi giriniz

en: If you would like to connect this discount to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
tr: Eğer bu indirimi herhangi bir satış ortağına bağlamak istiyorsanız , bu satış ortağına ait ismi giriniz

en: Ignore Referrals with Zero Amount
tr: Referans Oranı

en: Ignore referrals with a zero amount. This can be useful for multi-price products that start at zero, or if a discount was used which resulted in a zero amount. NOTE: If this setting is enabled and a visit results in a zero referral, the visit will be considered not converted.
tr: Bu seçeneği sadece AffiliateWP ile ödeme tutarı 0 olan satın almaları atlamak için kullanın . Bu , içerisinde 0 da olan birden fazla ödeme miktarı sunulan çok fiyatlı tekliflerde faydalı olabilir , ya da 0 miktar ödenmesine yol açan bir indirim kuponu kullanıldıysa . Lütfen dikkat : Eğer bu seçenek seçilirse ve ziyaret Sıfır Referans ile sonuçlanırsa , o zaman ziyaret de dönüşüm olmamış gibi algılanacaktır.

en: Image
tr: Resim

en: Import
tr: İçe Aktar

en: Import Affiliates
tr: Satış Ortaklarını Dışa Aktar

en: Import CSV
tr: İçe Aktar

en: Import Referrals
tr: Referansları Dışa Aktar

en: Import Settings
tr: İçe Aktarma Ayarları

en: Import the AffiliateWP settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
tr: AffiliateWP ayarlarını bir .json dosyası ile içe aktar . Bu dosya , yukardaki adımların izlendiği bir başka siteden edinilebilir.

en: Inactive
tr: Devre Dışı

en: Incorrect username or password
tr: Geçersiz kullanıcı adı veya şifre

en: Indian Rupee
tr: Hindistan Rupisi

en: Indonesia
tr: Endonezya Rupisi

en: Indonesia Rupiah
tr: Endonezya Rupisi

en: Integrations
tr: Entegrasyonlar

en: Integrations: %s
tr: Entegrasyonlar

en: Invalid Payouts Service account
tr: Toplam Ziyaretler

en: Invalid account email
tr: Geçersiz ödeme e-posta adresi

en: Invalid affiliate
tr: Satış Ortağı Ekle

en: Invalid affiliate account
tr: Yeni Satış Ortaklığı Hesabı Kaydet

en: Invalid batch ID.
tr: Geçersiz e-posta

en: Invalid payment email
tr: Geçersiz ödeme e-posta adresi

en: Invalid payout method
tr: Geçersiz ödeme e-posta adresi

en: Invalid user email
tr: Geçersiz ödeme e-posta adresi

en: Invalid username
tr: Geçersiz Kullanıcı Adı

en: Iranian Rial
tr: Brezilya Reali

en: Israeli Shekel
tr: İsrail Şikeli

en: Japanese Yen
tr: Japon Yeni

en: Landing Page
tr: Gelinen Sayfa

en: Lao Kip
tr: Laos Kipi

en: Last Month
tr: Geçen Ay

en: Last Name
tr: Geçen Hafta

en: Last Quarter
tr: Geçen 3 Ay

en: Last Week
tr: Geçen Hafta

en: Last Year
tr: Geçen Yıl

en: Latest Affiliate Registrations
tr: En Son Satış Ortaklığı Kayıtları

en: Leave blank to use default affiliate rates.
tr: Ürün başına satış ortaklığı oranlarını yönet

en: License Key
tr: Lisans Anahtarı

en: License Settings
tr: Lisans Ayarları

en: License status is: %s
tr: Lisans Ayarları

en: LifterLMS Referral #%d updated successfully.
tr: Referans başarı ile güncellendi

en: LifterLMS Referral failed to be created.
tr: Yeni Referans E-Posta Konusu

en: Log into your account
tr: Hesabınıza Giriş Yapın

en: Log into your affiliate area at
tr: Satış ortaklığı paneline giriş yapınız

en: Log into your affiliate area at %s
tr: Satış ortaklığı paneline şurdan giriş yap %s

en: Log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications:
tr: Satış ortaklığı panelinize giriş yaparak kazançlarınıza göz atın ya da bu bildirimleri kapatın :

en: Lost your password?
tr: Şifrenizi mi Unuttunuz ?

en: Malaysia
tr: Malezya Ringiti

en: Malaysian Ringgit
tr: Malezya Ringiti

en: Manage Affiliates
tr: Satış Ortakları Eklemek

en: Manage Referrals
tr: Ödenmemiş Referanslar

en: Manage Visits
tr: Ziyaretleri Arama

en: Manage per-product affiliate rates.
tr: Ürün başına satış ortaklığı oranlarını yönet

en: Manage your affiliates.
tr: Satış Ortakları Eklemek

en: Manage your referrals.
tr: Ödenmemiş Referanslar

en: Manual Payout
tr: En Son Referanslar

en: March
tr: Ara

en: Mark as Paid
tr: Ödendi Olarak İşaretle

en: Mark as Unpaid
tr: Ödenmedi Olarak İşaretle

en: Mexican Peso
tr: Meksika Pezosu

en: Mexico
tr: Meksika Pezosu

en: Migrate Data from Affiliates Pro
tr: Affiliates Pro dan Geçiş

en: Migrate Data from WP Affiliate
tr: WP Affiliate ten geçiş

en: Migration Assistant
tr: Geçiş Asistanı

en: Minimum Amount
tr: Minimum miktar

en: Minimum Earnings
tr: Ödenmemiş Kazançlar

en: Minimum amount
tr: Minimum miktar

en: Misc
tr: Çeşitli

en: Month
tr: Bu Ay

en: Most Valuable Affiliates
tr: En Değerli Satış Ortakları

en: NOTE: This tool should only ever be used on a fresh install. If you have already collected affiliate or referral data, do not use this tool.
tr: <strong>NOT:</strong>Bu araç sadece yeni yüklemelerden sonra kullanılmalı. Eğer zaten satış ortakları ve referans verileri topladıysanız , bu aracı kullanmayınız !

en: Name
tr: İsim

en: Name of the creative.
tr: Bu reklam için yazı

en: Name:
tr: İsim:

en: Name: %s
tr: İsim: %s

en: Nepali Rupee
tr: Nepal Rupisi

en: New Affiliate
tr: Yeni Satış Ortağı

en: New Affiliate Registration
tr: Yeni Satış Ortağı Kaydı

en: New Affiliates
tr: Yeni Satış Ortağı

en: New Creative
tr: Yeni Reklam

en: New Customer
tr: Hangi E-Postadan

en: New Referral
tr: Yeni Referans

en: New Referral Email Content
tr: Yeni Referans E-Posta Konusu

en: New Referral Email Options For Affiliate
tr: Yeni Referans E-Posta Konusu

en: New Referral Email Options for Affiliate Manager
tr: Yeni Referans E-Posta Konusu

en: New Referral Email Subject
tr: Yeni Referans E-Posta Konusu

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda Doları

en: New Zealand Dollar
tr: Yeni Zelanda Doları

en: Nice try honey bear, don&#8217;t touch our honey
tr: Güzel deneme , bu şekilde devam etmeyiniz

en: Nigerian Naira
tr: Nijerya Nairası

en: No API consumers found.
tr: Kullanıcılar bulunamadı

en: No affiliate IDs specified for deletion
tr: Silmek için herhangi bir satış ortağı numarası girilmemiş

en: No affiliate registrations yet
tr: Henüz satış ortağı kaydı yok

en: No affiliates found.
tr: Satış ortağı bulunamadı

en: No coupons were found.
tr: Kullanıcılar bulunamadı

en: No creative IDs specified for deletion
tr: Silmek için bir reklam numarası belirtilmemiş

en: No creatives found.
tr: Reklam bulunamadı

en: No highest converting urls recorded yet.
tr: Henüz referans kaydı yok

en: No new affiliates were imported.
tr: Satış ortağı bulunamadı

en: No new referrals were imported.
tr: Henüz referans kaydı yok

en: No payouts found.
tr: Ziyaret bulunamadı

en: No records found
tr: Referans bulunamadı

en: No referral visits recorded yet
tr: Henüz herhangi bir referans ziyareti yok

en: No referrals found.
tr: Referans bulunamadı

en: No referrals recorded yet
tr: Henüz referans kaydı yok

en: No referrals within the specified date range
tr: Yeni Referans E-Posta Konusu

en: No registered affiliates
tr: Kayıtlı satış ortağı yok

en: No such user
tr: Böyle Bir Kullanıcı Yok

en: No template, plain text only
tr: Tema olmasın , sadece düz yazı

en: No valid affiliate status was selected for export.
tr: Silmek için herhangi bir satış ortağı numarası girilmemiş

en: No visits found.
tr: Ziyaret bulunamadı

en: Norwegian Krone
tr: Norveç Kronu

en: Not Registered
tr: Kayıt Tarihi

en: Notification Settings
tr: AffiliateWP Ayarlarına Git

en: Notify affiliate manager when a new affiliate has registered
tr: Yeni satış ortaklığı kayıtlarında yönetim bilgilendirilsin mi ?

en: Notify affiliate manager when a new referral has been created
tr: Yeni satış ortaklığı kayıtlarında yönetim bilgilendirilsin mi ?

en: Notify affiliate when their affiliate application is accepted
tr: %s üzerindeki satış ortaklığı başvurunuz kabul edildi !

en: Notify affiliate when their affiliate application is rejected
tr: %s üzerindeki satış ortaklığı başvurunuz kabul edildi !

en: Notify affiliate when they earn a new referral
tr: Yeni satış ortaklığı kayıtlarında yönetim bilgilendirilsin mi ?

en: Notify site admin when a new affiliate has registered
tr: Yeni satış ortaklığı kayıtlarında yönetim bilgilendirilsin mi ?

en: Notify site admin when new referrals are earned
tr: Yeni satış ortaklığı kayıtlarında yönetim bilgilendirilsin mi ?

en: Number of affiliates: %d
tr: Satış ortağı bulunamadı

en: Number of creatives: %d
tr: Reklam bulunamadı

en: Number of customers: %d
tr: Ziyaret bulunamadı

en: Number of payouts per page:
tr: Henüz referans kaydı yok

en: Number of referrals per page:
tr: Henüz referans kaydı yok

en: Number of referrals: %d
tr: Henüz referans kaydı yok

en: Number of visits: %d
tr: Ziyaret bulunamadı

en: Opt-In Referral Amount
tr: Referans Oranı

en: Opt-In Referral Status
tr: Referans durumları

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: Page URL
tr: Sayfa Linki

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Paid
tr: Ödenmiş

en: Paid / Unpaid Referrals
tr: Ödenmemiş Referanslar

en: Paid Earnings
tr: Ödenmiş Kazançlar

en: Paid Referral Earnings
tr: Ödenmiş Referans Kazancı

en: Paid Referrals
tr: Ödenmiş Referanslar

[ctx: Paid earnings column table header]
en: Paid earnings
tr: Ödenmiş Kazançlar

[ctx: Paid earnings this month column table header]
en: Paid earnings this month
tr: Bu Ay Ödenen Kazançlar

[ctx: Paid earnings today column table header]
en: Paid earnings today
tr: Bu Gün Ödenen Kazançlar

en: Pakistani Rupee
tr: Hindistan Rupisi

en: Paraguayan Guaraní
tr: Paraguay Guarani

en: Password
tr: Şifre

en: Passwords do not match
tr: Şifre uyuşmuyor

en: Pay Affiliates
tr: Satış Ortakları

en: Payment Email
tr: Ödeme İçin E-Posta

en: Payment Email Address
tr: Ödeme E-Posta Adresleri

en: Payout
tr: En Son Referanslar

en: Payout #%d has been updated successfully.
tr: Reklam başarı ile güncellendi

en: Payout Account
tr: Toplam Ziyaretler

en: Payout Currency
tr: Para Birimi

en: Payout Method
tr: Tanıtım Metodu

en: Payout Settings
tr: Dışa Aktarma Ayarları

en: Payout deleted successfully.
tr: Reklam başarı ile silindi

en: Payout deletion failed, please try again.
tr: Satış ortağı silmede problem oluştu , lütfen tekrar deneyiniz

en: Payout submitted successfully!
tr: Reklam başarı ile silindi

en: Pending
tr: Bekleyen

en: Pending / Rejected Referrals
tr: Reddedilmiş Referans Kazancı

en: Pending PayPal referral
tr: Toplam Bekleyen Referanslar

en: Pending Referral Earnings
tr: Bekleyen Referans Kazancı

en: Pending referral #%d created successfully.
tr: Referans başarı ile güncellendi

en: Percentage (%)
tr: Yüzde (%)

en: Personal Account
tr: Kullanıcı Hesapları

en: Philippine Peso
tr: Filipin Pezosu

en: Please agree to our terms of use
tr: Lütfen kullanma şartlarını kabul edin

en: Please enter a password
tr: Lütfen Bir Şifre Giriniz

en: Please enter a valid URL for this site
tr: Lütfen bir website adresi giriniz

en: Please enter a valid email address
tr: Lütfen bir website adresi giriniz

en: Please enter a valid website URL
tr: Lütfen bir website adresi giriniz

en: Please enter a website URL
tr: Lütfen bir website adresi giriniz

en: Please enter your business name
tr: Lütfen isminizi giriniz

en: Please enter your email address
tr: Lütfen isminizi giriniz

en: Please enter your first name
tr: Lütfen isminizi giriniz

en: Please enter your last name
tr: Lütfen isminizi giriniz

en: Please enter your license key. An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
tr: Lütfen lisans anahtarınızı giriniz . Bu lisans anahtarı otomatik eklenti güncellemeleri ve <a href="%s" target="_blank">destek</a> için gereklidir

en: Please enter your name
tr: Lütfen isminizi giriniz

en: Please enter your payment email
tr: Lütfen isminizi giriniz

en: Please select your account type
tr: Lütfen isminizi giriniz

en: Please select your country of residence
tr: Lütfen kullanma şartlarını kabul edin

en: Please select your day of birth
tr: Lütfen isminizi giriniz

en: Please select your month of birth
tr: Lütfen isminizi giriniz

en: Please select your year of birth
tr: Lütfen kullanma şartlarını kabul edin

en: Please upload a file to import
tr: Lütfen içe aktarmak için bir dosya gönderin

en: Please upload a valid .json file
tr: Lütfen geçerli bir .json dosyası gönderin

en: Polish Zloty
tr: Polanya Zlotisi

en: Pounds Sterling
tr: Pound Sterling

en: Pretty Affiliate URLs
tr: Güzel Satış Ortaklığı Linkleri

en: Preview Payout
tr: En Son Referanslar

en: Preview Payout Request
tr: En Son Referanslar

en: Primary Email
tr: Hangi E-Postadan

en: Process Import
tr: İçe Aktar

en: Profile Settings
tr: Profil Ayarları

en: Promotion Method
tr: Tanıtım Metodu

en: Promotion Methods
tr: Tanıtım Metodu

en: Promotion method: %s
tr: Tanıtım metodu: %s

en: Promotion methods entered by the affiliate during registration.
tr: Satış ortağının kullandığı tanıtım metodu

en: Purchase Amount
tr: Satın Alma Miktarı

en: Rate
tr: Oran

en: Rate Type
tr: Oran Tipi

en: Recent Payouts
tr: En Son Referanslar

en: Recent Referral Visits
tr: En Son Referans Ziyaretleri

en: Recent Referrals
tr: En Son Referanslar

en: Reconnect to the %s.
tr: İstatistikleri Yeniden Say

en: Recount
tr: Yeniden Sayım

en: Recount Affiliate Stats
tr: Satış Ortağı İstatistiklerini Yeniden Say

en: Recount Campaigns
tr: İstatistikleri Yeniden Say

en: Recount Stats
tr: İstatistikleri Yeniden Say

en: Reference
tr: Referans

en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
tr: Referans #%d için %s şunun için kaydedildi %s

en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
tr: Referans #%d için %s şunun için kaydedildi %s

en: Referral #%d completed
tr: Referans başarı ile güncellendi

en: Referral #%d created successfully.
tr: Referans başarı ile güncellendi

en: Referral #%d for %s for %s rejected
tr: Referans #%d için %s için %s reddedildi

en: Referral #%d rejected
tr: Referans #%d için %s için %s reddedildi

en: Referral #%d updated successfully.
tr: Referans başarı ile güncellendi

en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s
tr: Referans #%d için %s şunun için kaydedildi %s

en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
tr: Referans #%d için %s şunun için kaydedildi %s

en: Referral %1$s updated. Amount %2$s recorded for %3$s
tr: Referans #%d için %s şunun için kaydedildi %s

en: Referral Awarded!
tr: Satış Gerçekleşti !

en: Referral Count
tr: Referans Oranı

en: Referral Details
tr: Referans Ayarları

en: Referral Earned!
tr: Satış Gerçekleşti !

en: Referral Field
tr: Referanslar

en: Referral Graphs
tr: Referans Grafikleri

en: Referral ID
tr: Referans Numarası

en: Referral Payouts
tr: Referans Oranı

en: Referral Rate
tr: Referans Oranı

en: Referral Rate Type
tr: Referans Onay Tipi

en: Referral Settings
tr: Referans Ayarları

en: Referral Type
tr: Referans Onay Tipi

en: Referral URL
tr: Referans Linki

en: Referral URL (ID): %s
tr: Referans Linki

en: Referral URL (Username): %s
tr: Referans Link Oluşturucu

en: Referral URL Blacklist
tr: Referans Linki Ziyaretleri

en: Referral URL Generator
tr: Referans Link Oluşturucu

en: Referral URL Visits
tr: Referans Linki Ziyaretleri

en: Referral Variable
tr: Referans değişkeni

en: Referral added successfully
tr: Referans başarı ile eklendi

en: Referral amount.
tr: Referans Oranı

en: Referral deleted successfully
tr: Referans başarı ile silindi

en: Referral deletion failed, please try again
tr: Referans silmede problem oluştu , lütfen tekrar deneyiniz

en: Referral description
tr: Referans açıklaması

en: Referral description.
tr: Referans açıklaması

en: Referral failed to be created.
tr: Yeni Referans E-Posta Konusu

en: Referral not created because affiliate is invalid
tr: Satış ortağının kullanıcı hesabını da silinsin mi ?

en: Referral not created because affiliate is invalid.
tr: Satış ortağının kullanıcı hesabını da silinsin mi ?

en: Referral not created because affiliate's own account was used.
tr: Satış ortağının kullanıcı hesabını da silinsin mi ?

en: Referral rate (optional)
tr: Referans açıklaması

en: Referral statuses:
tr: Referans durumları

en: Referral type
tr: Referans Oranı

en: Referral type for %1$s (Form ID: %2$d)
tr: Referans #%d için %s şunun için kaydedildi %s

en: Referral update failed, please try again
tr: Referans güncellemede sorun oluştu , lütfen tekrar deneyiniz

en: Referral updated successfully
tr: Referans başarı ile güncellendi

en: Referral variable: %s
tr: Referans değişkeni

en: Referral wasn&#8217;t created, please try again.
tr: Satış ortağı eklenmedi , lütfen tekrar deneyiniz

en: Referrals
tr: Referanslar

en: Referrals End Date
tr: Referans Oranı

en: Referrals Paid
tr: Referanslar

en: Referrals Start Date
tr: Referans Oranı

en: Referrals Total
tr: Referans Ayarları

en: Referrals can be exported directly to a CSV file in order to make it easier for your own accounting needs and for you to payout your affiliates&#8217;s earnings.
tr: Kendi hesaplama ihtiyaçlarınız için referanslar direkt CSV dosyası ile dışa aktarılabilir ve satış ortaklarının ödemesini yapabilirsiniz

en: Referrals can be searched in several different ways:
tr: Referanslar birden fazla yolla aranabilir :

[ctx: Referrals column table header]
en: Referrals
tr: Referanslar

en: Referrals end date
tr: Referans Oranı

en: Referrals have been successfully recounted for %s.
tr: Referans başarı ile eklendi

en: Referrals start date
tr: Referans durumları

en: Referrer
tr: Referanslar

en: Referring URL
tr: Kaynak Link

en: Register
tr: Kayıt

en: Register a new affiliate account
tr: Yeni Satış Ortaklığı Hesabı Kaydet

en: Registration Date
tr: Kayıt E-Posta İçeriği

en: Registration Email Content
tr: Kayıt E-Posta İçeriği

en: Registration Email Options For Affiliate Manager
tr: Kayıt E-Posta İçeriği

en: Registration Email Subject
tr: Kayıt E-Posta Konusu

en: Registration Form Description
tr: Kayıt E-Posta İçeriği

en: Reject
tr: Reddet

en: Reject Unpaid Referrals on Refund
tr: Geri ödeme durumunda ödenmemiş referanslar reddedilsin mi ?

en: Rejected
tr: Reddedilmiş

en: Rejected Referral Earnings
tr: Reddedilmiş Referans Kazancı

en: Remember Me
tr: Beni Hatırla

en: Remove Data on Uninstall
tr: Kaldırma durumunda veriler de silinsin mi ?

en: Renew Your License
tr: Lisansınızı Yenileyin

en: Reports
tr: Raporlar

en: Require Approval
tr: Onay Gereksin

en: Require that Pending affiliate accounts must be approved before they can begin earning referrals.
tr: Satış ortakları referans kazanmaya başlamadan önce yönetici tarafından onaylansın mı ?

en: Required Registration Fields
tr: Kayıtları Yönet

en: Review
tr: İnceleme

en: Review Affiliate
tr: Satış Ortağını İncele

en: Review pending applications: %s
tr: Bekleyen başvuruları incele: %s

en: Romania
tr: Romanya Leyi

en: Romanian Leu
tr: Romanya Leyi

en: Russian Ruble
tr: Rusya Rublesi

en: Save Profile Settings
tr: Profil Ayarlarını Kaydet

en: Search
tr: Ara

en: Searching Referrals
tr: Referansları Aramak

en: Searching Visits
tr: Ziyaretleri Arama

en: Security check failed
tr: Güvenlik kontrolü hatası

en: Select Field
tr: Alan Seç

en: Select User Roles
tr: Alan Seç

en: Select an image if you would like an image banner. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere. Leave blank if you wish to create a text-only creative.
tr: Eğer bir resim banner kullanmak istiyorsanız bir resim seçiniz. Eğer resminiz başka bir yerde barındırılıyorsa link giriniz.

en: Select or enter a date for this referral.
tr: Referansın durumunu seçiniz

en: Select the page that shows the terms of use for Affiliate Registration.
tr: Satış ortaklığı kaydı için kabul edilmesi gereken kuralları gösteren sayfayı seçiniz

en: Select the referral type for this form.
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: Select the status of the creative.
tr: Reklamın durumunu seçiniz

en: Select the status of the referral.
tr: Referansın durumunu seçiniz

en: Select the type of the referral.
tr: Referansın durumunu seçiniz

en: Select your image. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere.
tr: Resminizi seçiniz . Eğer resim başka yerde barındırılıyorsa link giriniz

en: September
tr: Beni Hatırla

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings successfully imported
tr: Ayarlar başarı ile girildi

en: Settings updated.
tr: Ayarlar güncellendi

en: Shortcode
tr: Kısa Kod

en: Should AffiliateWP adjust the commission amounts recorded for purchases that include affiliate referrals? This will subtract the referral amount from the base amount used to calculate the commission total.
tr: AffiliateWP ,  satış ortağı referanslarının satın almalarını  da içeren komisyon miktarlarının kayıtlarını ayarlamalı mı ? Bu , toplam  komisyonun hesaplanmasında kullanılan temel miktardan referans miktarını düşecektir

en: Should AffiliateWP prevent referral commissions from being recorded on license upgrade purchases with EDD Software Licensing?
tr: AffiliateWP , EDD Yazılım Lisanslaması ile yapılan satın alma güncellemelerinden  referans komisyonlarının kayıtlarını hariç tutmalı mı ?

en: Should AffiliateWP prevent referral commissions from being recorded on renewal purchases with EDD Software Licensing?
tr: AffiliateWP , EDD Yazılım Lisanslaması ile yapılan satın alma güncellemelerinden  referans komisyonlarının kayıtlarını hariç tutmalı mı ?

en: Show pretty affiliate referral URLs to affiliates. For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>
tr: Satış ortaklarının linklerinin görünümünü biraz daha güzel yapar . Örneğin: <strong>%s veya %s</strong>

en: Show referral URLs to affiliates with either their affiliate ID or Username appended.<br/> For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>.
tr: Satış ortaklarına satış ortaklığı linklerinin numaralı ekli mi yoksa kullanıcı adı ekli mi olacağını gösterir .  <br/> Örneğin: <strong>%s veya %s</strong>.

en: Singapore
tr: Singapur Doları

en: Singapore Dollar
tr: Singapur Doları

en: Site Default
tr: Site Varsayılanı

en: Sorry, there are currently no creatives available.
tr: Üzgünüz , şu anda mevcut reklam yok

en: South African Rand
tr: Güney Afrika Randı

en: South Korean Won
tr: Güney Kore Wonu

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Status
tr: Durum

[ctx: Status column table header]
en: Status
tr: Durum

en: Step %d running
tr: Adım %d çalışıyor

en: Submit Payout
tr: En Son Referanslar

en: Successful Conversions
tr: Başarılı Dönüşümler

en: Swedish Krona
tr: İsveç Kronu

en: Swiss Franc
tr: İsviçre Frangı

en: Taiwan New Dollar
tr: Tayvan Yeni Doları

en: Terms of Use
tr: Kullanım Koşulları

en: Terms of Use Label
tr: Kullanım Koşulları

en: Terms of Use URL: %s
tr: Kullanım Koşulları

en: Text
tr: Yazı

en: Text for the creative.
tr: Bu reklam için yazı

en: Text for this creative.
tr: Bu reklam için yazı

en: Thai Baht
tr: Tayland Bahtı

en: The %s notice already exists and could not be added.
tr: Satış ortaklığı hesabınız aktif değil

en: The CSV file generated is structured properly for PayPal&#8217;s Mass Payment system so you can easily payout all of your affiliates at once via PayPal.
tr: Oluşturulan CSV dosyası PayPal'ın Mass Payment sistemi ile yapılandırılmış olduğundan kolayca PayPal üzerinden satış ortaklarınıza ödeme yapabilirsiniz

en: The ID for the parent referral.
tr: Referansın durumunu seçiniz

en: The URL this creative should link to. Based on your Referral Settings, the affiliate&#8217;s ID or username will be automatically appended.
tr: Reklamın nereye bağlanması gerektiği . Satış ortağının ID si otomatik olarak bağlanacak

en: The URL variable for referral URLs. For example: <strong>%s</strong>.
tr: Referans linkleri için satış ortaklığı linki değişkeni . Örneğin : <strong>%s</strong>

en: The affiliate ID associated with the payout.
tr: Bu reklamı silmek için emin misiniz ?

en: The affiliate ID the campaign belongs to.
tr: Satış Ortağının Numaraı . Değiştirilemez

en: The affiliate account could not be added.
tr: Satış ortaklığı hesabınız aktif değil

en: The affiliate account could not be deleted.
tr: Satış ortaklığı için hesap talebiniz reddedildi

en: The affiliate account could not be updated.
tr: Satış ortaklığı hesabınız aktif değil

en: The affiliate account has been successfully deleted.
tr: Satış ortağı / ortakları başarı ile silindi

en: The affiliate area is available only for registered affiliates.
tr: Satış ortaklığı paneli sadece kayıtlı satış ortaklarına görünebilir

en: The affiliate flat rate basis, as inherited from global settings.
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: The affiliate flat rate basis.
tr: Satış ortaklığı oranı

en: The affiliate login URL to your website
tr: Siteniz için satış ortağı giriş linki

en: The affiliate payment email address.
tr: Satış ortaklığı hesabınız aktif değil

en: The affiliate rate type
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: The affiliate rate type, as inherited from global settings.
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: The affiliate rate, as inherited from global settings.
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: The affiliate rate.
tr: Satış ortaklığı oranı

en: The affiliate registration coupon (if any)
tr: Henüz satış ortağı kaydı yok

en: The affiliate status.
tr: Satış Ortaklığı Oranları :

en: The affiliate user ID associated with the customer.
tr: Bu reklamı silmek için emin misiniz ?

en: The affiliate was updated successfully.
tr: Satış ortağı başarı ile güncellendi

en: The affiliate&#8217;s ID
tr: Satış Ortağı Numarası

en: The affiliate&#8217;s ID. This cannot be changed.
tr: Satış Ortağının Numaraı . Değiştirilemez

en: The affiliate&#8217;s account email. Updating this will change the email address shown on the user&#8217;s profile page.
tr: Satış ortağının hesap e-postası . Bunun güncellenmesi , satış ortağının kullanıcı profil sayfasında farklı e-posta gösterilmesi demektir.

en: The affiliate&#8217;s flat rate referral basis.
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: The affiliate&#8217;s referral URL
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: The affiliate&#8217;s referral URL. This is based on global settings.
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: The affiliate&#8217;s referral rate
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: The affiliate&#8217;s referral rate type.
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: The affiliate&#8217;s referral rate, such as 20 for 20%. If left blank, the site default will be used.
tr: Satış ortağının referans oranı , mesela %20 için 20 . Eğer boş bırakırsanız , site varsayılan değeri kullanılacaktır

en: The affiliate&#8217;s registration date. This cannot be changed.
tr: Satış ortağının kullanıcı numarası . Bu değiştirilemez

en: The affiliate&#8217;s user ID. This cannot be changed.
tr: Satış ortağının kullanıcı numarası . Bu değiştirilemez

en: The affiliate&#8217;s username. This cannot be changed.
tr: Satış ortağının kullanıcı numarası . Bu değiştirilemez

en: The amount of a given referral
tr: Verilen referansın miktarı

en: The amount of the referral, such as 15.
tr: Referans sayısı , örneğin 15

en: The callback function used for the <strong>%s</strong> setting is missing.
tr: Geri çağrı özelliği <strong>%s</strong> ayarları kayıp ise kullanılır

en: The context under which the sale was created (integration).
tr: Ayarlar başarı ile girildi

en: The context under which the visit was created.
tr: Ayarlar başarı ile girildi

en: The creative could not be created.
tr: Yeni Referans E-Posta Konusu

en: The creative status.
tr: Yeni Referans E-Posta Konusu

en: The creative was successfully deleted.
tr: Reklam başarı ile eklendi

en: The creative was successfully updated.
tr: Reklam başarı ile eklendi

en: The customer could not be created.
tr: Yeni Referans E-Posta Konusu

en: The customer could not be deleted.
tr: Yeni Referans E-Posta Konusu

en: The customer could not be updated.
tr: Yeni Referans E-Posta Konusu

en: The customer was successfully deleted.
tr: Reklam başarı ile eklendi

en: The customer was successfully updated.
tr: Reklam başarı ile eklendi

en: The date array or string to query affiliate registrations within.
tr: Yeni satış ortaklığı kayıtlarında yönetim bilgilendirilsin mi ?

en: The date array or string to query customers within.
tr: Yeni satış ortaklığı kayıtlarında yönetim bilgilendirilsin mi ?

en: The date array or string to query sales within.
tr: Yeni satış ortaklığı kayıtlarında yönetim bilgilendirilsin mi ?

en: The date the affiliate was registered.
tr: Satış ortağı isteği reddedildi

en: The date the creative was created.
tr: Reklam başarı ile eklendi

en: The date the creative was created. This cannot be changed.
tr: Reklam başarı ile eklendi

en: The date the customer was created.
tr: Reklam başarı ile eklendi

en: The date the referral was created.
tr: Referans sayısı , örneğin 15

en: The date the referral was generated.
tr: Referans sayısı , örneğin 15

en: The date the visit was generated.
tr: Ayarlar başarı ile girildi

en: The default referral rate. A percentage if the Referral Rate Type is set to Percentage, a flat amount otherwise. Referral rates can also be set for each individual affiliate.
tr: Varsayılan referans oranı . Referans tipi yüzdelikli ise , bir oran , değilse düz miktar olarak kalacaktır . Her bir satış ortağı için ayrı ayrı da seçilebilir .

en: The display name of the affiliate, as set on the affiliate's user profile
tr: Sitede satış ortağına ait kullanıcı adı

en: The email address of the affiliate
tr: Satış ortağına ait e-posta adresi

en: The email address to send emails from. This will act as the "from" and "reply-to" address.
tr: E-Postaların gönderildiği adres . Gönderen ya da yanıt tipindeki e-posta adresleri seçilebilir

en: The email notifications sent to the affiliate manager and affiliate.
tr: Satış ortağına ait e-posta adresi

en: The membership-level referral rate, such as 20 for 20%%. Affiliate-level referral rates will override this value. If left blank, the site default value of %s will be used.
tr: Satış ortağının referans oranı , mesela %20 için 20 . Eğer boş bırakırsanız , site varsayılan değeri kullanılacaktır

en: The method used to track referral links can fail on sites that have jQuery errors. Enable Fallback Tracking if referrals are not being tracked properly.
tr: Bu metod , jquery hataları olan sitelerde referans linklerinin takibini yapar . Bunu sadece referanslarınız düzgün takip edilmiyorsa işaretleyin

en: The name and ID of the affiliate who generated this referral. This association cannot be changed.
tr: Bu referansın ait olduğu satış ortağının numarası . Bu değer değiştirilemez

en: The name of the campaign associated with the referral (if any)
tr: Referansın durumunu seçiniz

en: The name of this creative. For your identification only.
tr: Bu reklamın adı . Sadece sizin tanımlamanız için

en: The name that emails come from. This is usually your site name.
tr: E-Postaların geldiği isim . Muhtemelen site adınız olmalı

en: The number of referrals recorded against the campaign.
tr: Henüz referans kaydı yok

en: The number of visits associated with the affiliate.
tr: Satış ortağının websitesi

en: The promo method used by the affiliate
tr: Satış ortağının kullandığı tanıtım metodu

en: The reason an affiliate was rejected
tr: Satış ortağı isteği reddedildi

en: The referral ID. This cannot be changed.
tr: Satış Ortağının Numaraı . Değiştirilemez

en: The referral could not be added.
tr: Yeni Referans E-Posta Konusu

en: The referral could not be deleted.
tr: Yeni Referans E-Posta Konusu

en: The referral could not be updated
tr: Yeni Referans E-Posta Konusu

en: The referral has been successfully deleted.
tr: Referans başarı ile eklendi

en: The referral rate for this %s category.
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: The referral rate for this category.
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: The referral status.
tr: Referans durumları

en: The referral was updated successfully.
tr: Referans başarı ile güncellendi

en: The specified affiliate does not exist. | None of the specified affiliates exist.
tr[0]: Satış ortağı isteği reddedildi
tr[1]: Satış ortağı isteği reddedildi

en: The status assigned to the affiliate&#8217;s account.
tr: Sitede satış ortağına ait kullanıcı adı

en: The supplied affiliate ID or username is invalid and has been ignored.
tr: Satış ortağının kullanıcı numarası . Bu değiştirilemez

en: The symbol (usually , or .) to separate decimal points
tr: Ondalık kısmı ayıran işaret ( genellikle , veya . olur )

en: The symbol (usually , or .) to separate thousands
tr: Binlikleri ayıran işaret ( genellikle , veya . olur )

en: The unique affiliate ID.
tr: Satış Ortağı Numarası

en: The unique creative ID.
tr: Bu reklam için yazı

en: The unique customer ID.
tr: Bu reklam için yazı

en: The unique hash for this campaign.
tr: Satış ortağının referans oranı tipi

en: The unique referral ID.
tr: Verilen referansın miktarı

en: The upgrade process is running, please be patient. This could take several minutes to complete while affiliate records are upgraded in batches of 100.
tr: Yükseltme işlemi devam ediyor , lütfen sabırlı olunuz .  Bu işlem , satış ortaklığı kayıtları yüzer yüzer alınarak yükseltildiği için bir kaç dakika sürebilir

en: The user name of the affiliate on the site
tr: Sitede satış ortağına ait kullanıcı adı

en: The visit URL.
tr: Website Linkiniz

en: The visit could not be created.
tr: Yeni Referans E-Posta Konusu

en: The visit was successfully created.
tr: Ayarlar başarı ile girildi

en: The visit was updated successfully.
tr: Satış ortağı başarı ile güncellendi

en: The website of the affiliate
tr: Satış ortağının websitesi

en: There are currently no coupon codes to display.
tr: Üzgünüz , şu anda mevcut reklam yok

en: There are no referrals to show.
tr: Referans durumları

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
tr: %1$s yeni versiyonu mevcut.  <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">%3$s versiyon detaylarını görüntüle</a> or <a href="%4$s">Şimdi güncelle</a>.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
tr: %1$s yeni versiyonu mevcut . <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">%3$s versiyon detaylarını görüntüle</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
tr: %1$s yeni versiyonu mevcut.  <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">%3$s versiyon detaylarını görüntüle</a> or <a href="%4$s">Şimdi güncelle</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
tr: %1$s yeni versiyonu mevcut . <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">%3$s versiyon detaylarını görüntüle</a>.

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use default affiliate rates.
tr: Bu ayarlar satış başına satış ortaklığı kazançlarını hesaplamada kullanılacak . Varsayılan satış ortaklığı oranları için boş bırakınız

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use the site default referral rate.
tr: Bu ayarlar satış başına satış ortaklığı kazançlarını hesaplamada kullanılacak . Varsayılan satış ortaklığı oranları için boş bırakınız

en: These tools assist in migrating affiliate and referral data from existing platforms.
tr: Bu araç diğer platformlardaki satış ortakları ve referansların geçişi için kullanılır.

en: This Month
tr: Bu Ay

en: This Quarter
tr: Bu 3 ay

en: This Week
tr: Bu Hafta

en: This Year
tr: Bu Yıl

en: This is the page where affiliates will manage their affiliate account.
tr: Bu sayfa , satış ortaklarının satış ortaklığını yönetecekleri yerdir

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members register their account with this subscription. Leave blank to use the site default referral rate.
tr: Bu ayarlar satış başına satış ortaklığı kazançlarını hesaplamada kullanılacak . Varsayılan satış ortaklığı oranları için boş bırakınız

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members subscribe to this level. Leave blank to use the site default referral rate.
tr: Bu ayarlar satış başına satış ortaklığı kazançlarını hesaplamada kullanılacak . Varsayılan satış ortaklığı oranları için boş bırakınız

en: This screen provides access to your site&#8217;s referral history.
tr: Bu ekran sitenin referans geçmişine erişim hakkı verir

en: This screen provides access to your site&#8217;s visit history.
tr: Bu ekran sitenizin ziyaretçi geçmişine göz atmak için erişim sunar

en: This setting will be used to calculate affiliate earnings per-donation. Leave blank to use default affiliate rates.
tr: Bu ayarlar satış başına satış ortaklığı kazançlarını hesaplamada kullanılacak . Varsayılan satış ortaklığı oranları için boş bırakınız

en: This will mark all unpaid referrals in this timeframe as paid. To export referrals with a status other than <em>unpaid</em>, go to the <a href="%s">Tools &rarr; Export</a> page.
tr: Bu hamle , bu zaman aralığı için bütün ödenmemiş referansları ödenmiş olarak işaretler . Eğer <em>ödenmemiş</em> durumundan hariç diğer referansları dışa aktarmak isterseniz , <a href="%s">Araçlar&rarr; Dışa Aktar</a> sayfasını ziyaret ediniz

en: This will prevent this product from generating referral commissions for affiliates.
tr: Referansların satış ortaklarına komisyon oluşturmalarını engellemek için bu ürünün satışı engellenecek

en: Thousands Separator
tr: Binliklerin Ayrımı

en: To - mm/dd/yyyy
tr: Buraya ay/gün/yıl

en: To pay a specific affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to pay all affiliates.
tr: Bir satış ortağı aramak için , bu kişiye ait satış ortaklığı kullanıcı adını , ismini veya soy ismini giriniz . Bütün satış ortakları için dışa aktarmak istiyorsanız boş bırakın

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export payouts for all affiliates.
tr: Bir satış ortağı aramak için , bu kişiye ait satış ortaklığı kullanıcı adını , ismini veya soy ismini giriniz . Bütün satış ortakları için dışa aktarmak istiyorsanız boş bırakın

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export referrals for all affiliates.
tr: Bir satış ortağı aramak için , bu kişiye ait satış ortaklığı kullanıcı adını , ismini veya soy ismini giriniz . Bütün satış ortakları için dışa aktarmak istiyorsanız boş bırakın

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export visits for all affiliates.
tr: Bir satış ortağı aramak için , bu kişiye ait satış ortaklığı kullanıcı adını , ismini veya soy ismini giriniz . Bütün satış ortakları için dışa aktarmak istiyorsanız boş bırakın

en: Today
tr: Bugün

en: Tools
tr: Araçlar

en: Top Earning Affiliate
tr: Satış Ortağını Düzenle

en: Total
tr: Toplamlar

en: Total Affiliate Sales Earnings
tr: AffiliateWP Ayarlarına Git

en: Total Affiliates
tr: Satış Ortaklarını Dışa Aktar

en: Total Affiliates: %s
tr: Satış Ortaklarını Dışa Aktar

en: Total Creatives: %s
tr: Satış Ortaklarını Dışa Aktar

en: Total Customers: %s
tr: Toplam Ziyaretler

en: Total Earnings (All Time)
tr: Toplam Kazanç

en: Total Earnings Generated
tr: Toplam Kazanç

en: Total Earnings Paid
tr: Toplam Kazanç

en: Total Field
tr: Toplam Ziyaretler

en: Total Payouts Count
tr: Toplam Ziyaretler

en: Total Payouts: %s
tr: Toplam Ziyaretler

en: Total Referrals: %s
tr: Toplam Ödenen Referanslar

en: Total Sales: %s
tr: Satış Ortaklarını Dışa Aktar

en: Total Unpaid Earnings (All Time)
tr: Toplam Kazanç

en: Total Visits
tr: Toplam Ziyaretler

en: Total Visits (All Time)
tr: Toplam Ziyaretler

en: Total Visits: %s
tr: Toplam Ziyaretler

[ctx: Total amount for a Payouts Service payout]
en: Total
tr: Toplamlar

en: Total referrals amount for the payout.
tr: Bu ürün için referansları devre dışı bırak

en: Total visits
tr: Toplam Ziyaretler

en: Total: %1$s
tr: Toplamlar

en: Totals
tr: Toplamlar

en: Turkish Lira
tr: Türk Lirası

en: Type
tr: Oran Tipi

en: URL
tr: Adres

[ctx: URL column table header]
en: URL
tr: Adres

en: US Dollar
tr: Amerikan Doları

en: Unconverted
tr: Dönüşen

en: Unconverted Visits
tr: Dönüşmeyen Ziyaretler

en: United Arab Emirates Dirham
tr: Birleşik Arab Emirlikleri Dirhemi

en: United States
tr: Satış Ortaklığı Oranları :

en: Unpaid
tr: Ödenmemiş

en: Unpaid Earnings
tr: Ödenmemiş Kazançlar

en: Unpaid Referral Earnings
tr: Ödenmemiş Referans Kazancı

en: Unpaid Referrals
tr: Ödenmemiş Referanslar

en: Unpaid affiliate earnings.
tr: AffiliateWP Ayarlarına Git

[ctx: Unpaid earnings column table header]
en: Unpaid earnings
tr: Ödenmemiş Kazançlar

en: Unpaid earnings have been successfully recounted for %s.
tr: Referans başarı ile eklendi

[ctx: Unpaid earnings this month]
en: Unpaid earnings this month
tr: Bu Ayki Ödenmemiş Kazançlar

[ctx: Unpaid earnings today column table header]
en: Unpaid earnings today
tr: Bugünkü Ödenmemiş Kazançlar

[ctx: Unpaid referrals column table header]
en: Unpaid referrals
tr: Ödenmemiş Referanslar

[ctx: Unpaid referrals this month column table header]
en: Unpaid referrals this month
tr: Bu Ayki Ödenmemiş Referanslar

[ctx: Unpaid referrals today column table header]
en: Unpaid referrals today
tr: Bugünkü Ödenmemiş Referanslar

en: Update Affiliate
tr: Satış Ortağını Güncelle

en: Update Creative
tr: Reklamı Güncelle

en: Update Customer
tr: Reklamı Güncelle

en: Update Referral
tr: Referansı Güncelle

en: Upload File
tr: Dosya Gönder

en: Upload or choose a logo to be displayed at the top of emails.
tr: E-Postaların üstünde görüntülenecek logo resmini seçiniz ya da yükleyiniz

en: Use Fallback Referral Tracking Method
tr: Geriçekilme Referans Takip Metodu Kullanılsın mı ?

en: Use this form to create a new affiliate account. Each affiliate is tied directly to a user account, so if the user account for the affiliate does not yet exist, <a href="%s" target="_blank">create one</a>.
tr: Bu ekranı bir satış ortağı oluşturmak için kullanın . Her bir satış ortağı bir kullanıcı hesabına bağlıdır , bu yüzden eğer satış ortağı için bir kullanıcı hesabı yoksa , <a href="%s" target="_blank">oluşturunuz</a>

en: Use this screen to add a new creative, such as a text link or image banner.
tr: Bu ekranı yeni bir reklam eklemek için kullanın , mesela bir yazı linki veya resim banner için

en: Use this screen to manually create a new referral record for an affiliate.
tr: Bu ekranı manuel olarak bir satış ortağına yeni referans oluşturmak için kullanınız.

en: Use this tool to create affiliate accounts for each of your existing WordPress user accounts that belong to the selected roles below.
tr: Bu aracı Wordpress kullanıcı hesaplarının her birinden satış ortaklığı hesapları oluşturmak için kullanınız

en: Use this tool to help debug referral tracking.
tr: Bu aracı WP Affiliate te bulunan satış ortaklarını AffiliateWP ye geçirmek için kullanabilirsiniz

en: Use this tool to migrate existing affiliate / referral data from Affiliates Pro to AffiliateWP.
tr: Bu aracı Affiliates Pro daki mevcut satış ortakları ve referansları AffiliateWP ye geçirmek için kullanınız

en: Use this tool to migrate existing affiliate accounts from WP Affiliate to AffiliateWP.
tr: Bu aracı WP Affiliate te bulunan satış ortaklarını AffiliateWP ye geçirmek için kullanabilirsiniz

en: Use this tool to recount campaigns for one or all affiliates.
tr: Bu aracı satış ortaklığı istatistiklerini yeniden saymak için kullanınız

en: Use this tool to recount statistics for one or all affiliates.
tr: Bu aracı satış ortaklığı istatistiklerini yeniden saymak için kullanınız

en: User Accounts
tr: Kullanıcı Hesapları

en: User ID
tr: Kullanıcı Numarası

en: User ID Required
tr: Kullanıcı Numarası

en: User Password
tr: Şifre

en: User email
tr: Hangi E-Postadan

en: User login name
tr: Kullanıcı Adı

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Username already taken
tr: Kullanıcı adı zaten alınmış

en: Vietnamese Dong
tr: Vietnam Dongu

en: View
tr: Görüntüle %s

en: View Affiliate
tr: Yeni Satış Ortağı

en: View All
tr: Görüntüle %s

en: View Payouts
tr: En Son Referanslar

en: View Report
tr: Raporu Göster

en: View all referrals
tr: Referansları Devre Dışı Bırak

en: Visit
tr: Ziyaretler

en: Visit Count
tr: Ziyaretler

en: Visit ID
tr: Ziyaretler

en: Visit converted
tr: Dönüşen

en: Visit converted: %s
tr: Dönüşen

en: Visit not converted
tr: Dönüşen

en: Visit records can be searched in several different ways:
tr: Ziyaret kayıtları biden fazla yoldan aranabilir:

en: Visit referrer.
tr: Referansı Düzenle

en: Visit the <a href="%s">documentation</a> on the AffiliateWP website.
tr: AffiliateWP sayfasında <a href="%s">dökümantasyon</a>linkini ziyaret ediniz

en: Visits
tr: Ziyaretler

[ctx: Visits column table header]
en: Visits
tr: Ziyaretler

en: Visits have been successfully recounted for %s.
tr: Ayarlar başarı ile girildi

en: Website
tr: Website Linkiniz

en: Website URL
tr: Website Linkiniz

en: Website URL: %s
tr: Website Linki : %s

en: Welcome Email
tr: Hangi E-Postadan

en: Whether to include the affiliate meta in the response.
tr: Sitede satış ortağına ait kullanıcı adı

en: Whether to include the customer meta in the response.
tr: Sitede satış ortağına ait kullanıcı adı

en: Why it matters for AffiliateWP
tr: Satış Ortağı Ekle

en: Year
tr: Bu Yıl

en: Yesterday
tr: Dün

en: You are already registered as an affiliate
tr: Zaten satış ortağı olarak kayıt olmuşsunuz

en: You can enter a URL campaign prefixed by &#8220;campaign:&#8221;
tr: Referansa ait bağlamı 'context:' ön eki ile arayabilirsin

en: You can enter a complete URL to find all visits that landed on or came from a specific URL
tr: Ziyaretin nerden geldiği veya nereye yapıldığına dair komple link araması yapılabilir

en: You can enter a partial URL to find all visits that landed on or came from a specific site
tr: Belirli bir siteden gelen veya gidilen linklerin belirli bir kısmı ile de arama yapılabilir

en: You can enter a visit context prefixed by &#8220;context:&#8221;
tr: Referansa ait bağlamı 'context:' ön eki ile arayabilirsin

en: You can enter a word or phrase in the referral&#8217;s description prefixed by &#8220;desc:&#8221;
tr: Referansa ait numarayı  'referral:' ön eki ile arayabilirsiniz

en: You can enter an IP address to find all visits from a specific IP
tr: Belirli bir IP üzerinden gelen ziyaretleri bulmak için IP adresi girebilirsiniz

en: You can enter the affiliate&#8217;s ID number prefixed by &#8220;affiliate:&#8221;
tr: Satış ortağına ait numarayı  'affiliate:' ön eki ile arayabilirsin

en: You can enter the referral context prefixed by &#8220;context:&#8221;
tr: Referansa ait bağlamı 'context:' ön eki ile arayabilirsin

en: You can enter the referral reference prefixed by &#8220;ref:&#8221;
tr: Referansa ait referansı 'ref:' ön eki ile girebilirsin

en: You can enter the referral&#8217;s ID number
tr: Referansın numarasını girebilirsin

en: You can enter the referral&#8217;s ID number prefixed by &#8220;referral:&#8221;
tr: Referansa ait numarayı  'referral:' ön eki ile arayabilirsiniz

en: You can enter the visit&#8217;s ID number prefixed by &#8220;visit:&#8221;
tr: Satış ortağına ait numarayı  'affiliate:' ön eki ile arayabilirsin

en: You cannot send emails with AffWP_Emails until init/admin_init has been reached
tr:  init/admin_init için erişim sağlanana kadar AffWP_Emails  ile e-posta gönderemezsin

en: You do not have permission to %s API keys for this user.
tr: Verileri dışa aktarmak için izniniz yok

en: You do not have permission to delete a creative
tr: Bir reklamı silmek için izniniz yok

en: You do not have permission to delete affiliate accounts
tr: Satış ortağı hesaplarını silmek için yetkiniz yok

en: You do not have permission to disconnect the site from the Payouts Service payments
tr: Satış ortağı hesaplarını silmek için yetkiniz yok

en: You do not have permission to export data.
tr: Verileri dışa aktarmak için izniniz yok

en: You do not have permission to import data
tr: Verileri dışa aktarmak için izniniz yok

en: You do not have permission to import data.
tr: Verileri dışa aktarmak için izniniz yok

en: You do not have permission to install plugin updates
tr: Eklenti güncellemelerini yüklemek için yetkiniz yok

en: You do not have permission to manage affiliates
tr: Satış ortaklarını yönetmek için yetkiniz yok

en: You do not have permission to manage creatives
tr: Reklamları yönetmek için izniniz yok

en: You do not have permission to manage customers
tr: Reklamları yönetmek için izniniz yok

en: You do not have permission to manage payouts
tr: Reklamları yönetmek için izniniz yok

en: You do not have permission to manage referrals
tr: Referansları yönetmek için yetkiniz yok

en: You do not have permission to process payouts
tr: Reklamları yönetmek için izniniz yok

en: You have been awarded a new referral of
tr: Şu kişinin referansı tarafından komisyon kazandınız

en: You have been awarded a new referral of %1$s on %2$s!
tr: %s ait referans ile  %s! üzerinde komisyon kazandınız

en: You have not made any referrals yet.
tr: Henüz referansınız yok

en: You have not received any visits yet.
tr: Henüz linkleriniz için ziyaret yok

en: You have specified the following affiliate for deletion: | You have specified the following affiliates for deletion:
tr[0]: Bu satış ortaklarının silinmesini ayarladınız :
tr[1]: Bu satış ortaklarının silinmesini ayarladınız :

en: You have subscribed successfully.
tr: Reklam başarı ile güncellendi

en: Your Affiliate Application Has Been Rejected
tr: %s üzerindeki satış ortaklığı başvurunuz kabul edildi !

en: Your Affiliate Application Is Being Reviewed
tr: %s üzerindeki satış ortaklığı başvurunuz kabul edildi !

en: Your Business Name
tr: Site adınız

en: Your Email
tr: Hangi E-Postadan

en: Your First Name
tr: Geçen Hafta

en: Your Last Name
tr: Site adınız

en: Your Name
tr: İsminiz

en: Your Payment Email
tr: Ödeme İçin E-Posta Adresiniz

en: Your affiliate ID is: <strong>%s</strong>
tr: Satış Ortaklığı Numaranız : <strong>%s</strong>

en: Your affiliate account is not active
tr: Satış ortaklığı hesabınız aktif değil

en: Your affiliate account is pending approval
tr: Satış ortaklığı hesabınız onay bekliyor

en: Your affiliate account request has been rejected
tr: Satış ortaklığı için hesap talebiniz reddedildi

en: Your affiliate application on %s has been accepted!
tr: %s üzerindeki satış ortaklığı başvurunuz kabul edildi !

en: Your affiliate profile has been updated
tr: Satış ortaklığı profiliniz güncellendi

en: Your affiliate username is: <strong>%s</strong>
tr: Satış ortaklığı kullanıcı adınız : <strong>%s</strong>

en: Your database has been successfully upgraded. %s
tr: Referans başarı ile eklendi

en: Your database tables have been successfully upgraded. %s
tr: Referans başarı ile eklendi

en: Your license has expired, renew today to continue getting updates and support!
tr: Lisansınız sona erdi , bugün yenileyerek güncellemelerden ve destek biriminden faydalanın !

en: Your license is valid!
tr: Lisansınız geçerli !

en: Your license key expired on %1$s. Please <a href="%2$s" target="_blank">renew your license key</a>.
tr: <a href="%s" target="_blank">Kullanım Şartları</a>mızı kabul edin .

en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.
tr: Lütfen lisans anahtarınızı giriniz . Bu lisans anahtarı otomatik eklenti güncellemeleri ve <a href="%s" target="_blank">destek</a> için gereklidir

en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.<br />An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
tr: Lütfen lisans anahtarınızı giriniz . Bu lisans anahtarı otomatik eklenti güncellemeleri ve <a href="%s" target="_blank">destek</a> için gereklidir

en: Your license key is not active for this URL. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> to manage your license key URLs.
tr: <a href="%s" target="_blank">Kullanım Şartları</a>mızı kabul edin .

en: Your referral URL is: <strong>%s</strong>
tr: Referans Linkiniz : <strong>%s</strong>

en: Your site name
tr: Site adınız

[ctx: affiliates]
en: Reports
tr: Raporlar

[ctx: date filter]
en: From
tr: Burdan

[ctx: date filter]
en: To
tr: Buraya

[ctx: direct traffic]
en: Direct
tr: Direkt Trafik

[ctx: license status]
en: Invalid
tr: Geçersiz e-posta

en: log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications: %s
tr: Satış ortaklığı paneline giriş yaparak kazançlarını inceleyebilirsin ya da bildirimleri iptal edebilirsin %s

en: on %s!
tr: %s! üzerinde

[ctx: payout]
en: Amount
tr: Miktar

[ctx: payout]
en: Date
tr: Tarih

[ctx: payout]
en: Paid
tr: Ödenmiş

[ctx: payout]
en: Status
tr: Durum

[ctx: payout owner ID]
en: (User ID: %d)
tr: Kullanıcı Numarası

[ctx: payouts]
en: All
tr: Tümü

[ctx: payouts]
en: Reports
tr: Raporlar

[ctx: referrals]
en: Reports
tr: Raporlar

[ctx: visit]
en: Date
tr: Tarih

[ctx: visits]
en: Reports
tr: Raporlar

en: {name} has been awarded a new referral of {amount} on {site_name}.
tr: %s ait referans ile  %s! üzerinde komisyon kazandınız
